#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2012 13:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Βρόμικος» πόλεμος από τον ΣΥΡΙΖΑ



Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρακολουθούμε τις τελευταίες ημέρες τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, παρά το γεγονός ότι η τρόικα μονοπωλεί το ενδιαφέρον. Ωστόσο, είτε το πιστεύουμε είτε όχι, το πολυτασικό κόμμα του Αλέξη Τσίπρα έχει πάρει 27%, είναι αξιωματική αντιπολίτευση και ο λόγος του ακούγεται σε όλο τον πλανήτη.

Έτσι, λοιπόν, ακούμε πολλά και διάφορα τις τελευταίες ώρες με αφορμή τις αποκρατικοποιήσεις και την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας. Το ένα στέλεχος λέει ότι δε θα περάσει τίποτε, το άλλο ότι όποιος βάλει υπογραφή θα πάει φυλακή, ο Λαφαζάνης λέει ότι θα στήσουν Σινικό Τείχος, ο Στρατούλης ότι περιμένουν χειροπέδες όποιους κάνουν το λάθος να προχωρήσουν σε ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας.

Πρώτοι εμείς είπαμε ότι πρέπει να πουληθεί περιουσία αλλά να μην ξεπουληθεί κι όποιος διανοηθεί να κάνει το δεύτερο θα μας βρει μπροστά του. Κανείς δε μπορεί να έρθει να πάρει μπιρ παρά ούτε εταιρείες, ούτε ακίνητα – φιλέτα.

Όμως, στην περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ έχουμε να κάνουμε με μια πολύ προσεγμένη τακτική εκφοβισμού κάθε επενδυτή θελήσει να έρθει στην Ελλάδα να φέρει τα λεφτά του, είτε για καλό είτε για κακό.

Είναι μια τακτική που εκπορεύεται από την άποψη ότι η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι έγκλημα διαρκείας, ότι όποιος λέγεται επενδυτής είναι περίπου η Κόζα Νόστρα, με καμπαρντίνες και σηκωμένους γιακάδες που δε διαφέρει σε τίποτε από τον κοινό εγκληματία.

Είναι κι αυτό μια άποψη η οποία έχει τις βάσεις της. Κάποιοι στον ΣΥΡΙΖΑ πιστεύουν ακόμη ότι μόνο κρατικές επενδύσεις πρέπει να γίνονται και το άδικο, ανάλγητο, σκληρό κεφάλαιο δεν πρέπει να περνά την πόρτα της Ελλάδας γιατί θα την μολύνει.

Θα προτιμούσαν ένα Σοβιέτ ή μια Κούβα όπου τα πάντα θα ελέγχονται από την κρατική νομενκλατούρα αλλά που η χώρα θα ήταν 50-100 χρόνια πίσω. Δεν τους αδικούμε, μ’ αυτά μεγάλωσαν, αυτά θέλουν.

Όμως, σωτηρία της Ελλάδας χωρίς επενδύσεις δε νοείται, αυτό πρέπει όλοι να το καταλάβουν. Και η στάση του ΣΥΡΙΖΑ διώχνει και τους υγιείς επιχειρηματίες και τα λαμόγια. Για τα δεύτερα ουδόλως μας ενδιαφέρει, αλλά για τους Έλληνες και ξένους που θέλουν να δημιουργήσουν χιλιάδες θέσεις εργασίας και να βγάλουν την Ελλάδα από το τέλμα που βρίσκεται, πρέπει όλοι να αντισταθούμε στη στάση του ΣΥΡΙΖΑ.

Όταν μιλάνε για χειροπέδες, γκιλοτίνες, φυλακές και ειδικά δικαστήρια για όποιον τολμήσει να βάλει την υπογραφή του, τότε είναι υπεύθυνοι των λεγόμενών τους. Είναι κόμμα του 27% κι όχι περιθωριακό συνονθύλευμα που κανείς δεν το ακούει.

Ο λόγος του ΣΥΡΙΖΑ φτάνει σε όλο τον κόσμο και στους επενδυτές που θέλουν να ρίξουν λεφτά στη ΔΕΠΑ, στη ΔΕΗ, στην ΕΥΔΑΠ, στο Ελληνικό, στα εκατοντάδες κρατικά ακίνητα που κάθονται και δεν προσφέρουν τίποτε. Και ο λόγος αυτός δημιουργεί ένα περιβάλλον άκρως αντιεπιχειρηματικό. Εμφανίζει την Ελλάδα ως μια μπανανία που όποιος τολμήσει να επενδύσει έστω κι ένα ευρώ την άλλη στιγμή θα εξαφανιστεί από προσώπου γης, εφόσον βέβαια γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση.

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα για ένα μεγάλο, πλέον, κόμμα. Αν δε θέλουν επενδύσεις και θέλουν την κατάρρευση της οικονομίας ας μας το πουν ξεκάθαρα. Διότι να συμφωνήσουμε ότι δεν πρέπει να ξεπουληθούν τα πάντα έναντι πινακίου φακής, όχι όμως να δημιουργούμε ένα κλίμα ποινικοποίησης της επιχειρηματικότητας.

Πολύ ολισθηρό δρόμο διαλέγει ο κ. Τσίπρας και τα στελέχη του. Αν ποντάρει στην οικονομική καταστροφή της Ελλάδας για να κυβερνήσει θα πρέπει να ξέρει ένα και μόνο: Κάθε χώρα που κατέρρευσε και χρεοκόπησε ολοσχερώς, αυτή ξεπουλήθηκε στη συνέχεια, οικονομικά, κοινωνικά και πολιτικά.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/07/2012 13:33:14

    Μα πως αλλιώς θα συντηρήσουν τα ψηφαλάκια τους οι πολιτικοί τυχοδιώκτες του Τσίπρα; ξέρουν πολύ καλά ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου που τους ψήφισε είναι οι ΔΥ και οι οικογένειές τους και προσαρμόζονται στα δεδομένα.

    • ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ avatar
      ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ @ GreekInLux 06/07/2012 17:44:37

      Ερμηνεύεις λάθος τα ποσοστά !
      Ψαξε , βρες , διάβασε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ποσοστών !
      ΑΝ και τα ξέρεις , αλλά κάνεις και εσύ τον"αγώνα σου"

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ 06/07/2012 18:10:22

        ναι καλά...άσε μας τα 'παν κι άλλοι, δεν μασάμε...τι θες να μας πεις δηλαδή; ότι και καλά δεν ήταν μόνο οι ΔΥ αλλά και η πλειονότητα των ελευθέρων επαγγελματιών που ψήφισε τον Αλεξάκο; Η μήπως θες να καταπιώ αμάσητο το "ποιοτικό στοιχείο" που λέει ότι η ΝΔ στηρίχθηκε μόνο από συνταξιούχους και λοιπούς τρομοκρατημένους; για τράβα να δεις αν έρχομαι. Αν μίστερ επαγγελματία είσαι όντως αυτό με το οποίο υπογράφεις και ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ τότε ή άξιος της (κακής;) επαγγελματικής σου μοίρας είσαι, ή απλά ανάξιος να διοικείς μια επιχείρηση. Τι ζήλεψες στο λόγο και τι λογική του Σύριζα για πες μας κι εμάς να μάθουμε; τι λογική τη δανεική από τα κράτος ΠΑΣΟΚ που καταδικάζει την επιχειρηματικότητα και θεωρεί τον ελεύθερο επαγγελματία εξ ορισμού είτε πάμπλουτο είτε φοροφυγά και τον γ...αει στους φόρους; Σκέφτεσαι π.χ. να μείνεις μια Κυριακή του χρόνου παραπάνω ανοιχτός και να διευρύνεις το ωράριο σου τις γιορτές σου μπας και ρεφάρεις τη χασούρα αλλά έχεις ν’ αναμετρηθείς με τις πρακτικές των εγκάθετων της Κουμουνδούρου και του ΠΑΜΕ που μπορεί και να κάνουν "ντου" στο κατάστημά σου και ν' απαιτούν να το κλήσεις ή να σέρνουν τους υπαλλήλους σου (που μπορεί να μην έχουν αντίρρηση να δουλέψουν) έξω με το έτσι θέλω γιατί καταπατάς λέει τα εργασιακά δικαιώματα… που θα μας πεις και για αγώνες και ποιοτικά στοιχεία...σου τα χαρίζω τα ποιοτικά στοιχεία, μείνε μ’ αυτά εσύ και με τη συριζολατρεία σου.

    • chris avatar
      chris @ GreekInLux 07/07/2012 16:19:04

      Ο ΣΥΡΙΖΑ τρομοκρατει τους επενδυτες(περιμενε να δεις ποιοι θα ειναι πρωτα και μετα θα τα ξαναπουμε)
      Εναν ολοκληρο λαο , μια χωρα , και ολο το πολιτικο προσωπικο που εκβιαζεται και λοιδωρειται εδω και 3 χρονια απο μια ομαδουλα καραγκιοζηδων αλλοδαπων υπαλληλισκων, το προσπερναμε ετσι απλα.
      Αλλα βλεπεις το χρημα (και οι θεματοφυλακες παντως ειδους)δεν εχει πατριδα .

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 06/07/2012 13:40:43

    "...Αν δε θέλουν επενδύσεις και θέλουν την κατάρρευση της οικονομίας ας μας το πουν ξεκάθαρα..." Φυσικά και δεν θέλουν επενδύσεις! Φυσικά και θ΄λουν την κατ΄'αρρευση της οικονομίας αφού ο ΣΥΡΙΖΑ (στελέχη και ηγεσία τουλάχιστον) ανήκουν σ΄ εκείνο το είδος της Αριστεράς που επιβιώνει επενδύοντας στα προβλήματα που προκαλεί ή οξύνει. Φυσικά και δεν πρόκειται να μας το πουν ξεκάθαρα! Τουλάχιστον πιο ξεκάθαρα από ότι ήδη κατ΄ επανάληψη το έχουν κάνει και συνεχίζουν να το κάνουν. Και είναι εξωφρενικό κάποιοι να προσπαθούν να εμφανίσουν τον ΣΥΡΙΖΑ σαν κόμμα δυνητικά υπεύθυνο ή να στρουθοκαμηλίζουν αρνούμενοι να δουν και ν΄ ακούσουν αυτά που ο ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζει.

    • Καλά Κρασιά avatar
      Καλά Κρασιά @ firiki2010 06/07/2012 23:38:41

      Γιατί ποιος είναι αντίθετος με ΝΕΕΣ επενδύσεις ;

      Αλλά όλο για επενδύσεις ιδιωτών ακούμε από το 2009 και μία επένδυση δεν είδαμε .

      Ζήτησε κανείς να φτιάξει ένα καινούργιο λιμάνι μια καινούργια μαρίνα και του αρνηθήκαμε ;

      Ζήτησε κανείς να φτιάξει δρόμους από την τσέπη του και να τους εκμεταλλευτεί και του αρνηθήκαμε ; (Τι θα γίνει τα πανάκριβα διόδια τα τσεπώνουν αλλά ούτε μέτρο καινούργιου δρόμου δεν φτιάξαν ,ρήτρες δεν υπάρχουν ; )

      Ζήτησε κανείς να φτιάξει καινούργια δίκτυα σε ενέργεια ,τηλεπικοινωνίες ,ύδρευση και του αρνηθήκαμε ;

      Ζήτησε κανείς να κάνει δικές του συγκοινωνίες, δικό του Μετρό και του αρνηθήκαμε ; (Αλήθεια τι θα γίνει με τους έτοιμους σταθμούς ο νταβατζής siemens θα μας επιτρέψει να τους λειτουργήσουμε επιτέλους ; )

      Ζήτησε κανείς να φτιάξει εργοστάσια που να φτιάχνουν μηχανές ,αυτοκίνητα ,αεροπλάνα , κατσαρόλες , ποτήρια κ.α και του αρνηθήκαμε ;

      Ζήτησε κανείς να πάει σε ένα μη ανεπτυγμένο τουριστικά μέρος για να φτιάξει ξενοδοχεία και τουριστικές υποδομές και του αρνηθήκαμε ;

      Πες του μου μια πρόταση εκτός της επικίνδυνης με το υγροποιημένο αέριο που και εκεί σε "έτοιμο" μέρος ήταν χρυσοπληρωμένο με τ0 αίμα μας και μάλλον παιχνίδια παιχτήκαν παρά πραγματική προοπτική υπήρξε !!!

      Γιατί λοιπόν πρέπει να ξεπουληθούν τα έτοιμα μονοπωλιακά και κερδοφόρα βρε παιδιά ; Τι σόι επενδύσεις είναι τα ξεπουλήματα ;

  3. Tassos avatar
    Tassos 06/07/2012 13:57:32

    Ας κάνει ο Σαμαράς το εθνικό του καθήκον και ο κόσμος δεν τρώει το σανό που τρώνε τα πρόβατα του Τσίπρα. Ξεφορτωθείτε τις ΔΕΚΟ, σπάστε την ραχοκοκκαλιά του παρασιτικού κράτους. Ελα μωρέ τώρα με τα γατάκια του Τσίριζα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Tassos 06/07/2012 18:19:36

      Ακριβως αυτο !Τρομοκρατειστε τους τρομοκρατες του ΣΥΡΙΖΑ !Θελουν πολεμο στους δρομους ,στις επιχειρησεις ,στα συμβουλια κοκ θα τον εχουν !

  4. Σιγά τον πολυέλαιο !! avatar
    Σιγά τον πολυέλαιο !! 06/07/2012 14:06:42

    ".....Είναι μια τακτική που εκπορεύεται από την άποψη ότι η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι έγκλημα διαρκείας, ότι όποιος λέγεται επενδυτής είναι περίπου η Κόζα Νόστρα, με καμπαρντίνες και σηκωμένους γιακάδες που δε διαφέρει σε τίποτε από τον κοινό εγκληματία...."

    Ποτε έγιναν αυτές οι δηλώσεις ??
    Άλλο αντίθεση στην πώληση δημοσιας περιουσίας και μαλιστα κερδοφόρας (π.χ. ΔΕΗ) και άλλο εκφοβισμός πρόθεσης επενδύσεων .
    Πότε δηλωσαν ότι απορρίπτουν τις ιδιωτικές επενδύσεις ( που μεταξύ μας δεν θα έρθουν υπάρχει δεν υπάρχει ο ΣΥΡΙΖΑ )
    Η πωληση υπαρκτών (και κερδοφόρων ) επιχειρήσεων απο πότε είναι ΝΕΑ επενδυση??
    Το το πολύ πολύ αυτός που θα αγοράσει να αποτελέσει ένα ΝΕΟ κερδόφορο μονοπώλιο (π.χ. ΟΤΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ) με ότι προβλημα συνεπάγεται για τους τελικούς καταναλωτές ...δηλαδή ακριβό ρευμα ...ακριβό νερό κ.λ.π.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Σιγά τον πολυέλαιο !! 06/07/2012 15:57:23

      Για θύμισε μου μια επένδυση υπέρ της οποίας τοποθετήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ ! Γιατί εγώ ξέρω πως σε ότι επένδυση έγινε ή πήγε να γίνει ήταν αντίθετος !
      Η ΔΕΗ κερδοφόρα; Με τι συνθήκες ;
      Αν ένας κρατικός Οργανισμός έχει κέρδη 1000 ευρώ (δεν ξέρω πολλούς αλλά τέλος πάντων) δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το μέγιστο όφελος που θα μπορούσε να αποδώσει στο κράτος.
      Ζημιογόνες τουλάχιστον κρατικές επιχειρήσεις που δημιουργούν ελλείμματα και που δεν υπάρχει λόγος να είναι κρατικές να τις πουλήσουμε;
      Ο ΟΤΕ μονοπώλιο; Εχασαες επεισόδια. Κι από τον ΟΤΕ κι απ την Ολυμπιακή οι φορολογούμενοι/ καταναλωτές βγήκαν κερδισμένοι.

      Το "Στέκι της Θάλειας" να το κρατικοποιήσουμε;;;

  5. Αννίτα avatar
    Αννίτα 06/07/2012 14:11:21

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΙ ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ, ΚΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΕΒΓΑΙΝΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΟΝΟΤΑΝ.
    ΚΑΤ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΘΡΑΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΙΝΕΙ ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.......ΑΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΟΣΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
    ΠΑΡΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ: ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΘΑΝΑΝ 1.000.000 ΕΛΛΗΝΕΣ, ΣΥΝ 3.000 ΠΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΣΥΝ ΠΟΣΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Κ ΠΟΣΟΙ ΑΚΟΜΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΝΑΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΚΑΤΑ 2.000.000.
    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΑΛΛΑ.... ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ. ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.
    ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ Ν.ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ...............
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ...Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΙΓΟΣΤΕΥΕΙ........ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 6-7 ΕΡΗΜΩΝΟΥΝ ΠΙΑ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ..... ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΤΕ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ [1] ΧΡΟΝΟ;
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ, ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΔΥΝΑΤΟΙ.ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΥΠΟΥΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟ...........

  6. Αννίτα avatar
    Αννίτα 06/07/2012 14:12:50

    Η ΕΛΛΑΔΑ Δ Ε Ν ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟ

  7. SOTPAP avatar
    SOTPAP 06/07/2012 14:30:22

    εγω στηρίζω Κωστή Χατζηδάκη που θα κάνει αποκρατικοποιήσεις χωρίς να χαμπαριάζει από πιέσεις και πολιτικό κόστος

  8. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 06/07/2012 14:40:30

    Ίσως κάποιος θα πρέπει να ενημερώσει τους Συριζαίους, ότι η απειλή της γκιλοτίνας - της πολιτικής - μπορεί να λειτουργήσει προς αμφότερες τις κατευθύνσεις.
    Πράγμα, το οποίο απεδείχθη ήδη με την περίπτωση του "κουμπουροφόρου" Γεωργάκιου του Μικρού.
    Στην οποία περίπτωση, η επικοινωνιακή καθοδήγηση του εγκάτοικου της Πειραιώς και Σαλαμίνος Θείου Βρέφους, φάνηκε μεν ιδιαίτερα χρήσιμη βραχυπρόθεσμα αφού τον έκανε πρωθυπουργό από το πουθενά, αλλά μεσοπρόθεσμα κατέστησε το όνομά του αιώνιο ανάθεμα για κάθε Έλληνα' ανεξαρτήτως πολιτικής κατεύθυνσης, ιδεολογικής ένταξης και κομματικού προσανατολισμού.
    Ας μην παραδίδονται λοιπόν σε εύκολες ονειρώξεις οι αγαπητοί Συριζαίοι, με το περιστασιακό 27%.
    Τα Θεία Βρέφη, συνήθως αποκαλύπτεται ότι έχουν κάτι μικρά κερατάκια κρυμμένα μέσα στα φραστικά τους καπέλα.
    Και οι συμφωνίες που κλείνουν, μυρίζουν θειάφι...

  9. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 06/07/2012 14:48:29

    Επιβάλλεται να γίνουν αποκρατικοποιήσεις. Αποδείχτηκε ότι το κράτος δεν μπορεί να είναι επιχειρηματίας.Τόσα χρόνια που ήταν κρατικά μόνο ελλείματα μας γέμισαν.Καιρός να αξιοποιηθούν . Και επειδή απο ότι φαίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ θα τα κάνει όλα μπάχαλο ( ως και ο Σ.Ξηρός αποφυλακίστηκε) καλό θα είναι ο Σαμαράς να ενισχύσει την αστυνομία στους δρόμους ,να πιάσουν κανένα κατσαπλιά να τον βάλουν στην θέση του.Ο τόπος χρειάζεται αλλαγές,μεταρρυθμίσεις,επενδύσεις ,επιχειρήσεις,ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.Δεν μπορεί ο Τσίπρας να εμποδίζει ότι συμφέρει τον Ελληνικό λαό.Οι τακτικές του μπάχαλου και του παρακράτους θα πρέπει να λήξουν.Πρέπει να σοβαρευτούμε σαν λαός.

  10. blue nile avatar
    blue nile 06/07/2012 14:55:51

    Αν ήθελε ο ΣΥΡΙΖΑ θα μπορούσε να υιοθετήσει μια πιο λάιτ φρασεολογία για τις αποκρατικοποιήσεις δεσμευόμενος ότι θα εξέταζε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Όταν ερχόταν η ώρα.
    Έτσι θα κρατούσε την συνέπεια του και ο λόγος του δεν θα λειτουργούσε αποτρεπτικά σε υποψήφιους επενδυτές
    Όμως επιλέγοντας τον δρόμο της τυφλής καταγγελίας αποδεικνύει ότι όχι μόνο υπεύθυνη αντιπολίτευση δεν θα ασκήσει αλλά ακολουθώντας το πράσινο πρότυπο θα προτιμήσει να κάψει τα πάντα αρκεί να κερδίσει τις επόμενες εκλογές.
    Έφτασε κοντά, τόσο κοντά που σε λίγο η ανυπομονησία για την εξουσία θα μετατραπεί σε πρωτόγνωρη λύσσα των χουλιγκάνων του διεθνιστικού ονείρου.
    Καταλαβαίνω τους ευσεβείς πόθους των γκρουπούσκουλων που από την περιορισμένη απήχηση που είχε ο λόγος τους, ξαφνικά προβάρουν υπουργικά κουστούμια ενώ φλερτάρουν με άλλα αξιώματα ή θέσεις που τα έβλεπαν μόνο ζωγραφιστά.
    Από τα πανεπιστημιακά αμφιθέατρα με συντροφιά τις κοπελίτσες με τα ταγάρια της νιότης τους ,θέλουν να ανελιχθούν σε παράγοντες άσκησης εξουσίας που χαριετίζονται με χάι κλας γυναίκες.
    Την δόξα κανείς δεν την εμίσησε...
    Είμαι σίγουρος ότι ο Αντρέας σε λίγο θα ωχριά μπροστά τους.
    Δυστυχώς.

  11. οτι θελω βλεπω avatar
    οτι θελω βλεπω 06/07/2012 15:00:32

    μακαρι να ηταν το προβλημα ο συριζα του 3% , που εγινε 26% , που δεν κυνβερνησε ποτε , και λεει λογια ..λογια..λογια , και το ερωτημα ειναι , αυτοι που κυβερνουσαν και κυβερνουν , που ειναι τα εργα, εργα, εργα ?
    Στο τελος της ιστορίας θα ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ ο συριζα .....ΑΛΛΑ με ενα εξατλημενο ,λεηλατημενο , τρομοκραητημενο , εξαθλιωμενο λαο .
    ΚΑΙ το κερασακι
    Η Φινλανδία θέλει να φύγει απο το Ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ οτι θελω βλεπω 06/07/2012 15:57:55

      Ακόμα σας πληρώνει εσάς η Ντούρου - Ντούρου; βαρέα και ανθηγιεινά σας κολλάνε ή "ζήτω ο εθελοντισμός";; έλα που θα σας πείραζε ο εξαθλιωμένος τόπος...τα μασάτε εσείς κάτι τέτοια. Τόσο που αν δεν τα κάνουν άλλοι, υπόσχεστε με άλλα εύηχα λόγια να τα κάνετε εσείς.

      • οτι θελω βλεπω avatar
        οτι θελω βλεπω @ GreekInLux 06/07/2012 17:11:29

        TO 29% ειναι το max ενός βρώμικου fear game , 31 δεν γίνεται , το 15 % εφικτός στόχος !
        ΤΟ 26 % μπορεί και 40 % άνετα !
        Σε λίγο ΣΚΑΕΙ Η πρώτη δημοσκόπηση , έχει γέλιο και κλάμα !
        ΔΕΝ τολμούν ούτε να απαγκιστρωθούν (δημαρ) απο το οργανισμό για την διάσωση του κάπρου !
        Αντε και το cafe της προεδρίας , μέχρι εκεί .

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ οτι θελω βλεπω 06/07/2012 19:12:40

          Βλέπω σε αντίθεση με τη προεδράρα εσύ πρέπει να το σπικάρεις το αγγλικό τέλεια, γι αυτό και οι τόσες ξενικές παραπομπές. Μπράβο βρε, άξια η επιλογή των στελεχών. Αν μη τι αλλο, τώρα που ανοίξανε κι οι σχέσεις με το Αμέρικα, χρειάζεται κάποιους γλωσσομαθείς το παλικάρι. Ει ψτττ ρόζ φερέφωνο στα ΄πανε; αν δεν στα 'πανε να στα πω εγώ...έτσι κι αλλιώς μόνος το μαρτύρησες... "ότι θέλεις βλέπεις"! Κανείς δεν σου απαγορεύει να πιστεύεις ότι το σχεδόν 30% ήταν αποτέλεσμα παιχνιδιών τρομοκράτησης...προσβάλεις όμως και τη δική σου νοημοσύνη (για την οποία δεν με πολυνοιάζει) και του κόσμου, αν νομίζεις ότι ο "τρόμος" νίκησε την "ελπίδα" που εσύ και όμοιοι σου ευαγγελίζεστε και που έχετε πάρει εργολαβία. Αν ο κόσμος τρομοκρατήθηκε από κάτι αυτό είναι από το δικό σας τυχοδιωκτικό και αλλοπρόσαλλο πρόσωπο. Το καταλαβαίνει κανείς επίσης και από την ελαφρότητα με την οποία στηρίζεις το ότι το 26% γίνεται άνετα 40%...με την ίδια λογική θα σου πώ κι εγώ ότι το μπαλονάκι του 26 θα σκάσει με τόσο θόρυβο και ο κατήφορος θα είναι τέτοιος που το 5-6 θα φαντάζει ιδανικό! Όσο για την δημοσκόπηση που ΣΚΑΕΙ..αν είναι από τον ΣΚΑΙ που σας χαϊδολογεί τόσο απροκάλυπτα, τότε ξέρουμε ότι η αξία της θα είναι τόση όσο αυτή του..χαρτιού υγείας (χάριν ευγενείας). Χρύσωσε το πικρό χαπάκι που προσπαθείς να μην καταπιείς, όσο μπορείς...που θα πάει, θα σου περάσει...

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 06/07/2012 15:46:36

    "Eχει και η τρίχα τη σκιά της"
    ~λαϊκή παροιμία

  13. johnny avatar
    johnny 06/07/2012 15:53:54

    Το οτι πρωτοι εσεις ειπατε πως δεν θα επιτρεψετε το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας δεν αποτελει εχεγγυο μιας για τη μια και μοναδικη εξεταστικη για την οικονομια ειχε πει η ΝΔ και τωρα υπουργοι της κυβερνησης λενε οτι ειναι δευτερευουσας σημασιας,και για επαναδιαπραγματευση ειχε πει και ο υπ.οικονομικων λεει οτι δεν μας επιτρεπεται να ζητησουμε τιποτα και οτι το τουνελ ειναι μακρυ.Οσο λοιπον θα υπαρχουν τετοιες ανακολουθειες τοσο το 27% του ΣΥΡΙΖΑ θα αυξανει.Και αυτο ειναι το λιγοτερο,μιας και το χειροτερο ειναι θα αυξανει η αγανακτηση του λαου που αλλη μια φορα,ας προσεχε,εξαπατηθηκε.

  14. vagmyl avatar
    vagmyl 06/07/2012 16:12:07

    Κι άμα είναι τριχιά, Dimi ;

  15. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 06/07/2012 16:25:32

    Ας σπάσει κάποιος το ιερό δισκοπότηρο που λέγεται μονιμότητα και βλέπουμε αν είναι απραίτητες οι αποκρατικοποιήσεις. Ποιός είναι ο στόχος; Οι εταιρείες να λειτουργούν με όρους αγοράς. Ωραία, άρση μονιμότητας, μισθός ιδιωτικού τομέα, καθορισμός στόχων και μπόνους στους εργαζόμενους και στελέχη αν επιτευχθούν.

    Απ'ότι έχουμε δει με τις ξένες πολυεθνικές στην Ελλάδα, φόρους δεν πληρώνουν. Για ποιό λόγο να πουληθούν κερδοφόρες εταιρείες και μάλιστα στρατηγικής σημασίας; Για ένα πρόσκαιρο όφελος; Θα δεχτεί ξένος "επενδυτής" να αποδίδει στο ελληνικό κράτος, για 10 ας πούμε χρόνια, μέρος των κερδών του;! Είπαμε, ούτε εφορία δε πληρώνουν, ΦΠΑ; σας θυμίζει κάτι η εταιρεία που εκμεταλλεύεται το αεροδρόμιο;

    Φυσικά κι είναι λαϊκισμός να λες ότι ξεπουλιέται η περιουσία, αν γίνει σωστά δεν ξεπουλιέται, εκτός του ξεβολέματος κάποιων. Το ερώτημα είναι αν είναι αναγκαία;! Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά δε βλέπω μακροπρόθεσμο όφελος, παρά μόνο κάποιους να βγαίνουν πάλι στα ταμπούρια.

    Οσον αφορά αυτό που λένε κάποιοι ότι το ρεύμα πχ θα γίνει φθηνότερο, φούμαρα! Δεν ισχύει! Ο παρακάτω πίνακας είναι από δω
    http://www.umweltbewusst-heizen.de/Strom/Strompreis/Strompreis-Entwicklung-Deutschland.html

    και δείχνει την εξέλιξη των τιμών του ρεύματος στη Γερμανία που η απελευθέρωση της αγορά έγινε το 1998.

    στη 2η στήλη είναι το ποσοστό φόρου,
    στη 3η το κόστος παραγωγής και διανομής και
    στην 4η η τιμή ανά κιλοβατώρα


    Entwicklung des
    durchschnittlichen Strompreises in Deutschland
    in durchschnittlicher
    Steueranteil
    in Prozent durchschnittlicher
    Preis für die Stromerzeugung und Verteilung
    in Cent pro kwh durchschnittlicher
    Strompreis
    in Cent pro kwh
    2000 38.1 8.62 13.94
    2001 39.9 8.60 14.32
    2002 39.7 9.71 16.11
    2003 40.5 10.23 17.19
    2004 39.7 10.82 17.96
    2005 39.9 11.22 18.66
    2006 39.6 11.75 19.46
    2007 40.9 12.19 20.64
    2008 39.9 13.01 21.65
    2009 39.2 14.12 23.21
    2010 41.3 13.90 23.69

    Στην Ελλάδα από το 2004 ως σήμερα η αύξηση τιμής είναι περίπου 50%

  16. αλεχ avatar
    αλεχ 06/07/2012 16:38:45

    Φτανει πιά με τους μύθους των Δ.Υ. λες και είναι όλοι δασκαλεμένοι και λενε το ίδια πράγματα για τις ΔΕΚΟ -πως είναι τα φιλέτα - οι πολύφερνες νύφες κλπ. Τα ίδια λέγανε και για την Ολυμπιακή οι συνδικαλιστές της , το φιλέτο των φιλέτων λέγανε ,που κρατάει το gate ταδε στο JFK ,τα καλύτερα δρομολόγια κλπ.... και όταν βγήκε για πούλημα τελικά καμία αεροπορική εταιρία δεν ενδιαφέρθηκε!!Τέτοιο φιλέτο και επιστρατεύτηκε άρον άρον ο Βγενόπουλος για να φύγει από πάνω μας το φιλέτο!!Απλά όλα είναι μύθος και μπούρδες των συνδικαλιστών και μόνο ζημιές συσωρεύουν που τι ςπληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι. Αλλά να ξέρουν οι συνδικαλιστές και οι Δ.Υ. ότι μπορούμε και εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι μεροκαματιάρηδες να κατέβουμε στους δρόμους-είμαι περίεργος τότε να δω αντιδράσεις....

  17. avanti avatar
    avanti 06/07/2012 16:42:04

    Αποκρατικοποιήσεις παντού, μόνο ΕΥΔΑΠ/ΕΥΑΘ να μείνουν, έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιούνται όλοι, ως γνωστόν όταν οι επιχειρήσεις πάψουν να είναι αποδοτικές στους ιδιώτες ιδιοκτήτες τους τις επιστρέφουν πακέτο στο κράτος , και είναι επίσης νωστό ότι αυτό ισχύει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη τους πλανήτη μας.

  18. vagg.stam. avatar
    vagg.stam. 06/07/2012 18:53:34

    Να θυμήσουμε τί έχει πουληθεί μέσα σε δέκα χρόνια.. με αποτέλεσμα το χρέος απο 139,2 δις να ... εκτοξευθεί στα 390 δις!!!!!! -
    Η Πραγματική αξία αυτών που πούλησαν στην παρακάτω λίστα..
    ξεπερνάει το 1 τρίς!
    Ξεπούλησαν και ξαναξεπούλησαν τον Σκαραμαγκά
    Ξεπούλησαν την ΑΓΕΤ.
    Ξεπούλησαν τον ΟΤΕ.
    Ξεπούλησαν πάνω από το 90% του τραπεζικού τομέα.
    Ξεπούλησαν το λιμάνι του Πειραιά.
    Ξεπούλησαν την «Ολυμπιακή».
    Ξεπούλησαν τη διώρυγα της Κορίνθου.
    Ξεπούλησαν τους οδικούς άξονες της χώρας.
    Ξεπούλησαν το 48,5% της ΔΕΗ.
    Ξεπούλησαν το 38% της ΕΥΔΑΠ.
    Ξεπούλησαν το 64% από τα «Ελληνικά Πετρέλαια».
    Ξεπούλησαν το 49% του ΟΠΑΠ.
    Ξεπούλησαν το 92% της Εθνικής Τράπεζας.
    Παρέδωσαν το αεροδρόμιο των Σπάτων στους Γερμανούς.
    Παρέδωσαν τη γέφυρα του Ρίου στους Γάλλους.
    Παρέδωσαν την Αττική Οδό στον Μπόμπολα κ.ο.κ.
    Τέτοιους επενδυτές περιμένετε όλοι εσείς οι παραπάνω που διαμαρτύρεστε για την στάση του ΣΥΡΙΖΑ; Και δεν μας λέτε τι αντίστοιχες επενδύσεις γίνανε σε χώρες που υπάκουσαν τυφλά στα κελεύσματα των νέων αποικιοκρατών; Πόσο έτοιμοι να ξεπουλήσετε και την ίδια σας τη μάνα, μόνο κ μόνο για νάρθει ο όποιος φραγκάτος να σας τάξει καθρεφτάκια και χάντρες.Α ρε Ελληναράδες οσφιοκάμτες και τσανακογλύφτες.Επειδή έρπετε εσείς ο κάθε όρθιος σας τρομάζει

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ vagg.stam. 07/07/2012 11:55:25

      ΣΩΣΤΟΣ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ vagg.stam. 07/07/2012 12:28:41

      Ο όρθιος είναι ο ΣΥΡΙΖΑ? Που μόλις δει Τούρκο ή Σκοπιανό του πέφτει το σαπούνι?

  19. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 06/07/2012 19:32:49

    Ολα στον ιδιωτικο τομεα και γρηγορα,και μετα θα δειτε πως θα "πατωνουν" τα ποσοστα του συριζα με την απομακρυνση των καθε λογης απογοητευμενων κρατικοδιαιτων που τον περιστοιχιζουν.Η Ελλαδα πρεπει να γινει συγχρονο ευρωπαικο κρατος και η ωρα γιαυτο ειναι ΤΩΡΑ.

  20. Νικος avatar
    Νικος 06/07/2012 22:51:02

    Ποιό σύγχρονο ευρωπαικό κράτος έχει πουλήσει τον έλεγχο της ενέργειας, των υδάτων και των τηλεπικοινωνειών σε ιδιώτες?
    Ποιο δεν έχει κρατική αεροπορική εταιρεία?
    Μήπως η Γερμανία?
    Η Σουηδία?
    Η Νορβηγία?
    Η Φινλανδία?
    Λοιπόν αφήστε τις ασυναρτησίες!
    Αυτά συνέβαιναν μόνο στις χούντες της Λ. Αμερικής
    Η Γαλλία?

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Νικος 07/07/2012 12:16:18

      Η AIR FRANCE στη Γαλλία δεν είναι πλέον δημόσια εδώ και αρκετά χρόνια για περίπου τους ίδιους λόγους που έπαψε να είναι δημόσια και η ΟΑ...ήταν δηλαδή μη κερδοφόρα. Στο wikipedia αναφέρεται σχετικά:

      On 30 September 2003, Air France and Netherlands-based KLM Royal Dutch Airlines announced the merger of the two airlines, the new company to be known as Air France-KLM. The merger became reality on 5 May 2004. At that point former Air France shareholders owned 81% of the new firm (44% owned by the French state, 37% by private shareholders), former KLM shareholders the rest. The decision of the Jean-Pierre Raffarin government to reduce the French state's shareholding in the former Air France group from 54.4% to 44% of the newly created Air France-KLM Group effectively privatised the new airline. In December 2004 the state sold 18.4% of its equity in Air France-KLM. The state's shareholding in Air France-KLM subsequently fell to just under 20%.

      Σε σχετική λίστα δε υπό το λήμμα flag carier μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι ούτε π.χ. η British Airways αλλά ούτε και η Lufthansa είναι πλέον κρατικές. Ποιός λοιπόν λέει ασυναρτησίες; Εκτός κι αν οι παραπάνω χώρες κατατάσσονται στις χούντες της λατινικής Αμερικής.

  21. Νικος avatar
    Νικος 06/07/2012 23:02:49

    Θυμάμαι επίσης το Eurostar που ξεκινούσε από την ιδιωτικοποιημένη Αγγλία να παθαίνει επαναλαμβανόμενα ζημιές κάτω από τη Μάγχη μέσα στο τούνελ και να ένα μάλιστα να καίγεται. 100 είναι περίπου οι νεκροί σε σιδηροδρομικά δυστυχήματα την τελευταία δεκαπενταετία που ιδιωτικοποιήθηκαν!!!
    Θυμάμαι ΟΛΑ τα ιδιωτικά αεροδρόμια του Λονδίνου να κλείνουν για μέρες λόγω κακοκαιρίας και να μην έχουν φροντίσει να έχουν κατάλληλο εξοπλισμό για να καθαρισθούν και αναγκαστικά να προστρέχουν τα δημόσια μέσα! (όπως έγινε και εδώ πρόπερσι στην ιδιωτική εθνική οδό των διοδίων με το πρώτο χιονάκι)
    Μήπως να πω και για τα ιδιωτικό πυρηνικό εργοστάσιο της Φουκουσίμα? (στην Ευρώπη ευτυχώς δεν έφτασε ακόμη αυτή η τρέλα!)
    Μήπως κάποιος πρέπει να τα σκεφθεί όλα αυτά ή ... δε βαριέσαι....

    Τελικά το '74 ο Καραμανλής ήταν λάθος ή σωστός?
    Απλώς πρέπει να σκεφτόμαστε παραπάνω από ότι μας πλασάρει το ΔΝΤ...

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Νικος 07/07/2012 02:22:09

      Άσε δεν βρίσκεις άκρη. Αν αύριο κάποιος πει ότι για την κατάντια της χώρας φταίνε οι ... λεμονάδες, θα ξεκινήσουν οι εκστρατείες κατά της λεμονάδας.. Αρκεί να βάλεις την ταμπέλα "Νεοφιλελεύθερο" πάνω σε οτιδήποτε και μερικοί είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν, στα τέσσερα.

      Νεοφιλελεύθερη να είναι, κι ας είναι και κόλαση.

      Να τους δω θέλω όταν θα πάνε για τριήμερο στα Ζαγόρια και δεν θα έχει νερό για μπάνιο μετά το σεξ.. Επειδή κανείς ιδιώτης δεν συντηρεί ακριβά συστήματα ύδρευσης για χωριά ... επτά κατοίκων και 17 ξενοδοχείων που γεμίζουν Χριστούγεννα και Πάσχα. Εντάξει, στα νησιά υπάρχει θάλασσα.

  22. ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ avatar
    ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ 07/07/2012 16:56:23

    Όχι Αλέξη δεν είσαι ένας από εμάς...
    Ο Τσίπρας είναι τριαντάρης όπως και γω. Γεννηθήκαμε περίπου την ίδια εποχή, έχουμε ζήσει στην Ελλάδα τα ίδια χρόνια, μεγαλώσαμε στην ίδια πόλη, οπότε μάλλον θα έπρεπε να χαιρόμουνα που ενδεχομένως ένας από την γενιά μου είναι κοντά στο να γίνει πρωθυπουργός. Όμως δεν χαίρομαι με αυτή την προοπτική - του 'ναντίoν ανησυχώ βαθύτατα. Αλέξη δε σε νιώθω έναν από εμάς.
    Όταν εγώ αγωνιζόμουνα να τελειώσω το σχολείο και το πανεπιστήμιο - να δώσω μαθήματα και να μην χάσω την εξεταστική, εσύ πρωτοπορούσες στις καταλήψεις. Τι να πρωτοθυμηθώ από τις καταλήψεις, τους δικούς σας αγώνες, την ανταπόκριση που είχαν και την Παιδεία που βρίσκεται σήμερα. Όταν εσύ Αλέξη μετά τις σπουδές, έψαχνες να δώσεις στην κομματική σου διαδρομή επαγγελματική συνέχεια εγώ είχα την αγωνία να βρω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έδινες το πολιτικό σου στίγμα για πορείες και διαμαρτυρίες στο κέντρο της Αθήνας εγώ δεν μπορούσα να πάω στη δουλειά μου και οι δουλειές πολλών άλλων τριαντάρηδων πριν ανοίξουν κλείνανε. Όταν μας έπνιγε το μεγάλο ακυβέρνητο κράτος εσύ μας μιλούσες για άλλες 200 χιλ. νέες θέσεις εργασίας στο δημόσιο και έδινες ελπίδα εκεί που σήμερα υπάρχει τέλμα.
    Γι' αυτό ανησυχώ Αλέξη, γιατί για μένα είσαι το παρελθόν χωρίς ρυτίδες. Είσαι αυτό που αντιστεκόταν όλα τα χρόνια που θυμάμαι στο ανίκανο σύστημα που κυβερνούσε και του έδινε το άλλοθι να μην κάνει αυτά που έπρεπε. Και αν θες η πετυχημένη σου διαδρομή για μένα δείχνει την απόλυτη αποτυχία του συστήματος για την οποία φυσικά δεν είσαι υπεύθυνος αλλά σίγουρα είσαι και συ συμμέτοχος.
    Αλέξη, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις και τις ικανότητές σου, σέβομαι ότι είσαι αριστερός, ένα πράγμα δε συγχωρώ από άνθρωπο της γενιάς μου - να λέει συνειδητά ψέματα - .
    Και αν σου δοθεί η ευκαιρία να κυβερνήσεις, για να πετύχεις και να βοηθήσεις τη γενιά μας, που την έχει ακρωτηριάσει η κρίση, θα είσαι καταδικασμένος να κάνεις όπως οι προηγούμενοι, ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μας λες τόσο καιρό

  23. βασίλης avatar
    βασίλης 07/07/2012 21:14:00

    Το κόμμα του ΣΥΡΙΖΑ το αποτελούν Δημοσιογράφοι -Αποτυχιμένοι Συνδικαλιστές
    -και παρατρεχάμενοι του παλαιού πολιτικού συστήματος που ονειρεύονται
    επανασύσταση του κρατικισμού έτσι ώστε να μπορούν να αλωνίζουν και να τρώνε με χρυσά κουτάλια απο τις προμήθειες και απο τους εργοδότες όπως κάνανε και παλαιά εκβιάζοντας για απεργίες κλπ.
    Εκτός απο τα παραπάνω ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα συνοθύλευμα αριστεριστών που ονειρεύονται ολο το παλαιό πολιτικό σύστημα βάζοντας μπροστά την κ Δούρου
    η την Κ Κων/πούλου που έχουν "Θράσος" να χαρακτηρίζουν τους πάντες.
    κόμη φοβάμαι οτι τον Τσίπρα τον υποστηρίζουν δυνάμεις εκτός Ελλάδος οι οποίες θέλουν την άμεση καταστροφή της χώρας διότι δεν τα κατάφεραν με τον ΓΑΠ.