Βόμβα έτοιμη να εκραγεί η Κουμουνδούρου
28/07/2015 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα έτοιμη να εκραγεί η Κουμουνδούρου

Ωρολογιακή βόμβα έτοιμη να σκάσει στα χέρια του Τσίπρα είναι αυτή τη στιγμή ο ΣΥΡΙΖΑ. Για ακόμα μια φορά δεν μπόρεσαν να καταλήξουν σε απόφαση στην Πολιτική Γραμματεία με βάση τις προτάσεις του πρωθυπουργού που υποτίθεται ότι η πλειοψηφία είναι προεδρική.

Η κατάσταση φαίνεται να βγαίνει εκτός ελέγχου και ουσιαστικά έχουν ανατραπεί οι αρχικοί σχεδιασμοί του Τσίπρα που ήθελε πρώτα να κλείσει τη συμφωνία για το νέο μνημόνιο και μετά να κάνει το εσωκομματικό ξεκαθάρισμα.

Ωστόσο το κλίμα είναι ιδιαίτερα βαρύ για τις σχέσεις κόμματος και κυβέρνησης και ο πρωθυπουργός βρέθηκε και βρίσκεται αντιμέτωπος με ένα εσωκομματικό κίνημα πολύ πέραν της Αριστερής Πλατφόρμας, το οποίο του ζητάει να στρίψει τώρα αριστερά το τιμόνι της κυβέρνησης, να διακόψει τις συνομιλίες με τους δανειστές και να το κάνει Κούγκι. Ότι δηλαδή δεν έκανε αμέσως μετά το δημοψήφισμα.

Το πρόβλημα για τον Τσίπρα είναι ότι ακόμα και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που βρίσκονταν στο πλευρό του μέχρι πρότινος κάτω από το βάρος των εξελίξεων μάλλον αδυνατούν να υποστηρίξουν ανεπιφύλακτα και χωρίς αστερίσκους την πορεία προς το μνημόνιο.

Και αυτό γιατί στην Κουμουνδούρου ενώ έχουν θορυβηθεί από το γεγονός ότι ζητούνται και νέα προαπαιτούμενα πριν καν υπογραφεί το νέο μνημόνιο και τους έχουν ζώσει τα φίδια για το πολιτικό τους μέλλον, στην πραγματικότητα φοβούνται ότι θα διασπαστούν μια ώρα αρχύτερα και θα γίνουν το νέο ΠΑΣΟΚ αλλά όχι το νέο ΠΑΣΟΚ που θα καταλάβει τον κρατικό μηχανισμό και θα εδραιωθεί στην εξουσία, αλλά το νέο ΠΑΣΟΚ εκείνο που όπως και το προηγούμενο του Γιώργου Παπανδρέου και του Βενιζέλου το κατάπιαν τα μνημόνια και το έχουν μετατρέψει σε ένα σχεδόν εξωκοινοβουλευτικό κόμμα.

Σε κάθε περίπτωση τόσο η κατάσταση με τον Βαρουφάκη και την τροπή που έχει πάρει η υπόθεση της ύπαρξης plan b, όσο και οι γενικότερες εξελίξεις στην διαπραγμάτευση και οι απαιτήσεις των δανειστών μάλλον υποχρεώνουν τον Τσίπρα να αναπροσαρμόσει τα αρχικά του σχέδια και να προχωρήσει πρώτα στο ξεκαθάρισμα του εσωκομματικού τοπίου και μετά σε όλα τ’ άλλα.

Κάτω από το βάρος όλων αυτών των γενικότερων εξελίξεων που επιτάχυναν τις εσωκομματικές διαδικασίες μένει να φανεί πως θα αποτυπωθεί η κατάσταση στην Κεντρική Επιτροπή τα επόμενα δύο 24ωρα καθώς 108 στα 201 μέλη της, δηλαδή η πλειοψηφία του ανώτερου κομματικού οργάνου του ΣΥΡΙΖΑ ανάμεσα στα συνέδρια, είχε ταχθεί κατά της συμφωνίας της 12ης Ιούλη και ουσιαστικά επικροτούσε τη στάση της μειοψηφίας της κοινοβουλευτικής ομάδας να καταψηφίσει τα μνημονιακά προαπαιτούμενα.

Η Κεντρική επιτροπή θα δείξει καταρχήν ποια είναι πραγματικά αυτή τη στιγμή η ισχύς του Αλέξη Τσίπρα, αλλά και της Αριστερής Πλατφόρμας του Λαφαζάνη μέσα στα κομματικά όργανα και ουσιαστικά θα καθορίσει και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που θα πάρει η διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς σε μεγάλο βαθμό θα φανεί και προς τα πού γέρνουν μια σειρά δυνάμεις και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που δεν ανήκουν στην πλατφόρμα αλλά διαφωνούν με τις μνημονιακές επιλογές της κυβέρνησης.

Κάλχας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αχιλλέας Π. avatar
    Αχιλλέας Π. 28/07/2015 22:10:41

    To θέμα είναι αν η βόμβα της Κουμουνδούρου εκραγεί, ποιός θα καταστραφεί, ο Τσίπρας ή ο Λαφαζάνης? Προσωπικά δεν βλέπω να καταστρέφεται ο Τσίπρας, για να μην πω οτι μάλλον θα βγεί ενισχυμένος.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αχιλλέας Π. 29/07/2015 09:08:36

      Εγώ πιστεύω ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος θα καταστραφούν.Μη σου πώ ότι θα βγούν και ωφελημένοι.

      • Αχιλλέας Π. avatar
        Αχιλλέας Π. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/07/2015 09:26:23

        Eδώ που τα λέμε, δεν έχεις άδικο. Αυτοί στο τέλος πάντα τα βρίσκουν. Ούτως ή άλλως, οι ιδέες τους περιέχουν πάντα μεγάλη Δημιουργική Ασάφεια...

        • Άλφα του Κενταύρου avatar
          Άλφα του Κενταύρου @ Αχιλλέας Π. 29/07/2015 10:47:26

          “Μεγάλη αναταραχή, υπέροχη κατάσταση” Ο Τσίπρας πάντως ''καταστράφηκε'' για πάντα στη συνείδηση όσων τον πήρανε στα σοβαρά, από τη μέρα που υπέγραψε ερήμην μας, το 3ο ατιμωτικό μνημόνιο της υποταγής. Τώρα πηγαίνει πια για νέα καριέρα, για decadance παραγγελιές και για πανέρια με γαρούφαλα, στα φθηνά πάλκα της ''Dolce ΤΙΝΑ''. Καλό του κατευόδιο.

          • Αχιλλέας Π. avatar
            Αχιλλέας Π. @ Άλφα του Κενταύρου 29/07/2015 13:40:49

            Eτσι είναι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί, φίλε Αλφα του Κενταύρου. Ο Τσίπρας τελικά δεν ήταν αριστερός...Δυστυχώς ο "Παράξενος Αδάμ" δεν υπάρχει πλέον να μας διακτινίσει κι εμάς στο Α του Κενταύρου...Δεν πειράζει, στις επόμενες 2-3 γενιές, ίσως εμφανιστούν ιδεολόγοι και όχι "ρεαλιστές" πολιτικοί...Αλλάζουν τα πράγματα.

          • Άλφα του Κενταύρου avatar
            Άλφα του Κενταύρου @ Αχιλλέας Π. 29/07/2015 16:16:50

            Δεν πρόκειται να παραδοθούμε αδιαμαρτύρητα στον τζιτζιφιόγκο κλαρινογαμπρό, που παριστάνει των εξ αριστερών Προφήτη. Θα τον ξαποστείλουμε στο πυρ το εξώτερο, όπως αξίζει σε κάθε καρεκλολάγνο τσαρλατάνο. Μετά, θα κάνουμε τα δέοντα. Σιγά μη θάψουμε ακόμα 3 γενιές με αγύρτες κι απατεώνες της ..Ευρωπεντάρας. Να μην ονειρεύονται άδικα οι νεοπασόκοι λιγούρηδες, πως έχει κι άλλη σούπα στο καζάνι να κουταλιάσουνε. Δεν έχουν χρόνο.

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 29/07/2015 00:25:53

    ο ελληνικός λαός λοιπόν και η μελλοντική του πορεία εξαρτώνται από την σχιζοφρένεια που πάντα χαρακτήριζε τα ΣΥΡΓΕΛΑ !!! Θα καταφέρει ο πανέξυπνος Che ...p να μη γίνει η χώρα Κούβα και να κυνηγάει 60 χρόνια μετά την ...εύνοια των ...καπιταλιστών?? Θα συμβάλει στο graccident που τόσο πολύ ...απεύχεται ο χέρ Σόιμπλε με τις λοιπές προοδευτικές και ...λιγότερο προοδευτικές δυνάμεις???? θα συνεχίσουν οι νεοδημοκράτες να ξινιζονται μεταξύ τους ώσπου να βρουν τον καταλληλότερο ηγέτη μέσω της ανατριχιαστικής αντίδρασης του καναπέ??? Υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσει ακόμα χειρότερα ο ελληνικός λαός στις εκλογές που θα καταβαραθρώσουν ακόμη περισσότερο την οικονομία στέλνοντας στην Βουλή κομματάρχη τον μέγα Μπαρούφ και υπεύθυνη αντιπολίτευση τον Μιχαλολιάκο του ΟΧΙ του τουρκικού υπουργείου εξωτερικών ??? Θα μπορέσει ο καημένος να προσφέρει και του χρόνου αχινοσαλάτα στην δεξίωση για την δημοκρατία?? Θα καταθέσει ξανά στην τράπεζα η μαμά της κας Βαλαβάνη τα χρηματά της για να στηρίξει το έργο της αριστερής ανθρωπιστικής προοπτικής στα χαμηλότερα λαϊκά στρώματα?? Αυτά κι άλλα πολλά στο επόμενο επεισόδιο της αγαπημένη μας σειράς ¨ πρώτη φορά αχρηστερά!!! 100 χρόνια μετά την πρώτη ... πετυχημένη επανάσταση ...¨

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 29/07/2015 11:50:17

    Ο Θεός να μας λυπηθεί, να φαγωθούν και να διαλυθούν μόνοι τους. Άλλη σωτηρία δεν έχει, εδώ που έφτασε αυτή η χώρα.

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 29/07/2015 12:50:00

    Ε, ας εκραγεί. Μόνο η ζωή μας θα γίνεται συντρίμμια κάθε τρείς και λίγο;