#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2011 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ: «Όλα θα πάνε καλά, εκτός κι αν γίνει κάποιο μπαμ» !!!



Οφείλουμε να αποδίδουμε απόλυτο σεβασμό στο πρόσωπο του πρωθυπουργού, όμως, όπως όλα δείχνουν ο Γ. Παπανδρέου έχει ... απασφαλίσει εντελώς. Αν ισχύουν όσα διαρρέουν ότι είπε σε συνάντησή του με βουλευτές, τότε είμαστε σίγουροι ότι δεν γλιτώνουμε το φρενοκομείο. Η ατάκα που θα κάνει... μπαμ είναι αυτή που είπε ο πρωθυπουργός σε μια αποστροφή του λόγου του: «Όλα θα πάνε καλά, εκτός κι αν γίνει κάποιο μπαμ», είπε. Τι εννοούσε ο ποιητής άραγε; Χρεοκοπία, κούρεμα 50% που συζητείται ή κανένα θερμό επεισόδιο στη Μεσόγειο;

Κι αν το είπε αυτό είναι δυνατόν να το αφήνουν να διαρρεύσει; Να το μάθει ο κόσμος για να πέσει μπαμ και κάτω; Αν ο πρωθυπουργός της χώρας αφήνει παράθυρο να σκάσει κάτι που θα διαλύσει τη χώρα τότε τι περιμένουμε από τους ξένους που μας χτυπάνε αλύπητα τόσο καιρό;

Λέτε ο κ. Παπανδρέου με το μπαμ να εννοεί το... πιστόλι στο τραπέζι που άφησε ο ίδιος αλλά που πήρε η τρόικα και μας το έβαλε στο κεφάλι;

Ό, τι και να σημαίνει, εμείς πέσαμε ξεροί.

Η άλλη ατάκα που θα μείνει είναι η εξής: «Δεν είμαστε ούτε νεοφιλελεύθεροι, ούτε κρατιστές, είμαστε με τον πολίτη με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου». Λέτε να διαβάζει αρχαία ελληνική λογοτεχνία στις ελεύθερες ώρες του. Μάλλον δύσκολο διότι θα ήξερε τι σημαίνει Σεισάχθεια, η γνωστή νομοθετική ρύθμιση του Σόλωνα (σείω + άχθος), για την αποτίναξη των βαρών από τους αδύναμους. Πριν τον Σόλωνα, όταν ένας πολίτης είχε χρέη που δεν μπορούσε να αποπληρώσει έχανε την ελευθερία του.

Στην Ελλάδα του κ. Παπανδρέου όλοι οι Έλληνες έχουν χάσει την ελευθερία του για αμαρτίες βασικά άλλων. Επομένως ο πρωθυπουργός είναι μάλλον άσχετος με την... αρχαιοελληνική έννοια του όρου.

Τέλος, φέρεται να είπε ότι δεν θα γίνει η Ελλάδα, Ινδία αναφερόμενος στις συλλογικές συμβάσεις. Μπορεί να έχει δίκιο, σε έναν πληθυσμό 1.1 δισ. ευρώ ασφαλώς υπάρχει φτώχεια, σκλαβιά, ανύπαρκτες συλλογικές συμβάσεις εργασίας.

Μήπως ο κ. Παπανδρέου, όμως ξεχνά ότι η Ινδία είναι στις 20 πλουσιότερες χώρες του κόσμου; Ότι έχει ρυθμούς ανάπτυξης κοντά στο 8%; Ότι η κατανάλωση στη χώρα παραμένει ισχυρή χάρη στους υψηλότερους μισθούς; Ότι είναι μεταξύ των λεγόμενων χωρών BRIC  (Βραζιλία, Ρωσία, Ινδία και Κίνα) που κρατούν τα ηνία της παγκόσμιας οικονομίας; Κι ότι έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια, κορυφαίους επιστήμονες ενώ είναι πρωτοπόρος στις νέες τεχνολογίες;

Αλλά που να τα ξέρει αυτά ο ατλαντιστής κ. Παπανδρέου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 03/10/2011 21:49:55

    "Απόψε κάνεις μπαμ" ...

    • Αμυδρός avatar
      Αμυδρός @ manos 03/10/2011 21:52:53

      Με πρόλαβες...

      • manos avatar
        manos @ Αμυδρός 03/10/2011 21:59:20

        Υπάρχει και άλλη εκδοχή Αμυδρέ:
        "Ολα θα πάνε καλά, εκτός αν δεν πάνε"
        Εδώ μιλάμε για το τέρας της φιλοσοφίας.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 03/10/2011 22:01:11

      ''Αμάν και τι 'σαι συ, αμάν και τι 'σαι συ
      για χάρη σου εστάθη κι η Τρόικα προσοχή..'' Σε παραλλαγή, ώστε να εκφραστεί και το ''μέγεθος'' του πολιτικού αυτού....

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 03/10/2011 22:06:15

        Διακρίνω μια λαικίζουσα διάθεση απόψε.
        Σε λίγο θα τραγουδάμε και το καράβι απ'το Κατάρ, ε συγνώμη απ'την Περσία ήθελα να πω.

  2. wb avatar
    wb 03/10/2011 22:02:19

    Σιγα μην αφησει να γινουμε Ινδια ο GAP.
    Μας εχει για μεγάλα πράματα αυτός.
    Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ. :lol:

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ wb 03/10/2011 22:24:12

      Και οι δύο χώρες που ανεφερες ειναι πολυ μπροστα μας δυστυχως...

  3. Βasilio... avatar
    Βasilio... 03/10/2011 22:04:45

    To να λεει οτι θέλει δεν κακο... Το να κανει οτι θέλει(όντας πρωθυπουργός) όμως τον καθιστά επικίνδυνο... Που μπλέξαμε θεεέ μου....

  4. δημης avatar
    δημης 03/10/2011 22:08:16

    ΤΙ;;;;;;;;;;;;; ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΕΚΡΗΞΗ ....ΣΚΕΨΗΣ ;;;;;; ΕΚΡΗΞΗ ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ;;;;;; ΕΚΡΗΞΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ;;;;;;;;;
    ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΥΑ.....Η...ΒΛΑΚΕΙΑ (ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ) ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ.

  5. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 03/10/2011 22:25:11

    μαλλον θα εννοει τα παιδια με τις κατσαρολες και τους επαναστατες με τα scorpion. αληθεια εχουν πολυ καιρο να φανουν τριγυρω, τοσο πολυ τσιμπησε η πυριτιδα και οι 9αρες?

  6. τάσος avatar
    τάσος 03/10/2011 22:41:33

    one man army. δεν την παλεύει στάλα.

  7. kackos avatar
    kackos 03/10/2011 22:48:40

    όπως και το τραγούδι

  8. kackos avatar
    kackos 03/10/2011 22:53:24

    fx γράμματα ...νακουσω ενα ωραίο μπαμ!να γίνουν ολα γης μαδιαμ.να μείνουν μόνο τα λουλούδια ,η θάλασσα και κάνα δυο τραγούδια...

  9. ORIMA avatar
    ORIMA 03/10/2011 22:59:08

    Το άτομο πλέον βαδίζει και παραμιλά. Μιλάει και βλέπει μπροστά του μπάμ! Έχει μπει χιλιόμετρα μέσα στα σκοτεινά χωράφια . Έχει αφήσει όλη την υφήλιο άναυδη.

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 03/10/2011 23:09:52

    Ο Παπανδρέου δεν είναι καθόλου αφελής.Ήξερε πως αν έκανε αυτή η δήλωση,αυτόματα θα γινόταν γνωστή.Είναι παμπόνηρος,υποτιμά τη νοημοσύνη του Έλληνα πολίτη και πίσω από τις δηλώσεις του κρύβονται άλλα.Σε τόσο υψηλά θεσμικό επίπεδο,λάθη από αφέλεια ΔΕΝ γίνονται.Σε δυο πράγματα αναφέρεται:Ή στο κούρεμα του χρέους που θα επιταχύνει τις εξελίξεις(επίκειται εντός των προσεχών ημερών νέα συνάντηση Μέρκελ-Σαρκοζί με κύριο θέμα το ελληνικό χρέος) ή σ'επεισόδιο στη Κύπρο,στο γνωστό ως ''οικόπεδο 12'',όπου μαζεύτηκαν οι πάντες και δεν αποκλείονται θερμές εξελίξεις.ΕΚΤΟΣ,εάν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ κινδυνολόγησε για να ΕΚΦΟΒΙΣΕΙ,για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά,την ελληνική κοινή γνώμη.Το έγραψα και λίγο παραπάνω.ΥΠΟΤΙΜΑ τη νοημοσύνη των Ελλήνων...ΤΙΠΟΤΑ δεν αποκλείεται με το πασοκικό καθεστώς!!!Το ΤΙ θα συμβεί,και ΕΑΝ συμβεί,εκείνος,φυσικά,το γνωρίζει.Οι καιροί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πονηροί....Εξάλλου,σε ό,τι ξεστομίζει η ΠΑΝΟΥΡΓΑ και ΡΑΔΙΟΥΡΓΑ πασοκική κυβέρνηση,όλοι οφείλουν να είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ επιφυλακτικοί....

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ Komis Montechristo 03/10/2011 23:41:22

      +1000000000

    • The Saint avatar
      The Saint @ Komis Montechristo 03/10/2011 23:46:27

      +1000000000000000000000000000000000000000000

      ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ!

  11. The Saint avatar
    The Saint 03/10/2011 23:49:02

    ΚΑι σε όσα αναφέρεται ο Κόμης, προσθέστε και την χθεσινή ή προχθεσινή (δεν θυμαμαι) ανάρτηση του Antinews γιά το ότι κάτι παίζεται με την παγκόσμια οικονομία, και κάτι μεγάλο περιμένουν αλλά πολυ ΚΑΚΟ, γι'αυτό και παντού "μαζεύεται" το χρήμα...

  12. Απορία avatar
    Απορία 03/10/2011 23:51:47

    Σε δουλειές μηχανικών και επιστημόνων η ινδία πλέον έχει σε πολλές ειδικότητες καλύτερα μισθολόγια από την Ελλάδα και με κόστος ζωής πολύ χαμηλότερο του δικού μας. Στους ανειδίκευτους υστερεί.

  13. noldor avatar
    noldor 03/10/2011 23:54:10

    ΜΠΑΜ

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 03/10/2011 23:58:12

    Μax Keiser: "O Jeffrey επενδύει στη χρεωκοπία της Ελλάδας"
    http://bit.ly/ne9vjf

  15. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 04/10/2011 00:00:20

    Κόμη για άλλη μια φορά, εξαιρετική ανάλυση!!!!!!!!!!

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2011 00:08:01

    κι εμένα... και σταματούν τα τραμ

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/10/2011 00:14:23

    Είναι και η επίσκεψη στην Άγκυρα τον Οκτώβριο....

    Το μόνο μπαμ που θα γίνει μπορεί να είναι εθνικό και θα είναι συμπεφωνημένος ψευτοτσαμπουκάς που θα προκαλέσει, με σκοπό "ηρωϊκή έξοδο" με το ΑΙΜΑ ΑΛΛΩΝ !!!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ αλλενάκι 04/10/2011 02:47:04

      Οκτώβριοs ήδη και 'συντεταγμενα' και 'θεσμικά' δεν τον βλέπω να φευγει...
      μπορει οπως λεει και ο Φ. Κρανιδιώτης η κεντροδεξια να μην ειναι made για πεζοδρομιο (που να το στησεις και που να το περιφρουρησεις.. που μπορει να εχει και δικαιο), πλην όμως .. ακραιες καταστασεις, ακραια μετρα
      μεσα σε θεσμικα πλαισια ο λαος μπορει να διαδηλωσει και να αξιωσει (επιτελους) απο τα 154 βουλευτες να κανουν το καθηκον εστω και την υστατη ώρα και να αποσυρουν την στηριξη ωστε να παμε αμεσα σε εκλογες ..

  18. Pluto avatar
    Pluto 04/10/2011 00:30:05

    Αν τον αφήσουμε να πάει καί στην Αγκυρα, τότε είμαστε άξιοι της τύχης μας!
    Μιλάω γνωρίζοντας.....

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Pluto 04/10/2011 00:33:42

      Πες και σε μας, να ξέρουμε! Μίλα πιο καθαρά! Λεπτομέρειες!

    • Foxy T. avatar
      Foxy T. @ Pluto 04/10/2011 00:34:32

      Ναι καλά θα βάλουμε τον Αρη που τον βλέπω λάιβ στου Πρετεντέρη να τον σταματήσει!!!

  19. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/10/2011 00:33:43

    μπαμ και κάτω

    http://www.youtube.com/watch?v=9ome4haH91Q

  20. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/10/2011 00:34:35

    μπαμ και κάτω

    h*p://www.youtube.com/watch?v=9ome4haH91Q

  21. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/10/2011 00:34:54

    Το ξαναφράφω για όλους μας.Ας είμαστε ΟΛΟΙ πολύ επιφυλακτικοί!!Το τι ξημερώνει,με το πασοκικό καθεστώς στην εξουσία,είναι άγνωστο.Άλλα λένε,άλλα εννοούν,άλλα πράττουν και άλλα ανακοινώνουν πως έπραξαν...Είναι αδίστακτοι και ύπουλοι...Ελπίζω πως σύντομα θ'απαλλαγούμε απ'αυτούς.Παραμένω αισιόδοξος και αναμένω σύντομα εξελίξεις.Επίσης,εκείνο που παρατηρείται,σ'αυτό το διαδικτυακό μετερίζι,είναι ο υψηλός βαθμός κριτικής σκέψης και ανάλυσης πάρα πολλών σχολιαστών.Και φυσικά,σ'αυτό,βοηθά αποφασιστικά το Antinews,με τα κεντρικά άρθρα και τη πλούσια ενημέρωση που κάνει.

  22. ΜΠ avatar
    ΜΠ 04/10/2011 02:41:05

    Πού είσαι Sakiiiiiiiiiiii !!!
    Δικό σας (χαχαχαα):
    "όλα καλάάάά όλα καλά θα μας πάνε! Κράτα γεράάά γιατί στο τέλος κερδίζεις" !!!!!!
    (τί θα κερδίσει είναι άλλο τραγούδι :))

  23. rally monkey avatar
    rally monkey 04/10/2011 02:48:52

    (μπορει να μην το ακουσετε καν.. και να δειτε απλα τη λάμψη..)

  24. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 04/10/2011 03:11:04

    πολιτικο συνθημα: "απόψε θα γινει, μπορει και να μη γινει"

    για φαντασου 2.000.000 λαου να το βροντοφωναζουν...

  25. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 04/10/2011 03:14:43

    ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ.!!!!!

  26. Pluto avatar
    Pluto 04/10/2011 05:24:55

    Επαναλαμβάνω : μην αφήσουμε να πάει ο ΓΑΠ στην Αγκυρα, νέα “Μαδρίτη” ετοιμάζεται !!
    Να μην ολοκληρωθεί επί χάρτου(!) o προσδιορισμός των Τουρκικών “συμφερόντων” στην Αν. Μεσόγειο.Η Ελληνική ΑΟΖ που προσδιορίζει το Καστελόριζο είναι ζωτικής σημασίας για την ανόρθωση της χώρας.Μην την εκποιήσουμε έναντι πολιτικού χρόνου καί της “ησυχίας” μας ….
    Tί περισσότερο να πω;; Ακούει κανείς από την αντιπολίτευση;;;

  27. Pluto avatar
    Pluto 04/10/2011 06:23:17

    Παραθέτω και το χθεσινό σχόλιο του Στάθη.Μάλλον από πολιτική διαίσθηση (παρά από πληροφόρηση) βρίσκεται αρκετά κοντά στο "ψαχνό".Τουλάχιστον αυτός το παλεύει, καταγγέλλει,προσπαθεί να προλάβει το κακό...
    Οσο πρυτανεύει στη Συγγρού η λογική της καθεστωτικής αντιπολίτευσης , απλούστατα δεν θ`ανταποκριθούν στο αίτημα των καιρών : στην σωτηρία της χώρας...
    Κι ο Ελευθέριος Βενιζέλος αστός πολιτικός ήταν --Αντώνη -- αλλά δεν καρτερούσε στη στάση το λεωφορείο της εξουσίας όταν χανόταν ο τόπος !


    Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπία, Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2011

    τόμπολα...
    Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που διατρέχει αυτήν τη στιγμή η χώρα διατυπωμένος σε δύο γραμμές από τον κ. Τσίπρα: «Ο Πρωθυπουργός αντικατέστησε τη μυστική διπλωματία με την Τουρκία, με την προσωπική διπλωματία με τον Ερντογάν». Αν η μυστική διπλωματία (πόσω μάλλον του ασθενέστερου με τον ισχυρότερο) κρύβει χίλιους κινδύνους, ο χιλιοστός πρώτος και χειρότερος είναι τα αποτελέσματα της προσωπικής διπλωματίας. Η κατά τους Τούρκους απόφανση του Παπανδρέου ότι «εφ' όσον κάνουν γεωτρήσεις οι Ελληνοκύπριοι μπορούν να κάνουν το ίδιο και οι Τουρκοκύπριοι», μπορεί να διαψεύσθηκε από ελληνικής πλευράς, αλλά η διάψευση δεν γίνεται και τόσον πιστευτή, όχι μόνον διότι η λογική της δήλωσης ταιριάζει στη (γνωστή) λογική του Γιωργάκη και των συναρμόδιων ΜΚΟ, αλλά διότι το γενικότερο δείγμα γραφής της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής εν σχέσει με την κρίση μεγαλείου που περνάει η Τουρκία του Ερντογάν είναι απ' τ' άγραφα... Μάλιστα όπως σημειώνει ο κ. Κ.Ι. Αγγελόπουλος (στον «Επενδυτή») πιθανόν ο Παπανδρέου να αποφεύγει την ανακήρυξη της ΑΟΖ για να μη φανεί ότι δεν μπορεί να υπερασπισθεί μπροστά στην Τουρκία την υφαλοκρηπίδα του Καστελόριζου -ή ότι, ακόμα χειρότερα, η «γκρίζα ζώνη» εκεί υπάρχει ήδη...

    • avanti avatar
      avanti @ Pluto 04/10/2011 12:18:35

      Συμφωνώ απόλυτα, δεν πρέπει να πάει στην Τουρκία και να συναντηθεί με τον Ερντογάν.. θα είναι καταστροφικό για την χώρα, αυτή την στιγμή μάλιστα που ο Ελληνικός λαός είναι σαστισμένος και αποκαμωμένος από το σκωτσέζικο ντούζ που υφίσταται 2 χρόνια τώρα, δεν θα πάρει είδηση ! Νομίζω εάν συμβεί οτιδήποτε σε σχέση με τα εθνικά μας συμφέροντα, σύσσωμη η αντιπολίτευση θα φέρει την ευθύνη ....

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Pluto 04/10/2011 14:44:12

      Γιατί θα φταίει η αντιπολίτευση; Άλλος κάνει τη μ@$%%^α, άλλος θα φέρει την ευθύνη;

      • mind trap avatar
        mind trap @ μεταρρυθμιστής 04/10/2011 16:19:46

        Όταν βλέπεις ότι ένας τυφλός πάει να περάσει τη λεωφόρο κάτι κάνεις. Του φωνάζεις ή τον σταματάς.
        Πάντως δε περιμένεις να δεις τι θα γίνει!

  28. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/10/2011 07:09:54

    Καλημέρα.
    Ξέρετε, το πιο ευχάριστο είναι ότι θα έλθει κάποια στιγμή που δεν θα τον θυμάται κανείς, ή αν τον θυμάται θα είναι γιατι θα έιναι γι' αυτό αυτό που η Αμερικανοί ονομάζουν "textbook case" του πως να καταβαραθρώσεις μία χώρα με τις ιδεοληψίες σου και την ανικανότητά σου παρέα με 20-30 άλλους άσχετους πολιτικάντηδες. Ή πως τα κατακάθια μιας κοινωνίας την οδηγούν στο γκρεμό όταν βρίσκονται στην εξουσία.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Νίκος Αργεάδης 04/10/2011 07:56:30

      οταν ερθει αυτη η ωρα πολυ φοβουμαι οτι δεν θα μας θυμαται και εμας κανεις!! θα εχουμε παψει να υπαρχουμε προ πολλου!!!!!!!!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ stanley@gr 04/10/2011 08:37:26

        Τι λέτε! Εδώ δεν χαθήκαμε όταν μας εξόντωναν σε γενοκτονίες θα χαθούμε τώρα; Θα χαθούν όσοι έχουν αραιωμένη εθνική συνείδηση και οι ξενόσποροι (με την ηθική και διανοητική έννοια, όχι την βιολογική, για να μην ξυπνήσουν και οι κέρβεροι της πολιτικής (αν)ορθότητας.

  29. Rebel Yell avatar
    Rebel Yell 04/10/2011 16:55:54

    Η δικη μου ερμηνεια για το μεγαλο ΜΠΑΜ
    Mην
    Προσδοκατε
    Αξιοπρεπες
    Μελλον!!!!
    Πρεπει να διαβαζουμε πλεον αναμεσα στις γραμμες, ειδικα οταν μιλανε οι ΓΚΑΟΥ/ΓΚΑΠ!

  30. Γιώργος avatar
    Γιώργος 31/10/2011 17:39:15

    Tι να σημαίνει δηλαδή;Παπανδρέου λέγετε το ξεχάσατε; Το σόι του εμφυλίου και του διχασμού. Εκτός κι αν παίξει κανένα θερμό με τους τουρκαλάδες.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιώργος 31/10/2011 17:39:49

      "λέγεται" αντί για "λέγετε"