11/12/2012 09:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα Μανώλη κατά Καμμένου

Ένα ακόμα καρφί στον σταυρό του μαρτυρίου του Πάνου Καμένου, κάρφωσε ο βουλευτής Γιάννης Μανώλης ο οποίος μιλώντας το πρωί στον Σκάι έκανε κι αποκαλύψεις. Ο κ. Μανώλης, που πλέον είναι με το ενάμισι πόδι έξω από τους ΑΝΕ.ΛΛ. χαρακτήρισε τον πρόεδρό του «λαγό».
«Συγκαλεί τα όργανα και φεύγει, πρώτη φορά είδα έναν πρόεδρο να γίνεται λαγός. Δε θέλει κόμμα, ούτε συνέδριο ούτε τίποτα. Δε λειτουργεί τίποτε στο κόμμα», είπε ο κ. Μανώλης και προχώρησε στην αποκάλυψη.

Σύμφωνα με τον κ. Μανώλη, το non paper (προέβλεπε συμμετοχή σε κυβέρνηση συνεργασίας και υπουργό Άμυνας τον κ. Καμμένο) το είχε δώσει όντως ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ στον πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια. «Έχω αποδείξεις ότι το έδωσε» είπε και χαρακτήρισε γκάφα την όλη υπόθεση, ενώ κατηγόρησε τον Π. Καμμένο ότι προσπάθησε να βγάλει ψεύτη τον πρόεδρο της Δημοκρατίας. «Έκανε το πρώτο λάθος που το δώσε, και το δεύτερο που έβγαλε ψεύτη τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας», είπε. Όπως αποκάλυψε, μετά την ιστορία με το non paper ήθελε να μην είναι υποψήφιος και στις επαναληπτικές εκλογές του Ιουνίου, αλλά τον μετέπεισε ο Χρήστος Ζωής. Εξαιτίας του non paper και του σάλου που προκλήθηκε, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες πήραν μικρότερο ποσοστό στις εκλογές του Ιουνίου, εκτίμησε ο κ. Μανώλης.
«Αντί να φτιάξουμε κόμμα, έφυγε δυο μήνες διακοπές», είπε και κατηγόρησε τον Πάνο Καμμένο ότι αλλάζει συνεχώς γνώμη.

«Όταν είπε να παραιτηθούν 60 βουλευτές (των ΑΝΕΛ και του ΣΥΡΙΖΑ) του είπαμε ότι αυτό που λες, δε γίνεται. (...) Μιλάει συνεχώς για τον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι σα να λέει στον κόσμο «πήγαινε στον ΣΥΡΙΖΑ». Μας χωρίζει χάος με τον ΣΥΡΙΖΑ (...) Ενώ έλεγε ότι κανείς δε μας βγάζει από το ευρώ, ξαφνικά τον ακούσαμε να μιλάει για το δολάριο», τόνισε και χαρακτήρισε τον Πάνο Καμμένο πρόεδρο που μέσα σε πέντε λεπτά αλλάζει θέσεις.

«Ντρέπομαι, σήμερα, τι θα πω στον κόσμο που με ακολούθησε;» διερωτήθηκε, ξεθακάρισε πως αποτελεί παρελθόν από το κόμμα αλλά όχι από την πολιτική. «Είμαι ανεξάρτητος, είμαι αντιμνημονιακός, δεν πάω σπίτι μου».

Ο κ. Μανώλης δήλωσε δε, ότι ενώ είχε κλείσει συμφωνία για διεύρυνση του κόμματος με τον ανεξάρτητο βουλευτή Νίκο Νικολόπουλο ο κ. Καμμένος τη χάλασε.

Το τελικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών θα γίνει την Πέμπτη στη 1 το μεσημέρι όπου θα συγκληθεί η Κ.Ο. των Ανεξάρτητων με όλα τα ενδεχόμενα να είναι ανοιχτά.
Και ο Καμμένος πριν από λίγο απάντησε μέσω twitter ότι η αποστασία ξεκινά πάντα με κάτι τύπους σαν τον Μανώλη» ενώ του ευχήθηκε καλό ταξίδι θέτοντάς τον ουσιαστικά εκτός του κόμματος.

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews τέσσερις ακόμη βουλευτές και δύο στελέχη των ΑΝ.ΕΛΛ. θα κουνήσουν το μαντίλι στον κ. Καμμένο μέχρι το μεσημέρι. Πρόκειται για τους βουλευτές Τέρενς Κουίκ και Γιάννη Κουράκο, την αντιπρόεδρο της Βουλής κ. Μαρία Κόλλια – Τσαρουχά, τον Κώστα Μαρκόπουλο, τον εκπρόσωπο του κόμματος Χρήστο Ζώη και τον κ. Γιαννάκη.
Επίσης, αναμένεται να υπάρξει κύμα παραιτήσεων και άλλων κορυφαίων στελεχών των ΑΝ.ΕΛΛ.

Ωστόσο, θα πρέπει να πούμε και κάτι. Τόσο ο Μανώλης όσο και οι υπόλοιποι που φωνάζουν τώρα κατά του Καμμένου ήταν εκείνοι που έγιναν από την πρώτη στιγμή οι σωματοφύλακές του. Εγκατέλειψαν μια προσπάθεια για να σωθεί η χώρα, πούλησαν την αντιμνημονιακή τους πολιτική, έβρισαν τον Σαμαρά και όλους τους υπόλοιπους και αποθέωσαν την κενότητα, την προχειρότητα και την τζάμπα μαγκιά. Είμαστε ανεξάρτητοι, έλεγαν και φούσκωναν σαν τα κοκόρια λες και οι υπόλοιποι ήταν προδότες. Ο Μανώλης, ο Μαρκόπουλος, ο Ζώης κ.λπ. ας πρόσεχαν.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/12/2012 09:58:25

    "Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα".
    Νομίζω ταιριάζει γάντι αυτή η ωραία ατάκα του Ηλιόπουλου για τους ΑΝΕΛ.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/12/2012 10:14:12

    "σταυρό του μαρτυρίου του Πάνου Καμένου"????

    Ε ,οχι δα! Στο σταυρό του μαρτυρίου είμαστε εμείς ,που περιμένουμε απο κάτι τέτοιους 'πολιτικούς' να μας...σώσουν!

  3. Δραχμικός avatar
    Δραχμικός 11/12/2012 10:27:23

    Κάτι ήξερε ο Ανδρέας το '74 και δεν πήρε μεγαλοστελέχοι στο τότε νεοσύστατο Πασοκ.
    'Δεν μας ήξερε ούτε ο Θυρωρός' έλεγε ο αείμνηστος Κατσιφάρας.
    Το timing που διάλεξαν αυτοί οι 4-5 με προβληματίζει.
    Μήπως στήνεται νέο κεντροδεξιό κόμμα από κάποιους τρίτους, που θα εμφανιστούν την τελευταία στιγμή στο προσκήνιο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δραχμικός 11/12/2012 17:09:02

      Καλά εσύ δεν παίζεσαι. Με όσα λέει ο Καμμένος, και που βρίσκονται σε κόντρα με τα προεκλογικά του, τον στηρίζεις και μάλιστα δημοσίως;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γεώργιος Τ. 12/12/2012 01:00:30

        Γιατί εσύ τι πρόβλημα έχεις;

  4. Γιάννης Μανώλης avatar
    Γιάννης Μανώλης 11/12/2012 10:29:47

    Όσο θα αυξάνονται τα σημάδια σταθεροποίησης της χώρας, τόσο θα ξεφουσκώνουν οι φούσκες των αντιμνημονιακών δυνάμεων, που δεν διαθέτουν άλλο ιδεολογικό στίγμα! Εάν η κυβέρνηση αντέξει μέχρι το τέλος του 2013, και δεδομένου ότι θα έχει αρχίσει να αλλάζει κάπως η ψυχολογία και το κλίμα στην οικονομία, τότε ο Σαμαράς θα μείνει μόνος του! Και η φιλοευρωπαϊκή στροφή Τσίπρα δεν θα του βγει σε καλό! Η επόμενη διάσπαση θα έρθει από τον Τσυριζα!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γιάννης Μανώλης 11/12/2012 11:19:19

      Εἶσθε Ο Γιάννης Μανώλης τῆς ἀνάρτησης;;;

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 11:39:13

    Τέτοιοι εθνικολαικïστές έχουν την αναρχία και το μπάχαλο μέσα τους.
    Βρίσκεται "στο αίμα" τους, χε χε!

  6. m.s avatar
    m.s 11/12/2012 11:41:46

    τον μετέπεισε ο Ζώης ! και έτσι δεν χάθηκε αυτό το πολύτιμο κεφάλαιο για την πατρίδα. παρέμεινε ατόφιο !

  7. FALCON avatar
    FALCON 11/12/2012 11:56:37

    Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει .

  8. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 11/12/2012 12:06:30

    Ειναι πολλα τα λεφτα ειναι μικρα τα ποσοστα και οι πολιτικοι ογκολιθοι τα οσμιζονται αυτα..
    η καλητερη ατακα ειναι δεν εφυγα ποτε απο την νεα δημοκρατια.

  9. Tassos avatar
    Tassos 11/12/2012 12:09:05

    Οι πιο τραγικοί είναι οι ψηφοφόροι τους. Για το Δρομοκαϊτειο...

  10. tasos1 avatar
    tasos1 11/12/2012 12:11:57

    Ελπίζω να μη τους δούμε πάλι στη Νέα Δημοκρατία...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 12:16:09

    Η κρίση ήταν σεισμός και έκανε ετοιμόρροπο το Ελληνικό πολιτικό σύστημα μέσα σε 2 χρόνια.
    Τώρα έρχεται ο φραξιονισμός με τα μασούρια νιτρογλυκερίνης.
    "Εκτελούνται κατεδαφίσεις", ΑΝεξάντλητο Ελληνικό Λαμπόγυαλο.

  12. NONOS avatar
    NONOS 11/12/2012 12:16:50

    Δε πανε κατα τα ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ να ησυχασουμε ..ο τυπος την ειδε ολιγον απο Καισαρας ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω σιγα τ'αυγα θα χασε η βενετια βελονι αν διαλυθούν οι δηθεν ανεξαρτητοι αλλα εξαρτημενοι απο την αρχομανια και την καρεκλα της εξουσίας στο κομμα...αλλα η ευθηνες τους δεν παραγραφονται ουτε διαγραφονται η ζημια που εγινε τον Μαι κ Ιουνη δεν ξεχνιουνται.

  13. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 11/12/2012 13:10:31

    Εξ αιτίας αυτών των γραφικών τύπων ο Σαμαράς κρέμεται από τα γούστα του Βενιζέλου και του Κουβέλη. Το μεγάλο λάθος θα είναι να τους ξαναμαζέψουν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πηνελόπη 11/12/2012 17:11:30

      Σωστό αλλά όταν παίζεται το μέλλον της χώρας κάνεις στην άκρη το παρελθόν αρκεί να δείξουν μετάνοια και πειθαρχία απλού στρατιώτη.

  14. sofia or8h avatar
    sofia or8h 11/12/2012 13:30:45

    καλλίτερα ο δικος μας Μανωλης,παρα η καθε Ρεπουση της Δημαρ,μην τρελαθούμε κιολας!

  15. Karenin avatar
    Karenin 11/12/2012 13:32:45

    Αν οι δύο ΜΜ, Μανώλης Μαρκόπουλος ηταν πιο σοβαροί δεν θα είχαν μπλέξει ποτέ με τον ατεκμηρίωτο και κακομαθημένο κενό πολυλογά Καμένο.

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 13:54:30

    Τα έλεγε χρόνια η Έλσα, ότι ο Γιάννης είναι "μπαχαλάκιας"....
    Αλλά ποιός την άκουγε ;

  17. Tonia G. avatar
    Tonia G. 11/12/2012 13:55:30

    To είπα και πριν σε αλλο σχετικό άρθρο:

    1. Oι Αν.Ελ. μετατοπίζονται ξεκάθαρα προς το Κέντρο. Θεωρώ πως ο Καμμένος το επεδίωκε αφού με το ΠΑΣΟΚ νεκρό υπάρχει μεγάλη άπλα. Ταυτόχρονα ο Καμμένος έχει στελέχη που ταιριάζουν με το Κέντρο. Επίσης πιστέυω πως ορθώς ο Καμμένος (αν και τώρα δεν φαίνεται στο πλατύ κοινό) επιλέγει το Κέντρο ως βάση του, αφού η Δεξιά έχει πλέον “πήξει” με Χρυσή Αυγή ως την κύρια αντιμνημονιακή δεξιά δύναμη και τη ΝΔ ως την κύρια “φιλοευρωπαϊκή” δύναμη.

    2. Ταυτόχρονα απεμπλέκονται οι “δεξιοι” από την κίνηση του κόμματος προς το κέντρο και πλέον μπορούν να παίξουν ως Ανεξάρτητοι Βουλευτες (μαζί με Νικολόπουλο και 2-3 άλλους πρώην ΝΔκράτες). Έτσι όλοι κερδίζουν. Η Κυβέρνηση πιθανότατα θα έχει σε μερικά νομοσχέδια παραπάνω ψήφους και γενικά αποκτά ζωτικό χώρο.

    Υπαρχουν όμως και άλλες ενδεχόμενες παράμετροι:

    1. Η κίνηση των Αν.Ελ προς τον Κέντρο και η μετεξέλιξη τους σε Κεντρώο Κόμμα θα πάρει μετακινούμενους Πασόκους (Κεντρώοι με πατριωτικές καταβολές) οι οποίοι δεν είχαν έως τώρα κανένα κόμμα που να τους εκφράζει.

    2. Ο Σύριζα θα αρκεστεί στον προσυλητισμό μόνο αριστερόστροφων Πασόκων.

    3. Η ΝΔ θα έχει πολύ μικρά κέρδη από την όλη διαδικασία σε επίπεδο ψήφων, θα έχει όμως κέρδος σε επίπεδο κοινοβουλευτικών εδρών, αφού όσοι έφυγαν από το Καμμένο μαζί με τους Νικολόπουλο και Σια “φλερτάρουν” παιχνιδιάρικα…

    4. Η Χρυσή Αυγή μάλλον κερδίζει το μεγαλύτερο κομμάτι της δεξαμενής των δεξιόστροφων ψηφοφόρων των Αν.Ελ.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Tonia G. 11/12/2012 15:08:25

      Μα τώρα Τόνια έχεις ικανό τον Καμμένο για τέτοια στρατηγική σκέψη?

      Μπορεί να ονειρεύονταν το Υπ.Εθ.Α , αλλα δε μου μοιάζει ακριβώς και για Ρόμμελ...

  18. alex23 avatar
    alex23 11/12/2012 14:10:11

    o κ.τσιπρας μιλαει δειλα δειλα για μη μονομερη καταργηση του μνημονιου
    ο κ.καμμενος μιλαει για συνεργασια με συριζα

    ειναι φανερο οτι η κοινη ροτα και των δυο δεν βρισκει συμφωνα πολλα απο τα στελεχη τους και οχι γιατι δεν θελουν εξουσια, αλλα ειτε γιατι θελουν πιο πολυ απο οση τους εχει δοθει, ειτε γιατι στην περιπτωση της Α.Ε. εφυγαν με συνθηματα που αν τα πραγματα επαιρναν τον δρομο που θελει ο κ.τσιπρας με τον κ.καμμενο, θα γυρνουσαν μπουμεραγκ και δεν θα βρισκαν ουτε τους ψηφους τους στις επομενες εκλογες..ασε που το κομμα τους εχει σταθερα καθοδικη πορεια..

    το προβλημα των Α.Ε. ειναι οτι δεν εχουν καμια ρεαλιστικη ιδεολογικη πλατφορμα πλην των συνθηματων τους που εχουν ημερομηνια ληξης και οτι ο αρχηγος τους δεν εχει το ειδικο βαρος να σκεπασει αυτο το κενο με την προσωπικοτητα του..μαγνητοφωνακια στην βουλη, καταγγελιες εναντιον ολων ακομα και για ψεκασμους, εκθεση ιδεων που αλλαζε σε καθε εμφανιση απο τα μελη αλλα και τον αρχηγο, η ρωσοκινεζικη βοηθεια που ολο ερχεται και ειναι ατοκη και αλλα βεγγαλικα κουρασαν ακομα και τους ιδιους..

    το μελλον των 'φευγατων' ?
    ενα νεο κομματιδιο, που θα προσπαθησει ισως να ενωθει με το λαος και καποιες αλλες 'αντιμνημονιακες' δυναμεις..

  19. skolymos avatar
    skolymos 11/12/2012 14:32:32

    Αν δεν επιστρέψουν στην Ν.Δ. στις επόμενες εκλογές (εδώ γύρισε ολόκληρη Ντόρα...), τότε τους βλέπω στο νέο κόμμα που θα καλύπτει το ¨κενό" από Ν.Δ. έως ΣΥΡΙΖΑ.

  20. andreas avatar
    andreas 11/12/2012 15:05:35

    Πληρώστε κορόϊδα: Επτά βουλευτές γιά ''δωρεάν τουρισμό'' στις ΗΠΑ
    Η Ελλάδα καταστρέφεται, αλλά οι πολιτικές-κομματικές συμμορίες της,
    ΔΕΝ καταλαβαίνουν τίποτα

  21. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/12/2012 15:29:56

    Τα εκλογικά ποσοστά των ΑΝΕΛ και τον Μαϊο και τον Ιούνιο ήταν τεράστια έκπληξη για μένα και η ψήφοι που κέρδισαν μου φάνηκαν πολύ πιο αδικαιολόγητοι και "κουφοί" και από αυτούς προς την ΧΑ. Οπως και να έχει αποτελούν μια απόδειξη ότι η ΝΔ δεν κατάφερε να εξηγήσει επαρκώς και να πείσει τους δικούς της κατά βάση ψηφοφόρους για τις ορθές κατα τη γνώμη μου επιλογές της.
    Με αφορμή αυτό το μπάχαλο οι ψηφοφόροι των ΑΝΕΛ ας το ξανασκεφτούν. Μήπως το μνημονιακός- αντιμνημονιακός είναι τελικά ένα ψυτοδίλημμα; Ποιος Ελληνας είναι "ερωτευμένος" με το μνημόνιο; Μήπως τα παραγματικά διλήμματα είναι άλλα και πολύ σημαντικότερα; (Τι Πανεπιστήμια θέλουμε/ πόσο και τι κράτος χρειάζεται/ πόσους μετανάστες αντέχουμε και με ποιες προϋποθέσεις/ποιο μοντέλο οικονομίας είναι απαραίτητο κλπ)

  22. george77 avatar
    george77 11/12/2012 15:41:04

    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΟΦΗ!!!ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.....Μανώλης: Ελπίζω ο Αντώνης Σαμαράς να τα τινάξει όλα στον αέρα
    «Έχω την ελπίδα ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα τα τινάξει στον αέρα, αλλά ακόμα και αν ψηφιστούν τα μέτρα εμείς θα είμαστε στο δρόμο», δήλωσε ο κ. Μανώλης, ο οποίος ζήτησε άμεσα εκλογές.

  23. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/12/2012 16:13:09

    Αναμενομενη εξελιξη. Αναμενω πλεον (μετ)εκλογικη συνεργασια Συριζα & Χ.Α, μπας και βγουν τα κουκια...

  24. dim avatar
    dim 11/12/2012 16:22:35

    Θέλω να δω εδώ έναν, έστω και έναν, που θα πει ότι θα ξαναψηφίσει Καμμένο.... Τον κατ' επάγγελμα συκοφάντη, αερολόγο και συνομωσιολόγο, έναν άνθρωπο που σε τόσο δύσκολες στιγμές για τη χώρα στήθηκε μπροστά σε κάμερες και ισχυρίστηκε ότι λέει ψέμματα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ενώ ήξερε ότι ο ίδιος είχε δώσει το έγγραφο στη Προεδρία της Δημοκρατίας...

  25. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 11/12/2012 19:33:54

    Το ότι το πολιτικοδημοσιογραφικό σύστημα είναι τσίρκο είναι γνωστό.
    Μετά την ιστορία με το non paper και τον Παπούλια ο Καμμένος θα έπρεπε να αποτελεί παρελθόν. Στερείται στοιχειώδους σοβαρότητας. Αντ΄αυτού δημοσιογράφοι και πολιτικοί τον αντιμετώπισαν ως πολιτικό παράγοντα....
    Και με αυτόν τον ανεκδιήγητο σκέφεται να μας συγκυβερνήσει το άλλο αγλάισμα της σοβαρότητας , ο Τσίπρας. Άλλη φούσκα σοβαροφάνειας αυτός...