#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2010 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ: «Ή θα γράψουμε ιστορία, ή η ιστορία θα μας διαλύσει»



Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν με την κυβέρνηση η οποία μη έχοντας που να πιαστεί για να εμφανίσει θετικές ειδήσεις και με την επιμήκυνση του δανείου να μην έρχεται προς ώρας αποφάσισε να παίξει επικοινωνιακό παιχνίδι χωρίς ουσία.  Η Σύνοδος Κορυφής των Βρυξελλών τέλειωσε με νικητές τους μεγάλους και την Ελλάδα στο περιθώριο. Επρεπε λοιπόν στην κυβέρνηση να εφεύρουν καλά νέα και τις βρήκαν πιστεύετε:

Θετικό, σύμφωνα με τις διαρροές, το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν ήταν στο επίκεντρο των συζητήσεων. Ηταν οι άλλες χρεοκοπημένες χώρες και ο μηχανισμός στήριξης που από το 2013 θα πετάει έξω όποια χώρα δεν ακολουθεί τους κανόνες. Δηλαδή σ’ αυτή το πλαίσιο η κυβέρνηση δεν είδε πουθενά την Ελλάδα. Μα γι’ αυτήν γίνονται όλα και ακολουθούν Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ισπανία.
Ο Γ. Παπανδρέου διέρρευσε από τις Βρυξέλλες ότι είπε στους συνεργάτες του: «Ή θα γράψουμε ιστορία, ή η ιστορία θα μας διαλύσει». Τι να πει κανείς γι’ αυτό το ευφυολόγημα. Αν και είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι δεν τον είπε ο πρωθυπουργός ας το πιστέψουμε. Αλλά τι είναι τελικά πιο καλό. Να γραφτεί η ιστορία με το αίμα του λαού και με την επιχειρηματική – κομματική νομενκλατούρα να μην έχει υποστεί το παραμικρό,ή να μας διαλύσει η ιστορία; Ετσι κι αλλιώς, όπως πάμε διαλυμένοι είμαστε, γιατί θα πρέπει να αφήσουμε το ΠΑΣΟΚ να γράψει τη δική του ιστορία. Χαμένοι για χαμένοι ας γράψουμε τη δική μας.
Και το αποκορύφωμα. Ηταν πολλοί αισιόδοξοι στην ελληνική αποστολή για το μέλλον της χώρας διότι, λέει υπήρξε αυτός ο θερμός εναγκαλισμός που έκανε στον πρωθυπουργό ο επικεφαλής του Eurogroup και θερμός υποστηρικτής του ευρωομολόγου, Ζαν Κλωντ Γιούνκερ. Με μια αγκαλιά και καθαρίσαμε δηλαδή, τα βλέπουμε όλα ωραία.

Πράγματι αγωνιώδης η προσπάθεια να φανείς επιτυχημένη η σύνοδος κορυφής για τη χώρα. Και μακάρι να ήταν, να αποφάσιζαν για το ευρω-ομόλογο, να αποφάσιζαν για την επιμήκυνση, να μην πέρναγε η Μέρκελ χωρίς αντίσταση τις πολύ σκληρές θέσεις της. Αυτά θα ήταν πράγματι επιτυχίες, Όχι μια θερμή αγκαλιά του Γιουνκέρ. Γιατί έτσι όπως πάμε θα μας ανέβουν και στο κρεβάτι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χ.... avatar
    χ.... 17/12/2010 21:22:41

    ο μεγας στοχαστης μιλησε

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ χ.... 17/12/2010 23:18:23

      Μάλλον πρέπει να είχε "πιει" από αυτό που θέλει να νομιμοποιήσει. Γι' αυτό και ξεστόμισε το... χρησμό του.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/12/2010 21:36:50

    Οτι θελει πεταει ο καθενας νομιζοντας οτι ειναι μεγαλη κουβεντα.Σημεια των καιρων ή καιρικα σημεια που ελεγε και μια ψυχη.

  3. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 17/12/2010 21:36:59

    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΥΣΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
    ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ!!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ... ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ "Παραλάβαμε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού και την πήγαμε ένα βήμα μπροστά!" .........................
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ!

  4. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 17/12/2010 21:40:22

    Θα αλλάξουν την ιστορία τους οι Χαζάροι? Δεν το διάβασα πουθενά.

  5. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2010 22:01:54

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Τί λέει το άτομο!!!!!!!!!

    Μάλλον πλησιάζει το πολιτικό του τέλος

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 18/12/2010 12:25:22

      το γεργονος θα ειναι... εαν το σκεφτηκε μονος του !!!!

      ΠΠ

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/12/2010 22:08:58

    Αυτό το ευφυολόγημα περί ιστορίας θα του το είπε ο Γερουλάνος και ο ΓΑΠ θα το σημείωσε στο λαπιτόπ του.
    Μελλοντικά θα αποτελεί την πνευματική του παρακαταθήκη. Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε.

  7. ierofantis avatar
    ierofantis 17/12/2010 22:30:24

    ...ή θα διαλύσουμε την Ιστορία...

    Είναι πιο ΓΑΠιος αυτή η διατύπωση.

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 17/12/2010 22:37:56

    Πολύ σωστά το είπε ο κ. Παπανδρέου , αμφιβάλετε ?

  9. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2010 23:06:29

    Ο Ανδρέας είχε πεί πως "Ή οι Έλληνες θα αφανίσουν το χρέος ή το χρέος θα αφανίσει την Ελλάδα"
    Το GAP θέλει ραντεβού με την ιστορία αλλά θα κάνει μάλλον μετωπική με την ιστορία.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 17/12/2010 23:08:36

      Και μάντεψε...
      Θα είναι χαμογελαστός ο μπαγάσας...!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 17/12/2010 23:18:30

        Στην μετωπική?

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 17/12/2010 23:25:14

          Ναι σου λέω. Roller Coaster...

          • Orestios avatar
            Orestios @ ierofantis 18/12/2010 00:12:10

            Και σκέψου όλο αυτό on drugs

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Orestios 18/12/2010 00:25:13

            χα, χα, χα, θέλω και τον VON DIMITRAKIS στην εικόνα...! με ελαφρώς ανακατεμένη κώμη και λάγνο ύφος βλαχομπαρόκ καμακιού του '80. Χα, χα, αν το δω αυτό μπορεί και να τους ψηφίσω, χα, χα, χα.

  10. man8os avatar
    man8os 17/12/2010 23:27:32

    Η θα αφανισουμε την ιστορια, η θα μας γραψει αυτη στο καταλληλο σημειο...
    Κατι τετοιο πρεπει να ειπε και το μετεφρασαν οι συμβουλοι του.

  11. ΠΑΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ avatar
    ΠΑΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ 17/12/2010 23:34:29

    Τι άλλο θα ακούσω, είμαι πασοκαρισμένος, είναι η ποιο πασοκαριστικη κυβέρνηση όλων των εποχών.

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΑΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ 18/12/2010 10:33:26

      πασοκαρισμενος? οτι καλυτερο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο.
      παρακαλω να γραφτει στο λεξιλογιο μπαμπινιωτη η καινουρια αυτη ορολογια.

  12. adkan avatar
    adkan 18/12/2010 02:15:58

    Ποιος θα βρεθεί να μας δικάσει;
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_12/12/2010_425688

  13. adkan avatar
    adkan 18/12/2010 02:47:26

    Στα αλήθεια πιστεύετε ότι ως πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς είναι ποτέ δυνατόν να ασκήσει ο καρπαζωμένος εκ του πατρός εθνική πολιτική ;
    Το ερώτημα για εμάς τους Έλληνες είναι αν θέλουμε ή όχι να σπάσουν οι "αδύναμοι κρίκοι¨της Ευρωζώνης . Ευθαρσώς δηλώνω ότι προσωπικά το επιθυμώ σφόδρα. Δεν είναι δυνατόν ούτε την Γερμανία εντός να ανταγωνιστούμε, ούτε διεθνώς την Κίνα.

    Τα κοινοτικά πακέτα τελειώνουν.

    Μετά ;

    Ποια ανάπτυξη, οικονομικοί σκλάβοι θα γίνουμε. (Και στα πάνω μας πάλι σκλάβοι της πραγμοποίησης-εργαλειοποίησης μας θα είμαστε).

    Και επιτέλους τι σημαίνει οικονομική μεγέθυνση και με ποια ακριβώς οργανική σύνθεση του κεφαλαίου (εκεί και η απασχόληση);

    Εμπρός λοιπόν ας καλοδεχτούμε την κρίση της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας δηλαδή την παγκόσμια ρευστότητα ως γνήσιοι "Οδυσσείς" .., ειδάλλως εκεί:
    Στον σωρό με την μικρο-μεσο-μεγαλοαστική κοπριά.

    Όλα τα "Κεφάλαια" είναι εικονικά κύριοι. .

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 18/12/2010 09:25:50

    «Ή θα γράψουμε ιστορία, ή ...»

    Γιά να συμβεί αυτό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι γνώσεις Ελληνικής Γραφής και Ιστορίας. Ο εν λόγω νεοταξίτης «ρήτωρ», στερείται αμφοτέρων γνώσεων. Οπότε...

  15. Enzo avatar
    Enzo 18/12/2010 11:23:36

    ειναι πρωθυπουργος τωρα αυτος?

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/12/2010 11:34:56

    Δυστυχώς, όταν εκστομίζονται αυτά τα λόγια από εμμονικούς ιδεοληπτικούς, οπαδούς της πολυφυλετικής αποκτηνωμένης κοινωνίας, θα πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας ότι:

    α: αυτοί δεν έχουν κατανοήσει απολύτως τίποτα από την καταστροφή την οποία έχουν προκαλέσει και το μόνο που κάνουν είναι να φαντασιώνονται ότι θα τους "γράψει η ιστορία".
    [η ιστορία αυτούς θα τους περάσει στο λήμμα : τυραννία και τύραννοι]

    και

    β: να προετοιμάζεστε για τα ακόμη χειρότερα μέτρα, τα οποία δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι και τι άλλο είναι ικανοί να σκεφτούν, αν δεν αποδώσουν -κατ αυτους- τα όσα εθνοεξοντωτικά έχουν μέχρι σήμερα λάβει.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 18/12/2010 12:30:03

      αχ, αλλενάκι, και τα δύο σωστά, δυστυχώς ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 18/12/2010 14:21:57

        δυστυχώς δρόμε μου, μακάρι να ήταν αλλιώς και όλοι εμείς εδώ να είχαμε άδικο

  17. Πυθία avatar
    Πυθία 18/12/2010 13:58:14

    Ούτε μια γραμμή δε θα γράψει η Ιστορία για τον άχρηστο! Μόνο σαν γιός του πατέρα του μπορεί να αναφερθεί, κι αυτό αμφίβολο. Ούτε καν αρνητικά δε θα αναφερθεί το όνομά του, τον επισκιάζουν οι συνομώτες εναντίον της Ελλάδας που είναι οι πραγματική απειλή μας. Ούτε σαν σκόνη στα παπούτσια των Ελλήνων δε θα αναφερθεί ο Τίποτας!

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 18/12/2010 20:26:37

    Mineiko-Chant-Bilderberg: «Έλληνας και γεννιέσαι και γίνεσαι» Βουλή 2/2010

    Οι Ελληνες τον διορθώνουμε: Ελληνας μόνο Γεννιέσαι και Πεθαίνεις. ΔΕΝ γίνεσαι.

    Και το απολύτως βέβαιο είναι ότι, ο μασκαρεμένος Mineiko-Chant-Bilderberg, ούτε γεννήθηκε ούτε πρόκειται ποτέ! να γίνει Ελληνας. Κι όπως γράφει στο ομώνυμο βιβλίο του ο Δημήτρης Μαρκόπουλος: «Είτε παίδες Ελλήνων είτε παίδες βαρβάρων και τα δύο δεν γίνεται».

    Mineiko-Chant-Bilderberg, ενώπιον της Εθνικής Αντιπροσωπείας 2/2010
    «Η ιστορία γράφεται και ο πολιτισμός διαμορφώνεται όχι μόνο από τις αποφάσεις ηγετών και κυβερνήσεων, αλλά και από τις προσωπικές ιστορίες των ανθρώπων, των αναγκών τους, των φιλοδοξιών τους, που κινητοποιούν πολλές φορές ολόκληρους πληθυσμούς. Αυτές οι ανάγκες, αυτές οι φιλοδοξίες καθ’ όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, γέννησαν και τη μετανάστευση και την προσφυγιά.

    Η δική μας ιστορία είναι συνυφασμένη με το φαινόμενο, τόσο στην αρχαιότητα, όσο και στη σύγχρονη Ελλάδα με τις ελληνικές παροικίες του 18ου και του 19ου αιώνα, την προσφυγιά της Μικρασιατικής Καταστροφής, τη σύγχρονη διασπορά του Ελληνισμού. Μας καθόρισε και εξακολουθεί να μας καθορίζει, να καθορίζει την ταυτότητά μας.

    Είναι, λοιπόν, στενόμυαλο, θα έλεγα και απρέπεια απέναντι στην ίδια μας την ιστορία, και ατελέσφορο για το μέλλον όλων μας, να μελετάμε τη μετανάστευση και τις συνέπειές της υπό ένα πρίσμα κοντόφθαλμο και συγκυριακό».

    Τι μας είπε ο άπατρις, ανιστόρητος, μεγαλογκαφατζής, υβριστής, ψηφοθήρας;

    Ο οποίος τολμά ηθελημένα να συγχέει τις ανεξέλεγκτες καραβιές των τρικοσμικών Λαθρο-εισβολέων της Ελλάδας, με τη Μικρασιακή Καταστροφή!! και τη ΝΟΜΙΜΗ Μετανάστευση;

    Αγνοεί ότι οι Ελληνες και η Μικρά Ασία είναι έννοιες συνυφασμένες επί χιλιετίες;

    Αγνοεί ότι οι Μικρασιάτες υποδουλώθηκαν από τους σελτζούκους-μογγόλους/ εποίκους των Μικρασιατικών παραλίων, ότι σφαγιάσθηκαν κι όσοι επέζησαν, ξεριζώθηκαν κι εξεδιώχθησαν βίαια στην Ελλάδα;

    Η Ιστορία νομοτελειακά, θα είναι παραδειγματικά αμείλικτη μ’αυτόν τον νεοταξίτη ασεβή, ανιστόρητο, υβριστή. Στέλνοντάς τον ανεπιστρεπτί, στον κάλαθο της Ιστορικής Διάλυσης και Λήθης.

    «Αλίμονο σ' αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν»
    ~Σωκράτης