#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Γάμος» Τσίπρα - Καμμένου με...Αμερικανό κουμπάρο;



Τελικά πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο… Πάνος κι όχι μόνο ο Αλέξης. Μέσα σε λίγες ώρες αρχικά ο Δ. Παπαδημούλης και στη συνέχεια ο Αλέξης Τσίπρας επιβεβαίωσαν τις φήμες ότι υπάρχουν συζητήσεις με άλλα κόμματα για συνεργασία ώστε να… δημιουργηθεί κυβέρνηση κοινωνικής σωτηρίας, όπως λέει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Κι επειδή ο Μακιαβέλι έγινε φίλος με τον κ. Τσίπρα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Θα κολλήσουν στους Ανεξάρτητους Έλληνες; Όπως είπε στη συνέντευξή του απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με την πολιτική συμμαχιών, ο κ. Τσίπρας είπε ότι το κόμμα του απευθύνεται πρωτίστως στις προοδευτικές αριστερές δυνάμεις και επιδιώκει συνεργασία με αυτές τις δυνάμεις, σημειώνοντας ότι νιώθει στενάχωρα όταν η κριτική του ΚΚΕ γίνεται από δεξιά, όπως πρόσφατα η κ. Παπαρήγα στη Βουλή που εμφανίστηκε στην ίδια γραμμή με την ατζέντα Σαμαρά.

Σχετικά με το ενδεχόμενο συνεργασίας με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, ο κ. Τσίπρας είπε ότι αν το κόμμα του Πάνου Καμένου θελήσει να συμβάλει, αυτό θα εξαρτηθεί από δικές του επιλογές σε μείζονα ζητήματα.

Ήταν η συνέχεια της δήλωσης του Δ. Παπαδημούλη ο οποίος είπε ότι αν δεν υπάρξει αυτοδυναμία σε περίπτωση εκλογών: «Όποτε κι αν γίνουν εκλογές, με γνώμονα την εντολή του λαού και τη λαϊκή ψήφο, το πρόγραμμά μας και την ανάγκη για αξιόπιστα πρόσωπα στο τιμόνι της χώρας, θα κάνουμε ό, τι χρειάζεται για να υπάρξει κυβερνητική πλειοψηφία. Και αυτό είναι κάτι που μπορούμε να εγγυηθούμε».

Και να θυμίσουμε ότι μόλις πριν μερικές ημέρες ο ίδιος ο Πάνος Καμμένος σε συνέντευξή του στον ΣΚΑΙ είχε πει ότι δε θα είχε πρόβλημα να συνεργαστεί με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Έτσι, λοιπόν, ο ανίερος «γάμος» ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝ.ΕΛΛ. ήδη έχει αρχίσει να συζητείται στο παρασκήνιο προκαλώντας, πάντως, «ανατριχίλα» αφενός στους σκληρούς αριστερούς της Κουμουνδούρου κι αφετέρου στους σκληρούς δεξιούς του κ. Καμμένου. Αλλά να είναι άραγε μια απλή κουβεντούλα για το πώς θα λειάνουν τις θέσεις τους και θα έρθουν πιο κοντά για χάρη του… αντιμνημονιακού μετώπου; Μήπως ο «κουμπάρος» του γάμου έρχεται από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού κι ο οποίος βλέπει ότι ο ... Ανδρέας του 2012 είναι ο ιδανικός συνεταίρος τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 11:21:30

    Ε-ΟΧΙ ΚΙ ΑΥΤΟ....ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ?????ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΖΩΗ ΚΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΝ ΖΩΗ(ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ)Η ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ...ΜΑΝΩΛΗ ΓΛΕΖΟ?????ΠΑΕΙ ΦΕΥΓΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ---ΚΑΛΛΙΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΙΑ......

  2. SERT avatar
    SERT 20/11/2012 11:32:48

    ΕΝΏ ΤΏΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΒΥΘΙΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ, ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΣΩΖΟΥΝ, ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ...ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΝΔ ΤΟΝ ΕΙΧΕΣ...ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ, ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΣΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΣΑΜΑΡΑ ΕΛΕΓΕ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ SERT 20/11/2012 17:01:08

      Και επειδή πέρυσι ήταν με το Σαμαρά σε πείραζε και τώρα επειδή θα πάει με τον Τσίπρα αγίασε λόγω του ιδεολογικού άλματος; Τι δουλειά έχει ένας Έλληνας (όπως μας το παίζει λαϊκίστικα για τις ψήφους) με έναν ανθέλληνα (όπως αποδεικνύεται καθημερινά με όσα λένε και κάνουν στο κόμμα του Τσίπρα); Στο βωμό του χρήματος (εκεί παίζεται το παιχνίδι μη γελιόμαστε) θα πουλήσουμε τον Ελληνισμό και τις ιδέες του; Τόσο Έλληνες πια;

  3. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 11:34:27

    Εδώ μεγαλώσαμε σαν Νεοδημοκράτες με τον "μπαμπούλα" ΠΑΣΟΚ και το αντίστροφο φυσικά και έφτασε η πιο ντροπιαστική ώρα που ειδαμε αγώνες και θυσίες να ξεπουλιούνται, συνειδήσεις να καταρρακώνονται όταν η Ν.Δ σχημάτισε κυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ και το δεκανίκι του ΔΗΜΑΡ !
    Ο Τσίπρας με τον Καμμένο θα μας ενοχλήσει λοιπόν ; Αιδώς , ας κοιτάξουμε την καμπούρα μας πρώτα .

    • alpha avatar
      alpha @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 13:35:47

      ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ...
      Πάντως κι ο Σμαράς οταν καταλάβει ξανά, όπως πέρυσι, οτι το μνημόνιο είναι λάθος συνταγή και σκοτώνει την Ελλάδα, θα μπορούσε να συνεργαστεί με τον Τσίπρα που απέδειξε οτι δεν είναι δογματικός.
      Ετσι δεν θα υποχρεωθεί να εφαρμόσει τα μέτρα που ΣΙΓΟΥΡΑ θα διαλύσουν τη χώρα χειρότερα κι απ' την στρατιωτική κατοχή, και θα περισώσει εκτός απο τους Ελληνες και την υστεροφημία του ως πολιτικού...
      Οσον αφορά τους σκληρούς αριστερούς της Κουμουνδούρου μην ξεχνάμε οτι είναι πλέον μια πολύ θλιβερη μειοψηφία (περίπου1%!!!) μέσα στους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ που εν ανάγκη μπορούν κάλλιστα να διαγραφούν φέρνοντας περισσότερους απ' όσους θα διώξουν. Οσον αφορά τους "σκληρούς δεξιούς" του κ. Καμμένου, αν αυτοί επιμείνουν στην 'σκλήρυνση' μάλλον θα προτιμήσουν τη Χ.Α...

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ alpha 20/11/2012 17:49:48

        Προσπαθείτε δηλαδή να μας πείσετε, ότι ο δρόμος για να σώσει ο Σαμαράς την πολιτική του υστεροφημία είναι όχι μόνο να ενστερνιστεί τις υποτιθέμενες θέσεις Τσίπρα αλλά και να συνεργαστεί μαζί του. Έγινε ξαφνικά ο Αλεξάκης ο Μαικήνας τις ορθής πολιτικής σκέψης στην Ελλάδα και δεν το πήραμε χαμπάρι; Μόνο ποιάς σκέψης δεν μας είπατε... που εκφράζει ποιές θέσεις; Τις σημερινές, τις προχθεσινές ή τις προ μίας εβδομάδας; Γιατί με τέτοια συχνότητα τις αλλάζει τις θέσεις του ο τιτανομέγιστος νέος εκφραστής της (σημερινής) σοσιαλδημοκρατίας και μέχρι χθες, αριστεράς, Τσίπρας. Είναι αυτό που λέτε εσείς ότι δεν είναι δογματικός. Και του το χρεώνετε ως πλεονέκτημα. Είναι το ίδιο που όταν το έκαναν άλλοι ήταν προδότες, δωσίλογοι, Κομανέτσι και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Κατά τη συνήθη τακτική της αριστεράς αυτό που όταν το κάνει εκείνη είναι προοδευτισμός ενώ όταν το κάνουν άλλοι είναι φασισμός, συντηρητισμός, προδοσία...

        Αναφέρεστε και στους σκληρούς αριστερούς της Κουμουνδούρου ως θλιβερή μειοψηφία. Ξεχνάτε ότι ο αρχηγός σας ως σκληρός αριστερός παρέλαβε το κόμμα από τον προκάτοχό του Αλαβάνο επί αρχηγίας του οποίου έγινε και το σφιχταγκάλιασμα με τις περίφημες συνιστώσες και η μετεξέλιξή του σε αυτό το ακροαριστερό συνονθύλευμα που προσφέρει απλόχερα τη στήριξή του σε οποιαδήποτε μορφή βίας προερχόμενης από αντιεξουσιαστές. Και από συνώνυμο μιας υγιούς διανοούμενης αριστεράς κατάντησε ο ορισμός του λαϊκισμού και της δημαγωγίας. Από το 2004 και εντεύθεν αυτοί οι "σκληροί" αποτελούν τη βάση σας, οι άλλοι που σας αγάπησαν ξαφνικά είναι απλά όλοι αυτοί που βλέποντας το καράβι να βουλιάζει αποφάσισαν να πηδήσουν στην βαρκούλα που αγκυροβόλησε δίπλα στο ναυάγιο πρόθυμη να δεχτεί στις αγκάλες της τους απελπισμένους, πολιτικά άστεγους και έκθετους. Η φουρτούνα όμως δεν κρατάει μια ζωή...

        • Θεοφιλογιαννάκος Χρήστος avatar
          Θεοφιλογιαννάκος Χρήστος @ GreekInLux 21/11/2012 17:07:13

          Πες τα ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 14:24:53

      Ρε φίλε, λέγεσαι Μακρυγιάννης ή είσαι από τους καμμένους που ονειρεύονται ...Κούγκια?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 17:01:58

      Μόνο που τώρα σε εθνικά θέματα αποφασίζει ο Σαμαράς ενώ τότε θα αποφάσιζε ο Τσίπρας. Και αν δε βλέπεις διαφορά, δε φταίω που τυφλώθηκες!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 11:45:10

    Προβλέπω στη συνέχεια της εκπομπής Σαικσπηρική τραγωδία.
    Mackbeth, απο τις πιό σκοτεινές τραγωδίες.
    "Όταν ο Μακ συνάντησε την Μπεθ"

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/11/2012 11:46:16

    Ἐδῶ θά δεῖτε Ὑπουργό τόν Κουράκη καί Ὑφυπουργό τόν Κουΐκ,ὁ Ζώης καί ἡ Ζωή σᾶς ἐνόχλησαν;

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 20/11/2012 11:57:33

    Αντί του σχηματισμού κυβέρνησης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ τι θα μπορούσε να είχε γίνει , αγαπητέ;
    Ο ενδεχόμενος γάμος Τσίπρα -Καμένου (που κατά τη γνώμη μου δεν θα υλοποιηθεί ή αν υλοποιηθεί θα σημάνει την διάλυση των ΑΝΕΛ) δεν ενοχλεί. Απλώς έχει πλάκα!

    • ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ firiki2010 20/11/2012 12:42:08

      Ν.Δ -ΑΝΕΛ-Χ.Α ξέρω ξέρω αυτά δεν γίνονται .

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2012 17:04:44

        Δεν είναι ότι "αυτά δεν γίνονται" γενικώς και αορίστως. Πέραν της χαώδους ιδεολογικής διαφοράς μεταξύ ΧΑ ( ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι των ψηφοφόρων της) και ΝΔ δεν μπορώ να δω κοινά στοιχεία στις απόψεις των "τριών" που προτείνεις στα κρίσιμα θέματα του χρέους, των μνημονίων και της πορείας της χώρας σε σχέση με την Ευρώπη. Εξ άλλου ακριβώς λόγω αυτής της θεμελιώδους διαφοράς δημιουργήθηκαν οι ΑΝΕΛ.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 12:04:50

    Stratoulis, Secretary of Treasury.
    Haikalis Secretary of Education.
    Να το δώ, κι άς πεθάνω.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ο Θείος 20/11/2012 13:38:13

      Ἡ Διαμαντοπούλου πέρυσι εἰσήγαγε τήν μέθοδο διδασκαλίας μέ DVD,ὁ Haikalis θά φέρει τά κασετοφωνάκια.

    • ΒΠ avatar
      ΒΠ @ Ο Θείος 20/11/2012 13:51:59

      Ενώ με Γιωργάκη "υπουργό" παιδείας -και επί μεγάλο διάστημα- ήσουν ήσυχος και δεν ήθελες να πεθάνεις, αλλά να ζείς αυτήν την ωραία εμπειρία...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΒΠ 20/11/2012 17:03:35

        Δηλαδή πρέπειι να αναφέρουμε συνεχώς το χειρότερο παράδειγμα για να αμβλύνουμε το μελλοντικό παλιοενδεχόμενο; Από πότε είναι επιχείρημα αυτή η ηλίθια μέθοδος που χρησιμοποιείτε κάποιοι εδώ μέσα; Ούτε το ένα ούτε το άλλο!

    • Τάκης Μπ. avatar
      Τάκης Μπ. @ Ο Θείος 21/11/2012 11:55:54

      Φοβερό ντουέτο! Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Ακόμη, και ο Αριστοφάνης θα ζήλευε! Ειδικά ο δεύτερος, ευγνώμων όντας, θα υποχρέωνε τα μικρά παιδιά να μαθαίνουν Γερμανικά ξεκινώντας από τη φράση: Ein schwarzes Schwein hat einen schwarzes Schwanz!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 12:07:34

    Θα μας (ξανα)πιάσουν "Αμερικάνους";

  9. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 20/11/2012 12:12:28

    δυο χρόνια συνεργαζόμαστε με τους οριτζιναλ πασόκους (τη σαρα, τη μαρα και το κακό συναπάντημα δηλαδή) , τους τελευταίους μήνες με την ρεπούση και τον κυρ-φώτη και μας πειράζει που ο καμμένος θα συνεργάστεί με τους γιαλαντζί πασόκους? Στη συνείδηση του κόσμου έχουμε γίνει ισα-όμοια με τους πασόκους

  10. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 20/11/2012 12:15:39

    Αποδεικνύετε οι Κατακαημένοι ότι μοναδικός στόχος σας ήταν η στέρηση της αυτοδυναμίας της ΝΔ. Γιατί αν δεν την είχατε στερήσει εσεις δεν θα υπήρχε τώρα Βενιζέλος, ούτε Κουβέλης

    • tan avatar
      tan @ Maximus Decimus 20/11/2012 13:27:25

      Τεράστιο λάθος ανάγνωσης του εκλογικού αποτελέσματος.

      Ο Καμμένος δεν έκοψε την αυτοδυναμία της ΝΔ, αλλά τη νίκη του Τσίπρα. Όσοι δεξιοί ψήφισαν ΑΝΕΛ το έκαναν για να μην ψηφίσουν αριστερά αφού πριν την εμφάνιση του Καμμένου, οι αντιμνημονιακοί δεξιοί δεν είχαν επιλογή δεξιού αντιμνημονιακού κόμματος (βλ. συμμετοχή ΝΔ και ΛΑΟΣ στην κυβ. Παπαδήμου).
      Έτσι ή θα ψήφιζαν αντιμνημονιακά είτε ιδεολογικά.
      Λόγω της τότε πολιτικής φόρτισης και παρά τα εκβιαστικά διλλήματα για πείνα, δραχμή, φτώχεια, σεισμούς λοιμούς και καταποντισμούς το 7,5% παρέμεινε στον Καμμένο, παρά τον προφανή κίνδυνο για έναν δεξιό να έρθει στην εξουσία ένα καθαρό - τότε - αριστερό κόμμα.

      Από τα παραπάνω κάποιος μπορεί να συνάγει με σχετική ασφάλεια ότι όσους ψήφισαν Καμμένο στις δεύτερες εκλογές, η ΝΔ τους είχε χάσει οριστικά και αμετάκλητα μετά τον Νοέμβριο του 2011, και πιθανώς να διάλεγαν είτε Χρυσή Αυγή είτε Τσίπρα ανάλογα με τις ηθικές (για ΧΑ) ή ιδεολογικές (για Τσίπρα) αναστολές κάθε ψηφοφόρου.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Maximus Decimus 20/11/2012 14:29:34

      Δε νομίζω οτι κάποιος που ψήφισε Ανεξάρτητους Έλληνες θα είχε σκοπό να ψηφίσει ένα απο τα κόμματα της σύψης (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ). Μάλλον η ψήφος θα μοιραζόταν σε άλλα κόμματα και ίσως το σύριζα να είχε αυτονομία..

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 12:21:25

    Ο ασυγκράτητος αντιμνημονιακός άνεμος φουντώνει σαν πυρκαïά και θ' αφήσει πίσω του το "γερμανοπρεπές Μαύρο Δάσος", Τελείως Καμμένο Σύριζα.

  12. Nik avatar
    Nik 20/11/2012 12:24:45

    Μακάρι να γίνει. Θα είναι η τελική πράξη της αριστερής μεταπολιτευτικής οπερέττας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Nik 20/11/2012 14:26:48

      Κάτι ανάλογο με την δημαρχία Μπουτάρη. Πνίγηκε στο σκουπίδι η πόλη από κει που περνούσαν 2 φορές την μέρα τα απορριματοφόρα και βλέπω άλλα 25 χρόνια δεξιό δήμαρχο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Tassos 20/11/2012 14:30:09

        Για λεφτοσάξωνα, λεμούριο του Θερμαικού και "φτερωτό γιατρό" με λεφτά που πετάνε, δεν άκουσες τίποτε ακόμη σύντροφε;
        h**p://news.in.gr/greece/article/?aid=1231222844

        • Tassos avatar
          Tassos @ Ο Θείος 20/11/2012 20:48:47

          Δεν είπα ότι θα ξαναβγάλουμε τον Παπαγεωργόπουλο. Δεξιό είπα.

  13. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 20/11/2012 12:31:09

    Ο Μπαμπινιώτης θα έχει δουλειά με το νέο λεξικό μιας και οι λέξεις :
    τιμή, αξιοπρέπεια, αυτοσεβασμός και λόγος αποκτούν νέες έννοιες ....
    Τι να λέμε όμως τα λέει όλα το ποίημα του Γ. Σουρή

    Ἀρχηγοί
    Τοῦ Διογένη πιάσετε ἀμέσως τὸ φανάρι,
    κι᾿ ἐλᾶτε νὰ γυρέψουμε κανέναν ἀρχηγό·
    ἀλλὰ καθένας μας, θαρρῶ, εἶν᾿ ἄξιος νὰ πάρῃ
    τὴν ἀρχηγίαν κόμματος, ἀκόμη δὰ κι᾿ ἐγώ.

    Γιὰ τὰ πρωτεῖα ξεψυχᾷ κάθε Ρῳμιὸς λεβέντης,
    μόνον αὐτὸς πρωθυπουργός, μόνον αὐτὸς ἀφέντης.
    Τί ἀρχηγῶν κατακλυσμός! ... κι᾿ οἱ ἕλληνες ἐκεῖνοι,
    ποὺ τὸν καφφέ των βερεσὲ εἰς τὰ Χαυτεῖα πίνουν,
    ἂν ἀρχηγίαν ἔξαφνα κανένας τοὺς προτείνῃ,
    δὲν θὰ διστάσουν βέβαια καὶ Ἀρχηγοὶ νὰ γίνουν.
    Κι᾿ αὐτὸς ὁ ἕσχατος Ρωμηὸς γιὰ ὅλα κάτι ξέρει,
    ἕλληνος τράχηλος ποτὲ ζυγὸν δὲν ὑποφέρει.

    Ἰδοὺ νταῆς φουστανελλᾶς μὲ φέσι καὶ σελάχι!
    ποιὸς ξέρει ἂν Πρωθυπουργὸς δὲν γίνῃ καμμιὰ ᾿μέρα;
    ποιὸς ξέρει πόσα σχέδια καὶ ἀπαιτήσεις θἄχη,
    καὶ ἂν τὴν διπλωματικὴ δὲν συνταράξῃ σφαῖρα;
    Ὤ! ναί! ποτὲ τὸν ἕλληνα μὴ θεωρῆτε πτῶμα...
    ᾿ς ὅλους θὰ ἔλθη ἡ σειρὰ νὰ κυβερνήσουν κόμμα.

    Μᾶς λείπει ἕνας ἀρχηγός;... πενῆντα ξεφυτρόνουν,
    τὸ ἕνα κόμμα χάνεται;... θὰ ἔβγουν ἄλλα δέκα·
    ὅλοι γιὰ τὸ ἀξίωμα τοῦ ἀρχηγοῦ μαλλόνουν,
    κι᾿ ἴσως ἀργότερα μᾶς βγῇ ᾿ς τὴ μέση καὶ γυναῖκα.
    Ἀλλὰ κι᾿ ἐγὼ ὁ ἀφανὴς τῶν Ἀθηνῶν πολίτης
    ἐλπίζω πὼς καμμιὰ φορὰ θὰ γίνω Κυβερνήτης.

    Ἐμπρός! μὲ πόζα ἀρχηγοῦ καθένας ἂς προβάλλη,
    ἀπ᾿ ὅλους ἂς κυβερνηθῆ ἡ προσφιλὴς Ἑλλάς·
    ἂς γίνῃ ὁ Ἡμέτερος, ἂς γίνουν ὅμως κι᾿ ἄλλοι,
    ἂς γίνῃ κι ὁ Κατσικαπῆς κι᾿ αὐτὸς ὁ Μπουλελᾶς.
    Ἂς πλημμυρίσῃ μ᾿ ἀρχηγοὺς τὸ ἔθνος πέρα πέρα,
    ἂς μᾶς σηκώσῃ ἔξαφνα καὶ ἡ Ροζοῦ παντιέρα.

    Μονάχα ἕνας βασιλεὺς μὴ μένη ᾿ς τὸ Παλάτι,
    πενῆντα δυὸ τουλάχιστον ἂς ἦνε βασιλεῖς,
    ὅλοι ἂς ἔβγουν κύριοι ᾿ς τῶν ἄλλων τὸ γεινάτι,
    κι᾿ ὀγδόντα πέντε Πρόεδροι ἂς γίνουν τῆς Βουλῆς.
    Ὅλοι τρανοὶ πολιτικοί, κανένας ἰδιώτης,
    ὅλοι ποζάτοι στρατηγοί, κανένας στρατιώτης.

    Αντε και σε καλή μεριά .....

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 20/11/2012 12:35:18

    «Ποτέ μην αγνοήσεις το άτομο που σε λατρεύει, που νοιάζεται για σένα, και που του λείπεις εντελώς. Επειδή μιά μέρα, ίσως ξυπνήσεις από τον ύπνο τον βαθύ και διαπιστώσεις ότι καθώς μετρούσες τ' αστέρια, έχασες το φεγγάρι.» ~αγνώστου

  15. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 20/11/2012 13:35:24

    Τώρα η εξέλιξη αυτή είναι κάτι το τραγικό ή κωμικό? Η και τα δυό συγχρόνως, ένας τραγέλαφος της επαναστατικής γυμναστικής.
    Αν ο πρωθυπουργός προσπαθεί και προφανώς θα το πετύχει ,να δημιουργήσει έναν νέο πολιτικό φορέα της κεντροδεξιάς , είναι αναγκαίο να δημιουργηθεί και ένας κεντροαριστερός πόλος.
    Εκεί θα πέσει το γέλιο ,όχι για την προσπάθεια αυτή καθαυτή, αυτό είναι θεμιτό και σίγουρα επιθυμητό απο τους εξαποδώ, αρκεί να κινηθεί εντός των πλαισίων του συστήματος (ανήκομεν εις την Δύσιν).
    Ο συνεκτικός ιστός της κεντροδεξιάς είναι η παραμονή εντός ΕΕ .
    Ο τραγέλαφος όμως που ετοιμάζεται είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.Εκτός και αν καταφέρει ο αλέξης να ψεκάσει κυριολεκτικά (λίγο δύσκολο όμως) τους αριστεροδεξιούς του πελάτες ,ώστε να μεταμορφωσει την οργή σε λήθη.
    Για την ώρα πέρα απο μια αντίδραση άνευ σκέψης και ορίων ,τίποτε άλλο δεν συνδέει σαν κοινή μοίρα και προσπάθεια τον κατακαυμένο με την κόκκινη παντριέρα και τον ρούντυ ρινάλντι πχ.
    Παρόλα αυτά η μοίρα του κατακαυμένου είναι προδοαγεγραμμένη.Η θα γίνει χρυσόαυγος ή οπαδός του δραχμαζάνη.
    ο τσίπρας αν διώξει τους μισούς και κάνει κόμμα έχει ελπίδες κάποτε να δημιουργήσει κοινωνικό ρεύμα και πλειοψηφία.Αλλιώς μάταια θα προσπαθεί να γίνει ανδρέας του 2020.
    Αργεί όμως ,και όσο ασχολείται με γραφικούς αντί να μαζεύει σοβαρούς και να διώχνει σαλεμένους , θα χάσει την ευκαιρία .
    Αυτά τα παράθυρα της ιστορίας ανοίγουν μια φορά μόνο και δεν μένουν ανοικτά για πάντα.
    Η λύση του ελληνικού προβλήματος πλησιάζει, οι εξαποδώ θα βρούν τον αναγκαίο συμβιβασμό, θα σταθεροποιήσουν τα δικά τους προβλήματα και μετά θα έχουμε αναδιάταξη στο μπαχαλιστάν μας.
    Πειραματισμοί τέλος.
    Οποιος πρόλαβε, τον Κύριο είδε.
    .

  16. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/11/2012 13:42:37

    Νά μιά καλή εὐκαιρία (ὁ γάμος),γιά νά γυρίσουν οἱ καλεσμένοι(ψηφοφόροι) πίσω ἐκεῖ πού πρέπει...

  17. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 20/11/2012 14:00:47

    Με τους μετανάστες τι θα κάνουν θα δεχθεί ο Καμμένος τις θέσεις τουΣΥΡΙΖΑ;Αλλά τι ρωτάω για την καρέκλα όλα γίνονται.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πηνελόπη 20/11/2012 17:04:49

      Επλίζω να μη φτάσει η Ελλάδα να εξαρτάται από τον Καμμένο. Φτάνει η τρόικα...

  18. Tasos avatar
    Tasos 20/11/2012 14:06:28

    Είναι ενδιαφέρον να λέγεται ανίερος ένας τέτοιος "γάμος" όταν σε ετούτο εδώ τον ιστότοπο έχουν γραφτεί πολλές φορές οι προσδοκίες για νέο κόμμα που θα χει μέσα ΝΔ μαζί με τα καλά παιδιά του - εκσυγχρονιστικού/σημιτικού - ΠΑΣΟΚ. Άραγε αυτός ο γάμος (που οι αρράβωνες του ήδη έγιναν επί Παπαδήμου και τώρα με τη συνεργασία Βενιζέλου) θα είναι "ιερός"?

  19. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/11/2012 14:22:30

    Κουμπάρος απο την άλλη άκρη του Ατλαντικού αλλα με καταγωγή απο την Ουγγαρία...

  20. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/11/2012 14:23:35

    Αν το κανει ΚΑΙ αυτο ο Πανος Καμμενος, τοτε τι να πει κανεις.... Ντροπη ρε Πανο.... ντροπη γιατι επεισες καποιους ανθρωπους, αν οχι να σε ψηφισουν, οτι τουλαχιστον εχεις Πατριωτικες αξιες και αρχες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 20/11/2012 17:05:51

      Κακώε πείστηκαν. Όσο κακώς τους είχε πείσει ο μεγάλος μαιτρ της κυβίστισης Καρατζαφέρης. Και ξέρετε το δις εξαμαρτείν...

  21. parsifal avatar
    parsifal 20/11/2012 14:34:39

    Πόσο πιό "ανίερο" είναι το ενδεχόμενο συμπράξεως Καμμένου - ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με την συνύπαρξη του "αντιεξουσιαστού" Χρυσοχοίδη με δεξιούς στην ιδια "παράταξη" ;
    Σε τελική ανάλυση μια δόση Καμμένου σε συμμαχική κυβέρνηση υπό τον ΣΥΡΙΖΑ θα μετριάσει ού μήν και θα εξουδετερώσει τις γνωστές ανθελληνικές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ και τις παρενέργειες τους.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ parsifal 20/11/2012 17:13:00

      Σε περίπτωση συνεργασίας (προσωπικά δεν την βλέπω καθόλου) μια χαψιά θα τους κάνει τους ΑΝΕΛ ο ΣΥΡΙΖΑ Εξ άλλου ορισμένοι βουλευτές ΑΝΕΛ ... στην ουσία είναι .... ΣΥΡΙΖΑ . Οι δε ψηφοφόροι τους (των ΑΝΕΛ) θα παίξουν τον ρόλο των "χρήσιμων ηλιθίων"

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ firiki2010 20/11/2012 20:18:25

        Eτσι ακριβως. Σιγα μη μετριασει ο Πανος τις Εθνο-μηδενιστικες τασεις των Συριζεων. Ουτε για πλακα. Για καφε θα τον στελνουν οι Τσατσοπουλοι και οι Σκουρλετηδες . Οι δε ψηφοφοροι του, θα χτυπανε μετα το κεφαλι τους στο τοιχο, αλλα θα ειναι αργα. Μονο ο Μαριας με το Δημαρα θα ειναι μια χαρα...

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Μικρασιάτης 20/11/2012 22:13:30

          Χα,χα,χα! Kι εγώ αυτούς ακριβώς σκεφτόμουν. σκεφτόμουν. Και τον γραφικό της παρέας τον Χαϊκάλη.

        • ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ avatar
          ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ @ Μικρασιάτης 21/11/2012 11:52:37

          Συμφωνώ μαζί σου διότι έχει πολλά νούμερα οι ΑΝΕΛ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ 21/11/2012 12:15:09

            Είσαι άδικος, τους υποτιμάς τους άλλους: Στάθης Παναγούλης, Κουράκης, Στρατούλης (ο Έλληνας Ρουμπίνι και Στίγκλιτς σε κοινή συσκευασία)...
            Να προσθέσω τον πυροβολημένο, που πήρε για "κουτσό" τον τετραπληγικό Ι15 Σόιμπλε...

  22. VAGKALF avatar
    VAGKALF 20/11/2012 15:00:26

    να ακουσω παπαδημουλη να προβλεπει την αφιξη των ΕΛ με σκαφη απο τις πλειαδες μεχρι το τελος του 2012....και δεν περιγραφω αλλο!!!!!!!!!

  23. armageddwn avatar
    armageddwn 20/11/2012 15:02:35

    Σας ενοχλεί ο Τσίπρας? Εδώ έχετε υπουργό τον Στουρνάρα ,τον γείτονα του Γιάννου...Συνεργάζεστε με τον χαρατσοφόρο Βενιζέλο.Είστε αγκαλίτσα με την Ρεπούση .Ο Πάγκαλος σας στηρίζει.Και ο Χρυσοχοίδης θα γίνει υπουργός σας. Η υποκρισία και η κοροιδία τελείωσαν

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ armageddwn 20/11/2012 17:07:06

      "Η υποκρισία και η κοροιδία τελείωσαν" και αρχίζει το θέατρο του παραλόγου... Τώρα σου αρέσει περισσότερο η πρόταση που έγραψες;

  24. GreekInLux avatar
    GreekInLux 20/11/2012 15:25:52

    Το γέλιο δεν πρόκειται να τελειώσει ή μάλλον δεν έχει καν αρχίσει, με όσους απλά βλέπετε τον "ανίερο" όπως τον χαρακτηρίζει ο αρθρογράφος, γάμο Τσίπρα - Καμμένου ως κάτι το απόλυτα φυσιολογικό προκειμένου να τεθεί στο περιθώριο το κακό μνημόνιο. Γιατί το πραγματικό γλέντι θα ξεκινήσει όταν κάτσουν στις καρέκλες της ίδια κυβέρνησης ο Τσίπρας, ο Καμμένος, ο Κουίκ, η Κωνσταντοπούλου, Η Ρένα του Άκη και άλλοι... και θα καλεστούν να διαχειριστούν προβλήματα όπως π.χ. το Μακεδονικό, η μεταναστευτική πολιτική ή οι αλλαγές στο σύστημα παιδείας (που σίγουρα θα επιχειρήσουν να κάνουν) και πάει λέγοντας... εκεί να δούμε τι θα βρείτε να λέτε...

    • alex23 avatar
      alex23 @ GreekInLux 20/11/2012 19:59:47

      τα θεματα που λες οτι θα ειναι σημεια τριβης , ειναι θεματα ειδικου ενδιαφεροντος για τον αμερικανο κουμπαρο..
      οποτε θα υπαρχει (αν δεν υπαρχει ηδη) αμοιβαια κατανοηση..

      θα πει κατι ο συριζα για αναγκη σωτηριας της εθνολογικης ταυτοτητας (τωρα απλως κανει δοκιμες στο πως θα το περασει στις συνιστωσες με την λιγοτερη ζημια), θα πει και ο Α.Ε. Καμμενος κατι για ξενιο δια και θα χειροκροταν απο κατω οι wannabe εξουσιαστες..

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ GreekInLux 20/11/2012 20:26:21

      Τα περισσότερα από αυτά τα ζητήματα δεν θα τα αγγίξουν.
      Θα προσπαθήσουν τουλάχιστον, διότι αμφότεροι γνωρίζουν ότι εκεί υπάρχουν χάσματα.
      Θα πρόκειται για αρραβώνα, όχι για γάμο.
      Θα πρόκειται δηλ. για κυβέρνηση ειδικού σκοπού, όχι 4ετίας. Κάτι σαν την κυβέρνηση Παπαδήμου -απ' την ανάποδη.

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 15:32:42

    Είδες; Έκανε ηδη πρόβα.
    Άρχισε απο το νηπιαγωγείο...

  26. Γεωργία avatar
    Γεωργία 20/11/2012 17:07:58

    Εγώ ξέρω ότι ο κουμπάρος είναι αυτός που μας στηρίζει, είναι αυτός που κάνει την 2η μεγαλύτερη επένδυση και μάλιστα με την μεγαλύτερη Αμερικανική πολυεθνική εμπορική αλυσίδα: WAL MART
    Όσοι πήγαν με τους Γερμανούς σε παγκόσμιο πόλεμο......έχουν χάσει.

  27. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/11/2012 19:34:48

    Γιατί σας φαίνεται περίεργο? Οί ΑΝ.ΕΛΛ δεν εκπροσωπούν τη "λαική Δεξιά" -αυτήν την έχει πάρει η Χ.Α. Εκπροσωπούν την μικρή "Δημοσιοϋπαλληλίστικη Δεξιά".

    Συνεπώς , δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο στο να ενώσουν τον αγώνα τους με τους πολυάριθμους πρασινοκόκκινους συναδέλφους τους ,που έχουν μαζικά μεταστεγαστεί απο το ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ.

    Στόν υπερπάντων αγώνα των Δημοσίων Υπαλλήλων να σώσουν τις καρέκλες τους και τα προνόμιά τους δεν υπάρχουν ούτε σημαίες, ούτε πατρίδες.

  28. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 20/11/2012 19:38:17

    Ο Καμμένος έχει τέτοια μανία για εξουσία και τέτοιο μένος-κόμπλεξ απέναντι στο Σαμαρά, που θα πετούσε τη σκούφια του να συνεργαστεί με τους συριζαίους. Δείτε απλά τη χαρά του στη φωτογραφία, το πλατύ χαμόγελο και το λαμπερό πρόσωπο του, επειδή συναντά τον ( βαριεστημένο) Τσίπρα!!!Ρε Πάνο, δηλ. αν συναντούσες τον Ομπάμα ή τον Πούτιν, θα έκανες κωλοτούμπες και θα άναβες πυρσούς; Νομίζω οτι είναι πιθανόν να συνεργαστούν, μολονότι οι συριζαίοι απεχθάνονται τους καμμένους κι επιθυμούν να τους αναθέσουν τον ρόλο του" χρήσιμου ηλίθιου". Οι καμμένοι αντιθέτως θα παρακαλούσαν να πάρουν 2-3 υπουργεία στο Τσιπριστάν...

  29. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 20/11/2012 20:06:16

    Παιδιά μην τρελαίνεστε.

    Τα δεδομένα είναι απλά.

    (1) Κανένα κόμμα δεν πρόκειται να κερδίσει αυτοδυναμία.
    (2) Η κυβέρνηση δεν πρόκειται να εξαντλήσει την τετραετία.
    (3) Ο ΣΥΡΙΖΑ μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση εξουσίας και αυτό προς το παρόν είναι το τρωτό του σημείο.
    (4) Ο ΣΥΡΙΖΑ θα εισπράττει τη στήριξη αγανακτισμένων και εξαθλιωμένων πολιτών στο προσεχές διάστημα και ειδικά μετά την εφαρμογή των μέτρων.
    (5) Το ΠΑΣΟΚ καταρρέει. Αποκλείεται να ανακάμψει σε δημοφιλία και να υπερβεί το ψυχολογικό όριο του 10% εκλογικά.
    (6) Αυτή τη στιγμή τα ισχυρά χαρτιά της κυβέρνησης είναι ο Πρωθυπουργός και ο Υπουργός οικονομικών.
    (7) Η ΔΗΜΑΡ και οι ΑΝ.ΕΛ. δείχνουν σημάδια σταθεροποίησης δημοσκοπικά και αυτή η εικόνα λογικά δεν θα διαφοροποιηθεί μέχρι τις εκλογές.
    (8) Η ΝΔ αιμοραγεί προς τα δεξιά της αλλά παράλληλα κερδίζει κεντρογενείς μετριοπαθείς πολίτες που παραδοσιακά ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ.
    (9) Η Χ.Α. ενισχύεται σταθερά και θα υπερβεί το 10% όποτε κι αν διεξαχθούν οι εκλογές.
    (10) Το ΚΚΕ φαίνεται ανήμπορο να ακολουθήσει τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις και θα παραμείνει καθηλωμένο γύρω στο 5%.

    Όσο θα τίθεται επιτακτικά και πειστικά το δίλημμα παραμονή ή αποχώρηση από τη ζώνη του ευρώ οι κυβερνητικές δυνάμεις αποδυναμωμένες μεν αλλά θα έχουν το πάνω χέρι. Φυσικά όλα εξαρτώνται από την επιτυχία του προγράμματος δημοσιονομικής εξυγίανσης.

    Αν και αυτό το αιμοσταγές πρόγραμμα λιτότητας αποδειχθεί ανίκανο να ανατρέψει το οικονομικό τέλμα κατά το 2013, οι εξελίξεις θα είναι πρωτόγνωρα ανατρεπτικές και ο ΣΥΡΙΖΑ πιθανότατα θα κατακτήσει την αυτοδυναμία και θα σχηματίσει ισχυρή αντιμνημονιακή κυβέρνηση που θα οδηγήσει τη χώρα εκτός ευρωζώνης.

    Δεν πρέπει να υποτιμάται το γεγονός ότι σημαντική πλέον μερίδα των πολιτών δεν επιθυμεί την παραμονή της χώρας στο κοινό νόμισμα και οι τάσεις είναι έντονα ανοδικές.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ tzagerCrete 20/11/2012 20:30:44

      "Ο ΣΥΡΙΖΑ θα εισπράττει τη στήριξη αγανακτισμένων και εξαθλιωμένων πολιτών στο προσεχές διάστημα"

      Η ΝΔ θα πληρώσει την επιλογή της να μην κοντραριστεί αποφασιστικά με το Δημοσιουπαλληλικό κατεστημένο.

      Αν το τολμούσε ,θα μπορούσε σε σημαντικό βαθμό να εξασφαλίσει την υποστήριξη ,ή έστω την ανοχή, μέρους των εργαζομένων και των ανέργων του Ιδιωτικού τομέα ,που θα έβλεπαν πως ο Α.Σ προσπαθεί τουλάχιστον να ξεδοντιάσει το Σύστημα.

      Αντι γι'αυτό συνεχίζει να τους εξοργίζει και να τους ωθεί στα άκρα ,προστατεύοντας με προκλητικό την Δημοσιουπαλληλική Ιερή Αγελάδα.

      Η οποία Ιερή Αγελάδα , για ευχαριστώ ,θα ψηφίσει μονοκούκι ΣΥΡΙΖΑ , όπως ψήφιζε πάντα μονοκούκι ΠΑΣΟΚ....

  30. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 21/11/2012 07:29:02

    Δηλ. Γιώργο, τούτοι οι τελευταίοι ,μετά τον Καραμανλή, που μας έφεραν την τρόικα και συνεχίζουν να ξεπουλάν τα πάντα είναι πιο πολλοί Έλληνες;

    • Θεοφιλογιαννάκος Χρήστος avatar
      Θεοφιλογιαννάκος Χρήστος @ Γεώργιος 21/11/2012 17:04:20

      Ρε παιδιά μπορούμε να ξεκολλήσουμε λίγο από αυτό το "Έλληνες"? Το ατομάκι ο Αλέξης είναι το plan Β των Αμερικανών μετά τον βλάκα τον Γιωργάκη. Εμείς είμαστε που θα εδραιώσουμε την επιρροή των Αμερικανών στην Ευρώπη όπως οι Πολωνοί, οι Ούγγροι κι οι άλλοι πρώην και νυν πεινάλες της Ευρώπης. Όσο σοσιαλιστής και αντιαμερικανός ήταν ο Αντρέας, άλλο τόσο είναι κι ο Αλέξης. Το πρόβλημα δεν είναι να παραμείνουμε Έλληνες, το πρόβλημα είναι κάποτε να γίνουμε Ευρωπαίοι.

      • Aρχων avatar
        Aρχων @ Θεοφιλογιαννάκος Χρήστος 21/11/2012 22:28:57

        Ευρωπαίοι με τις σηματικωτερες ηλεκτρονικές βάσεις των Αμερικάνων στην Ευρωπαική ήπειρο στο έδαφός μας? Πάτε καλά?

  31. Auter avatar
    Auter 21/11/2012 09:40:24

    Γάμος για 'να… δημιουργηθεί κυβέρνηση κοινωνικής Σωτηρίας'
    Το μόνο που μπορούν να ελπίζουν αυτοί που πρόδωσαν την κυβέρνηση κοινωνικής η έθνικης σωτηρίας είναι ότι ΜAΛΛΟΝ θα παίρνουν το μισθό τους για τα επόμενα τέσσερα χρονιά, οι πιθανότητες είναι με το μέρος τους (όχι όμως σύνταξη.. ακόμα) μιας και προβλέπονται αλλαγές!
    και επειδή είμαστε στην μετά αγανακτισμένων εποχή είναι δεδομένη η απολογία τους
    άντε και καλούς απογόνους περί ορέξεως τυρόπιπα
    και χρονιά πολλά

  32. S.G avatar
    S.G 21/11/2012 12:18:32

    Η ΔΗΜ.ΑΡ. δεν ήταν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ μέχρι πρόσφατα?...

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/11/2012 12:21:08

    Κουμπάρος απο το Νιού Γιόρκ, συμπέθερος απο το Σάν Φρανσίσκο...
    "If you're going to San Francisco
    Be sure to wear some flowers in your hair"
    h**p://gkdata.gr/2012/08/29/%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84/

  34. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/11/2012 13:03:50

    Που τους βρίσκουν τόσους καραγκιόζηδες και τους μπάζουν στη Βουλή;
    Δεν ξεχνώ φυσικά, και τι καραγκιόζηδες έμπαζαν επί τόσες δεκαετίες, τα 2 παλιά "κόμματα εξουσίας"...

  35. .... avatar
    .... 21/11/2012 17:20:19

    ... γιατί δεν προσκαλούν και τη Χ.Α να δεσει η κομπόστα!

    Τελικά όλοι και όλα στο πολιτικό προσωπικό της χώρας δουλεύουν για να μη μας αφήσουν να ξεκόψουμε απο την ΠΑΣΟΚΟΝουΔου μου φαίνεται..

    Τοσο βολεμένοι ειναι όλοι;

  36. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 21/11/2012 23:49:26

    Δείτε για τι πράγματα μιλάμε και ποιες ηλιθιότητες συζητάμε:

    Τσίπρα : Με μπαρούφες για καταγγελία του μνημονίου, ήτοι να φάμε , να πιουμε στην ΕΕ και να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε κι αυτό να το κάνουμε κάθε μέρα!

    Καμένο: Δηλαδή, είμαστε πετρελαιοπαραγωγός χώρα όπως λέει, δεν χρωστάμε, μας χρωστάνε οι άλλοι και μας ψεκάζουν για να μην ζητήσουμε πίσω τα λεφτά μας

    ΧΑ: Δεν είναζι λέει ναζιστές γιατί κι ο Χίτλερ δημοκράτης ήταν και δεν φταίνε εκείνοι αν οι μαύροι είναι μαύροι, σήμερα χτυπάν τον μετανάστη, αύριο εσένα..

    Αυτούς ακούν και ακολουθούν οι Έλληνες.

    Οι ίδιοι Έλληνες που ψήφισαν Γιώργο γιατί λέφτα υπήρχαν και το πλήρωσαν με Μνημόνια.

    Οι ίδιοι που δεν βάζουν μυαλό ούτε σήμερα και τρέχουν πίσιω από τσιπροκαμένους και φλώρους ναζιστές.

    Αυτοί αξίζουν στους μισούς από εμάς.
    Δεν μας αξίζει ο Σαμαράς.
    Οτι λύση και να δώσει στην οικονομία ο Σαμαράς στράφι θα πάει.
    Οι ίδιοι γελοίοι πολίτες θα την καρπωθούν.
    Και δεν αξίζουν να σωθούν.
    Προτείνω να μας εγκαταλείψει ο Σαμαράς στα κρύα του λουτρού.

    Να πάρουν οι ψηφοφόροι-πολίτες-πρασινοροζ λαμόγια, αληθινή γεύση Τσίπρα, Καμένου και ΧΑ .

    Και να γυρίσει κι ο Γιωργάκης , κι όλοι μαζί να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά. Να τα ισοπεδώσουν όλα.

    Μήπως στο μέλλον, οι Έλληνες, βάλουν μυαλό και γλιτώσουν τουλάχιστον τα παιδιά μας.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ γαλαζιος 22/11/2012 12:33:51

      επίσης αγαπητέ γαλάζιε
      κάποτε ψηφίσαμε τον καραμανλή επειδή θα έστελνε τον ΄΄αρχιερέα της διαπλοκής στην φυλακή΄΄. Ο αρχιερέας ετοιμάζεται να βγάλει και βιβλίο για το πως φτάσαμε ως εδώ
      Μετά ψηφίσαμε τον σαμαρά επειδή δεν γουστάραμε την ντόρα (αυτήν που ο λαός πέταξε εκτός βουλής και ο σαμαράς την ξαναέβαλε). επειδή θα έκανε εξεταστική και θα έστελνε φυλακή όσους μας οδήγησαν στο μνημόνιο. τώρα συγκυβερνάει μαζί τους. επίσης θα καταργούσε απευθείας τον νόμο ραγκούση και θα παίρναμε πίσω τις γειτονιές. τώρα φοβάται μην αντιδράσει ο κυρ φώτης και θυμώσει η ρεπούση
      όσο για την οικονομία και την περιβόητη ανάπτυξη: ψάξε στον εξάντα του αυγερόπουλου το ντοκιμαντέρ που αναφέρονταν ή στην γουατεμάλα ή την Νικαράγουα (πιθανό η πρώτη). κάθε χρόνο η συγκεκριμένη χώρα παρουσίαζε αναπτυξη 3, 4, 5% και κάθε χρόνο πεθαίνανε χιλιάδες παιδάκια από την πείνα. ζήτω οι αριθμοί λοιπόν.
      Ο καμμένος ήταν 20 χρόνια στη ν.δ και έλεγε τις ίδιες @@@@@ που λέει και τώρα. Έφυγε μόνος του όμως.
      φτάνει η αγιογραφία του σαμαρά και το έργο του. μας πήρε στο ιστορικό χαμηλό του 33% , μας έχει στο 25,26,27 και πρέπει να πανηγυρίζουμε κιόλας?

  37. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 22/11/2012 13:33:15

    Αγαπητέ Κώστα,
    σέβομαι και εκτιμώ όλες τις απόψεις.
    Αλλα απαντώ.
    Αν δεν κάθονταν στον καναπέ οι γαλάζιοι ψηφοφόροι το 09 , ο Γιωργάκης δεν θα έβαζε τη χώρα στο ΔΝΤ.
    Οι νταβατζήδες ήταν που πότισαν τους γαλάζιους με παραμύθια για ψευτοσκάνδαλα... για Βατοπαίδια (ΝΠ Δημοσίου Δικαίου - δηλαδή Δημόσιο αντάλλαξε με Δημόσιο), Ζαχόπουλους(πήδηξε αλλά δεν διόρισε) και άλλες αρλούμπες ότι δήθεν υπήρχε σκάνδαλο υποκλοπών που χρεωνόταν στην κυβέρνηση ενώ παρακολουθούνταν ο ΚΚ και πόσα άλλα γελοία "πολιτικά θρίλερ του κώλου" ... και τους οδήγησαν να καθίσουν στον καναπέ.
    με την ανοχή των γαλάζιων μεμψιμοιρούντων, ήρθε το πρακτοράκι να χρησιμοποιήσει την Ελλάδα ως Δούρειο Ίππο για το Ευρώ και πληρώνουμε τα σπασμένα της υπερχρέωσης από τον μπαμπά του, πολύ ακριβά.
    Η διαπλοκή πολέμησε και πολεμά την ΝΔ. Και αν η ΝΔ δεν κατάφερε να την αντιμετωπίσει, φταίει οτι μιλάμε για καθεστώς 30 ετών του ΠΑΣΟΚ. Φταίει ότι οι "γαλάζιοι" τρώνε εύκολα το πράσινο κουτόχορτο.

    Ηρθε ο ΓΑΠ, μπήκαμε στο Μνημόνιο και έφυγε ο ΚΚ γιατι οι γαλάζιοι πίοστεψαν τα παραμύθιια των εχθρών της χώρας και κάθισαν στον καναπέ , απέχοντας.

    Ξαναμπήξκαν στο παιχνίδι και έβγαλαν την Ντόρα εκτός, δίνοντας δύναμη και το κόμμα στον Σαμαρά. Και μπράβο τους. Κάπιοιοι όμως ψήφισαν ντόρα. Πολλοί μάλιστα. Αυτούς να τους πετάξουμε όξω;
    Και μετά γιατί γκρινιάζουμε για το 25 και το 27 %.
    Αφού εμείς είμαστε που στρίψαμε για αεροψεκασμένους και φασίστες
    Ποιος μας φταίει;

    Ο εύθικτος γαλάζιος ψηφοφόρος που δεν σηκλώνει μύγα στο σπαθί του και δυσαρεστείτε από όλα, είναι αυτός που επέτρεψε στο ΓΑΠ να έρθει μαζί με το Μνημόνιο και που επιτρέπει στο ΠΑΣΟΚ και την ΔΗΜΑΡ να έχουν ρόλο σήμερα αντί να έχουν τελειώσει. και δίνει την δυνατότητα στον ΣΥΡΙΖανα χτίζει το νέο ΠΑΣΟΚ. Και στην ναζιστική ΧΑ να εμφανίζεται ως δήθεν δεξιό κόμμα και στον συνταξιούχο από τα 22, Πάνο καμένο, να πουλάει φύκια για μξεταξωτές κορδέλες.

    Αυτοί είναι οι γαλάζιοι ψηφοφόροι. Ή τουκλάχιστον πολλοί από αυτούς.
    Εχουν κυρίαρχη ευθλύνη για όσα ανέχθηκαν να συμβούν στην χώρα.
    Σαν θύματα της προπαγάνδας των εχθρών της χώρας, κάμφθηκε το ηθικό τους, έχασαν την πίστη τους...
    Και ούτε τώρα ακόμη έχουν καταλάβει τι συμβαίνει...

    Τσίπρα, Καμένο και ΧΑ λοιπόν για να ισοπεδωθιούν όλα και να μάθουμε να αξιολογούμε τι είναι σημαντικό , τι είναι παραμύθι, τι συμφέρει το λαό και τι αποτελεί καταστροφή για το έθνος.

    Και να να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας διορθώνοντας τα λάθη μας.

    Ούτε ο Καραμανλής μας έφταιγε , ούθτε ο Σαμαράς μας φταίει....