#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2013 20:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα στη διαπραγμάτευση με την τρόικα



Βόμβα στη διαπραγμάτευση που αναμένεται να ξεκινήσει την επόμενη εβδομάδα, βάζει η τρόικα. Σύμφωνα με διαρροές που έκαναν οι ίδιοι στις Βρυξέλλες, προειδοποιούν ή απειλούν (πάρτε το όπως θέλετε) την ελληνική κυβέρνηση ότι δεν θα έρθουν στην Αθήνα την ερχόμενη Δευτέρα, όπως ήταν το πρόγραμμα.

Μάλιστα, αξιωματούχοι της Κομισιόν έλεγαν ότι η χορήγηση της δόσης του 1 δισ. είναι πλέον στον αέρα διότι η Ελλάδα δεν έχει εκπληρώσει βασικές δεσμεύσεις της ενώ έκαναν λόγο και για «ανοικτό» προϋπολογισμό.

Αιτία της πιθανής αναβολής φαίνεται να είναι η αδυναμία επίτευξης συμφωνίας με την ελληνική κυβέρνηση για την κάλυψη του δημοσιονομικού κενού, το οποίο σύμφωνα με την τρόικα φτάνει τα 2 δισ. ευρώ, ενώ σύμφωνα με την ελληνική πλευρά δεν ξεπερνά τα 500 εκατ. ευρώ.

Αξιωματούχος της Ευρωζώνης δήλωσε στο Reuters ότι οι διαφορές μεταξύ Αθήνας και τρόικας διευρύνονται και ότι το ταξίδι προς το παρόν «παγώνει».

«Οι Έλληνες λένε: “Κάνουμε αρκετά” και η τρόικα χρειάζονται νέα βήματα για να κλείσει ο προϋπολογισμός» πρόσθεσε ο ίδιος.

Παράλληλα, αφήνουν σαφείς αιχμές για το γεγονός ότι η κυβέρνηση σήκωσε επικοινωνιακά τη γραμμή της μη λήψης μέτρων επισημαίνοντας εν ολίγοις ότι θα ληφθούν νέα μέτρα, θέλουν δε θέλουν στην Αθήνα.

Πάντως, από το υπουργείο Οικονομικών επιμένουν ότι το ραντεβού της Τρίτης είναι κλεισμένο και δεν υπάρχει αναβολή. Λέγεται μάλιστα ότι η διαρροή της τρόικας είναι μιας συνήθης πρακτική ωμού εκβιασμού για να αποδεχθεί η Ελλάδα να πάρει μέτρα.

Δήλωση Στουρνάρα

Ερωτηθείς σχετικά ο υπουργός Οικονομικών απάντησε: "Μου έχουν ζητήσει ραντεβού για την επόμενη Τρίτη. Τι να σας πω τώρα άλλο".

Τι δηλώνει η ΕΕ

Οι εκπρόσωποι της τρόικας θα επιστρέψουν στην Αθήνα «ευθύς μόλις λάβουν τις πληροφορίες που έχουν ανάγκη» προκειμένου να συνεχιστούν οι διαβουλεύσεις με την ελληνική κυβέρνηση.

Αυτό δήλωσε εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, απαντώντας σε σχετική ερώτηση, μετά τις διαρροές περί μη έλευσης της τρόικας.

Όπως είπε, η θέση των Βρυξελλών όσον αφορά τη διαπραγμάτευση της τρόικας με την Ελλάδα παραμένει η ίδια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΜ avatar
    ΒΜ 31/10/2013 20:31:11

    Σιγά μην περάσουν οι απειλές και οι εκβιασμοί στους λεβέντες που μας συγκυβερνούν...

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 21:57:22

    "επισημαίνοντας εν ολίγοις ότι θα ληφθούν νέα μέτρα, θέλουν δε θέλουν στην Αθήνα"

    Νέα μέτρα. Είναι σα να ζητάνε απο ένα πτώμα να τρέξει κατοστάρι.

    Νέοι φόροι θα καταλογίζονται που κανένας δεν θα μπορεί να πληρώσει.
    Περικοπές θα γίνονται ξανά και μετά θα απορούν γιατί θα έχουμε ύφεση και το 2014.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 22:33:50

      Όχι μόνο ζητάνε από το πτώμα να τρέξει κατοστάρι,
      αλλά και το μαστιγώνουν πριν την εκκίνηση ...

    • Greg avatar
      Greg @ Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 23:18:11

      Ύφεση και το 2014!!! Θες να πεις και το 2024. Με την εφαρμοζόμενη πολιτική, χωρίς ρανίδα ενίσχυσης της ανάπτυξης υπάρχει ελπίδα ανάπτυξης μετά το 2024, όταν η ανεργία θα είναι στο 90% και το ΑΕΠ στα 20 δις Ευρώ.

  3. H.S avatar
    H.S 31/10/2013 22:25:36

    Μη σωσουν και ερθουν ετσι και αλλιως το ποσο της δοσης ειναι γελοιο και δεν θα μας κοστισει.Σαμαρα προχωρα στις αναγκαιες μεταρρυθμισεις και δωσε ανασες στις αδυναμες κατηγοριες και ασε τον Τομσεν(λαγκαρντ,μερκελ) να χτυπιεται ειναι καιρος να αλλαξουμε ροτα μπας και βγουμε απο αυτο το βουρκο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ H.S 31/10/2013 23:52:04

      Αμήν αδερφέ! Ακούς πρωθυπουργέ; Δεν αντέχουμε άλλη πίεση ως λαός. Θέλουν να μας οδηγήσουν στο χάος που ήθελες να ποφύγουμε αποτρέποντας τη χρεοκοπία. Άρα; Εφάρμοσε εναλλακτικά σχέδια με έξοδο στις αγορές και μείωση φόρων για να ανασάνει η οικονομία.

      • Άφωνος... avatar
        Άφωνος... @ Γεώργιος Τ. 01/11/2013 02:52:11

        Α, γεια σου, Γεώργιε!

        (Μην χάνεις την πίστη σου!)

  4. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 31/10/2013 22:45:22

    Μην ανησυχειτε, θα έρθουν. Ράδιο αρβύλα είναι. Εκλογές πριν το Μάιο δεν μας αφήνουν με τίποτα να κάνουμε. Το θέμα γι΄αυτούς είναι πως θα μας επιβάλλουν τη συγκυβέρνηση και για μετά. Θα τα καταφέρουν πάλι? Πάντως το μαχαίρι και το πεπόνι αυτοί το έχουν πάντα.

    • Mariana avatar
      Mariana @ ΓΙΩΡΓΟΣ 31/10/2013 23:31:12

      Φυσικό είναι αφού καθόμαστε στο δικό τους τραπέζι. Κάτσε υπομονετικά στο δικό σου με το ψωμοτύρι για καμιά δεκαετία με δίκαιη μοιρασιά και θα αποκτήσουμε και 'μεις πεπόνι και μαχαιροπήρουνα. Αλλά θέλουμε τα ξένα πεπόνια... Εμ, θα σε βγάλουν την πίστη για να σου δώσουν μια φλούδα. Και καλά θα κάνουν εδώ που τα λέμε...

  5. mara M. avatar
    mara M. 31/10/2013 22:48:56

    Εγώ νομίζω ότι τους καλάρεσε το σικέ παιχνιδάκι της Κύπρου και πάνε να το επαναλάβουνε κι εδώ για να πάρουμε το μαθημά μας που θέλουμε να τους διώξουμε.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ mara M. 01/11/2013 13:39:26

      Αμφιβάλλεις οτι θα το είχαν ήδη κάνει αν δεν φοβόντουσαν μην χάσουν αντι να κερδίσουν? Λες να μας συμπάθησαν τελικά κι ας είναι βέβαιοι οτι είμαστε αναξιόπιστοι, κλέφτες, ψεύτες και τεμπέληδες?

  6. tsakali avatar
    tsakali 01/11/2013 00:05:35

    ΑΜΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΘΑ ΖΕΣΤΑΘΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΟΥΝ Κ ΕΝΑ ΔΙΣ , ΑΦΟΥ Η ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ 650 ΕΚΑΤΟΜ. ΣΤΟ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013? η μήπως κάνω λάθος ?

    • Greg avatar
      Greg @ tsakali 01/11/2013 05:48:02

      Ξεχνάς το ισοζύγιο.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ tsakali 01/11/2013 13:45:20

      Μετα θα ζητάμε μείωση σε όλους τους φόρους...Και οι Μπάνκστερς τα λεφτά τα θέλουν ΤΩΡΑ. Παρατήρησες οτι απο τότε που άρχισαν οι περικοπές στα PIIGS εδώ και 5 χρόνια, δεν ξανάσκασε μεγάλη τράπεζα?

  7. Greg avatar
    Greg 01/11/2013 06:00:16

    Πολύ "παιχνιδιάρης" αυτός ο Στουρνάρας. Μάλλον χρειάζεται αποτοξίνωση από το Τζόγο.

  8. Αγρότης avatar
    Αγρότης 01/11/2013 07:26:02

    Και το γραφείο προυπολογισμού της βουλής επισημαίνει: “οι επενδύσεις εξακολουθούν να υποχωρούν, η τραπεζική χρηματοδότηση της οικονομίας παραμένει ασθενική και οι απoταμιεύσεις, μετά από μια σύντομη περίοδο ανόδου, δείχνουν να υποχωρούν. Παρατηρούνται φαινόμενα μεταφοράς των εδρών των επιχειρήσεων στο εξωτερικό με τον ένα ή άλλο τρόπο, η Δημόσια Διοίκηση δυσλειτουργεί, η δικαιοσύνη παραμένει χρονοβόρα, η φοροδιαφυγή συνεχίζεται παρά τα διάφορα μέτρα, οι αλλεπάλληλες αλλαγές στη φορολογική νομοθεσία τροφοδοτούν την αβεβαιότητα, η διάρθρωση των αγορών προϊόντων και υπηρεσιών δεν επιτρέπει τη μείωση των τιμών”.
    Και η κυβέρνηση περιμένει και πάλι τους... ειδικούς και αλάνθαστους τροικανούς.

    • tak avatar
      tak @ Αγρότης 01/11/2013 08:13:12

      Ποία κυβέρνηση;

      • Αγρότης avatar
        Αγρότης @ tak 01/11/2013 08:32:00

        Αυτή η κυβέρνηση που αποτελείται από... τον ίδιο υπουργό ανάπτυξης,τον ίδιο υπουργό εργασίας, τον ίδιο πρόεδρο στο ΙΚΑ και πολλούς άλλους "επαΐοντες και αποτελεσματικούς" ωσάν το Καραβίτη...

        Την καλημέρα μου tak!

        • tak avatar
          tak @ Αγρότης 01/11/2013 08:43:13

          Άχρηστους μανδαρίνους εννοείς κυρ αγρότη μου!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tak 01/11/2013 09:06:57

            Απα πα, πιπέρι! Ακούς άχρηστους μανδαρίνους!

          • tak avatar
            tak @ Δαναός 01/11/2013 14:07:06

            Αν ήταν κούτσουρα, θα έκαναν τουλάχιστον για φωτιά...

  9. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 01/11/2013 07:30:03

    Καλημέρα, η δήλωση "αξιωματούχου" στο Reuters είναι :
    "The solution is new measures. It will of course happen. It is a matter of miscommunication to their own public."
    Λαγός για πιέσεις και ξανά πιέσεις . Η Κυβέρνηση εχει πλέον κοινωνική κάλυψη για ισχυρή διαπραγμάτευση. Κάθε άλλο παρα επικοινωνιακό είναι το θέμα .........

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νικόλαος Μπεχράκης 01/11/2013 10:03:32

      Εννοείται.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2013 07:45:39

    Συγνωμη αλλά γιατι ανησυχουν καποιοι μηπως δεν ελθουν;Οι ιδιοι δεν μιλουσαν για ρηξη με την τροικα και συγκρουση και τα παρομοια;Πως θα γινει ρηξη;
    Με το να ελθουν;

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 01/11/2013 11:14:17

    Kαλα τα λες Μαριανα αλλα 1ον κανεις δεν παιρνει το ρισκο να μας παει στο ψωμοτυρι και 2ον δικαιη μοιρασια; απο ποιους, απο ανθρωπους; υπαρχει τετοιο πραγμα σημερα στην υφηλιο; εδω οταν χυσαμε ποταμι το αιμα το 40 και δεν υπηρξε, θα υπαρξει τωρα που μας θεωρουν τους τεμπεληδες και καλοπερασακηδες του πλανητη;
    Ετσι θα παμε μεχρι να συμβει το....ατυχημα. Μετα ας κανουμε καμια προσευχη γιατι δεν θα μας εχει μεινει τιποτε αλλο. Μακαρι βεβαια να την καναμε απο τωρα, ισως κατι να περισωζαμε, αλλα ΑΥΤΟ πληρωνουμε, το οτι νομιζουμε οτι ολα μπορουμε να τα καταφερουμε μονοι μας.