27/07/2010 18:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ απειλεί μάρτυρα στην Βουλή !!!

Η ΝΔ κατήγγειλε και αποχώρησε

Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ  Βαγγέλης Παπαχρήστος απείλησε σήμερα μάρτυρα με απόλυση, επειδή οι απαντήσεις που έδινε δεν βόλευαν τα σχέδια του ΠΑΣΟΚ. Οι παριστάμενοι βουλευτές της ΝΔ κατήγγειλαν το πρωτοφανές για τα κοινοβουλευτικά δεδομένα επεισόδιο και αποχώρησαν, αλλά δυστυχώς τα άλλα κόμματα παρέμειναν στην αίθουσα.

Όλα ξεκίνησαν όταν τόσο ο κ. Παπαχρήστος όσο και ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ντίνος Ρόβλιας απειλούσαν τον Γενικό Διευθυντή του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους και Αντιπρόεδρο του Οργανισμού Διαχείρισης Δημόσιου Χρέους (Ο.Δ.Δ.Η.Χ) Σταύρο Ντζιούνη να «προσέξει» και να «μιλήσει» επειδή ο μάρτυρας υποστήριξε πως δεν υπήρξε «σάπιο» ομόλογο.

Ειδικότερα ο κ. Παπαχρήστος ξεπερνώντας κάθε όριο απείλησε ευθέως με καρατόμηση από τη θέση του. Απείλησε μάλιστα πως θα καταθέσει ερώτηση και προς τον υπουργό Οικονομικών για την επαγγελματική επάρκεια του μάρτυρα. «Η τα γνωρίζει και μας δουλεύει ή δεν τα ξέρει και είναι ανεπαρκής» δήλωσε αργότερα στους δημοσιογράφους, αποδίδοντας ωστόσο τις απειλές του σε «έκρηξη θυμού».

Η Ν.Δ. αντέδρασε άμεσα, κατήγγειλε την πρωτοφανή στα κοινοβουλευτικά χρονικά ενέργεια του βουλευτή και αποχώρησε από την Επιτροπή καταγγέλλοντας εκφοβισμό του μάρτυρα από το ΠΑΣΟΚ. Μάλιστα ο βουλευτής του κόμματος της ΝΔ Νίκος Νικολόπουλος έκανε λόγο για «επιστροφή στην εποχή των «πρασινοφρουρών»,

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κικη avatar
    Κικη 27/07/2010 18:19:14

    Αλλος ενας κολητος του Γιωργακη.Ο Μεγας ταξιδευει και αφηνει τα καρακολια του να καθαριζουν.Ο Τρεπεκλης που ειναι ,χαθηκε.Ο Σεφερτζης αποκατασταθηκε.

  2. Κικη avatar
    Κικη 27/07/2010 18:35:19

    Ο κολητος του Γιωργακη Παπαχρηστος,καθαριζει οταν το παιδι ταξιδευει,τα πρασινοφασιστομουτρα,ο Τρεπεκλης που ειναι ,ο Σεφερτζης αποκατασταθηκε.

  3. brancaleone avatar
    brancaleone 27/07/2010 18:43:54

    Περιμενουμε εξηγησεις απο τον Παπαχρηστο, ακουσες Ξυνιδη?

    • don korleone avatar
      don korleone @ brancaleone 28/07/2010 10:21:52

      Kala twra o papaxristos

  4. undercover gpr avatar
    undercover gpr 27/07/2010 19:10:42

    Καλά σοβαρολογείτε?

    Δεν γνωρίζω και πολλά νομικά αλλά αυτό δεν σηκώνει μήνυση από τη πλευρά του μάρτυρα ?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ undercover gpr 27/07/2010 19:12:40

      Εσύ δεν γνωρίζεις ότι οι βουλευτές έχουν ασυλία; Και να σε χαστουκίσουν... δεν τρέχει τίποτα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ undercover gpr 27/07/2010 19:47:31

      Η ΝΔ οφείλει να καταθέσει τη μήνυση.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/07/2010 19:19:26

    Δεν ζεις στην Ελλαδα αν πιστευεις οτι δημοσιος υπαλληλος μπορει να μηνυσει βουλευτη κυβερνωντος κομματος.
    Εξαιρεση αν εχει τη στηριξη και ειναι μελος του αλλου κομματος.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/07/2010 19:22:31

    Για αυτό και για να επιβιώσεις στο ελληνικό δημόσιο θα πρέπει να γραφτείς σε κόμμα. Και αν θέλεις και προαγωγή, ή θα πρέπει να κλέψεις ή να κολλήσεις αφίσσες. Διαλέγεις και παίρνεις.

  7. undercover gpr avatar
    undercover gpr 27/07/2010 19:25:47

    Η ασυλία μπορεί να αρθεί , και σε τέτοιους καιρούς που τα πάντα επαναδιαπραγματεύονται , ο κύριος αυτός έχει υποχρέωση να μηνύσει τέτοια κατακάθια.

    Πάντα με την προυπόθεση ότι ο κύριος αυτός είναι οκ...

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ undercover gpr 27/07/2010 19:55:32

      Τα γνωρίζω SA μου αυτά αλλά δεν λένε τίποτα σε μια χώρα όπου όλα έχουν γυρίσει τούμπα.Μπορεί να βρει άνετα συμμάχους ,ο κύριος, που θα τον στηρίξουν μέσα στην Βουλή όσων αφορά την ασυλία.Αν το σηκώσει και η ΝΔ ως θέμα η ασυλία θα αρθεί όπως είχε αρθεί και τότε με έναν βουλευτή που είχε τρακάρει πολίτη.

      Όλα γίνονται (ακόμα και στην Ελλάδα) , αρκεί να τα παλέψει αυτός που πρέπει.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/07/2010 19:28:37

    Απ ότι ξέρω, η ασυλία βουλευτή άρθηκε μόλις 4-5 φορές στα τελευταία 35 χρόνια. Σε χίλιες περίπου περιπτώσεις μηνύσεων.
    Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

  9. anonymous avatar
    anonymous 27/07/2010 19:46:24

    Με δεδομένο ότι η επιτροπή έχει δικαστικές αρμοδιότητες η συμπεριφορά του Βουλευτή καθιστά το έργο της και το πόρισμά της επιλήψιμο με βάση το άρθρο 6 της σύμβασης για τα ανθρώπινα δικαιώματα που αναφέρεται σε δίκαιη δίκη και περιλαμβάνει και τα θέματα της προδικασίας. Αυτό σημαίνει ότι όποιος θιγεί μπορεί να προσφύγει στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων και να δικαιωθεί.

    Η ΝΔ οφείλει να μηνύσει τον εν λόγω βουλευτή.

  10. Mak avatar
    Mak 27/07/2010 20:06:29

    Α-Λ-Η-Τ-Ε-Ι-Α!!!!!!!!!!!!!!

    Πασόκ ή βαρβαρότητα;;;;;;;;;;

  11. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2010 20:16:46

    εμ τσαμπουκάς ..σε λίγο φουκαράς

  12. Γιώργος Γκ. avatar