03/10/2009 04:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα αποσταθεροποίησης δύο ημέρες πριν τις εκλογές - φωτογραφίες αμέσως μετά



(Ανανεωμένο) Βόμβα-μήνυμα στον Καραμανλή; Προβοκάτσια παρακρατικών μηχανισμών για να παρεμποδίσουν την προσέλευση του κόσμου στην μεγάλη αποψινή συγκέντρωση της ΝΔ; Ενέργεια τρομοκρατών που θέλουν να κάνουν επίδειξη ότι δεν τους αγγίζει κανείς και μπορούν να κτυπούν όπου και όποτε θέλουν;

Η βομβιστική ενέργεια που έγινε μόλις δύο ημέρες πριν τις εκλογές σημειώθηκε στις οκτώ και δέκα πολύ κοντά στην εξέδρα όπου μιλούσε εκείνη την ώρα ο Κ. Καραμανλής.

Φέρει δε, όλα τα εξωτερικά χαρακτηριστικά της οργάνωσης «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς», η εξάρθρωση της οποίας άρχισε προ δύο εβδομάδων, όταν εξερράγη βόμβα στα γραφεία της Λούκας Κατσέλη του ΠΑΣΟΚ.

 Η βόμβα, στην οδό Γκιλφόρδου 6, δίπλα στον κινηματογράφο Αλεξάνδρα, κοντά στην κεντρική εξέδρα και ήταν τοποθετημένη, σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, σε χύτρα ταχύτητας σαν και αυτές που βρέθηκαν στο σπίτι-γιάφκα της οργάνωσης στο Χαλάνδρι, καθώς και σαν και αυτήν που χρησιμοποιήθηκε στην επίθεση κατά του γραφείου της κ. Κατσέλη.

Λίγο πριν από την έκρηξη, στις 8.02΄άγνωστοι ειδοποίησαν με τηλεφώνημα την «Ελευθεροτυπία» και το "ALTER". Φέρονται να είπαν ότι εντός δέκα λεπτών θα εκραγεί βόμβα.

Ωστόσο η έκρηξη έγινε νωρίτερα, αλλά παρόλα αυτά η αστυνομία είχε προλάβει να απομακρύνει τον κόσμο. Τραυματίστηκε ελαφρά από θραύσμα τζαμιού ένα άτομο που είχε πάει στο σημείο για να παραλάβει τη μοτοσικλέτα του και μεταφέρθηκε προληπτικά για τις πρώτες βοήθειες στο Νοσοκομείο. Προκλήθηκαν επίσης ζημιές σε δύο μοτοποδήλατα που ήταν σταθμευμένα δίπλα ενώ έσπασε και το τζάμι ενός καταστήματος.

Η αστυνομία, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει βρει επί τόπου υπολείμματα χύτρας, καλώδια και κομμάτια ρολογιού.

Η αντίδραση του ΠΑΣΟΚ

Με ανακοίνωσή του το ΠΑΣΟΚ καταδίκασε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο την βομβιστική επίθεση που σημειώθηκε κατά την διάρκεια της προεκλογικής εκδήλωσης της ΝΔ κοντά στο Πεδίο του Άρεως, όπως και κάθε άλλη παρόμοια ενέργεια. «Είναι προφανές ότι, οι εμπνευστές και οι δράστες αυτών των ενεργειών, επιχειρούν και να προκαλέσουν το φόβο στους πολίτες και να τρομοκρατήσουν και να καλλιεργήσουν σύγχυση» επισημαίνει το ΠΑΣΟΚ.

 (οι φωτογραφίες είναι αμέσως μετά την έκρηξη, από κινητό)



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υ. avatar
    Υ. 02/10/2009 22:26:42

    Κάπου στο’89 δεν είχε γίνει κάτι ανάλογο σε συγκέντρωση του Μητσοτάκη στη Κατεχάκη?

  2. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2009 22:45:31

    1.Βόμβα για να ενταθεί το κλίμα ανασφάλειας και να φανεί ότι αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να προστατεύσει ούτε καν τη συγκέντρωσή της. Πόσο μάλλον, τη χώρα. Βόμβα-μήνυμα προς τον Καραμανλή, λοιπόν, να φεύγει.

    2.Τρομοκρατική ενέργεια για να φανεί πως οιεσδήποτε συλλήψεις κι'αν κάνει η Αστυνομία ("Πυρήνες της Φωτιάς"- η βόμβα μοιάζει με την τεχνοτροπία τους), οι οργανώσεις αυτές, όχι μόνον έχουν τις -ασύλληπτες- δυνάμεις για να συνεχίσουν τη δράση τους, αλλά μπορούν να κτυπούν ακόμα και σε πολύ καλά περιφρουρούμενους χώρους, όπως η συγκέντρωση της ΝΔ.

    3.Προβοκάτσια παρακρατικών μηχανισμών, με στόχο να πολωθεί το πολιτικό κλίμα, να συσπειρωθούν οι Νεοδημοκράτες, έτσι ώστε να κλείσει η ψαλίδα μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.

  3. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2009 22:47:24

    Βόμβες, συνήθως απενεργοποιημένες όμως, ­μπήκαν και στο παρελθόν. Για παράδειγμα, το 1985 (;) στην πολιτική συγκέντρωση στην οδό Κατεχάκη του κ. Κώστα Μητσοτάκη.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Le canard 03/10/2009 04:27:00

      Χάθηκε το σκέτο Μητσοτάκης? Άκου κ. Κώστας Μητσοτάκης. Τον ΚΚ πως τον ονοματίζουμε Κώστα ή Κωστάκη. Και τον Παπανδρέου, Γιωργάκη, ΓΑΠ, Jeffrey κ.α. (Τελευταία βέβαια, οι μιντιοεργολαβονταβατζήδες, κάνουν προσπάθεια να ονοματισθεί Γιώργαρος. Περιώνυμος ο τύπος). Έλεος!!!

      Μη κολλάς! Ξεθάρρεψε.

  4. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2009 22:53:42

    1984

  5. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2009 23:01:13

    Εκρηξη βόμβας στο ξε­νο­δο­χεί­ο Πλω­τί­νη στο Δι­δυ­μό­τει­χο τον Α­πρί­λιο του 1983, όπου επρόκει­το να γίνει το συνέδριο της ΝΔ

  6. anagnostis avatar
    anagnostis 02/10/2009 23:13:33

    Επειδή έτυχε να είμαι αυτόπτης μάρτυρας, βρισκόμουν κάτω απο την εξέδρα των δημοσιογράφων, 100 μετρα απο το σημείο, όταν άκουσα ένα μεγάλο μπαμ και αισθάνθηκαν το ωστικό κύμα. Αν δηλαδή γινόταν δέκα λεπτά αργότερα που είε περισσότερο κόσμο μπροστά στον κινηματογράφο Αλεξάνδρα, μπορει και να είχαμε θύματα.

  7. anagnostis avatar
    anagnostis 02/10/2009 23:15:13

    Δεν ξέρω τι θα γράψουν οι φυλλάδες, αλλά επειδή πήγα και στις δυο, η αποψινή συγκέντρωση ήταν τρείς φορές μεγαλύτερη απο εκείνη των ευρωεκλογών. Βασικό χαρακτηριστικό: οικογενειάρχες με τα παιδιά τους και άνθρωποι απο όλα τα κοινωνικά στρώματα. δηλαδή ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

  8. Orestios avatar
    Orestios 02/10/2009 23:17:01

    Είναι η ισοπαλία που ενοχλεί.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Orestios 02/10/2009 23:46:31

      Ορέστιος....Η τέχνη του να λες ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ λέξεις.

  9. Orestios avatar
    Orestios 02/10/2009 23:19:26

    Πάση θεού έπρεπε να μην υπάρχει πλήθος στο Πεδίο και να φύγουν από την συγκέντρωση ώστε να κάνει κοντράστ με την συγκέντρωση της προηγούμενης ημέρας για να έχουν να λένε για πράσινες λαοθάλασσες. Δεν πέτυχε το κόλπο.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Orestios 03/10/2009 01:41:59

      Δηαλδή Ορέστιε πιστευεις πώς η Μπομπα μπηκε γιά να μην φανει η μεγάλη συγκεντρωση Καραμανλή??
      Μα οι συγκεντρώσεις έχουν ελάχιστη αξια πλέον ...
      Και ακομα και παλιά δεν εκριναν ποτέ το αποτέλεσμα.
      Μου μοιάζει υπερβολική η εκτίμησή σου.
      Θυμιζω πως η συγκεντρωση Ραλλη τού 81 ηταν πολυ μεγάλη,σχεδόν ισάξια μέ τού Ανδρεα ,αλλά το αποτέλεσμα ηταν συντριπτικό...

      Καλά το ΄Πάση Θεού΄Θεϊκό.......!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σπύρος 03/10/2009 01:49:51

        Το πάση θεού είναι όλα τα λεφτά. Το νέο σλόγκαν.
        "ΠΑΣΟΚ: πάση θεού"

        Για τις μπόμπες έχω να πω πως ζούμε σε περίεργους καιρούς και τίποτε δεν με εκπλήσει πια.

  10. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2009 23:27:21

    Ο Μιχάλης Παυλής, το 1989, τοποθέτησε βόμβα στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης όπου θα μιλούσε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης. Η βόμβα έσκασε στα χέρια του με αποτέλεσμα τον θάνατό του.

    Τι έλεγε στην προκήρυξή της τότε η 17Ν;

    Αθήνα 31-10-89
    Επαναστατική Οργάνωση 17 ΝΟΕΜΒΡΗ

    -«Η προσωπικότητα του Παυλή όπως αυτή σκιαγραφείται τόσο απ' το παρελθόν του, τα ενδιαφέροντα του και τις ανησυχίες του, τα βιβλία του, τα αποκόμματα του τύπου με προκηρύξεις επαναστατικών οργανώσεων, τη ζωή του, αλλά και τις μαρτυρίες των γνωστών του, δείχνουν έναν αγωνιστή της ανένταχτης αριστεράς και όχι έναν άνθρωπο των μυστικών υπηρεσιών ή έστω ένα πιόνι τους.

    -(…) «Ο Παυλής δεν είναι πράκτορας των μυστικών υπηρεσιών αλλά ούτε αφελές ενεργούμενο τους. Όσοι ισχυρίζονται κάτι τέτιο —ότι άλλοι τον παρέσυραν— δεν τον τιμούν, αντίθετα απ' ότι νομίζουν, προσβάλλουν και μειώνουν την προσωπικότητα του παρουσιάζοντας τον, ίσως άθελα τους, σαν αφελές όργανο άλλων χωρίς τη δική του οντότητα.

    -«Πρώτο και πιθανότερο συμπέρασμα, είναι ότι η βόμβα ήταν μια βίαια δυναμική έκφραση μιας έντονης πολιτικής αποδοκιμασίας, διαμαρτυρίας για το γεγονός ότι ένας άνθρωπος σαν το Μητσοτάκη έρχονταν στη Μυτιλήνη και ήταν υποψήφιος βουλευτής στη Λέσβο.

    Δεύτερο ήταν μια ανάλογη δυναμική έκφραση έντονης πολιτικής αποδοκιμασίας της συνεργασίας του Συνασπισμού με τη ΝΔ. Ίσως τέλος και τα δύο, με πιθανότερο πάντως το πρώτο. Δεδομένου τέλος ότι δεν βρέθηκε προκήρυξη διεκδίκησης της ενέργειας, το ακριβές περιεχόμενο της φαίνεται ότι θα το έδινε ο ίδιος ο Παυλής τηλεφωνικά.

    Η βόμβα του Παυλή δεν μπορούσε να είναι προβοκάτσια των μυστικών υπηρεσιών γιατί απλούστατα κανένας πολιτικός χώρος των μυστικών υπηρεσιών δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί πολιτικά μια τέτια ισχυρή βόμβα-διαμαρτυρία που θα πέρναγε σχεδόν απαρατήρητη. Το γεγονός ότι η έκρηξη πήρε δυσανάλογες διαστάσεις και η ΝΔ επιχείρησε να την εκμεταλλευτεί οφείλεται όχι στην ίδια τη βόμβα αλλά στο γεγονός ότι αυτή έσκασε στα χέρια του Παυλή πιθανότατα τη στιγμή που τη ρύθμιζε και τον σκότωσε.

    -«Είναι αποκαλυπτικό ότι αυτοί που πρωτοστατούν στην κατασυκοφάντηση του αγωνιστή της αριστεράς Παυλή, σαν πράκτορα ή υποχείριο πρακτόρων, είναι οι ηγέτες του Συνασπισμού με το γνωστό τους ύφος και ήθος. Ας θαυμάσουμε τη λεπτότητα και το γούστο της μακάβριας δήλωσης Φλωράκη, «Βρέθηκε το χέρι, να βρούμε τον εγκέφαλο», που θα ζήλευε και αυτός ο Ζαχαριάδης. Πράκτορας ο Παυλής που συμφωνά με τον αδελφό του είχε ψηφίσει Συνασπισμό. Μετά βέβαια απ' όλους αυτούς είναι ηλίου φαεινότερο ότι και οι αγωνιστές της 17Ν είναι πράκτορες της ΕΥΠ ή αφελή όργανα πρακτόρων αφού μάλιστα δεν συλλαμβάνονται».

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Le canard 02/10/2009 23:47:57

      Επειδή τη βάλανε στον Μητσοτάκουλα, υποτεθείσθω, "οργισμένοι αριστεροί", είμαστε επιεικείς;
      Άν την είχαν βάλει "οργισμένοι ΔΑΠίτες", ό μη γένοιτο, τρία χρόνια μετά στο Σαμαρά, θα υπήρχε η ίδια επιείκια;
      Άς ελέγξουμε λίγο τις συνειδήσεις μας!
      Η τρομοκρατική πράξη, εν καιρώ κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, είναι αυτό που μετράει, όχι ποιός είναι ο στόχος της. Αλλοιώς γινόμαστε και λίγο συνένοχοι.

  11. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2009 23:32:30

    Καταδικάζει το ΠΑΣΟΚ τη βομβιστική επίθεση που σημειώθηκε σήμερα κατά τη διάρκεια της προεκλογικής εκδήλωσης της ΝΔ, κοντά στο Πεδίο του Άρεως, όπως και κάθε άλλη παρόμοια ενέργεια.

    Όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωσή του, το ΠΑΣΟΚ εκφράζει παράλληλα τον προβληματισμό του, όπως και κατά την πρόσφατη επίθεση εναντίον των κεντρικών γραφείων του Κινήματος, για τους στόχους των δραστών και μάλιστα, σε προεκλογική περίοδο.

    «Είναι προφανές ότι, οι εμπνευστές και οι δράστες αυτών των ενεργειών, επιχειρούν και να προκαλέσουν το φόβο στους πολίτες και να τρομοκρατήσουν και να καλλιεργήσουν σύγχυση», σημειώνεται στην ανακοίνωση.

    Τονίζεται δε πως «πρόκειται για ενέργειες που στρέφονται εναντίον της Δημοκρατίας και των δημοκρατικών δικαιωμάτων του Ελληνικού λαού».

    «Eίναι αυτονόητο ότι, οι αρμόδιες αρχές θα πρέπει να διερευνήσουν άμεσα την υπόθεση και να οδηγήσουν τους υπεύθυνους στην Δικαιοσύνη», καταλήγει η ανακοίνωση.

  12. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 02/10/2009 23:34:45

    Καποιοι χανουν την ψυχραιμια τους γιατι οι τρακατρουκες των δημοσκοπησεων
    δεν εφεραν αποτελεσμα και επιστρατευτηκαν οι παραγεμισμενες χυτρες..
    ΥΠΟΜΟΝΗ !
    " Το τρεξιμο της γατας ειναι μεχρι τον αχερωνα " οπως λενε στο χωριο μου.

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/10/2009 23:51:36

    Χωρίς να υπονοώ τίποτε (πιθανώς η πράξη είναι του γνωστού "χώρου"), ποιόν συμφέρει μια στρατηγική της έντασης τώρα;

  14. parsifal avatar
    parsifal 03/10/2009 01:42:26

    IS FECIT CUI PRODEST ! Δεν χρειάζονται πολλές ερευνες ! Ποιός ωφελείται απο το εγκλημα ?

  15. aris53m avatar
    aris53m 03/10/2009 10:13:30

    η αλητεία συνεχίζεται...

    ευτυχώς με τον χρυσοχοΐδη στα πράγματα πάλι θα μετατρέψουμε στην Καμπούλ σε καθώς πρέπει χώρα...

    έχουμε κρίση "κρίσης" σαν λαός, τι να κάνουμε?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ aris53m 03/10/2009 11:04:05

      Σύ είπας, Άρη!