#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2008 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρέθηκε ομαδικός τάφος σφαγιασθέντων Ποντίων;

Η ανακάλυψη ομαδικού τάφου στη Σαμψούντα, που πιστεύεται ότι ανήκει σε Έλληνες Ποντίους της περιόδου των διωγμών από τους Τούρκους, φέρνει πάλι στην επικαιρότητα την παθητική Ελληνική πολιτική σε ότι αφορά στο Ποντιακό ζήτημα. Τα οστά βρέθηκαν τυχαία κατά τη διάρκεια εργασιών σε σχολείο του χωριού Γιιαζισιλάρ, ενώ σύμφωνα με τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων οι εργάτες πέταξαν τα οστά στο ποτάμι της περιοχής. Ο κάτοικοι του χωριού όπου βρέθηκε ο ομαδικός τάφος, υποστηρίζουν ότι υπάρχουν και ερείπια από τέσσερις Ελληνικές εκκλησίες. Μία απ’ αυτές βρισκόταν εκεί, που σήμερα έχει κατασκευαστεί το σχολείο. Οι ιστορικοί δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο, στο σημείο να βρισκόταν και χριστιανικό νεκροταφείο. Το 1916 σφαγιάστηκαν άνδρες ηλικίας από 16 μέχρι 60 ετών στις περιοχές της Σαμψούντας και της Πάφρας. Φυσικά δεν υπήρξε καμία αντίδραση για το γεγονός αυτό, ούτε επίσημη, ούτε ανεπίσημη. Μόνον στο κανάλι Alpha έπαιξαν την είδηση. Για τέτοια είμαστε τώρα; Να ψάχνουμε χαμένους τάφους στην Σαμψούντα και την Κύπρο; Κανείς φυσικά δεν σκέφτηκε ότι σε μια εποχή που φτάσαμε να «βομβαρδιζόμαστε» από Αλβανούς, Σκοπιανούς, αλλά και Τούρκους, για την υποτιθέμενη καταπίεση μειονοτήτων στην χώρα μας, είναι καιρός να βγάλουμε από το «συρτάρι» της εθνικής λήθης το θέμα της γενοκτονίας, μαζί με τα υπόλοιπα. Τι χώρα έχουμε άραγε καταντήσει; 

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://alkimosarchive.blogspot.com/2008/03/blog-post_25.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 25/03/2008 16:00:30

    δηλαδη: εμπρος για μια συγχρονη μοντερνα εξωτερική πολιτικη
    Βασισμενη σε παλιες -οντως τραγικές ιστορίες- βουτηγμενη στο αιμα και στο μισος με στοχο την αναμοχλευση των παθών και την αμοιβαια καχυποψία.
    Δεν ξερω τι χωρα εχουμε καταντησει-ειναι Το ερώτημα

    εσεις που εχετε καταντησει το εχετε παρει χαμπαρι???

  2. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 25/03/2008 16:06:27

    Επι τη ευκαιρία είχαν και οι Τουρκοι σφαγιασθεντες την ιδια περιοδο. ΟΙ ευζωνοι δεν κερδισαν τυχαια το παρατσουκλι "σειταν (σατανικο) ασκερ". Ουτε ο πριγκιψ Ανδρεας (εξ αιματος Ελλην) τον τιτλο του καυσοκαλυβη. Δεν αφησαν ρουθουνι στην μεγαλειωδη πορεια προς το αφιον-καραχισαρ!!!
    αντεθνικώς σκέφτομαι υποθετω. Οι τουρκοι αμαχοι ειναι ως γνωστον γουρούνια!!!
    Α και να μην το ξεχασω. Ο Στρατος την εκανε πρώτος το 22 απο τη Σμυρνη. Αφησε τους αμαχους να "συνωστιζονται" στην προκυμαια. Μαλακες ητανε να υπερασπισθουν τους τουρκόσπορους???

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 25/03/2008 16:15:11

    ...θυμαμαι παντοτε εναν 90 χρονο γεροντα να παραδεχεται με καμαρι πως γυρισε απο τη Μικρασια με κομπολοι φτιαγμενο απο γυναικεια στηθη!! δεν ηταν εγκληματιας. Αγροτης ηταν πριν και μετα. και φιλησυχος!! Οι πραξεις του ηταν συνεπεια του μισους που καλλιεργειται και εσεις συστηματικά. Εκει οδηγουν τα εθνικιστικα παραληρηματα.
    ΥΓ Περισσοτερα "κατορθωματα" μιας τραγικής εποχης μπορειτε να βρειτε στο Μυριβηλη. -Κι αυτος εθνοπροδοτης

  4. Factorx avatar
    Factorx 25/03/2008 16:27:33

    sxolio.gr: "δεν ξερω τι χωρα εχουμε καταντησει - ειναι Το ερώτημα¨εσεις που εχετε καταντησει το εχετε παρει χαμπαρι???"
    Να έχουμε καταντήσει σχετικα με τι; Εξακολουθείς να μας ζαλίζεις ψαρεύοντας σε θολά νερά και φέροντας μας σε αντιποράθεση με το Αντί που έχει κατά τη γνώμη σου άλλη θέση. Τα ποράπονά σου στο περιοδικό. Εδω είμαστε φίλοι του Αντι, το έχουμε ξαναπεί δεκάδες φορές και το ξαναλέμε. Οι απόψεις μας αυτές είναι και όποιου του αρέσουν. Γιατί μόνο αφορισμούς είδαμε μέχρι σήμερα εκ μέρους σου. Τι σε κόφτει άραγε τόσο πολύ;

  5. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 25/03/2008 17:17:10

    egw pali pisteyw pws o sxolio.gr edw kai allou kata kairous ekfrazei ena shmantiko kommati anagnwstwn tou blog pou diafwnoun me meros twn apopsewn pou dhmosieyontai
    enas apo aytous eimai ki egw
    to idio akribws isxyei kai gia to periodiko tou opoiou eimai anagnwsths xronia,kai noiw8w tyxeros giayto
    kalo einai ,omws,factorx na apodexeste kai thn sklhrh kritikh
    dialogo ypoti8etai pws kanoume,oxi aples dhmosieyseis

  6. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 25/03/2008 17:20:08

    kai h dikh mou apopsh einai pws to 8ema kai ka8e paromoio den einai "e8niko"
    mallon me ta an8rwpina dikaiwmata exei na kanei
    na anagnwristei h genoktonia opws kai ka8e allh pou den exei,alla giati?
    isws gia thn apokatastash ths istorikhs alh8eias?
    gia na leitourghsei ws paradeigma pros apofyghn gia tis epomenes genies kai gia th dikh mas?isws?

  7. Factorx avatar
    Factorx 25/03/2008 17:31:14

    Συμφωνούμε απολύτως Xaralampos Trampakoulas. Δεκτή οποιαδηποτε κριτική- διάλογος. Το προηγούμενο σχόλιο αφορά την μόνιμη τάση ορισμένων να μας ταυτίζουν με το ΑΝΤΙ και απο εκεί να αρχίζουν τα γνωστα "που καταντήσατε κλπ". ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΤΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙς ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ. ΣΤΙς ΑΠΟΨΕΙς ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙς ΙΔΕΕΣ.

  8. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 25/03/2008 20:00:58

    anonymous
    tis teleytaies 2 protaseis sou den tis polykatalaba gia na mai eilikrinhs
    ta greeklish afenos ta exw synh8isei ,to omologw,apo ta palia ta xronia,afeterou logw tou oti eimai hmianalfabhtos texnologika,para ta polla ayta xronia,otan grafw apo to pc ki oxi apo to laptop,eksaitias enos problhmatos pou exei na kanei me ta triskatarata vista,den mporw na ta apofygw
    apo kei kai pera,to "se boh8eia" sou yponoei dolo...
    eleos re paidia
    mporei na ginw -kai 8a ginomai otan kai opote krinw kai goustarw- epi8etikos apenanti se apopseis me tis opoies diafwnw
    alla den tis enoxopoiw
    den katalaba...opoios diatypwnei apopsi me tin opoia den ta pame kala,swnei kai kala einai anentimos?...
    tespa,apla einai krima na milame sayto to epipedo
    eyxaristw gia to "eyrhmatikos" pantws,an kai den katalaba apo pou prokyptei:P

  9. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 25/03/2008 20:02:39

    to lew me thn ennoia oti monimws apo kapoious yponoeitai skopimothta se apopseis,les ki ekteloume diatetagmenh yphresia na poume
    kai mh me taytizeis me kanenan
    mhpws na diaforopoioumaste swnei kai kala apo olous gia na exoume pistopoihtiko aythentikothtas?:S

  10. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 25/03/2008 20:07:46

    sta alhtheia ekneyristhka
    me to na isopedwneis,na omadopoieis ay8aireta,na eirwneyesai ktl, ti akribws proageis?

  11. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 25/03/2008 20:20:45

    Συνεχώς επανέρχεται στο προσκήνιο η μομφή περί "εθνικοφρόνων" φασιστών και "συμμοριτοκομμουνιστών" προδοτών, ανάλογα από ποια όχθη μιλάει ο καθένας. Αυτά είναι παλιά, σάπια και μουχλιασμένα ιδεολογήματα. Και οι δυο είχαν λανθασμένες και σωστές ενέργειες. Ο Μεταξάς φασίστας ήταν και είπε "όχι" στους φασίστες. Ο Βελουχιώτης κομμουνιστής ήταν και είπε "όχι" στους κομμουνιστές. Ο Παπαδόπουλος φιλοαμερικανός και βασιλόφρων ήταν και είπε "όχι" στους Αμερικανούς στον πόλεμο των 7 ημερών κι έδιωξε την Βασιλεία. Ο Μπάμπης ο Δρακόπουλος αριστερός ήταν κι είπε ότι "προβοκάτορες έχουν καταλάβει το Πολυτεχνείο". Κι οι καταληψίες αριστεροί ήταν και τον έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

    Όποιος πιστεύει την σήμερον ημέρα ότι μπορεί να περιχαρακωθεί το σωστό στην μια ή στην άλλη ιδεολογία, είναι φανατικός και άρα άχρηστος για το παρόν και το μέλλον αυτής της χώρας. Δεν ξέρω ποια θα είναι η κρατούσα ιδεολογία στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα διαμορφωθεί, μόνο, απ΄ αυτούς που σήμερα πιστεύουν ότι: "ΕΘΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ".
    Περίπου 180 χρόνια πέρασαν από τότε που πρωτοειπώθηκε. Πόσα πρέπει να περάσουν, δηλαδή, για να το εμπεδώσουμε; Είναι τόσο δύσκολο πια, ή, απλώς, αντιστρατεύεται τα υπάρχοντα ιδεολογικά μαγαζάκια και γι' αυτό σκούζουν οι έχοντες και κατέχοντες την άδεια λειτουργίας τους και, κυρίως, το ταμείο των εισφορών και επιχορηγήσεών τους;

    FactorX κι όλοι της ομάδας του ANTI WEBLOG, το ‘χετε πιάσει το νόημα των καιρών. Θα είσαστε στο στόχαστρο αμφοτέρων, είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα, όταν θίγετε τα συμφέροντα της ξεπερασμένης ιδεολογίας τους. Αυτό, όμως, θα είναι κι η αδιάψευστη ένδειξη πως βαδίζετε σωστά, -πιστεύω. Αυτό κι η επισκεψημότητά σας.

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/03/2008 21:19:45

    Σχόλιε ξέχασες και την ΄Σφαγή τής Τριπολιτσάς΄.
    Ξερεις τότε πού οι ΄εθνικιστές ΄οι Ελληνες ξεσηκώθηκαν εναντίον τής Ησυχης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας,όπως γράφουν τά Τουρκικα Σχολικά Βιβλία και αναπαράγει ο Βερέμης και η Ρεπούση...
    Τελικά είναι εκπληκτικό το πώς αλλοιώνεται η Ιστορία.
    Η γενοκτονία των Ποντίων εξισώνεται μέ βιαιότητες τών Ελλήνων....
    Η σφαγή τής Σμύρνης μέ βιαιότητες Ελλήνων κατά την Μικρασιατική Εκστρατεία,ο Αττίλας μέ τά επεισόδεια του 1963 με τούς Βορειοκυπρίους...
    Τελικά η σχολή τών ΄Ιών΄τού Βασιλάκη (ξέρετε αυτού του δημοσιογράφου που ζητούσε συγνώμη στά δικαστήρια στην εκδίκαση αγωγών εναντίον του ,οπου κλαιγοντας έλεγε οτι παρασύρθηκε από άλλους....)έχει αφήσει σχετική σπορά...

    Υ.Γ.
    Ο πρώτος Ελληνας πού εξεδήλοσε τον θαυμασμό του για τον Κεμάλ ποιός ναταν άρα γε??
    Οχι ,οχι δεν ηταν ο οικολογος Τρεμοπουλος...
    Ο Μεταξάς ήταν...Τα σεβη μου.

  13. fantomas avatar
    fantomas 25/03/2008 23:44:34

    Κύριοι,
    σε έναν πόλεμο, σε μια μάχη σας θυμίζω ότι υπάρχει ο θάνατος και γίνονται σκοτωμοί.
    Δεν διαφωνεί κανένας ότι πιθανόν σε αυτά που αναφέρεστε έγιναν και ωμότητες . Όμως μην ξεχνάτε η ιδιάζουσα διαφορά σε ένα πόλεμο είναι το δίκαιο του καταπιεσμένου- αμυνόμενου από τον δυνάστη- επιτιθέμενου και το μέτρο της πάλης -άμυνας που διεξάγετε η μάχη- πόλεμος.
    Μην τα ισοπεδώσουμε όλα !

  14. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 26/03/2008 00:27:51

    eystoxh h parathrhsh fantomas
    wstoso,exoume isopedwsei polla
    pro pollou...
    blepe parapanw

  15. Swell avatar