#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2012 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουρκώσαμε με τον μισθό του Παπαδήμου, αλλά τι γίνεται με τις συντάξεις του;



O λαϊκισμός έχει και κάποια όρια σ' αυτό τον τόπο, γι' αυτό και οι τυχαίες αποκαλύψεις σχετικά με το μισθό του κ. Παπαδήμου προκαλούν γέλιο. Σύμφωνα λοιπόν με δημοσιεύματα εφημερίδων, σε ερώτηση Γερμανού δημοσιογράφου ο Έλληνας πρωθυπουργός αποκάλυψε ότι από την πρώτη στιγμή που ανέλαβε την πρωθυπουργία απαρνήθηκε το μισθό του. Δεν πληρώνεται δηλαδή για τις υπηρεσίες του και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, αυτή του την κίνηση δεν τη γνώριζαν ούτε οι στενοί του συνεργάτες.

Τώρα τι να πούμε εμείς; Να βουρκώσουμε για τη θυσία του κ. Παπαδήμου; Ή μήπως μας στέλνει το μήνυμα να απαρνηθούμε κι εμείς το λιγοστό μισθό μας για να σωθεί η πατρίδα;

Και για να έχουμε καλό ερώτημα; Πώς ζει ο κ. Παπαδήμος; Πόσες συντάξεις παίρνει; Διότι, είναι εύκολο να απαρνηθεί το μισθό σου αν παίρνεις μερικές χιλιάδες ευρώ από προηγούμενες εργασίες σου, την ίδια στιγμή που ο ίδιος αποφασίζεις για το τσεκούρι σε μισθούς και συντάξεις.

Απ' ότι πληροφορούμαστε, ο κ. Παπαδήμος είχε κρατήσει επί 13 χρόνια τη θέση του καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Αθηνών αλλά δεν πατούσε ποτέ στα έδρανα διότι ήταν στην ΕΚΤ. Αποφάσισε πέρυσι να αφήσει την έδρα και να πάρει τη σύνταξή του.

Να φανταστούμε ότι θα απαρνηθεί και αυτή και τις συντάξεις του από τις άλλες υπηρεσίες του στην Τράπεζα της Ελλάδος ή στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα;

Φτάνει λοιπόν πια αυτά τα δήθεν των πολιτικών που απαρνούνται το μισθό τους για την Ελλάδα. Επικοινωνιακά κόλπα περασμένων εποχών που δε χρειάζεται να «διαρρέονται». Ο κόσμος καταλαβαίνει πλέον τι παίζεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kristim avatar
    kristim 01/03/2012 14:40:13

    Έλεος πια όμως και με το δικό σας λαϊκισμό.
    Κι άλλοι πολλοί, πάρα πολλοί, θα μπορούσαν να το κάνουν και όμως δεν το κάνουν.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ kristim 03/03/2012 02:35:29

      Ακριβώς... Θυμάμαι όταν μαθεύτηκε πως ο Μόντι δεν πληρώνεται, έγραφαν πολλοί (εδώ, στο antinews) ότι τέτοια δε γίνοντα στην Ελλάδα, ότι αυτό δείχνει το ποιον του Μόντι σε σχέση με αυτό του Παπαδήμου κτλ... Τώρα που μάθαμε πως δεν πληρώνεται ούτε ο δικός μας, για ποιον ακριβώς λόγο τον κράζουμε; Επειδή έχει και άλλα εισοδήματα; Ωραία, αν εισέπραττε κανονικά το μισθό του επιπλέον αυτών τι θα λέγαμε; Και υπ' όψιν, δε "συγκινήθηκα" από την στάση του Παπαδήμου αλλά οπωσδήποτε την εκτιμώ.

  2. θανος avatar
    θανος 01/03/2012 14:45:45

    Ας εξετασουμε λοιπον και την αλλη αποψη.. τι θα γραφατε εαν ο Παπαδημος πληρωνοταν κανονικα την αποζημιωση του Πρωθυπουργου? υποθετω τα ιδια και χειροτερα.. με την ιδια ακριβως λογικη, οι ιταλοι δημαρχοι που συμβολικα εδωσαν εναν μισθο υπερ της Ελλαδας ειχαν ως εφαλτηρια σκοτεινα επικοινωνιακα κολπα.. Εχετε απολυτο δικιο στην αποστροφη οτι ο κοσμος καταλαβαινει πλεον τι παιζεται..

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2012 14:47:45

    Νάταν μόνο ο Παπαδήμος;
    Πόσοι και πόσοι δημ.υπάλληλοι απέχουν επί χρόνια από την εργασία τους αλλά αμείβονται κανονικά, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει (συνδικαλιστές, "άρρωστοι", κομματικά στελέχη, αποσπασμένοι σε βουλευτικά και πολιτικά γραφεία, κ.ο.κ).

  4. spiros1 avatar
    spiros1 01/03/2012 15:00:48

    Κλαίω, θρηνώ και οδύρομαι....Η υποκρισία, σε όλο της το μεγαλείο....'Απονη ζωή....Συγκινήθηκα τόσο πολύ.. ξεπέρασα την Μάρθα Βούρτση, Τον κλαψιάρη Λοβέρδο και την Γιανακά του ΠΑΣΟΚ (Τώρα που θα στερήσουμε απο τον λαό 29 δις ευρώ, ας το κάνουμε με τους λιγότερους πόνους !!!!),
    το δάκρυ μου τρέχει βροχή.... μούσκεψα πολλές πετσέτες......Τα έβαψα Μαύρα...

  5. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 01/03/2012 15:01:50

    Ποταπό άρθρο που δεν ταιριάζει στο Antinews !

    Γιατί ποτέ δεν αναφερθήκατε στου μισθούς και στις συντάξεις των καθηγητάδων της ΝΔ ; ( Παυλόπουλοι, Αλογοσκούφηδες κ.α τί σύντάξεις και μισθούς λαμβάνουν και απο πού ; )

    Για να μην μιλήσουμε για τους κηφήνες - συνδικαλΗστές της Ν.Δ ...του επιπέδου Μανώλη ( και μην μου πέιτε ως επιχείρημα , ότι αυτός είναι εκτός ΝΔ, διότι θα είστε για πολλές σφαλιάρες .....

    Ρε πώς φοβάται τον Παπαδήμο η αυλή του Σαμαρά..... !

    • pinokio avatar
      pinokio @ Enjoy Capitalism 01/03/2012 15:23:14

      Λουκα!!!!
      Νομιζα οτι ησουν με τον σοσιαλισμο.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Enjoy Capitalism 01/03/2012 15:48:41

      Οι "καθηγητάδες" των ΑΕΙ κρατούν μυστικό τον υψηλότατο μισθό τους. Και μία φορά το μήνα τους πάνε για μασάζ, δωρεάν διακοπές κα που δεν λέγονται. Χα, χα, χα,χα! Μη σας ξεφύγει και μαθευτεί...

  6. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 01/03/2012 15:37:44

    Συμφωνώ και επαυξάνω.
    Ας καθαρίσουμε πρώτα την αυλή μας και μετα κοιτάμε για τις άλλες

  7. TARAMAS avatar
    TARAMAS 01/03/2012 17:14:47

    Δε καταλαβαίνω γιατί τόσο πολύ φοβούνται κάποιοι τον Παπαδήμο που θα πρέπει να τον "κονταίνουν" σε δυο τρία άρθρα καθημερινά στο Αντινιουζ. Και εν πάσει περιπτώσει, όταν γίνεται τόσο προφανώς, έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

  8. Γιώργος Χανιώτης avatar
    Γιώργος Χανιώτης 01/03/2012 17:21:16

    Εγω θα το θεσω υπο αλλο πρισμα.... ας μας καταθεσει ο ΠΑΠΑδημος ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ εχει δουλεψει σε καθε ποστο που ητανε κατα καιρους (καθηγητης πανεπηστημιου - ΕΚΤ - κτλ ) και να μας πει και ΠΟΣΑ χρηματα εχει αποκομισει απο αυτα.... οταν λοιπον κανετε το κλασμα αυτο ειμαι σιγουρος οτι θα κλαψετε με μαυρο δακρυ.... αν κι εγω ημουνα κρατικοδιαιτος και στο περσμα του χρονου ειχα μαζεψει καμια 10αρια εκ. ευρω τωρα θα εκανα "δωρο" τους μισθους μου δηλ καμια ε κατοστη χιλιαδες να φανω και ...¨"ηρωας".... ας δωριζε τη μιση περιουσια και καταθεσεις του σε καμια δεκαρια υδριματα (αλλωστε απογονους ΕΥΤΥΧΩΣ δε θα μας αφησει ) ..... αυτα ειναι για λαικη καταναλωση ΗΜΑΡΤΟΝ πια

  9. maria gouma avatar
    maria gouma 01/03/2012 19:26:42

    Για όνομα του Θεού δηλαδή τι θα θέλατε ο Πρωθυπουργός της χώρας να μην έχει κανένα εισόδημα; να ζητιανεύει; εχουμε ξεφύγει πλέον...Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι η Δημοκρατία κοστίζει..
    Μαρία

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ maria gouma 01/03/2012 19:52:11

      ...Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι η Δημοκρατία κοστίζει...
      Αυτό είναι γραμμένο πουθενά σε πέτρα;

    • Κριτική Σκέψη avatar
      Κριτική Σκέψη @ maria gouma 02/03/2012 22:51:15

      Αγαπητή Μαρία
      Με λύπη διαπιστώνω ότι η καραμέλα "η δημοκρατία κοστίζει" συνεχίζει να "παίζει". Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ. Άλλα πολιτεύματα κοστίζουν!!!!!! Αυτά τα άλλα πολιτεύματα είναι εκείνα που αντιμάχονται τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Κάνω λάθος??? Όταν υποφέρει ο απλός κόσμος υποφέρει και ο πρωθυπουργός!!!! Κάνω λάθος??? Αλλά έτσι όπως σε κόβω για άνθρωπος του συστήματος μου φαίνεσαι!!! Και αυτό γιατί δεν καταλαβαίνεις τις αλλαγές που συντελούνται! Όποιοι ασπάζονται τις αντιλήψεις "η δημοκρατία κοστίζει" είναι αυτοί που μας φέραν εδώ, σ΄αυτήν την κατάντια. Είναι το 8 - 9 % του ΠΑΣΟΚ και το ποσοστούλι της Ν.Δ. !!!!! ΑΑΑΑΑ και κάτι άλλο. Η μισθός του πρωθυπουργού κατατίθεται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (για να τον εισπράξει αργότερα) ή στον ειδικό λογαρισμό για την μείωση του δημοσίου χρέους???????? Έτσι για να μην νομίζουν ότι απευθύνονται σε "μαμελούκους" !!!!!!!!!!

  10. ayrton avatar
    ayrton 01/03/2012 21:56:01

    δε λεω να μας ενοχλει ο παπαδημος αλλα ας δουμε και τι φαγανε ολοι οι αλλοι "πατερουληδες" τοσα χρονια και ποσες συνταξεις παιρνουν για ποσα χρονια.ενω εμεις θα παλευουμε να παρουμε μια και αν παρουμε

  11. factorx avatar
    factorx 01/03/2012 23:13:34

    Όλη η αλήθεια για τον μισθό του Παπαδήμου

    Όπως σας είπαμε, παραξενευτήκαμε όταν είδαμε με πόση ευκολία ο πρωθυπουργός αποποιήθηκε του μισθού του και μάλιστα έγινε και η ανάλογη επικοινωνιακή επίθεση από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο!
    Δηλαδή στα καλά καθούμενα πετάς τόσα ευρώπουλα στο δρόμο; Είναι δυνατόν; Κι όμως είναι, αν
    έχεις εξασφαλίσει το μεγαλύτερο μέρος του μισθού που έπαιρνες ΠΡΙΝ στην ΕΚΤ, όπου ήσουν αντιπρόεδρος για τρία έως πέντε χρόνια ...κλιμακωτά! Γιατί τα πουλιά κελαηδάνε στις Βρυξέλλες και ενημερώνουν και τα ντόπια ψαχτήρια όταν πρέπει!
    Έτσι λοιπόν, για να ξέρουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΥΓΟΥΜΕΝΟΙ, οποιοσδήποτε αξιωματούχος έχει χρηματίσει πρόεδρος ή αντιπρόεδρος σε κάποιο διεθνή οργανισμό, στην συγκεκριμένη περίπτωση Αντιπρόεδρος στην Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα, αμοίβεται για τα επόμενα τρία έως πέντε χρόνια ανάλογα με την περίπτωση, με ποσοστό επί του μισθού που έπαιρνε μετά την αποχώρησή του από την θέση του!!!
    Κάνανε τα συν και τα πλην στην οικογένεια και κατέληξαν ότι το χρήμα είναι περισσότερο από την ΕΚΤ και έτσι αποποιήθηκαν τον μισθό του πρωθυπουργού!

    Αυτά, για να μη μας περνάτε για ...μυλωνάδες
    http://taxalia.blogspot.com/2012/03/blog-post_9134.html

    • θανος avatar
      θανος @ factorx 02/03/2012 16:16:20

      Δηλαδη ο Παπαδημος ειναι υπολογος γιατι απολαμβανει τον προνομιων που προβλεπει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ της Ευρωπαικης Τραπεζας? Αντι να επαινουμε τους Ελληνες που κατορθωνουν να εργαζονται σε σημαντικα ποστα επιρροης, θα τους κατηγορουμε για αυτο? Εκτος εαν θεωρειτε οτι η τοποθετηση του στη θεση του αντιπροεδρου ηταν απορροια της σημαντικοτατης ελληνικης επιρροης στα ευρωπαικα δρωμενα και δη στην ευρωπαικη οικονομια.. Δυστυχως, οπως και με το Ευρωπαικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου τα θαυματα δεν επαναλαμβανονται συχνα.. Οσο για το ποσο ωρες δουλευε η οχι, θα ηταν πραγματικα ενδιαφερον να μας αναφερατε με βαση ποια ΣΤΟΙΧΕΙΑ προκυπτουν τα συμπερασματα σας ? Να σας ενημερωσω οτι σε τετοιου επιπεδου οργανισμους δεν χτυπανε καρτα..

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ factorx 02/03/2012 23:38:39

      Ατυχέστατη η αναρτηση όσον αφορά την πρόθεσή της να καταδείξει τον Παπαδήμο ως μικρόψυχο και ιδιοτελή. Όποιος δεν εισπράττει το μισθό του είανι ύποπτος αντεθνικής δράσης. Ζήτω τα καθε είδους αρπακτικά.
      Μην ξεχναμε τους πατέρες του έθνους που διεκδικουν αναδρομικα απο τον Ελληνικό λαό. Το δημόσιο χρέος κτίστηκε απο τέτοιες αυθαδεις και βουλιμικές συμπεριφορές. Η αποσιωπησή τους από τους έχοντες δημόσιο λογο (όπως και το blog) καλλιεργησε τη λήθη με συνεπεια να καρπωνονται το αμφιλεγόμενης νομιμότητας έσοδο και επιπλεον να διατηρουν την θέση του εκλεγμενου ή διορισμενου (κατά περίπτωση) θεματοφύλακα των συμφερόντων του λαού.

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 02/03/2012 15:36:34

    Το ασχημο θα ειναι εαν ανηκει στο μισθολογιο κανενος αλλου φορεα εμπλεκομενο με την Ελλαδα...