29/12/2008 22:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γάζα: Επί της ουσίας

Οι ισραηλινές κινήσεις διευκολύνουν τις πρωτοβουλίες που θα αναλάβει με το νέο έτος η κυβέρνηση Ομπάμα-Χίλαρι Κλίντον για το Παλαιστινιακό. Να σημειωθεί ότι ο Ομπάμα έχει προτείνει να σταλούν δυνάμεις του ΝΑΤΟ σε ορισμένα σημεία της Δυτικής Όχθης και -γιατί όχι;- και στη Γάζα. Η θέση αυτή, αν και βρήκε κάθετα αντίθετους Ισραηλινούς και Παλαιστινίους, τελευταία δείχνει να κερδίζει έδαφος και στη Μέση Ανατολή και στην Ουάσιγκτον.

Ούτως ή άλλως, το Παλαιστινιακό αποτελεί πλέον πρώτη προτεραιότητα για τον Ομπάμα και κάποια στιγμή στο ορατό μέλλον θα πρέπει να δρομολογηθεί και η δημιουργία παλαιστινιακού κράτους. Ο «εγκέφαλος» της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής, Ζμπίγκνιου Μπρεζίνσκι, το «φωνάζει» εδώ και χρόνια. Και το συνδέει άμεσα με το μεγάλο πρόβλημα του Ιράκ και συνολικά τη διευθέτηση αλα USA της έντασης στη Μέση Ανατολή. Απλά, η λύση πρέπει να είναι κομμένη και ραμμένη στα αμερικανικά και ισραηλινά μέτρα. Αυτό σημαίνει παλαιστινιακό κράτος περιορισμένης κυριαρχίας που θα αποτελείται από τη Δυτική Όχθη και τη Γάζα.

Από εκεί και πέρα και στην προοπτική αρκετών ετών θα γίνει διάλογος για τους εβραϊκούς οικισμούς, το καθεστώς της Ιερουσαλήμ, κ.ο.κ. Στα σχέδια αυτά φαίνεται ότι συναινούν και οι Άραβες που είναι σύμμαχοι ή κοντά στην αμερικανική πολιτική. Είναι ενδεικτικό άλλωστε, ότι ο Αιγύπτιος πρόεδρος, Μουμπάρακ, καταγγέλλεται από αραβικές πηγές ότι συναντήθηκε την Παρασκευή με την υπουργό Εξωτερικών του Ισραήλ, Τσίπι Λιβνί και το Σάββατο άρχισαν οι βομβαρδισμοί της Γάζας.

Ρόλο κλειδί στις εξελίξεις αναμένεται να παίξει και η Συρία. Ευρισκόμενη σε δύσκολη οικονομική θέση, η οποία αναμένεται να χειροτερεύσει εξαιτίας της οικονομικής κρίσης, έχει ως στενούς της συμμάχους τη Ρωσία και το Ιράν. Και οι δύο επλήγησαν πολύ από την πτώση των τιμών του πετρελαίου. Έτσι άπαντες βλέπουν τώρα τη Συρία, ναι μεν να διατηρεί σχέσεις με το Ιράν, αλλά παράλληλα να θέλει και ειρήνευση με το Ισραήλ και να οικοδομεί μαζί του στενότερες σχέσεις. Εφόσον συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, στο Ισραήλ δεν αποκλείουν ακόμα και την επιστροφή τμήματος των υψωμάτων του Γκολάν στη Συρία εντός του 2009. Υπέρ της οικοδόμησης σχέσεων με τη Συρία εμφανίζεται ακόμα και ο επικεφαλής του δεξιού, Λικούντ, Βενιαμίν Νετανιάχου.

Εν όψει αυτών των εξελίξεων μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι κόντρες στο εσωτερικό μέτωπο του Ισραήλ, ενόψει των εκλογών του Φεβρουαρίου. Διαγωνισμός για το ποιος θα διατυπώσει πιο σκληρές θέσεις δεν γίνεται μόνον ανάμεσα στο δεξιό «Λικούντ», το Εργατικό κόμμα του υπουργού Αμύνης, Μπάρακ, και το κεντρώο «Καντίμα» με υποψήφια τη νυν υπουργό Εξωτερικών, Λιβνί. Αλλά και εντός των κομμάτων. Για παράδειγμα, ο απερχόμενος πρωθυπουργός, Εχούντ Ολμπερτ έχει δηλώσει ότι το Ισραήλ πρέπει να επιστρέψει σημαντικό τμήμα των κατεχομένων εδαφών στους Παλαιστίνιους και να μοιράσει την Ιερουσαλήμ, την οποία οι Ισραηλινοί θέλουν ενιαία για πρωτεύουσά τους. Η υπουργός Εξωτερικών Λιβνί εμφανίζεται αντίθετη, γι αυτό και έσπευσε πριν από τους βομβαρδισμούς να μιλήσει για τέλος της εκεχειρίας με τη «Χαμάς». Ενδιαφέρον είναι επίσης ότι και ο θεωρούμενος ως «σκληρός», Νετανιάχου, που οι δημοσκοπήσεις τον δίδουν σήμερα ως επικρατέστερο στις εκλογές, εμφανίζεται τελευταία πολύ πιο διαλλακτικός στο Παλαιστινιακό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 23:08:57

    Σωστό το σχόλιο.Ολη η ανάλυση των ομπαμικών είναι ότι ο πόλεμος κατά της τρομοκρατίας αποδυνάμωσε τις ΗΠΑ και έδωσε ευκαιρίες ανόδου σε Ρωσία - Κίνα.
    Η Αμερική δεν μπορεί να τα βάλει με όλο τον κόσμο.
    Για να κλείσει το ισλαμικό μέτωπο πρέπει να κλείσει το παλαιστινιακό και άρα να εξουδετερωθεί η Χαμάς.
    Ομως καλά τα σχέδια επί χαρτου αλλά υπάρχουν και απρόβλεπτοι παράγοντες.

  2. xazmares avatar
    xazmares 29/12/2008 23:11:08

    αν φύτευες κανένα λουλούδι.. κανένα δεντράκι... όση όρα πάλευες να φτιάκεις αυτό ... την αναλυση... θα είχες ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!

  3. xxx- avatar
    xxx- 29/12/2008 23:23:19

    Από ΗΠΑ δόθηκε το σύνθημα και το Ισραήλ μπήκε στο παρασύνθημα πρετοιμάζοντας το έδαφος και τις θέσεις των κομματιών στην σκακιέρα για το ξεκίνημα της πολιτικής του νέου προέδρου.Αφου κάνουν τα εγκλήματα μετά θα χαμογελούν με τις 'διαπραγματεύσεις' και τις 'συμφωνίες'....έργο που επιτεύχθηκε με τη διαμεσολάβηση των ΗΠΑ και λοιπα μπορμπότσαλα......ΟΛΑ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΑ..!!!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/12/2008 23:25:03

    Ασκήσεις επί χάρτου μόνο που επειδή τελείωσε το μελάνι τραβάμε τις γραμμές με το υλικό που πάντα έκλεινε δουλειές και έγραφε ιστορία, το αίμα.
    Τα υπόλοιπα λυπάμαι που το λέω γιατί είναι πάνω από νεκρούς είναι απλά λόγια.

    -η PLO θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση της Χαμάς
    -η Χαμάς να γίνει Ιράν
    -το Ισραήλ αποκλείεται να δώσει το νερό (Δυτική Οχθη) και την Ιερουσαλήμ
    -η Συρία προσπαθεί να επιβιώσει
    -η Αίγυπτος θέλει να είναι ηγέτης
    -το Ιράν δεν το υπολογίζει η πλειοψηφία των Μουσουλμάνων (Σουνίτες -> Σιίτες)
    -η ΗΠΑ να στείλουν το ΝΑΤΟ, για να μην τρώνε μόνοι το φτύσιμο (...να δώ Γερμανούς να υπερασπίζονται Εβραίους απέναντι στη Χαμάς...αν υπάρχει Θεός έχει χιούμορ ο μπαγάσας)
    -η Ρωσία προσπαθεί να ανεβάσει την τιμή του φυσικού αερίου για να επιβιώσει ο τσαρικός αετός τώρα που πέφτει το πετρέλαιο

    ...και οι αθώοι απλά πεθαίνουν, σαν πιόνια στην σκακιέρα

  5. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 23:31:26

    @4 LA VITA E BELLA , σκεψου τον BENINI παλαιστινιο ...

  6. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 23:33:07

    ΦΑΚΤΟΡΑ ....ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

    ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΑΜΑΧΩΝ ΕΓΙΝΑΝ
    ....ισραηλινές κινήσεις
    ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ
    ...διευκολύνουν τις πρωτοβουλίες που θα αναλάβει με το νέο έτος η κυβέρνηση Ομπάμα-Χίλαρι Κλίντον για το Παλαιστινιακό.
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ
    μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι κόντρες στο εσωτερικό μέτωπο του Ισραήλ,

    ΔΗΛ ΑΝ ΕΒΓΑΖΕ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Η ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ?

    (SORRY FACTORX, ΑΛΛΑ...
    ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΩΜΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥ POSTΑΡΕΙΣ ...ΒΑΡΙΑ ΔΙΕΘΝΟΛΟΓΙΑ)

  7. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 23:34:36

    εφαγε το g

  8. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2008 23:38:45

    @PATRA

    Δηλαδή, το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να φωνάζουμε για τη μυρωδιά του καμμένου κρέατος, έτσι; Δεν χρειάζεται να δούμε τι σχέδια εξυπηρετούνται από τη νέα κλιμάκωση της βίας στην Παλαιστίνη; Δεν χρειάζεται να μάθουμε ότι ήταν μια επίθεση που σχεδιαζόταν εδώ και μήνες; Δεν χρειάζεται να ξέρουμε ποιά είναι τα σχέδια Ομπάμα-ΗΠΑ για το Παλαιστινιακό και ποιός ξέρει για τι άλλο στη Μ.Ανατολή; Ε, άμα θες μόνον αίμα και ακτιβίστικα, στην ΤΒ.

  9. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2008 23:40:02

    @xazmares

    Γιατί δεν μας ανοίγεις εσύ τα μάτια, από το να περιορίζεσαι μόνον σε παρατηρήσεις;

  10. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 23:49:05

    @9 μαλλον να σας τα βγαλει ηθελε .

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 29/12/2008 23:49:30

    Ακούστε φιλόσοφοι και αναλυτές των ιντερνετ καφέ: Το Ισραήλ δεν χειραγωγείται από κανέναν Ομπάμα ή Μπους ή Πούτιν ή...Τρούμαν. Υπάρχει από το 1949 και δεν μασάει από κανέναν και σε κανένα επίπεδο. Οι άνθρωποι απλά είπαν "ποτέ ξανά" και το εφαρμόζουν στη πράξη. Όποιος τολμάει να τα βάλει μαζί τους την πληρώνει διότι το Ισραήλ είναι αποφασισμένο σαν έθνος να υπάρξει. Όλα τα υπόλοιπα είναι φληναφήματα καφενείου.
    Μην ξεχνάτε ότι το 1981 είπε "Μολών Λαβέ" στον πανίσχυρο τότε Μπρέζνιεφ που κάτι πήγε να ψελλίσει σε σχέση με την εισβολή τους στο Λίβανο. Στη συνέχεια η ΕΣΣΔ διαλύθηκε και το Ισραήλ συνεχίζει να υπάρχει και να κυριαρχεί στην περιοχή του. Και μην ακούσω για τον παγκόσμιο Εβραισμό που κυριαρχεί στον κόσμο με χρήματα και λόμπυ κτλ διότι κυριαρχούσε το ίδιο και επί Χίτλερ και όμως ο μάγκας τους την έκατσε. Ήταν πιο σκληρός απ`αυτούς.
    Επαναλαμβάνω λοιπόν, απλά αποφάσισαν "ποτέ ξανά κότες..."
    Αυτό είναι όλο κι`όλο το μεγαλείο τους και καθόμαστε εμείς τώρα στα καφενεία να τους αναλύουμε μεταξύ Λιάγκα και Μπιζόγλη.
    Μήπως πρέπει να διδασκόμαστε απ`αυτούς?
    Λέω τώρα....

  12. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2008 23:50:26

    Δεν θα μαθεις τιποτα Le canard!
    Συζητηση επι σεναριων γινεται....ως συνηθως

  13. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2008 23:51:21

    One person was seriously wounded Monday night as one of three rockets fired by Gaza terrorists at Ofakim scored a direct hit a private residence. MDA paramedics on the scene were tending to the man's wounds. The rockets were the first to be fired at the western Negev town, located almost 30 kilometers from Gaza.

    Earlier, two people were killed as Gaza terrorists continued to pound southern Israel with rockets and mortar shells.One of the fatalities was a woman who had run to a bus stop in Ashdod for cover when the alert went off. The Grad-type rocket killed her and wounded four others - one seriously and three lightly - when it impacted near the bus stop.

    The casualties were evacuated to Barzilai Hospital in Ashkelon.


    Τα εβραιόπουλα θα το χρησιμοποιήσουν ως αφορμή για εισβολή.

  14. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 23:52:13

    @ Le canard

    ΤΟ ΠΟΣΤ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΡΟΛΟ (ΙΣΡΑΗΛ),
    (ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η TV ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ),
    ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.

    ΑΥΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΑ...
    (ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΣΥ, ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)

  15. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2008 23:55:10

    @tiramola

    Τα σενάρια (κάποια ισχυρά τουλάχιστον) βήμα προς βήμα υλοποιούνται εκεί κάτω. Κάποια μάλιστα, που απέβλεπαν στην ειρήνευση, επειδή επρόκειτο να υλοποιηθούν, σταμάτησαν, όπως και πολλά άλλα, δια της βίας (δολοφονία Ράμπιν, ο οποίος παρ'όλα αυτά ήταν εκείνος που έδιδε τις εντολές στην πρώτη Ιντιφάντα να σπάνε με σφυριά -θυμάστε τις εικόνες;- ισραηλινοί στρατιώτες πόδια παλαιστινίων με σφυριά στο γόνατο. Ο άνθρωπος όμως, είχε καταλάβει το αδιέξοδο, όπως και πολλοί ισραηλινοί και παλαιστίνιοι άλλωστε).

  16. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2008 23:59:33

    @PATRA

    Σε μια ανάρτηση πολύ λίγων εκατοντάδων λέξεων δεν μπορείς να τα πείς όλα. Προσεγγίζεις ορισμένα που τα θεωρείς ως σημαντικότερα. Νομίζω ότι το μπλόγκ έχει προσεγγίσει ως έναν μεγάλο βαθμό σφαιρικά το γεγονός και ελπίζω να συνεχίσει να το κάνει.

    Εννοείται ότι χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση-προσέγγιση του ρόλου των ΗΠΑ, άλλων δυνάμεων (ΕΕ, Ρωσίας), των αράβων (που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχουν ξαναπουλήσει τους Παλαιστινίους), της Συρίας, του Ιράν, της Τουρκίας, κ.ο.κ. Εδώ είστε-είμαστε.

  17. tiramola avatar
    tiramola 30/12/2008 00:09:59

    Ενταξει Le canard να συζητησουμε επι υπαρκτων και ανυπαρκτων σεναριων , και εγω αυτο κανω αλλωστε..
    Αλλα ειναι ποτε δυνατον αν ηθελαν Αμερικανοι και Ρωσοι , δεν θα μπορουσαν να επιβαλουν την ειρηνη με τσαμπουκα εστω στο Ισραηλ?

  18. M avatar
    M 30/12/2008 00:19:58

    Άκουγα τον Ιγνατίου απόψε στο Μέγκα και με έπιασε ένα πικρό γέλιο.
    "Δυστυχώς.... Δυστυχώς ο Ομπάμα φαίνεται ότι θα ακολουθήσει την πολιτική του προκατόχου του" ...

    Και το πικρό μου γέλιο πήγαινε σε όλη εκείνη την υστερία που είχε δημιουργηθεί για τον Ομπάμα (από τα ΜΜΕ εννοείται) τον οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ τον δείχνανε σαν τον μεσσία που χρειάζεται ο κόσμος.

    Και η αποθέωση δεν σταμάτησε ούτε όταν ανακοίνωσε ότι θα έχει την Κλίντον για υπΕξ.
    Φοβερό. Η Κλίντον (ο σύζυγος της οποίας μεταξύ άλλων κομμάτιασε την Γιουγκοσλαβία με τις ευλογίες της Ευρώπης και λοιπά μπλα ... μπλα...) για υπΕξ από τον Ομπάμα (ο οποίος είναι η αλλαγή που χρειαζόμαστε και μπορούμε και λοιπά μπλα ... μπλα...) ...

    Και δεν άκουσα για αυτή την επιλογή, ούτε ένα κιχ τότε, από τους "έγκριτους" αριστερούς που πιστεύανε στον νέο αμερικανό Πρόεδρο, για τον οποίον ως διά μαγείας είχανε βγάλει από το μυαλό τους ότι ανήκει στους Δημοκρατικούς οι οποίοι έχουν πολύ μεγάλη παράδοση στους πολέμους...

    Και πολύ λίγο καιρό μετά... αυτή η νέα σφαγή.

    Φοβερός αυτός ο κόσμος των "μεγάλων"...

  19. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:21:28

    @tiramola

    Και ποιός είπε ότι θέλουν ειρήνη; Οταν οι γεωπολιτικοί στόχοι προωθούνται ειρηνικά, το κάνουν. Οταν όχι, γίνεται βίαια. Και εκεί, δεδομένου ότι το πάνω χέρι έχουν οι ΗΠΑ και το Ισραήλ, εδώ και χρόνια τα πάντα προωθούνται βίαια. Ομως, αυτό δεν σημαίνει ότι οι Αραβες και οι Παλαιστίνιοι δεν έχουν ευθύνες και είναι σε όλα καθαροί. Μην ξεχνάμε και πόσες φορές σφτάχτηκαν οι παλαιστίνιοι από τα ίδια τα "αδέρφια" τους, τους άραβες (σύριοι στο Λίβανο). Εν πάση περιπτώσει, η ιστορία άλλωστε δεν γράφεται πάντα ειρηνικά. Γράφεται και με τη βία. Και η ανακύκλωση της βίας στην περιοχή είναι κανόνας. Δεν μοιράζω ισομερώς την ευθύνη. Οι Παλιστίνιοι έχουν δικαίωμα στη γή τους και στο κράτος τους. Το ίδιο και οι εβραίοι. Με τη διαφορά ότι οι δεύτεροι το έχουν (έτσι όπως το απέκτησαν μετά τον Β'Παγκόσμιο με τη στήριξη των μεγάλων -κυρίως δυτικών- δυνάμεων), ενώ οι πρώτοι όχι. Επίσης, πρόκειται για κατοχή αραβικών εδαφών. Ωραία, ναι το ισραήλ έχει ανάγκη γής, εδάφους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να γράφει το διεθνές δίκαιο στα παλιά του τα παπούτσια. Να καταλαμβάνει εδάφη και να μην τα γυρίζει ποτέ με το έτσι θέλω (βλέπε και τα δικά μας, Κύπρος). Από την άλλη, διερωτώμαι, εάν οι αραβες είχαν δύναμη, δεν θα έκαναν τα ίδια που κάνουν τα εβραιόπουλα, στο ισραήλ; Νομίζω, ναι. Το Ισραήλ δεν πρέπει να πάψει να υπάρχει, όπως λέγουν κάποιοι σκληροί άραβες, διότι είναι παράγων ισορροπίας στην περιοχή. Πρέπει όμως, να πάψει να είναι και ο τραμπούκος της περιοχής. Αραγε όμως, με "πρέπει" γράφεται ιστορία;

  20. www.politonsymaxia.gr avatar
    www.politonsymaxia.gr 30/12/2008 00:22:23

    ΝΤΡΟΠΗ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΜΑΧΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΥΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑ Η ΜΙΣΟΛΟΓΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ

  21. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:22:24

    Σωστός ο M.

  22. siddhartha avatar
    siddhartha 30/12/2008 00:28:26

    Μια που o factorx αναφέρεται στον Μπρεζίνσκι δείτε στο youtube δύο ενδιαφέροντα βιντεάκια.
    The Men Behind Barack Obama (Part 1) και (Part 2).
    Και παρεπιπτόντως η τρομοκρατική ενέργεια στην Ινδία με στοχοποίηση του Πακιστάν, τί σχέση μπορεί να έχει?

  23. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:34:39

    Μάρκος Says:Μήπως πρέπει να διδασκόμαστε απ`αυτούς (ισραηλινούς)?


    Να συμφωνήσω μαζί σου. Ναι, να διδαχθούμε από τα εβραιόπουλα. Να διδαχθούμε ότι πρέπει να παλεύουμε θερμά, με συνέπεια και μέχρι τέλους για τα εθνικά μας συμφέροντα. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό, παρ'ότι στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο. Ομως, όχι στο πλαίσιο αυτό να δικαιολογούμε μακελειά και γενοκτονίες.

  24. tiramola avatar
    tiramola 30/12/2008 00:43:15

    Μηπως εννοειται να αγοραζουμε και οπλα νεας τεχολογιας για να παλευουμε θερμα και μεχρι τελους για τα εθνικα μας συμφεροντα?
    Διοτι ως γνωστον η θεληση μονο δεν φτανει...
    Εκτος αν εννοεις κατι αλλο le canard...
    Την διπλωματια ας πουμε...

  25. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:48:00

    @Anonymous 24

    Και ο Ομπάμα έσπευσε στη συνέχεια να τους καθησυχάσει (σε ειδική εκδήλωση που οργάνωσε το εβραϊκό λόμπυ στις ΗΠΑ) ότι όλα θα πάνε... κατ'ευχήν.

  26. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:49:08

    @tiramola

    Τα όπλα είναι η διπλωματία με άλλα μέσα, ε; Το ίδιο και η οικονομία, κ.ο.κ. Σημασία έχει να μην είσαι ξενόδουλος και να παλεύεις με συνέπεια τα εθνικά συμφέροντά σου.

  27. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:50:18

    Εννοείται ότι πρωτίστως μιλάμε για τη διπλωματία της ειρήνης και, εάν χρειαστεί, και αυτή των όπλων.

  28. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 00:52:13

    Δηλαδή, εάν μας επιτεθούν, εμείς πρέπει να σταυροκοπιόμαστε και να τους παρακαμλούμε να μας συγχωρέσουν; Για άμυνα μιλάμε. Και η άμυνα, εκ των πραγμάτων, σημαίνει και πλήγμα του αντιπάλου στην καρδιά της στρατιωτικής δύναμής του.

  29. Μάρκος avatar
    Μάρκος 30/12/2008 01:00:11

    Φίλε Le Canard, kανένας δεν δικαιολογεί αιματοχυσίες και επιθετικότητες. Απλά λέω ότι βγάζω το καπέλο στους Ισραηλινούς γιατί αν μη τι άλλο είναι παλικάρια για την πατρίδα τους. Καλώς ή κακώς για τους Άραβες. Οι Εβραίοι είναι ότι δεν είμαστε πλέον εμείς. Ακόμη και οι Σκοπιανοί μας έχουν του χεριού τους διπλωματικά κτλ. Άσε τους Τούρκους. (Απ`τους Αλβανούς θα την πάθουμε παρεμπιπτόντως). Ένα κρατίδιο λοιπόν 3 περίπου εκατ. πληθυσμού και διαθέτει πυρηνικά όπλα. Εμείς εισάγουμε ακόμη και τις καρφίτσες μας. Need I say more? Ανμπιλίβαμπλ;

  30. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 30/12/2008 01:03:31

    Στη μέση ανατολή η κατάσταση έχει γίνει αρκετά περιπλοκή, αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι όλα τα μέτωπα μέχρι το Αφγανιστάν είναι ανοιχτά δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση, η γενικότερη πίεση είναι σίγουρο ότι θα δημιουργήσει περαιτέρω αποσταθεροποίηση.
    Αν λάβουμε υπόψη μας ότι ως γεωγραφική οντότητα η περιοχή θα συνεχίσει να υπάρχει στην ίδια θέση, η λύση είναι μια, αφοπλισμός και σταδιακή συμβιβαστική λύση με βάση το πλαίσιο που ακολουθήθηκε στην βόρεια Ιρλανδία για τον αφοπλισμού του ΙΡΑ.

  31. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 01:27:35

    Ενδιαφέρον πάντως, στο εσωτερικό του Ισραήλ, παρουσιάζει η κόντρα μεταξύ του απερχόμενου πρωθυπουργού, Ολμέρτ και της υπουργού Εξωτερικών, Λιβνί. Και οι δύο ανήκουν στο κεντρώο "Καντίμα". Η τελευταία για να ανεβεί στηρίχτηκε στο ψαλίδισμα του Ολμέρτ. Η ίδια δε, βλέποντάς τον να πέφτει, του έριξε και μια κλωτσιά ακόμα. Το θέμα είναι ότι ο Ολμέρτ ξεκίνησε την πρωθυπουργία του με την εισβολή στο Λίβανο και την αποτυχία του. Τώρα κλείνει με τον βομβαρδισμό της Γάζας. Και θέλει να είναι επιτυχημένος (!). Να σημειωθεί ότι η εισβολή στο Λίβανο (καλοκαίρι 2006), είχε ξεκινήσει από συγκρούσεις (όχι βέβαια τόσο μεγάλες όσο τώρα, αλλά πάρα πολύ μικρότερες) στη Γάζα. Τότε, είχε απαχθεί ένας ισραηλινός στρατιώτης εκεί, και κατόπιν απήχθησαν μερικοί από την Χεζμπολάχ του Λιβάνου. Η Γάζα πάντα θεωρείτο απο τους Ισραηλινούς ο σάκος του μπόξ και ο εύκολος στόχος. Και αυτή διάλεξαν και πάλι τώρα. Φαίνεται ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο ήρεμα στη Δυτική Οχθη, τα'χουν κάνει σε μεγάλο βαθμό πλακάκια με τους άλλους άραβες και με τους βομβαρδισμούς της Γάζας προσπαθούν να προωθήσουν τη δική τους λύση. Πάντως, ο επί έτη αποκλεισμός της Γάζας από τους ισραηλινούς, αντί να μειώσει τη δύναμη της Χαμάς στη Γάζα, όπως τουλάχιστον υποστήριζαν δημόσια οι ισραηλινοί ότι ήταν ο στόχος τους, την ενδυνάμωσαν. Το ερώτημα είναι, τώρα με τους βομβαρδισμούς και μια πιθανή (αν όχι βέβαιη) εισβολή, σε τι κατάσταση θα βγεί η Χαμάς;

  32. none avatar
    none 30/12/2008 01:51:22

    @30
    Μάρκο μου, 3εκατ εντός αλλά πόσοι ανά τον κόσμο, με τι θέσεις, τι ισχύ, τι επιρροή!
    Εμείς πάλι, εδώ τρωγώμαστε, ποιός θα προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες στους πλειοδοτούντες, ώστε να κατακτήσει την εξουσία! Πως, να μας σώσουνε μετά, οι έλληνες του εξωτερικού;
    Η εθνική μας ταυτότητα... χρειάζεται επειγόντως ψυχαναλυτή, ή πατριώτες πολιτικούς!

  33. Factorx avatar
    Factorx 30/12/2008 01:52:27

    @PATRA. Αυτα τα = και οι συνεπαγωγές είναι πολύ φασιστικά. Αν θες να κραυγάσεις και να κλαύσεις υπάρχουν και άλλα μπλογκς πολύ πιο συνασρπαστικά και δημοφιλή απο εμάς. Που δινουν τζάμπα και μασημένο σανό. Απο το κατάλληλο δηλαδή υλικό των πρεσβειών στις οποίες αναφέρεσαι. Δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή γιατί γίνονται όλα;

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 02:06:40

    Μιά χαρά ανάλυση έχει το συγκεκριμένο άρθρο..
    Και πέραν τής ειδήσεως λογικό να ακολουθεί ο πιό αποστασιοποιημένος σχολιασμός.
    Αλλοιώς θα διαβάζαμε ΄Πρωταθλητή΄ή ΄Ντέρμπυ΄σέ όλα τά επίπεδα...

  35. PATRA avatar
    PATRA 30/12/2008 02:15:21

    FACTORX

    ΔΕΣ ΤΟ @ 14

    ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ

    ΤΑ ΠΕΡΙ ΦΑΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΡΑΥΓΩΝ ... ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ

  36. Factorx avatar
    Factorx 30/12/2008 02:26:18

    @PATRA: Ας πούμε οτι η προσέγγιση του άρθρου είναι αυτή. Που βλέπεις το κακό να προσπαθούμε να αναλύσουμε τις προθέσεις του επιτιθέμενου; Το να αναλύουμε τι θέλει να κάνει το Ισραήλ σημαίνει οτι αποδεχόμεθα και τις απόψεις του; θα τρελλαθούμε;

  37. Factorx avatar
    Factorx 30/12/2008 02:34:48

    @PATRA: Και κάτι ακόμα. Έκανα μια πριήγηση στο δ΄λικτυο για να δω τι γράφουν. Αντιγραφές του Ρώυτερ και του Ασοσιέιτεντ στην καλύτερη περίπτωση. Χαίρομαι που είμαστε απο τους λίγους που επιχειρούμε ανάλυση, γιατί αυτό ειναι το καθήκονα μας απεναντι στους αναγνωστες μας. Και μπορεί να βασισθείς εκ τους ασφαλούς , επειδή προέρχεται απο συνεργάτη που έχει φάειμ μήνες ζωής εκει κάτω. Όπως και οι ανταποκρίσεις απο την γεωργία αν θυμάσαι. Η καλύτερη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει κανείς στους Παλαιστίνιους - εκτός απο το να παρει το όπλο και να παει εκει - ειναι να βοηθήσει στην κατανόηση του τι συμβαίνει. Αυτα και τέλος, επειδή με τσάτισες λίγο. Με εκτίμηση, φιλάκια κλπ

  38. PATRA avatar
    PATRA 30/12/2008 02:37:36

    Που βλέπεις το κακό να προσπαθούμε να αναλύσουμε τις προθέσεις του επιτιθέμενου;

    KANENA KAKO.
    ΑΠΛΑ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ...
    ΟΧΙ... ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ (ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ)
    ΑΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ πχ "Η ΕΚΔΟΧΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΥ" ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ (ΝΟΜΙΖΩ)

  39. PATRA avatar
    PATRA 30/12/2008 02:40:48

    @ 39
    Factorx

    ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΩ ΕΔΩ.
    (ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΤΣΑΝΤΙΖΩ)
    ..... ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ

  40. Factorx avatar
    Factorx 30/12/2008 03:03:08

    @PATRA, Για τον τίτλο χμμμμμμμμ. Όμως άλλο τα αθώα θύματα και άλλο τα παιχνίδια εξουσίας όλων των επι τόπου ηγεσιών. Γιατι οι οιμωγές για τα σκοτωμένα παιδάκια καταλήγουν συνηθως στην περιοχή σε εύσημα σε πάσης φύσεως δικτατορίσκους

  41. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 30/12/2008 04:05:50

    Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ

    Δώστε λίγη προσοχή σε αυτά που λέει ο Μάρκος, για να καταλάβουμε και την οπτική γωνία των Ισραηλινών. Δεν τους δικαιολογώ, αλλά αυτό το «ποτέ ξανά» είναι πολύ δυνατό και τυφλώνει. Επίσης, έχει καλλιεργηθεί συστηματικά στην ισραηλινή κοινή γνώμη το ιδεολόγημα ότι «δεν έχουν συνέταιρο για ειρήνη» (το οποίο διαθέτουν για εξωτερική χρήση, αλλά και για μικροπολιτικούς σκοπούς, δηλαδή επειδή οι μικροί ηγέτες που τους έτυχαν συναγωνίζονται ο ένας τον άλλον σε βερμπαλισμό και εθνικιστικές κορώνες, όπως άλλωστε γίνεται σχεδόν σε κάθε χώρα) με αποτέλεσμα ακόμα και οι ειρηνόφιλοι πολίτες να έχουν πεισθεί ότι προς το παρόν η μόνη βιώσιμη κατάσταση είναι αυτή μίας ήρεμης διαρκούς κατοχής, και επομένως όποιος τη διαταράσσει (π.χ. τέλος της εκεχειρίας) χρήζει άμεσης στρατιωτικής απάντησης.

    Στρατιωτικά, τώρα, το μέγεθος των σφαγών δεν είναι παράλογο αλλά εξηγήσιμο: Όταν ο αντίπαλός σου είναι σε συγκρίσιμο επίπεδο μ' εσένα, αρκεί να του καταστρέψεις ορισμένες στρατιωτικές βάσεις για να τον καθυποτάξεις, όταν όμως δεν έχει παρά πρωτόγονα μέσα, το μόνο που μένει είναι να καταφύγεις στο δυνατότερο όπλο που πάντοτε ήξεραν οι στρατηλάτες, την επίθεση στον άμαχο πληθυσμό.

    Αυτό δε σημαίνει ότι η λειτουργία των σφαγών περιορίζεται στη στρατιωτική τους σημασία, αφού το Ισραήλ υποθηκεύει το μέλλον του και τις ήδη ξεθωριασμένες πιθανότητες αρμονικής συνύπαρξης με τους γείτονες και τον υπόλοιπο κόσμο σε ένα απώτερο μέλλον. Το παράδοξο είναι ότι όσο μεγαλώνει η δύναμη του Ισραήλ και άρα η αλαζονεία του, τόσο απομακρύνεται από τη λύση του προβλήματος, η οποία θα ήταν και απομάκρυνση από την προοπτική του «ξανά». Διότι για τους απελπισμένους Παλαιστίνιους που δεν τους δίνεται άλλη προοπτική, η μόνη λύση θα είναι να συντηρούν τη σύγκρουση και την αντίσταση και να εξακολουθήσουν να αναπαράγονται με ρυθμούς πολύ μεγαλύτερους από των Ισραηλινών, μέχρι σε πενήντα, εκατό, ποιος ξέρει πόσα χρόνια να ανατραπούν οι συσχετισμοί και να πάρουν την εκδίκησή τους. Ενώ οι Ισραηλινοί, μετρώντας τα πάντα (κοντόφθαλμα) με βάση τη στρατιωτική δύναμη, δε βρίσκουν το λόγο να συμφωνήσουν σε μία λύση περίπου στα σύνορα του '67 και να μην παρατείνουν τον εποικισμό των εδαφών που θεωρούν δικά τους. (Εμείς εύκολα θα μοιραζόμαστε μια τουρκοκατοικημένη Κωνσταντινούπολη αν μπορούσαμε να την κρατήσουμε;) Χρειάζεται ηγέτες μεγάλου μεγέθους για να υπερβούν τον πειρασμό της βραχυπρόθεσμης στρατιωτικής λογικής και να κάνουν έναν συμβιβασμό τη στιγμή που έχουν το πάνω χέρι, πείθοντας ταυτόχρονα και το λαό τους. Δεν μπορεί κανείς βέβαια να προβλέψει το μέλλον, αλλά εκτός και αν οι ΗΠΑ τους πιέσουν πολύ (πράγμα αβέβαιο, αφού ακόμα και αν κάποιος πρόεδρος τους πιέσει το κατεστημένο θα φροντίσει ο επόμενος να είναι μαλακός - μήπως είδατε καμία φωτογραφία από τη Γάζα στην πρώτη ιστιοσελίδα των NYtimes?) θα χρειαστεί κάποια αλλαγή συσχετισμών (δηλαδή δεκαετίες) για να αρχίσει να γίνεται η κοινή γνώμη στο Ισραήλ πιο πραγματιστική και να δεχτεί κάποια λύση που να μπορούν να δεχτούν και οι Παλαιστίνιοι. Και μέχρι τότε, θα έχουν υποθηκεύσει και το δικό τους μέλλον, αλλά και ευρύτερα της Μέσης Ανατολής και του υπόλοιπου κόσμου.

    Τέλος, όσο αφορά τη δική μας στάση, καλά κάνουμε ως λαός να εξεγειρόμαστε και να συμπαραστεκόμαστε στα θύματα, καλά θα κάνουν όμως οι πολιτικοί μας να είναι πραγματιστές και διπλωμάτες τη στιγμή που, όπως ειπώθηκε, έχουμε τόσα δικά μας προβλήματα, ενώ ακόμα και (δικτατορικές, βέβαια) αραβικές χώρες είναι χλιαρές και το αραβικό λόμπυ στις ισχυρές χώρες είναι, παρά τους αριθμούς και τον πλούτο των Αράβων, ανύπαρκτο. Επίσης, καλό θα ήταν να ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας και να ασχοληθούμε και με άλλες σφαγές (χωρίς συγκρίσεις και συμψηφισμούς, δεν εννοώ αυτό), π.χ. σε χώρες τις Αφρικής, όπου δεν έχει Εβραίους αλλά έχουν βάλει για τα καλά το χέρι τους οι φίλοι μας οι «πολιτισμένοι» Ευρωπαίοι.

  42. M avatar
    M 30/12/2008 07:22:22

    @Patra
    Απλά πες μας λίγο και την εκδοχή του αμυνόμενου...
    Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο, αλλά θα ήθελα να ακούσω ολοκληρωμένο αυτό που πας να πεις.


    @Μάρκος
    Δεν ξέρω αν έβλεπες ποτέ star wars. Προσωπικά τα λατρεύω. Λέει λοιπόν σε κάποιο σημείο ο master yoda.
    A Jedi uses the force only for knowledge and defence. Never for attack.


    Οι Παλαιστίνιοι έκαναν επίθεση και σκοτώθηκε 1.
    Οι Ισραηλινοί έκαναν επίθεση και σκοτώθηκαν 340. Μέχρι στιγμής. Και χωρίς να συνυπολογίζονται οι τραυματίες, που όπως επεσήμανε και ο Δελαστίκ στον ΑΝΤ1, θα αυξήσουν τον αριθμό των νεκρών εξαιτίας της έλλειψης φαρμάκων και γενικότερης ιατρικής περίθαλψης.

    Αυτό, δεν είναι ούτε μεγαλείο, ούτε εθνική ομοψυχία, ούτε τίποτα που πρέπει να ζηλεύουμε. Τσάμπα μαγκιά είναι και επίδειξη ισχύος. Τρομοκρατία.
    Και αν αυτό είναι το μόνο knowledge που έχουν να μας επιδείξουν... άστο καλύτερα. Ψαροκώσταινα, και πάλι ψαροκώσταινα...
    Πάντως, οι Φρόιντ και Γιουνγκ θα έκαναν χρυσές δουλειές αν ζούσαν να κάνουν ψυχανάλυση στο Ισραήλ.
    Αν ήθελαν να τους ζηλεύουμε ας έβρισκαν μια ειρηνευτική λύση σε τέτοιο επίπεδο.
    Αλλά θα μου πεις, και θα χεις και δίκιο, πώς θα ζούσε και το παγκόσμιο εμπόριο όπλων το οποίο υπέρπροστατεύεται από όλες τις δυνάμεις του πολιτισμού...;

    Μπαίνουμε αισίως στο 2009 και το μόνο που έχουμε να δείξουμε σαν είδος είναι σφαγές επί σφαγών πάνω σε αίμα αθώων ανά την υφήλιο, σε όλα τα επίπεδα και με κάθε τρόπο. Και δεν φταίει φυσικά μόνο το Ισραήλ. Η μεγαλύτερη πόρνη και μάλιστα πολυτελείας, έχει αποδειχθεί η Ευρώπη. Να έχει βγάλει Αναγέννηση και Διαφωτισμό και να μην σταματά να βγάζει τα μάτια της... Τι τραγωδία.



    @Γενικά (και χίλια συγγνώμη για το εκτός θέματος)
    Γιατί έχετε μια τάση το Μ, να το αποδίδετε σε αρσενικό γένος; :((

  43. none avatar
    none 30/12/2008 12:55:24

    @M
    "Φρόιντ και Γιουνγκ"...Γιάλομ....ακόμη κι ο μόνιμος πελάτης τους Γούντυ Αλλεν, τι είναι;
    Είδες όμως προκοπή;

    Βέβαια σήμερα,οι τρείς κορυφαίοι Ισραηλινοί συγγραφείς, Αμος Οζ, Γρόσμαν και Γεχόσουα, έκαναν έκκληση να σταματήσει η αιματοχυσία. Σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλοι ομοεθνείς τους. ΄

    Το θέμα είναι, αν θα καταφέρουν να εισακουστούν.
    Οι διανοούμενοι κι επιστήμονες αυτού του λαού, διαχρονικά ανοίξαν νέες διόδους στη παγκόσμια σκέψη. Εφτασε η ώρα, να επιβληθούν στα πολιτικά πράγματα, δείχνοντας το δρόμο του αλληλοσεβασμού και της ειρήνης.

  44. KaryID avatar
    KaryID 30/12/2008 13:24:03

    Πολύ ωραία συζήτηση.

  45. none avatar
    none 30/12/2008 13:32:16

    θενκσ Καρυ

  46. Provocator. avatar
    Provocator. 30/12/2008 14:28:15

    Μαρκε,ας μην υπηρχαν τα ντολαρς απο τ Αμερικανακια,οι ενοχες των Γερμανων και των Ευρωπαιων, απο παλια, και το Χολλυγουντ με τις ταινιες του, που εχει κανει τους Εβραιους και το Ισραηλ,ηρωες και νομοταγεις, ενω τους Αραβες, τροοκρατες, και θα σουλεγα αν μασαγε και ποσο.

  47. M avatar
    M 30/12/2008 17:34:57

    @none είπε:
    >>“Φρόιντ και Γιουνγκ”…Γιάλομ….ακόμη κι ο μόνιμος πελάτης τους Γούντυ Αλλεν, τι είναι;
    ...
    Βέβαια σήμερα,οι τρείς κορυφαίοι Ισραηλινοί συγγραφείς, Αμος Οζ, Γρόσμαν και Γεχόσουα, έκαναν έκκληση να σταματήσει η αιματοχυσία. Σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλοι ομοεθνείς τους.

    Το θέμα είναι, αν θα καταφέρουν να εισακουστούν.>>



    Νομίζω δεν έχει σημασία πια από πού είσαι.
    Τι και πού πιστεύεις είναι το καλύτερο.

    Και ο Σπίλμπεργκ πάντως εβραίος λένε ότι είναι. Μέχρι που γύρισε το "Munich" και αντί να του δώσουν Όσκαρ για την πολιτική του θέση, του γύρισαν την πλάτη.


    Φοβάμαι πάντως πως οι πνευματικές ηγεσίες της κάθε χώρας, ποτέ δεν θα έχουν στα χέρια τους την δύναμη και την επιρροή που πρέπει.
    Μιλάμε πάντα για το ατόφιο χρυσάφι της κάθε χώρας, που φέρει σε εθνικό επίπεδο τα χαρακτηριστικά της ιδιοσυγκρασίας και της κουλτούρας της, αλλά που σαν βάση, έχει έναν οικουμενικό στόχο, πέρα από αυτό που λένε οι αστυνομικές ταυτότητες.

    Θα βγουν (αν βγουν...), θα πουν (ποιος θα ακούει;..) και η γη θα συνεχίζει να γυρίζει για τους λίγους εις βάρος των πολλών.


    ΥΓ: Ποτέ δεν μπορούσα να χωνέψω τον Γούντι Άλεν. Τι του βρίσκουν όλοι;;

  48. none avatar
    none 30/12/2008 20:13:43

    @49 M
    "ΥΓ: Ποτέ δεν μπορούσα να χωνέψω τον Γούντι Άλεν. Τι του βρίσκουν όλοι;;"
    ====

    Υψηλό αυτοσαρκασμό, απαραίτητο στοιχείο για αυτοκριτική, απομυθοποίηση, επανατοποθέτηση σε καλύτερες βάσεις, τόσο σε προσωπικό όσο και κοινωνικό επίπεδο! Αρκεί;

  49. M avatar
    M 30/12/2008 20:54:38

    @none

    >>Υψηλό αυτοσαρκασμό, απαραίτητο στοιχείο για αυτοκριτική, απομυθοποίηση, επανατοποθέτηση σε καλύτερες βάσεις, τόσο σε προσωπικό όσο και κοινωνικό επίπεδο! Αρκεί;>>


    Σιγά... Ο Στράτος Τζώρτζογλου ή Τζένη Μπότση, κατά κόσμον Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης - Διευθυντής παρακαλώ της ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑΣ με τον Καλαμούκη, τα κάνουν πολύ καλύτερα όλα αυτά... ^_^


    Άσε που τα επίπεδα που λες τα φιλτράρουν πρωτίστως μέσα από το πολιτικό.

  50. none avatar
    none 30/12/2008 22:02:31

    @51 Μ
    "τα επίπεδα που λες τα φιλτράρουν πρωτίστως μέσα από το πολιτικό."
    ===
    ...αφού πρώτα έχουν περάσει από σύσκεψη με την ιδιοκτησία (συμπεριλαμβανομένου του κουμπάρου της γνωστής φιλοφόξου πολιτικού με τα τρία επίθετα και τα pranda), για να πάρουν γραμμή, ποιόν κτυπάμε, πως και πόσο!

    ...κατα τα άλλα, μια χαρά χιουμοράκι έχουν τα παιδιά, αν κι ολίγον αλήτικο, εννίοτε.

    Ο Γούντι Αλλεν, όμως, έχει κάνει κριτική της πολιτικής των γεννητόρων του (στα περίφημα οικογενειακά τραπέζια), που λίγοι τολμήσανε.
    Αν είδες το MATCH POINT (για να μην πάω στις ΜΠΑΝΑΝΕΣ), τις αναφορές στο ΙΡΑΚ, τις πρόσεξες;
    κλπκλπκλπ

    κι εν πάσει περιπτώσει, τη σχέση έχει το γάλα με την καβάλα!

  51. M avatar
    M 30/12/2008 23:03:06

    >>…αφού πρώτα έχουν περάσει από σύσκεψη με την ιδιοκτησία (συμπεριλαμβανομένου του κουμπάρου της γνωστής φιλοφόξου πολιτικού με τα τρία επίθετα και τα pranda), για να πάρουν γραμμή, ποιόν κτυπάμε, πως και πόσο!>>

    Εννοείται!
    Αλλά είπαμε. Συγκριτικά πάντα με τον Γούντι Άλεν!


    Το ματς το χα δει. Δεν μ' άρεσε καθόλου. Τις αναφορές δεν τις θυμάμαι καν. Γενικά δεν θυμάμαι τίποτα από το έργο μόνο το άσχετο που πέταξε με τον Σοφοκλή στο τέλος. Που τι σχέση έχουν οι πραγματικοί τραγικοί ήρωες με τα πραγματικά καθίκια τώρα που το θυμήθηκα και ξανασυγχίστηκα...!!!


    >>κι εν πάσει περιπτώσει, τη σχέση έχει το γάλα με την καβάλα!>>


    Δε λέω ότι είναι κακός. Αλλά να... εμένα δεν μου κάνει το παραμικρό κλικ. Δεν το χεις πάθει και εσύ; Να μην σ' αρέσει κάτι που αντικειμενικά δεν είναι κακό;

  52. none avatar
    none 30/12/2008 23:55:53

    @53 M

    Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ

  53. none avatar
    none 31/12/2008 01:55:50

    @53 M

    Κάποτε όλοι διαλέγουμε, αν είμαστε με τον χωροφύλακα ή τον αστυφύλακα, όπως λέγανε παλιά!

  54. Μάρκος avatar
    Μάρκος 31/12/2008 20:23:05

    @53 Με τον χωροφύλαξ ή με τον αστυφύλαξ; Μάλλον με τη ΝΔ καταλήξαμε στον Αγροφύλαξ!
    Ο Γ. Άλλεν είχε απαντήσει το εξής αμίμητο όταν μια γυναίκα του είπε "κάνεις πολύ καλό σεξ, που το έμαθες;" "I practice on my own a lot...."

  55. none avatar
    none 01/01/2009 04:03:04

    @56
    Στον Στρατηγό άνεμο και την ασύμετρη ύπουλη απειλή του, ξεπέσαμε, θες να πεις!

    Οταν η γυναίκα του, ρώτησε τον Γούντι, πως μπόρεσε να την απατήσει με την κολλητή της φίλη, εκείνος αφοπλιστικά ομολογεί "αφού δε με βγάζεις έξω, να κάνω νέες γνωριμίες...."

  56. tourist avatar
    tourist 02/01/2009 03:21:15

    Σου έφερα πραλίνες από το Παρίσι,
    Και για σένα χρυσή μου έφερα κάτι, κτύπα το κουδούνι να το πάρεις!