11/10/2008 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γέμισαν οι μάντρες με μεγάλα τζιπ

 

_________________________________________________ 

Διαβάζω ότι  «άνθρωποι της αγοράς μεταχειρισμένων εκτιμούν ότι οι πωλήσεις τζιπ υψηλού κυβισμού έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 60%, ενώ τα καινούργια παρουσίασαν τον Σεπτέμβριο πτώση κατά 6,5% συγκριτικά με την ίδια περίοδο πέρυσι». Και προσθέτουν: «Η οικονομική κρίση, η υψηλή τιμή της βενζίνης, οι αυξήσεις στα τέλη κυκλοφορίας αλλά και το μπέρδεμα με το τεκμήριο- που τελικά έγινε κόστος χρήσης για αυτοκίνητα άνω των 2.000 κυβικών- είναι οι λόγοι που το ελληνικό όνειρο του τζιπ μετατρέπεται σιγά σιγά σε εφιάλτη» (από τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/10/2008 15:24:11

    Κλαίω μέ μαύρο δάκρυ...
    Τό Καγέν μου σέ Μάντρα??????????????????

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/10/2008 15:34:23

    Όταν τα κονομήσω θα πάω να πάρω 2 με ξένες πινακίδες και θα έχω 6 μήνες το ένα κι 6 μήνες το άλλο :D :D :P 8)
    .
    .

  3. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 11/10/2008 16:50:21

    Οι λάτρεις του Αμερικάνικου ονείρου άργησαν λίγο, αλλά το εμπέδωσαν ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους.

  4. Le canard avatar
    Le canard 11/10/2008 17:02:54

    Το θέμα είναι ότι κανείς δεν ασχολείται (κυβέρνηση, Μεταφορών, Δήμος Αθήνας) με το κυκλοφοριακό. Ηδη η Αθήνα έχει "πεθάνει" από αυτή την άποψη. Αντί να ενισχυθεί η μοτοσυκλετα, το ποδήματο, να καλλιεργηθεί η νοοτροπία να μην κυκλοφορεί κανείς μόνος του με ΙΧ, αλλά να έχει μέσα 2-3 άτομα ακόμα (προς τη δουλειά, το σπίτι, τα ψώνια, κ.λ.π.), οι κυβερνήσεις κοιτάζουν να κάνουν τις πλάτες στους αντιπροσπώπους των αυτοκινήτων. "Λογικό" βέβαια, για τα τεράστια έσοδα που έχει το δημόσιο από τα ΙΧ και τα "τυχερά" των πολιτικών (αμ, τα ΜΜΕ με τις διαφημίσεις που παίρνουν, που τα βάζεις;) από τις αυτοκινητοβιομηχανίες, αλλά η ποιότητα ζωής είναι υπό το μηδέν. Και μέσα στην τούρλα της κυβερνητικής (και της αντιπολίτευσης) αδιαφορίας, νά σου ο ρουσφετολογικός στρατός της Ντόρας και τώρα του Κακλαμάνη, οι δημοτόμπατσοι, που γράφουν κυρίως τις μοτοσυκλέτες. Γειά σου ρε Νικήτα, να δούμε πότε θα γίνεις Δ-ήμαρχος Αθηναίων, και θα διεκδικήσεις ως πρώτος πολίτης αυτής της πόλης, τα δικαιώματα των Π-ολιτών που σε ψήφισαν.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/10/2008 17:44:33

    Η Αθήνα έχει πεθάνει από πολλές απόψεις. Το πρόβλημα είναι ότι η νοοτροπία του κόσμου που έχει μείνει στην επαρχία είναι άσχημη και συνεπώς ούτε εκεί μπορείς να ζήσεις. Ποδηλατόδρομοι και διάφορα άλλα στην Ελλάδα δεν είναι δυνατό να γίνουν διότι το έδαφος είναι ανώμαλο, ανηφόρες κατηφόρες κλπ., και δε μπορεί ο άλλος να κάνει πετάλι στην ανηφόρα. Βρέθηκε υποκατάστατο στο ποδήλατο που ήταν το παπάκι αλλά λόγω της μεγάλης κίνησης είσαι εκτεθειμένος σε κινδύνους που δε θέλει να τους αναλάβει ο καθένας.

  6. Nick avatar
    Nick 11/10/2008 17:56:24

    Η Αθήνα φτιάχθηκε για να αντέξει το πολύ 2.5 εκατομμύρια πληθυσμό.

    Όσο για τα SUV, καλά να πάθουν. Και σιγά τις επιδόσεις. Ένα Lada Niva τους έκανε χαλαράαααα ρεζίλι. (είδες Αλέκα, οι Σοβιετικοί κάτι ήξεραν που το έφτιαχναν)

    :P

  7. sos avatar
    sos 11/10/2008 18:02:41

    ρε νουμερα τι ταθέλετε τα τζιπ μεσα στην Αθήνα ;εδώ ο κάθε πικραμένος μόλις κονομίσει κανένα φραγκακι ορμάει να πα΄ρει τζιπ για να πουλάει μούρη.Τώρα η μούρες έπεσαν και γυρνάμε στο παπάκι και περασμενα μεγαλεία.....
    Νεοπλουτισμός του κερατά ,τζιπ,μΠουζούκια,μαντόνα ,μύκονος,σκάφος,
    μαντόνα,μοντέλες,αδελφές ,πρέζες,ΛΑΜΟΓΙΈς,ΚΛΠ και μετά λέμε γιατι γίνεται οικονομική διαλυση των πάντων.
    ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΑΛΑΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΥΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΣΑΣΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

  8. Keep Talking avatar
    Keep Talking 11/10/2008 18:21:25

    ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ! ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΖΟΥΣ !Επιτέλους !

    που πα ρε κυριος με το τανκ στα στενακια της Παροικιάς; Τι παρκα ρε κυριος τη νεκροφορα πανω στο πεζοδρομιο του Νεο Κοσμου; Καλα καναν και του πηραν τις πινακιδες του μ@@..

  9. ΚΟΜ avatar
    ΚΟΜ 11/10/2008 18:30:45

    Τι το θές το Hammer ρε μπαστουνόβλαχε ,κάνε καλύτερα ενα μπάνιο πολυτελείας,πάρε καικανενα σαπουνάκι αρωματικό και πλύσου μπας και φύγει η μυρωδιά της μιζιθρας απο πάνω σου

  10. YiannisM avatar
    YiannisM 11/10/2008 18:40:12

    Ωραίοι είσαστε..
    Εγώ φάκτορα περιμένω να πέσουν οι τιμές στις μάντρες και θα το τσιμπήσω το καγιενάκι..

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/10/2008 19:32:26

    Πέρα από την πλάκα εγώ είμαι οπαδός της τετρακίνησης για λόγους ασφαλείας. Δε σημαίνει ότι θέλω και τζιπ. υπάρχουν κάτι φτηνά ΙΧ suzuki και το fiat panda που κάνουν για τη δουλειά που το θέλω. Το τζίπ έχει δυνατότητες που δεν έχει ένα κανονικό αυτοκίνητο και η ασφάλεια είναι σαφώς πιο ανεβασμένη. Φίλος τη γλύτωσε όταν με τζίπ έτρεχε στο δρόμο κανονικά και του ήρθε από απέναντι ένας άλλος. το έριξε έξω στα χωράφια κι επειδή ήταν τζιπ δεν κατάλαβε κανείς τίποτε. Αν ήταν ΙΧ θα είχε βουτήξει με τη μούρη στο χαντάκι.

    Σας θυμίζω επίσης τον αποκλεισμό συνοικιών της Αθήνας από κακοκαιρία πριν από μερικά χρόνια και τη μεταφορά ασθενών με 4χ4 στα νοσοκομεία γιατί και τα ασθενοφόρα δε μπορούσαν να πάνε. Μάλιστα τότε έδωσαν κίνητρα υπό τον όρο να το έχεις δηλωμένο για να το επιτάξουν σε περίοδο ανάγκης.

    Τα ανωτέρω για τα θετικά. Βέβαια η κάθε υπερβολή που γίνεται για λόγους επίδειξης πρέπει να στηλιτεύεται.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/10/2008 19:40:39

    "ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΑΛΑΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΥΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    ΠΟΥ ΣΑΣΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ"

    Ναι!

    Φοβερή και η φωτό!

  13. dimi avatar
    dimi 11/10/2008 22:45:26

    Ε μα πιά ότι ξανθό με γυαλί σαν μύγα κυκλοφορουσε με τα τζιπ και τα σάρωνε όλα
    Το χειρότερο είναι να είσαι μανα με παιδια και να έχεις καρότσι μέγα-δράμα γιατί η καθε μια απο δαυτες δεν μπορούν να βάλουν το φορτηγο-τζιπ σέ ένα παρκινκ
    -μανα με δυο παιδιά-που

  14. Theodore avatar
    Theodore 11/10/2008 23:51:45

    Ρε συ παπιε,δεν στηριζουν τους αντιπροσωπους.Τους συμπατριωτες μας στηριζουν, που εχουν-ειχαν, λαλησει με τα μεγαλεια.
    Ποια κυβερνηση, ειπε προχτες ο Λοβερδος,(ο τεως υπουργος εννοω), τολμαει να παει κοντρα στο ρευμα της κοινης γνωμης, αν μανιπουλαρεται βεβαια αυτη, και απο τα ΜΜΕ, που θελουν σαν τρελλα, τις διαφημισεις των αυτοκινηταδων;
    Κατι οι αντρες με τα ατοκινητα, κατι οι γυναικες με τα διαφορα "λαλά", παει, το χεσαμε το θεμα.
    Ετσι, φυγανε ολοι απο την επαρχια, και ειδικα οι γυναικες, δεν μενουνε εκει,ουτε με σφαιρες,μεχρι που καποιος δημαρχος πριν απο μερικα χρονια, προσπαθησε να φερει νυφες απο τη Βουλγαρια.

  15. maquis avatar
    maquis 12/10/2008 02:36:41

    @Nick 7: Συμφωνώ για το Νiva, αλλά θα σε στενοχωρήσω, ήταν σχεδιασμένο απο την Porsche. Αλλωστε λόγω της μέτριας ποιότητας κατασκευής είχε (έχει;;) χρόνια πρόβλημα με τα ηλεκτρικά. Αλλά είναι γνήσιο off road 4x4, και όχι τζιπ καφετέριας

  16. maquis avatar
    maquis 12/10/2008 02:50:24

    Εχει αραγε σκεφτεί κανείς ποιά ειδική ψυχοπαθολογική ανάγκη κάνει τους (νεο)ελληνες να μη μπορούν να ζήσουν χωρίς "τζίπ"; Οι περισσότερες γυναίκες αισθάνονται "ασφάλεια" λόγω ύψους - στην πόλη - γιατί μόλις βγούν με λίγα παραπάνω χλμ στις όποιες ελληνικές βουνοστροφές προσπαθούν να μαζέψουν τα αμαζευτα. Επίσης είναι ασφαλή για μεταφορά παιδιών σε σχολεία-ιδιαίτερα. Τώρα οι άντρες; Εχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία των τζιπάτων είναι συνήθως μικρού ύψους, τους δινει ίσως αίσθημα ανωτερότητας; Ε, ας πληρώσουν κάτι παραπάνω οι άνθρωποι. Επειτα υπάρχει και η ζήλεια - κοινωνικό κόμπλεξ: "Αγάπη μου οι Χατζητέτοιου έχουν το καινούργιο Χ3, τι λές να τους την βγούμε με το νέο Μercedes;" Α! είναι ωραία η ζωή στην Ελλάδα!

  17. Ν. ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    Ν. ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ 12/10/2008 07:21:16

    ΡΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΖΙΠ.
    ΤΟ ΚΑΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ Η "ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ"
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΖΙΠ, ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ. ΒΛΑΧΟΣ Η ΜΗ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙΣ CHANNEL ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕΕ ΤΖΙΠ?

  18. Nick avatar
    Nick 12/10/2008 11:51:08

    maquis, εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι τζιπάτοι είναι χοντροί και συντηρητικοί στην ιδεολογία τους. Α, και εγωϊστές.

  19. Αναρμόδιος avatar
    Αναρμόδιος 12/10/2008 14:02:10

    Το μάρκετινγκ, μία σχετικά ομιχλώδης "επιστήμη", είναι ένας αποτελεσματικότατος μηχανισμός τελικά.

    Μπορεί με μία σκανδαλώδη ευκολία να πείσει τον μέσο ανόητο συνάνθρωπό μας να προμηθευτεί νταλίκα, τα και SUV λεγόμενα εν προκειμένω, όταν αυτό που πράγματι χρειάζεται είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης. Αν το χρειάζεται κι αυτό.

    Διότι το μάρκετινγκ είναι επιστήμη. Πρώτα αναδεικνύει και "τιτλοποιεί" την ιδέα και την ανάγκη του status, έπειτα καθορίζει τα στοιχεία που καθορίζουν και υποστηρίζουν αυτό το status και σε τρίτο στάδιο πωλεί τα απαιτούμενα αυτά στοιχεία. Mε ευκολίες πληρωμής φυσικά.

    Οσο για τα "κρεμαστάρια" του κ. Καρανικόλα, θα απαντούσα ότι δεν είναι πια και τόσο "κρεμαστάρια" με όλα αυτά τα, μέχρι και χθες, "φθηνά" καταναλωτικά δάνεια, μηδεν προκαταβολη και λοιπά.

    Εξάλλου τέτοιου τύπου "κρεμαστάρια" αναιρούν και την έννοια της αλεπούς. Εγώ θα τα χαρακτήριζα, αν μου επιτρέπατε, "καρότα".

    Θραξ Αναρμόδιος

  20. maquis avatar
    maquis 12/10/2008 18:13:30

    @ Nick: Σωστά. Κυρίως ολοι αυτοι είναι κομπλεξικοί, αλλά δεν ήθελα να επεκταθώ. Οσο για τον 19, δεν υπάρχει εμπάθεια, απλά εδώ καταγράφεται κοινωνικό φαινόμενο. Κατα τα λοιπά δεν ειμαι γενικα κατα των τζιπ: είχα Land Rover diesel στα 1980 (λόγω κτημάτων) και εδω και καποια χρόνια ενα 4Χ4 γιαπωνεζικο μη τζιπ(...τον ανταγωνιστή του factorx car!)