#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2011 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ και Βενιζέλος: Ο ένας αναζητά συναίνεση, ο άλλος την τορπιλίζει



Πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς και απλώς άκουγε χθες τον Βενιζέλο να του ζητά συναίνεση. Διότι ο πρόεδρος της ΝΔ γνωρίζει ότι από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει αξιόπιστος συνομιλητής, καθώς Παπανδρέου και Βενιζέλος λένε διαφορετικά πράγματα για την συναίνεση – στην πραγματικότητα έχουν διαφορετικά πολιτικά σχέδια.

Βγαίνει το μεσημέρι της Τρίτης ο Βενιζέλος και διαπιστώνει ότι «υπάρχουν πάντα πολλά και γόνιμα πεδία όπου υπάρχει σύγκλιση απόψεων», ζητά «ειλικρινή, έντιμη και ανοικτή συνεργασία μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης» και δηλώνει πως «είμαστε ανοικτοί και θέλω να ελπίζω ότι αυτή είναι και η θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης σε μία εθνικά υπεύθυνη στάση που είναι η βάση της συναίνεσης. Γιατί δεν διαχειριζόμαστε μία κομματική υπόθεση αλλά μία πολύ μεγάλη εθνική κρίση η οποία απαιτεί συστράτευση σε ειλικρινή συνεργασία όλων των δυνάμεων».

Και πάει το βράδυ ο ΓΑΠ στο Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, λέει όχι στην «αποπροσανατολιστική» λογική των κυβερνήσεων προσωπικοτήτων και «την πέφτει» στην ΝΔ ότι για την εθνική συναίνεση «είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμη η πολιτική τους, πολύ περιστασιακή και συγκυριακή». «Αυτό δυστυχώς δεν νομίζω να έχει αλλάξει», πρόσθεσε ο Παπανδρέου «αδειάζοντας» τον Βενιζέλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 15:40:23

    Ο Σαμαράς ήταν σαφής από το Ζάπειο ΙΙ.
    Δεν χρειάζεται να πεί κάτι παραπάνω.

    Σε όλους πλέον γίνεται φανερό πως η Κυβέρνηση είναι σε σύγχιση τέτοια που αυτομάτως και αυταπόδεικτα είναι επικίνδυνη για την Ελλάδα και τους Έλληνες.

    Αφήστε τους να βαράνε το ντέφι της "συναίνεσης"¨υπουργοί και τα τσιράκια τους στα ΜΜΕ. Όλα θα πληρωθούν εδώ τοις μετρητοίς.

  2. Ραββινος avatar
    Ραββινος 31/08/2011 15:40:47

    ''Πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς και απλώς άκουγε χθες τον Βενιζέλο να του ζητά συναίνεση''. Στον κοσμο αυτο δεν φαινεται !Αυτο που φαινεται ειναι η εκμεταλλευση της συναντησης απο τον Βουβουζελο με τις δηλωσεις του και την αναπαραγωγη απο τα ΜΜΕ .Ασμαινουσα η ΝΔ εκανε μετα δηλωση οτι ''δεν συναινει στο λαθος ''.Οι εντυπωσεις μενουν .Θελει προσοχη το πραγμα με την καθεστωτικη νοοτροπια ΓΑΠ και Πασοκων.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2011 15:50:18

    Φίλοι μου για ένα πράγμα να είστε σίγουροι στην ζωή σας. Ο άθεος άνθρωπος εκτός από ασεβής , ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΞ. Ανέκαθεν συνέβαινε αυτό , συμβαίνει και δυστυχώς θα συμβαίνει εις τους αιώνας των αιώνων.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2011 18:49:21

      Πολύ σωστός!!!!!!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2011 19:27:39

      Οι μ@....ες στην ζωη κοστιζουν οταν μαλιστα διαχεονται στην ομιγυρη εχουν και πολλαπλασιαστη !

  4. S.τ.γ.θ avatar
    S.τ.γ.θ 31/08/2011 15:52:02

    Kαι ύστερα έχει άδικο ο Χ. Κλλυν που λέει δεν Μας ........ ρε Νταλάρα ...

  5. kp8 avatar
    kp8 31/08/2011 19:29:19

    Σιγά μην τον παρακαλέσουμε κιόλας που θα μας κατηγορήσει για κοντόφθαλμη πολιτική και περιστασιακές και συγκυριακές συναινέσεις. Δεν πάει να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέπτη που ποτε ως αντιπολίτευση δεν ψήφισε τίποτα με γνώμονα το καλό της χώρας και η αρχή ήταν μία : όχι σε όλα. Αλλά δεν αντιδρούν οι άλλοι, να του τα πουν χύμα και τσουβαλάτα. Και νομίζω ότι πρέπει να σταματήσει και η επανάληψη επιχειρημάτων συνθηματικού χαρακτήρα. Το "δεν συναινούμε στο λάθος" ήταν πάρα πολύ ωραίο όταν πρωτοειπωθηκε, αλλά τώρα τείνει να γίνει καραμέλα. Νομίζω είναι καλύτερα να διανθίζεται ο λόγος κάθε φορά με διαφορετικά και ουσιαστικά επιχειρήματα. Τα συνθήματα ταιριάζουν στη λογική του Πασόκ. Και μπουχτίσαμε από αυτήν. Δεν βλέπουμε την ώρα να τους βγάλουμε από πάνω μας .....

  6. juliet avatar
    juliet 31/08/2011 20:08:54

    Εχετε σκεφτεί τον Μπέννυ να τον ωθεί ν΄ανακοινώσει την χρεοκοπία και ν΄αναλάβει αυτός αμέσως σαν νέος αρχηγός .
    Λέτε στη Θεσ/κη ν΄ανακοινώσει ''Μάτωσα αλλά πτωχεύσατε'';

    • Απορία avatar
      Απορία @ juliet 31/08/2011 20:31:15

      Ο κόσμος τους σιχάθηκε. Ακόμα και οι ίδιοι οι Πασόκοι (οι απλοί) τους σιχάθηκαν.

      Όταν πέσει αυτή η κυβέρνηση θα είναι η πρώτη φορά μετά την απελευθερώση από τους γερμανούς το '44 που θα βγει τόσος κόσμος στο δρόμο με ελληνικές σημαίες.