#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2012 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα: Γνώριζαν από την αρχή ότι το πρόγραμμα του ΔΝΤ θα αποτύγχανε



«Γνωρίζαμε από την αρχή πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν αδύνατο να εφαρμοσθεί, καθώς δεν υπήρξε πουθενά ένα επιτυχές παράδειγμα, λόγω και του γεγονότος της συμμετοχής της Ελλάδας στο ευρώ, που δεν της επιτρέπει την υποτίμηση του νομίσματός της για την ανάκτηση της ανταγωνιστικότητας».

Ποιος το είπε αυτό; Ποιος ομολογεί με τον πλέον κυνικό τρόπο ότι το πρόγραμμα σωτηρίας της Ελλάδας ήταν από την αρχή σχεδιασμένο για να… αποτύχει και να οδηγήσει τη χώρα στο γκρεμό;

Το είπε ο κ. Παναγιώτης Ρουμελιώτης, πρώην εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ, ένας άνθρωπος που πληρώνονταν από το ελληνικό κράτος για να προστατεύει τα συμφέροντα της χώρας. Ο κ. Ρουμελιώτης πρόσθεσε πως η τρόικα υποτίμησε τις αρνητικές συνέπειες του προγράμματος για την ελληνική οικονομία, καθώς η μεγάλη ύφεση δεν οφείλεται στη μη εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων από την ελληνική πλευρά, -όπως λέει η τρόικα- αλλά στις μεγάλες περικοπές δαπανών.

Ο άνθρωπος αυτός αν δεν το γνωρίζετε είναι πρώην υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, έμπιστος του Γιώργου Παπανδρέου τα προηγούμενα χρόνια.

Μάλιστα, οι φήμες λένε ότι ο ΓΑΠ τον είχε προτείνει για πρωθυπουργό, ο κ. Ρουμελιώτης είχε μπει στο αεροπλάνο για την Αθήνα προκειμένου να ορκιστεί αλλά κάπου  «σκάλωσε» το θέμα και επελέγη ο Λ. Παπαδήμος.

Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν, όταν φτιαχνόταν το πρόγραμμα στην Ουάσιγκτον είτε δεν είπε ποτέ τίποτε είτε είπε και κάποιοι το έκρυψαν.

Αν ο εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ γνώριζε από την αρχή την αποτυχία του προγράμματος κανονικά έπρεπε μέχρι και συνέντευξη τύπου να κάνει και να τα πει, όχι να αφήσει να καταστρέφεται η χώρα.

Αν δε τα είπε στον ΓΑΠ και τον Βενιζέλο ή τον Παπακωνσταντίνου και αυτοί έκαναν την πάπια, αυτό είναι μεγάλο πολιτικό σκάνδαλο.

Κι αφού εδώ μιλάμε για ομολογία ενός ανθρώπου, μήπως θα έπρεπε αυτή η… ρημάδα Εξεταστική Επιτροπή για το πώς φτάσαμε στα Μνημόνια, να μην μπει στη μέγκενη της τρικομματικής κυβέρνησης.

Διότι άλλο η κοινή προσπάθεια για σωτηρία της πατρίδας κι άλλο η μεγάλη απάτη. Αν το ΠΑΣΟΚ δεν έχει τίποτε να φοβηθεί ας τολμήσει να ζητήσει έρευνα. Άλλωστε, δικό του στέλεχος είναι ο κ. Ρουμελιώτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 25/07/2012 23:05:29

    Τα είχε πει ο Σαμαράς σε όλους τους τόνους.
    Το δυστύχημα είναι ότι τώρα αναγκάζεται να συνεχίσει την εκτέλεση του "θεάρεστου" έργου.

    • sawas avatar
      sawas @ GO 26/07/2012 00:18:46

      Και ο ΓΑΠ το έλεγε!!! Ε και?
      http://www.youtube.com/watch?v=19LB5MCJ9vY

      • GO avatar
        GO @ sawas 26/07/2012 11:03:22

        Πού; Στο Καστελόριζο;

        • sawas avatar
          sawas @ GO 26/07/2012 11:57:29

          Ναι, είχε και παρέα!!!

          http://www.youtube.com/watch?v=oCL798pmso

          • GO avatar
            GO @ sawas 26/07/2012 12:44:41

            Ξαναπήγαινε στο αρχικό μου σχόλιο.

  2. NICK avatar
    NICK 25/07/2012 23:15:44

    Θελω να θυμισω ότι αυτό το προγραμμα ελαβε υπό την "ιδιοκτησία" του ο Πρωθυπουργός κ. Σαμαρας επίσημα προ λιγων ημερων.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ NICK 26/07/2012 01:05:01

      Είδες το αποτέλεσμα της προσπάθειας και έκρινες μήπως ή απλή εμπάθεια; Η χώρα είναι ένα βήμα από το γκρεμό και το παίζεις έξυπνος; Τσίπρας ή Καμμένος; Όχι ότι έχει διαφορά εν τέλει...

      • GO avatar
        GO @ Γεώργιος Τ. 26/07/2012 10:44:28

        Ούτε Τσίπρας, ούτε Καμμένος.
        Σαμαράς, για όσα έλεγε ακόμα και μέχρι την προχθεσινή ομιλία του στην Κ.Ο της Ν.Δ.

  3. Leonidas avatar
    Leonidas 25/07/2012 23:25:20

    Αυτό το γνώριζαν, και το προέβλεπαν, πλείστοι όσοι οικονομολόγοι.
    Οι Ελληνες πολιτικοί, οι καημένοι, δεν είχαν ιδέαν - παρά ταύτα υπογράφανε ότι τους έδινε το ΔΝΤ και η Τροϊκα...
    Οι στόχοι αποτύγχαναν, αλλά αυτοί υπογράφανε ξανά, κι άλλα μέτρα. Και αποτυχάινανε κι αυτά.

    Αλλά και τώρα , φαίνεται, θα κάνουν ότι τους λέει η Τρόϊκα. Δεν παέι να μεγαλώνει η ύφεση.. να μην φαίνεται επενδυτής στον ορίζοντα ούτε με το κυάλι..

    Κάτι σαν τις 10 εντολές , που πήρε ο Μωυσής.
    Η Τροϊκα ΞΕΡΕΙ.
    Και η σημερινή κυβέρνηση ΞΕΡΕΙ που παέι το πράγμα.
    Το ξέρουν κι οι γάτες.
    Ξεπούλημα πρώτα, δραχμή μετά,

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Leonidas 26/07/2012 01:05:29

      Βιαστικός είσαι κι εσύ...

  4. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 25/07/2012 23:31:02

    Πού τα δήλωσε αυτά γνωρίζουμε;

  5. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 25/07/2012 23:52:50

    πρέπει να ερευνηθούν μία-μία οι μελανότερες μετά την εισβολή στην κύπρο σελίδες της πρόσφατης ιστορίας μας από το δεκέμβριο του 2008 ως τη μέρα που το δντ μπήκε στην ελλάδα και να ενημερωθούμε σχετικά με τα συμπεράσματα.

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 25/07/2012 23:57:56

    Ο Ρουμελιώτης δεν είπε κάτι καινούργιο.Τα έχουν γράψει και αναλύσει άπειροι σχολιαστές,εδώ και τόσους μήνες.Η πολιτική αυτή του αργού και βέβαιου θανάτου των Ελλήνων συνεχίζεται απτόητη.Ας μη συνεχίσω.

  7. NICK avatar
    NICK 26/07/2012 00:15:58

    Γιατί να μην υπαρξει και συνεχεια στον προβληματισμό; εφόσον θα συνεχιστεί και από τη νεα κυβερνηση η πολιτική του βεβαιου και αργου θανατου, δεν εχει προφανες ενδιαφερον να συζητηθει ποια πρεπει να είναι η απάντηση των συνδικατων;

  8. Enzo avatar
    Enzo 26/07/2012 00:52:41

    Είπαμε φέτος δεν μιλάμε , κάνουμε τουμπεκι.
    Αλλα του χρόνου που θα έρθουν τα νέα εκκαθαριαστικα θα παίξουμε τρομπονι άκοπα .
    Με πρώτο και καλύτερο γν κατάργηση της έκτακτης εισφοράς

  9. δημης avatar
    δημης 26/07/2012 01:18:14

    "Βόμβα: Γνώριζαν από την αρχή ότι το πρόγραμμα του ΔΝΤ θα αποτύγχανε"......
    -ΜΕ..ΠΟΣΑ ΛΕΓΑΝΕ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟΥΣ;;;; ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ....GAP-GAP, ΠΑΠΑΚΩΝ/ΝΟΥ ,ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ ,Ο ...ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ...ΚΛΠ-ΚΛΠ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ...
    -ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ Η...Μ Ι Α ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ;;;;
    (ΕΚΤΟΣ ΑΝ...ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΟΙ...ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ..ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ...

  10. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 26/07/2012 02:10:56

    ΛΕΒΕΝΤΙΑ Ο ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ.......ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΕ ΟΜΙΛΗΣΕ......
    ΠΩ ΠΩ ΘΑΡΡΟΣ....ΣΥΓΚΡΥΟ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ.....ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΠΡΟΕΔΡΟ....ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΤΩΧΟ......

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 26/07/2012 07:28:06

    Ελληνικό Καλοκαίρι 2007: όταν παιδιά, γονείς, παππούδες, γιαγιάδες, αντί για διακοπές στα χωριά τους, είτε έμειναν άστεγοι, είτε απανθρακώθηκαν. Οταν σπίτια, μαγαζιά, χλωρίδα, πανίδα, εκατομμύρια εκτάρια καλλιεργήσιμης γης, υπέρτατου φυσικού κάλλους αρχέγονα δάση (τα περισσότερα της Ευρώπης στην Ελλάδα), έγιναν στάχτη στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα. Kαι τον Δεκέμβριο 2008, οι κακούργοι, ψευδεπίγραφοι υφάρπαγες της εξουσίας, λαμπάδιασαν το κέντρο της Αθήνας, κάνοντας την Ελλάδα για άλλη μια φορά, παγκόσμιο αλγεινό υπέρτιτλο: “Τhe Greek Inferno”.

    Και οι ήδη στη συνείδηση των Ελλήνων πολιτών καταδικασμένοι σε “Τετράκις Ισόβια” κάθειρξη, δήμευση ακίνητης και κινητής περιουσίας τους και αμισθί υποχρεωτικό έργο τους αναδάσωσης Πανελλαδικά και μέχρι το τέλος της μίζερης ζωής τους, οι υποθηκευτές/καταστροφείς της Ελλάδας και ηθικοί αυτουργοί, όχι μόνο κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι κι ατιμώρητοι ανάμεσά μας αλλά τολμούν ανερυθρίαστα να φωτογραφίζονται και να κάνουν δηλώσεις on camera.

    Κατά τη γνώμη μου, είναι μεγάλη ντροπή μας που εξακολουθούμε να ανεχόμαστε το ατιμώρητο Εθνοκτόνο ΑΓΟΣ που οι κύριοι αυτοί από πρόθεση και κατά συρροή στην Ελλάδα προκάλεσαν και οι οποίοι, σε καμία περίπτωση, ΔΕΝ δικαιούνται το ευεργέτημα της υπεράσπισης στο Ειδικό Δικαστήριο.

  12. man8os avatar
    man8os 26/07/2012 10:30:12

    Περιμενω την εξεταστικη

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/07/2012 10:52:33

    Είταν γνωστό τοις πάσοι πως τα προγράμματα αυτά του ΔΝΤ δεν πετυχαν πουθενά.
    Το κρίσιμο ερώτημα όμως είναι πολιτικό και όχι οικονομικό:
    Γιατί το αποδέχτηκαν -ενώ ήξεραν- οι Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου;
    Πως, με ποιό τρόπο τους εξανάγκασαν ;
    Τους εκβίασαν ; Αν ναι, πως ;
    Είταν σχέδιο γεγικότερο για την εσωτερική υποβάθμιση και για την τελική διαρπαγή του εθνικού πλούτου ;
    Ο χρόνος θα δείξει...

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/07/2012 11:09:16

    Άργησε, αλλά επιτέλους ο οικονομικός επιστήμων κ. Ρουμελιώτης διάβασε Στίγκλιτς και Μύνχάου!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 26/07/2012 12:12:02

      Τέτοιοι τύποι αυτοί αμείβονται με "πενιχρό" μισθό από το Ελληνικό Δημόσιο για να παρέχουν τις υπηρεσίες τους...
      Άν δεν κάνω λάθος, παίρνουν και επίδομα Βιβλιοθήκης για να είναι ενημερωμένοι, χε χε - παρακαλώ, άν κάνω λάθος, να με διαψεύσουν οι καλύτεροι γνώστες μισθολογικών μυστικών των υψηλότερων ρετιρέ.

  15. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 26/07/2012 12:31:24

    Με συγχωρείται! Δεν θα έπρεπε να αναλάβει η δικαιοσύνη γι'αυτές τις δηλώσεις;

    • Γιώργος1 avatar