#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2011 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα από Γερουλάνο



Βόμβα από Γερουλάνο κατά του κυβερνητικού σχεδίου για είσπραξη 50 δις. Σε συνέντευξή του στο Πρώτο Θέμα, το δεξί χέρι του πρωθυπουργού λέει:

"Μόνο παράφρων μπορεί να είναι κάποιος που πιστεύει ότι επειδή δήλωσες ότι πουλάς σήμερα ένα οικόπεδο θα το αγοράσει κάποιος αύριο. Μιλώ για τα 50 δισεκ. ευρώ και δυστυχώς αυτή είναι η στάση της Ε.Ε.".

Μα τι φταίει η ΕΕ; Αφού το σχέδιο είναι του κ. Παπακωνσταντίνου. Μήπως είναι ο υπουργός Οικονομικών παράφρων; Και γιατί τόσο καιρό προσπαθούσαν όλα τα κυβερνητικά στελέχη να μας πείσουν για το σχέδιο που θα… έσωζε την Ελλάδα;

Ο υπουργός Πολιτισμού επίσης, αμφισβητεί ακόμη και το σχέδιο ιδιωτικοποίησης του ΟΠΑΠ μεταθέτοντάς το κάποια άλλη στιγμή. Ο κ. Γερουλάνος υποστηρίζει ότι η πώλησή του μπορεί να γίνει με μακροπρόθεσμο ορίζοντα, καθώς προέχει το δημόσιο συμφέρον.

Όταν ένας υπουργός λέει κάτι τέτοιο τον χαρακτηρίζουμε αντάρτη και καθαρίζουμε. Όταν όμως το λέει ένας στενός συνεργάτες του κ. Παπανδρέου, δύο πράγματα συμβαίνουν. Ή έχουν πάρει διαζύγιο με τη λογική στην κυβέρνηση ή πρόκειται για όπισθεν ολοταχώς. Βάζει δηλαδή ο Παπανδρέου το Γερουλάνο να πάρει πίσω το πρόγραμμα των 50 δις ευρώ που από την αρχή λέγαμε ότι είναι ανέφικτο.

Όπως και έχει, πρόκειται για μείζον θέμα που θα συζητηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/05/2011 19:10:22

    Ο Γερουλάνος έχει δίκιο και όλοι μαζί δουλεύουν τους πάντες. Μόνο που η ΕΕ και το ΔΝΤ δεν είναι Βουλή να μασάνε...

    • Απορία avatar
      Απορία @ archaeopteryx 14/05/2011 19:25:40

      έτσι.

      θέατρο παίζουν οι "στενοί συνεργάτες" κι αυτός και ο Λοβέρδος και όσων ξαφνικά έρθει η "φλασιά" περί αδιέξοδης πολιτικής του ΓΑΠ.

      προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο για να ολοκληρωθεί το ξεπούλημα.
      κλασσικά πράγματα δηλαδή. ο καλός μπάτσος και ο κακός μπάτσος.

      σε λίγο θα βγει κι ο Δρούτσας και θα αρχίσει να μας μιλάει για νεοοθωμανικό προσανατολισμό της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 14/05/2011 20:15:09

      Ακριβώς. Και οι "παράφρονες" της τρόικας ήταν σαφείς στις απαιτήσεις τους (σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία): "ή ξεπουλάτε τα πάντα και κατά 100%, ή δόση γιοκ".

      Ποιος θα έχει τα guts να στείλει στο διάολο και δαύτους και τις δόσεις τους;

  2. mixalios avatar
    mixalios 14/05/2011 19:10:25

    Ακου!!!! Ερχεται το ελικόπτερο.

    • manos avatar
      manos @ mixalios 14/05/2011 19:16:35

      Οχι ρε να πάρει. Ενα εύσωμο αγόρι δεν θα προλάβει να κάνει δίαιτα.
      Λες να τον πάρουν μαζί τους οι υπόλοιποι?

      • nestor avatar
        nestor @ manos 14/05/2011 21:34:37

        Καταλάβατε τώρα γιατί έστειλαν προνακριτική τον Τσοχατζόπουλο.
        Γιατί πήρε υποβρύχια και δεν πήρε ελικόπτερα.

  3. juliet avatar
    juliet 14/05/2011 19:24:45

    ολοι αυτοί δεν κελαΐδούν τυχαία,κάποιος θα πέσει στο λάκκο των λέοντων για να δώσει θέαμα και ευχαρίστηση στους δυσαρεστημένους οπαδούς και ο κλήρος έπεσε στον πιο όμορφο της παρέας στο Παπακ......ου.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ juliet 14/05/2011 19:29:12

      ακριβώς, ανασχηματισμός εν όψει

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2011 19:37:41

    Tώρα που έχουμε και τις πανελλαδικές εξετάσεις, τί βαθμό να βάλουμε στον Παπακωνσταντίνου με άριστα το 20;

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 19:43:52

    Μα τους δανειστές δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουμε στο σφυρί δημόσια περιουσία αξίας 50 δις για να βρεθούν αγοραστές να την αγοράσουν και με τα μετρητά στο χέρι να τους επιστρέψουμε τα δανεικά.
    Αυτοί θέλουν υποθήκευση όλης της δημόσιας περιουσίας για να υπογραφεί το νέο Μνημόνιο 2, με ενισχυμένη μάλιστα κοινοβουλευτική πλειοψηφία για να μην έχουν νομικά προβλήματα με τη νέα σύμβαση και να είναι δεσμευμένη και υποθηκευμένη η Ελλάδα εσαεί. Γἰ' αυτό έχουν λυσσάξει και πιέζουν το Σαμ να συναινέσει.

  6. δημης avatar
    δημης 14/05/2011 20:11:45

    ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΦΡΩΝ ΚΕ ΓΕΡΟΥΛΑΝΟ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ...ΠΙΣΤΕΥΕ ΛΕΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ....
    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ) ΤΟΣΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ -ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

  7. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2011 20:13:50

    Οι άνθρωποι που υποτίθεται ότι με τις δηλώσεις τους δεσμεύουν την κυβέρνηση θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί διότι τους ακούν και που ανασαίνουν. Όχι μόνο οι Ευρωπαίοι αλλά κυρίως οι Αγορές που οι αποφάσεις τους στηρίζονται σχεδόν μόνο στη ψυχολογία. Οι ιδιωτικοποιήσεις καθώς και η τιτλοποίηση της περιουσίας του Ελληνικού κράτος μέχρι το ύψος των 50 δις θα έπρεπε όχι ακόμα να το συζητάμε και να το απαξιώνουμε αλλά θα έπρεπε είδη να νομοθετούμε για να μπορέσουμε να ελαφρώσουμε το σημερινό Χρέος ή πιθανώς για να δανειοδοτηθούμε ως προς εγγύηση για τη νέα χρηματοδότηση που έχουμε ανάγκη,γιατί οι Αγορές είναι πολύ σκληρές για την Ελλάδα ακόμα και για το 2012.
    Αντί λοιπόν να τρέχουμε ασχολούμαστε με Πασοκιές δήθεν ιδεολογικού περιεχομένου.

    • Θυμιος avatar
      Θυμιος @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 01/07/2014 17:19:14

      Κύρ-Λαζαρε η δορυφορική που αγόρασα απο εσενα δεν παίζει. Τι κάνουμε? και το τηλεφωνο που μου είχατε δώσει το κάλεσα αλλα το σήκωσε μία κυρία και μου είπε ότι δεν ξέρει κάτι για δορυφορικά πιάτα κλπ και να σας καλέσω μετα τις 7 το απόγευμα.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 20:28:36

    Μιλανε ολοι μιλαει και ο πελεκανος.
    1.5 χρονο υποργος ΔΕΝ ΕΧΕΙ καταθεσει 1 νομοσχεδιο. Δουλευταρας!!! Με αποψη!!

    Ποια 50δις?? παλι τα ιδια?

    ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 20:33:23

      @ Πορτα-Πορτα,
      την μηνυση οεο οεο
      μην ξεχνιομαστε ,μην ξεχνιομαστε.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 14/05/2011 20:47:25

        δεν με πηρε τηλ ο Φαηλος !! τι να κανω??...

        ΠΠ

  9. drider avatar
    drider 14/05/2011 20:53:01

    Σημαντικές εξελίξεις στο μέτωπο των "ιδιωτικοποιήσεων":

    Μυστικό σχέδιο ίδρυσης ανεξάρτητου οργανισμού, που θα υλοποιήσει το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων ύψους 50 δισ. ευρώ

    h**p://news.in.gr/greece/article/?aid=1231108322

    • Xmm avatar
      Xmm @ drider 14/05/2011 21:25:51

      Αυτο όπως διατυπωνςται εκεί είναι δη,ιουργια παρακράτους, προτεκτερατο, απώλεια εδαφικής εθνικής κυριαρχίας, νέα διέλευση αλλα Μουσολίνι.
      Τίποτα λιγότερο απο αυτο. Να παραιτηθεί ο τσαμπερλαιν γαπ

      • Xmm avatar
        Xmm @ Xmm 14/05/2011 21:27:16

        Απο την άλλη βέβαια εινααι το γνωστό παιχνίδι που παίζουν εδώ και 18 μήνες. Ωστόσο ότι βγάζουν για λαγό τώρα το φέρνουν για υλοποιιηση 3 μήνες μετα

  10. O Saligaras avatar
    O Saligaras 14/05/2011 21:43:00

    Σε μια ρόγα απο σταφύλι
    έπεσαν οκτώ σπουργίτες . .

    Λοβέρδοι, Σκανδαλιάρηδες*, Γερουλάνοι κ.α,
    μας πετάνε procat ρόγες.

    Επειδή ακριβώς δεν είναι δημοσιογράφοι
    κάνουν τις ρόγες πιο ελκυστικές, πιο γλυκές
    και το τσίμπημα σίγουρο κάθε φορά.

    It's the new way of tampering with, sensing
    and sensoring public oppinion. All at once.

    Μήν τσιμπάτε!

  11. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 14/05/2011 22:07:53

    παιζουν τα τελευταια χαρτια τους προσπαθωντας να μπερδεψουν τους ψηφοφορους του πασοκ.
    στο χερι των ψηφοφορων του πασοκ ειναι να ανοιξουν τα ματια και τα αυτια τους και να τους τελειωσουν.
    ενταξει την πατησαν με το ''λεφτα υπαρχουν'' , πιστευω ομως οτι ειδαν στους 18 μηνες τα ψεματα και την ανικανοτητα-επικινδυνοτητα να ειναι στην εξουσια.
    αντε στο χερι σας ειναι.διωξτε τους.

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 15/05/2011 00:07:31

    Αφού καταργήθηκε η βάση του 10, τί σημασία έχει;

  13. ARNAOUTOGLOU ELENI avatar