22/02/2010 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Βόμβα» Πάγκαλου για τη μονιμότητα στο δημόσιο τομέα

Παράθυρο" για άρση της μονιμότητας στο Δημόσιο άνοιξε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Θ. Πάγακαλος, μιλώντας στην εκπομπή της Τηλεόρασης του ΣΚΑΪ "Πρώτη Γραμμή".

"Η μονιμότητα στο Δημόσιο ισχύει όσο υπάρχουν θέσεις. Εάν μία θέση καταργηθεί, τότε εννοείται ότι παύει να ισχύει η έννοια της μονιμότητας", σημείωσε ο κ. Πάγκαλος. Πάντως, ξεκαθάρισε ότι αυτό ισχύει για πολύ μικρό αριθμό εργαζομένων στο Δημόσιο, πολλοί εκ των οποίων κατά πάσα πιθανότητα θα μεταταχθούν και δεν θα απολυθούν.

Εκτιμάται, πάντως, πως περισσότερα από 1500 στελέχη σε ΔΕΚΟ και Οργανισμούς κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Δημόσιου Τομέα. Πρόκειται για Οργανισμούς και φορείς με χιλιάδες στελέχη και υπαλλήλους που σε πολλές περιπτώσεις είτε δεν έχουν αντικείμενο, είτε αυτό επικαλύπτεται από άλλες επιτροπές υπουργείων και ανεξάρτητων αρχών.

Στο θέμα αναφέρθηκε και ο υπουργός Οικονομικών, σε συνέντευξή του στην γερμανική εφημερίδα "Βελτ Αμ Ζόνταγκ". "Θα ήταν ένα μεγάλο λάθος η κατάργηση της συνταγματικά κατοχυρωμένης μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων, η οποία τους προστατεύει από απολύσεις για πολιτικούς λόγους", τόνισε ο κ. Παπακωνσταντίνου.

Ο καθηγητής Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης, Παναγιώτης Καρκατσούλης, τονίζει στο ΣΚΑΪ ότι "είναι απόλυτη αναγκαιότητα σήμερα να δούμε ποιος κάνει τι και αντίστοιχα να του εξασφαλίσουμε το αντίστοιχο προσωπικό [...] Αυτό σημαίνει ένα σύστημα εξορθολογισμού του ανθρώπινου δυναμικού, κάτι που δε γίνεται μέχρι σήμερα".

Οι πρώτοι που αναμένεται να θιγούν από τη συγχώνευση είναι οι υπάλληλοι των ερευνητικών κέντρων, οι οποίοι μέχρι στιγμής εμφανίζονται επιφυλακτικοί. "Εάν η συγχώνευση αφορά κάποιους φορείς στο πλαίσιο μιας εθνικής στρατηγικής, εμάς μας βρίσκει σύμφωνους" δηλώνει στο ΣΚΑΪ ο γενικός διευθυντής του Ελληνικού Ινστιτούτου Μετρολογίας, Γιώργςο Φρυσαλάκης.
Ασφυξία στα δημόσια ταμεία
 Στην ουρά βρίσκονται χιλιάδες συνταξιούχοι του δημοσίου οι οποίοι περιμένουν να λάβουν το εφάπαξ, την ώρα που το Ταμείο Προνοίας βρίσκεται ένα βήμα πριν τη στάση πληρωμών.

Τα έντονα προβλήματα είχαν αρχίσει να φαίνονται από το 2007. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, μέχρι σήμερα το Ταμείο υπολείπεται κατά 800 εκατομμύρια ευρώ για τις 18.000 αιτήσεις που βρίσκονται στο συρτάρι, ενώ μόνο μέχρι το τέλος του έτους θα χρειαστούν για την καταβολή του εφάπαξ στους ασφαλισμένους 1.600.000 ευρώ. Και για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος, οι εισφορές προς το Ταμείο είναι μόλις 300 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο.

Και όλα αυτά την ώρα που το Ταμείο αναμένεται να επιβαρυνθεί ακόμα πιο πολύ από το γεγονός ότι οι αιτήσεις για συνταξιοδότηση το τελευταίο διάστημα έχουν αυξηθεί μετά το θόρυβο που προκλήθηκε για αλλαγή στο τρόπο υπολογισμού των συντάξεων και αύξηση των ορίων ηλικίας στις γυναίκες.

Πέρυσι οι αιτήσεις ήταν 11.000, ενώ φέτος -σύμφωνα με στοιχεία- θα κυμανθούν από 15.000 -18.000, την ώρα που το Ταμείο μπορεί να καλύψει μέχρι 6.500 αιτήσεις το χρόνο.

Το Ταμείο Πρόνοιας έφτασε στο σημείο να αδυνατεί να καταβάλει το εφάπαξ λόγω νομοθετικών ρυθμίσεων, οι οποίες ίσχυαν έως το 2003 και επιβάρυναν το Ταμείο κατά 760 εκατομμύρια ευρώ. Πολλοί εργαζόμενοι, όπως νοσοκομειακοί, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί και δικαστικοί, εντάχθηκαν στο Ταμείο χωρίς να καταβάλουν τις απαιτούμενες ανταποδοτικές εισφορές.

Για την τόνωση του Ταμείου στις σκέψεις του υπουργείου Εργασίας είναι η επιβολή μίας επιπλέον εισφοράς της τάξης του 2% επί των επιδομάτων των δημοσίων υπαλλήλων

Παράθυρο" για άρση της μονιμότητας στο Δημόσιο άνοιξε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Θεόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στην εκπομπή της Τηλεόρασης του ΣΚΑΪ "Πρώτη Γραμμή".

"Η μονιμότητα στο Δημόσιο ισχύει όσο υπάρχουν θέσεις. Εάν μία θέση καταργηθεί, τότε εννοείται ότι παύει να ισχύει η έννοια της μονιμότητας", σημείωσε ο κ. Πάγκαλος. Πάντως, ξεκαθάρισε ότι αυτό ισχύει για πολύ μικρό αριθμό εργαζομένων στο Δημόσιο, πολλοί εκ των οποίων κατά πάσα πιθανότητα θα μεταταχθούν και δεν θα απολυθούν.

Εκτιμάται, πάντως, πως περισσότερα από 1500 στελέχη σε ΔΕΚΟ και Οργανισμούς κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Δημόσιου Τομέα. Πρόκειται για Οργανισμούς και φορείς με χιλιάδες στελέχη και υπαλλήλους που σε πολλές περιπτώσεις είτε δεν έχουν αντικείμενο, είτε αυτό επικαλύπτεται από άλλες επιτροπές υπουργείων και ανεξάρτητων αρχών.

Στο θέμα αναφέρθηκε και ο υπουργός Οικονομικών, σε συνέντευξή του στην γερμανική εφημερίδα "Βελτ Αμ Ζόνταγκ". "Θα ήταν ένα μεγάλο λάθος η κατάργηση της συνταγματικά κατοχυρωμένης μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων, η οποία τους προστατεύει από απολύσεις για πολιτικούς λόγους", τόνισε ο κ. Παπακωνσταντίνου.

Ο καθηγητής Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης, Παναγιώτης Καρκατσούλης, τονίζει στο ΣΚΑΪ ότι "είναι απόλυτη αναγκαιότητα σήμερα να δούμε ποιος κάνει τι και αντίστοιχα να του εξασφαλίσουμε το αντίστοιχο προσωπικό [...] Αυτό σημαίνει ένα σύστημα εξορθολογισμού του ανθρώπινου δυναμικού, κάτι που δε γίνεται μέχρι σήμερα".

Οι πρώτοι που αναμένεται να θιγούν από τη συγχώνευση είναι οι υπάλληλοι των ερευνητικών κέντρων, οι οποίοι μέχρι στιγμής εμφανίζονται επιφυλακτικοί. "Εάν η συγχώνευση αφορά κάποιους φορείς στο πλαίσιο μιας εθνικής στρατηγικής, εμάς μας βρίσκει σύμφωνους" δηλώνει στο ΣΚΑΪ ο γενικός διευθυντής του Ελληνικού Ινστιτούτου Μετρολογίας, Γιώργςο Φρυσαλάκης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 22/02/2010 21:40:03

    Και πώς γεννιούνται ή καταργούνται οι θέσεις στο δημόσιο κύριε Πάγκαλε;
    Από μόνες τους;
    Ασε τα σάπια χοντρούλη.
    Τα έχετε βρεί σκούρα με τα δεκάδες χιλιάδες νέα μέλη που βάλατε το 2009 στο πασόκ (για να τους πάρετε την ψήφο με την προσφιλή σας προοπτική του διορισμού) και που τώρα προσπαθείτε να εμπαίξετε κάνοντας τον κινέζο.
    Τσίγκ, τσο, τσάγκ ...
    Η εκδίκηση του λαού θα είναι πολύ σκληρή, κύριε.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/02/2010 21:44:44

    "Για την τόνωση του Ταμείου στις σκέψεις του υπουργείου Εργασίας είναι η επιβολή μίας επιπλέον εισφοράς της τάξης του 2% επί των επιδομάτων των δημοσίων υπαλλήλων"

    xaxaxaxa

    Αυτό αποκαλείται

    Φιλοσοφικός Ελληνικός Σοσιασιαλισμός ή ΦΕΣΙ ως αρκτικόλεξο....

    Τινάζουμε ένα Ταμείο στον αέρα, εντάσσοντας διακιούχους που δεν έχουν καταβάλει εισφορές δίνοντάς τους όμως εφάπαξ ενώ ταυτόχρονα "επενδύουμε" τα αποθεματικά του σε πηγάδι δίχως πάτο...

    Μπορούν οι παμμέγιστοι και πάνσοφοι κύριοι Υπουργοί να μην μου δώσουν εφάπαξ και απλά να σταματήσουν να μου παρακρατούν τις αντίστοιχες εισφορές;

    ΥΓ

    για την άρση της μονιμότητας και τις απολύσεις ΔΥ δεν ανησυχώ, θα πέσουν τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ στην ΑΔΕΔΥ και την ΓΣΕΕ, στο κατεξοχήν κόμμα των ΔΥ δηλαδή και το μόνο "σοσιαλιστικό" χαρακτηριστικό του....

    :-)

  3. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 22/02/2010 21:56:41

    Κυριε Καραμανλή δείτε τι έπρεπε να κάνετε το 2004.
    Ότι δεν έκανε η ΝΔ σε 5 χρόνια θα το κάνουν τα πασοκια σε 1.
    Ειλικρινά ντρέπομαι για τα 5 χαμένα χρονια που περάσανε χωρίς καμία μεταρρύθμιση.Τώρα θα πρέπει να ανεχτούμε το ΓΑΠ και την παρέα του να ξεπουλά με το χειρότερο και τον πιο αντικοινωνικό τρόπο τα πάντα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΜΗΤΣΟΣ 23/02/2010 13:36:37

      αγαπητέ Μήτσο, καμμία κυβέρνηση ΝΔ δεν θα μπορούσε να πάρει μέτρα σαν αυτά που ΣΥΖΗΤΑΕΙ σήμερα το ΠΑΣΟΚ, με συσπειρωμένη όλη την αντιπολίτευση εναντίον της. Παρόλα αυτά, ξεκίνησε αρκετές τομές σε ασφαλιστικό-παιδεία-αποκρατικοποιήσεις κλπ., πάνω στις οποίες πατάει σήμερα η κυβέρνηση για να επεκτείνει, με τις ευλογίες ΟΛΩΝ (Ευρώπη-ελληνικά ΜΜΕ)και τη σιωπηρή αποδοχή του κόσμου, που κατά βάθος ξέρει ότι δεν γίνεται αλλιώς, αν και δεν φταίει ο ίδιος...

  4. Magkas avatar
    Magkas 22/02/2010 22:10:44

    Μήπως πρέπει να καταργηθεί η Βουλή και να απολυθούν όλοι αυτοί που κάνουν κακό στη χώρα? Aφού μας κυβερνούν οι Βρυξέλλες και οι τραπεζίτες αυτοί τι χρειάζονται?

  5. spartaner avatar
    spartaner 22/02/2010 22:31:51

    Δεν κατάλαβα ακόμα τι άσχημο είπε ο Θ. Πάγκαλος.
    Σε ποια ευρωπαική χώρα υπάρχει μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων. Επιτέλους πια ας αφήσουμε τις αγκυλώσεις..

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ spartaner 22/02/2010 22:38:09

      ...και ποιος τους έχωνε μέσα για 30 χρόνια μάτια μου;
      εγώ;
      ή τότε είχε λάθος ή τώρα, ας αποφασίσει πρώτα και μετά να μας πει.
      Αν είναι να μιλήσουμε ναι, να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα ναι, αν δε ξεκουβαληθούν και τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ που κουβαλάνε δίπλα στα Υπουργικά τους στο Δημόσιο και στην άρση της μονιμότητας συμφωνώ, αλλά δεν έχουμε παρθενογένεση την 4η Οκτωβρίου, κάποιος τον ναυπήγησε τον Τιτανικό....

      αλλά ή παππάς παππάς ή ζευγάς ζευγάς, διαφορετικά έχουν φάει μερικοί όχι μόνο την πίτα αλλά και τον σκύλο

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ spartaner 23/02/2010 14:10:52

      Νομίζω ότι κάποτε πρέπει να βγει κάποιος να πει τα πράγματα με το όνομά τους. Αυτή τη στιγμή αυτό έκανε και ο Πάγκαλος, τα αυτονόητα είπε. ΔΕΝ υπάρχει "μονιμότητα" στο δημόσιο όπως την έχει στο μυαλό του ο μέσος Έλληνας: Αν η θέση καταργηθεί, ο υπάλληλος πάει σπίτι του. Τέρμα και τελείωσε. Αυτό λέει ο νόμος. Αν είσαι επίορκος, πας σπίτι. Αυτό λέει ο νόμος.
      Η περιβόητη "μονιμότητα" συνίσταται στο εξής: Αν καταλαμβάνεις μια θέση νομίμως στο δημόσιο, και κάνεις καλά τη δουλειά σου, δεν μπορώ να σε διώξω χωρίς λόγο (ή διότι δεν μου κάνεις τα ρουσφέτια, ή διότι δεν εξυπηρετείς του ημέτερους ή...ή...). Όποιος θέλει την κατάργηση ΑΥΤΗΣ της μονιμότητας είναι ή ηλίθιος ή λαμόγιο.
      ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα, θα κατέρρεε το σύμπαν χωρίς μονίμους ΔΥ. Θα σάρωναν τα κομματικά και εργολαβικά αρπακτικά ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ.

  6. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 22/02/2010 22:37:54

    ας αρχισει να μπαινει καποια λογικη και καποια ταξη καπου καποτε !!!!

    • Fotini avatar
      Fotini @ Crash&Burn 23/02/2010 08:03:25

      @ Crash&Burn

      Εσεις (πασοκ) δημιουργησατε το τερας που λεγεται ΔΥ και σ΄ αυτους τους βολεμενους να απευθυνεις τις υποδειξεις και διαπιστωσεις σου!

  7. Hase avatar
    Hase 22/02/2010 22:53:22

    Η αρση της μονιμοποιησης επρεπε να εχει εφαρμοστει εδω και πολλα χρονια. Τι θα πει δηλαδη μονιμος;;.Στον ιδιωτικο τομεα αν δεν προσφερεις στον εργοδοτη σου σε διωχνει. Στο δημοσιο, αν τα παιρνεις σαν εφοριακος η σαν υπαλληλος του ΥΠΕΧΩΔΕ και σε τσακωσουν σε στελλνουν στο πειθαρχικο, σε διωχνουν για ενα μηνα η σε στελλνουν καπου αλλου και ξαναρχιζεις απο την αρχη. Η μονιμοποιηση πρεπει να αρθει. Τωρα αν ο Χοντροπαγκαλος το λεει για λογους που τους επιβαλλει η ΕΕ ε αυτο δεν ειναι και το καλυτερο. Στο κατω κατω της γραφης, το ΠΑΣΟΚ ηταν στην εξουσια παρα πολλα χρονια, γιατι δεν το εκανε;; Τα καλα και συμφεροντα λενε οι παπαδες. Τα ιδια λεει και ο χοντρος τωρα, μονο που τωρα τους συμφερει να τα λενε.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 22/02/2010 22:56:02

    Ποιος θα απολύσει τον Πάγκαλο να μας απαλλάξει από την παρουσία του δεν μας φτάνουν τα έργα και οι ημέρες του στο ΥΠΕΞ τον τρώμε και αντιπρόεδρο τώρα.

  9. donaE avatar
    donaE 22/02/2010 23:06:17

    Αν το Πασοκ επιθυμει την αρση της μονιμοτητας των δημοσιων υπαλληλων,αρχιζω να πιστευω πως συνειδητα θεωρουν εαυτους μεταβατικη κυβερνηση.
    Καταργουν το συγκριτικο τους πλεονεκτημα...

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 22/02/2010 23:18:14

    Άρση μονιμότητας και αξιολόγηση.....μπας και μπει κάποτε τάξη.....
    Και μια μερίδα ανακατάταξης των θέσεων χωρίς αντικείμενο θα την παρείγγειλα......αααα .......ναι, να μην ξεχάσω και τις επιτροπές για ψήλου πήδημα...(που στην ουσία αφορά το δικό μας πήδημα απ'τους καθ'έξιν βιαστές των ταμειών)........

  11. striftompolas avatar
    striftompolas 22/02/2010 23:21:48

    Δεν υπάρχει μονιμότητα στον Δημόσιο. Δεν μπορούν να απολύσουν για πολιτικούς λόγους (αλλάζει η κυβέρνηση). Αν καταργηθεί το μαγαζί που δουλεύεις τότε δίνεται η δυνατότητα μετάταξης - αν την αρνηθείς φεύγεις.

    Υπάρχουν αρκετοί λόγοι απόλυσης. Το μεγαλύτερο μέρος της σχετικής νομοθεσίας δεν τηρείται και αυτό είναι το πρόβλημα.

    Το μόνο που μπορεί να αλλάξει δηλαδή είναι να έχει η κυβέρνηση το δικαίωμα να απολύει για πολιτικούς λόγους. Αλλάζει κυβέρνηση, φεύγουν οι πάντες.

    Όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν αλλά ΔΕΝ εφαρμόζονται.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ striftompolas 23/02/2010 14:11:48

      ΕΤΣΙ!

  12. donaE avatar
    donaE 22/02/2010 23:27:58

    Αχ αυτη η αριστερα,καταντησε σαν την δοτικη: εχει μονο ιστορικη αξια, δεν την χρησιμοποιει κανεις.

  13. GK avatar
    GK 22/02/2010 23:54:07

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ GK 23/02/2010 20:59:39

      Για να σε διορθώσω, μπράβο στον Πάγκαλο που είπε τι δεν έκανε τόσα χρόνια.
      Αυτό το παραμύθι περί μονιμότητας δεν υπάρχει.
      Ο ΔΥ δεν είναι μόνιμος:

      -καταργείται η οργανική σου θέση; Φεύγεις αν δεν δεχτείς ή αν δεν γίνει μετάταξη
      -είσαι επίορκος ή ...παράτυπος; φεύγεις

      Η "μονιμότητα" έγκειται στο γεγονός ότι δεν μπορεί να απολύσει ...έτσι: επειδή δεν σε γουστάρει ή για πολιτικούς λόγους ή επειδή δεν "υπακούω" σε παράνομες εντολές.
      Σε διαφορετική περίπτωση ο νόμος και ποινές και απόλυση προβλέπει.
      Απλά ο νόμος δεν εφαρμόζεται.
      Αλλά στο Ελλαδιστάν φταίει ο υπόχρεος και όχι ο υπαίτιος, φταίει ο υπάλληλος και όχι ο πολιτικός προϊστάμενος που δεν εφαρμόζει τον νόμο.
      Φταίει ο εφοριακός πχ που λαδώνεται και δεν απολύεται να πάει φυλακή και όχι το κόμμα του εκάστοτε Υπουργού που τον καλύπτει.
      Και επειδή το συνδυκαλιστικό μας κίνημα έχει υποπέσει σε αλισβερίσι εκβιασμών και συνδιαλλαγών δεν μιλά μην βγουν οι βρωμιές του καθενός.
      Και επειδή οι θέσεις ευθύνης είναι προιόν των συνδικαλιστικών (δηλαδή κομματικών) συμφωνιών δεν τιμωρείται κανένας επίορκος.
      Αλλά φταίει ο υπάλληλος και όχι ο Υπουργός με τους μετακλητούς - συμβούλους - πολιτικό γραφείο εντός των Υπουργείων - ΓΓ κλπ
      Πόσο ποιο απλά να το πούμε εμείς οι κακοί ΔΥ;

  14. vardarskian avatar
    vardarskian 23/02/2010 00:05:37

    Λεφτά υπάρχουν τελικά. Αυξάνονται και πληθύνονται τα πράσινα παπαγαλάκια. Welcome new entries!

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 23/02/2010 00:07:36

      Πάμε για εκλογές, γι'αυτό αυξάνονται.

    • GK avatar
      GK @ vardarskian 23/02/2010 00:24:08

      ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ VARDARSKIAN, ΑΛΛΑ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, ΚΟΛΛΗΣΕ ΜΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥ. ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΚΙ ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

  15. vardarskian avatar
    vardarskian 23/02/2010 01:04:31

    όσο πας το χειροτερεύεις...Πατριωτισμός;!
    Η "άρση της μονιμότητας" από τα χείλη του ειδεχθέστερου (μαζί με τον Λαλιώτη) εκπρόσωπου του ήθους αυτού του κόμματος ακούγεται ως το πιο κακόγουστο αστείο των ημερών.

    ΥΓ Τι έλεγες Ορέστιε χτες για μύγες και πόλους;

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 23/02/2010 01:11:58

      Η χυδαιότητα έχει ξεπεράσει τα όρια και κοντεύει να μας πνίξει. Ξέρεις πόσο ανεξίκακος είμαι. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με ξεδιάντροπη, φθηνή και κακεντρεχή προπαγάνδα. Ουσιαστικά ετοιμάζουν πογκρόμ πολιτικών διώξεων για να βολέψουν τους δικούς τους. Παλιό κόλπο. Καταργούμε τη μονιμότητα αλλά θα βάλουμε δικούς μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 23/02/2010 01:12:43

      Πάντως μπορεί ο χοντρός να κάνει το πρώτο βήμα και να παραιτηθεί.

    • GK avatar
      GK @ vardarskian 23/02/2010 01:56:24

      ΤΟΝ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ? ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΛΙΩΤΗ, ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΓΊ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕΙΣ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ.

  16. Δημητρησς avatar
    Δημητρησς 23/02/2010 10:35:13

    "ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ" ΜΕΓΑΛΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΑΛΒΑΝΕ!
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΨΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟΓΟΝΕ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ;

  17. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/02/2010 13:38:25

    Μονιμότηταααα;;;;;Οξω όλοι.Εδώ και τώρα!Πακετάρισμα,αεροπλανάκι και πτήση Ναιρόμπι-Τουρκία.Δοκιμασμένη συνταγή ,από εποχής Οτσαλάν.Με την ευχή να φυσήξει στις βραχονησίδες και να πάρει ο αγέρας τη σημαία.

  18. πολίτης avatar
    πολίτης 23/02/2010 17:59:52

    Κατ'αρχάς αυτό ήταν ένα πρώτο καμπανάκι. Στα άμεσα σχέδια της κυβέρνησης είναι η κατάργηση και συγχώνευση δημοσίων οργανισμών που υπολειτουργούν. Αυτό δεν είναι βέβαια κακό. Ήταν στα σχέδια και της προηγούμενης κυβέρνησης, η οποία όμως είχε μεριμνήσει να νομοθετήσει για την τύχη των υπαλλήλων, των οποίων καταργούνται οργανικές θέσεις, μέσω της διαδικασίας των μετατάξεων.
    Ο κ.Πάγκαλος βέβαια στραβοξύπνησε χθες και είπε να ρίξει τη βόμβα, αφήνοντας υπονοούμενα ότι κάποιοι ίσως και να απολυθούν:«"Σφάζουμε" υπηρεσίες και ενδεχομένως και ανθρώπους", είπε. Να πάτε να σφάξετε κανένα καρπούζι, οι άνθρωποι δεν είναι για σφάξιμο.
    Αγαπητοί μου, μην πέφτετε στην παγίδα. Η απόλυση μερικών χιλιάδων υπαλλήλων ποιό καλό μπορεί να φέρει; Θα βγει στην ανεργία ένα μεγάλο μέρος πολιτών που έχουν ακόμη τη δυνατότητα να κινούν κάπως την αγορά. Πόσα εμπορικά καταστήματα δε βρίσκουν τη βασική τους πελατεία στους δ.υ.! Επιπλέον μόνο αυτοί έχουν ακόμη τη δυνατότητα να πάρουν κανένα δανειάκι για αγορά κατοικίας, λόγω σταθερού εισοδήματος. Έχετε προσέξει πόσο έπεσε η αγορά από τη στιγμή που ανακοινώθημαν τα μέτρα; Το ζητούμενο δεν είναι να στρέφεται η μία τάξη εναντίον της άλλης, στο τέλος δε θα επιβιώσει κανείς, γιατί είμαστε αλληλοεξαρτώμενοι. Τι θα κερδίσετε στα αλήθεια με μερικούς ακόμη φτωχούς και άνεργους; Σε τι θα ωφεληθείτε; Θα σταματήσετε να τους πληρώνετε μισθούς, θα σταματήσουν να είναι πελάτες σας.
    Εκτός βέβαια αν πιστεύετε οτι το νέο ΠΑΣΟΚ θα απολύσει όλους τους τεμπέληδες των δημοσίων υπηρεσιών και θα αφήσει όλους τους άξιους και αποδοτικούς, κάτι σαν εκείνο το "άριστους και όχι τους αρεστούς". Το πιστεύετε στα αλήθεια;
    Αλληλεγγύη παιδιά, αλληλεγγύη για να γλυτώσουμε όλοι από το κακό.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ πολίτης 23/02/2010 20:40:30

      <>

      Να σε διαβεβαιώσω ότι θα απολυθούν όσοι δεν είναι κομματόσκυλα. Δηλαδή όσοι δουλεύουν. Δηλαδή θα υποβαθμιστεί ακόμα περισσότερο το επίπεδο των προσφερόμενων δημόσιων υπηρεσιών. Επίσης, επειδή αυτοί που δουλεύουν, κουτσά στραβά θα ψιλοεπιβιώσουν και στον ιδιωτικό τομέα, απλούστατα θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο ο ανταγωνισμός στους ιδιώτες. ΚΑΙ πελατεία θα χαθεί, ΚΑΙ θα αυξηθεί ο (ακόμα και αθέμιτος) ανταγωνισμός...

  19. akyros avatar