#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 23:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρέθηκε εξωγήϊνη ζωή;



Μήπως έφτασε επιτέλους η ώρα της αλήθειας; Αυτό που όλοι περιμέναμε; Η NASA ανακοίνωσε πως θα οργανώσει έκτακτη συνέντευξη τύπου αύριο, με αντικείμενο της «ένα εύρημα αστροβιολογίας που θα συγκλονίσει την όλη  προσπάθεια της αναζήτησης στοιχείων για την ύπαρξη εξωγήινης ζωής».

Η ανακοίνωση αυτή έχει θέσει σε συναγερμό όλους τους ερευνητές θεμάτων ούφο, αλλά και γενικά όποιον ενδιαφέρεται για το ζήτημα των εξωγήινων.

Στη συνέχεια της ανακοίνωσης της, η αμερικανική διαστημική υπηρεσία διευκρινίζει πως «η αστροβιολογία είναι η μελέτη της απαρχής, της εξέλιξης, της διανομής,  και του μέλλοντος της ζωής στο σύμπαν».

Το ενδιαφέρον είναι μεγάλο, όπως μεγάλη είναι και η αγωνία για το πρόκειται να ανακοινωθεί. Μερικές πιθανές αποκαλύψεις είναι:

-Ανακάλυψε μήπως η NASA κάποιες ενδείξεις ζωής, έστω σε μικροβιακό επίπεδο, στον κόκκινο πλανήτη;

-Οι επιστήμονες έχουν αποκαλύψει πως ο δορυφόρος Ρέα του πλανήτη Κρόνου διαθέτει μια λεπτή ατμόσφαιρα αποτελούμενη από οξυγόνο και διοξείδιο του άνθρακα. Μήπως αυτό σημαίνει πως μπορεί να υπάρχει κάποια μορφή ζωής;

Η αυριανή εκδήλωση είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 2 μ.μ. στο αρχηγείο της υπηρεσίας στη Washington, D.C. και θα μεταδοθεί ζωντανά από το τηλεοπτικό κανάλι της NASA μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της.

S.A.- AOL News, Discover

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 01/12/2010 23:23:10

    τωρα εδεσε το γλυκο. αυτο μας ελειπε.

  2. Android avatar
    Android 01/12/2010 23:29:36

    Η μπάλα στα μνήματα...

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/12/2010 23:29:37

    Για εξωγήινη ζωή δεν ξέρω...αλλά από εξωγήινη ψ*λή από ότι φαίνεται θα χορτάσουμε τα επόμενα χρόνια...!

    Χλλλάααααατς...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ tsilivithras 02/12/2010 04:31:22

      λολ

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/12/2010 23:31:08

    ε, και?

  5. alfa2012 avatar
    alfa2012 01/12/2010 23:32:19

    οχι, θα μας πουν οτι ερχονται οι εξωγηινοι να μας καταλαβουν και γιαυτο πρεπει να ορισουμε εναν παγκοσμιο κυβερνητη για να μας σωσει ....
    αυτο που δεν γνωριζω ειναι ποιος θα μας σωσει απο τους σωτηρες και τους ψευτομεσσιες

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ alfa2012 01/12/2010 23:43:50

      Ο ΓΑΠ τι σου λέει; Να τον στείλουμε στον Σείριο ως πρέσβη (μαζί με την πρεσβυτέρα).

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ alfa2012 01/12/2010 23:56:42

      Μάλλον θα προτιμήσουμε να μας σώσουν οι εξωγήινοι!

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/12/2010 23:36:18

    Βρωμερή και αναίχυντη αποκάλυψη. Οι Αμερικανοί κατασκοπεύουν και τους εξωγήϊνους!

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 01/12/2010 23:37:15

      αναίσχυντη εννοώ, ή μάλλον επαίσχυντη, ντροπή ρεε

  7. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 01/12/2010 23:39:41

    η ΝΑΣΑ ανακοίνωσε ότι "θα πραγματοποιήσει στις 02/12/2010 συνέντευξη Τύπου για να συζητήσει ένα εύρημα αστροβιολογίας που θα επηρεάσει την αναζήτηση για την απόδειξη της εξωγήινης ζωής".
    Προφανώς θα ανακοινώσει ισχυρές ενδείξεις ή αποδείξεις ύπαρξης ζωής σε άλλον πλανήτη.
    Και ασφαλώς δεν θα κάνει λόγο για ύπαρξη νοήμονος ζωής(κάτι τέτοιο θα ήταν το "γεγονός της χιλιετίας").

    @ Orestios....η απόδειξη ζωής σε άλλους πλανήτες θα πυροδοτήσει νέες διαστημικές έρευνες και κάποια στιγμή μπορεί ακόμα και να ανατρέψει τα πάντα που πιστεύουμε ως
    άνθρωποι (Ηθική,θρησκεία,φιλοσοφία,φυσική,βιολογία κτλ).

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/12/2010 23:44:00

    Εδώ υπάρχει χώρα της Ευρώπης με εξωγήινο πρωθυπουργό και εσείς ψάχνετε ζωή σε άλλους πλανήτες...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΙΣ 01/12/2010 23:53:43

      μαντέψτε ποιά

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Orestios 01/12/2010 23:55:11

        Το Λιχτενστάιν μήπως; Ή το Σαν Μαρίνο;

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΒΙΣ 02/12/2010 00:16:29

          Τεχνικά δεν είναι εξωγήινος, αλλά ούφο.

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ ΒΙΣ 02/12/2010 08:39:33

      Αναμένω δηλώσεις "Το Σύμπαν δεν έχει γκρίζες ζώνες κύριε Παπαχελά", "Αγαπώ τον Κρόνο σαν Κρονίτης κυρία Στάη", "Ατμόσφαιρα Υπάρχει στο Δία"...

  9. LEON avatar
    LEON 01/12/2010 23:46:19

    Ζούμε ιστορικές στιγμές !!!!

  10. straydog avatar
    straydog 01/12/2010 23:48:02

    Τους Εξωγηινους τους εχουμε χρονια στην Ελλαδα!Ειναι πιο γνωστοι ως
    `` πολιτικοι`` και πλανητης τους ειναι η Βουλη.Παντως,σιγουρα,δεν προκειται
    για νοημονα μορφη ζωης,δεδομενου οτι το I.Q. τους συναγωνιζεται αυτο της
    αμοιβαδας.

  11. Maximilien avatar
    Maximilien 01/12/2010 23:56:03

    Μετά την ανακήρυξη του ΓΑΠ σε παγκόσμιο διανοητή, δεν με εκπλήσσει τίποτε. Όποιος πει ότι εκπλήσσεται λιγότερο από αυτό και περισσότερο από την εύρεση ζωής σε άλλους πλανήτες, λέει ψέμματα. Τελεία και παύλα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maximilien 02/12/2010 00:17:14

      +100000

  12. alfa2012 avatar
    alfa2012 01/12/2010 23:59:08

    γιατι συντροφε προσβαλεις την αμοιβαδα? τι σου εκανε?

    • Orestios avatar
      Orestios @ alfa2012 02/12/2010 00:16:55

      +1000

  13. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/12/2010 00:11:16

    Ασχετο .
    ανέκδοτο…


    Η τρόικα κάλεσε σε συνάντηση τους πολιτικούς αρχηγούς της χώρας.
    ξέρετε, αποφασίσαμε να σας ξαναδώσουμε την διακυβέρνηση της χώρας σας, όμως, θα την δώσουμε στον πολιτικό αρχηγό που θα έχει την καλύτερη πρόταση.
    Όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί άρχισαν να γράφουν, εκτός από τον Παπανδρέου που πήγε στο παράθυρο και κοιτούσε τα σύννεφα…
    - Γιατί κ. Παπανδρέου δε γράφεται; , ρωτάει ένας από την τρόικα, τι κανείς εκεί;

    -ότι έκανα και όταν ξέσπασε η κρίση του χρέους, απαντά ο Γ. Παπανδρέου, ΤΑΞΙΔΕΥΩ…

  14. Tassos avatar
    Tassos 02/12/2010 00:33:25

    Αυτό που λένε είναι ότι θα ανακοινωθεί ότι βρέθηκαν μικρόβια που επιζούν σε περιβάλλον αρσενικού. Μέχρι τώρα πίστευαν ότι πρέπει να υπάρχει φώσφορος για να υπάρχει ζωή. http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3253913/NASA-researchers-find-life-in-poisonous-arsenic-lake-in-USA.html

  15. Γιώργος ο ξενιτεμένος avatar
    Γιώργος ο ξενιτεμένος 02/12/2010 01:12:01

    Οι εξωγήινοι, εδώ και χρόνια, ζουν ανάμεσά μας (βλ. ομώνυμη ταινία του Κάρπεντερ, σχετικό άκρως επίκαιρο link εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=08F93I2mSCQ ). Μάλιστα, πρόσφατα, κατάφεραν να εκλέξουν για πρωθυπουργό της χώρας μας έναν από αυτούς.

    Παραφράζοντας τον Ποιητή... οι εξωγήινοι ίσως ήταν μια κάποια "λύσις".

    Γ.Σ.
    Ελβετία

  16. cobalt avatar
    cobalt 02/12/2010 01:20:54

    Να και το BLUE BEAM project. Ε ρε και να βγούνε αληθινές όλες οι "παρανοϊκές" θεωρίες συνομοσίας ξαφνικά. Να φάμε δεν θα 'χουμε αλλά οι ειδήσεις θα έχουν πολύ ενδιαφέρον..

  17. marika avatar
    marika 02/12/2010 01:40:47

    εξωγηινοι και κουρουφεξαλα,αυτα τα λενε τωρα για να αποπροσανατολισουν τον κοσμο απο το wikileaks

  18. marika avatar
    marika 02/12/2010 01:43:35

    εξωγηινοι και κουρουφεξαλα,αυτα τα λενε τωρα για να αποπροσανατολισουν τον κοσμο απο την wikileaks

  19. cobalt avatar
    cobalt 02/12/2010 01:47:55

    "συνωμοσίας"
    my que. πάω για ύπνο

  20. bibliofagos avatar
    bibliofagos 02/12/2010 01:50:08

    Πάντως, έτσι ακριβώς αρχίζει το πρώτο βιβλίο του τύπου που έγραψε τον κώδικα Ντα-Βιντσι... [Dan Brown "Deception Point", δεν ξέρω αν έχει εκδοθεί στα ελληνικά]. Εκεί παρουσιάζεται από τη ΝASA ένας μετεωρίτης που έχει απολιθώματα κάτι τεράστιων εντόμων. Τελικά η όλη ιστορία ήταν στημένη από την NSA για να μην ..ιδιωτικοποιηθεί η NASA.

  21. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/12/2010 11:03:33

    Μάλλον η NASA νιώθει την ανάγκη να αποδείξει ότι κάτι κάνει για να αποφύγει βίαιες περικοπές των κρατικών επιδοτήσεων. Γιατί από τότε που οι δορυφόροι φεύγουν για το διάστημα από το Μπαϊκονούρ -κι όχι από το Κέιπ Κανάβεραλ- λόγω χαμηλότερου κόστους, η NASA δεν έχει ουσιαστικά λόγο ύπαρξης, μόνο για φιγούρα την κρατούν οι ΗΠΑ.

  22. AUD avatar
    AUD 02/12/2010 11:21:19

    μπα, μάλλον βρήκαν κάτι ανθρωποειδεί να κάνουν πορεία και να κρατούν πλακαρτ που έλεγαν, έξω η τρόικα και κάτω το ΠΑΣΟΚ...

  23. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 02/12/2010 11:29:47

    Βρέθηκε ζωή αλλά όχι εκεί που νομίζουμε:
    http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3253913/NASA-researchers-find-life-in-poisonous-arsenic-lake-in-USA.html
    Βρέθηκαν μικρόβια στο εχθρικό -γιά τη ζωή- περιβάλλον της λίμνης Μόνο στην Καλιφόρνια, η οποία έχει την υψηλότερη συγκέντρωση Αρσενικού στη Γη

  24. xk avatar
    xk 02/12/2010 14:57:56

    έχει δίκιο ο tsiliv... έτσι έπρεπε να λέγεται το άρθρο....

  25. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 02/12/2010 15:03:09

    Ελεγα και γω από που ξεφύτρωσε ο Δρούτσας.

  26. antiochos avatar
    antiochos 02/12/2010 18:38:45

    O αργαλειος της παγκοσμιοποιησης προσπαθει να περασει το νημα φοβος-συναδελφωση-παγκοσμια κυβερνηση για τα αποχαυνωμενα ζομπιοποιημενα πληθη.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ antiochos 02/12/2010 21:56:00

      Ενώ το διαίρει και βασίλευε σε ικανοποιεί εσένα...

      • antiochos avatar
        antiochos @ αποκατάσταση 03/12/2010 00:14:06

        Oχι προς θεου!
        Παμε αδερφωμενοι με σημα την κοκα κολα.
        Ταρατατζουμ τζουμ.