#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2012 07:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γαλάζιο τσουνάμι ύστερα από... σεισμό 3,8 - 4% ρίχτερ



Ταρακουνήθηκε πριν λίγες ημέρες η Ρόδος από σεισμό κοντά στα 6 Ρίχτερ.

Οι τελευταίες προβλέψεις των σεισμολόγων, αναφέρουν, στο μεταξύ, ότι την Κυριακή ο Εγκέλαδος θα χτυπήσει και πάλι αλλά όχι από τα ... ανατολικά και τις περιοχές του πρώην υπαρκτού σοσιαλισμού, όπως περίμεναν πολλοί, αλλά από τα ...δυτικά αυτήν την φορά.

Όλα τα Ινστιτούτα που καταγράφουν τις σεισμικές δονήσεις και μετακινήσεις στο υπέδαφος αναφέρουν ότι έχει κλειδώσει ένας σεισμός μεταξύ 3,8% και 4% Ρίχτερ.

Ήδη, μόλις την Τετάρτη το απόγευμα, μια σεισμική δόνηση… 3,8 Ρίχτερ στην Ηλεία έδωσε το σύνθημα για το τι θα συμβεί σε τρεις ημέρες.

Άλλοι πάλι λένε ότι θα είναι ήπιος σεισμός που απλά μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα προς το καλύτερο.

Τελευταία πρόβλεψη από το σύστημα ΒΑΝ λέει ότι γαλάζιο τσουνάμι από δυτικά έρχεται ακάθεκτο, όχι για να καταστρέψει αλλά για να επαναφέρει την τάξη στο διαταραγμένο οικοσύστημα της Ελλάδας.

Μένει να επιβεβαιωθούν οι προβλέψεις τους καθώς κανείς δεν πρέπει να εφησυχάζει σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NONOS avatar
    NONOS 14/06/2012 07:43:20

    Ουδείς εφησυχασμός.........καλώς ναρθει το τσουνάμι...και μετα ας κανουν κανα φιλανθρωπικό γκαλά οι Συριζαιοι ..σε δραχμές για να ρεφαρουν τη χασούρα καθότι η Τσιπ(ρ)ούρα, η Καψούρα και η Χασούρα πληρώνωνται.....

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ NONOS 14/06/2012 11:15:23

      Σωστός και δεν πρέπει να καλλιεργείται εφησυχασμός και πανηγυρικό κλίμα μόνο κακό κάνουν.

  2. xbab avatar
    xbab 14/06/2012 07:54:18

    Ελήφθη και κατενοήθη.
    Θερμή παράκληση, να παραμένει ενήμερος ο άμαχος πληθυσμός μέχρι την τελευταία στιγμή, προκειμένου να μην καμφθεί το ηθικό του και παρατηρηθούν φαινόμενα πανικού.

  3. GO avatar
    GO 14/06/2012 07:54:58

    Ok!!!
    Το πιάσαμε το υπονοούμενο.
    Επί τη ευκαρία, σταθερή η unibet, περαιτέρω αύξηση της στιχηματικής απόδοσης μεταξύ Ν.Δ - ΣΥΡΙΖΑ η bwin.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ GO 14/06/2012 20:10:53

      ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΨΑΛΛΙΔΑ ΣΤΗ BETFAIR.COM

  4. GO avatar
    GO 14/06/2012 08:16:17

    Διόρθωση:
    ...αύξηση της ψαλίδας της στοιχηματικής...

  5. Tassos avatar
    Tassos 14/06/2012 08:28:21

    Εγώ λέω ότι αν κερδίσει η ΝΔ θα πρέπει να ανάψουν μια λαμπάδα σε Σαμαρά, ΑΝΤΙ, Ψωμιάδη και στο επικοινωνιακό επιτελείο αυτής της περιόδου που το πιασε το νόημα. Δυστυχώς το πολιτικό προσωπικό της ΝΔ είναι για τα θηρία...Εχουν πιάσει φύκια και στρείδια οι καρέκλες τους. Κάντε ένα απλό τεστ: Ρωτήστε έναν ψηφοφόρο των βουλευτών αν θυμάται τι δουλειά κάνουν. Το κανα για τους βουλευτές της Θεσνίκης και οι ψηφοφόροι ξέραν μόνον έναν και αυτό γιατί σχετικά πρόσφατα εγκατέλειψε την δουλειά του. Οι υπόλοιποι χάνονται στην αχλύ του χρόνου.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Tassos 14/06/2012 20:12:04

      ++++++

    • Μελισσιώτης avatar
      Μελισσιώτης @ Tassos 16/06/2012 16:20:37

      Και στους ΠΑΣΟΚους που θα τον ψηφίσουν μαζικά...

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 14/06/2012 08:56:40

    Μα, πόσο λατρεμένο, απέραντο Γαλάζιο είν’ αυτό που πάει παντού! Στο Ιόνιο, μέσω ισθμού Κορίνθου. Στη Μεσόγειο, στα Νότια. Στον Εύξεινο Πόντο, στα Βόρεια. Ανάμεσα στη Μικρά Ασία στ’ Ανατολικά. Στη Θράκη Μας και τη Μακεδονία Μας, στα Βόρεια. Στη Θεσσαλία, στη Μέση Ελλάδα Μας, στη Πελοπόννησο, στη Κρήτη Μας.

    «Πρόσεχε να προφέρεις καθαρά τη λέξη ΘΑΛΑΣΣΑ έτσι που να γυαλίσουν
    μέσα της όλα τα δελφίνια.» ~Οδυσσέας Ελύτης, Γνωμικά

    «Το Ελληνικό Χρώμα χαρακτηρίζεται από: αϋλότητα, ελαφρότητα, με βασικά χρώματα το κυανό και το χρυσό, αλλά και ποικιλία στις λεπτομέρειες και διαρκείς παραλλαγές και παιχνίδισμα σε ολόκληρο φάσμα λεπτοτάτων αποχρώσεων.»
    ~Περικλής Γιαννόπουλος «Ἑλληνικὸν Χρῶμα» (1904).

  7. fantomas avatar
    fantomas 14/06/2012 09:01:45

    Οι σεισμικές δονήσεις είναι τεχνικής μορφής και προέρχονται κυρίως από τις έρευνες (ελπίδες) για ορυκτό πλούτο εντός του υπεδάφους και για τον λόγο αυτό είναι τόσο μικρής έντασης. Για έμενα αυτό που φοβάμαι (και ελπίζω) είναι η περιοχή των θρακομακεδωνων όπου εάν αρχίσει να μας δίνει σεισμικές δονήσεις ο σεισμός θα είναι καταστροφικός για τους αυτόπροτεινόμενους υποψηφίους συντρόφους του Αλέξη !

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/06/2012 09:36:28

    Κρύβετε λόγιαααααα...

  9. kostis avatar
    kostis 14/06/2012 09:38:08

    αν παρω υποψη μου αυτα που γινονται στον περιβαλλοντα επαγγελματικο και κοινωνικο περιγυρο, και επειδη ζω σε περιοχη οπου ολοι γνωριζομαστε, μπορω να πω με βεβαιοτητα τα εξης. α)Υπαρχει απολυτη συσπειρωση σχετικα με το ποσοσστο του Μαιου.β)υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ψηφοφορων του ευρυτερου χωρου που αυτη την φορα θα ψηφισουν Ν.Δ. Ψηφιζουν σε ικανοποιητικο βαθμο πρωην ψηφοφοροι ΠΑΣΟΚ και ενας καθολου αμελητεος αριθμος ψηφοφορων της ευρυτερης αριστερας συμπεριλαμβανομενου και του ΣΥΡΙΖΑ. Ο τελευταιος αποσπα λιγους ψηφους απο αντιμνημονιακους του χωρου μας, αρκετους απο ΚΚΕ, ενω προς την ΔΗΜΑΡ χανει και παιρνει..

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ kostis 14/06/2012 10:27:24

      Συμφωνώ και επαυξάνω, δεν βλέπω παρά κόσμο που πάει με φανατισμό για ΝΔ, μιλάμε για πασόκους, ανεξάρτητους, νδκράτες που τώρα θα πάνε να ψηφίσουν. Σε τέτοιο σημείο που αναρωτιέμαι πως γίνεται ακόμα και μιλάμε για ντέρμπι, ειλικρινά δεν ξέρω από που αντλεί ψήφους ο σύριζα. Αυτό που βλέπω είναι 'ολοι νδ' και δεν μιλάω για 1-2 άτομα, βλέπω οικογένειες, τετραμελείς και πάνω να πηγαίνουν πακέτο, παίρνω τέτοιο ρεύμα από παντού.

  10. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 14/06/2012 09:41:57

    Μακάρι , Θεέ μου.
    Μακάρι.

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ Νίκος Κ. 14/06/2012 14:43:51

      Μακάρι! ''amen"(Kon-Betit) και πότε!

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2012 09:45:05

    Πείτε το και στον Τσίπρα να ησυχάσει το παιδί ,που είχε χάσει τον υπνο του μήπως και ΔΕΝ ήταν στην αντιπολίτευση!

  12. man8os avatar
    man8os 14/06/2012 09:46:16

    Το σταυρο μου κανω, και ελπιζω.

    • Θ avatar
      Θ @ man8os 14/06/2012 14:45:08

      κι έγώ!

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2012 09:49:08

    Εχουμε στοιχεία για το ποσοστό του Αιγαίου που επιρεάστηκε απο το σεισμό της Ρόδου? Κανένα 25% ?

  14. alakran avatar
    alakran 14/06/2012 10:45:57

    Όλοι οι φίλοι θεσσαλονικείς ας μαζευτούν σήμερα το βράδυ για να ετοιμαστούν καλύτερα για το τσουνάμι που έρχεται.
    Και αύριο στο Σύνταγμα....ΜΗΝ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

  15. Σφύριζας avatar
    Σφύριζας 14/06/2012 11:31:30

    Το μότο είναι ένα και αφήστε τους εφησυχασμούς, ούτε μια ψήφος χαμένη, πολιτικός ψόφος στους λαϊκιστές.-

  16. Mάνος avatar
    Mάνος 14/06/2012 11:47:17

    Καμια πιο διευκρινιστικη λεπτομερεια και για μας τους αδαεις? Το τσουναμι προερχεται απο Καρατζαφερη ή Τζημερο μερια?

  17. lx avatar
    lx 14/06/2012 11:56:36

    εγω ειμαι σιγουρος πως η αυτοδυναμια ειναι μολις μια ανασα μακρια

  18. Γιάννης avatar
    Γιάννης 14/06/2012 12:00:07

    Κανένας εφησυχασμός, πολύ καλά το πάει το πράγμα ο Αντώνης και μάλλον αποδίδει. Πάνω απ΄όλα ψυχραιμία.

  19. bet(ατζηs) avatar
    bet(ατζηs) 14/06/2012 12:12:35

    παρ΄οτι δεν ειμαι δεξιοs,η εκτιμηση που κανετε φαινεται να επιβεβαιωνεται και να ταιριαζει απο την πορεια των αποδοσεων 4 στοιχηματικων εταιρειων απο την δευτερα και μετα αλλα και απο μια δημοσιογραφικη-αξιοπιστη-πηγη...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ bet(ατζηs) 14/06/2012 20:15:16

      Η ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

  20. Inno avatar
    Inno 14/06/2012 12:16:19

    ΜΗΔΕΝ ΕΦΗΣΥΧΑΣΜΟΣ!!! ώστε να τηηθεί ο κανόνας που λέει ότι αυτές είναι προσεισμικές δονήσεις ενός νέου, ΜΕΓΑΛΟΥ!

  21. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 14/06/2012 12:23:31

    Αύριο Σύνταγμα. Έχω να πάω 20 χρόνια σε συγκέντρωση αλλά ξαναήρθε η ώρα. Και από Δευτέρα η μάχη εναντίον των Συριζαίων συνεχίζεται. Φαντάζονται πως θα κυριαρχήσουν στο πεζοδρόμιο και θα πιέζουν τον Σαμαρά . Να τους το δώσουμε να το καταλάβουν πως συγκενρώσεις, διαδηλώσεις κλπ ξέρει να κάνει και ο κόσμος της Κεντροδεξιάς. Έχει έρθει η ώρα ριζοσπαστικοποίησης των οπαδών της Κεντροδεξιάς.
    Φαντάζονται πως πάνε για πορεία πασόκ ανάλογη του 1977-1981. Να το καταλάβουν. Είναι στο στόχαστρο της κονωνίας: επικίνδυνοι, λαικιστές, άσχετοι, κάποιοι αντεθνικά κινούμενοι. Θα μας βρουν μπροστά τους. Όχι τη ΝΔ. Εμάς. Τους Πολίτες.

  22. 1kris avatar
    1kris 14/06/2012 12:30:16

    Δυστυχως διαβαζοντας ενα μερος της συνετευξεις Σοιμπλε καταλαβαινω οτι με αυτα τα ριχτερ δεν γινεται τιποτα.ο σεισμος πρεπει να ειναι μεγαλυτερος για να παμε μετα και να μιλησουμε με αυτον τον -ανθρωπο-και να καταλαβει ο προεδρος οτι αυτος μας μισει ο γερμανος -οσα χρονια -και να περασαν δεν ξεχνα.ανταποδιδει με περιση κακια.βλεπε Γιουκοσλαβια.και ανταποδιδει σε συμμαχους βλεπε τουρκια.εμας μας μισει και φροντιζει να το επαναλαμβανει σε καθε ευκαιρεια.ειναι στιγμες που σκεφτεσαι -3 σφαιρες και δεν εκαναν δουλεια-τον αφησαν για να μας τυραννα

    • avanti avatar
      avanti @ 1kris 14/06/2012 12:46:42

      Μην τα βάζεις με τον γερο-σόϊμπλε, απλά κάνει καλά την δουλειά του και παράλληλα μισεί κάθε υγιή & χαρούμενο άνθρωπο λόγω του προβλήματός του, πόσο μάλλον αν είσαι Ελληνας με ήλιο, παραλίες, χαμόγελο και πάνω απ΄όλα τους έχει πετάξει στην μούρη τον πολιτισμό μας και την ιστορία μας.
      Κάνει καλά την δουλειά του, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς.

  23. mike avatar
    mike 14/06/2012 12:42:04

    Αυριο ολοι Συνταγμα....Να θυμηθουμε τα παλια!!!
    Ο Καραμανλης πρεπει να ανεβει μαζι με τον Σαμαρα στην εξεδρα. Ειμαστε ολοι ενωμενοι πλεον...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ mike 14/06/2012 14:09:01

      Δεν χρειάζεται η εξέδρα. Αν ο Κ. είναι ο επόμενος ΠτΔ μετά την αλλαγή του Συντάγματος και την ισχυροποίηση των αρμοδιοτήτων δεν θα πρέπει να έχει ταυτιστεί με την τελευταία εκλογική περίοδο τόσο πολύ. Αρκεί να παρευρίσκεται στην συγκέντρωση.

  24. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/06/2012 12:49:03

    Η επιμονή πολλών Ελλήνων στις προηγούμενες εκλογές να τιμωρήσουν οδήγησε σε αδιέξοδο που και οι ίδιοι αμέσως μετάνιωσαν. Η χοντροκεφαλιά κάποιων να συνεχίζουν λόγω εγωϊσμού να μην παραδέχονται την κρισιμότητα της κατάστασης μπορεί να μας φέρει στην καταστροφή. Η επιλογή της Ν.Δ σήμερα είναι για άλλους μια συνειδητή επιλογή και για τους πιό πολλούς ένα αναγκαίο κακό. Όπως και να έχει πρέπει να επικρατήσει την Κυριακή η Ν.Δ. Θα ήθελα όμως να προβληματίσω, με σκοπό να συνεβρεθώ στον ίδιο πολιτικό χώρο με πραγματικά ενσυνείδητους φίλους και όχι με εξαναγκασμένους, ρωτώντας απευθυνόμενος σε αυτούς που καταψήφισαν τη Ν.Δ το Μάη και σήμερα προβληματίζονται: Συνειδητοποιήσατε τί θα είχε συμβεί εάν η τιμωρία σας έπιανε τόπο;

    • rasputin avatar
      rasputin @ Δεξιόχειρας 14/06/2012 17:07:49

      Πιθανόν να μην είναι η κατάλληλη στιγμή να το συζητήσουμε , αλλά δεν έχω μετανοιώσει καθόλου που καταψήφισα την ΝΔ τον Μάη . Συνειδητά το έκανα τότε , συνειδητά θα την ψηφίσω την Κυριακή .
      Εκείνη η ψήφος έκρυβε πολλά μηνύματα με πολλαπλούς αποδέκτες . Πολλοί (όπως τους βόλευε) την βάφτισαν συνολικά ώς μήνυμα εξόδου από το μνημόνιο ακόμα κι αν σημαίνει έξοδο από το ευρώ . Και κάποιοι άλλοι βρήκαν ευκαιρία να μιλήσουν για γενικευμένη άρνηση του λαού για αποδοχή των μεταρρυθμίσεων , μήπως και σώσουν το βολεμένο τομάρι τους .
      Φυσικά ελάχιστοι μπήκαν στον κόπο να καταλάβουν ότι πολύς κόσμος στην κεντροδεξιά ή δεξιά δεν ήθελε να ξεγράψει οριστικά την ΝΔ (όπως γίνεται με το ΠΑΣΟΚ) αλλά να την ταρακουνήσει . Νομίζω ότι μεθαύριο θα πάρουν την απάντησή τους όσοι βιάστηκαν τότε να προβλέψουν ότι η ΝΔ θα έπαιρνε λιγότερο από 18,8% στις επόμενες εκλογές .
      Η ΝΔ χρειαζόταν την σφαλιάρα . Ξέρουμε ότι οι ευθύνες με το ΠΑΣΟΚ δεν είναι ίδιες . Αλλά έπρεπε να μπει δυναμικότερα στο τραπέζι η άμεση αλλαγή των όρων του μνημονίου . Έπρεπε να εκφραστεί με μεγαλύτερη ένταση η ανάγκη προστασίας των πιο αδύνατων στρωμάτων , μέχρι να εκσυχρονιστεί το κράτος και να αποδόσουν αυτές οι αλλαγές . Μεταρρυθμίσεις βεβαίως να γίνουν , όχι όμως με τον μισό λαό να πεινάει.
      Περίπτωση αυτοδυναμίας από τον Μάρτιο και μετά ποτέ δεν υπήρχε . Οι μόνοι που άργησαν πολύ να το καταλάβουν ήταν οι επιτελείς της ΝΔ , οι οποίοι είχαν χάσει κάθε επαφή με τον κόσμο .
      Η ψυχρολουσία του προηγούμενου μηνός τελικά τους ωφέλησε . Την Κυριακή θα τους δώσουμε την ευκαιρία να το αποδείξουν, αλλά δεν θα πάρουν λευκή επιταγή .
      Η ΝΔ φαίνεται να πήρε το μήνυμα , τουλάχιστον σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό . Η σύγκριση με τον Σύριζα στην δυνατότητα αποτελεσματικής κυβέρνησης την ευνοεί υπερβολικά , γι' αυτό και τελικά θα επικρατήσει την Κυριακή παρά τις απώλειες που θα έχει λόγω των δυσκολιών που περνάνε πολλοί Έλληνες .
      Ο χρόνος τρέχει πιο γρήγορα από ποτέ , η νέα κυβέρνηση πρέπει να πατήσει γκάζι .

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ rasputin 15/06/2012 12:08:14

        Συνειδητοποιήσατε τί θα είχε συμβεί εάν η τιμωρία σας έπιανε τόπο;

  25. giorgos avatar
    giorgos 14/06/2012 12:56:33

    Η επιλογη ειναι αναμεσα στο να βουλιαζουμε σιγα σιγα ή παμε στον πατο αποτομα.Το αποτελεσμα θα το δουμε στις 18 Ιουνιου.

  26. Nikitas avatar
    Nikitas 14/06/2012 13:00:45

    Μακάρι να επιβεβαιωθούν τα "Ινστιτούτα" την Κυριακή.

    Από την άλλη, δεν μπορώ να πω ότι είμαι και υπερβολικά χαρούμενος, όταν μερικούς μήνες πριν είχαμε σίγουρη την αυτοδυναμία ενώ τώρα παλεύουμε με τον Τσύριζα που τότε είχε 3-5%.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Nikitas 14/06/2012 13:59:54

      Τίποτε δεν πάει χαμένο. Η πολιτική ανάλυση που έγινε στο διάστημα αυτό, οι έντονες αναμετρήσεις και αντιπαραθέσεις, οι αποκαλύψεις του πραγματικού προσώπου πολλών (ατόμων και κομμάτων) βοηθούν στο ξεκαθάρισμα του πώς πρέπει να κινηθούμε την επόμενη μέρα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Nikitas 14/06/2012 14:08:15

      Η αυτοδυναμία δεν είναι αυτοσκοπός. Το ξεκαθάρισμα ιδεών και προσώπων που έγινε αυτούς τους μήνες εν όψει της διπλής εκλογικής αναμέτρησης θα χρησιμεύσει τα μέγιστα για την επόμενη μέρα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Nikitas 14/06/2012 14:12:34

      Nikita

      δεν παλεύουμε με τον ΣΥΡΙΖΑ. Μη γελιέσαι. Παλεύουμε με το βαθύ κρατικίστικο ΠΑΣΟΚ που έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑ (επιτελείο Άκη Τσοχατζόπουλου - Χωραφάς, Κοτσακάς, Ραυτόπουλος κ.α. συν Κατσέλη (Αρσένη) = λεφτά υπάρχουν, συν Σακοράφα, Κουρουπλής, Φωτόπουλος ο της ΔΕΗ, εκατοντάδες στελέχη της νεολαίας ΠΑΣΟΚ και των "νέων σοσιαλιστών" κ.α. πολλά άλλα μπουμπούκια). Μαζί με αυτά παλαύουμε εναντίον του θυμού ενός μη δεξιού κόσμου ο οποίος πλήρωνε φόρο 500 ευρώ και τώρα καλείται να πληρώσει φόρο 5000 ευρώ και σκέφτεται ΣΥΡΙΖΑ από αντίδραση.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Nikitas 14/06/2012 14:49:32

      Αυτό που λες Νικήτα είναι πολύ σωστό και τριβολίζει συνεχώς το μυαλό μου !!
      Μην ξεχνάς όμως ότι η Κεντροδεξιά Παράταξη πληρώνει πάντα την υπευθυνότητα της, εν αντιθέσει προς την ΠΑΣΟΚΟΑριστερά , που κερδίζει πάντα από τον ανέξοδο Λαΐκισμό της, επειδή ακριβώς το αποτέλεσμα κάθε φορά τερατουργείται μέσα από την......αφελή ανωριμότητα του μέσου Έλληνα !!!!!!

    • Νικολάκης avatar
      Νικολάκης @ Nikitas 14/06/2012 17:52:47

      Μη γελιέσαι με το Πασοκ παλεύουμε πάλι.

  27. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 14/06/2012 13:06:13

    Πες το κι έτσι Γιώργο. Απλά όταν βουλιάζεις σιγά σιγά ελπίζεις μήπως και περάσει κανα πλοίο και σε περιμαζέψει ή σου πετάξει σωσίβιο. Στο άλλο σενάριο πας άπατος και πιθανώς επιβιώνουν μόνο όσοι πρόλαβαν να βουτήξουν στο κενό.

  28. ΝΙΚΟΣ ΝΔ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΝΔ 14/06/2012 13:57:05

    Κανένας εφησυχασμός! Προσοχή γιατί υπάρχουν και τσουνάμι που εξασθενούν μέχρι να φτάσουν στην ακτή της αριστεράς! Γι'αυτό όλοι στις επάλξεις για να έρθει το τσουνάμι, ακόμη μεγαλύτερο, που θα ξεβρομίσει την χώρα! Επιτέλους ας εκμεταλλευθούμε το ότι ο τσίπρας αποκαλύφθηκε και θέλει δραχμή και την επιστροφή της χώρας στην δεκαετία του 30! Ας στείλουμε ένα ξεκάθαρο μήνυμα στους υποστηρικτές της δραχμής και τους νοσταλγούς των σταλινικών οικονομιών!

  29. δρόμος avatar
    δρόμος 14/06/2012 14:03:26

    Αυτό το τελευταίο που λες πολύ μου άρεσε.

    Πράγματι, είναι καιρός να αναλάβουμε ρόλο οι πολίτες. Να σπάσουμε την ιδεολογική τρομοκρατία που έχουν επιβάλει τόσα χρόνια, με τη στάση μας – τέρμα η ανοχή και η αδιαφορία, τίποτε δεν είναι ασήμαντο, όλα συμβάλλουν στη δημιουργία του γενικού κλίματος.

    Πολύ περισσότερο από το εκλογικό αποτέλεσμα μετράει η επόμενη μέρα: μεγάλος όγκος δουλειάς (τεκμηρίωση θέσεων, προτάσεις) έχει γίνει μέχρι τώρα, ας επωφεληθούμε για την εμπέδωσή τους πλέον.

  30. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/06/2012 14:06:20

    Ο Τζήμερος έχασε το τρένο λόγω της επιστολής στη Μέρκελ. Ας πρόσεχε.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/06/2012 14:23:58

      Εξοχότατα!

  31. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/06/2012 14:06:52

    Όσα τα χρόνια του Χριστού. Λές;

  32. Κώστας avatar
    Κώστας 14/06/2012 14:08:19

    Μήνυμα απο επαρχία.Χθές μιλούσα με άνθρωπο που απο το 1974 είναι ΠΑΣΟΚ μορφωμένο και ικανό και μου μετέφερε την αγωνία του και την ευχή του να είναι η ΝΔ πρώτη και με διαφορά.Η Ευρώπη είναι το σπίτι μας και το μέλλον μας και οφείλουμε να φτιάξουμε τα κακώς κείμενα και εκεί αλλά κυρίως στο σπίτι μας την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ

    • vagkalf avatar
      vagkalf @ Κώστας 14/06/2012 17:05:25

      νυκοκυραιοι πασοκτσηδες ολοι νδ ψηφιζουνε....

  33. Inno avatar
    Inno 14/06/2012 14:35:15

    Είμαι περίεργος να δω την "απάντηση" της άλλης πλευράς του Αταλντικού όταν ανοίξουν τα πισιά τους σε μισή ώρα και δουν τον "χορό" που έχει στηθεί στο ΧΑ, πως θα αντιδράσουν. Μήπως ίσως δούμε αν αληθεύει για το ποιές πλάτες έχει ο διάδοχος του ΓΑΠ.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/06/2012 14:38:51

    Κανένας εφησυχασμός.
    Πόρτα πόρτα να λιώσουν οι σόλες και να ξεμαλλιάσουν οι γλώσσες.
    Εστω και ένας να αλλάξει γνώμη είναι ένα βήμα προς τη νίκη.

    Το έχω ξανά γράψει δεν γίνεται μετά από 31 χρόνια να ασχολούμαστε με το τι έφταιξε το 2012 όπως τα χρόνια της ...Αλλαγής.
    Δεν γίνεται να αφήσουμε πάλι το μέλλον της χώρας και των παιδιών μας στη ραχοκοκαλιά του συστήματος ΠΑΣΟΚ που άλλαξε μανδύα.
    Δεν γίνεται 18/06/2012 να αφήσουμε πάλι να κυβερνά η ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ ΔΕΗ και οι νοοτροπίες όλα τα κιλά όλα τα λεφτά.
    Η ζωή είναι απλή: επιλογές και οι συνέπειές τους.

  35. zythos avatar
    zythos 14/06/2012 14:45:04

    O Γ. Παπανδρέου, που κινδυνεύει να μείνει χωρίς έδρα (και ασυλία), στηρίζει τώρα τον ΣΥΡΙΖΑ!...

    Οι εκλογές της ερχόμενης Κυριακής 17 Ιουνίου δεν θα κρίνουν μόνο την μελλοντική πορεία της χώρας και τις σχέσεις που θα διατηρήσει με την Ευρωζώνη. Στις κάλπες αυτές, όπως δείχνουν όλα, θα δοθεί η ευκαιρία να ξεκαθαριστούν με ένα ιδιόμορφο τρόπο και πολλές από τις εκκρεμότητες που συνδέονται με την πορεία χρεοκοπίας της Ελλάδας κατά τα τελευταία δύο χρόνια.
    Ήδη, όπως αναφέρουν αποκλειστικές πληροφορίες της «κυριακάτικης δημοκρατίας» εκτυλίσσεται ένα έντονο παρασκήνιο στο επίκεντρο του οποίου βρίσκεται ο Γιώργος Παπανδρέου. Η κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ στις 6 Μαΐου και η επαπειλούμενη ολοκληρωτική συντριβή του σε μια εβδομάδα έχει πυροδοτήσει μια ανηλεή σύγκρουση, μέχρι τελικής πτώσεως, μεταξύ του πρώην πρωθυπουργού και του Ευάγγελου Βενιζέλου.
    Στον κ. Παπανδρέου καταλογίζεται από τους σημερινούς ενοίκους της Ιπποκράτους ότι υπονόμευσε όπως μπορούσε και με όσους μηχανισμούς του είχαν απομείνει το ΠΑΣΟΚ στις προηγούμενες εκλογές. Ειδικά μάλιστα στην Αχαΐα εγκαλείται ότι έδινε γραμμή υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ -αφού ο ίδιος ως πρώην πρωθυπουργός δεν χρειαζόταν σταυρό για να εκλεγεί- με αποτέλεσμα το ΠΑΣΟΚ να βουλιάξει στο ισχυρότερο κάστρο του και να βρεθεί από το 52,6% στο 14%. Το δε κόμμα του κ. Τσίπρα ήρθε πρώτο σκαρφαλώνοντας από το 3,8% στο 21,8%!
    Τώρα, φαίνεται ότι ήρθε η στιγμή της «αντεκδίκησης» των βενιζελικών δυνάμεων. Με το σκεπτικό ότι το ΠΑΣΟΚ έχει υποστεί έτσι κι αλλιώς πανωλεθρία, η κινητοποίηση που γίνεται αυτές τις ημέρες στην Αχαΐα έχει στόχο να πέσει (ναι!) κι άλλο το «πράσινο» ποσοστό. Με μια υποχώρηση μερικών μόνο χιλιάδων ψήφων σε όλο το νομό, το ΠΑΣΟΚ θα βρεθεί κάτω από το τοπικό εκλογικό μέτρο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρει καμία έδρα. Άρα, ο κ. Παπανδρέου δεν θα βγει βουλευτής.
    Η γκιλοτίνα που στήνεται για τον πρώην πρωθυπουργό δεν θα είναι μόνο εσωκομματική στο πλαίσιο της τελικής εκκαθάρισης λογαριασμών. Ο κ. Παπανδρέου εκτός από την προσωπική και πολιτική απαξίωση μένει σε μια τέτοια περίπτωση και δίχως βουλευτική ασυλία εν ενόψει των δικαστικών περιπετειών που κινδυνεύει να αντιμετωπίσει αυτός και άλλα μέλη της οικογένειάς του. Οι υποθέσεις για το φουσκωμένο έλλειμμα της ΕΛΣΤΑΤ με την εμπλοκή και του τότε υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου, την προσφυγή της χώρας στη ΔΝΤ και την εφαρμογή του θανατηφόρου Μνημονίου καθώς και για τα περίφημα CDS που έκαναν δισεκατομμυριούχους τους κερδοσκόπους και τους φίλους τους, παραμένουν ανοικτές ακόμη και σε δικαστικό επίπεδο. Όπως φαίνεται μάλιστα αποτελούν τον μόνιμο εφιάλτη του κ. Παπανδρέου αφού σύμφωνα με πληροφορίες ζητεί διαρκώς ενημέρωση για τις εξελίξεις στα συγκεκριμένα θέματα. Και όπως αναφέρουν συνομιλητές του κάθε φορά είναι έκδηλη η ανησυχία του ότι θα βρεθεί στο «απόσπασμα» για τις υποθέσεις αυτές.
    Όμως ο πρώην πρωθυπουργός, έχοντας αντιληφθεί ότι ο κ. Βενιζέλος ακόμη και αν ήθελε δεν μπορεί να του προσφέρει -στην κατάσταση που βρίσκεται αυτός και το ΠΑΣΟΚ- καμιά προστασία, κινήθηκε εγκαίρως προς άλλες κατευθύνσεις. Οι πληροφορίες λένε ότι στράφηκε εγκαίρως (και αυτός) προς την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ, διαγιγνώσκοντας την άνοδό του και την τάση να αποτελέσει το «νέο ΠΑΣΟΚ». Ένα τμήμα αυτής της προσέγγισης θεωρείται και η βοήθεια που προσέφερε στην Αχαΐα.
    Η καθοριστική όμως βοήθεια που είχε -και έχει ακόμη- να προσφέρει στον κ. Τσίπρα ο κ. Παπανδρέου συνδέεται με τα αμερικανικά κέντρα εξουσίας. Ο πρώην πρωθυπουργός διατηρεί πολύ καλές σχέσεις με παράγοντες του πολιτικού και οικονομικού κατεστημένου των ΗΠΑ που έχουν άμεσο ενδιαφέρον για την εξέλιξη του νομισματικού πολέμου με την Ευρώπη. Όπως λένε οι γνωρίζοντες λοιπόν προθυμοποιήθηκε να δώσει «διαβεβαιώσεις» και να ανοίξει δρόμους στους κύκλους αυτούς υπέρ του κ. Τσίπρα, γνωρίζοντας το πάθος και τη βιασύνη του 38χρονου αρχηγού του ΣΥΡΙΖΑ να αναλάβει την πρωθυπουργία. Κατά μια ανεπιβεβαίωτη πληροφορία μάλιστα ο κ. Παπανδρέου είχε το προηγούμενο διάστημα και τουλάχιστον μια επικοινωνία με τον κ. Τσίπρα ενώ ακόμη και το ταξίδι του στη Νέα Υόρκη αυτές τις ημέρες μπορεί να είχε ως πρόσχημα την ομιλία του σε συνέδριο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς αλλά δεν είναι καθόλου άσχετο με τις παραπάνω διεργασίες, παραμονές των εκλογών. Φέρεται μάλιστα να καθησύχασε τους συνομιλητές του ότι ο κ. Τσίπρας δεν σκοπεύει «να τα τινάξει όλα στον αέρα», επικαλούμενος και όσα είχε ήδη πει ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ στους πρεσβευτές των G20 τις προηγούμενες ημέρες.
    Από την πλευρά του κ. Τσίπρα είναι άγνωστο ποια στάση θα επιλεγεί μετά τις 17 Ιουνίου για τα μεγάλα εγκλήματα της διετίας Παπανδρέου. Παρατηρείται ωστόσο ότι το τελευταίο διάστημα έχει μειώσει, αν όχι απαλείψει εντελώς, τις προσωπικές αναφορές του στον πρώην πρωθυπουργό περιοριζόμενος σε γενικές πολιτικές καταγγελίες κατά του ΠΑΣΟΚ αλλά και της ΝΔ. Αντιθέτως, στην παρουσίαση του κυβερνητικού προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Τσίπρας, προ ολίγων ημερών, «αντέγραψε» αρκετές από τις βαρύγδουπες εξαγγελίες που είχε χρησιμοποιήσει και ο κ. Παπανδρέου κατά τις παραμονές των εκλογών του 2009. Ενδεχομένως αυτά να οφείλονται μόνο σε προεκλογικές σκοπιμότητες προκειμένου να προσελκύσει ευκολότερα κι ένα τμήμα «παπανδρεϊκών» ψηφοφόρων, όπως και αξιωματούχων και συνδικαλιστικών παραγόντων, που αναζητούν νέα κομματική στέγη ως υποκατάστατο του ΠΑΣΟΚ. Ακόμη κι αυτή η αθώα εκδοχή αν ισχύει πάντως, επιτρέπει στον περίγυρο του πρώην πρωθυπουργού να προεξοφλεί ότι με πιθανή εκλογική νίκη του ΣΥΡΙΖΑ στις 17 Ιουνίου η οικογένεια του κ. Παπανδρέου δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν πρόκειται να «συρθεί» σε εξεταστικές επιτροπές ή άλλες επώδυνες διαδικασίες για να λογοδοτήσει.

    πηγή: http://press-gr.blogspot.gr/2012/06/o_2512.html

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/06/2012 14:49:06

    Με την ευκαιρία ας θυμηθούμε ..........................

    Σάν σήμερα 14 Ιουν 1987 ή Εθνική στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης κόντρα στή Σοβιετική ένωση μέ 103-101....και τότε για χαμένους μας είχαν και τότε κλαίγαμε από περηφάνια

  37. ΔΗΜ avatar
    ΔΗΜ 14/06/2012 14:51:32

    Πολύ καλά νέα. Θεωρώ σίγουρη την επικράτηση της ΝΔ. ΌΛΟΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ την Παρασκευή. Και ας κατεβούμε και σε κανένα περίπτερο 12ωρα βαράν οι ΟΝΝΕΔιτες στο Σύνταγμα με 40 βαθμούς.

  38. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 14/06/2012 14:52:36

    Η Ηλεία είναι σταγόνα στον ωκεανό. Το τσουνάμι της Ηλείας το βλέπει ο ΣΥΡΙΖΑ και γελάει γιατί ο ωκεανός ( Αττική- Θεσσαλονίκη- Πάτρα) είναι δικός τους.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 14/06/2012 16:20:14

      Ποια Θεσσαλονικη?? Πλακα κανεις ??? Κι εκει πρωτοι ειμαστε... (η ΝΔ εννοω)

    • rasputin avatar
      rasputin @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 14/06/2012 17:24:33

      Για Αττική και Αχαία δεν γνωρίζω πως πάνε τα πράγματα . Φαντάζομαι ο Σύριζα θα είναι μπροστά , σημασία όμως έχουν οι διαφορές . Στην Θεσσαλονίκη ο Σύριζα δεν βγαίνει πρώτος με τίποτα .
      Για τους υπόλοιπους νομούς της Β. Ελλάδας δεν το συζητάμε , οι διαφορές είναι διψήφιες . Λόγω γεωγραφικής θέσης σε αυτούς τους νομούς υπάρχει και μια παραπάνω ευαισθησία για τα εθνικά θέματα , δεν είναι μόνο το ευρώ ή δραχμή .

  39. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 14/06/2012 14:52:45

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΦΗΣΥΧΑΣΜΟΣ.ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.

  40. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 14/06/2012 14:55:27

    Nikita ,
    Reculer pour mieux sauter.....

  41. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 14/06/2012 14:57:21

    Όπως είπα και σε προηγούμενο post μου -κι εδώ κι αλλού- αυτό που ζούμε είναι το κύκνειο άσμα της Παλιάς Ελλάδας που κλωτσάει πριν τα τινάξει.
    Και μαζί της θα τα τινάξουν μια και καλή η διεφθαρμένη μεταπολίτευση και ο κωλονακιώτικος ψευτο-προοδευτισμός της υποκρίτριας, φιλοτομαρικής και τυχοδιωκτικής -χωρίς ίχνος πραγματικής αλληλεγγύης για τον κόσμο-ελληνικής αριστεράς. Μια τελευταία σπρωξιά και στον αγύριστο! Δύναμη και κουράγιο παιδιά, σε όλους!

    Ελλάς, Ελλάς, Αντώνης Σαμαράς!!

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ Θόδωρος 14/06/2012 16:15:43

      Έτσι είναι φίλε μου.όλοι μαζι για την Ελλάδα!!!

  42. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 14/06/2012 15:07:35

    Κανένας εφησυχασμός!
    Δυστυχώς οι τελευταίες "επιστημονικές έρευνες" δείχνουν αντικρουόμενα αποτελέσματα ...
    Από ΜΕΓΑΛΟ "Ινστιτούτο" - που έχει στα χέρια του ΟΛΕΣ τις "σεισμικές μετρήσεις", μαζί με τις "αναλύσεις των Επιστημόνων" - μαθαίνω ότι το ΤΣΟΥΝΑΜΙ έχει πιθανότητα 50-50.
    Αυτά μέχρι ΚΑΙ σήμερα 12 το μεσημέρι ...

  43. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/06/2012 15:17:09

    Kανένας απολύτως εφησυχασμός ούτε μέχρι τις 17 Ιουνίου , αλλά ούτε και μετά. Η χώρα πρέπει να κυβερνηθεί με αποφασιστικότητα και χωρίς ενοχικά συμπλέγματα.

  44. dim avatar
    dim 14/06/2012 15:47:12

    Οχι 4 αλλά 14 έπρεπε να είναι η διαφορά, αν ο κόσμος καταλάβαινε τι είναι αυτά που λέει ο Τσίπρας. Χθες είπε πάλι το απίστευτο: "Με εκφράζει απόλυτα η θέση του Λαφαζάνη - Το νόμισμα δεν είναι φετίχ, από πότε έιναι φετίχ τ νόμισμα? Έχει σημασία αν θα είναι δραχμή ή ευρώ ???" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Επίσης σήμερα το πρωι επιβεβαίωσε έμμεσα το ότι νομίζει ακόμα οτι και η Ελλάδα κρατάει πυρηνικά, αφού στην ερώτηση, τι θα συμβεί αν τελικά η Ευρώπη δε θα δώσει την επόμενη δόση, είπε ότι δεν μπορεί να μη μας δώσει τη δόση γιατί αυτό θα σήμαινε και διάλυση της Ευρωζώνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Το άτομο είναι επικίνδυνο, μας οδηγεί αυτόματα στη δραχμή, και καθόμαστε ακόμα και συζητάμε αν η διαφορά θα είναι 1-2 ή 3-4 μονάδες, ή αν θα είναι και ο Σύριζα πρώτο κόμμα.... Δυστυχώς βέβαια έτσι είναι, η μάχη θα κριθεί στο νήμα, και αυτό ακριβώς δείχνει και τη παθογένεια της Ελληνικής κοινωνίας, που ενώ θα έπρεπε να ξέρει ότι όλα αυτά που μας οδήγησαν έως εδώ τα αντιπροσωπεύει τώρα ο Σύριζα, και πως Σύριζα = Δραχμή, και Δραχμή = απομόνωση, εθνικές καταστροφές και εξαθλίωση για 2 γενιές τουλάχιστον, παρόλα αυτά του δίνουν τόσο υψηλά ποσοστά. Εκτός πια και αν τα λαμόγια, οι τζογαδόροι, οι βολεμένεοι, οι μπαχαλάκηδες, και οι αριστεροί ιδεολόγοι είναι πια τόσοι πολλοι στη χώρα μας.

    Αλλά και πάλι, και τόσοι πολλοί να είναι, ένας λόγος παραπάνω όλοι οι υπόλοιποι, που έχουν καθαρό μυαλό, κρίση, και είναι οικογενειάρχες, μικροι και μεσαίοι επιχειρηματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι, άνεργοι που θέλουν να βρουν δουλειά, αγρότες, συνταξιούχοι, νοικοκυρές, γονείς, να ενωθούν και να ψηφίσουν ΝΔ αυτή τη φορά, πέρα από κόμματα, πρόσωπα, παρατάξεις, για τη πατρίδα και για το μέλλον το δικό τους και των παιδιών τους

  45. Ραβινος avatar
    Ραβινος 14/06/2012 15:48:33

    Αύριο στο Σύνταγμα….ΜΗΝ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ !!!!''Η ταν η επι τας ''

  46. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 14/06/2012 16:42:13

    ΤΟ βιντεακι που υπαρχει στο youtube, οπου ο Λαφαζανης σε συνεντευξη του στο Αμυρα, του λεει ξεκαθαρα οτι πρεπει να παμε αμεσα σε δικο μας εθνικο νομισμα, το εχει δει κανεις?? Η συνεντευξη κραταει αρκετα, αλλα υπαρχει ξεχωριστο βιντεακι διαρκειας 20'' που του το λεει ξεκαθαρα. Αν δεν εχει επισημανθει ως τωρα απ το αντινιουζ, ελπιζω να επισημανθει. (αν βαλει κανεις στο youtybe Λαφαζανης - Αμυρας, βγαινει μαζι με αλλες επιλογες. Ειναι αυτο που διαρκει 20 δευτερα.

    ΥΓ.. Μια χαρα τα λεει ο Λαφα... οι αλλοι δεν τον πιστευουν...

  47. theo1611 avatar
    theo1611 14/06/2012 17:01:13

    45-54 ηλικιακά
    Αγροτικός (πραγματικός) πληθυσμός

    θα κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου

    ΥΓ: Αν έχω τα Ρίχτερ σ' αυτές τις κατηγορίες θα μπορώ να εκτιμήσω και το τσουνάμι που έρχεται

  48. Απορών avatar
    Απορών 14/06/2012 17:25:11

    Τις δημοσκοπήσεις δεν τις πιστεύω...
    Το χρηματιστήριο όμως το πιστεύω όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό...
    Μακάρι να βγει αυτοδύναμη η ΝΔ, μακάρι για να μη χρειάζεται να συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ...
    Προτιμώ να συνεργαστεί με ΔΗΜΑΡ παρά με το ΠΑΣΟΚ, εκτός και αν το τελευταίο αυτοδιαλυθεί και μείνουν μόνο κάποια σοβαρά στελέχη του αποφασισμένα να το μετασχηματίσουν από ένα φασιστικό σε ένα Δημοκρατικό κόμμα τύπου ΗΠΑ, ή ακόμα καλύτερα με ΔΡΑΣΗ/ΔΗΞΑ (αν μπουν μέσα) ώστε να κάνει ταχύτατα μεταρρυθμίσεις χωρίς να επωμίζεται μεγάλο πολιτικό κόστος γιατί φοβάμαι πως ακόμα και με 1-2 έδρες αυτοδυναμία θα είναι πολύ αδύναμη η κυβέρνηση...
    Τουλάχιστον προς το παρόν νιώθω μια σιγουριά κατά 75% πως στις 18 γλιτώσαμε το μοναδικό κόμμα που κατάφερε να ανταγωνιστεί σε λαϊκισμό το ΠΑΣΟΚ...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Απορών 14/06/2012 20:32:23

      ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ , ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑ,
      ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ.
      Υ.Γ. ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
      ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

      • Απορών avatar
        Απορών @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/06/2012 20:40:20

        Συμφωνώ απόλυτα, απλά είπα ότι ακούγεται περίεργο λόγω της γνωστής παρελθούσας χειραγώγησής του από το ΠΑΣΟΚ προ δεκαετίας... όπου φυσικά με χρήματα που δεν είναι δικά σου αλλά κρατικά και άρα δεν έχεις ρίσκο μπορείς να το κάνεις και να μη λέει την αλήθεια...
        Σήμερα δεν ισχύει όμως αυτό... άρα λέει την αλήθεια...

      • Inno avatar
        Inno @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/06/2012 21:51:14

        και το πάρτι συνεχίζεται και στην Αμερική, καθώς όλα τα adr των τραπεζών κάνουν 30% με 4πλάσιους τζίρους.
        Βέβαια, αυτό μπορεί και να είναι ένα παιχνίδι (διάβασα ότι οι ξένοι μπήκαν σήμερα αλλά δεν ξέχασαν να σορτάρουν θέσεις για ασφάλεια), με πολύ καλές βραχυπρόθεσμες αποδόσεις (bull trap το λένε στο χωριό μου).
        Το ευρώ δεν κάνει ανάλογο πάρτι, καθώς έχει και άλλα στο "κεφάλι" του, αλλά αύριο θα πρέπει να πεί αν συμμερίζεται τις ειδήσεις αυτές.

        • Απορών avatar
          Απορών @ Inno 14/06/2012 23:32:23

          Και τί θα κερδίσουν με το hedging? Το χρηματιστήριο μετά από το PSI αναμενόταν να πάει πολύ καλύτερα σταδιακά, με εξαίρεση τις τράπεζες λόγω της ανακεφαλαιοποίησης. Το περίεργο είναι ότι οι τράπεζες ανέβηκαν πολύ... Οι εκλογές το χάλασαν όμως...
          Οι κρυφές δημοσκοπήσεις σε συνδυασμό με το σχέδιο της ΕΕ για συνένωση των ευρωπαϊκών τραπεζών να έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα... και αύριο διόρθωση...

  49. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 14/06/2012 17:38:49

    θα είναι ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟΙ απέναντι στην ιστορία και στα παιδια τους οι δεξιοι/ κεντρώοι που δεν θα πανε να ψηφίσουν ΝΔ και θα παραδώσουν την πατρίδα στους Τσιπραίους..Κάθε ψήφος σε Καμμένο, χρυση αυγή,κλπ (ακόμη κ η αποχή) είναι ψήφος στήριξης στις συνιστώσες του συριζα.. ΠΡΕΠΕΙ να φτάσει το μύνημα σε όλους τους Έλληνες.. Ειδικά στο λεκανοπέδιο Αττικής με τα τεράστια προβλήματα ανεργίας, φτώχειας, εγκληματικότητας, που οι λαικιστές του τσιπρα προσπαθούν να εκμεταλευτουν...

  50. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 14/06/2012 17:51:00

    Επίσης πρεπει τα τελευταια εικοσιτετραωρα να δωθει μεγαλυτερη εμφαση στην Αττικη με περιοδεια Σαμαρα το πρωι Παρασκευης σε δημους όπως Μεγαρα, Ελευσινα, Μενιδι, Κερατσινι, Ηλιουπολη, Νεα Σμυρνη, Μπραχαμι, Ιλιον που η ΝΔ εχει ακομη περιθωρια να ανεβασει κι αλλο τα ποσοστα της και που στις 6 Μαιου είχε παρει μεγάλο ποσοστο ο Καμμενος και η ΧΑ.

    Δεν πρεπει να υπαρξει χαλαρωση ουτε μια στιγμη..Οι εκλογες τελειωνουν στις 7 το απογευμα της Κυριακης ας εχουν υποψιν όλοι.

  51. Οτι να ναι avatar
    Οτι να ναι 14/06/2012 19:01:25

    Και εγω αισιοδοξος ειμαι αλλα να μην παθουμε οτι και το 2000.Ο κοσμος χρειαζεται να ξεαγχωθει λιγο αλλα μην αρχιζετε πανηγυρια.2 μερες μονο αλλα πρεπει να συνεχισουμε

    • Inno avatar
      Inno @ Οτι να ναι 14/06/2012 21:52:40

      ΑΚΡΙΒΩΣ!

  52. Kommenos avatar
    Kommenos 14/06/2012 19:05:59

    Εγώ βλέπω:

    Α. Τον Τσίπρα θα ψηφίσουν:
    1. Το 90% των νέων, σχεδόν όλοι οι άνεργοι, οι χαμηλόμισθοι καθηγητές πρώτων βαθμών,
    2. Σπεκουλαδόροι της δραχμής

    Β. Τη ΝΔ θα ψηφίσουν:
    Το 80% των συνταξιούχων,
    το 20% των υπαλλήλων των ΔΕΚΟ

    Γ. ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν:
    Το 20% των συνταξιούχων
    Το 80% των υπαλλήλων των ΔΕΚΟ.

    Δ. Καμμένο θα ψηφίσουν:
    Συνταξιούχοι της ΔΕΗ με μεγάλες συντάξεις,
    Μηδενιστές που εμφανίζονταν ως αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα προσπαθώντας να καπελώσουν το κίνημα, με τις πιο υπερφίαλες θέσεις (άμεση δημοκρατία - να ψηφίζουμε τους νόμους με δημοψηφίσματα μέσα από τα λαπτοπ μας, και βρίσκονταν σε πατάρι κοντά στην πλ. Συντάγματος με ένα αρχηγό με ψευδώνυμο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, που είχε γεννηθεί (όπως λέει) στην Ατλαντίδα και πιστεύει ότι "η 21 Απριλίου ΄συμπλήρωσε τον κύκλο της"
    το 70% όσων έχουν πάρει καταναλωτικά δάνεια για να πάνε ταξείδι στο εξωτερικό καιδδεν μπορούν να το αποπληρώσουν.

    • Α avatar
      Α @ Kommenos 14/06/2012 23:21:16

      Κάνεις μεγάλο λάθος, το 80% των Δ.Υ. θα ψηφίσει Τσίπρα, πιστεύοντας ότι δεν θ΄απολυθούν και δεν θα μειωθεί ο μισθός τους.
      Αλλά θα πέσουν σε μεγάλη λούμπα, γιατί με τον Τσίπρα ο μισθός τους δεν θα μειωθεί απλώς, αλλά θα μηδενισθεί, γιατί το κράτος θα κάνει στάση πληρωμών (αν μείνουμε στο ευρώ).
      Αν φύγουμε από το ευρώ τότε με το πληθωριστικό νόμισμα ο μισθός τους θα καταλήξει στο 1/10 αυτού που είναι σήμερα.
      Για τους ανέργους δεν έχω την βεβαιότητα ότι είναι ελκυστικός ο Τσίπρας, αφού δεν τους λέει πως και από που θα βρούν δουλειά.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Kommenos 15/06/2012 00:15:28

      Το Καμμένο χλωμότατο τον βρίσκω για να μπει στη Βουλή, βλέπεις οι δικοί του τον πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα, όπως πλήρωσε και ο ίδιος την ΝΔ....
      Επίσης, σε ότι αφορά τα υπόλοιπα προγνωστικά που βλέπεις: δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε ανθρώπους σε κατηγορίες και να βάζουμε ταμπέλες (συνταξιούχοι, ΔΥ, άνεργοι) καθολικά, γιατί το προφίλ κάθε ψηφοφόρου επηρρεάζεται από πολύ περισσότερους παράγοντες. Ένα παράδειγμα, το αν είναι κάτοικος του λεκανοπεδίου, ή κάτοικος μεγάλου αστικού κέντρου ή κάτοικος επαρχίας. Δηλαδή, άλλη νοοτροπία και διεξόδους έχει ο άνεργος της Α' Αθηνών, και άλλη ο άνεργος της Πέλλας, όπως και ο ΔΥ του λεκανοπεδίου, έχει άλλη τελείως ψυχολογία και προφίλ από αυτόν της επαρχίας.
      Οι συνταξιούχοι+άνεργοι + ΔΥ αθροίζουν σε μεγάλο τμήμα του εκλογικού σώματος, αλλά η Ελλάδα δεν κατοικείται μόνο από αυτές τις τρεις κατηγορίες ανθρώπων: υπάρχουν και οι αυτοαπασχολούμενοι, οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες και έμποροι, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, οι αγρότες, κτηνοτρόφοι, κτλ

  53. k_preve avatar
    k_preve 14/06/2012 20:02:00

    ....κυκλοφορεί πάντως (κυρίως μεταξύ πρόην λαμογιοπασόκων και νυν συριζαίων) μία πρόβλεψη αμερικανικού (λένε) σεισμολογικού ινστιτούτου όπου οι μετρήσεις είναι ακριβώς αντίθετες.
    Ελπίζω...εύχομαι...θέλω να πιστεύω ...ότι θα διαψευστουν και το... τσουνάμι θα τα σαρώσει όλα στο πέρασμα του την Κυριακή!!!!
    Αύριο όλοι Σύνταγμα....μαζι να φτιάξουμε μια ΕΛΛΑΔΑ Μεγάλη!!!

    • rasputin avatar
      rasputin @ k_preve 14/06/2012 23:26:52

      Αυτά έβλεπα τώρα κι εγώ . Δεν ξέρεις ποιον να πιστέψεις . Ότι η ΝΔ θα αυξήσει πάρα πολύ το ποσοστό από τον Μάιο είναι δεδομένο , το ζούμε γύρω μας κάθε μέρα . Τώρα εάν ο Σύριζα έχει τέτοια πέραση στα λαϊκά στρώματα ώστε να διπλασιάσει το ποσοστό του , δεν το ξέρω . Για να συμβεί αυτό πάντως ή θα πρέπει να πάρει όλη το λεκανοπέδιο με μεγάλη διαφορά , ή να κλείσει την ψαλίδα στην επαρχία αφού σε πολλές περιοχές δεν ήρθε ούτε δεύτερος .

  54. attiki avatar
    attiki 14/06/2012 20:15:37

    ΝΔ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ

  55. o deksios avatar
    o deksios 14/06/2012 21:44:44

    δεν χρειαζεται εφησυχασμος...κατι τετοια λεγαμε και στις 3 μαιου, και στις 6, οι μισοι δεξιοι πηγαν για το πρωτο τους μπανακι!!!

  56. airman avatar
    airman 14/06/2012 22:53:57

    Πέρα από τη διαφορά σε εκλογικό ποσοστό, που έχει σαφώς τη σημασία της, ένα άλλο ''τσουνάμι'' πρέπει να ξεκινήσει από τη Δευτέρα το πρωΐ.
    Αυτό το ''τσουνάμι'' είναι που πρέπει να καταδείξει τη διαφορά. Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για ολιγωρίες δεδομένου ότι είμαστε ήδη σε ''αρνητικό'' χρόνο.
    Είναι αδήριτη η ανάγκη για ένα ''δημιουργικό σοκ'' σε όλα τα επίπεδα. Ο λαός είναι κουρασμένος και απογοητευμένος. Η παρατεταμένη ακυβερνησία όμως δίνει μια πρωτόγνωρη ευκαιρία για ένα ξεκίνημα που θα είναι πειστικό και συνάμα ουσιαστικό.
    Χάνουμε με 2-0 και πρέπει με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου να μπει γκολ από τα αποδυτήρια (με την Τσεχία αργήσαμε). Και μετά το σφυροκόπημα να είναι ακατάπαυστο. Τα ''μπάνια του λαού'' ανήκουν στο παρελθόν (ρεαλιστικά και μεταφορικά), αλλά και το ''παιδί με το καλάμι'' δεν πρόκειται να το ρίξει στη ''σιέστα''.
    Μάλλον είναι απαραίτητο μετά το ''τσουνάμι'' να ακολουθήσει και ένας ισχυρός ''σεισμός'', ώστε να καταρρεύσει ολοκληρωτικά κάθε ''αυθαίρετο μαγαζάκι'' που είχε στηθεί και ''άνθιζε παρασιτικά'' εδώ και τόσα χρόνια.
    Όλα αυτά με μια βασική προϋπόθεση. Να επικρατήσει η άποψη ότι κοιτάζοντας στον καθρέφτη βλέπουμε το χτες που πρέπει να αλλάξει. Γιατί εάν επικρατήσει η άποψη ότι αυτό που βλέπουμε μας αντιπροσωπεύει, τότε καλά σαράντα!
    Υ.Γ. Σε σαράντα μέρες ούτως ή άλλως πολλά πρέπει να (ή θα) έχουν αλλάξει. Στη μια περίπτωση αρκεί πραγματικά να το θέλουμε και στην άλλη θέλουμε δε θέλουμε.

  57. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 14/06/2012 23:38:52

    Το πρόβλημα είναι ότι οι "σεισμογράφοι" δεν μπορούν να υπολογίσουν τα πιθανά ρήγματα που μπαίνουν "λάθρα" ανάμεσα στα σεισμικά κύματα και μπορούν να μετριάσουν ή και να ακυρώσουν τον σεισμό...

  58. OWL avatar
    OWL 15/06/2012 00:26:17

    ΣΑΜΑΡΑ (έστω και με ΜΑΑΛΟΞ)

  59. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/06/2012 00:41:32

    O ουρανός θα ναι γαλάζιος και πάλι..απ τον βοριά ως το πιο νότιο ακρογιάλι..

  60. Δημητρης avatar