#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2011 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ προς υπουργούς: "Αντέξτε μέχρι τις 25 Μαρτίου και ο Θεός βοηθός"



«Αντέξτε μέχρι τις 25 Μαρτίου και βλέπουμε. Βάλτε στα θηκάρια τα σπαθιά για τρεις εβδομάδες». Αυτή είναι η ουσία της έκκλησης που απευθύνει ο πρωθυπουργός σε κορυφαίους υπουργούς και κομματικά στελέχη που είναι έτοιμα να τα βροντήξουν, μόλις 18 μήνες μετά την περήφανη νίκη που πέτυχε το ΠΑΣΟΚ με 11 μονάδες διαφορά. Η ζαριά που θα παιχτεί την ημέρα της Εθνικής Παλιγγενεσίας, θα καθορίσει και τις εξελίξεις στην κυβέρνηση και τη χώρα. Τα σενάρια που επεξεργάζονται στο Μαξίμου είναι δύο:

 

Το πρώτο λέει ότι η λύση που θα προκριθεί δε θα λύσει το βασικό πρόβλημα του χρέους της χώρας με αποτέλεσμα να έχουν πάει στράφι οι θυσίες τόσων μηνών. Αυτό το σενάριο δε θα έχει ούτε επαναγορά ομολόγων, αλλά ούτε και καμιά σπουδαία επιμήκυνση με γενναία μείωση του επιτοκίου δανεισμού. Σ’ αυτή την περίπτωση οι αγορές θα αναλάβουν την κατάσταση και θα αναγκάσουν την Ελλάδα να πάει σε αναδιάρθρωση χρέους. Στο κομμάτι των πολιτικών εξελίξεων, οι αναλυτές του Μαξίμου λένε ότι δε θα μπορέσει να αντέξει η κυβέρνηση και θα οδηγηθεί αργά ή γρήγορα σε εκλογές. Αν το κάνει αργά, θα μεσολαβήσει ανασχηματισμός αφού ούτε ο κ. Παπακωνσταντίνου και το επιτελείο του θα μπορούν να αντέξουν το οικονομικό πατατράκ αλλά ούτε και άλλοι υπουργοί θα μπορούν να μείνουν στη θέση τους όπως π.χ. ο «μαζί τα φάγαμε» Θ. Πάγκαλος, Αν πάει γρήγορα θα επιδιώξει να παραπλανήσει τους πολίτες και να βάλει νέα διλήμματα μήπως και τσιμπήσουν και ξαναψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Μέχρι τότε ο Γ. Παπανδρέου θα είναι στην πρώτη γραμμή αλλά σε περίπτωση ήττας θα πέσουν όλοι να τον φάνε.

 

Το δεύτερο σενάριο κάνει λόγο για μια πιο ευνοϊκή λύση στο οικονομικό πρόβλημα της χώρας. Δηλαδή στις 25 Μαρτίου οι Γερμανοί να θυμηθούν ότι… γιορτάζει η Παναγιά, να φοβηθούν τον…. Κολοκοτρώνη και να μας στείλουν κανένα δώρο. Ήδη σε δηλώσεις της η κ. Μέρκελ δεν απέκλεισε, όπως έκανε παλιά, την επαναγορά ομολόγων, ενώ κι άλλοι ευρωπαίοι «σκληροί» όπως η Αυστρία, έχουν αρχίσει να βάζουν νερό στο κρασί τους και να ζητούν λύση για τις προβληματικές χώρες. Υπό το φόβο της ευρωπαϊκής κρίσης μακράς διάρκειας, λόγω Λιβύης και πετρελαίου, ενδεχομένως να πάει η Γερμανία σε ένα πιο ήπιο σχέδιο για την Ελλάδα που μπορεί να έχει ολίγη από επιμήκυνση και ολίγη από επαναγορά χρέους με κερασάκι ένα ευρω-ομόλογο για μεγάλα έργα στη Γηραιά Ήπειρο, και τη χώρα μας φυσικά. Στο πολιτικό επίπεδο η κυβέρνηση θα επιχειρήσει να εμφανίσει την απόφαση ως μεγάλη επιτυχία και θα πάει σε εκλογές βάζοντας πάλι διλήμματα. Εκτός κι αν οι εντολές της τρόικας είναι να μη στηθούν τώρα κάλπες.

 

Σε κάθε περίπτωση το κλίμα, όπως φάνηκε και στο Εθνικό Συμβούλιο, είναι εξαιρετικά βαρύ εξαιτίας της αποσύνθεσης του κυβερνητικού σαρκίου. Αποσυντίθεται προτού καλά – καλά κλείσει 18 μήνες στην εξουσία. Ο Τιτανικός που ονειρευόταν ο κ. Παπακωνσταντίνου γίνεται πραγματικότητα. Και η εντολή Παπανδρέου είναι να πέσουν οι τόνοι μέχρι την ημέρα της κρίσης.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptomenos avatar
    skeptomenos 05/03/2011 11:28:23

    Οι υπουργοί του θα αντέξουν έως τότε.
    Οι άνεργοι, οι μισθωτοί. οι μαγαζάτορες, οι συνταξιούχοι,
    θα αντέχουν έως τότε?

  2. kiki avatar
    kiki 05/03/2011 11:29:09

    Εμεις δεν αντεχουμε , ομως.
    Φαινεται μακρινο, γιατι δεν ξεκουμπιζεται τωρα.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΗΣ 05/03/2011 11:35:19

    Να αντέξουν μέχρι τις 25 του Μάρτη γιατί τότε θα φάνε πολύ γιούχα............
    στις παρελάσης όλοι οι πολιτικοί

  4. drider avatar
    drider 05/03/2011 11:51:55

    Πώς ακριβώς θα αναγκάσουν οι "αγορές" την Ελλάδα να πάει σε αναδιάθρωση του χρέους; Ανεβάζοντας και άλλο τα spread (πάνω από 300 μονάδες βάσης δεν έχουν και ιδιαίτερο νόημα από οικονομικής απόψεως); Ή υπάρχει πραγματικά περίπτωση η Τρόικα να αποσύρει τη "βοήθεια" της;

    Γιατί να θέλουν να το κάνουν, όταν οι ελληνικές τράπεζες έχουν 60δις ευρώ σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου και άλλα τόσα οι ευρωπαϊκές; Μία βασική παραδοχή στις αναλύσεις της πλειοψηφίας των οικονομολόγων είναι ότι οι πιθανότητες αναδιάρθωσης του χρέους μια χώρας μειώνονται όσο τα εγχώρια πιστωτικά ιδρύματα έχουν σημαντικό μέρος των αντίστοιχων ομολόγων...

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα το "τραβήξουν" όσο γίνεται, προκειμένου να κερδίσουν όσο γίνεται περισσότερα στο μεσοδιάστημα. Επιβάλλοντας επικαιροποιημένα μνημόνια και καινούργιους στενούς "οικονομικούς κορσέδες". Και όσο αντέξουμε... Αλλά εκτός από το μαστίγιο θα υπάρξουν και καρότα, του στυλ επιμηκύνσεις και επαναγοράς χρέους. Ίσα ίσα για να μας κρατάνε στη "ζωή" και να συνεχίζουν να μας πίνουν το αίμα.

    Όταν οι Ευρωπαίοι μας είπαν ότι το "πάρτυ τελείωσε", εννοόυσαν ότι το πραγματικό πάρτυ μόλις άρχιζε. Ένα πάρτυ το οποίο μπορεί να τερματίσει μόνο ο "ξενοδόχος", δηλαδή ο ελληνικός λαός.

    • raindog avatar
      raindog @ drider 05/03/2011 12:34:35

      +1000

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤ. 05/03/2011 12:00:24

    ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ!!!.ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ Η ΕΞΕΛΗΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ.

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/03/2011 12:01:39

    Στημένη την έχουν την δουλειά περιμένουν θετικές ανακοινώσεις από ΕΕ για να πάνε σε εκλογές.

  7. thanasis avatar
    thanasis 05/03/2011 12:09:47

    μετα γαι πυρι μιχθητω εγω ετοιμαζομαι για θεση
    στο διεθνες στερεομα για να τα κανω μπαχαλο και
    εκει

  8. neotera avatar
    neotera 05/03/2011 12:19:38

    Αυτό είναι το επιδερμικό μενού ! Μας πάνε για αφανισμό και υποδούλωση τους έλληνες δεν είναι μόνο η τοκογλυφία ΔΝΤ ο στόχος.

  9. manos avatar
    manos 05/03/2011 12:38:16

    Το κεράκι γιατί το ανάβει?
    Μήπως για να μας βοηθήσει ο θεός?
    Η μήπως για να τον βοηθήσει αυτόν ο θεός, και να προλάβει να φύγει?

  10. ΘΑΝΑΣΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ 05/03/2011 12:42:20

    ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ.(ΑΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ)
    ΠΙΣΤΕΥΩ (ΝΑ ΕΦΤΑΝΕ ΜΟΝΟ Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ) ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ.
    ΒΛΕΠΕ ΙΣΤΙΟΛΟΓΙΟ ΕΛΛΗΝ VS XAOS

  11. juliet avatar
    juliet 05/03/2011 13:51:00

    Μη τον υποτιμάμαι πίσω απο το χαμόγελο υπάρχει σχέδιο,δε πιστεύω οτι θα ξεκουμπιστεί εύκολα.
    Θα προσπαθήσει να μείνει με οποιοδήποτε κόστος ακόμη και αν πουλήσει και τη
    Μάγκυ,αυτό μη το ξεχνάμε.Μόνο ο αιφνιδιασμός μας σώσει πριν ολοκληρώσει τα σχέδια των προστατών του.
    Το κερί το ανάβει για να τον δούμε,γιατι σου λέει αν πουλήσω τη εικόνα,θα πω ο Θεός μου έδωσε εντολή , για σας τους Ελληνες, ρε γαμώτο!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 05/03/2011 17:49:32

      Μακάρι να μην είναι έτσι...
      Τι σκ@τ@, δεν έχει μέσα του καθόλου ψυχή;
      Δεν τον πάω, σε καμία περίπτωση δεν θα τον ψήφιζα, θεωρώ πως έβαλε ταφόπλακα στην οικονομία της χώρας με ύπουλο τρόπο και κοροϊδία απέναντι στους πολίτες, αλλά για καθαρματάρα δεν τον έχω.
      Ανάβει το κερί έτσι για λόγους image-making;;;
      Μπορεί να το εννοεί και να μην το "πουλάει" και αυτό, για το θεαθήναι.
      Άποψή μου, δε ξέρω...

      • alfisti avatar
        alfisti @ Γιώργος Μεσσηνία 05/03/2011 18:58:41

        Όσον αφορά το κερί, ΜΟΝΟ για λόγους image making το κάνει! Το να πιστεύει κάποιος ότι το κάνει επειδή είναι θρήσκος είναι μάλλον αφέλεια, καθώς ο άνθρωπος είναι δεδηλωμένος άθεος!

      • juliet avatar
        juliet @ Γιώργος Μεσσηνία 05/03/2011 19:10:16

        Τι ψυχή ,βρε φίλε,το μόνο που σκέφτεται είναι οι business.
        Μέχρι τώρα σου έχει δώσει την εντύπωση του πατριώτη;
        Αφού μας γέμισε ενοχές οτι για τα χάλια της Ελλάδας ευθυνόμαστε εμείς άρχισε να παίζει το παιγνίδι του.
        Δε του βγήκε γιατί έχει απέναντι του έναν Σαμαρά που δε μπορεί να του χρεώσει κάτι.
        Αυτός ήτανε στις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ σε θέσεις κλειδιά-ΥΠ.ΕΞ-και δούλευε για τις ΜΚΟ.
        Ας ευχήθουμε να τελειώσουμε ομαλά για το συμφέρο όλων μας.
        Εχετε σκεφτεί οτι θέλει να γίνει καλός Χριστιανός;Κάθε μέρα κοινωνάει .........με το αίμα οχι του Χριστού,αλλά του λαού.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 05/03/2011 23:21:13

          Έχετε δίκιο όλοι σας, απλά θέλω να πιστεύω, πως του 'χει απομείνει ένα ίχνος ανθρωπιάς και θα σταματήσει το αιματοκύλισμα και την αποσάθρωση της κοινωνίας.
          Απλά, είχα διαβάσει σε κάποια εφημερίδα πριν μήνες για τη γυναίκα του που δείχνει να είναι νορμάλ άνθρωπος και συνειδητοποιημένη χριστιανή.
          Τώρα για την διάρρηξη του κοινωνικού ιστού, τα λαθρο-νομοσχέδια, την εγκληματικότητα και την οικονομική αφαίμαξη του λαού, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω...

  12. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 05/03/2011 16:59:35

    Δεν ανάβει κεράκι.

    Προσπαθεί να στάξει κερί και να σβήσει το καντήλι.

    (πως λέμε: ... το καντήλι του)

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/03/2011 18:07:34

    Εγώ ενθουσιάστηκα με τη φωτογραφία.
    Είναι η απόδειξη ότι ακόμη και άτομα με έντονες μαθησιακές δυσκολίες μπορούν να βελτιώσουν τις γνωστικές τους ικανότητες.
    Μετά από μπήξιμο σβηστών κεριών ή αναμμένων λαμπάδων τού Επιταφίου σε μανουάλια, ο Πρωθυπουργός μας φαίνεται πως εμπέδωσε το πώς συμπεριφερόμαστε όταν μπαίνουμε σε αυτό το κτίριο που ο Νίκος τού είπε ότι αποκαλείται "γκρικ τσερτς".
    Ελπίζω μόνο, κάπου εκεί γύρω από το καντήλι να υπάρχει μανουάλι.
    Μην τυχόν προσπάθησε στη συνέχεια να βάλει το κερί μέσα στο καντήλι...

  14. alfisti avatar
    alfisti 05/03/2011 18:54:39

    Φίλε Μεσσήνιε, αυτό αποδεικνύεται εύκολα διότι είχε έτοιμο το σχέδιο"διάσωση-ΔΝΤ" πολύ πριν εκλεγεί.. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα! Σχεδιασμένα έχει διαλύσει το κοινωνικό ιστό μέσω των πολιτικών αποφάσεων για την εγκληματικότητα, τα λαθρονομοσχέδια, τη διάλυση των δυνάμεων ασφαλείας, αλλά και το γενικότερο κλίμα ηττοπάθειας και ανασφάλειας που έχει δημιουργήσει σε όλα τα επίπεδα... Χώρια η πολιτική του στα εθνικά θέματα, που υποχωρεί σε όλα... Λυπάμαι που το λέω, αλλά ο άνθρωπος δρα βάσει συντονισμένου και προσχεδιασμένου σχεδίου... Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουν οι Έλληνες πολίτες, τόσο πιο γρήγορα θα ανατραπούν τα σχέδια του!!

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 05/03/2011 21:59:56

    ΕΚ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ ΑΘΕΟΣ
    (Aπόσπασμα από το βιβλίο της πρώην συζύγου του Γ.Α. Παπανδρέου)

    .. «Κάποια μέρα βέβαια έμαθε και το Καστρί ότι ο Γιώργος και η Εύα είχαν κάνει πολιτικό γάμο στο Λονδίνο. Εδώ, όμως, ήταν Ελλάδα και καθώς το νεαρό ζευγάρι άρχιζε σιγά σιγά να αποκτά τον δικό του κύκλο, ανέκυψε εκ των πραγμάτων η ανάγκη να γίνει και θρησκευτικός γάμος... Αυτό δημιουργούσε ψυχολογικό πρόβλημα για την Εύα, πολύ περισσότερο όταν σκεφτόταν ότι θα γινόταν μητέρα... Εθεσε λοιπόν στο Γιώργο θέμα θρησκευτικού γάμου. Και τότε βρέθηκε μπροστά σε μια οδυνηρή έκπληξη.

    Ο Γιώργος Παπανδρέου της δήλωσε ορθά κοφτά ότι σε καμία περίπτωση δεν είχε σκοπό να κάνει θρησκευτικό γάμο γιατί, όπως της είπε, ήταν εκ πεποιθήσεως άθεος... αμέσως μετά την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία ο πατέρας του θα περνούσε το νόμο για την αναγνώριση του πολιτικού γάμου και θα λυνόταν το πρόβλημα».
    ~«Η Εύα Γεωργίου Παπανδρέου Αποκαλύπτει» Σελίς 17

  16. Στράτος avatar
    Στράτος 06/03/2011 04:53:23

    Αυτό δεν θα ξεκολλήσει ποτέ απο την μνήμη μου :

    Ξεκίνησε απο το Καστρί και πήγε στο Διόνυσο για να μας πεί οτι οι πυροσβέστες δεν κάνουν τη δουλειά τους σωστά και οτι ο Καραμανλής έκαψε την Ελλάδα.

    Για οσσους δικαίως ρωτάτε που κολλάει αυτό . .

    Αποδεικνύει μόνος του οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΑΣ
    Ειναι φύση αδύνατον να γίνει τέτοια π - - στιά συμπτωματικά !
    Να που κολλάει!

  17. Στράτος avatar
    Στράτος 06/03/2011 23:21:23

    memories . .
    απο το μικρό μου αρχείο

    Ελευθεροτυπία, Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2009
    Έντυπη Έκδοση
    Συντάκτης Γ.ΚΑΡ.

    Boυλευτής του ΠΑΣΟΚ Αλέκος Παπαδόπουλος:
    Να πει τις αλήθειες το ΠΑΣΟΚ

    Ο κ. Παπαδόπουλος κάλεσε το ΠΑΣΟΚ «να πει τις αλήθειες πριν από τις εκλογές» και πρόσθεσε με νόημα: «Ακόμα κι αν κάποιος κερδίσει τις εκλογές με τους νόμους της μηχανικής και όχι της πολιτικής ευθύνης, είναι βέβαιο ότι θα γνωρίσει τη συντριβή μετά τις εκλογές». «Με δανεικά που βουλιάζουν την οικονομία δεν κάνεις πολιτική, λέει ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Αλέκος Παπαδόπουλος»
    ____________________________

    Ελευθεροτυπία
    Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009
    Έντυπη Έκδοση

    Παραιτήθη πριν τις εκλογές ο Αλέκος Παπαδόπουλος
    Eνημέρωσε ήδη τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου με σχετική επιστολή.