27/04/2009 01:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρε καλώς και τον Σωκράτη


__________________________________________________________________________________________
Ο πρόεδρος της εταιρείας συμβούλων Danubius, ο Dan Fischer, ήταν  ο «παράγοντας» που έκανε στην Ρουμανία  το πολιτικό lobbying για λογαριασμό του ΟΤΕ, τότε που προετοιμαζόταν να εξαγοράσει το 35% της Romtelecom με τίμημα 675 εκατ. δολάρια. Και ήταν ως λέγεται πανίσχυρος, αφού μεταξύ άλλων μιλούσε και με τον τότε πρόεδρο Εμίλ Κονσταντινέσκου.

Η Danubius, όπως λένε από τον ΟΤΕ, αμείφθηκε με 7 εκατ. δολάρια μόλις ο ΟΤΕ απέκτησε τον έλεγχο της Romtelecom, τον Δεκέμβριο του 2008. Εξακολούθησε όμως να κινείται στο παρασκήνιο των όσων τεκταίνονταν στη Romtelecom με τον ΟΤΕ αφεντικό, την Intracom να εισβάλλει στις προμήθειες που ακολούθησαν και τη Siemens (παλαιά προμηθεύτρια) να αμύνεται για να μη χάσει ζωτικό χώρο.

Ταυτόχρονα, ο πολυπράγμων Dan Fischer διατηρούσε από το 1998 στενές επαφές και με την Intracom και ειδικότερα με τον τότε αντιπρόεδρό της Κωνσταντίνο Τσουκαλίδη, ο οποίος την περίοδο εκείνη οργάνωνε και τις δεξιώσεις στην Intracom για την υποδοχή των στελεχών του ΟΤΕ που μετέβαιναν ως επενδυτές στο Βουκουρέστι. (Κάποιοι σήμερα είναι κατηγορούμενοι για δωροδοκία από τη Siemens προς το παρόν.)

Στις 21 Σεπτεμβρίου 2000 η εταιρεία τού Dan Fischer έλαβε 250.000 ευρώ στον λογαριασμό της στην ΑΒΝ 11.00.165. Στην αιτιολογία αναφέρεται ότι τα χρήματα αυτά εμβάστηκαν από Sarris Ρ. Πιθανολογείται ότι πρόκειται για έμβασμα που έγινε από τη δικηγορική εταιρεία του κ. Πολάκη Σαρρή, στενού συνεργάτη του εκλιπόντος προέδρου της Κύπρου Τ. Παπαδόπουλου και μεγαλοδικηγόρου με διακεκριμένη δραστηριότητα στη δημιουργία και τη διαχείριση υπεράκτιων εταιρειών για λογαριασμό και επώνυμων Ελλήνων επιχειρηματιών. Ένας από τους πελάτες του κ. Σαρρή είναι και ο πρόεδρος της Intracom, Σωκράτης Κόκκαλης, ο οποίος στο γραφείο του πρώτου επί χρόνια διατηρεί πολλές εταιρείες προσωπικές ή και συναρτώμενες με διεθνείς δραστηριότητές του, όπως αυτή με την πολυθρύλητη Olympic Lottery της Ρωσίας...

Διαβάστε την συνέχεια εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 27/04/2009 02:21:46

    Είπαμε. Η διαπλοκή δεν έχει χρωμα, πατρίδα, φιλικές ή πατριωτικές σχέσεις. Και εμείς συζητάμε για την Μιζενς.....Α ρε κατάντια.

  2. Anideos avatar
    Anideos 27/04/2009 02:27:19

    na poume kati pio aplo: i perivoiti sumvasi 8002 DEN upograftike MONO apo tin Siemensa alla kai apo tin Intracom me sxedon to idio timima!

    1. Giati diwkete mono i Siemens kai oxi kai i Intracom? grifos

    2. Einai dunaton pote na exei zimiwsei to dimosio mono i Siemens EAN to exei zimiwsei kai oxi kai i Intracom???? e oxi vevaia eleos...... afou kai oi upagrapsan me to idio timima sxedon

    3. Edw diapistwnete kai pali poso epilektika ginete i epilogi katigoroumenwn!!!

  3. Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ 27/04/2009 07:29:31

    Η προωθηση του ΟΤΕ στην Ρουμανία έγινε κυριως απο την ΙΝΤΡΑΚΟΜ η οποία απέβλεπε σε νεες προμηθειες.

    Κυριαρχο ρόλο επαιξε -περα απο τον Κοκκαλη- ο Κ. Τσουκαλίδης, Γενικος Διευθυντης της ΙΝΤΡΑΚΟΜ γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ρουμανία.

    Αλλωστε για αυτο και σε ανυποπτο χρονο στήθηκε και η ΙΝΤΡΑΡΟΜ η οποία υπάρχει ακόμα.

    Ο Τσουκαλίδης με μεγαλοστελέχη του ΟΤΕ οργάνωναν όργια άσχετων προμηθειών (και άλλου ειδους όργια) στο Βουκουρέστι με οφελουμενους κυριως τους εαυτους τους.

    Αυτο ειναι και ο λόγος που ο Κόκκαλης εδιωξε τον Τσουκαλίδη διότι δεν ανεχόταν να τρωει απο την πιτα του.

  4. original avatar
    original 27/04/2009 08:59:33

    (και άλλου ειδους όργια)...

    Εξ ου και η διάρροια των διαιτητών στο Καραϊσκάκη!

    Πολλά φαγιά, πολλά σκ...

  5. zapata avatar
    zapata 27/04/2009 09:38:33

    τς τς τς... ο πρόεδρος Τάσσος μπλεγμένος σε τέτοια πράγματα...? Πέφτει η εθνική μου περηφάνια...

  6. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 27/04/2009 10:12:26

    @zapata

    Ο Τάσσους πριν γίνει πάρεδρος δικηγόρος ρωσσικών εταιρειών που ξέπλεναν μαύρο ολιγαρχικό χρήμα στην Κύπρο ήταν.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 10:36:38

    @7
    Μη πιάνεις στο στόμα σου τον Τάσσο.

    Τρως ψωμί από τη Σταζι.

  8. Helmut avatar
    Helmut 27/04/2009 11:37:16

    Προσοχή σε όσους πιάνουν στο στώμα τους την μνήμη του Τάσσου: εδώ μέσα το 80% των αναγνωστών θα έβλεπαν με καλό μάτι να υψωνόταν άγαλμα του στη Σταδίου στη θέση του Κολοκοτρώνη...

    Αφήστε λοιπόν ήσυχο τον "ήρωα" Τάσσο. Ομερτά παρακαλώ.

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 27/04/2009 12:17:38

    @12

    Εδώ ειναι ακόμη έξω και κυκλοφορεί ο Γιάννος που έχει βουίξει ο τόπος από Γάλλους, Γερμαούς, Τρεπεκλήδες κτλ. οτι τα έπαιρνε χοντρά, για το "πταίσμα" του Καπράνου λες εσύ...:);

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2009 12:54:09

    ΟΤΕ Ιντερνασιοναλ !!! ΑΕ.

    ΠΠ

  11. δωστα ολα avatar
    δωστα ολα 27/04/2009 13:10:38

    Η RomTelecom συνεχίζει και σήμερα να έχει πολλές δουλειές με τη Siemens. Και ο ΟΤΕ είναι ακόμα και σήμερα δεσμευμένος με την Siemens. Αν τα ψάξετε , θα βρείτε ότι υπάρχει κοινός παράγοντας που δένει αυτές τις δύο ιστορίες.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2009 15:29:43

    HELLAS SAT !!!! ??????????????????????

    Εταιρική διάρθρωση

    Η HELLAS SAT είναι θυγατρική του Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (O.T.E. Α.Ε.) που είναι ο μεγαλύτερος πάροχος τηλεπικοινωνιών στη Νοτιοανατολική Ευρώπη. Η HELLAS SAT έχει αδειοδοτηθεί από τις κυβερνήσεις της Ελλάδας και της Κύπρου και ιδρύθηκε τον Αύγουστο του 2001. Η HELLAS SAT κατέχει και διαχειρίζεται τον υψηλής ισχύος και προηγμένο δορυφόρο Hellas-Sat 2, ο οποίος είναι εγκατεστημένος στις 39° Ανατολικά και εκτοξεύτηκε το Μάιο του 2003.

    Διοικητικό Συμβούλιο
    • Γεώργιος Μαυράκης, Πρόεδρος
    • Παναγιώτης Καλαμπέτσος, Αντιπρόεδρος
    • Χριστόδουλος Πρωτοπαπάς, Διευθύνων Σύμβουλος
    • Γεώργιος Κόγια, Μέλος
    • Αναστάσιος Φιλιππάκος, Μέλος
    • Αγγελο Βούρβαχης, Μέλος
    • Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος, Μέλος


    ΠΠ

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 15:44:01

    # Προφήτης Says:

    Μη πιάνεις στο στόμα σου τον Τάσσο.Τρως ψωμί από τη Σταζι.

    -πας καλα ??????????????

  14. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 27/04/2009 18:23:21

    @τρια πουλακια

    Τόλμησα να θίξω τον ήρωα του.

    Άστο τον τρελό στην τρέλα του.

  15. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 27/04/2009 21:54:34

    @πρωην ΙΝΤΡΑΚΟΜ
    ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ!
    ΜΥΡΙΣΕΣ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΣΤΑΖΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΦΤΑΣΕΣ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΞΩ.
    ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ.
    ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΤΑΣΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΧΟΛΗ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ ΔΟΥΛΑΡΙΟ;
    ΨΟΦΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΤΣΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..