#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2011 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ: Θα πολεμήσουμε παντού...τους Έλληνες

Όπως μας ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός κατά την διάρκεια της συνέντευξης τύπου στην Θεσσαλονίκη, θα πάρει όποια απόφαση χρειάζεται για να μην  κινδυνέψει η πορεία της χώρας - λες και μέχρι τώρα ήταν ασφαλής.

Έφτασε μάλιστα στο σημείο να παρομοιάσει την κατάσταση της χώρας, όμοια με εκείνη ενός πόλεμου, σημειώνοντας ότι, «εάν η χώρα ήταν σε πόλεμο, δεν θα ζητούσαμε από τους Έλληνες χρήματα για όπλα; Η κατάσταση της χώρας είναι όμοια με πόλεμο!...».

Μάλλον, θα επηρεάστηκε από την γνωστή ομιλία του Τσόρτσιλ προς τον βρετανικό λαό από την  Bουλή των Kοινοτήτων το 1940, εξ ού και τα περί πόλεμου.

Μόνο που ο Γιώργος έχει μπερδέψει τον εχθρό. Έτσι, αντί να στρέψει, τα πυρά του κατά του πραγματικού εχθρού, το ΔΝΤ και την Τρόικα, τα έστρεψε για μια ακόμα φορά εναντίον του ελληνικού λαού.

Παραφράζοντας τον Τσόρτσιλ, προφανώς εννοούσε τα εξής:

«Θα προχωρήσουμε ως το τέλος, θα πολεμήσουμε τον Έλληνα πολίτη, θα του πάρουμε τα σπίτια ακόμα και αν είναι στις θάλασσες και στους ωκεανούς, θα συνεχίσουμε να τον πολεμάμε με νέους φόρους  με όλο και περισσότερη αυτοπεποίθηση, με όλο και περισσότερη δύναμη θα του φορολογήσουμε ακόμα και τον αέρα, θα υπερασπιστούμε τα συμφέροντα της Τρόικας και της Γερμανίας, όποιο και αν είναι το κόστος, θα ξεπουλήσουμε  τις παραλίες, τα αεροδρόμια, τα νησιά, τους δρόμους, τους λόφους, τον αέρα, τον ήλιο, θα τα παραδώσουμε όλα στους Γερμανούς!

Ακόμη και αν, πράγμα που δεν το πιστεύω ούτε για μια στιγμή, μείνει κάτι απούλητο, να είστε σίγουροι ότι θα το πουλήσω, ακόμη και αν μου διαφύγει κάποιος φόρος που θα κάνει τον Έλληνα να λιμοκτονήσει περισσότερο, να είστε σίγουροι ότι θα τον πάρω, θα συνεχίσω πάνοπλα τον αγώνα για τα συμφέροντα των ξένων δυνάμεων υπό την προστασία της Τρόικας,  θα συνεχίσω τον αγώνα κατά του Έλληνα πολίτη, με όλη τη δύναμη και την ισχύ μου, ώστε να μην σηκώσει κεφάλι ποτέ, θα συνεχίσω τον αγώνα μου , ώσπου, όταν ο Θεός φέρει την ώρα, ο νέος παγκοσμιοποιημένος  κόσμος, με όλη τη δύναμη και την ισχύ του, να σπεύσει να τον εξολοθρεύσει μία και καλή στέλνοντας τον στα Τάρταρα».

Για την παράφραση,

Π.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 11/09/2011 22:37:18

    Ποιός εχέφρων Ελληνας θα εδινε χρήματα για οπλα στον εσμό ΓΑΠ, Παγκάλου και λοιπών υποστηρικτών "των ευρωπαικών προοπτικών της Τουρκίας" ?
    Αρα... Δεν πληρώνω !

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/09/2011 22:40:13

    Mπράβο μικρέ!
    Εβαλες τα ..γυαλιά στον Μεγάλο!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 11/09/2011 22:42:33

    Μπορεί να κάνουμε πλάκα ή να λέμε ότι παίρνουν κάτι, αλλά τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.
    Ο άνθρωπος αυτός διαχειρίζεται τις τύχες όλων των Ελλήνων.
    Αντί να είναι υπάλληλός τους συμπεριφέρεται σαν αρχηγός συμμορίας ληστών.
    Τα όνειρά τους (Ευρώπη των λαών, Παγκόσμια Διακυβέρνηση) είναι πλέον εχθρικά για τους Έλληνες.

  4. victoria (true) avatar
    victoria (true) 11/09/2011 22:49:38

    Σωστός Π μας, Τσώρτσιλ κ Γαπ, οι αποστάσεις μεγάλες...

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/09/2011 22:51:29

    Αφιερωμένο στους φίλους και συμμάχους για τους οποίους μοχθεί το GAP
    h__p://www.youtube.com/watch?NR=1&v=mt6VJ15_RyQ

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/09/2011 22:53:43

    Πολύ καλό Π.Ζ.!

    "αν ήμαστε σε πόλεμο..." τα έχει μπερδέψει στο μυαλό του λίγο...

    Πολέμους κάνουν oι Εθνικοί Ηγέτες.

    Οι Μάνατζερ των Αγορών παίζουν CDS.

  7. Θασίτης avatar
    Θασίτης 11/09/2011 22:59:46

    Αντώνη Σαμαρά απάλλαξε μας σε παρακαλώ από αυτούς. Κάνε μας πάλι περήφανους Έλληνες. Δίωξε τους ΤΏΡΑ. Κατάφεραν να γεμίσουν την ψυχή μου μίσος και δηλητήριο. Κάνε την αρχή και τίποτα δεν θα μπορέσει να μας αντισταθεί. Ελευθέρωσε την Ελλάδα.
    Έχω μεγάλη οικογένεια και μένω μακριά από τους τόπους των αγώνων αλλά έχω ήδη ξεκινήσει τον δικό μου. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΏΝΩ ΚΑΝΈΝΑ ΧΑΡΆΤΣΙ. Προτιμώ να τα δώσω με τόκο όταν θα φύγουν, ΑΝ δω ότι κάτι αλάζει. Αν προσπαθήσουν να με ελέγξουν θα χτυπήσω.... και μετά το βουνό θα είναι ο μόνος δρόμος. Το ξέρω καλά το βουνό δεν το φοβάμαι. Θα σε περιμένω...

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/09/2011 23:05:57

    Ποια παράφραση ΠΖ..ακριβή μετάφραση έκανες των Γαπικών σκέψεων και δράσεων..!

  9. jkr avatar
    jkr 11/09/2011 23:23:20

    Παιδιά, απορώ πού βρίσκεται την όρεξη να κάνετε πλάκα με τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΣΚΙΖΟΥΝ;;;

    • jkr avatar
      jkr @ jkr 11/09/2011 23:25:58

      "βρίσκετε"

    • papado avatar
      papado @ jkr 12/09/2011 12:15:20

      Πράγματι,έχουμε πάθει 10 εγκεφαλικά απανωτά και κάποιοι σαχλαμαρίζουν.
      Δεν υποφέρεται άλλο αυτή η κατάσταση.

  10. Λαόνικος avatar
    Λαόνικος 11/09/2011 23:27:05

    Παραφράζοντας και εγώ τον Τσόρτσιλ λέω: "Ουδέποτε άλλοτε τόσοι λίγοι δεν είπαν τόσα πολλά ψέμματα σε τόσους πολλούς!"

  11. Tem avatar
    Tem 12/09/2011 00:03:27

    Γειά σου ρε τζέφρυ. Εύχομαι να ζήσεις πολλά χρόνια. Οι Έλληνες σε χρειάζονται.

  12. Grigoris avatar
    Grigoris 12/09/2011 00:09:18

    Αντωνη, παρε δραστικα μετρα! Ενωσε το κομμα σου και βγαλε τον κοσμο στον δρομο πρωτου ειναι αργα! Η ελλαδα τελειωνει!!

  13. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 12/09/2011 00:12:27

    Τα σχολεια ανοιγουν χωρις βιβλια, διαλυουν οικογενειες εκπαιδευτικων μηδενιζοντας τις μεταθεσεις και περικοπτοντας δραστικα τις αποσπασεις, παγωνουν τους διορισμους γιατρων, επιτρεπουν σε ιδιωτες γιατρους να κανουν επεμβασεις στα νοσοκομεια του ΕΣΥ, βαζουν καθε ειδους φορο, περικοπτουν μισθους και συνταξεις ,απειλουν και εκφοβιζουν με απολυσεις, υβριζουν τους παντες, η φοροδιαφυγη καλπαζει και παραμενουν απτοητοι στην εξουσια. Αποψε επρεπε να ειχαν παραιτηθει και να εχουν προκηρυχθει εκλογες.
    Αλλα εχουμε κατι αναιμικες ανακοινωσεις της αντιπολιτευσης. Μαλλον μονοι μας θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα.
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ;;; ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΟΡΘΙΟΙ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ....ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ ΑΚΟΜΑ;;;
    ΥΓ. Αν αυτα τα εκανε ο ΚΚ το 2009 τι θα επακολουθουσε;;; Καθε απαντηση δεκτη αρκει να ειναι τεκμηριωμενη.
    Και κατι αλλο: Αντισταση με το PC δεν γινεται...καλα θα κανουμε να ανασκουμποθουμε!!

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Ρήγας Φερραιος 12/09/2011 01:53:46

      +100000!!!!

      Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις.Ο Κ.Κ. "τόλμησε" να μιλήσει για πάγωμα μισθών και έφαγε 10 μονάδες στο κεφάλι.
      Τώρα που με αυτούς γίνονται όργια δεν κουνιέται φύλλο.Τελικά κάθομαι και αναρωτιέμαι...μήπως τελικά σαν λαός αξίζουμε αυτά που παθαίνουμε?
      Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι όντως επιεικώς αναιμικές.
      Αφού τους ανεχόμαστε ακόμα,μήπως είμαστε άξιοι της τύχης μας?
      Πόσο "φυτά" έχουμε καταντήσει ως λαός τελικά?
      Τι πρέπει να γίνει για να ξυπνήσει από το λήθαργο η κοινωνία?
      Αν, λέω ,αν, τα είχε πάρει αυτά τα μέτρα η ΝΔ, δεν θα είχε γίνει ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...?

      Πρόβατα ξυπνήστε επιτέλους και σηκωθείτε από τους καναπέδες.
      Κανένα πρόβατο δε σώθηκε βελάζοντας.

      Απαιτείται να επιβάλουμε και να απαιτήσουμε από τον Αντώνη Σαμαρά την ΑΜΕΣΗ ανατροπή αυτού του επιζήμιου κυβερνητικού θιάσου της καταστροφής της χώρας...πριν να είναι πολύ αργά.

      Για έμενα προσωπικά , από τη δική μου οπτική γωνία, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!
      Το μαχαίρι πλέον έχει κόψει και το κόκκαλο.
      Πρέπει να δοθεί το σύνθημα της ανατροπής από τον Α.Σ. άμεσα.
      Η υπομονή έχει προ πολλού εξαντληθεί και η οργή ξεχειλίζει.Είναι θέμα επιβίωσης του Έθνους.

      Δεν τους αντέχω άλλω, δεν θέλω να τους βλέπω,δεν θέλω να τους ακούω,εννοείται ότι δεν πιστεύω λέξη από το ότι λένε.

      Πρέπει να φύγουν.. χθές.

  14. Tem avatar
    Tem 12/09/2011 00:24:14

    Η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι ένα μεγάλο αντιμνημονιακό μέτωπο. Κάποιοι από το χώρο της ΝΔ θα προσχωρήσουν σε αυτό. Οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν τον ΓΑΠ. Υπαρχει ελπίδα.

  15. wb avatar
    wb 12/09/2011 00:36:01

    Και υστερα απο όλα αυτά που περιγράφεις δεν έχει κουνηθεί φύλλο.
    Φαντάσου πόσο πολύ αγαπάει το Πασόκ ο Νεοέλληνας.
    Οπότε ορθως και ο Τζέφρυ συνεχίζει το χαράτσωμα.
    Αντέχει ακόμα ο Πασοκονεοέλληνας

  16. man8os avatar
    man8os 12/09/2011 00:58:56

    Θελουν να μας κανουν Σομαλια του Βορρα.

    • The Saint avatar
      The Saint @ man8os 12/09/2011 02:59:38

      Αισιόδοξο σε βλέπω...
      Εγώ θα έλεγα ότι δεν έχουμε δεί τίποτα ακόμη...

  17. Ox avatar
    Ox 12/09/2011 07:53:16

    Αποσαφηνίζοντας ξεχασμένους στόχους
    Σε μία από τις εκπομπές του ΣΚΑΙ που ακολουθούσαν τα επεισόδια της σειράς «1821», στο πάνελ συζήτησης είχαν παρευρεθεί ο ιστορικός Θάνος Βερέμης και ο καθηγητής Φιλοσοφίας Χρήστος Γιανναράς. Κάποια στιγμή μέσα στη συζήτηση, ο κ. Γιανναράς εξέφρασε την απορία: «Ωραία όλα αυτά τα περί Ευρωπαϊκού Διαφωτισμού και φιλελευθερισμού, των κοινωνικών επαναστάσεων της εποχής, του φιλελληνικού ρεύματος, της φιλικής εταιρίας, της αναγέννησης του αρχαιοελληνικού ιδεώδους κλπ. Ο ελληνικός λαός ρωτήθηκε ποτέ αν ήθελε να αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση;». Μέσα στη σύγχυση που ενδεχομένως να δημιούργησε η ερώτηση, ο κ. Βερέμης απόρησε πώς θα ήταν δυνατόν ένα τόσο ισχυρό ρεύμα όπως αυτό του Διαφωτισμού και των ιδεών της Γαλλικής Επανάστασης να μην συμπαρασύρει έναν φτωχό και καταπιεσμένο λαό που μόλις κατάφερε να σταθεί στα πόδια του και να διακηρύξει εθνική ανεξαρτησία; Το φαινομενικά αυτονόητο της απάντησης όμως, δεν αναιρεί την ορθότητα της ερώτησης.


    Η αλήθεια είναι ότι οι λαοί που κατοικούσαν στην Ελλάδα το 1821, όχι μόνο δεν ρωτήθηκαν για την ιδεολογική, πολιτισμική, εθνική και στρατηγική κατεύθυνση που θα ήθελαν να πάρουν, αλλά δεν ρωτήθηκαν ούτε καν αν ήθελαν να ενοποιηθούν υπό ένα ενιαίο Κράτος. Μπορεί φυσικά οι διανοούμενοι της εποχής, οι Έλληνες και ξένοι Διαφωτιστές να είχαν ένα όμορφο και ιδανικό όραμα για το νεοσύστατο ελληνικό Κράτος αλλά η καθεαυτό γνώμη της πλειοψηφικής μάζας της ελληνικής κοινωνίας δεν ρωτήθηκε ποτέ πραγματικά και ευθέως. Και αυτή η «ανειλικρίνεια» τόσο από τους διανοούμενους και διαφωτιστές της εποχής, όσο και από την λαϊκή θέληση, διαιωνίστηκε στα επόμενα χρόνια και έγινε σχεδόν μόνιμη κατάσταση διαμάχης και σύγχυσης μέχρι και σήμερα που συνεχίζεται υπό τη μορφή διαφορετικών συγκρούσεων και κοινωνικοπολιτικών διαχωρισμών.


    Η έννοια του πολιτικού ως κάποιου υπεύθυνου για τη ζωή και τη μοίρα των πολιτών είναι μία νοοτροπία που δεν συναντάται ευρέως σε Δυτικά Κράτη, δεδομένου ότι η εύρυθμη λειτουργία του Κράτους είναι αυτονόητη ανεξαρτήτως των πολιτικών προσώπων. Στην Ελλάδα, παρόλο που ο πολιτικός ως οντότητα, στην ουσία διαμορφώνεται και αναδεικνύεται από τον λαό, ο διαχωρισμός μεταξύ «πολιτικών και λαού» που χρησιμοποιείται συχνά πυκνά στην καθομιλουμένη και αποτελεί πεδίο σύγκρουσης για οποιαδήποτε πολιτική ή λαϊκή εκτόνωση, πηγάζει από εκείνη την εποχή, και συνεχίζει να διαιωνίζει αυτή τη σχέση δυσπιστίας.
    Αυτός ο διαχωρισμός, με τις συνέπειές του στην σταθερότητα του πολιτικού συστήματος και τη λειτουργία του Κράτους, είναι μία φυσιολογική κατάσταση για το νεοελληνικό Κράτος, δεδομένου ότι η αστική δημοκρατία ουδέποτε εδραιώθηκε πραγματικά στη χώρα και φυσικά ποτέ δεν δημιούργησε ανάλογες συνειδήσεις, τόσο στους πολίτες όσο και στους ανερχόμενους πολιτικούς. Οι τρεις εξουσίες δεν εφαρμόστηκαν ποτέ σε διακριτούς ρόλους, ασκώντας τον προβλεπόμενο αλληλοέλεγχο, με αποτέλεσμα να διαιωνίζεται η αρχική συνθήκη δυσπιστίας προς το ελληνικό Κράτος.*


    Η έννοια του «Κράτους» δεν ήταν κάτι το αυτονόητο για μία κοινωνία που συνέχιζε να ζει υπό την παρουσία των Κοτζαμπάσηδων οι οποίοι κοίταζαν λάγνα κάθε νέο ξένο δάνειο που εισέρρεε στα δημόσια ταμεία. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι ακόμα και σήμερα, όταν αναφερόμαστε στο «Κράτος» συνήθως εννοούμε έναν υψηλό και ανυπέρβλητο θεσμό που ελέγχεται από τους πολιτικούς και τον περίγυρό τους και εξουσιάζει όλη την υπόλοιπη κοινωνία. Στην ουσία όμως, η νομική, αλλά και θεσμική υπόσταση του Κράτους περιλαμβάνει ολόκληρη την κοινωνία με τους διακριτούς ρόλους του κάθε ατόμου και των εξουσιών που απορρέουν από τα άρθρα του Συντάγματος.


    Επίσης δεν είναι τυχαία η ξενοφοβία και η ευρύτερη καχυποψία απέναντι σε ξένα συμφέροντα, που ενώ υπάγονται σε παραδοσιακά συμμαχικές χώρες, και έχουν ευεργετικά αποτελέσματα, συνεχίζουν να δημιουργούν μία αίσθηση δυσπιστίας από την ευρύτερη ελληνική κοινωνία. Παλιότερα ήταν οι Άγγλοι και οι Γάλλοι, μετά οι Αμερικάνοι και μόλις πρόσφατα οι Γερμανοί. Ενδεχομένως και αυτή η δυσπιστία να πηγάζει από τα πρώτα χρόνια της σύστασης του ελληνικού Κράτους, όπου οι κάθε είδους εμπλοκές των ξένων, γίνονταν ύστερα από συμφωνίες με πολιτικούς ή τοπικούς άρχοντες της ελληνικής υπαίθρου στο όνομα του ελληνικού Κράτους, χωρίς τα οφέλη να είναι ευνόητα και άμεσα για ολόκληρη την κοινωνία.


    Όσο διαιωνίζεται αυτή η σύγχυση ταυτότητας και πολιτισμικής πορείας, τόσο θα εντείνονται οι εσωτερικοί διαχωρισμοί μεταξύ διαφόρων ιδεολογικών ρευμάτων. Ειδικά στην παρούσα οικονομική κρίση, οι διαχωρισμοί αυτοί φαίνονται πιο έντονοι και ξεκάθαροι. Ενδεχομένως, θα πρέπει σύντομα να θέσουμε βασικά, και σημαντικά ερωτήματα, προκειμένου να αποσαφηνιστούν οι επιθυμίες της κοινωνίας (ίσως με τη μορφή δημοψηφίσματος), και το ελληνικό Κράτος να πορευτεί προς αυτές τις επιθυμίες. Διότι, μπορεί για αρκετούς Έλληνες, η Ευρώπη και η αστική δημοκρατία να είναι ο αυτονόητος και θεμιτός πόλος έλξης, αλλά ενδεχομένως αυτό να μην ισχύει για την πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας. Μπορεί οι πυλώνες των σύγχρονων δυτικών Δημοκρατιών να είναι η ισότητα, η ελευθερία και η δικαιοσύνη, αλλά αυτοί δεν είναι απαραίτητο ότι είναι θεμιτοί για την ελληνική κοινωνική πλειοψηφία με τον αυτονόητο τρόπο που θεωρούμε οι περισσότεροι. Το πλέον σίγουρο πάντως, είναι ότι πλειοψηφικά, ως κοινωνία, δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ακριβώς τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τη σύσταση μίας τέτοιου είδους Δημοκρατίας˙ στοιχεία που θα πρέπει να αποσαφηνιστούν εάν και εφόσον λάβει χώρα ένα τέτοιο δημοψήφισμα.


    * Μία άλλη ενδιαφέρουσα περίπτωση στην σύσταση του ελληνικού Κράτους ήταν η σύνταξη του Συντάγματος της Ελλάδας, κατά την οποία απλά μεταφέρθηκαν αυτούσια άρθρα από το Γαλλικό Σύνταγμα, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι ιδιαιτερότητες της ελληνικής κοινωνίας εκείνης της εποχής. Οι μοναδικές αλλαγές που έγιναν προς αυτή την κατεύθυνση ήταν η συμμετοχή της Εκκλησίας στην εξουσία, η οποία φυσικά αποτέλεσε και μία σειρά από παράδοξα στοιχεία, τα οποία είναι ενσωματωμένα στο ελληνικό Σύνταγμα και γενικότερα τη λειτουργία του Κράτους ακόμα και σήμερα.

  18. papado avatar
    papado 12/09/2011 08:02:21

    Το δράμα της Ελλάδας δεν είναι μόνον η κυβέρνηση...Πιο πολύ με πονά η ανύπαρκτη αντιπολίτευση....Δεν βλέπουμε φως απο πουθενά.

  19. Krax avatar
    Krax 12/09/2011 09:24:28

    O άνθρωπος είναι μπροστά από την εποχή του. Δεν τον ενδιαφέρει πλέον η Ελλάδα, αυτός τώρα ασχολείται με τη σωτηρία της Ευρωζώνης και του Ισραήλ:

  20. Dee Jay Stelios avatar