#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2011 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλιάζουν τα έσοδα, χαμένες οι θυσίες



Θα δώσει μάχη, λέει ο πρωθυπουργός στις Βρυξέλλες προκειμένου να σωθεί η Ελλάδα με μέτρα για τη μείωση του χρέους. Από την άλλη διαβεβαιώνει ότι τα μέτρα που λαμβάνει μειώνουν σημαντικά το έλλειμμα και οδηγούν τη χώρα στην έξοδο από την ύφεση.

Κι ενώ τα λέει όλα αυτά, οι διαρροές από το υπουργείο Οικονομικών κάνουν λόγο για μεγάλη υστέρηση στα έσοδα του κράτους. Μάλιστα, οι εκτιμήσεις αναφέρουν ότι η «μαύρη τρύπα» μπορεί να φτάνει τα 900 εκατ. ευρώ.

Το Φεβρουάριο τα έσοδα μειώθηκαν κατά 9,5% σε σχέση με τους στόχους του προϋπολογισμού αν και οι εισπράξεις του ΦΠΑ αυξήθηκαν κατά 7,5% . Τα στελέχη του οικονομικού επιτελείου διαβεβαιώνουν ότι θα αλλάξει το κλίμα και δε θα υπάρξει στο τέλος πρόβλημα καθώς ακόμη δεν έχουν εισπραχθεί μία σειρά φόρων όπως είναι για παράδειγμα το ΕΤΑΚ, ο Φόρος Ακίνητης Περιουσίας, η έκτακτη εισφορά στις επιχειρήσεις (καταβάλλεται σε δόσεις).

Επίσης, εκτιμούν ότι τα έσοδα θα αυξηθούν ακόμη περισσότεροι από τους διεξοδικούς ελέγχους του ΣΔΟΕ, την επιβολή αυστηρών προστίμων και το κυνήγι στους ληξιπρόθεσμους οφειλέτες.

Τα δεδομένα είναι δύο: Από τη μια ο προϋπολογισμός φαίνεται να πέφτει έξω σχεδόν 1 δις, χρήματα τα οποία πρέπει από κάπου να βρεθούν. Δε μας φτάνει δηλαδή η μαύρη τρύπα του 2010 για την οποία θα ληφθούν φέτος μέτρα 1,5 δις ευρώ, η κυβέρνηση θα πρέπει να κάνει κάτι και για το φετινό Βατερλό.

Από την άλλη, οι αρμόδιοι διαβεβαιώνουν ότι θα πατάξουν τη φοροδιαφυγή και θα εισπράξουν όλα όσα δεν εισέπραξαν τόσο καιρό οι ίδιοι αλλά και τόσα χρόνια άλλοι. Πώς να πιστέψεις ότι θα κάνουν σε λίγους μήνες ότι δεν έκαναν από πέρυσι που μας φορτώνουν με ψέματα για την πάταξη της φοροδιαφυγής; Υπάρχουν λεφτά πράγματι, εκεί που η κυβέρνηση δε μπορεί να πάρει διότι δεν είναι ικανή να το κάνει.

Επομένως, προς τι οι θυσίες του ελληνικού λαού; Ή μήπως την πληρώνουν τα γνωστά υποζύγια, δηλαδή μισθωτοί και συνταξιούχοι;

Εχει την τόλμη η κυβέρνηση να τα βάλει με τις 50-100  οικογένειες που κρατούν τον πλούτο της χώρας; Έχει την τόλμη να πάρει μέτρα τόνωσης της ανάπτυξης και της αγοράς ώστε να εισπραχθούν περισσότεροι φόροι;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/03/2011 13:54:45

    *Τα στοιχεία για την πορεία των εσόδων του τακτικού προϋπολογισμού στο πρώτο δίμηνο του έτους δείχνουν πτώση της τάξης του 9,2%. Η εξέλιξη αυτή διαμορφώνει την υστέρηση των καθαρών εσόδων στα 870 εκατ. ευρώ σε σχέση με τους μηνιαίους στόχους που έχουν τεθεί.

    Εχουμε και την επομενη δοση... και τα "σχολια" περι ακινητης περιουσιας.
    Εχουμε το ΓΑΠ να δηλωνει οτι θα περασει νομο περι μη πωλησης ακινητων !!!
    Εχουμε και ΓΑΠ που παπαγαλιζει βετα... καλα κρασσα.
    Εχουμε το ΓΑΠ να υπνωνει τους παντες μεχρι τις 25 για νας επιστρεψει ηρωας

    Κ εμεις παρακολουθουμε τις εξελιξεις. Δοση δε θα παρουμε ευκολα !!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/03/2011 13:58:16

    Και η "ακίνητη περιουσία" σαν τις τουλίπες. Κάποιος μπαϊντισμένος θα τους πει "πάρτα" και τότε θα ανακαλύψουμε (και εμείς και οι τράπεζες) ότι οι ακίνητες περιουσίες αξίζουν 60 λεπτά στο ευρώ, ή ό,τι έχουν ευχαρίστηση οι Τούρκοι ή οι Γάλλοι, ή οποιοσδήποτε.

  3. Zio avatar
    Zio 09/03/2011 14:43:00

    έχουμε και τον δανειστή της ροζ βίλας να δηλώνει κατανόηση στα ...προβλήματα της ΑΔΕΔΥ (!!!!)

  4. manos avatar
    manos 09/03/2011 15:24:58

    Δεν θα υπάρξουν έσοδα. Δεν το καταλαβαίνουν οι φωστήρες?
    Η αγορά καταρρέει, επιχειρήσεις κλείνουν, επιχειρήσεις φεύγουν σε άλλες χώρες, και άνθρωποι μένουν συνεχώς άνεργοι.
    Είναι σαν μία σπείρα που συνεχώς ελλίσεται προς τα κάτω.
    Αν δεν υπάρξει ανάπτυξη δεν έχει μπικικίνια. Τέλος.
    Οταν λέμε ανάπτυξη, εννοούμε νέες βιομηχανίες να παράγουν, αγροτική παραγωγή, υγιές εμπόριο, καλό τουρισμό βασισμένο σε νέα δεδομένα (και όχι τουρισμό επειδή καταστράφηκαν δύο γειτονικές χώρες), και πάνω απ'όλα εξαγωγές.
    Αλλά ποιός κακομοίρης θα επενδύσει σε ένα φορολογικό περιβάλλον τύπου λούνα πάρκ? Κανείς.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ manos 09/03/2011 20:20:59

      Ακριβέστατος και ρεαλιστής !

  5. Enzo avatar
    Enzo 09/03/2011 15:25:17

    σημερα πηγα εφορια να πληρωσω κατι ληξιπροθεσμα χρεη που ειχα με την τραπεζικη επιταγουλα μου.
    κεντρικη ΔΟΥ ετσι , μεγαλο κτιριο.
    μπαινω μεσα δεν υπηρχε ψυχη.
    παω στον ταμια να πληρωσω και τον ρωταω: πως πανε πατριωτη τα εσοδα?
    -ποια εσοδα ρε φιλε, εδω δεν κυκλοφορει κουνουπι! ποιος να ερθει να πληρωσει? δεν βλεπεις τι γινεται στην αγορα?
    μου απαντα.


    ε παρτε και βγαλτε συμπερασμα.

    γεωργιε Quo Vadis?

  6. Orestios avatar
    Orestios 09/03/2011 15:52:16

    Είδατε ποτέ σε χώρα με Σοσιαλισμό να γίνεται κάτι σωστό?

    • Αστος avatar
      Αστος @ Orestios 09/03/2011 16:27:54

      Γιατι εχουμε σοσιαλισμο εδω στην Ελλαδα και δεν το ξερουμε?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αστος 09/03/2011 16:41:56

        Έχουμε. Κοιτάμε να ζήσουμε εις βάρος των άλλων και όχι με τις δικές μας δυνάμεις. Αυτή είναι η ουσία του σοσιαλισμού. Ο σοσιαλισμός λέει ότι στόχος του είναι μην ζουν άλλοι εις βάρος μας, αλλά κατά βάθος αυτό που έμμεσα υπόσχεται (χωρίς να το λέει βέβαια) είναι να ζεις εσύ εις βάρος άλλων. Τελικά ζουν οι άλλοι εις βάρος σου κι εσύ μένεις να ονειρεύσαι τον "πραγματικό" σοσιαλισμό που δεν είναι ποτέ αυτός που εφάρμοσαν.

      • neotera avatar
        neotera @ Αστος 09/03/2011 17:20:14

        Εχουμε σοσιαλισμό ακριβώς όσο έχουμε αστούς και μεσαία τάξη πλέον.

  7. Rote Phane avatar
    Rote Phane 09/03/2011 17:39:23

    Κοιταξτε τα χαλια μας και αφηστε τον σοσιαλισμο.
    Εσεις ετσι και αλοιως εισαστε μεγαλες καπιταλες κονομημενοι και περιμενετε
    να ξαναρθετε στα πραγματα για να βολευτειτε.
    Ομως ο λαος εχει ματια και βλεπει και αφτια και ακουει.
    ΤΟ 15% θα σας ειναι και πολυ.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Rote Phane 09/03/2011 20:27:03

      "Ομως ο λαος εχει ματια και βλεπει και αφτια και ακουει."
      Φοβάμαι ότι ο λαός τυφλώθηκε και κουφάθηκε, με αυτά που γίνονται. Πως αλλοιώς να εξηγήσω ότι τα τελευταία 37 χρόνια ψηφίζει τους ίδιους και τους ίδιους... Και περιμένει να τον σώσουν αυτοί που τον καταστρέφουν ?

  8. armagedon avatar
    armagedon 09/03/2011 17:41:50

    +1000

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/03/2011 19:29:49

    Το πρόβλημα είναι δομικό και λειτουργικό.
    Αφενός η κυβέρνηση ακολουθεί λανθασμένη οικονομική πολιτική δημιουργώντας έμμεση υποτίμηση μέσο της ύφεσης, συμπιέζοντας εισόδημα και κατανάλωση.
    Αφετέρου όμως να είμαστε και λίγο ειλικρινής: αν τονωθεί η αγορά αν γυρίσουμε θα έχουμε έσοδα;
    Η φοροδιαφυγή και η μαύρη οικονομία είναι το ίδιο επιζήμια. Είμαστε πλέον μια χώρα χωρίς παραγωγικό ιστό στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα (ας είναι καλά ΚΑΠ και θαλασσοδάνεια επιχορηγήσεων) με ατμομηχανές ναυτιλία τουρισμό και οικοδομή και τα ρέστα μας υπηρεσίες.
    Θα χρειαζόμαστε πχ μνημόνια ή επιτήρηση επί σκούφιας του αλόγου αν οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν δήλωναν από 5000 - 8000 εισόδημα; Αν ο έμπορος αποδίδει τον ΦΠΑ που έχει εισπράξει; Αν οι εφοριακοί δεν λαδώνονταν; Αν ο νευροχειρούργος πληρωνόταν κανονικά και όχι το 1/3 της καθαρίστριας της Βουλής;
    Το Κράτος των τελευταίων 30 χρόνων είχε στρεβλή δομή με μόνο λόγο ύπαρξης την εξυπηρέτηση ημετέρων.
    Ηρθε και η παιδική χαρά της πράσινης ανάπτυξης και έδωσε την χαριστική βολή.
    Τα υπόλοιπα είναι για να κοροϊδευόμαστε.
    Σε αυτό το σημείο ο Σαμαράς έχει απόλυτο δίκαιο χρειαζόμαστε άλλο μείγμα πολιτικής και διαχείρισης αλλά φοβάμαι ότι θα αποτύχει γιατί σέρνει πολλές καρέκλες μαζί του.
    Η χώρα θέλει λόγια απλά σταράτα ειλικρινή. Με πρόγραμμα με αποσαφηνισμένο σκοπό με κόστος και χρόνο, για να μιλήσει στην πλειοψηφία της κοινωνίας.
    Εμείς τρέχουμε ως ...θεσμοί να σώσουμε τις Τράπεζες να δώσουμε τους δρόμους και να εξυπηρετήσουμε τους εκάστοτε ...αρεστούς.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Ιθαγενής 09/03/2011 20:25:31

      Μήπως μπορείς να μας απαντήσεις και στο ερώτημα αν το 40% του πληθυσμού ζει με επιδόματα όπως στη Γερμανία;
      Μάλλον δε ζει. Οπότε πως βγαίνεις και φωνασκείς για τους ελ. επαγγελματίες που δηλώνουν 5.000-8.000 Ευρώ; Δε σου αρκεί που βγάζουν αυτά και μπορούν να ζήσουν;

      • Ο Ιθαγενής avatar