#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2012 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουρλούμης, Βαρθολομαίος, Δούκας για το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων;



(Ανανεωμένο) Με νέο δίδυμο τους κ.κ. Βουρλούμη και Βαρθολομαίο στη θέση των Κουκιάδη και Μητρόπουλου αντίστοιχα, επιχειρεί η κυβέρνηση να βάλει μπρος στο ταμείο αποκρατικοποιήσεων, τη βασική συνιστώσα της κυβέρνησης στην προσπάθεια να δείξει έργο στον τομέα των διαρθρωτικών αλλαγών. Πληροφορίες των τελευταίων ωρών, ωστόσο, αναφέρουν ότι ο πρώην επικεφαλής του ΟΤΕ πιθανότατα δε θα δεχθεί να αναλάβει την παραπάνω θέση και στο τραπέζι έχει πέσει κι άλλο ένα όνομα, αυτό του πρώην υφυπουργού Οικονομικών, Πέτρου Δούκα.

Η επιλογή Βουρλούμη, πάντως, ξενίζει, αλλά η κυβέρνηση έχει δυο ισχυρά επιχειρήματα.

Πρώτον, πρόκειται για έναν άνθρωπο ο οποίος είναι ο πλέον κατάλληλος να απευθυνθεί στις ξένες αγορές και να τους διαβεβαιώσει ότι πράγματι θα γίνουν αποκρατικοποιήσεις.

Δεύτερον, είναι ένας άνθρωπος ο οποίος μπορεί να χειριστεί πολιτικά τις υποθέσεις στο εσωτερικό, όπως έκανε με τον ΟΤΕ.

Μάλιστα, στην κυβέρνηση επιχειρούν μια σύγκριση των δυο προέδρων, του κ. Βουρλούμη ο οποίος είναι ένας πρακτικός άνθρωπος που προέρχεται από την Alpha finance και κυρίως από τον ΟΤΕ όπου επί των ημερών έγινε η πλήρης ιδιωτικοποίηση του οργανισμού, ενώ ο κ. Κουκιάδης είναι ένας θεωρητικός εργατολόγος, με αντιφατικές μάλιστα θέσεις στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων.

Τονίζουν ακόμη ότι ο διευθύνων σύμβουλος θα μπορέσει αναπόσπαστος να υλοποιήσει το έργο των αποκρατικοποιήσεων, έχοντας ως πολύτιμο σύμμαχο έναν ενεργό πρόεδρο τον οποίο ξέρουν οι αγορές.

Πάντως, στα μείον του κ. Βουρλούμη είναι ότι πρόκειται για κάποιον με παρελθόν στον ΟΤΕ, επιτυχημένο μεν αλλά όχι ιδιαίτερα αποδεκτό αφού προώθησε και υλοποίησε την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ εν μέσω πολλών αντιδράσεων, κατάσταση την οποία επιτείνει το γεγονός ότι είναι επίμονος και δύσκολος χαρακτήρας.

 

Επίσης, θα πρέπει να θυμίσουμε στους αναγνώστες, ότι πριν μια πενταετία περίπου στον κ. Βουρλούμη είχε ασκηθεί ποινική δίωξη για την υπόθεση της Siemens ενώ ο εισαγγελέας είχε προτείνει την παραπομπή του σε δίκη για το θέμα περτιμολογημένων συμβάσεων τεχνικής υποστήριξης με την Siemens και την Intracom. Ο κ. Βουρλούμης και άλλα μέλη του τότε διοικητικού συμβουλίου του Οργανισμού κατηγορούνται, ότι προκάλεσαν ζημία δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ στον ΟΤΕ, καθώς ενέκριναν τιμήματα για τις συμβάσεις τεχνικής υποστήριξης πολύ υψηλότερα από αυτά που είχε εισηγηθεί η αρμόδια διεύθυνση του ΟΤΕ. Η σχετική ποινική δίωξη έχει ασκηθεί από το 2007, ενώ οι συμβάσεις είχαν υπογραφεί το 2005.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 03/07/2012 15:12:47

    Ελεος!
    Οχι άλλος Βουρλούμης!

  2. tpe avatar
    tpe 03/07/2012 15:40:18

    Άψογη επιλογή του Παναγή.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/07/2012 15:52:45

    Καλά κρασιά.

  4. rs avatar
    rs 03/07/2012 16:04:28

    Ποιός Βαρθολομαίος; Ο .... μακαρίτης!!!

  5. unfair avatar
    unfair 03/07/2012 16:11:14

    Δεν ξέρω τον Φαήλο, για να είμαι ειλικρινής, δεν μ' ενθουσιάζει κιόλας ο "μάγκικος" λόγος του. Δεν συμφωνώ κ μ' όλα που γράφει, ή λέει.
    Όμως αυτόν θα πρότεινα για πρόεδρο στο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων!
    Θέλουμε ΝΕΟΥΣ ανθρώπους! ΝΕΑ πρόσωπα!
    Κ παράλληλα, να τον βοηθήσουμε κ εμείς [αφού ζητήσει την συμβολή μας] για τα θέματα που δημιουργούνται. Νομίζω, πως μπορεί να κρίνει, έχει λογική.
    Επίσης, πρέπει να υπάρχει ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ!! πωλούνται περιουσίες που έχει πληρώσει κ καθένας μας! Να καταθέτει ο κάθε ενδιαφερόμενος πλάνο για το τι θα κάνει την κάθε εταιρία!! ...κ όχι μετά να τρέχουμε κ να μην φτάνουμε.

    • Φλου avatar
      Φλου @ unfair 03/07/2012 16:47:50

      Σωστός!!!

  6. miden_agan avatar
    miden_agan 03/07/2012 16:24:13

    Η συγκεκριμένη καρέκλα είναι ηλεκτρική. Απαιτεί άνθρωπο της αγοράς και ταυτόχρονα πολιτικό ένστικτο. Πάνω από όλα απαιτεί ακεραιότητα χαρακτήρα. Αυτά για τα αποκτήσει κάποιος απαιτείται χρόνος.

    Ο κ. Βουρλούμης είναι αριστοκράτης με την ευγενέστρη έννοια του όρου. Επίσης έχει ένα εξαίρετο βιογραφικό. Θεωρώ ιδανική την επιλογή.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ miden_agan 03/07/2012 18:58:42

      Οντως Εξαιρετο. Και στη Λεσχη Bilderberg και στη Trilateral Commission.

  7. Antony avatar
    Antony 03/07/2012 16:26:48

    Βουρλούμης ο ιδανικός για αυτή την θέση.
    Ιδιωτικοποίησε τον ΟΤΕ με ισχυρό αντίπαλο τον Συνδικαλισμό.
    Ο άνθρωπος ξέρει την δουλειά .

  8. Ellinas avatar
    Ellinas 03/07/2012 16:55:28

    Θέλω Φ.Κρανιδιώτη

  9. theo1611 avatar
    theo1611 03/07/2012 17:08:45

    Τον Αρχαιοπτέρυγα θα πρότεινα, αλλά που χάθηκε αυτή η ψυχή?

  10. Δημήτρης, ετών 31 avatar
    Δημήτρης, ετών 31 03/07/2012 17:19:07

    Είναι εμφανές. Στην Ελλάδα η Δεξιά πάσχει από έλλειψη στελεχών. Και αυτό την οδηγεί σε ανακύκλωση προσώπων...

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Δημήτρης, ετών 31 03/07/2012 19:01:37

      Έχεις σκεφτεί το αντίστροφο;
      Μήπως επειδή "πρέπει" να ανακυκλώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι αποκλείεται εκ των πραγμάτων η ανάδειξη νέων στελεχών;

      • Δημήτρης, ετών 31 avatar
        Δημήτρης, ετών 31 @ kapar13 04/07/2012 13:49:05

        Δεν έχεις άδικο. Και έτσι οι πραγματικά άξιοι φεύγουν στο εξωτερικό ή, σε κάθε περίπτωση δεν μπλέκονται με τα κοινά στην Ελλάδα.

  11. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 03/07/2012 18:59:18

    Για να μην ταλαιπωρειστε κι εσεις κι εμεις. Γιατι δεν τα εκχωρουν ΟΛΑ στο Στεφανο Μανο και στο παρεάκι του όσο-οσο και με τους δικους του όρους, ωστε να καταστεί από βαθυ κρατος και ρηχό. Κι οταν λεμε όλα εννούμε όλα. Ειναι αναγκη να υποκρινομαστε πως κανουμε κι εκλογες και πως σχηματιζουμε και κυβερνηση; Αφου η Commission και η Λεσχη κυβερνουν και οι πατριωτες πεθαναν προ πολλού.

  12. Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά avatar
    Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά 03/07/2012 19:08:37

    "Εγώ θέλω τον ξάδελφο του κουμπάρου μου που πίναμε μαζί ουζάκι".Μέχρι εκεί έφτανε το θράσος των προηγούμενων χρόνων και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! Γινονται αυτά τα πράγματα σήμερα μωρέ; Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Ποιός έχει αποδείξει ότι μπορεί. Ο Βουρλούμης. Άλλος; Ο κολητός,του βουλευτή που δεν υπουργοποιήθκε και είναι δυσαρεστημένος και...."Μπορεί; τι έκανε στην ζωή του ;" " Να ξέρεις είχε μια ατυχία...." .Ο Βουρλούμης παίρνει την θέση. Αύριο ξεκινά.Κάθε εβδομάδα έκθεση τι έκανε κάθε μήνα αποτελέσματα. ¨Ετσι κυβερνιέται η χώρα στην κατάσταση που βρίσκεται!

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/07/2012 23:11:56

    Αφού όλοι προτείνουν κάποιον εγώ θα πρότεινα στον κ Σαμαρά να καλέσει τον κ Κ Μητσοτάκη να τρέξει το έργο, χωρίς ειρωνική ή σκωπτική διάθεση.
    Εχει το θεωρητικό υπόβαθρο (σπουδές, φιλελεύθερος)
    Είναι πολιτικό πρόσωπο
    Ας εφαρμόσει τις θεωρίες του στην πράξη τρέχοντας τις αποκρατικοποιήσεις.
    Ένα κρίσιμο πεδίο δράσης που θα:
    δώσει μήνυμα στους εταίρους
    έσοδα στα Ταμεία
    ελάφρυνση του προϋπολογισμού από βάρη

  14. lazaros avatar
    lazaros 03/07/2012 23:21:13

    ΔΟΥΚΑΣ ΔΑΓΚΩΤΟ...

  15. thanos avatar
    thanos 03/07/2012 23:25:52

    Θα ήθελα πραγματικά να ήμουν στο μυαλό του Σαμαρά, να γνωρίζω αν όντως έχει βάση το θέμα με Βουρλούμη. Δυστυχώς, αφού ακόμη σκέφτονται για αυτόν μετά τα πεπραγμένα του στον ΟΤΕ, τα πράγματα δεν είναι καλά.

  16. ιωαννης γραψας avatar
    ιωαννης γραψας 04/07/2012 00:14:24

    μάλιστα !!!!!!άρχισαν τα όργανα !!!!!ΩΣΤΕ ΒΟΥΡΛΟΥΜΗΣ !!!!!!!!!για να ανατρεξουμε σε παλαιοτερα δημοσιευματα περι Βουρλούμη...ε !!!τότε θα γελάσει ο κάθε πικραμένος Ελληνας....ρε τι θα δουν τα ματακια μας....φαίνεται οτι το φαγητό θα έιναι χοντρό......όποιος προλάβει...

  17. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 04/07/2012 00:27:19

    O Βουρλούμης είναι ο εκλεκτός των Γερμανών, τελεία και παύλα. Για τον Δούκα, ουδέν σχόλιον...Οσο για τον...Τζημεροτανισκίδη, ανατρέξτε λίγο στον Ελληνα επιχειρηματία που αναζητεί ο ΟΟΣΑ για άγρια λαδώματα πολιτικών στα Σκόπια και θα καταλάβετε. Τσιράκι του είναι. Επιμύθιον: Αντωνάρα, καλή ανάρρωση και...καλά κρασιά!

  18. TSAKALI avatar
    TSAKALI 04/07/2012 00:37:12

    ΦΟΒΕΡΗ ΤΡΙΑΔΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ , ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΟΛΑ!!! ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΗΡΕ Κ ΤΙ ΕΚΑΝΕ? ΠΑΡΕ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΑΝΤΩΝΗ Κ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΙΣ ΛΕΣΧΕΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.

  19. SABMARINE avatar
    SABMARINE 04/07/2012 09:58:12

    ΩΧ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΟΓΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΥΡΛΟΥΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΕ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

  20. avanti avatar
    avanti 04/07/2012 13:39:04

    Οποια πέτρα και να σηκώσεις τον Βουρλούμη θα βρείς. Ελεος λέμε. Νέος ήμουν και γέρασα και ο Βουρλούμης πάντα σε θέσεις κλειδιά, το κοκκαλάκι της νυχτερίδας έχει.

    • ERASMUS avatar
      ERASMUS @ avanti 04/07/2012 21:18:31

      Το κοκκαλάκι της νυχτερίδας δεν έχει το κοκκαλάκι της ΜΕΡΚΕΛ έχει

  21. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 04/07/2012 22:04:42

    1)ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΑΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ.ΑΠΑΝΤΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΑΣ. ΚΑΝΕΝΑ.
    2)ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΗΧΗΡΗ.ΜΙΑ Ο ΟΤΕ.ΠΟΙΟΣ ΕΤΡΩΓΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ?Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΣΤΟ ΒΟΥΡΛΟΥΜΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΒΟΥΡΛΟΥΜΗΣ.

  22. θανος avatar
    θανος 07/07/2012 20:04:47

    Βάλτε ΔΟΥΚΑ να τελειώνουμε. Ο άνθρωπος εχει τρομερές γνωριμίες στη διεθνή αγορά και μεγάλες εμπειρίες. Διαβάστε το βιογραφικό του και μετά τα λέμε.....απορώ γιατί ακόμη δεν έχει τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε θέση που να έχει σχέση με τα οικονομικά.....