16/11/2009 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρήκαν τρεις «Γκρίζους Λύκους» ανάμεσα σε λαθρομετανάστες

Τρία μέλη της ακραίας εθνικιστικής και παρακρατικής τουρκικής οργάνωσης, «Γκρίζοι Λύκοι», ανακάλυψαν, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, οι αρχές της χώρας μας, όταν τέσσερις ημέρες πριν σταμάτησαν ένα ιστιοπλοϊκό γεμάτο λαθρομετανάστες. Όπως αναφέρουν υψηλόβαθμα στελέχη των υπηρεσιών ασφαλείας, και οι τρεις παραδέχθηκαν «ατύπως» ότι είναι μέλη της συγκεκριμένης οργάνωσης, η οποία, ως γνωστόν συνδέεται τόσο με το «βαθύ κράτος» της Τουρκίας και τις μυστικές υπηρεσίες της, όσο και με το οργανωμένο έγκλημα.

Το ιστιοπλοϊκό που πιάστηκε από το Λιμενικό στη θαλάσσια περιοχή των Κυθήρων, είχε ξεκινήσει από σημείο κοντά στη Σμύρνη και είχε τελικό προορισμό την Ιταλία. Το γεγονός ότι διακινητές-δουλέμποροι ήταν «Γκρίζοι Λύκοι» και εκτελούσαν αυτό το δρομολόγιο, δείχνει ότι το κύκλωμά τους έχει αναβαθμίσει ποιοτικά τις αποστολές του. Να σημειωθεί πως, σύμφωνα με τα στοιχεία των ελληνικών διωκτικών αρχών, οι «Γκρίζοι Λύκοι» περιορίζονταν, ως επί το πλείστον, σε μεταφορές λαθρομεταναστών σε ελληνικά νησιά στο Αιγαίο.

Το ιστιοπλοϊκό «Μπέρμπιχαμ», αγγλικής σημαίας, στο οποίο ανακαλύφθηκαν 41 λαθρομετανάστες από το Ιράν και το Ιράκ (34 άνδρες, 2 γυναίκες, 5 παιδιά), φαίνεται ότι παρουσίασε πρόβλημα στη θαλάσσια περιοχή Αυλέμωνας, στα Κύθηρα. Άγνωστος τηλεφώνησε στις ελληνικές αρχές, οι οποίες έσπευσαν επι τόπου. Να σημειωθεί πως το «ταξίδι» απευθείας από Τουρκία προς Ιταλία θεωρείται εξαιρετικά ακριβό, σε αντίθεση με την πολύ φθηνότερη μεταφορά από Τουρκία σε ελληνικά νησιά.    

"Απο τον σημερινό «Ελεύθερο Τύπο"

 Ερώτηση antinews: Μόνο Γκρίζοι Λύκοι εντοπίστηκαν; Μήπως ήταν και κανένας της ΜΙΤ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 16/11/2009 15:47:25

    ΩΠΑ! Μήπως ερχόντουσαν για να "συμμετάσχουν" στους εορτασμούς του Πολυτεχνείου;

  2. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 16/11/2009 16:23:52

    ΚΑNIS !! EINAI ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ !!! ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ...ΦΕΣΤΙΒΑΛ ...ΠΥΡΚΑΙΩΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ..ΣΤΑ ΠΑΡΤΥ ΜΟΛΟΤΟΦ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ...ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ !!!

  3. syn avatar
    syn 16/11/2009 17:18:48

    και δεν μου λέτε εσείς που τα ξέρετε όλα οι παραπάνω, στα καμένα μετά οι γκρίζοι λύκοι χτίζουν???
    (τελικός προορισμός η Ιταλία γράφει το άρθρο...Έχει Πολυτεχνείο και πορεία αύριο η Ιταλία???)

  4. stelios avatar
    stelios 16/11/2009 17:27:12

    Και τελικα τι απεγιναν?
    Τους στειλαμε πισω Α'θεση?
    Σε οποιαδηποτε σοβαρη χωρα θα τους ειχαν φουνταρει με μια πετρα στο λαιμο και δε θα ειχε μαθει κανενας τιποτα,εκτος απο αυτους που τους εστειλαν.

  5. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 16/11/2009 17:53:06

    ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ, ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΠΟΓΚΡΟΜ ( ΑΠΟ 250.000 ΣΕ 1300 ΓΕΡΟΝΤΕΣ ) ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ????????

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 18:32:30

    Ξέφραγο αμπέλι.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/11/2009 18:39:40

    Οι γρκίζοι λύκοι ήταν ανάμεσα στους λαθρομετανάστες όπως λέει ο τίτλος ή ήταν οι δουλέμποροι όπως λέει παρακάτω; Και αυτοί τόσο εύκολα παραδέχθηκαν έστω άτυπα την ιδιότητά τους;

    • krasnajia zvezda avatar
      krasnajia zvezda @ αλλενάκι 16/11/2009 20:17:05

      @αλλενάκι
      Οταν βλέπεις ότι τρία άτομα έχουν τουρκικές ταυτότητες και οι υπόλοιποι είναι ιρανοι και ιρακινοί, και το σκάφος έχει ξεκινήσει από Σμύρνη, δεν θέλει και πολύ σκέψη για να καταλάβεις ότι οι "Γκρίζοι Λύκοι" είναι οι διακινητές. Να σημειωθεί ότι δεν είναι η πρώτη φορά που πιάνονται σε λαθρομεταναστευτικά δρομολόγια από Τουρκία σε Ελλάδα. Είναι όμως, η πρώτη φορά που πιάνονται να κάνουν δρομολόγιο Τουρκία-Ιταλία μέσω Αιγαίου. Συνήθως πήγαιναν μόνο σε νησιά του Αιγαίου, όπου έχουν ξαναπιαστεί (πχ 2006).

      Εννοείται ότι ανακρίθηκαν από την ασφάλεια του Λιμενικού, ενδεχομένως και την ΕΥΠ, και ξέρασαν ότι είναι Γκρίζοι Λύκοι.

      Αν ήταν και ΜΙΤατζήδες μέσα εκεί, άγνωστο. Βέβαιη είναι η συνεργασία Γκρίζων Λύκων-ΜΙΤ και τουρκικού οργανωμένου εγκλήματος (βλέπε μείζον πολιτικό σκάνδαλο Σουσουρλούκ).

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ krasnajia zvezda 16/11/2009 20:50:19

        ε ας τα λένε αυτά καλό είναι όταν έχουν επιτυχίες στον τομέα αυτό, γιατί η ανάρτηση το λέει περιφραστικά και πρέπει να μαντεύουμε

  8. syn avatar
    syn 16/11/2009 19:12:27

    ιανέ μην κάνεις το κορόιδο, άλλο σε ρώτησα...

  9. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 16/11/2009 20:22:15

    Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΑΠΟ ΣΜΥΡΝΗ ΠΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΚΥΘΗΡΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΕΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΟΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΝΗΟΨΙΕΣ.
    ΤΟ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΛΙΜΑΝΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΙΤΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΜΕΤΕΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑKΤΕΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΟΠΟΥ Η ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΡΙΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ EUROFORCE.
    KATA TO REPORTAZ OI ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΝΤΟΠΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΚΡΙΖΟΥΖ ΛΥΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.
    ΝΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ !! ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ !

    • Edo avatar
      Edo @ ΙΑΝΟΣ 17/11/2009 00:10:28

      @ΙΑΝΟΣ

      Το ιστιοπλοϊκό πήγαινε προς Ιταλία και δεν το συζητώ καν. Ναι, πηγαίνουν οι τουρκοι δουλέμποροι (μεταφορείς) και στην Ευβοια και στην Πελοπόνησσο (εκεί κυρίως ξεμπαρκάρουν τους μετανάστες από Αίγυπτο). Το συγκεκριμένο είναι από τα ονομαζόμενα ακριβά δρομολόγια (άλλη, πολύ υψηλή ταρίφα στην "Δουλεμπορική Α.Ε.") κατ΄ευθείαν για Ιταλία.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 16/11/2009 20:40:02

    "ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ, ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΠΟΓΚΡΟΜ ( ΑΠΟ 250.000 ΣΕ 1300 ΓΕΡΟΝΤΕΣ ) ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ????????".

    Ιανε, αυτα ειναι εθνικιστικα, ακους εκει ελληνες με δικαιωματα στην πολη. που ακουστηκε; ρωτησες τους ιθαγενεις μας νεοοθωμανους; ειδικα τους ἱστορικους μας Δραγωνα, Λιακο, Κουλουρχανουμ και φυσικα-φυσικα την ρεpussy μας; Εδω δεν ειμαστε εμεις ελληνες, ποσο μαλλον οι της ΠΟλης.

    Οσο για τους γκριζους λυκους, ε! ανθρωπιστικο εργο κανουν οι ανθρωποι. συμφωνα δε με τον αλλο φωστηρα τον κ. Αλεξη Τουρκαλειδη του Παντειου, οι κἆτηγοριες αυτες περι ανθρωποεμποριου ειναι σατανικο σχεδιο ελληνων εθνικιστων για να ενοχοποιησουν την καϋμενη την τουρκια και να την αποκλεισουν απο τα Αιγαιακα της δικαιωματα.

  11. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/11/2009 23:10:09

    Ας το καταλάβουμε πως η Τουρκία με το να μας ξεφορτώνει εδώ όλο αυτό τον πληθυσμό των λαθρομεταναστών, από τα πλέον καθυστερημένα στρώματα του Αφγανιστάν, του Πακιστάν και του Μπαγκλαντές, καταφέρνει δύο πράγματα:
    1. Τους διώχνει από το έδαφός της, γιατί μόνο προβλήματα θα της δημιουργούσαν.
    2. Μας εποικίζει με μουσουλμάνους, σίγουρα μη αφομοιώσιμους.
    Μήπως θα έπρεπε το κράτος τελικά να αλλάξει στάση απέναντι σε όσους δικούς μας απασχολούν λαθραίους ή τους νοικιάζουν σπίτια "με το κεφάλι";

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 17/11/2009 11:36:57

    Δεν είναι πρώτη φορά που εκφράζονται φόβοι για την παράνομη είσοδο στην χώρα μας "Γκρίζων Λύκων", πρακτόρων της ΜΙΤ και ίσως φονταμεταλιστών μουσουλμάνων, οι οποίοι συγκροτούν ομάδες υπό την καθοδήγηση της Άγκυρας, για την δημιουργία επεισοδίων, αλλά και την υπονόμευση και αποσταθεροποίηση της κοινωνίας και την διάρρηξη της εθνικής μας ενότητας. Γνωρίζουμε από διάφορα παλαιότερα δημοσιεύματα ότι οι Λιμενικές Αρχές της γείτονος συνεργάζονται με τους δουλέμπορους, απλώς τώρα μαθαίνουμε ότι το επικερδές αυτό επάγγελμα, μαζί με άλλα εξ ίσου ή και περισσότερο επικερδή (ναρκωτικά, διακίνηση όπλων και γυναικών) ασκεί η ... "πατριωτική/εθνικιστική" οργάνωση "Γκρίζοι Λύκοι".

    Αλήθεια, πού βαδίζουμε σαν έθνος και κράτος;