29/05/2011 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρίσκουν απήχηση οι προτάσεις Σαμαρά στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ !!!

Σαφώς και έχει τη σημασία του ότι έπειτα από τρία χρόνια, από εκείνη τη μοιραία ΔΕΘ του 2008, η Ν.Δ. «πήρε κεφάλι» στην πρόθεση ψήφου και ο Αντώνης Σαμαράς, λίγες ημέρες μετά το Ζάππειο ΙΙ, συνεχίζει την ανοδική πορεία του, κατακτώντας την εμπιστοσύνη των πολιτών.

Μεγαλύτερη όμως σημασία έχει το γεγονός ότι πλέον οι προτάσεις του βρίσκουν απήχηση σε πολίτες που παραδοσιακά δεν ψηφίζουν ΝΔ. Δίχως «πάτο» η πτώση του ΠΑΣΟΚ, το οποίο και «πληρώνει» τα λάθη, τις παλινωδίες, τα εκβιαστικά διλήμματα. Μετά το Συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών ο Πρωθυπουργός προσπάθησε να κατεβάσει τους τόνους, έχοντας ενδεχομένως πληροφορηθεί την αποτυχία του διλήμματος, που έθεσε στα κόμματα, την αποτυχία του «εκβιασμού» της κοινής γνώμης. Και διαρρέει τώρα ότι θέλει να ξανασυναντηθεί με τον Σαμαρά για να τα βρουν.

Στα ποιοτικά χαρακτηριστικά των τελευταίων δημοσκοπήσεων βρίσκεται η πλήρης αποδοκιμασία του Πρωθυπουργού και της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησής του. Ενώ η κοινή γνώμη -ανάμεσά τους και ένα ικανό ποσοστό των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ- βλέπει «ελπίδα» στο πρόγραμμα του Αντ. Σαμαρά, δηλώνοντας σύμφωνη στη μείωση της φορολογίας και στην ανάγκη επαναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου. Είναι ενδεικτικό ότι το 31% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ θεωρεί σωστή την επιλογή του Αντ. Σαμαρά να μη συμφωνήσει με τα περισσότερα από τα μέτρα της κυβέρνησης, το 42% -και πάλι των ψηφοφόρων του κυβερνώντος κόμματος- εκτιμά ότι οι προτάσεις της Ν.Δ. για μείωση της φορολογίας μπορούν να βοηθήσουν στην έξοδο από την κρίση, ενώ το 55% πιστεύει ότι η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει σε επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου.

Μέσα  στις τελευταίες 20 μέρες το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ έκανε βουτιά τριών ποσοστιαίων μονάδων, ενώ το 76% εκτιμά ότι τα προτεινόμενα από την κυβέρνηση μέτρα για το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα δεν μπορούν να βγάλουν τη χώρα από την κρίση. Μοιρασμένη είναι η κοινή γνώμη στις κυβερνητικές εξαγγελίες για τις αποκρατικοποιήσεις, όπου το έχει καταθέσει ενστάσεις και έχει διατυπώσει προϋποθέσεις για το «κεφάλαιο» των αποκρατικοποιήσεων- ενώ όσον αφορά στις πρόωρες εκλογές στο άμεσο μέλλον, «όχι» απαντά το 53% των ερωτηθέντων. Από τις 5 Μαΐου μέχρι την παραμονή της σύγκλησης του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών, το ΠΑΣΟΚ έχασε τρεις ποσοστιαίες μονάδες, ενώ η εξέλιξη της εκτίμησης πρόθεσης ψήφου δείχνει ότι από τον Μάρτιο του 2010 έως σήμερα έχει χάσει 12%. Στο αντίστοιχο διάστημα των τελευταίων 20 ημερών η Ν.Δ. εμφάνισε ανοδική τάση έπειτα από μια περίοδο «στασιμότητας» .

Η έρευνα της Pulse αλλά και της Alco δείχνει ανάγλυφα την αντιστροφή των πολιτικών δεδομένων. Ούτε «καταλληλότερος» δεν είναι πλέον ο κ. Παπανδρέου, ο οποίος ξόδεψε το πολιτικό του κεφάλαιο τάχιστα. Λάθος επιλογές, εκβιαστικά διλήμματα και μια πρωτόγνωρη στήριξη σε αποτυχημένους συνεργάτες: το 68% των πολιτών επιθυμεί την απομάκρυνση του Γ. Παπακωνσταντίνου και οι  επτά στους δέκα  πολίτες πιστεύουν πως τα νέα μέτρα της κυβέρνησης κινούνται προς τη λάθος κατεύθυνση.

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 29/05/2011 11:58:33

    Ημαστε σε καλο δρόμο. Όμως, εχουμε πολυ αποσταση να διανυσουμε ωσπου να φτάσουμε στον στόχο μας. Και ο ΓΑΠ ειναι σκληρος παιχτης. Ενα χαρτι είχε, αυτο της συναινεσης και το επαιξε αριστοτεχνικα. Πλεον η αντιπολιτευση δεν ειναι δυνατο να ζητησει εκλογες. Κερδισε λοιπον πιστωση χρόνου.

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/05/2011 12:09:51

    Πρέπει επιτέλους να δοθεί μία απάντηση αφού πέρασαν 45 χρόνια.Πώς γίνεται άνθρωποι ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΟΑΡΙΣΤΕΡΙΖΟΝΤΕΣ να έπαιρναν Δημόσια Εργα ακόμη και επι ΧΟΥΝΤΑΣ και σήμερα εκτός απο τεχνικές εταιρείες να έχουν εκδοτικά συγκροτήματα,τηλεοράσεις κ.λ.π. μέσα και να εξουσιάζουν τους πάντες;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΣΠΥΡΟΣ 29/05/2011 16:36:17

      ΣΩΣΤΟΣ . ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ
      (ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ) ΗΤΑΝ ΟΙ
      ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΥ "ΛΑΜΠΡΑΚΙΣΤΑΝ " ΜΕ ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ "ΤΑ ΝΕΑ".
      ΑΝΤΙΘΕΤΑ "ΔΕΞΙΕΣ" ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ η ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΕΙ η
      ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΧΟΥΝΤΑ (ΒΡΑΔΥΝΗ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ,ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ).
      ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.

    • Ένας avatar
      Ένας @ ΣΠΥΡΟΣ 29/05/2011 17:10:07

      Έλα ντε. Δες και στις εκλογές της ΕΣΗΕΑ. Ούτε ένας δεξιός δημοσιογράφος.

      Και μετά σου λένε για το κακό κεφάλαιο και τους κακούς δεξιούς.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2011 12:45:24

    Όλοι στο Συνταγμα! Ας έρθουν και τα τακτοποιμένα πράσινα παιδιά και οι πρόωροι συνταξιούχοι.

  4. geosid avatar
    geosid 29/05/2011 12:50:53

    ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΗΧΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
    ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΩΔΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΑΘΕΣΤΑΤΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΑΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ.
    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ ΤΟΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ, ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΕΝΝΟΩ,ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΥΣΤΗΜΙΚΟΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΠΑΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!

  5. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 29/05/2011 13:48:56

    Οι προτάσεις της Ν.Δημοκρατίας διαμέσου του Προέδρου της Αντώνη Σαμαρά είναι ο μόνο δρόμος για την έξοδο από την ατραπό στην οποία έχουμε εμπλακεί.
    Οι προτάσεις αυτές είναι σημαντικό που γίνονται αποδεκτές από ψηφοφόρους των άλλων πολιτικών δυνάμεων και ιδιαίτερα στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ διότι αυτό διευκολύνει την μελλοντική κυβέρνηση της Ν.Δημοκρατίας στην εφαρμογή του προγράμματος (ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ). Αυτή την ευθυγράμμιση και των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ στο προτεινόμενο πρόγραμμά μας, δεν πρέπει να μείνει χωρίς αξιοποίηση τόσο από την Κυβέρνηση αλλά και στην Αξιωματική Αντιπολίτευση. Όσο αναφορά την Κυβέρνηση θα πρέπει ο Πρωθυπουργός να καταλάβει ότι το άρμα στο οποίο είναι τιμονιέρης κτυπάει συνεχώς στα στηθαία και θα ανατραπεί, οι επιβάτες του δε, συνεχώς πηδούν από αυτό μήπως και γλυτώσουν. Η Αξιωματική Αντιπολίτευση πρέπει να συνεχίσει στο ρυθμό της Επαναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου και την συγκέντρωσή της στην όσο το δυνατόν, επέκταση και ειδίκευση, του τόσο στα ποσοτικά αλλά κυρίως στα ποιοτικά του χαρακτηριστικά, ώστε οι νέες αυτές μας θέσεις να γίνουν γνωστές στο Πανελλήνιο για να εδραιωθεί η πολιτική αλλά και ιδεολογική και προγραμματική μας πρωτοκαθεδρία στην Κοινωνία. Ώστε στις επόμενες εκλογές να μας δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσουμε το πρόγραμμά μας , το οποίο είναι ο μόνος βατός δρόμος προς (Όχι χωρίς εμπόδια)
    προς την οικονομική κυρίως σωτηρία της χώρας μας.

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/05/2011 13:54:27

    Το χαρτί της συναίνεσης,που αφελώς συνεχίζει να παίζει αυτός που κάνει τον πρωθυπουργό,το έκαψε ο ίδιος με τις αστείες παλλινωδίες του. Το μόνο που κατάφερε είναι να κερδίσει λίγο ακόμη χρόνο για τους τοκογλύφους και ο ευτελισμός του Προέδρου της Δημοκρατίας,που έπαιξε το παιχνίδι του. Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να του το ξεκόψει μια κι έξω. Συνάντηση των πολιτικών αρχηγών χωρίς ουσιαστική ατζέντα και με αόριστες,εκβιαστικές, δήθεν συναινετικές μπαρουφολογίες-φληναφήματα,από τη ΝΔ δεν ξαναγίνεται δεκτή. Αν δεν μπορεί ο ΓΑΠ να προστατέψει τον ύπατο θεσμό του πολιτεύματος, θα το κάνει ο Αντώνης. Όπως επίσης να επισημανθεί σ αυτήν την κυβέρνηση της κυριολεκτικά συμφοράς,ότι άλλη φορά νύξεις εκ μέρους της περί συνταγματικής εκτροπής, του τύπου κυβέρνησης προσωπικοτήτων, θα καταγγελθούν απ ευθείας, με συνέντευξη τύπου, στον Ελληνικό Λαό,

  7. thodoris_s avatar
    thodoris_s 29/05/2011 14:15:30

    Θεωρίες...θεωρίες..θεωρίες!
    Πως είναι δυνατόν να είμαστε ικανοποιημένοι και να λέμε οτι 'βρίσκουν απήχηση' οι προτάσεις Σαμαρά με 19,5% ποσοστό???
    Δηλαδή εαν έβγαζε 30 % ποσοστό η δημοσκόπηση τί θα λέγαμε?
    Τοσο καιρό παρακολουθούμε τον Jefrey να βουλιάζει ικανοποιημένοι,και δεν βλέπουμε οτι είμαστε στάσιμοι σε ανεπίτρεπτα χαμηλά ποσοστά.
    Με αυτά τα ποσοστά είναι δυνατόν να κυβερνήσουμε σε ενδεχόμενες εκλογές?
    Πως θα μας εμπιστευτεί ο κόσμος,όταν μας βλέπει τόσο οκνηρούς?
    Εφόσον αυτό εδω το site έχει γίνει ένα απο τα λίγα σοβαρά πεδία ανταλλαγής ιδεών πλεον στη χώρα μας,ενα απο τα λίγα αξιόπιστα αντιμνημονιακά forum δημόσιας συζήτησης,γιατί δεν πιέζουμε καθημερινά το κόμμα να γίνει πιο επιθετικό?αφού είναι δεδομένο πλέον οτι μας διαβάζουνε όλοι.και στο επιτελείο του προέδρου,αλλά και απο τα άλλα κόμματα.
    Γιατί δεν πιάνουμε ''απο το χεράκι'' το κόμμα να το σπρώξουμε στην επίθεση για να γίνει επιτέλους παλλαικό?
    'Οσο υπάρχουν άρθρα που ''χαιδεύουν αυτιά'',τόσο πιο πολύ θα εφυσηχάζουνε στη Νέα Δημοκρατία και το 19% θα μας φαίνεται ικανοποιητικό.
    Πιέστε περισσότερο παιδιά...μπορείτε.
    Ειδικά εσείς που αρθρογραφείτε εδώ...έχετε κερδίσει την προσοχή τους.