Βουτιά στην πρόθεση ψήφου για την Χρυσή Αυγή
18/02/2014 09:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουτιά στην πρόθεση ψήφου για την Χρυσή Αυγή

Το εθνικιστικό κόμμα έχει υποχωρήσει σημαντικά στην πρόθεση ψήφου, καθώς τον Φεβρουάριο βρέθηκε στο 7,2%, όταν ένα χρόνο πριν ήταν στο 10% και το Νοέμβριο του 2012 στο 10,3%.

Ως εγκληματική οργάνωση που επιλέγουν κάποιοι πολίτες για να διαμαρτυρηθούν για την κρίση σκιαγραφεί το εθνικιστικό κόμμα νέα δημοσκόπηση. Σημαντική η φθορά δημοφιλίας για το κόμμα και τον αρχηγό του

Δημοσκόπηση για τα χαρακτηριστικά της Χρυσής Αυγής, των πολιτών που την υποστηρίζουν, την εικόνα που έχει η κοινή γνώμη για το εθνικιστικό κόμμα και την πορεία δημοφιλίας του ηγέτη της παρουσίασε χθες η GPO για το Mega.

Το εθνικιστικό κόμμα έχει υποχωρήσει σημαντικά στην πρόθεση ψήφου, καθώς τον Φεβρουάριο βρέθηκε στο 7,2%, όταν ένα χρόνο πριν ήταν στο 10% και το Νοέμβριο του 2012 στο 10,3%.

Αντίστοιχη φθορά παρουσιάζει και η εικόνα του αρχηγού της Χρυσής Αυγής Ν.Μιχαλολιάκος. Ο προφυλακισμένος γενικός γραμματέας της οργάνωσης συγκεντρώνει θετικές γνώμες από το 9,4% των ερωτηθέντων έναντι 18,1% τον περασμένο Φεβρουάριο.

Τα δύο τρίτα των ψηφοφόρων της Χρυσής Αυγής είναι άνδρες (67% έναντι 33% των γυναικών) χαμηλού εισοδήματος (63% έναντι 33% μεσαίου και μόλις 4% υψηλού).

Η φθορά στα ποσοστά δημοφιλίας της ΧΑ οφείλεται κατά πολύ στην κυρίαρχη πεποίθηση (62,4%) ότι πρόκειται για εγκληματική οργάνωση, αν και ένα 32,8% λέει «όχι» ή «μάλλον όχι».

Πάνω από τρεις στους τέσσερις (77,3%) θεωρούν ότι το γεγονός ότι διατηρεί υψηλά ποσοστά παρά το ότι θεωρείται εγκληματική οργάνωση οφείλεται στο ότι εκμεταλλεύεται τη δυσαρέσκεια των πολιτών από την συνεχιζόμενη οικονομική κρίση.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63965190

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λούκιος avatar
    Λούκιος 18/02/2014 10:06:22

    Toν Απρίλιο θα την έχουν στο...2%.Κοιμηθήτε άφοβα λοιπόν.

  2. Hans avatar
    Hans 18/02/2014 10:24:12

    Η GPO για την Ανατροπή έδινε ένα μήνα πριν τις εκλογές του Μαΐου του '12, 6% στον Συριζα, και πήρε 16.78%, 3.1% στην ΧΑ και πήρε 6.97%......

  3. riot avatar
    riot 18/02/2014 11:21:12

    Οι ψηφοφόροι της ΧΑ έγιναν "αναποφάσιστοι"...

  4. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 18/02/2014 12:06:41

    Tο 67% αυτών που ψηφίζουν ΧΑ είναι άνδρες και το 63% είναι χαμηλής οικονομικής επιφάνειας, άρα και χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και εκπαίδευσης.... όλα έχουν την εξήγησή τους, τίποτα δεν είναι τυχαίο. Εξάλλου και η ηγεσία της απευθύνεται σε κοινό με αυτά τα ... ποιοτικά χαρακτηριστικά.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κόρη καραβοκύρη 18/02/2014 12:44:51

      Έκανες και γκάλοπ ρε θηρίο;; Για πες μου λοιπόν ο Γιωργάκης που τελείωσε το Χάρβαρντ θεωρητικά δηλαδή πανέξυπνος, γιατί μας έφτασε εδώ που μας έφτασε; Το ότι κάποιος ΣΗΜΕΡΑ είναι χαμηλής οικονομικής επιφάνειας δεν σημαίνει ότι είναι και χαμηλού μορφωτικού επιπέδου. Πριν πολλά χρόνια ίσως να σήμαινε κάτι, αλλά ΣΗΜΕΡΑ δεν σημαίνει τίποτα. Για κάνε λοιπόν άλλο ένα γκάλοπ σε καθηγητές Πανεπιστημίων και Δικαστικούς τι γνώμη έχουν για την ΧΑ και μετά έλα ξαναπές μου... Και για να ξέρεις όλοι αυτοί που ψήφιζαν τόσα πολλά χρόνια ΠΑΣΟΚ ερχόντουσαν από τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα...

      • Κόρη καραβοκύρη avatar
        Κόρη καραβοκύρη @ Γιώργος 18/02/2014 14:55:19

        Για πες μας εσύ που έκανες το γκάλοπ στους καθηγητές πανεπιστημίων και στους δικαστές σε τι ποσοστό ψηφίζουν την ΧΑ και για πιό λόγο? Και μην ακούσω ότι ξαφνικά σκέφτηκαν την πατρίδα γιατί θα γελάω 2 μέρες, το είδαμε εξάλλου πως και πόσο σκέφτονται την πατρίδα και από τις πρόσφατες αποφάσεις τους και από τις αφελείς κινήσεις τους να απελευθερώνουν τρομοκράτες. Οι κατ΄εξοχήν κρατικοδίαιτοι και ραφιναρισμένοι διαπλεκόμενοι λοιπόν θέλουν την ΧΑ για να επέλθει η κάθαρση, καλό ως ανέκδοτο. Σε σχέση όμως με τον Γιωργάκη που λες όλη την ευθύνη ο Γιώργος, οι άλλοι τίποτα? Ο Σημίτης αθώα περιστερά, η ΝΔ ως αντιπολίτευση και ως κυβέρνηση και αυτή αθώα? Για πάρτο πάλι από την αρχή.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Κόρη καραβοκύρη 18/02/2014 16:56:17

      ...χαμηλής οικονομικής επιφάνειας, άρα και χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και εκπαίδευσης... Άρα κι εγώ συμπεραίνω αγαπητή κόρη ότι οι σκαρμοί του καραβιού του κύρη έχουν στενάξει! Έναν-έναν και με ρέγουλα!

  5. Βλάμης avatar
    Βλάμης 18/02/2014 13:51:54

    Κοντός ψαλμός

  6. athinaios avatar
    athinaios 18/02/2014 14:50:15

    Έχω την εντύπωση ότι στα γκάλλοπ οι ψηφοφόροι δεν εκφράζονται πραγματικά. Νομίζω ότι στις επερχόμενες εκλογές οι γκαλλοπατζήδες θα πέσουν έξω παρασάγγας

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ athinaios 18/02/2014 17:56:00

      Γενικοτερα ειναι δυσκολες σημερα οι δημοσκοπησεις,ειδικα στις μεγαλες πολεις που θα κρινουν και το τελικο αποτελεσμα.Γνωμη αλλαζει ευκολα καποιος απο τυχαια γεγονοτα.Στην επαρχια μαλλον ειναι πιο ξεκαθαροι στις προτιμησεις τους Ελπιζω παντως οι ψηφοι να μην αλλαζουν ακρο..

  7. Ελίζα avatar
    Ελίζα 18/02/2014 16:27:57

    Ναί... σίγουρα θα πέσει... Ειδικά χθές με τον ανεκδιήγητο Δένδια στον Χατζηνικ, που προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα στους χειρισμούς στο θέμα της ΧΑ, τί να πω... την εξαφάνισε.... την "εγκληματική οργάνωση". Γελοιότητες....

  8. Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
    Συντηρητικός Δημοκράτης 18/02/2014 19:47:58

    Μακάρι να πάει και πιο κάτω.

  9. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 18/02/2014 21:29:07

    "...χαμηλού εισοδήματος (63% έναντι 33% μεσαίου και μόλις 4% υψηλού)..." μόνο 4% υψηλού εισοδήματος.. Και σεις τους πιστέψατε! Everybody lies, που λέει κι ο Dr House στην ομώνυμη σειρά.

  10. naruto avatar
    naruto 19/02/2014 12:15:27

    Το πιθανότερο ειναι οτι κρύβονται .Καθόλου μην αποκλείουμε εκπλήξεις τον Μάη.Οσο για το (εγκληματική οργάνωση) δηλαδή το ΠΑΣΟΚ που ρήμαξε τη χώρα τι είναι? Να μη μιλήσουμε φυσικά για το ΚΚΕ και τα λοιπά αριστερά παρακλάδια.