#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 12:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γέμισαν καρότσια και μετά τον λογαριασμό τα εγκατέλειψαν



Πρωτότυπη διαμαρτυρία


Ο χώρος μπροστά στα ταμεία γνωστής αλυσίδας σούπερ μάρκετ της Κατερίνης φράκαρε από δεκάδες «ορφανά» καρότσια, γεμάτα με προϊόντα. Οι ταμίες και οι υπεύθυνοι του καταστήματος κοιτούσαν έκπληκτοι τους 35 και πλέον πελάτες να τα παρατούν εκεί και να αποχωρούν ομαδικά, δηλώνοντας πως δεν έχουν τα χρήματα για να πληρώσουν αυτά που ήθελαν να αγοράσουν.

Η ενέργεια ήταν οργανωμένη, από μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Πιερίας, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις ακριβές τιμές των προϊόντων. Είχε τίτλο «Αφήστε τα στο Ταμείο» και σχεδιάζεται να μεταφερθεί και σε άλλες πόλεις στο επόμενο διάστημα. «Γεμίστε τα καρότσια σας με ό,τι τραβάει η ψυχή σας. Βάλτε μέσα όλα τα προϊόντα εκείνα τα οποία θα αγοράζατε αν είχατε μισθό golden boy, και όταν φτάσετε στο ταμείο, ζητήστε ευγενικά συγνώμη που δεν μπορείτε να τα πληρώσετε», αναφέρει το προπαγανδιστικό υλικό της ομάδας που μοιράστηκε στην πόλη.

Στο σούπερ μάρκετ επικράτησε πανικός. Κάθιδρη η υπεύθυνη του καταστήματος, αφού πήρε οδηγίες από τα κεντρικά της Αθήνας, κάλεσε την αστυνομία, η οποία έφτασε λίγα λεπτά αργότερα. «Δεν κλέψαμε κανέναν, ούτε φοράμε κουκούλες, ούτε κρατάμε όπλα. Οπως μπαίνεις σε ένα κατάστημα ρούχων και μετά από πρόβα δύο ωρών δεν αγοράζεις κανένα από τα οχτώ πουκάμισα που δοκίμασες, έτσι κάναμε κι εμείς», είπαν στους -επίσης έκπληκτους- αστυνομικούς και αφού δόθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις, το θέμα έληξε.

«Αντιδρούμε»
«Στείλαμε το μήνυμα ότι δεν είμαστε φοβισμένοι και αντιδρούμε. Μας κατεβάζουν το εισόδημα, μας ανεβάζουν τους φόρους και οι τιμές είναι στα ύψη. Το ίδιο προϊόν εδώ πωλείται 40% ακριβότερα από τη Γερμανία», είπε στο «Εθνος» ο εκπρόσωπος της εθελοντικής ομάδας, Η. Τσολακίδης. «Ζητούμε συγνώμη από τους υπαλλήλους που ταλαιπωρήθηκαν όπως ταλαιπωρείται όλος ο κόσμος σε μια πορεία, ή σε μια απεργία», προσέθεσε.

Παρόμοιες ακτιβιστικές ενέργειες είναι συνηθισμένες στην Ευρώπη. Στο Βερολίνο έγινε πέρυσι η δίκη μελών καταναλωτικής οργάνωσης που έκαναν το ίδιο και μηνύθηκαν από τους υπευθύνους του σούπερ μάρκετ. Η ετυμηγορία του δικαστηρίου δικαίωσε τους καταναλωτές.


(από ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 21/05/2010 12:18:33

    Βλακεία και μισή θα την πληρώσουν πάλι οι υπάλληλοι που θα τα βάλουν στα ράφια με απλήρωτες υπερωρίες.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ GreenHorses 21/05/2010 12:28:58

      Αγαπητε φιλε με τετοια νοοτροπια δικαιουσαι οσα προκειται να υποστειςχωρις να μπορεις να αρθρωσεις λεξη. Μουγκα και δυστυχια λοιπον, μεχρι να ξυπνησεις και να καταλαβεις τι τρεχει.

      • GreenHorses avatar
        GreenHorses @ salmonellas 21/05/2010 12:35:20

        Αντε να πήγαινε υπάλληλος του σούπερ μάρκετ να δεις την γλύκα και μετά κάνεις το κήρυγμα, αναφέρομαι στον τρόπο διαμαρτυρίας.

        Τώρα το ποιος καταλαβαίνει η όχι άσε και άλλους να κρίνουν. Επί της ουσίας μόνο τους εργαζομένους χώσατε αυτοί και μόνο την πλήρωσαν.

      • tedmanowar avatar
        tedmanowar @ salmonellas 21/05/2010 14:10:59

        Το θέμα είναι ότι θα το υποστούμε και εμείς οι υπόλοιποι...
        Αλλά ξέχασα!
        Μοντέρνος "Έλληνας" = καναπές, TV & μούγκα...

      • tedmanowar avatar
        tedmanowar @ salmonellas 21/05/2010 14:12:20

        Επίσης ξέχασα ότι στην "Ελλάδα" είμαστε όλοι με τους άλλους και ΠΟΤΕ με αυτούς που διαμαρτύρονται...

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ GreenHorses 21/05/2010 15:23:59

      Οι υπάλληλοι που "χώθηκαν" να τα συμμαζέψουν όπως λες θα κερδίσουν ΚΑΙ αυτοί αν τέτοιες δράσεις επεκταθούν και επιβληθούν μειωμένες τιμές.

      Οι υπάλληλοι που "χώθηκαν" πρέπει να επικροτούν και να υποστηρίζουν τέτοιες δράσεις (και πιστεύω πως το κάνουν μέσα τους έστω κι αν δεν μπορούν να συμμετάσχουν).

      Οι υπάλληλοι των S/M των 500ευρώ αγαπητέ GreenHorses είναι οι πρώτοι που βάλλονται από τέτοιες τιμές (και τέτοια περιθώρια κέρδους) στα S/M και σκέφτονται αν θα μπορέσουν να θρέψουν τα παιδιά τους τον επόμενο μήνα κι όχι αν έχουν να βάλουν πέντε ντοματοπελτέδες παραπάνω στο ράφι.

      Άσε λοιπόν τις τρίχες και δράσε κι εσύ μαζί με τους συμπολίτες σου.

    • Kyrikos avatar
      Kyrikos @ GreenHorses 21/05/2010 16:37:37

      GreenHorses, με ολο το σεβασμο, εχω την αισθηση (και προφανως δεν ειμαι ο μονος), πως εισαι εκτος Τοπου και επι των χαλεπων καιρων μας, και Χρονου δυστυχως απο οτι φενεται..
      Με μια προταση, μακαρι με τετοιες κινησεις να ημουν Υπαλληλος σε Σ/Μ φιλτατε/η..!!

    • Hase avatar
      Hase @ GreenHorses 22/05/2010 10:05:12

      Δηλαδη εσυ τι περιμενες να παει ο Σκλαβενιτης η ο Βασιλοπουλος να τα βαλει στην θεση τους; Ετσι ειναι οι διαμαρτυριες.

    • mari peza avatar
      mari peza @ GreenHorses 03/06/2010 18:08:30

      Βλακεία και μισή όσων σκέφτονται σαν κι εσένα, φίλε δυστυχώς και μας έχουν πάρει στο λαιμό τους τόσα χρόνια που δεν αντιδρούν με τίποτα, παρά πληρώνουν με πιστωτικές κάρτες στο ταμείο και με ύφος "ζηλέψτε με"!!. Δυστυχώς η βλαχιά και η νεοπλουτιά, όπως η αμορφωσιά και η καφρίλια έγιναν χαλί να πατήσουν όλοι αυτοί που κατέστρεψαν την Ελλάδα.. Και που είσαι ακόμα φίλε.. Όταν θα παρακαλάς το αφεντικό σου που θα είναι σημερινός κουτσός μαύρος ή πακιστανός, ή αφγανός, (δεν έχει σημασία) μετανάστης να σου κάνει αύξηση!! Και εσύ καλά να πάθεις, εμείς όμως οι υπόλοιποι δεν φταίμε γιατί ουτε κλέψαμε, παρα όταν διαμαρτυρηθήκαμε για την κατάσταση, θεωρηθήκαμε γραφικοί ή εκκεντρικοί......!! :(((.....

  2. GALA avatar
    GALA 21/05/2010 12:30:23

    Η καλυτερη διαμαρτυρια ειναι οταν μενουν στο ραφι. Αγοραζουμε μονο τα απαραιτητα.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GALA 21/05/2010 12:36:02

      Και ελληνικά.

    • Kyrikos avatar
      Kyrikos @ GALA 21/05/2010 16:31:46

      Το να μην αγοραζεις επειδη δεν εχεις να αγορασεις, δεν αποκαλειται απο οποια οπτικη κι αν το δεις "διαμαρτυρια" παρα αναγκαιο κακο μετα σιωπηλης αποδοχης της συγχρονης αισχροκερδειας..ποσο μαλλον η καλυτερη φιλτατε GALA μου..

  3. Greg avatar
    Greg 21/05/2010 12:38:46

    Τέλειο. Καταπληκτική ιδέα. Όνειρο. Μια αντίδραση μέσα στο πλαίσιο της νομοθεσίας που θα πονέσει εκεί που πρέπει. Υπερωρίες έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνουν τα σούπερ μάρκετ. Οι εργαζόμενοι θα βάζουν τα προϊόντα στην θέση τους, αντί να χτυπάνε ποσά στο ταμείο, και ο κοιλαράς με την μοσχαροκεφαλή θα βλέπει τις εισπράξεις του να μειώνονται. Αν τέτοιες ενέργειες γενικευτούν θα αποτελέσουν άριστο μέσο πίεσης για την πτώση των υπερβολικών τιμών.

  4. texasasl avatar
    texasasl 21/05/2010 13:32:26

    Θερμά συγχαρητήρια στους εμπνευστές και εκτελεστές της εκπληκτικής αυτής ειρηνικής και ορθής διαμαρτυρίας.
    Εάν γενικευθεί τα καρτέλ των πολυκαταστημάτων που εκμεταλεύονται τόσο άγρια και ασύστολα τους έλληνες πολίτες θα ξεκινήσουν να σηκώνουν μαύρες σημαίες αντί τις πολύχρωμες που κυματίζουν και μας περιπαίζουν απροκάλυπτα.

  5. gEO75 avatar
    gEO75 21/05/2010 14:35:53

    Ακόμη καλύτερα, ΜΗΝ ψωνίζετε από Σ/Μ! Εκτός από κάποια που δεν γίνεται αλλιώς. Υπάρχουν οι λαϊκές, υπάρχουν οι φούρνοι και κρεοπωλεία, τα μπακάλικα για κανά δυο προϊόντα και φυσικά προϊόντα τοπικά. π.χ. Γιατί γιαούρτι και γάλα πολυεθνικής όταν υπάρχει ντόπιο, το οποίο και συνήθως είναι και καλύτερο (ΕΒΟΛ, Ε.Α.Σ. Λαμίας, κλπ κλπ)

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ gEO75 21/05/2010 15:58:39

      αλλά αυτά έχουν μεγαλύτερες τιμές....

  6. KIRKH avatar
    KIRKH 21/05/2010 14:37:43

    Μπράβο τους. Πρέπει να γίνει και σ αλυσίδα super market της Αθήνας, αλλά οργανωμένα, την ίδια μέρα, την ίδια ώρα.

  7. Μωυσής avatar
    Μωυσής 21/05/2010 14:37:48

    ... αντε και αύριο για 3ημερο στην Χαλκιδική. (κάναμε την μαγκιά μας και πάμε να ξεσκάσουμε)

  8. donaE avatar
    donaE 21/05/2010 15:08:35

    Οντως δεν λεει τιποτα αυτο,την πληρωσανε οι υπαλληλοι θα κανανε διπλη δουλεια...

    • Kyrikos avatar
      Kyrikos @ donaE 21/05/2010 16:42:23

      Το ιδιο και σε σενα λοιπον με το GreenHorses, γιατι κατι κοιμισμενοι σαν και σας μας κρατουν ολους πισω..Replay λοιπον:
      Με ολο το σεβασμο, εχω την αισθηση (και προφανως δεν ειμαι ο μονος), πως εισαι εκτος Τοπου και επι των χαλεπων καιρων μας, και Χρονου δυστυχως απο οτι φενεται..
      Με μια προταση, μακαρι με τετοιες κινησεις να ημουν Υπαλληλος σε Σ/Μ φιλτατε/η..!!

      Ξυπνηστε ρεεε..Σκεφτεστε πολυ και χανεστε η απλα δε σκεφτεστε..???

  9. axilleas skordofoutsoglou avatar
    axilleas skordofoutsoglou 21/05/2010 15:35:13

    Εχω κανει το ιδιο στα careffour. Μολις εφτασα στο ταμειο μου ειπαν ευγενικά δεν πειραζει και εξαφανισαν το καροτσι σε χρονο dt, ετσι ώστε να μην καταλάβει κανεις τιποτα. Ηταν οργανωμένοι

  10. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 21/05/2010 16:43:43

    Ανοησίες. Οι μόνοι που χώνονται είναι οι υπάλληλοι.
    Και τι έγινε που το έκαναν; Άντε να το κάνουν άλλη μία φορά, άντε δύο. Την τρίτη θα τους μπαγλαρώσουν όλους μαζί.

    Δεν μπορώ να καταλάβω τη βλακεία σε αυτόν τον τόπο. Ρε πατριώτες η αγορά έχει καρτελοποιηθεί γιατί ορισμένοι πολιτικοί και κόμματα τα πάιρνουν από τα καρτελ και κάνουν τα στραβά μάτια. Αντί να ταλαιπωρείτε την γενιά των 700 ευρώ που δουλεύει σαν το σκυλί στα super markets τραβάτε στους οικείους βουλευτές σας και διαμαρτυρηθείτε για τις τιμές των προϊόντων. Απειλήστε τους ότι θα τους μαυρίσετε ανοικτά στις εκλογές εαν παραμείνουν στην περιοχή οι τιμές σε αυτά τα επίπεδα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αγανάκτηση 21/05/2010 21:11:16

      Με τι νομική αιτιολογία «θα τους μπαγλαρώσουν»; Στην Ελλάδα ζούμε και μας έμαθαν άριστα να εκμεταλλευόμαστε κάθε νομική αδυναμία για να ξεφτιλίσουμε το σύστημα. Αφού αυτό θέλουν, αυτό έχουν. Κι ασε μετά να ψάχνονται....

  11. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 21/05/2010 16:57:23

    Σιγά την διαμαρτυρία ρε παιδιά.... Το πιο πιθανό είναι ότι οι υπάλληλοι των Σούπερ-Μάρκετ θα δουλέψουν υπερωρίες για να τα βάλουν στη θέση τους.....χωρίς να τις πληρωθούν.
    Το καλύτερο είναι....κατακόρυφη μείωση της κατανάλωσης με τα απολύτως απαραίτητα για επιβίωση.... Τότε θα καταλάβουν.

    Από την λίστα του Εθνους θα αφαιρούσα άμεσα τα:
    1. μωρομάντηλα
    2. αποσμητικό ρολλ
    3. αφροντούς
    4. κρέμα χεριών και
    5. το καναπέ και το τραπεζάκι.

    Ας σκεφτούμε όλοι πόσα "άχρηστα" πράγματα υπάρχουν και τα αγοράζομε σαν τρελλοί, μόνο και μόνο για την αίσθηση του "αγοράζω"... άρα "υπάρχω".

    Ας το μετατρέψομε σε "σκέφτομαι"...άρα "υπάρχω".

  12. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 21/05/2010 18:43:59

    Αγανακτηση at 16:43, εχεις δικιο. Να μην νχτυπαμε το σαμαρι. Αν θελουμε να περπατησει γρηγοροτερα το γαιδουρι να του ριξουμε μερικες στα πισινα. Να αρχισουμε ν α τα λεμε πλεον χοντρα σ' αυτους που παριστανουν την κυβερνηση. Και στους βουλευτες. Οπου τους βρισκουμε, να διαμαρτυρομαστε γιατι εχουν αφησει ασυδοτους τους κερδοσκοπους να λεηλατουν το ελαχιστο πλεον εισοδημα των περισσότεων Ελληνων. Να πουμε πολυ δυνατα στον Παπαντρεα, με ενα μεγαλο συλλαλητηριο, να αφησει τις δηθεν απειλες εναντιον των διεθνων κερδοσκοπων, οπου δεν μπορει να κανει το παραμικρο - και το ξερει. Και να καταπολεμησει, αν φυσικα εχει τα κοτσια και τη θεληση, τους ντοπιους κερδοσκοπους. Στους οποιους περιλαμβανονται και πρωτοστατουν στις συνεχεις αυξησεις των τιμων οι εν Ελλαδι θυγατρικες πολυεθνικων. Υπαρχει πολλα "οπλα" με τα οποια μπορουν, αν θελουν, να τους στριμωξουν, με κυριοτερο τη συγκριση των τιμων για ομοειδη προιοντα στις αλλες χωρες μελη της ΕΕ . Αλλα ειπαμε, πρεπει πριν απο ολα να στριμωξουμε εμεις την κυβερνηση, τους βουλευτες και ολους τους αλλους παραγοντες της δημοσιας ζωης. Ακομη και στα λεγομενα ΜΜΕ - εφημεριδες, περιοδικα, τηλεοραση, ραδιοφωνο - μπορουμε να κανουμε εμεις οι πολιτες συνεχεις παρεμβασεις διαμαρτυριας γιατι αποσιωπουν συστηματικα τις αυθαιρετες αυξησεις τιμων στα περισσοτερα ειδη πρωτης αναγκης, μπορουμε ολους να τους στριμωξουμε με συνεχεις συστηματικες παρεμβασεις που θα τσουζουν.

  13. Kolουρ avatar
    Kolουρ 22/05/2010 10:29:28

    Απορώ γιατί δεν φτιάχνουν ποτέ μία καλή λίστα συγκρίσεων τιμών.
    Μία σωστή λίστα θα είχε:
    1. Πατάτες
    2. Ρύζι(το φτηνό)
    3. Μακαρόνια(τα κανονικά)
    4. Ψωμί(το κανονικό)
    5. Κοτόπουλο
    6. Μπριζόλες
    7. Σαμπουάν

  14. Eleni K. avatar
    Eleni K. 27/05/2010 00:29:38

    Μια ιδέα: Παίρνετε από ένα σιδεράδικο ενισχυμένες ροδέλες (πάμφθηνες) στο μέγεθος του κέρματος και γεμίζετε καροτσάκια τα οποία παρατάτε. Αν σας πουν κάτι, ξέχασα το πορτοφόλι (κάρτα) μου. Μια παραλλαγή: Στο ταμείο. Δεσποινίς πήρα τόσα πολλά (3 καροτσάκια) πράγματα, θα μου κάνετε μια έκπωση 40%; Ε τότε και 'γω δεν τα παίρνω, είναι πολύ ακριβά. Και κάνετε τη πλάκα σας (είστε που είστε άνεργοι) και βάζετε τρικλοποδιά στο κεφάλαιο και κάνετε shoping therapy! Μπορείτε να κάνετε δικές παραλλαγές: Μ' ένα ξυραφάκι χαράξτε δύο ράφια όσπρια και ζυμαρικά...ανοίξτε καμια ντουζίνα εβαπορέ, αυτά με το κρικάκι.. Αλλάξτε τη θέση των προϊόντων, αυτό τους τρελαίνει. Φαντασία να έχετε.. Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία!
    Υ.Γ. Όταν μας παίρνανε το λάδι με 2€ εσείς τσιμουδιά ε; (Άσχετον) Υ.Γ.2 Οι υπάλληλοι να απεργήσουν.

  15. candiru avatar
    candiru 31/05/2010 12:55:20

    πολύ καλή κίνηση, αλλά καλύτερη ήταν των αναρχικών Ρομπέν των s/m που βγάζαν εξω τα καρότσια και μοίραζαν τα τρόφιμα σε άπορους και περαστικούς

  16. GOLDEN BOY avatar
    GOLDEN BOY 01/06/2010 13:40:07

    etsi kai do stin tv tin filipineza pou stelno sto supermarket
    na kanei aftes tis vlakeis 8a thn apoliso

    ante kolovlaxoi poy 8elete kai supermarket sta skatoxoria sas
    o tsopani kai h vlaxa oti kai na kanoyn tsopanis kai vlaxa ua moinoyn
    ptoxadakia...OUST!!!

  17. Vassilis avatar
    Vassilis 03/06/2010 16:35:27

    Εξυπνο.Όσο για τους εξυπνάκηδες που με τη μία έβγαλαν την ιδέα "αντιεργατική" ας κάτσουν να σκεφτούν μήπως προσπαθούν με συνέπεια κάθε φορά να βγάλουν οποιαδήποτε ανάλογη ενέργεια σκάρτη.Αν ναι ας κάτσουν να σκέφτουν γιατί το κάνουν.Ίσως η απάντηση βρίσκεται στον πόνο στα μαλακά από τον καναπέ και στις τύψεις που τους δημιουργεί.Χαλαρώστε παιδια....

  18. Humor avatar
    Humor 03/06/2010 18:38:55

    Πολύ έξυπνη κίνηση...

    Θα είναι ενδιαφέρον, ειδικά αν γενικευτεί...

  19. rage avatar
    rage 07/06/2010 10:16:24

    τα σουπερμάρκετ δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνει ο κάθε "επαγγελματίας" στην ελλάδα:

    Εκμεταλλεύεται όσο μπορεί τον πελάτη, προσφέροντάς του ακριβά προϊόντα/υπηρεσίες που δεν αξίζουν τόσα, δηλαδή απλά πατάει στην ανάγκη και στον ωχαδερφισμό του πελάτη για να αρπάξει ότι μπορέσει, και στο τέλος να κατηγορήσει όλους τους άλλους πλην εαυτού για ό,τι συνέβη.