#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2013 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ στην Βουλή: «Ραντεβού στα γουναράδικα»!!!



«Ραντεβού στα γουναράδικα». Ήταν μια φράση που χρησιμοποιούσε ο Αρης Βελουχιώτης χαιρετώντας του συντρόφους του εννοώντας ότι αν δεν επιστρέψει από τις μάχες στον Εμφύλιο θα τα... έλεγαν στον πάγκο του γουναρά, εκεί δηλαδή που θα γίνουν σφαγές.

Μια φράση βαριά και φορτισμένη από τον Εμφύλιο που δίχασε την Ελλάδα και που δεν πρέπει να χρησιμοποιείται από κανέναν σοβαρό άνθρωπο εν έτει 2013. Μια Ελλάδα που κατάφερε εδώ και χρόνια να ξεπεράσει πολλές από τις περιπέτειες του παρελθόντος, που κατάφερε να αποτινάξει από πάνω της το εμφυλιοπολεμικό κλίμα και να προοδεύσει.

Κι όμως, αγράμματοι και αναιδείς βουλευτές όπως αυτός του ΣΥΡΙΖΑ, ο... αναρχοαυτόνομος Βαγγέλης Διαμαντόπουλος, αποφάσισε να κάνει τη Βουλή εμφυλιοπολεμικό θέατρο. Να χωρίσει ξανά τους Έλληνες σε αριστερούς και δεξιούς, σε καλούς και κακούς, σε πατριώτες και προδότες.

Ο κ. Διαμαντόπουλος, ο γνωστός για τις... φιλικές τους σχέσεις με τους μπαχαλάκηδες, έστειλε ένα μήνυμα στους «προδότες» μνημονιακούς που θα ψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο. Ότι θα γίνει σφαγή. Άραγε είναι και ένα μήνυμα εκκαθάρισης των αντιπάλων όταν ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει κυβέρνηση;

Μα πώς επιτρέπουν από τέτοιους ανθρώπους να υποβαθμίζουν το κοινοβούλιο και να χαρακτηρίζουν ως υποψήφιους «σφαγμένους» την πλειοψηφία αυτή τη στιγμή στην ελληνική πολιτική σκηνή; Και πώς είναι δυνατόν να δημιουργείται σκηνικό τρομοκρατίας και να στοχοποιούνται βουλευτές;

Όμως, ο κ. Διαμαντόπουλος έχει καλούς δασκάλους. Όταν μήνες τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ χρησιμοποιεί κάθε τρεις και λίγο τις λέξεις χούντα, δικτατορία, προδότες, Τσολάκογλου και άλλες «ομορφιές», γιατί αυτός να μη μιλήσει για γουναράδικα; Και είναι ντροπή για το «αριστερό» κόμμα του Αλέξη Τσίπρα να επιχειρεί να αναστήσει έναν εθνικό διχασμό που προσπαθούμε δεκαετίες να ξεχάσουμε για το καλό του τόπου;

Κατά τα λοιπά, η εικόνα της Βουλής σήμερα ήταν ντροπιαστική, όχι μόνο γιατί ο Διαμαντόπουλος έκλεισε ραντεβού στον πάγκο του γουναρά αλλά και γιατί κι άλλοι βουλευτές δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, υποβαθμίζοντας τη Δημοκρατία.

Ο Κασιδιάρης για παράδειγμα είπε ότι η Χρυσή Αυγή θα καθαρίσει τη χώρα. «Σε λίγους μήνες θα διοικούμε τους μεγάλους δήμους της χώρας… Φανταστείτε δήμαρχο Χρυσαυγίτη, θα καθαρίσουμε όλη την Ελλάδα. Με 1.000 άτομα θα καθαρίζαμε την Αθήνα». Κατήγγειλε τα φορολογικά προνόμια των βουλευτών και ξεκαθάρισε ότι όλα αυτά «τα καραγκιοζιλίκια» θα τελειώσουν «όταν αναλάβει την διοίκηση η Χ.Α».

Ο δε Παναγιώταρος έλεγε να... στείλει κανέναν χρυσαυγίτη να επιβάλει την τάξη, λες και είναι σε νυχτερινό κέντρο.

Από την άλλη η... τοξοβόλος κυρία Σοφία Σακοράφα (ΣΥΡΙΖΑ) μίλησε για «κατοχική κυβέρνηση που συνεχίζει το ρόλο των χαφιέδων». Είναι η ίδια πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, άξιο τέκνο της παπανδρεϊκής διακυβέρνησης.

Το σκηνικό της ντροπής συμπλήρωσε η θρασύτατη νεαρή βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων Ραχήλ Μακρή η οποία απάντησε στον Ι. Τζαμτζή ο οποίος της είπε να καθίσει κάτω αναφέροντας: «κάτσε κάτω… εσύ είσαι που διορίστηκες με το ΠΑΣΟΚ στο Δημόσιο και τώρα μιλάς;» Και η κυρία Μακρή τι του απάντησε: «Θα σας κρεμάσουμε όλους».

Από την πλευρά του ο πρώην υπουργός, κ. Λυκουρέντζος είπε για τον ΣΥΡΙΖΑ: «Εδώ έχουμε ευθεία σχέση κομμάτων με τρομοκρατία. Όταν ακούω μανιφέστο τρομοκρατικής οργάνωσης μέσα στο Κοινοβούλιο δεν μπορείτε να διακόπτετε εμένα. Δεν το ανέχομαι. Όταν ήμουν φοιτητής και στέλεχος της ΔΑΠ κάποια φασιστοειδή στο όνομα της προοδευτικότητας δεν μας άφηναν να μιλάμε. Δεν θα το ανεχθώ αυτό και εδώ μέσα στο ναό της δημοκρατίας. Θα παραμείνω εδώ υπερασπιστής της δημοκρατίας και του κανονισμού».

Με αφορμή τις δηλώσεις των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ Σοφίας Σακοράφα και Βασίλη Διαμαντόπουλου στη Βουλή, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου δήλωσε:

"Ανάμεσα στα πολλά που ακούστηκαν σήμερα στη Βουλή, ο κ. Διαμαντόπουλος και η κυρία Σακοράφα καθύβρισαν το Κοινοβούλιο με συνθήματα εμφυλίου πολέμου. Φράσεις όπως «καλή αντάμωση στα γουναράδικα» και «κατοχική κυβέρνηση που συνεχίζει το ρόλο των χαφιέδων» παραπέμπουν στις χειρότερες στιγμές της ελληνικής ιστορίας.

Αν ο κ. Τσίπρας δεν τους αποπέμψει, τότε είναι προφανές ότι λειτουργούν κατ΄ εντολήν του".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/07/2013 21:04:03

    ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΚΟΦ ΝΑ ΤΟΝ......ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΡΑΜΠΑΛΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.......

    ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ...
    ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΕΚΟΦ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΜΑΛ@Κ!3Σ!!!!

    • Zame avatar
      Zame @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/07/2013 21:59:51

      εγω θα ελεγα να πληρωνουν ΦΠΑ για καθε μα####ια
      παρα σφαλιαρες.
      ειναι προσοδοφόροτερο.

  2. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 16/07/2013 21:15:17

    Η εννοια "ραντεβου στα γουναραδικα" δεν σημαινει ακριβως αυτο που εννοειτε... η φραση δηλωνει ακριβως το αντιθετο, οχι εκει που θα γινουν σφαγες αλλα εκει που θα σφαγιαστουμε...Ας μην αντιμαχομαστε την συριζαιίκη ανοησια με με εξισου ανοησια...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ TIMAIOS 16/07/2013 22:13:58

      και οι δύο ερμηνείες προυποθέτουν σφαγές!

      • ΑπυθιΑ avatar
        ΑπυθιΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/07/2013 10:40:01

        Η ερμηνεία είναι ΜΌΝΟ μία, αυτή με την οποία απευθύνεται ο Άρης Βελουχιώτης, αποχαιρετώντας τους συντρόφους του. Αν μας συλλάβουν, ραντεβού στα ...θυμαράκια. Οτιδήποτε άλλο φαντάζεται ή επιθυμεί να ''διαβάσει'' κανείς, είναι αποκλειστικά δικό του πρόβλημα. Ο κάθε κ. Διαμαντόπουλος τώρα, που επικαλείται τη ρήση, δε νομίζω οτι διαθέτει τα απαραίτητα κότσια για ...μέχρις εσχάτων αγώνες. Γι αυτό καλύτερα να μην αναφέρεται σε όσα δε φτάνει η ...αλεπού.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΑπυθιΑ 17/07/2013 12:50:41

          Ε αυτό να λέγεται. Τουλάχιστον ο Βελουχιώτης είχε τα κότσια να πεθάνει έντιμα.
          Οι "μέχρις εσχάτων" αγώνες των διάφορων Διαμαντόπουλων είναι...μέχρι να τελειώσει ο φραπές!

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 16/07/2013 21:15:40

    Τα δύο άκρα. Το ένα ταΐζει το άλλο, τα πρόσωπα του Ιανού.

  4. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 16/07/2013 21:16:58

    Ασχετο αλλα ο κυριος εμπροσθεν του Διαμαντοπουλου ειναι ο Φουχτελ???

  5. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/07/2013 21:54:28

    ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕ (ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΝΔ) ΑΚΡΑΙΟΥΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...!!!
    ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΚΑΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑ ΑΚΡΑ ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ" (ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΡΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ) Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ.....ΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.....!!!!
    Η ΕΚΟΦ ΗΤΑΝ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΧΜΕΡ, ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ, ΤΗΣ ΚΟΥΒΑΣ, ΤΗΣ Β.ΚΟΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΟΒ.ΕΝΩΣΗΣ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΚΑΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΤΗΣ ΕΔΑ...., ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΔΩ ΤΩΡΑ....!!!
    ΑΣ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΙ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ" ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΛΕΝΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΙΑΤΟ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΒΙΖΙΤΕΣ.......ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ......ΑΚΡΑ....!!!!

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/07/2013 21:56:06

    Πολύ για γουναράδικα ,για κρεμάλες και για εμφύλιους μιλάνε οι Αριστεροί!

    Ας προσέξουν τι εύχονται...

    Σε έναν εμφύλιο ,ω μη γένοιτο , δε θα κάνουν χαβαλέ καίγοντας ανυπεράσπιστες εγκύους με μολότοφ! Μπορεί να κάνουμε κι'εμείς λίγο "χαβαλέ" μαζί τους...έτσι , για αλλαγή!

    • Ειρήνη avatar
      Ειρήνη @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/07/2013 22:58:30

      Την καμπάνα την φάγανε οι υπεύθυνοι της τράπεζας !!!!!Καμία ενημέρωση δεν έχεις για τους τρομοκράτες.Πως θα ήταν δυνατόν άλλωστε,εσύ ένας νοικοκύρης κυρ Παντελής !!!

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ειρήνη 17/07/2013 11:01:35

        Ειρηνούλα , οι κυρ Παντελήδες που κοροιδεύετε σας (μπίπ) στον Γράμμο και στο Βίτσι. Αν ξαναχρειαστεί , εδώ είμαστε!

        • peloponisios avatar
          peloponisios @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/07/2013 02:51:16

          Η ιστορία θα επαναληφθεί με τον ίδιο τρόπαο, αν και μόνο αν οι ξένοι έχουν πάλι αποφασίσει να επιτρέψουν στη μία πλευρά να κερδίσει. Το ακούς; "να της επιτρέψουν να κερδίσει". Αλλιώς και οι δυο πλευρές χαμένοι θα είστε και θα σφάζεστε για δεκαετίες, όπως στην Κολομβία και στο Ιράκ και μέχρι πριν λίγο καιρό στο Λίβανο που έδωσε τη θέση του στη Συρία, κακομοίρη Στέλιο. θυμάσαι μήπως τους βρετανούς να χτυπούν από αέρος τους κομμουνιστές στη Β. Ελλάδα; Η "πατριωτική" εθνική παράταξη είχε σηκώσει τη συλλογική φούστα της στους Εγγλέζους, είχε γονατίσει στα τέσσερα και επέτρεπε να επιχειρεί μέσα στη χώρα ξένος στρατός εναντίον Ελλήνων μετά την φυγή των ναζήδων, για να της επιτρέψει να "κερδίσει". Τι δεν καταλαβαίνεις κοκομοίρη; Μιλάμε για ξεχείλισμα εθνικής υπηρηφάνειας και πατριωτισμού, άλλη τόση όση είχαν και οι άλλοι που ονειρεύονταν κομμουνιστική ανεξάρτητη Μακεδονία. Αν δεν τα γνωρίζεις, ξαναδιάβασε ιστορία. Αν τα θυμάσαι, πάψε να φαντασιώνεσαι ότι νίκησες. Οι δάφνες σου είναι πέτσινες και κάνουν μόνο για στιφάδο. Δεν νίκησες κακομοίρη, απλά σε σένα έκατσε το ζάρι των ξένων να γίνεις το γιουσουφάκι τους για να κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους τα αιώνια αφεντικά. Τα περί νέων συρράξεων που γράφουν διάφοροι 8ερμόαιμοι ή καταπιεσμένοι ποικιλοτρόπως για δεκαετίες εδώ μέσα είναι εντελώς άκαιρα και άκρως επιζήμια για τη χώρα. Εξαντλήθηκαν δηλαδή οι εξωτερικοί εχθροί και θα πρέπει να ασχοληθούμε με τους εσωτερικούς; Για προσγειωθείτε λιγάκι όλοι.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ peloponisios 18/07/2013 21:07:17

            Μπά , η "Ειρήνη" τώρα μας προέκυψε "peloponisios"!!

            Οσο και να με ενδιαφέρει η ιστορία ,δεν μπορώ να απαντήσω σε ασυναρτησίες , άκου " βρετανοι να χτυπούν από αέρος τους κομμουνιστές στη Β. Ελλάδα"!!

            Μάλλον μπέρδεψες την Β.Ελλάδα με την... Καισαριανή, οπου πράγματι τα Spit της RAF πολυβόλησαν τους ΕΛΑΣίτες στα Δεκεμβριανά.

            Οτι ο "Γερος της Δημοκρατίας" Παπανδρέου είχε σηκώσει τη φουστα στους Εγγλέζους ,αναμφίβολο. Αλλα ανάμεσα στην Εγγλέζα και στον μουστακαλή τον Στάλιν ,διάλεξε αυτο που θα έτσουζε λιγότερο.

            Οσο για τις "δάφνες μου" , δεν ανέχομαι προσβολές ,σε πληροφορώ πως σαν χειριστής Bren στο Γράμμο σκοτωσα μόνος μου γύρω στα 30 κουμούνια!

            (ελα ηρέμησε ,σε δουλεύω ,το 1949 δεν ήμουν ουτε σπερματοζωάριο ακόμα, ,άκου "οι δάφνες μου"!!!!!!!!)

    • Κεραμυδόγατος avatar
      Κεραμυδόγατος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/07/2013 00:46:55

      Πολύ σωστά...
      Γιατί πέραν των μολότοφ, υπάρχουνε και κάτι Ναπάλμ ναααααααααα με το συμπάθειο

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κεραμυδόγατος 17/07/2013 09:45:18

        Μπράβο ρε γάτε , ακριβώς αυτο σκεφτόμουνα κι'εγώ αλλα δεν το έγραψα...για να μην εξάψω τα πάθη!

  7. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 16/07/2013 22:00:49

    Αν η ΝΔ αναδείκνυε, όπως τους ταιριάζει, αυτές τις επικίνδυνες και παλιομοδίτικες μπαρούφες των κουφιοκεφαλάκηδων, ένθεν κακείθεν, θα είχε κερδίσει πολύ έδαφος...

  8. factorx avatar
    factorx 16/07/2013 22:07:28

    Το ίδιο δεν λέει το κείμενο -διαβάστε το καλύτερα

  9. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/07/2013 22:08:06

    ΕΝΝΟΕΙΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ.....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΛΗ Η ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ ΠΡΟΣ ΤΗΝ Χ.Α......!!!!!!
    ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ(......ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ-ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ" ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.....)Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ "ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΓΩΝΙΣΤΗ" ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ...!!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/07/2013 23:11:49

      Οι αριστεροί "δήθεν" επαναστάτες, όσο και οι δεξιοί "@μάω και δέρνω" μου προκαλούν την ίδια αποστροφή, όπως πιστεύω και στην δημοκρατική (και νεοδημοκρατική) βάση...

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/07/2013 22:12:07

    Καλε σούτ καλέ! Θα σε ακούσει κανένας πολιτικά ορθός κεντροδεξιός και θα πάθει σόκ! Αφού εμείς "τιμούμε τους αγώνες της Αριστεράς"!

  11. GJ avatar
    GJ 16/07/2013 22:34:18

    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι καθε φορά που τετοια πραγματα ξεστομίζονται, αυτη η δόλια χώρα μας "βιάζεται"!!! Πρέπει οι εχθροί, να βρίσκονται "επι των πυλών" για να είμαστε ενωμένοι, σκέφτηκα? Τελος πάντων, ντραπηκα που ειμαι Ελληνας οταν τα ακουσα, αλλα απο την άλλη σκεφτηκα, δεν ντρεπεται ο κύριος αυτος για ο,τι λέει, θα ντραπώ εγω?

  12. Eva avatar
    Eva 16/07/2013 22:42:59

    Προς το παρον υποθέτω οτι ο αναρχοαυτόνομος σύντροφος δίνει τα ραντεβού του στο ρουφ γκαρντεν του πολυτελούς ξενοδοχείου που διαμένει.

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 16/07/2013 22:43:52

    Δεν φτάνει που έγινε και βουλευτής με μόλις, 934 σταυρούς προτίμησης ...
    Είναι τώρα αντιπροσώπευση αυτή; να σου μοστράρει για βουλευτής ,
    ο καθείς που δεν μπορεί, ούτε καν 1000 σταυρούς να μαζέψει ;

  14. καρ avatar
    καρ 16/07/2013 23:03:36

    Είναι τέτοιο το μέγεθος της καταστροφής στην χώρα μας (απ'το ότι μια παγκόσμια οικονομική σύρραξη παίχτηκε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα αποκλειστικά στο ελληνικό γήπεδο),... συνυπάρχει δε με την ραγδαια επιδείνωση για την κυβέρνηση του περιβάλλοντος επικοινωνίας που επηρρεάζει την κρίση και την ψυχολογία των πολιτών... ώστε καλώς ή κακώς, τέτοιου είδους λόγος είναι συνηθισμένος πια στην κοινωνία και δεν θεωρείται περίεργο να περνά και στο κοινοβούλιο.... ούτε όμως τραβάει την προσοχή πλέον.
    Με διαφορά πάντως απ'όσο άκουσα, ο καλύτερος αντιπολιτευτικός λόγος ήταν αυτός της κας. Παπαρήγα -νομίζω αντικειμένικα ως προς τους τύπους και το ύφος, υποκειμενικά θα έλεγα και ως προς το περιεχόμενο.

  15. fitsoulas avatar
    fitsoulas 16/07/2013 23:06:29

    Η Νέα Δημοκρατία διόριζε για χρόνια αριστερούς σε μια προσπάθεια να επουλώσει τις πληγές του εμφυλίου και δεν άκουσε ποτέ ένα ευχαριστώ. Ο ΣΥΡΙΖΑ τι κάνει για να συμφιλιώσει το έθνος; Τίποτε. Ντροπή και μόνο.

    • Eva avatar
      Eva @ fitsoulas 16/07/2013 23:19:24

      Κάποιος να πληροφορήσει τους διορισμένους νεοδημοκράτες
      οτι δεν θα συμβεί το αντίθετο, για να μην σπευσουν....

  16. θανασης avatar
    θανασης 16/07/2013 23:11:07

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κόμμα του "δημοκρατικού-συνταγματικού τόξου";

  17. maria p avatar
    maria p 16/07/2013 23:36:32

    Και λίγα είπε. Το ραντεβού δεν ξέρω αν θα είναι στα γουναράδικα, αλλά αργά ή γρήγορα θα είναι στην κάλπη. Και εκεί θα τα πούμε. Και αυτό από έναν γαλάζιο ψηφοφόρο. Ως εδώ. Η αντοχή μας τελέιωσε

  18. δημης avatar
    δημης 16/07/2013 23:47:21

    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ;;;;;;;;;;;;;;
    -ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΝΟΣ ΝΟΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ;;;;
    -ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ "ΑΝΥΠΑΚΟΗ" ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΣ "ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥΣ " ΤΟΥΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ;;;;;
    -ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΑΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑΝ;;;;;;
    -ΟΙ "ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ " ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ;;;;
    -ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΤΩ (ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ "ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ";;;;
    -Η΄ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ (ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ)...ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ...

  19. Nik avatar
    Nik 17/07/2013 00:00:42

    Τζιτζιφιόγκος και επαναστάτης δεν ταιριάζουν.

  20. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 17/07/2013 00:02:51

    Αμ με τα ορφανα του αθανασιου κλαρα που εχουν κι ιστοσελιδα στα τουρκικα

    http://tr.kke.gr

    εχετε να πειτε τιποτε περισσοτερο?
    Για ψαξτε στο pare-dwse εχει μια τρομακτικη αναρτηση με θεμα τις προδοσιες των κονσερβοκουταδων.

  21. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 17/07/2013 00:34:08

    Δηλαδή, παραδέχεται ότι θα είναι συνεχώς ηττημένοι;

  22. Κεραμυδόγατος avatar
    Κεραμυδόγατος 17/07/2013 00:51:34

    Αμ δε φταίει κανείς. Η ΝΔ φταίει που ενώ η λαϊκή της βάση είναι μεγαλύτερη από αυτήν της αριστεράς, ποτέ δεν πάλεψε για τις ιδέες της. Φοβόταν να προφέρει τη λέξη "δεξιά", ντρεπόταν για την ιστορία της παράταξης, αναγόρευε σε ήρωες τους αριστερούς, δεν αντέταξε την παραμικρή αντίσταση στην αλλοίωση της ιστορίας. Χεράκι-χεράκι ΠΑΣΟΚ και αριστερά κατέστρεψαν κάθε αξία και υγιή αντίληψη και εμείς....κοιμόμασταν. Τόσα χρόνια λαπάδες, μήπως πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο (ανεξαρτήτως κόμματος), να μην τους αφήσουμε να μας πάρουνε τον αέρα;

  23. sender avatar
    sender 17/07/2013 02:14:41

    Σε ποιά άλλη χώρα της Ευρώπης[ακόμα και σ'αυτές που βίωσαν εμφύλιο],υπάρχει ακόμα ζωντανό τόσο μίσος;Τι σόι άνθρωποι είμαστε οι Ελληνες;δεν μπορούμε να απογαλακτισθούμε από τις μνήμες των παππούδων μας,''γουναράδικα''κι'άλλες αηδίες.Τι να σημαίνουν άραγε αυτοί οι όροι για ένα νέο παιδί σήμερα;Λες και η ιστορία αυτού του τόπου σταμάτησε το '49,και γυρνάμε ξανά και ξανά στην ιστορική αυτή δίνη,που καταπίνει κάθε προσπάθεια προόδου που καταφέρνουμε.Εκτός κι'αν αυτό γίνεται για κομματικούς λόγους,κάτι που το καθιστά ακόμα πιο γελοίο!Αντε να ξυπνά σιγά σιγά,η δημοκρατία από τον λήθαργό της.Γιατί όλα έγιναν κουραστικά ξεπερασμένα.

  24. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/07/2013 03:48:03

    Οσο εγω ειμαι μελος του ΣΥΡΙΖΑ , αλλο τοσο ειχες κι εσυ οποιαδηποτε σχεση με τη Ν.Δ.... μη λες ψεματα!

    • Ρύκιος avatar
      Ρύκιος @ Μικρασιάτης 17/07/2013 09:39:08

      Γιατί το λες αυτό?
      Όταν το 45% γίνεται 25% (προσεχώς και ...15?) οι άνθρωποι, οι πολίτες, οι ψηφοφόροι, κάπου πάνε.

  25. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/07/2013 03:57:59

    Οι τυποι ειναι απλα δεν πανε καλα. Βεβαια ειναι μεγαλες κοτες (κατι που εχει αποδειχτει ιστορικα), και ξερουν οτι αν σταματησουν να κριβονται και να φορανε κουκουλες, θα τρεχουν παλι σα λαγοι, οπως παλια. Απλα το προβλημα ειναι οτι θα εχει κοστος η χωρας μας απ ολη αυτη την αναταραχη.
    Κοντινο συγγενικο μου προσωπο ελαβε μερος στη -κρισιμη- μαχη της Αριδαιας και μου τη περιεγραψε πως την εζησε με το Τομσον στο χερι. Οταν ενα ταγμα πεζικου του Ελληνικου Στρατου (χωρις υποστηριξη Πυροβολικου ή αλλων οπλων) , κρατησε ηρωικα τη πολη απεναντι σε 6.000 ανθΕλληνες οπαδους του Σταλιν, οι οποιοι υποχωρησαν ηττημενοι με βαριες απωλιες). Οποτε ας αφησουν τις παληκαριες στο μπλα μπλα, γιατι η ιστορια εχει γραψει...

    • deldio avatar
      deldio @ Μικρασιάτης 18/07/2013 17:46:19

      Στη μάχη της Αριδαίας, πολεμούσες μαζί με όσα σου είχε προσφέρει ο Βαν Φλητ. Όχι μόνος σου.

  26. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/07/2013 07:25:21

    Δεν είναι ραντεβού στα γουναράδικα και δεν ειπώθηκε κατά την διάρκεια του Εμφυλίου.Είναι Καλήν αντάμωση στα γουναράδικα και λεγόταν κάθε φορά που ερχόταν αντιμέτωπος ο Αρης με την επίσημη γραμμή του Κόμματος.Ενδεικτική είναι η φράση η οποία και του αποδίδεται για τον Χαρίαλαο Φλωράκη όταν τον ρώτησαν ποιος είναι αυτός και απάντησε , αυτος είναι απο αυτούς που όταν μας κρεμάσουν στα γουναράδικα θα μας κοιτά και θα αρνείται οτι μας ξέρει.Παράλληλα χρησιμοποιούσε δύο ακόμα παροιμίες για το "ηρωικό" κόμμα του ΚΚΕ και την ηγεσία του ως και για τα αστικά κόμματα και τα στελέχη τους "και εμείς κακό χερόβολο και σεις κακό δεμάτι" και επίσης "Εκεί που κρεμούσαν οι καπεταναίοι τα άρματα κρεμούν οι γύφτοι τα νταούλια"

    Ο Συντάξας το άρθρο είναι ανιστόρητος γιατί μπερδεύει δύο χρονικές περιόδους ελπίζω λόγο ημιμάθειας του άλλο Εθνική Αντίσταση άλλο Εμφύλιος Πόλεμος.Κατά συνέπεια όσοι κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος να δώσουν ραντεβού στα τυφλά και αν δεν βρούν κάτι να τους ανακουφίσει τα ακροδεξιά αντανακλαστικά να δώσουν ραντεβού λ.χ. στον ΕΟΠΥΥ

    Οσο για τον Κο Διαμαντόπουλο να κρατήσει το ραντεβού του με τις αρχές της Ελληνικής Αριστεράς.Την δημοκρατική νομιμότητα κα ιτον δημοκρατικό πατριωτισμό.Αυτή είανι η παρακαταθήκη των Ελλήνων Αριστερών και τα χακί μπουφάν τα φορούν και τα φορούσαμε όχι απο μίμηση αλλά εξαιτίας του γεγονότος ότι ήταν τα πιο φθηνά και τα πιο βολικά για το κρύο.Γιατί πολλοί ήμασταν παιδιά του κατώτερου θεού της Ελλάδας και δεν πρέπει να ξεχαστεί αυτό ούτε να αφεθεί να το εκπροσωπούν μπουμπούκια που κινούνται στα όρια της νομιμότητας.Φορές δε που το αριστερό το μπράτσο το στόλιζε η Ελληνική Σημαία και αυτό είναι η διαχρονική απάντηση σε κάθε ηλίθιο που θεωρεί πως η λέξη Ελληνας Αριστερός δεν συνάδει με την λέξη πατριώτης.Γιατί ένας νεόκοπος συγγραφέας επιστήμονας θεόσταλτος "σωτήρης" το έγραψε και αυτό όσοι ψηφίζουν Ελληνικά Αριστερά σχήματα δεν είναι πατριώτες.Σημείο των καιρών και αυτό.

    Αιδώς Αργιείοι λοιπόν , αύριο καλύτερα διαβασμένοι και με τον κηδεμόνα σας την ίδια ώρα.Καλήν αντάμωσιν στα γουναράδικα για όσους ξέρουν απο τσιγκέλια και φανοστάτες.Γιατί αυτή είναι οι μοίρα όσων ζούν στα ρουμάνια και στα σύρραχα πληρώνοντας το αντίτιμο της ελευθερίας τους

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Δρόλαπας 17/07/2013 11:36:59

      <i."όταν τον ρώτησαν ποιος είναι αυτός και απάντησε , αυτος είναι απο αυτούς που όταν μας κρεμάσουν στα γουναράδικα θα μας κοιτά και θα αρνείται οτι μας ξέρει"

      Kι ο Χριστός είχε προείδει την απάρνηση (προδοσία) του Πέτρου. Πολλοί άγιοι άνθρωποι έχουν αυτό το χάρισμα :-)

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Δρόλαπας 17/07/2013 12:01:05

      Η σφαγή του 5/42 συντάγματος ευζώνων στις 17-4-1944 ήταν πράξη εθνικής αντίστασης ή εμφύλιας διαμάχης;;;
      Μάστορα...το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.

      • Ρεπούση avatar
        Ρεπούση @ Σχετικά Ασχετος 17/07/2013 12:27:43

        Μην το λες. Η αναθεώρηση της Ιστορίας είναι θεμιτή!

  27. ΦΟΤΖΙΟ avatar
    ΦΟΤΖΙΟ 17/07/2013 07:48:21

    Προς το παρόν μας καίνε την γούνα ο Στουρνάρας και οι λοιποί φωστήρες....Πάντως η οικονομική κατάσταση σην ΕΛΛΑΔΑ και η φορολογία θυμίζει χώρα της ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ και όχι πολιτική κυβέρνησης που προέρχεται από τα δεξιά!!!

  28. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 17/07/2013 08:46:39

    O ελληνικός αναρχισμός ζει για την ημέρα που η Ελλάδα θα γίνει Σομαλία.

  29. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/07/2013 08:58:01

    Βρε τον μισοριξια δεν εχει και μαλλι για την συλλογη των σκαλπσυριζαιων μιας και μνημονευουν τα γουναραδικα !

  30. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 17/07/2013 09:46:29

    Η Ιστορία, ψύχραιμα, 50 χρόνια μετά, θα γράψει γι αυτούς που φέρανε και υλοποιούν το μνημόνιο του ΔΝΤ στην Πατρίδα μας, θα γράψει ότι έχουν βάψει τα χέρια τους με αίμα. Οι στατιστικές είναι αμείλικτες, οι ειδικοί επιστήμονες δε θα δυσκολευτούν να βγάλουν συμπέρασμα. Αύξηση θανατηφόρων περιστατικών, αύξηση απροσδόκητων θανάτων, αύξηση ψυχικών διαταραχών και αύξηση αυτοκτονιών.
    Γουναράδικο έχει ήδη γίνει η Πατρίδα μας, θυσιάζονται και καταδικάζονται σε παντοτινή θυσία οι φτωχότεροι και πιο αδύναμοι προς χάριν των Αγίων Τραπεζιτών.

    • ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
      ο εμπεσών εις τους ληστάς @ Ρύκιος 19/07/2013 08:38:14

      Η Ιστορία μετά από 50 χρόνια ΘΑ γράψει για το σήμερα. Εσύ, όμως, με μαγικό τρόπο ξέρεις από τώρα τι θα γράψει! Εύγε!

  31. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/07/2013 13:22:34

    Αντέχεις την αλήθεια για τον Ψαρρό και το 5/42; Στην διάθεση σου όπως το θελήσεις ,"το λαγός την φτέρη κούναγε κακό της κεαφαλής του" να σε οδηγεί.Τα λάθη του Αρη Βελουχιώτη ήταν άλλα και μεγάλα και τραγικά και δεν έχω κανένα λόγο να μην τα καταθέσω.

  32. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 17/07/2013 13:53:00

    Πες μας αν θέλεις κάτι ενδεικτικό, ή δώσε μας κανένα λινκ.
    Ο Ψαρρός (υποτίθεται ότι) ήταν ήρωας της Αντίστασης.

  33. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 17/07/2013 14:15:24

    Αντέχω τα πάντα.
    Ο Ψαρρός και ο Καρτάλης συνεταιράκια σας ήταν.Στο ερώτημα όμως τσιμουδιά.Υπήρχε ένοπλη αντιπαράθεση αντάρτικων σχηματισμών από το 1943;Αυτό δεν ήταν εμφύλιος;

    • sender avatar
      sender @ Σχετικά Ασχετος 17/07/2013 21:23:44

      ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ο Ψαρράς κλπ,και τι σημαίνουν τα ανατριχιαστικά ''γουναράδικα''.Είναι σαν να ανοίγετε την πόρτα ενός ψυχιατρείου,ενός ασύλου ανιάτων.Αφήστε να αναπαυθούν εν ειρήνη,ένοχοι και εξαπατημένοι.Ποιός όρκος,ποιό όνειρο των παππούδων τους στοιχειώνει την ζωή τους;Εχετε γνώσεις,μπράβο,αλλά η παρούσα και μέλλουσα φωτιά που καίει την χώρα,μας φτάνει.Τονίστε απλά το κακόγουστο και παρωχημένο του πράγματος.

      • sender avatar
        sender @ sender 17/07/2013 22:37:33

        [συγγνώμη..Ψαρρός..]

  34. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/07/2013 14:22:02

    Ηταν Ηρωας της Αντίστασης ο Ψαρρός όπως Ηρωας ήταν και ο Ναπολέων Ζέρβας.Ηρωες πάντα είχε ο τόπος και πάντα θα βγάζει.Ομως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν διέπραξαν και λάθη εγκληματικά και ο Ψαρρός δεν εξαιρείται όπως δεν εξαιρείται και ο Ζέρβας όπως δεν εξαιρείται και ο Βελουχιώτης.

    Πέρα όμως απο τα λάθη η συγκυρία της επαίσχυντης δολοφονίας Ψαρρού απο τον Ζούλα αποτέλεσε κίνηση κομβική για την τότε Ηγεσία του ΚΚΕ.

    Εξουδετέρωνε τον Αρη φορτώνοντας του το έγκλημα, έδινε το έναυσμα για να προκληθεί ακόμα μεγαλύτερη πόλωση στο εσωτερικό ώστε ο εμφύλιος να αποτελεί το πλέον ορατό ενδεχόμενο, τορπίλιζε την επταμελή αντιπροσωπεία του ΕΑΜ στο συνέδριο του Λιβάνου και κατα συνέπειαν έδινε το έναυσμα στους Αγγλους να παρέμβουν ολοκληρωτικά πρός την κατεύθυνση της σύγκρουσης.

    Η Ηγεσία του τότε ΚΚΕ επέλεξε τον Εμφύλιο προσφέροντας άλλοθι στο όνομα του διεθνισμού στην Ρωσική επεκτατικότητα στην Ανατολική Ευρώπη.Η Κουτβική Ηγεσία του ΚΚΕ εξυπηρέτησε σε απόλυτο βαθμό τους σχεδιασμούς των Αγγλων κατόπιν ρωσικής εντολής.Ο Αρης ήταν εχθρικός στην παρουσία των Αγγλων σημειωτέον.

    Να θυμάσαι πως ο Ελληνικός Πολιτισμός γέννησε την Σύνθεση, της σύζευξη θέσης και αντίθεσης.Αυτό να σε οδηγεί σε ότι αναζητάς και είναι δικός σου ο δρόμος της αναζήτησης

  35. Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
    Τσατσόνι Γαβρόνι 17/07/2013 15:02:51

    Ελλάδα: χώρα κολλημένη στο 1949.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Τσατσόνι Γαβρόνι 17/07/2013 15:42:20

      Μιά χαρά χρονιά ήταν το 1949 , ιδίως εκεί προς τον Σεπτέμβριο!

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Τσατσόνι Γαβρόνι 17/07/2013 17:35:10

      Δεν είναι η Ελλάδα κολλημένη, αλλά μερικοί Έλληνες. Την καταβρίσκουν μ' αυτά. Και με ακόμη πιο παλιά: Εθνικός Διχασμός, ποιος έφταιξε για την Μικρασιατική Καταστροφή και τα ρέστα. Και όλα αυτά, όχι χάριν ιστορικής έρευνας (επιθυμητής και επιβεβλημένης), αλλά για να συντηρείτε ο διχασμός, η διχόνοια, η φαγωμάρα, που το μόνο θετικό στοιχείο που έχουν είναι ότι αποδεικνύουν περίτρανα ότι είμαστε Έλληνες!

      «Η Διχόνοια που βαστάει
      ένα σκήπτρο η δολερή
      καθενός χαμογελάει
      “Πάρ’ το” λέγοντας και συ».

  36. Jim Bim avatar
    Jim Bim 17/07/2013 19:32:56

    έχουμε και κάτι υπόλοιπα στον Μεληγαλά ...

  37. hellasatt avatar