#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2012 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα Σαχινίδη κατά Σημίτη - Παπανδρέου

Έπρεπε να διαλυθούμε ως χώρα για να ανακαλύψουν την… «Αμερική» κάποιοι ΠΑΣΟΚοι;



Σκοπίμως ή όχι, ο Υπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης διέγραψε χθες την πολιτική των Σημίτη και Παπανδρέου με μια… μονοκονδυλιά!

 

Κουβεντιάζοντας με δημοσιογράφους στη Βουλή, ο Φίλιππος Σαχινίδης υπήρξε ειλικρινής και αποκαλυπτικός.  «Το πρόβλημα της χώρας δεν ξεκίνησε ούτε το 2009 ούτε το 2007 αλλά την επόμενη της ένταξης της χώρας στη ΟΝΕ (2001) λόγω του υψηλού ελλείμματος και του ελλείμματος τρεχουσών συναλλαγών» είπε και να ήταν μόνο αυτό…

 

Είπε ακόμα ότι καλώς έγινε η απογραφή! «Για μένα η χώρα δεν θα έπρεπε να βγει από την επιτήρηση. Εάν η επιτήρηση είχε συνεχιστεί η χώρα δεν θα έφτανε στο τέλμα του 2009»!! Ενώ όταν ρωτήθηκε: Όμως το ΠΑΣΟΚ τότε έλεγε οτι η επιτήρηση είναι προσβλητική για τη χώρα και θα έπρεπε να λήξει, ο ίδιος απάντησε: «Σας λέω ποια είναι η άποψη μου ασχέτως του τι έλεγε τότε το ΠΑΣΟΚ»!!!!

 

Ερώτηση: αφού ξέρατε το διψήφιο έλλειμμα μήπως έκαναν λάθος οι συνάδελφοι σας υπουργοί που έλεγαν να εφαρμοστεί το προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ και να δοθεί  το επίδομα αλληλεγγύης;

 

Φ. Σαχινίδης: «Δεν θα αξιολογήσω τι έλεγαν οι συνάδελφοι μου αλλά θα σας θυμίσω τις επιθέσεις που δεχόμουν απ´ όλα τα κόμματα στη Βουλή κάθε φορά που έλεγα οτι πρέπει να πάρουμε μέτρα»

 

Ερώτηση: θυμάμαι οτι δεχθήκατε επιθέσεις και απο τον κ.Παπουτσή

Φ. Σαχινίδης: «Έχετε πολύ καλή μνήμη»!

antiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. john avatar
    john 22/03/2012 18:13:20

    Ωραία, ευκαιρία να αρχίσει τώρα να διορθώνει τα λάθη, αρχίζοντας από την απεμπλοκή της χώρας από την ΟΝΕ.

    • Promitheas avatar
      Promitheas @ john 23/03/2012 14:00:03

      ..ευκαιρία να αρχίσει τώρα να βελτιώνει τα λάθη!!!

  2. S.P. avatar
    S.P. 22/03/2012 18:14:59

    Μετανοούσα Μαγδαληνή; Δεν θα πάρουμε!

  3. thanos avatar
    thanos 22/03/2012 18:45:01

    Δεν ήταν υφυπουργός Οικονομικών από την αρχή της θητείας Παπακωνσταντίνου ή κάνω λάθος?
    Άλλωστε δεν είπε τίποτε αρνητικό για την παραπάνω περίοδο.
    Το πρόβλημα της χώρας για αυτόν ήταν των προηγούμενων κυβερνήσεων από το 2009.

  4. nasos avatar
    nasos 22/03/2012 18:48:06

    το πρώτο πράγμα που έκανε το Σημιτικό καθεστώς,όταν μπήκαμε στο Ευρώ ,ήταν να καταργήσει τα τεκμήρια για αγορά ιχ μέχρι 2000 κυβικά,με αποτέλεσμα οι Έλληνες από το 2002 κι έπειτα να αγοράζουν 300.000 καινούργια ιχ ετησίως και το τελευταίο τσόκαρο να αποκτήσει ολοκαίνουργιο τουτού
    θα είχε ενδιαφέρον να υπάρξει με μελέτη σχετικά με το πόσα δισ ευρώ χρεώθηκαν οι Έλληνες στις τράπεζες για να πλουτίσουν τις χώρες που παράγουν αυτοκίνητα,με πρώτη και καλύτερη την φίλη και σύμμαχο Γερμανία

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 19:17:56

    Τώρα βγαίνουν ἓνας-ἓνας καί μᾶς λένε: ἐγώ τά ἒβλεπα,τά ἒλεγα,τά φώναζα....ἡ Κατσέλη,ὁ Καστανίδης,τώρα ὁ Σαχινίδης...,ξέρουν τί κάνουν, ἂλλοθι δίνουν σ' αὐτούς πού θά πᾶνε νά τούς ξαναψηφίσουν.Θορυβήθηκαν καί λίγο ἀκούγοντας τίς καμπάνες τοῦ εἰδικοῦ Δικαστηρίου νά χτυποῦν γιά κάποιους συναδέλφους τους...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 21:24:42

      Σωστός! Ζουμί τους πήγε...

  6. Ελλη avatar
    Ελλη 22/03/2012 19:28:47

    Δεν είναι ούτε ο πρώτος , ούτε ο τελευταίος κωλοτούμπας.

    Μπορεί παλιά οι κωλοτούμπες να έκαναν τη διαφορά,σήμερα όμως ,υπό τις σημερινές συνθήκες, όχι.

    Εδώ είμαστε και θα το δούμε.

  7. kkpk avatar
    kkpk 22/03/2012 19:46:57

    Μήπως "μύρισε" κρεμάλα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kkpk 22/03/2012 21:25:22

      Μέχρι τη μύτη μου κάτι άλλο αέριο μύρισε...

  8. Exiled avatar
    Exiled 23/03/2012 00:34:31

    Μα δεν είχε εκλεγεί υπό τη σημαία του "λεφτά υπάρχουν" ;;;;

    Και το πρόβλημα της χώρας άρχισε όταν έγιναν μόνιμα και τα υψηλά διπλά ελλείμματα (κρατικού προϋπολογισμού και τρεχουσών συλλαγών)... αλλά τότε ήταν άλλος Παπανδρέου στην εξουσία.

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 23/03/2012 02:20:00

    Με λιγα λογια, ασχετα απο το ποιος ηταν προκατοχος, ξεκαθαριζει τη θεση του..."παρελαβα χαος, μην περιμενετε τιποτα απο μενα". Ασε που δεν ειχαμε και βλεψεις για μετατροπες, ιδιως αν γινουν και συντομα εκλογες. Και οσο για την εισοδο στο ΔΝΤ, εχω την εντυπωση πως δηλωσε τις προθεσεις της κυβερνησης τοτε στον Παπαδακη ακριβως την επομενη μερα.

  10. 1234 avatar
    1234 24/03/2012 15:56:40

    Αλήθεια, ποιός έβαλε τον κ. Σαχινίδη στην πολιτική?