#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτής απειλεί να αυτοπυροποληθεί για ένα ρουσφέτι!!!

Ακούγεται απίστευτο αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και Αντιπρόεδρος της Βουλής Α. Κουράκης  είχε σήμερα το πρωί εντονότατη αντιπαράθεση με την υφυπουργό Παιδείας Ε. Χριστοφιλοπούλου επειδή όπως κατήγγειλε ο πρώτος, για "λόγους πολιτικής εμπάθειας" δεν έγινε από τον Ιούλιο η απόσπαση εκπαιδευτικού που έχει ζητήσει για το γραφείο του…

Η κ. Χριστοφιλοπούλου αντέτεινε ότι η συγκεκριμένη απόσπαση δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα, καθώς δεν έχει βρεθεί ακόμα αντικαταστάτης, επικαλούμενη και την διάταξη νόμου που απαγορεύει απόσπαση εκπαιδευτικού αν δεν βρεθεί ο αντικαταστάτης του.

«Όταν έχουν αποσπαστεί 3.100 εκπαιδευτικοί σε διάφορες υπηρεσίες, η άρνηση αυτή ισοδυναμεί με αφαίρεση της δυνατότητας κοινοβουλευτικού ελέγχου, επειδή σας είμαστε δυσάρεστοι προσπαθείτε να βάλετε εμπόδια» ανταπάντησε ο κ. Κουράκης  για να καταλήξει λέγοντας: «Είναι αδύνατο να παρακολουθήσω τη λογική σας. Πραγματικά θα αναγκαστώ να απευθυνθώ στον Πρωθυπουργό. Δεν έχω άλλο μέσο. Δεν μπορώ να αυτοπυρποληθώ για να κάνω τη δουλειά μου»…

Μόλις άκουσε την «απειλή» η Χριστοφιλοπούλου άλλαξε τακτική και αφού τον έπιασε με το καλό του είπε «εφόσον κ. αντιπρόεδρε θέλετε και θεωρείτε ότι είναι τόσο αναγκαίο να φύγει η καθηγήτρια αυτή από την τάξη, θα φύγει από την τάξη. Θα κοιτάξω εν ευθέτω χρόνω και θα έρθω σε επικοινωνία μαζί σας για να δούμε πως θα λυθεί το θέμα»…

Άντε τώρα να φωνάζεις πυροσβεστικές, κανάλια …θα σκέφτηκε η Υφυπουργός. Πάντως ο antiΚοινοβουλευτικός βρήκε την… αχίλλειο πτέρνα της.  Όταν κάποιος θα ζητάει ρουσφέτι και δεν του γίνεται να απειλεί ότι θα αυτοπυρποληθεί,  είτε ότι θα πέσει από μπαλκόνι, ή από την Ακρόπολη…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/02/2011 19:07:37

    Κάτι τέτοια ακούω και καταλήγω κάθε φορά στο ίδιο συμπέρασμα:
    "ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ" για να γίνουν άνθρωποι στη Βουλή.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/02/2011 19:14:31

    Ρουσφετολογικές φαιδρότητες.
    Το ΠΑΣΟΚ κάνει το μαύρο άσπρο στο δημόσιο, έχοντας ανατρέψει κάθε λογική αξιοκρατίας ή ηθικής νομιμότητας, αλλά το παίζει σκληρό στα ... πίτουρα.

  3. netos avatar
    netos 10/02/2011 19:20:49

    3.100 εκπαιδευτικοί δεν διδάσκουν ! Κατά τα άλλα μας χρειάζεται κοινοβουλευτικός έλεγχος. Μη σώσει και γίνει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ netos 10/02/2011 20:35:30

      Όλοι αυτοί είναι αποσπασμένοι σε υπηρεσίες σχετικές με την εκπαίδευση.

    • zagar avatar
      zagar @ netos 10/02/2011 22:26:49

      γιατι ρωτας netos??
      νομιζεις οτι οι αλλοι διδασκουν ??

    • lampros avatar
      lampros @ netos 11/02/2011 15:34:10

      Το κράτος δεν θέλει να προσλάβει και να πληρώνει όσους χρειάζονται από γραμματείς, διοικητικούς κλπ στο Υπουργείο Παιδείας και στις διάφορες υπηρεσίες. Τις ανάγκες τις καλύπτει με εκπαιδευτικούς αποσπασμένους να κάνουν αυτές τις χαμαλοδουλειές. Συμβαίνει από καταβολής ελληνικού κράτους...

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/02/2011 19:28:21

    Το αστείο γεροντοφρικιό Κουράκης ζητά ρουσφέτι και απειλεί;
    Ρίξτε στο κορμί του σπίρτο να πυρποληθεί...

    • BΡΑΧΟΣ avatar
      BΡΑΧΟΣ @ ΒΙΣ 10/02/2011 19:43:48

      Το ανέκδοτο με τον Μπους, το θυμάσαι;

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 10/02/2011 19:38:03

    Πω πω! Κόψε κάτι ρε Κουράκη! Μύρισε τσίκνα μέχρι εδώ...

  6. BΡΑΧΟΣ avatar
    BΡΑΧΟΣ 10/02/2011 19:42:46

    Την βενζίνη θα την προμηθεύσουν τα παιδάκια του, που "έσωσε" από την αστυνομία ο Βούγιας;

  7. sawas avatar
    sawas 10/02/2011 19:45:54

    Θα κάνω τον συνήγορο του διάβολου

    Η 2η ερώτηση του Κουρακη για το ίδιο θέμα εδώ.

    H**p://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c0d5184d-7550-4265-8e0b-078e1bc7375a/7299435.pdf

    Είναι απαράδεκτο από την μεριά της πολίτικης ηγεσίας του υπουργείου να μην ικανοποιηθεί το αίτημα ενός βουλευτή

    Ρουσφέτι η εμπάθεια?

  8. Τάκης avatar
    Τάκης 10/02/2011 19:49:33

    Προπαγάνδα ΠΑΣΟΚων για ευνόητους λόγους. Το αξιοπερίεργο είναι ότι την ασπάζονται και οι ηλίθιοι της ΝΔ παίζοντας το παιχνίδι του ΠΑΣΟΚ, όπως και τον Δεκ 08. Ποντάρουν στην αποδυνάμωση του Συριζα και στην μοιραία επόμενη ενδυνάμωση του ΠΑΣΟΚ.

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 10/02/2011 19:50:45

    Ελπίζω μόνο η κοτσίδα του Κουράκη να διασωθεί και να γίνει εθνικό κειμήλιο,όπως τα καριοφύλια της μπουμπουλίνας,ώστε οι επόμενες γενιές να ξέρουν ποιοί έπεσαν για την Ελλάδα(και το ρουσφέτι).....Εμπρός όλοι μαζί στον αγώνα να σωθεί η κοτσίδα

  10. kiki avatar
    kiki 10/02/2011 19:51:09

    Θα χασει η Βενετια βελονι, αν αυτοπυρποληθει.
    Για κανενα πιο σοβαρο θεμα γιατι δεν το κανει?
    Για την Δημοκρατια ας πουμε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kiki 10/02/2011 20:15:23

      Οι Σοσιαλιστές μισούν την Δημοκρατία.

  11. irida avatar
    irida 10/02/2011 19:55:15

    M@@@@ες του ΣΥΝ!!! Τόσο απαραίτητη πια η τύπισσα; Αν μιλάει κι ο ΣΥν για εμπάθεια τότε τι να πούνε άλλοι χώροι. Τίγκα τα πανεπιστήμια από ομοιδεάτες του. Αμαν πια!! Πλακα πλάκα είναι πολλοί εκπαιδευτικοί που βάζουν πλάτη από όλα τα κόμματα στα γραφεία. Άμα θέλετε ονόματα τα έχετε. Δεξιών κιόλας πολλών. Ειδικά στη Θεσσαλονίκη..

  12. butcher avatar
    butcher 10/02/2011 19:58:54

    Δεν μπορώ να αυτοπυρποληθώ για να κάνω τη δουλειά μου»…
    ==
    Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο ταιριαζει με το τιτλο της αναρτησης:
    "βουλευτης απειλει να αυτοπυρποληθει"..

    Εγω βλεπω καποια διαφορα. Ο ανθρωπος το λεει καθαρα :
    "δεν εχει καμμια προθεση να αυτοπυρποληθει".
    Νομιζω??

    Υ.Γ
    Φυσικα αν πραγματι το ηθελε και αν μαλιστα το εκανε κιολας ,εγω θα του εδινα μπραβο..
    Κουρακη καντο και θα δεις θα σε κανουμε ηρωα..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ butcher 10/02/2011 20:30:55

      Συγνώμη, αλλά θεωρείς ήρωα έναν βουλευτή που θεωρεί δουλειά του την ικανοποίηση ρουσφετιών? Εκτός αν εννοεί πως δεν μπορεί να διεκπεραιώσει τα καθήκοντά του ως βουλευτής αν δεν έχει την υποστήριξη της εν λόγω κυρίας. Τόσο μισθό παίρνει, ας προσλάβει έναν φτωχό, νέο, άνεργο, αυτούς που υποτίθεται πως η αριστερά υποστηρίζει.

      • butcher avatar
        butcher @ TopGunZ 10/02/2011 20:50:11

        Αστον να καει ρε φιλε και μετα του κανουμε και.. τσιριμονιες.

        Αστον πρωτα να καει ομως..
        (σιγα μην κλαψουμε που θα χασουμε το ..σοι)..

  13. anonymous avatar
    anonymous 10/02/2011 20:34:34

    Εγώ θα του έδινα τη βενζίνη τσάμπα.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ anonymous 10/02/2011 20:39:46

      Εγώ θα τον άναβα .

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/02/2011 21:22:17

        Ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις σε κάποιον που αυτοπυρπολείται, είναι να τον σβήσεις.
        Και δεν πεθαίνει άρα δεν γίνεται μάρτυρας ,και του μένουν και τα εγκαύματα να τυρρανιέται.
        Τώρα που το σκέφτομαι ίσως τον έσβηνα κι εγώ.

  14. la poderosa II avatar
    la poderosa II 10/02/2011 20:38:20

    Ελεος ρε παιδια, ενα ρητορικο σχημα λογου το κανετε μεσανατολικο ζητημα, παιζοντας ετσι το επικοινωνιακο παιχνιδι του ΠΑΣΟΚ.

  15. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 10/02/2011 20:39:16

    Σιγα μην ξεβαψει η κοτσιδα.Αλλα τι περιμενει κανεις απο καποιον που κατηχηθηκε στο ΚΚΕ και ανενηψε στον ΣΙΡΙΖΑ.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/02/2011 20:48:04

    Θα αυτοπυρποληθεί για το δικαίωμα στο ρουσφέτι!!!!
    Πάει καλά;

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2011 21:15:36

    Τελικά και οι 300 είναι ίδιοι, αντί ο κύριος βολευτής να κοιτά να βολέψει και άλλους αρεστούς θα έπρεπε να ασχολείται για τις 3.100 αποσπάσεις.
    Αλλά δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του, ας παραιτηθεί λοιπόν και ας πάρει η απαραίτητη εκπαιδευτικός τη θέση του για την άσκηση του κοινοβουλευτικού ελέγχου. μαζί να παραιτηθεί και η ηγεσία του δια βίου μάθησης παιδικής χαράς που έχει παρά το επανειλημμένο σκίσιμο ιματίων 3.100 αποσπάσεις.
    Ολοι ίδιοι είναι και οι 300 που μαζί τα φάγανε ...ο Αντιπρόεδρος το είπε μαζί με χαρακτηρισμούς για τις ...εξυπηρετήσεις.

  18. Σοσιαληστές avatar
    Σοσιαληστές 10/02/2011 21:40:07

    Φαντάσου να είχαν πιάσει και καρέκλες και Συριζαίοι.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σοσιαληστές 11/02/2011 03:00:26

      μπά, τώρα είναι καλύτερα.. και τα ρουσφέτια τους κάνουν οι πασόκοι και όταν χρειαστεί τάγματα εφόδου ο ΓΑΠ εδώ ειναι τα παιδιά...
      ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

  19. occultist avatar
    occultist 10/02/2011 22:11:36

    @ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
    Τους πυροσβεστήρες τους έχω κρύψει :))

  20. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 10/02/2011 22:17:37

    Και γιατί δεν μπορεί να αυτοπυρποληθεί;Μήπως έχει δίλημμα τί βενζίνη να χρησιμοποιήσει;Όταν με το καλό το αποφασίσει του δίνω σούπερ αμόλυβλη και ας είναι ακριβούτσικη.Τι στο καλό!!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ αλλήθωρος 11/02/2011 03:01:12

      Να μπεί στα έξοδα της βουλής και η βενζίνη και το σπίρτο.

  21. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 11/02/2011 02:56:56

    χέστηκε ο τυπάκος αν μείνουν τα παιδιά δίχως δάσκαλο... καλύτερα κιόλας, λίγοι ηλίθιοι ακόμα να τον ψηφίζουν... (η τα παιδιά του όταν μεγαλώσει και παραδώσει την βουλευτική έδρα, όπως συνηθιζεται)

  22. Γκρινιάρης avatar
    Γκρινιάρης 11/02/2011 08:17:35

    Κορόιδα εσείς πέστε ότι θέλετε. Αυτός με την δήθεν αριστερά και πρόοδο έγινε καθηγητής στο ΑΠΘ, βγήκε και βουλευτής και αργότερα θα διορίσει και τα παιδιά του σε καμιά ΔΕΚΟ ως Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος στη ΔΕΗ, όπως η Ξυροτύρη πρώην βουλευτής του Συνασπισμού την κόρη της 30 ετών, ενώ τα παιδιά του απλού Έλληνα ξενιτεύονται για να βρουν μια δουλειά Και ο μέγας απατεώνας (κατά Τριανταφυλόπουλο) συνδικαλιστής της ΔΕΗ Ρίζος Ρίζος από του χώρο του Συνασπισμού προέρχεται.

    Εμπρός στο δρόμο της μάσας όλοι μαζί. Για τον σοσιαλισμό και τα κορόιδα που τον πιστεύουν.

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/02/2011 11:14:51

    Μοιάζει ολίγον του Μπουμπάρακα, επί το νεανικότερον.
    Μόνο που ο "Φαραώ" ήταν αεροπόρος, ο άλλος μάλλον "αλεξιπτωτιστής" μου φαίνεται.
    Λάθος, "highjacker". Κνίτες και αναρχοφρικιά κατέλαβαν το πάλαι ποτέ άντρον της αναθεώρησης, του ρεφορμισμού και του ρεβιζιονισμού.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/02/2011 11:19:25

    Δια του λόγου το αληθές, δείτε και μόνοι σας:
    h**p://3.bp.blogspot.com/_n7RltmTdk-g/TEyWTDogO0I/AAAAAAAAUpk/96hqPGYInEE/s1600/mubarak.jpg
    h**p://wardheernews.com/Images_09/Africa_Pres/Mubarak.jpg