21/01/2009 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γάζα: η εσωτερική διαίρεση στο προσκήνιο

(Γάζα, για το antinews) Το σκληρό χτύπημα του Ισραήλ στη Γάζα  που άφησε πίσω του 22.000 δημόσια και ιδιωτικά κτίρια κατεστραμμένα, πάνω από 1300 νεκρούς, περισσότερους από 5.000 τραυματίες, και  περίπου 100.000 πρόσφυγες. Εκτός των άλλων, όμως, φαίνεται πως  ξαναφέρνει στο προσκήνιο επιτακτικότερα τούτη τη φορά την πολιτική πλευρά του  Παλαιστινιακού.

H Χαμάς μετά τον πόλεμο  των 22 ημερών εμφανίζεται ως η κυρίαρχη πολιτική δύναμη στη Λωρίδα της Γάζας,  ενώ οι άλλες πολιτικές οργανώσεις σπεύδουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους την επόμενη ημέρα της καταστροφής, υπενθυμίζοντας τη δική τους συμβολή στη μάχη που δόθηκε με τις ισραηλινές δυνάμεις στο έδαφος, και δηλώνοντας παρόντες  για τα όσα θα ακολουθήσουν. Από τη μία η Χαμάς οργανώνει πορείες και διαδηλώσεις στο κέντρο της πόλης, από την άλλη, η  ένοπλη πτέρυγα του Δημοκρατικού Μετώπου για την Παλαιστίνη,  το Λαϊκό Μέτωπο, και οι άλλες οργανώσεις αρχίζουν να   εμφανίζονται στο προσκήνιο, ενώ η Φατάχ στη Λωρίδα της Γάζας  παραμένει βαριά πληγωμένη  μετά τον  προ διετίας εμφύλιο πόλεμο.

«Είμαστε  έτοιμοι  να αντιμετωπίσουμε το Ισραήλ όταν επιχειρήσει να μπει στη Γάζα», δήλωσαν   χθες εκπρόσωποι της ένοπλης πτέρυγας του Δημοκρατικού Μετώπου για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης. Με  εμφάνιση παρόμοια με αυτή της Χαμάς  -ένοπλοι   με καλυμμένα τα πρόσωπά τους-   οι μαχητές του Δημοκρατικού Μετώπου  έσπευσαν να υπογραμμίσουν και τη δική τους συμμετοχή στις μάχες που δόθηκαν κυρίως στα Βόρεια και Βορειοανατολικά Προάστια της Γάζας με τις χερσαίες δυνάμεις του Ισραήλ. Αδιάψευστος μάρτυρας των πολυήμερων μαχών που δόθηκαν τα πολλά χτυπημένα  κτίρια και κυρίως σπίτια πολιτών  στην Αλτάτρα και Μπετάγια.

Η Χαμάς, μετά το στρατιωτικό χτύπημα που δέχθηκε  η ίδια, επιχειρεί να παραμείνει κυρίαρχη και την επόμενη ημέρα. καλώντας σε «τιμωρία των προδοτών», μέσω των εκπροσώπων της και με τηλεοπτικά διαγγέλματα. Πληροφορίες, μάλιστα, φέρνουν τη Χαμάς να έχει ξεκινήσει το ξεκαθάρισμα των λογαριασμών με επιθέσεις σε πολίτες, που θεωρούνται αντίπαλοι της  Παλαιστινιακής υπόθεσης και δεν συμμερίζονται την τακτική της, ή φέρονται ως οπαδοί της γραμμής  του Αμπάς από τη Ραμάλα της Δυτικής Όχθης.

Πάντως, ορισμένοι εκτιμούν ότι οι εξελίξει στο εσωτερικό της Λωρίδας της Γάζας  τις επόμενες ημέρες  μπορεί να καθορίσουν  το πολιτικό τοπίο και επομένως τον εύθραυστο χαρακτήρα της  πρόσφατης εκεχειρίας.

Ελένη Λεοντίτση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 21/01/2009 13:02:26

    Σώφρον κράτος με σώφρονα εξωτερική πολιτική θα στήριζε το Ισραηλ καθότι οι Άραβες που είναι ισλαμιστές δεν θα μας στήριζαν ποτέ σε περίπτωση σύγκρουσής μας με Τουρκία ή Αλβανία. Απλά πράγματα. Εκτός και αν θέλουμε θηλυκά με φερετζέδες στο κολωνάκι. Δεν νομίζω.

  2. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 13:50:56

    @1
    Εσενα θελουμε φιλε.
    Το στησιμο φαινετε να σου αρεσει, οπως και το γλυψιμο. Να κανουμε αυτο που λες χωρις να υπολογιζουμε την ηθικη, αρκει να εχουμε την δεουσα αντιπαροχη. Τα θηλυκα με φερετζεδες επειδη δεν σου αρεσουν, αστα σε μενα.

  3. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 14:05:14

    Ανωνυμε στο 3 και σενα φαινετε σου αρεσει το στησιμο στους Εβραιους. Τους Κυπριους δεν τους εκαναν τιποτα οι Αραβες και μην ψαρευεις σε θοπλα νερα.

  4. Αurora avatar
    Αurora 21/01/2009 14:37:56

    1, Ενα σωφρον κρατος, αγαπητε μου, στηριζεται συνηθως σε σωφρονες πολιτες, οι οποιοι τα ανθρωπινα δικαιωματα διαχειριζονται συμφωνα με τους νομους και τις αρχες Ανωτατων Ηθικων Αξιων.
    Ειμαστε περηφανοι να στηριζουμε τον αγωνα των αδυνατων και εδω των Παλαιστινιων για επανακτηση της χαμενης γης και Ελευθεριας τους.
    Το αιμα αυτων των αθωων μικρων παιδιων ας γινει Ποταμι να πνιξει τους Εγκληματιες.
    Εξαλλου χτες και η Μπουντεςρετιν της Ελβετιας Μισελεν καυτηριασε την εγκληματικη σας πολιτικη εναντια στο γειτονικο και αδελφικο σας Παλαιστινιακο λαο.

  5. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 16:15:14

    Αναμεταδίδω:
    12 εκατ. Εβραίοι 184 ΝΟΜΠΕΛ
    1.3 δις Άραβες 13 ΝΟΜΠΕΛ

    Τι έγινε ρε παιδιά; AURORA εσύ ακόμη μάλλον ενθουσιάζεσαι από την αρρενωπότητα του πάλαι ποτέ ινδάλματος των Πασόκων Μουαμάρ Γκαντάφι.
    Θυμίζω τους πανηγυρισμούς των απανταχού Αράβων όταν βομβάρδιζαν οι Γιάνκηδες του δημοκράτη χαρισματικού Κλίντον το Βελιγράδι. Είναι μουσουλμάνοι βλέπεις, όπως είναι και οι Τούρκοι αλλά και οι περισσότεροι Αλβανοί. Να σε δω με φερετζε και μπουργκα και να σε χαρώ. Δεν θα χρειάζεται βέβαια να ξυρίζεις τα πόδια σου. Κάτι είναι και αυτό.

  6. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:39:32

    Πώς λέτε να πήραν οι Εβραίοι τα Νόμπελ?
    Δέν χρειάζεται βέβαια και πολύ μυαλό για να βρεί κανείς...

  7. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 16:40:31

    Αυτά τα χαριτωμένα λέγονται όντως ή μόνο εγώ τα ακούω?
    Ειδικά αυτό μετο νομπελ (συγγνώμη ΝΟΜΠΕΛ) είναι εθελούσια δήλωση κρετινισμού, κανονική... Ας το σχολιάσει κάνας άλλος, εγώ αισθάνομαι λίγη αναγούλα...

  8. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:50:27

    @ Eichmann,

    Λίγο "Γερμανικό" ψευδώνυμο δεν διάλεξες για Ισραηλινός?

    Η νιώθεις τύψεις για το ναζιστικό παρελθόν?

  9. Αurora avatar
    Αurora 21/01/2009 16:56:00

    9. Τον χτυπησες στο καλο τωρα.
    Λες να φορα και μποτες;
    Μπραβο σου! γιατι εδω ειναι ενας και τις απαντησεις μου σ' αυτον τις σβηνει.

  10. Factorx avatar
    Factorx 21/01/2009 16:59:26

    @Αurora. Όλο σε σβήνουν και όλο μέσα είσαι. Σταμάτα το παραμυθάκι γιατι καμια φορά γίνονται και λάθη

  11. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:59:43

    Eichmann,
    Έχω για εσένα μια πολύ καλή πρόταση,

    Μήπως πρέπει γράψετε στα έξω από τα Checkpoint της Γάζας

    BOMBS AND MISSILES MACHT FREI?

  12. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 17:02:07

    Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Χααρέτς το υπουργείο Απορρόφησης Μεταναστών (Εβραίων της διασποράς) άρχισε την στρατολόγηση Ισραηλινών που μιλάνε ξένες γλώσσες για να αντιμετωπίσουν την “αντισιωνιστική” προπαγάνδα (όπως αυτοί την αντιλαμβάνονται) σε Αγγλικά ,Γερμανικά Ισπανικά και Γαλλικά μπλόγκ.

    Ο Γενικός γραματέας του Υπουργείου τους αναφερόμενος στα πρόσφατα γεγονότα (την σφαγή καλύτερα) στην Γάζα δήλωσε ότι: “κατα την διάρκεια του πολέμου προσπαθήσαμε να βρούμε κάποιον τρόπο να συνεισφέρουμε και εμείς στην κοινή προσπάθεια” “Αποφασίσαμε να αξιοποιήσουμε αυτή την τεράστια δεξαμενή του πλέον του ενός εκατομμυρίου ανθρώπων με δεύτερη μητρική γλώσσα ”
    Οι εθελοντές θα αποστέλουν τα στοιχεία τους με email στην Γενική Διέθυνση του Υπουργείου όπου και θα καταχωρούνται με βάση τις γλωσσες που γνωρίζουν. Κατόπιν θα “προωθούνται” στο τμήμα MME του Ισραηλινού ΥΠΕΞ ,οι υπεύθυνοι του οποίου θα τους κατευθύνουν στις ιστιοσελίδες τις οποίες κρίνουν ότι είναι “προβληματικές” ,για τα περαιτέρω.

  13. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:04:31

    Μάλλον,

    WHITE PHOSPHORUS BOMBS AND DEPLETED URANIUM MISSILES

    MACHT FREI

  14. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:06:48

    KaryID,

    Ήδη υπάρχουν, απλά στρατολογούν περισσότερους...
    ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?

  15. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 17:09:01

    Δηλαδή ρε κήνσορες του διαδικτύου θα πρέπει κανείς να είναι Ισραηλινός για να τους θαυμάζει που και που ή Γερμανός για να επιλέξει ψευδώνυμο ή ή ή.... Αφήστε επιτέλους τις ταμπέλες και απαντήστε επί της ουσίας: Θέλετε επικράτηση του φερετζέ ή όχι;
    Και εν πάσει περιπτώσει εγώ που δεν βάζω ταμπέλες στον εαυτό μου γιατί θεωρώ πως οι προσωπικότητες είναι δυναμικές (με την έννοια της εξέλιξης), έχω μάτια και βλέπω ότι επί διετίας η Χαμάς έριχνε ρουκέτες στο Ισραήλ με σκοπό να τους προκαλέσει. Τώρα που το πέτυχε κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Λοιπόν απαντήσεις επί της ουσίας. Αλλιώς ετοιμαστείτε για μπούργκες με βάση το ηθικό δίκαιο! χα χα χα.. Αλήθεια, υπάρχει Ελληνίδα γυναίκα που να επιλέγει τους ταλιμπαν και τους ομοίους τους από τον δυτικό τρόπο ζωής; Στα μπαράκια και με συνοδεία κρασιού ίσως. Στη πράξη δεν νομίζω. Άρα;

  16. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:10:59

    Άρα είσαι Ισραηλινός...

  17. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 17:13:00

    Wow!! I just read the above comments and I am so shocked. So that`s the reason that suddenly my miserable bank account rose sharply. The fact that I speak Greek fluently was reason enough for those dirty conspirators of world Jewry to make me filthy rich. I now see the light.
    By the way, too much makakia macht frei!!!

  18. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:15:09

    Not Jewry, but jewelery!!!

  19. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:17:49

    Eichmann

    By the way,
    δώσε χαιρετισμούς στη Λίβνι και να μου φιλήσεις τον Όλμερτ!

  20. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 17:17:49

    @Decay: τι να λέμε τώρα, όμως αφού επέτυχαν τους στόχους τους γιατί συστρέφονται έτσι;

  21. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 17:23:28

    Αλήθεια, γιατί ο κόσμος τους σιχαίνεται?
    Λές να φταίει η Χαμάς?
    Η αυτά που κάνουν?

    Τελικά μόνο με Αμερικλάνους και British "men"
    την βρίσκουν (είναι αυτό που λέμε κώλος και βρακί...)
    Μήπως είναι τυχαίο?

  22. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 17:26:38

    Το παρατσούκλι Eichmann σε μάρανε, τρομάρα σου...
    Α να χαθείς, σιωναζί...

    Αντί να συνέλθετε και να συνειδητοποιήσετε ότι δεν είστε παρά άραβες που το Ιμπν το λένε Μπεν, μας δουλεύετε κι από πάνω... Οι μεγαλύτεροι αντισημίτες είναι οι σιωνιστές εβραίοι. Σημίτες είναι και οι άραβες. Ά, και πού 'σαι, το τι κάνεις εδώ μέσα φαίνεται από το σε ποιά thread σχολιάζεις, παληκάρι μου.

  23. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 17:36:08

    @23 Σε παραπέμπω στο Νο 16. Διάβασε Ελληνάρα μου εσύ!

  24. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 17:57:52

    KaryID @13 - kala avta den ides ke sto blog avto ?

  25. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:19:33

    apo pou to mathame to "diere ke BASILEBE"

  26. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:30:41

    i israelites ston topo tou emathan na zoun irinika emis edo malonoume pios ehi adiko pate meriki na mas trelanete olous dialogo kanoume pios ine o logos na skilobrizomaste .Koukouts mialo pedia .Iremiste liga problimata ehoume dika mas i piasame ton papa apo ta arh...

  27. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 20:39:19

    @ Eichmann, 16

    Ειναι καλό να θαυμάζεις τους Εβραίους, έτσι κι αλλιώς πληρώνουν καλά για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

    Τους Ταλιμπάν που δημιουργήσατε για να νικήσετε το Σοβιετικό σύστημα, μπορείτε να τους απολαύσετε ελεύθερα...

    Η ειρηνόφιλη κυβέρνησή σας, μπορεί να δρέψει τους καρπούς της υπερατλαντικής φιλίας που όλοι γνωρίζουμε, για λίγο ακόμη καιρό.

    Μετά, το θηρίο που δημιουργήσατε και εκθρέψατε, θα σας επαναφέρει στην πρό του Β παγκοσμίου πολέμου κατάσταση.

    Στην νέα σας πατρίδα, οι γνωστές μεθόδοι σας δεν θα είναι περαιτέρω αποδεκτές γιατί και οι φίλοι σας τις γνωρίζουν.
    Στο τέλος οι πρώην φίλοι σας θα σας καταστρέψουν, γιατί εσείς θα είστε η αιτία, των δικών τους δεινών.
    ΤΟΤΕ ίσως συνέλθετε.
    ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΠΙΖΗΣΕΤΕ.

  28. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 20:49:23

    Decay, πες πες πες έπεισες τον εαυτό σου ότι απευθύνεσαι σε Εβραίο. Σε λίγο θα το πιστέψω και εγώ. Εν πάσει περιπτώσει να θυμάσαι ότι η "makakia macht frei." Οπότε καλά πας.

  29. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 20:49:42

    Eichmann πουλόπομ, το post 18 είναι για να σε τσεκάρουνε οι katsa σου? Αρε νταχάου που σας χρειάζεται - ή μαλλον περίμενε, το νταχάου ωχριά μπροστά στη Γάζα, τη Σάμπρα και τη Σατίλα σας...

  30. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 21:52:04

    Οπότε @30 εσύ πρέπει να τρέμεις αν καταλήξεις Σατίλα μεριά και δηλώσεις φιλοπαλαιστίνιος. Εγώ ακόμη περιμένω το τσέκι απ`την πρεσβεία.

  31. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 21:59:34

    Άντε, δέκα πήγε, σχόλασες...

  32. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 22:18:00

    Τρελλός είμαι να σχολάσω; 75% προσαύξηση παίρνω για νυχτερινό μπλόγκιγκ.

  33. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 22:41:50

    (Α)θανάσης Says: Αρε νταχάου που σας χρειάζεται -

    Ωραίες δημοκρατικές απόψεις. Πρέπει τελικά να κουβαλάς πολύ χολή. Σε έφαγε καμια γκόμενα κανένας γλυκοτσούτσουνος Οβριός μήπως;
    Εμένα πάλι, οι λόγοι που υποστηρίζω το Ισραήλ στην τρέχουσα συγκυρία είναι η τσατίλα μου με τους μουσουλμάνους που χαίρονταν για τον βομβαρδισμό της αδελφής Σερβίας το `98 και που αναγνωρίζουν αναφανδόν το καθεστώς της κατεχόμενης Κύπρου καθότι για αυτούς η θρησκεία είναι ισχυρότερος δεσμός οποιουδήποτε άλλου.
    Άρα σε περίπτωση εμπλοκής μας με γείτονα χώρα θα στηρίξουν την Αλβανία ή την Τουρκία η οποία Τουρκία παρεμπιπτόντως ως έχουσα σοβαρή εξωτερική πολιτική από την Οθωμανική ακόμα περίοδο, είναι "τατσι μιτσι κοτσι" με το κακό Ισραήλ (κάνουν και κοινά στρατιωτικά γυμνάσια) Εμείς οι δάγκες πάμε πάντα με τους Άραβες γιατί τους πνίγει το δίκιο και έχουμε φιλότιμο!!! οι οποίο και ποτέ δεν στήριξαν σε διεθνή φόρα τις θέσεις μας σε σχέση με Τουρκία, Σκόπια κλπ. Αντιθέτως μέσω Σαουδαραβικών κονδυλίων στήνουν μηχανισμούς τύπου UCK και παρόμοια με σκοπό την εισροή ισλαμισμού στην Ελλάδα. Εγώ δεν θα πάρω. Προτιμώ τον δυτικό τρόπο ζωής και δεν θέλω τη γυναίκα μου με φερετζέ. Αυτά. Κλείνει η αντιπαράθεση. Φιλάκια.

  34. abominable-X avatar
    abominable-X 21/01/2009 22:48:30

    Δεν ξέρω αν ο eichmann είναι εβραίος, εσείς όμως οι υπόλοιποι σίγουρα είστε Άραβες. Και λέτε μεγαλοστομίες και παπαρδέλες όπως οι Xαματζήδες και οι Xεζοβολάδες που υποστηρίζετε - τα όργανα των Ιρανών παρανοϊκών θεοκρατών ιμπεριαλιστών.

    Ο αιώνιος Άραβας: Τσαμπουκάς, πρόκληση αλητεία, και όταν πέσει η ράβδος...κλάαααμα η κυρία....

    Τα ίδια κάνουν και στην Ευρώπη, μέχρι να βγεί κάποιος να τους ρίξει ένα βρωμόξυλο αλλά jewery, να μετακομίσουν στο Αραβιστάν που τόσο αγαπούν.

    By the way, οι Χεζοβολάδες που λέγαν ότι νίκησαν το 2006, γιατί λέει δεν εξολοθρεύθηκαν τελείως (άκουσον, άκουσον!), τώρα έκαναν ψιλοκομμένο τουμπεκί, γιατί στην πραγματικότητα το καλοκαίρι του 2006 είδαν τον Αλλάχ ραββίνο από το Ισραηλινό σφυροκόπημα. Το ίδιο τώρα και οι Χαματζήδες που προκαλούσαν δύο χρόνια, και τώρα κλαίνε ότι τους σφάξανε. Λένε επίσης και ότι νίκησαν, γιατί δεν τους έσφαξαν όλους...!!!

    Βρήκατε λαό να υποστηρίξετε! Ανθρώπους με διχόνια μεταξύ τους, μισαλλόδοξους στο έπακρον, που από μπροστά σου δίνουν το χέρι και από πίσω σου μπήγουν το μαχαίρι.

  35. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 22:49:24

    Μας έπεισες, μας έπεισες...
    Σε στεναχώρησε ο βομαρδισμός της "αδελφής Σερβίας", ξέρω... Άσχετα αν την βομβάρδισαν εβραίοι και αυτή, εσύ στενοχωρήθηκες που χάρηκαν οι μουσουλμάνοι...
    Είσαι πράγματι ανθρωπιστής, δημοκράτης, φιλεύσπλαχνος, δυτικόφιλος, Ελληνόφρων, μπράβο βρε, μπράβο! Σε παρεξήγησα, συγγνώμην!

  36. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 22:56:12

    Αν κρίνω από τα ίδια ορθογραφικά λάθη, την ίδια ιδεοληψία με τους άραβες και την παρόμοια χρήση της αγγλικής, ο ίδιος είσαι. Μάλλον πολύ σοβαρά το πήρες! Άντε, λίγο kosher μαμ, λίγο kosher κακά και λίγο kosher νάνι. Σιγά μην φάω το βράδυ μου κυνηγώντας εβραίο poster στο antinews...
    Άντε χαχαμίκο, και καμιά φορά θα σου πω την ιστορία με την πρεσβεία σου και τα γκαζάκια, να γελάσουμε βρε!

  37. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 22:59:25

    Semantics 101: Eichmann Adolf. Ψάξε το λήμμα, μάθε περί τίνος πρόκειται και έλα να με βρεις στη γωνία. Κερνάω άφιλτρο.

  38. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 23:06:21

    Αριέλ Σαρόν. Ψάξε το λήμμα, μάθε περί τίνος πρόκειται και έλα να με βρεις στη γωνία. Κερνάω χοιρινή μπριζόλα.

  39. Droidsector avatar
    Droidsector 21/01/2009 23:15:58

    41 @ abominable-X

    Όσο και να προσπαθείς, δεν σου βγαίνει σωστά.
    Είναι γιατί δεν το πιστεύεις.

  40. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 23:28:16

    Συγγνώμη κιόλα δηλαδή, αλλά δεν το καταλαβαίνεις ότι καρφώνεσαι? Έχω συναναστραφεί με εβραίο, και σε πληροφορώ ότι κάνεις όχι μπαμ, αλλά ΜΠΑΜ!
    Είχα μια επιφύλαξη ότι τα όσα λέγονται (περί ραγδαίας υποβάθμισης της ποιότητας των υπηρεσιών σας κλπ κλπ) είναι διαδόσεις, αλλά...

  41. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 23:34:59

    @ (Α)θανάσης

    Αυτή τη στιγμή απουσιάζουν, για διαβουλεύσεις...
    (κινητά κτλ.)

    Το Ανώνυμος 40 είναι δικό μου

  42. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 23:42:34

    IΣΡΑΗΛ - ΝΑΖΙ: "ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ"

    «Ο ΤΡΟΜΟΣ υπήρξε πολιτικό όπλο των ΝΑΖΙ. Αλλά οι ΝΑΖΙ ποτέ δεν χρησιμοποίησαν τον τρόμο με τρόπο περισσότερο αναίσθητο και αχαλίνωτο των Ισραηλινών στην Kibya. Το επίσημο ανακοινωθέν του επιτηρητή της Παλαιστινιακής Εκεχειρίας εξαφάνισε κάθε πιθανή αμφιβολία, ότι οι Ισραηλινοί, στο μεγάλο μέρος τους πρόσφυγες οι ίδιοι από τον τρόμο του ΧΙΤΛΕΡ, ήταν οι διαπράττοντες το αδίκημα- αμάρτημα αυτής της φρικτής σφαγής αθώων ανδρών, γυναικών και παιδιών. Αποκαλύπτεται, επίσης, ότι ήταν μια επίσημη ενέργεια του Κράτους, που εκτελέστηκε από ένα επίσημο όργανό του, τον στρατό ..

    Το απόγευμα της 14ης Οκτωβρίου, ήταν όπως όλα τα άλλα για τους 1500 κατοίκους του φιλήσυχου χωριού, μέχρις ότου, στις 9:30΄, άνοιξαν οι πύλες της Κόλασης. Θανατηφόρες οβίδες του πυροβολικού άρχισαν να εκρήγνυνται, οι οποίες είχαν προσεχτικά σκποπευθεί από την μεριά του Ισραήλ, πριν πέσει το σκοτάδι. Αφού το χωριό είχε εν μέρει κατεδαφιστεί και πολλοί από τους κατοίκους του θαφτεί κάτω από τα ερείπια των σπιτιών, ή ανατιναχτεί σε κομμάτια από τις οβίδες, μισό τάγμα του κανονικού ισραηλινού στρατού εισέβαλε και κατέλαβε το χωριό, για να αποκλείσει την διαφυγή.

    Μετά, ακολούθησε ένα όργιο δολοφονιών, που θα ήταν απίστευτο, αν δεν είχε επαληθευτεί από αξιόπιστες ουδέτερες μαρτυρίες. Γυναίκες και παιδιά, όπως, επίσης, και άνδρες, δολοφονήθηκαν προμελετημένα, συστηματικά και εν ψυχρώ.

    Η μόνη αντίδραση που οι Ισραηλινοί έδειξαν απέναντι στον αποτροπιασμό του πολιτισμένου κόσμου, ήταν της περιφρόνησης, της απροκάλυπτης ανυπακοής και της αυτοδικαίωσης! Ο πρωθυπουργός David Ben-Gurion δικαιολόγησε τους δολοφόνους. Οι εφημερίδες του Ισραήλ ανοιχτά έδειξαν να επιχαίρουν για την πράξη ..

    Οι περισσότεροι από τους αναγνώστες μας γνωρίζουν την μέχρι σήμερα συμπεριφορά μας απέναντι στον Σιωνισμό. Δεν είμαστε αντι- Σημίτες, παρότι όποιος κριτικάρει το Ισραήλ κηλιδώνεται από αυτήν την μουτζούρα. Πολλές φορές έχουμε συνηγορήσει υπέρ της βοήθειας των καταδιωκωμένων Εβραίων και, επίσης, για την πολιτική της ανοιχτής-πόρτας στην μετανάστευσή τους στις ΗΠΑ. Αλλά η Παλαιστίνη υπήρξε Αραβικό κράτος από τον 7ο αι. και είναι φρικτή αδικία να ληστευθούν οι Άραβες από την γη τους και να οδηγηθούν στην εξορία, με σκοπό να γίνει πατρίδα Εβραίων προσφύγων»,

    Δεκέμβριος 1953, πατήρ Ralph Gorman, εκδότης του "The Sign", Καθολικού περιοδικού των ΗΠΑ.

  43. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 23:43:03

    Παραδείγματος χάριν:
    ο "ένας" λέει για "semantics", ο "άλλος" μιλάει για "σημειολογία"...
    Καταλάβαμε όλοι?

  44. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 23:44:22

    Έλα ρε νήπιε, που είσαι... Τους "είδες"?

  45. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 21/01/2009 23:48:52

    @Decay: Εγώ επιμένω ότι είναι το ίδιο πρόσωπο.

  46. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 23:49:29

    @ (Α)θανάσης, νήπιος γέρων

    Το 42 Droidsector επίσης δικό μου...

    Μα τι καραγκιοζοπαίχτες κυκλοφορούν απόψε στο διαδίκτυο...
    ( Ο δεύτερος ήταν δικός μας, και μεγάλο ψάρι όπως αποδείχτηκε)

  47. Enter the Droids avatar
    Enter the Droids 22/01/2009 00:31:55

    @ 50 abominable-X


    Τα διαβάσαμε όλα μαζι και πήραμε θάρρος?
    Τί λέει δικέ μου, θα πέσει νυχτερινό σήμερα?
    2.93 Ευρώ επί οκτώ ώρες πόσο μας κάνει?

    Τάυ τρία απο κέντρο? Λαμβάνει κέντρο το ταύ τρία?

  48. Enter the Droids avatar
    Enter the Droids 22/01/2009 00:36:52

    Διαβιβάστε στο κέντρο ταύ τρία...

    Δύο Εβραίζοντες κέντρο επισκέφτηκαν το Antinews και μας τα έχουν ζαλίσει.

  49. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 00:55:00

    Εγώ θα απαντήσω με μια ρήση του Βέγγου (τους αρέσει ως φαίνεται) από την ταινία "Τύφλα νάχει ο Δον Ζουάν":

    -Ε, δεν τρώγεστε με τίποτα!
    Αρπάτε την λοιπόν για να μάθετε!

    και θα δώσω ένα λινκ για το καταπληκτικό
    Zionism in the Age of the Dictators
    του Lenni Brenner.
    Είναι κάτι που ενοχλεί τους σιωνιστές όπως το ξύδι τα φίδια...

    www(DOT)marxists(DOT)de/middleast/brenner/index(DOT)htm

  50. Orbitaldecay avatar
    Orbitaldecay 22/01/2009 01:27:10

    Πού είναι οι Judas Priest ΟΕΟ?

  51. bobos avatar
    bobos 22/01/2009 01:45:09

    Ρε abominable-X
    Μας έχεις πρήξει με το masturbating, είσαι ειδικός σ' αυτό μάλλον. Δεν λές να ξεκολλήσεις απ' αυτό. Αν δεν έχεις κάτι άλλο σαν επιχείρημα, άστο καλύτερα, δίνεις δίκιο στους εχθρούς(?) σου.

  52. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/01/2009 01:50:30

    Επειδή υπάρχουν Εβραίοι που είναι "και γα_ώ" τα παιδιά, αλλά και για να είμαστε ακριβείς, ας αρχίσουμε σιγά σιγά και σταθερά να χρησιμοποιούμε την λέξη "ΣΙΩΝΙΣΤΗΣ", αντί του "Εβραίος".

  53. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 01:55:35

    Συμφωνώ, συμμορφώνομαι και καληνυχτίζω...

  54. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 22/01/2009 09:00:08

    ψυχραιμια Says:
    January 19th, 2009 at 3:25 pm
    @ Bανζετι
    Οι λαοί δεν είναι ενωμένοι.Δεν υπάρχει καμμια περιπτωση η Χαμάς να υποστηρίξει π.χ. σε διαμάχη Ελλάδος - Τουρκίας την Ελλάδα.Ακριβως το αντιθετο θα γινει.
    Στον αραβικο κοσμο έχει ανεβει ως ιδεολογία ο ισλαμισμός που είναι υπέρ των μουσουλμανων σε καθε διαμάχη με απιστους αδιακριτως

  55. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 22/01/2009 10:31:45

    Μου αρέσει που όλοι αυτοί οι εβραιοφάγοι εδώ μέσα είναι παράλληλα και χριστιανοί ορθόδοξοι. Μια θρησκεία Εβραική στη βάση της. Ενα παρακλάδι του Ιουδαισμού. Πιθανόν να έχουν και χριστιανικό όνομα δηλαδη Εβραικό. Κατά τα άλλα τους φταίνε οι Εβραίοι. Τι πάιζει; Άγνοια; Νεανικός ενθουσιασμός; Τι;

  56. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 22/01/2009 10:43:36

    Η ανταπόκριση της Ελένης Λεοντίτση είναι πραγματικά πρωτοποριακή ως γνήσια εναλλακτική ενημέρωση και ανατρέπει το σκηνικό που πλασσάρεται από τα ΜΜΕ, μιας κατάστασης που εξαντλείται μεταξύ Ισραηλινής θηριωδίας και των αδιεξόδων που συνεπάγεται οι ανεπάρκειες της Χαμάς και της Φατάχ. Η αναφορά στο Δημοκρατικό Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης δημιουργεί σοβαρές ελπίδες.

  57. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 10:44:14

    Απ'ότι σε κόβω, άγνοια...

  58. Orbitaldecay avatar
    Orbitaldecay 22/01/2009 11:00:30

    @ 60 (Α)θανάσης
    Και'γω για 'αγνοια κυρίως τον έχω κόψει αλλά παίζει και η αγάπη του Φαρισαισμού...

  59. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 22/01/2009 11:01:22

    Το Δημοκρατικό Μέτωπο, είναι από όσα γνωρίζω, μια πολιτική οργάνωση χωρίς θρησκευτικό φανατισμό και αμφίβολη ηγεσία, με αποφασισμένους μαχητές, που στάθηκαν η ψυχή της αντίστασης ενάντια στην εισβολή του Ισραήλ στο Λίβανο στη δεκαετία του 80. Ένα σημαντικό μέρος των μελών είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι με συγγενές αίμα προς το Ελληνικό. Η αναφορά της ανταπόκρισης, ότι η συμμετοχή τους στην αντίσταση δεν ήταν σποραδική, αλλά συγκροτημένη στη βόρεια περιοχή της Γάζας, δημιουργεί την ελπίδα, ότι μπορεί να δημιουργηθεί ισχυρός τρίτος πόλος, που θα ανατρέψει τα αδιέξοδα. Εύχομαι να αντέξουν στις τεράστιες εξωτερικές και εσωτερικές πιέσεις. Προφανώς τις κουκούλες δεν τις φορούν για να προφυλαχθούν μόνο από τα Ισραηλινά αντίποινα.
    Η πρώτη ανταπόκριση που δημιουργεί ρήγμα στο μαύρο σκηνικό των τελευταίων εβδομάδων που μεταδίδουν τα ΜΜΕ.

    @αρχίδαμος
    Μήπως οι χιλιάδες Εβραίοι που καταδικάζουν την πολιτική του Ισραήλ επιδιώκουν φυλετική αυτοκτονία; Φυσικά δεν υπάρχουν κακοί λαοί. Αποκλείεται όμως ένας λαός να σφάλει στην πλειοψηφία του, ως δέσμιος μιας δοτής ηγεσίας;
    Η χούντα του Παπαδόπουλου ήταν αυτή που κατάγγειλε, όποιον τόλμαγε να της αντιπαρατεθεί, για "αντεθνική προπαγάνδα".

  60. Decay avatar
    Decay 22/01/2009 11:17:49

    Μου αρέσει που όλοι αυτοί οι εβραιόφιλοι εδώ μέσα είναι παράλληλα και Δωδεκαθειστές. Μια θρησκεία Ελληνική στη βάση της. Πιθανόν να έχουν και Ελληνικό όνομα δηλαδη Περικλής. Κατά τα άλλα αγαπάνε τους Εβραίους. Τι πάιζει; Άγνοια;
    Τρόμπα ;Ενθουσιασμός για το ζεστό χρήμα; Τι;

  61. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 22/01/2009 11:21:22

    @LeProvokateur
    Ο Ερντογκάν άναψε το πράσινο φως στο Ισραήλ για την εισβολή στη Γάζα. Μετά βγήκε και διαμαρτυρόταν υπέρ της Χαμάς. Οι πρακτικές συνέπειες των έργων όμως, είναι άλλες από αυτές των λόγων. Είναι γνωστό ότι εκπαιδευτές της Χαμάς συμμετείχαν στην ενίσχυση των Κούρδων στο Ιράκ. Μετά την αποπεράτωση της αποστολής τους εκτελέστηκαν όλοι. Αυτή η πολιτική, που αναμφίβολα παραβιάζει τις στοιχειώδεις αρχές, δεν παύει να είναι πονηρή και να επιφέρει προτερήματα σε αυτούς που την αναπτύσσουν.
    Εάν η Ελληνική εξωτερική πολιτική, εξαντλείται σε παιδαριώδεις διαπιστώσεις του τύπου, ότι στους Παλαιστίνιους επικρατεί η Ισλαμική Χαμάς, απλά αυτή δεν είναι καν εξωτερική πολιτική. Για τέτοιου είδους νοητικές αναδραγαθίες επαρκούν οι παιδικοί σταθμοί και δεν χρειάζονται τα επιτελεία.

  62. ataktos avatar
    ataktos 22/01/2009 12:25:13

    Μποτίλια στο πέλαγος - πες τα μην σκασω και εκραγω με μερικους κουτοπ..εδω μεσα .

  63. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 15:53:00

    @65 Μη σκάσεις και εκραγείς; Τι είσαι φενταγίν αυτοκτονικών κομάντο; Σκοπεύεις στα πιλάφια και τις παρθένες; Πρόσεχε μόνο τη μαντίλα.

  64. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 16:05:05

    Τζά!

  65. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 16:07:18

    Και σας ρωτάω, "ορέ τσολιάδες":

    Κάνει ή δεν κάνει ΜΠΑΜ ο Άιχμαν?

  66. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 16:18:07

    Τελικά Α θανάση το έψαξες το λήμμα; Έμαθες περί Αιχμαν; Μιλούσε μάλιστα και τέλεια εβραικα.

  67. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/01/2009 16:32:45

    Τελικά Άιχμαν το έψαξες το λήμμα; Έμαθες περί Σαρόν; Μιλούσε μάλιστα και τέλεια ρωσσικά.

  68. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 16:52:35

    Γιατί μπερδεύεις τις βούρτσες...;

  69. (Α)θανάσης avatar