#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2009 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρε μανία αυτή η κυβέρνηση με τους «εθνικούς κινδύνους»



Αυτή η εμμονή της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ κάθε φορά που τα βρίσκει δύσκολα και αδυνατεί να εφαρμόσει την πολιτική που υποσχέθηκε, να επικαλείται εθνικό κίνδυνο, είναι ακατανόητη. Εκτός κι αν είναι σκόπιμη ώστε να φοβηθεί ο κόσμος και να αποδεχθεί μοιραία το όποιο αναγκαίο κακό.

Μετά τον κ. Παπανδρέου που μίλησε για εθνικό κίνδυνο από την οικονομία, ήλθε χθες και ο έτερος Καππαδόκης, ο κ. Μ. Χρυσοχοϊδης, να επικαλεστεί θέμα εθνικής σημασίας. Βλέποντας την εγκληματικότητα να βρίσκεται σε έξαρση, μίλησε για πρωτοφανή κρίση ασφάλειας που δυναμιτίζει τα θεμέλια οργάνωσης και λειτουργίας του κράτους.

Οπότε, στρώνει το χαλί για αστυνομοκρατία και ξεμπερδεύει και με τα όσα υποσχόταν προεκλογικά όταν χαρακτήριζε ανίκανη και άβουλη την κυβέρνηση της ΝΔ σε ότι αφορά την αντιμετώπιση του εγκλήματος. Ανακοίνωσε μια αντεγκληματική πολιτική η οποία για να εφαρμοστεί πρέπει να αλλάξει εκ βάθρων η αστυνομία, πράγμα πολύ δύσκολο αφού ζούμε, κυρίως στην επαρχία, ακόμη στην εποχή του Χωροφύλακα.

Ανακοίνωσε το Police on line όπου θα καταγράφονται ηλεκτρονικά όλα τα εγκλήματα και θα χαράσσεται η στρατηγική, αλλά ξέχασε να μας πει με ποιους θα τα κάνει όλα αυτά. Με τους αστυνομικούς πολλοί εκ των οποίων δεν γνωρίζουν ούτε τι είναι πληκτρολόγιο; Ή με τα διαλυμένα αστυνομικά τμήματα, κυρίως στην επαρχία;

Στην προκειμένη περίπτωση, χρειάζεται κατ' αρχάς καλή εκπαίδευση κι όχι πομπώδεις ανακοινώσεις για κομπιούτερ και γεωγραφικούς χάρτες.

Απέχει πολύ η σύγχρονη αστυνομία που λέει ο κ. Χρυσοχοϊδης από την πραγματικότητα που μας θυμίζει το ανέκδοτο «κεφάλι στο χαντάκι»  ή τον Χατζηχρήστο στον Ηλία του 14ου.

Διαβάστε και τις άλλες δηλώσεις του υπουργού εδώ: «Επαναστατικό ταμείο» χρηματοδοτεί τρομοκρατικά χτυπήματα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 22/12/2009 10:21:18

    Όταν παλαιότερα ο «κίνδυνος για το έθνος» γέμιζε καράβια και πέρναγε τα ελληνικά σύνορα ανεξέλεγκτα, κανείς δεν μιλούσε γιατί τότε ήταν «εθνικό κεφάλαιο», βέβαια μέσα από τα μάτια των κατασκευαστικών εταιριών, των εργοστασιαρχών και αυτών που έβλεπαν μελλοντικούς ψηφοφόρους. Επίσης το συγκεκριμένο θέμα έδινε νέα πνοή στα σχέδια υπερατλαντικών και γειτονικών κρατών, αφού δημιουργούσε μια μεγάλη και εύπλαστη μάζα στο εσωτερικό της χώρας μας που θα μπορούσε να προβεί σε ενέργειες υπέρ των ανωτέρω. Τώρα που κοντεύει να βαρέσει διάλυση η μπάνκα, τώρα που η κόλλα της κοινωνικής συνοχής έχει διαβρωθεί στο έπακρο, ο ΠΡΟΠΟτζής θα έρθει να μας σώσει όλους!!! Στις ονειρώξεις του βέβαια! Το κακό είναι πως είναι και κακός ηθοποιός και όταν τον δει κανένας στην τηλεόραση, νομίζει πως βλέπει κάποιον κωμικό που προσπαθεί να ειρωνευτεί τους σοβαροφανείς.

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 22/12/2009 10:22:18

    μα δεν πασχουμε στην καταγραφη! στην αντιμετωπιση πασχουμε?
    θα στειλει αστυνομικους στους δρομους?

  3. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 10:33:58

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΑΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ -ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΟΛΟΥ - C4I !!!ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ;;;;;;; ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ;;;;;; ΝΕΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ;;;;;;ΝΕΑ ΚΟΝΔΘΛΙΑ ;;;;;;;

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/12/2009 10:44:49

    Αυτο δεν πρεπει να μας πειραζει εμας.Ετσι κι αλλιως στη ΝΔ υπαρχουν νομοταγεις πολιτες.Δε νομιζω να πιστευει κανεις οτι θα βγουν νεοδημοκρατες να καινε αυτοκινητα και περιπτερα.Αλλοι θα τα κανουν αυτα,πιο κοντα στο κομμα του ΠΡΟΠΟ.
    Πιστευω οτι στα πλαισια υπευθυνης αντιπολιτευσης η ΝΔ πρεπει να αφ ενος να ψηφισει τυχον μετρα αλλα και να καταγγειλει τυχον σωου του ΠΡΟΠΟ προς εξαπατηση των αφελων γιατι θα υπαρξουν και παρομοια.

  5. parsifal avatar
    parsifal 22/12/2009 11:47:55

    Καλά ολοι δεν είχατε λυσσάξει με τα "σοράκια", τους πράκτορες των Σκοπίων και της Αγκυρας που καίνε την Αθήνα και τα δάση τόσα χρόνια ? Τώρα που τα λέει ο Χρυσοχοίδης σας πείραξε ? Οσο "κυβερνούσε" ο Καραμανλής και προίστατο της ΕΛΑΣ ο "αμυντικός" Παυλόπουλος η οικουμένη απηργάζετο τον χαμό μας και τώρα ολα είναι απλά και ο Υπουργός υπερβολικός ?

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/12/2009 12:10:18

    Πρέπει να δούμε την αλήθεια κατάματα.

    Το κύμα βαριάς εγκληματικότητας ωφείλεται στο ότι στην Ελλάδα έχουν εισέλθει αρκετοι εγκληματίες από τρίτες χώρες.

    Όταν αφήνεις το σπίτι σιου ανοικτό και εισαι σε κακόφημη γειτονιά, θα μπούνε κλέφτες.

    Ένα και ένα κάνει δύο σε αυτές τις περιπτώσεις.

    "Τρώς" μερικούς από τους επικεφαλείς των κατσαπλιάδων και στιους υπόλοιπους δίνεις διορία να εγκαταλείψουν τη χώρα.

    Υπάρχουν και οι επιχειρησιακές δυνατότητες και τα άτομα που μπορούν να αναλάβουν τέτοιες αποστολές και να μην εκτεθεί καθόλου η "αξιοπρεπέστατοι" κατά τα άλλα πολιτική ηγεσία του υπουργείου ΠΡΟ.ΠΟ και λοιπών τυχερών παιχνιδιών.

    Όλα τα άλλα είναι ΧΧΧ-ριές.



    Υπάρχει "εισβολή ληστών" κυριώς από το Βορά. Ρωτήστε συγγενείς και φίλους μεταξύ Ηγουμενίτσας και Λαρίσης και θα σας πουν.




    Η ιστορία επαναλαμβάνεται.

  7. parsifal avatar
    parsifal 22/12/2009 13:18:54

    Dubai πολύ "expeditif" σε βρίσκω οπως λέμε στα γαλλικά αλλά σωστό ! Πως καθάρισε με την ΕΤΑ ο Gonzalez ? Δια του ανορθοδόξου πολέμου ! Αλλά πάλι, τι θα πούν ο Συνασπισμός, ο συνήγορος του πολίτη, ο Κύρκος, οι ΜΚΟ κλπ. δημοκράτες ?

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ parsifal 22/12/2009 14:41:51

      Η Ο RUDOLPH W. GIULIANI TH NEA YOPKH !!ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΗ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!!

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/12/2009 13:24:39

    @PARSIFAL

    No one will find out, don't worry. If there is a will there is a way.

  9. parsifal avatar
    parsifal 22/12/2009 14:13:44

    then Mike go ahead !

  10. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 22/12/2009 16:31:23

    Κανεις λαθος μεγαλε δεν φταιει η εκπαιδευση των αστυνομικων,μια χαρα ειναι η εκπαιδευση και πολυ μυαλο εχουν οι ελληνες αστυνομικοι αλλα τι να κανουν οι αστυνομικοι οταν δεν γνωριζουμε σαν κρατος ποιοι και ποσοι και απο ποιες φυλες ζουν σε αυτην την ερμη την επικρατεια μας βρε αδερφε????????αυτοι δεν εχουν ιερο και οσιο,σκοτωνουν απλα για να σκοτωσουν και πεσμου που τα εβλεπες αυτα πριν το 1990???και εγω δεν σου λεω οτι ειναι κλεφτες,δολοφονοι και εμποροι ναρκωτικων στην πλειοψηφια τους,οχι δεν το λεω αν και το πιστευω αλλα οταν ο αλλος πειναει τι στην ευχη θα κανει οταν δεν υπαρχουν δουλειες βρε newgreeks που κοιμαστε τον υπνο του δικαιου και νομιζεται οτι μια ζωη θα εισαστε οι χαραμοφαηδες της βαρβαρης ευρωπης και θα σας δινουν λεφτα για να εισαστε δημοσιοι υπαλληλοι και να παιρνεται τα επιδοματα και συνταξεις στα 45 και 55/??δυσκολα φιλοι μου παρτακηδες και εγωιστες!!!ερχονται μεγαλα δεινα,ηδη στην εκλογη του παπαandrew για προεδρο του κομματος του πρασινου ηλιου και αναπτυξης ψηφιζανε οι λαθρομεταναστες που την προηγουμενη περασαν παρανομα τα συνορα της Ελλαδας!!!αυτο δεν ειναι προοδευτισμος κυριοι αλλα εθνικη π.... το υπολοιπο πιστευω οτι θα το βρειτε μονοι σας,θα ερθει απο μονο του στο μυαλο σας τι ειναι

    • Nικόλας avatar
      Nικόλας @ ΜΑΚΕΔΝΟΣ 22/12/2009 16:44:02

      άσχετο αλλα στην Σπαρτη το μακεδνος το λεμε οταν καποιος ειναι ψηλος

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Nικόλας 22/12/2009 19:45:08

        είναι ομηρική λέξη και σημαίνει ψηλός, μεγαλόσωμος

  11. Hase avatar
    Hase 22/12/2009 16:59:07

    Ρωτας με ποιους θα τα κάνει όλα αυτά. Ε ειναι απλο, με τον ανηψιο του Διωτη, με τον εγγονο του Διωτη απο πρωτη ξαδελφη και με αλλους γνωστους, καλα παιδια που χρειαζονται βοηθεια και υποστηριξη. Τι διαολο ταχουμε πλακα τα γαλονια.

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 22/12/2009 20:17:04

    Το ΠΑΣΟΚ εξαπατησε τον λαο,τωρα φαινεται το σχεδιο τους ,εθνικος κινδυνος ειναι η ιδια η κυβερνιση.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ μαρικα 23/12/2009 00:47:56

      Αν θέλει το ΠΑΣΟΚ να δει τον εθνικό κίνδυνο, ας βάλει τον Γιωργάκη στον καθρέφτη.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 23/12/2009 12:43:39

    Τους εθνικούς κινδύνους ως άλλοθι ξέρω να τους χρησιμοποίησε κυρίως η χούντα του 1967. Και οι άλλοι τους χρησιμοποίησαν, αλλά πολύ λιγότερο. Αυτός εδώ τώρα που τρομοκρατεί τον κόσμο τι παριστάνει ακριβώς;

  14. koronia96 avatar