#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2011 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βούρρρρ για εκλογές ;;;



Τάχει χαμένα η κυβέρνηση; Τόσα λεφτά και τόσους μήνες ξόδεψε για να επικοινωνήσει στο λαό το φόβο του κινδύνου της χρεοκοπίας και τώρα κλοτσάει την καρδάρα με το γάλα;

Την παραμονή της συνεδρίασης της ολομέλειας της Βουλής (που ο ίδιος ζήτησε) για να ενημερώσει δήθεν για τα αποτελέσματα της Συνόδου Κορυφής επιλέγει υψηλούς τόνους και τεχνητή πόλωση με οξύτατη επίθεση κατά της Ν.Δ απευθυνόμενος όμως προς την  κοινοβουλευτική του ομάδα, όπως όλοι έχουν καταλάβει πλέον στην Βουλη.

Πως εννοεί τελικά τη συναίνεση ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου;

Πριν από λίγο και ενώ θα έπρεπε να κρατήσει έστω τα προσχήματα εν όψει των δυσκολιών της επικείμενης Συνόδου Κορυφής, ο κ. Παπανδρέου ανέβασε κατακόρυφα τους τόνους της αντιπαράθεσης με την Ν.Δ ασκώντας έντονη κριτική για την οικονομική πολιτικής της περιόδου διακυβέρνησης της Ν.Δ , αλλά και για την στάση της στις εξελίξεις που σηματοδοτήθηκαν από την Σύνοδο Κορυφής. Τόνισε μάλιστα με έμφαση πως η Ν.Δ με την οικονομική της πολιτική οδήγησε την χώρα στο μνημόνιο…

Τόνισε αναφερόμενος στη Σύνοδο Κορυφής πως «κερδίσαμε μια μάχη αλλά ο αγώνας συνεχίζεται”, υπογραμμίζοντας ότι “ο δρόμος είναι μακρύς και δύσβατος”…

Επεσήμανε ότι "η προσπάθεια είναι εθνική, η επιτυχία είναι συλλογική”, και πρόσθεσε πως «έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου για να υπερασπιστώ τα συμφέροντα της χώρας».

Και αφού χαρακτήρισε το μνημόνιο μια «σκληρή συμφωνία» που όμως «εγγυάται» ότι η χώρα δεν θα ξαναβρεθεί στην ίδια τραγική οικονομική κατάσταση, επανέλαβε την «καραμέλα» κατηγορώντας τη Νέα Δημοκρατία για καταστροφολογική και ισοπεδωτική κριτική στην κυβέρνηση, ενώ απηύθυνε έκκληση για συναίνεση και συστράτευση στον… αγώνα.

«Εμείς επιμένουμε και καλούμε όλες τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου σε συνεργασία. Ζητούμε μια δημιουργική αντιπολίτευση, τούτη την ώρα που δοκιμάζεται ο τόπος» είπε επίσης για να το αναιρέσει σε λίγα δευτερόλεπτα λέγοντας  πως η ΝΔ  «υπονομεύει το εθνικό συλλογικό φρόνημα»...

Έτσι, όλα δείχνουν πως μετά τις 25 ο κ. Παπανδρέου θα ζητήσει εκλογές, αφού πρώτα κατηγορήσει όλα τα άλλα κόμματα (πλην ΛΑΟΣ, φυσικά…) για υπονόμευση της εθνικής προσπάθειας!!!

 

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 15/03/2011 20:42:37

    δεν δεχόμαστε συλλογικές ευθύνες και εκβιασμό .... από παπατζή .

  2. anonymous avatar
    anonymous 15/03/2011 20:45:01

    Αντε να τελείωνουμε με Πασόκους, ΠΑΠ, Ευρωπαική Ενωση εξω τώρα

  3. thanasis avatar
    thanasis 15/03/2011 20:46:17

    για να ανελιχθη στην εξουσια χρησιμοποιησε το
    συνθημα λεφτα υπαρχουν και μας εφερε το ΔΝΤ
    τωρα τι θα πη στον λκοσμογια να τον κοριδεψει
    και να υφαρπασει την ψηφο του λαου

  4. SKAIs avatar
    SKAIs 15/03/2011 20:55:07

    Δηλαδή θα ζητήσει εκλογές για να τις κερδίσει (για ποιόν άλλο λόγο μπορεί να τις ζητήσει?) και να έχει έτσι την πλήρη νομιμοποίηση για ότι κάνει. Το βρίσκω απολύτως λογικό και ταυτόχρονα δημοκρατικό.
    Ο λαός πώς θα αντιδράσει? Θα πει ναι? Τι γίνεται τότε? Έχετε καμμιά ιδέα? Αν ναι θα ήταν χρήσιμο να κατατεθεί.

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 15/03/2011 20:55:22

    ΑΝ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΝΤ, ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΕ ΧΑΛΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΤΟΤΕ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ 20%

  6. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 15/03/2011 20:55:41

    θα τρελαθουμε τελειως σημερα ειπε οτι η κυβερνηση του χοντρου επρεπε να βαλει την χωρα στο μνημονιο και οχι να φυγωμαχησει-την κυβερνηση που αυτος εριξε. θα τρελαθουμε τελειως. στην συγκρου κοιμουνται???/

    • astral avatar
      astral @ LEWNIDAS 16/03/2011 00:50:38

      αφου ως τον δεκεμβριο υπηρχαν λεφτα και τα μοιραζε τι του φταει ο χοντρος; α ναι ξεπουλησε το λιμανι στους κινεζους

      εδω φαινεται και η αξια των ελεγχομενων μμε, λεει οτι θελει και ολοι κανουν εικονικο μοκο

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/03/2011 21:03:12

    Είμαι σίγουρος ότι το πασοκ σε τέοιου είδους μαγειρέματα ήταν μανούλα.
    Απλά πλέον δεν μπορώ τώρα να διευκρινήσω αν γίνονται βασισμένα σε σχέδιο ή στην πνευματική σύγχυση του Παπανδρέου.

  8. an.vorinos avatar
    an.vorinos 15/03/2011 21:04:28

    Το ρημα επικοινωνω ειναι αμεταβατο .

  9. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 15/03/2011 22:05:31

    Δεν μπορεί να συνεχίσουμε να ανεχόμαστε να μας δουλεύει και να προσβάλλει την νοημοσύνη μας ο 3ος της πιό καταστροφικής οικογένειας που πέρασε από την Ελλάδα από την απελευθέρωση του 1821 μέχρι σήμερα.

  10. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 15/03/2011 22:22:09

    Και να βλέπεις κι από κάτω τα στρατιωτάκια να χειροκροτούν.
    Που θα πάνε να κρυφτούν το έχουν σκεφτεί;

  11. anonymous avatar
    anonymous 15/03/2011 22:51:53

    Να είμαστε έτοιμοι να καταγγείλουμε την συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΔΗΜΑΡ-ΔΗΣΥ, να καλέσουμε τον κόσμο να ζητήσει την παραίτηση τους και την διενέργεια εκλοφών. Τα νέα Ιουλιανα σε πλήρη δράση.

  12. SAS avatar
    SAS 15/03/2011 22:53:10

    Όσο ο Σαμαράς θα κάνει το ντεκόρ στο κάδρο του ΓΑΠ αυτή τη σχιζοφρενική αντιμετώπιση θα εισπράττει . Τέρμα ο πολιτικός πολιτισμός και το πολιτικά ορθό, η Ελλάδα πεθαίνει .

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 15/03/2011 23:01:53

    άντε στο καλό....10 και σήμερα...

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 15/03/2011 23:26:59

    ΓΑΠ: Ο ΠΙΟ ΑΝΙΚΑΝΟΣ, Ο ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ, Ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ. Ο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΟ ΤΗΣ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Η ΝΔ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΟΜΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΩΣ ΥΠΑΙΤΙΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΟΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΔΝΤ. ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ. ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

  15. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 15/03/2011 23:34:44

    Οταν θα έρθει η ώρα των εκλογών και της διάλυσης της βουλής ο Πρόεδρος Πετσάλνικος θα ασχολείται με τη νομιμοποίηση της πισίνας?

  16. ax-bax avatar
    ax-bax 16/03/2011 00:18:32

    Η κάθε κυβέρνηση είναι άξια των πολιτών που την ψηφίζουν.Και κάθε λαός έχει τις κυβερνήσεις που ψηφίζει.
    Αν τριάντα χρόνια δεν έφτασαν για να το καταλάβουμε αυτό είμαστε υπεύθυνοι για την όποια εθνική ταπείνωση.
    Ας συνεχίσουμε λοιπόν να κάνουμε τις εκλογές γηπεδική αντιπαράθεση, ας συνεχίσουμε να να κουνάμε σημαιάκια και να φωνάζουμε ζήτω σε κάθε .......αντε μη πω, ας συνεχίσουμε να επιλέγουμε με κριτήριο και όνειρο να μας κάνει ο βολευτής το ρουσφέτι και τη λαμογιά που θέλουμε για να κονομήσουμε.
    Και αν μετά ψάχνουμε για προδότες και εφιάλτες ας ρίξουμε και μια ματιά (έστω και κλεφτή) στον καθρέφτη.

    "Πρόβατα ξυπνάτε η σειρά μας έρχεται
    κι εσείς τσομπανάκια βρε άιντε να κουρεύεστε
    πρόβατα ξυπνάτε πιάστε τα υψώματα
    λύκοι δεν θα υπάρχουν, αν δεν υπάρχουν πρόβατα."

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 11:56:21

    Το ΓΑΠ ειναι γεννημενο ΑΚΟΛΟΥΘΗΤΗΣ, ΣΥΖΗΤΗΤΗΣ και ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ.

    Ποιος του γραφει τις ομιλιες???

    ΠΠ