#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2011 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να σωθούν



Μια ημέρα μετά την υπερψήφιση του Πολυνομοσχεδίου, αντιμέτωποι με την λαϊκή αγανάκτηση και κατακραυγή, βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αποφάσισαν να κάνουν ...αντίσταση και υπογράφουν κείμενα με τα οποία ζητούν διάφορα.

Τριάντα δύο βουλευτές , ύστερα από πρωτοβουλία της βουλευτού Πιερίας κ. Μίχου, ζητούν μείωση των τιμών από τους υπουργούς Βαγγέλη Βενιζέλο, Μιχάλη Χρυσοχοϊδη, Γιώργο Παπακωνσταντίνου και Κώστα Σκανδαλίδη.

Άλλοι 28  ζητούν από τον ....ΓΑΠ πολιτικές για την ανακατανομή των βαρών της κρίσης, προς όφελος των αδύναμων, τον παραγωγικό αναπροσανατολισμό της οικονομίας και την ανασύνθεση του πολιτικού συστήματος. Κάνουν ...κρά όμως ότι στηρίζουν τον Γώργο. Μεταξύ άλλων οι τελευταίοι ζητούν τα εξής:

 

 -Την άμεση αποφασιστική ανακατανομή των βαρών της κρίσης μέσα από τον αναδρομικό έλεγχο και τη σύλληψη του πλούτου που αποκτήθηκε σε όλους τους τομείς της παραοικονομίας, που δρα για δεκαετίες στη χώρα. Στο επερχόμενο φορολογικό νομοσχέδιο πρέπει να υπάρξουν ουσιαστικά δείγματα γραφής, μιας αλλαγής πορείας.

-Την αντιμετώπιση της κρίσης του εθνικού μοντέλου συσσώρευσης μιας κρατικής οικονομίας διανομής με στόχο την εξειδίκευση ενός παραγωγικού αναπροσανατολισμού της οικονομίας και της κοινωνίας.

-Την ανασύνθεση του πολιτικού συστήματος της χώρας, του νέου μοντέλου οργάνωσης της δημοκρατίας, του κράτους και των κοινωνικών θεσμών από την αναθεώρηση του συντάγματος έως τις μορφές λειτουργίας μιας άμεσης συμμετοχικής δημοκρατίας .

-Την αντιμετώπιση της διεθνούς συστημικής κρίσης, της κρίσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ενός ανεξέλεγκτου διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος με την οικοδόμηση διεθνών εναλλακτικών συμμαχιών της χώρας.

Οι βουλευτές που υπογράφουν το κείμενο είναι οι: Ηλίας Θεοδωρίδης, Βασίλης Κεγκέρογλου, Δημήτρης Βαρβαρίγος, Λάμπρος Μίχος, Γιώργος Χαραλαμπόπουλος, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Όλγα Ρενταρή, Σάββας Εμινίδης, Στάθης Κουτμερίδης, Παύλος Στασινός, Νίκος Τσώνης, ’γγελος Μανωλάκης, Γιώργος Κασσάρας, Φραγκίσκος Παρασύρης, Θόδωρος Παραστατίδης, Βασιλική Τσόνογλου, Δημήτρης Παπουτσής, Θανάσης Παπαδόπουλος, Μαρία Θεοχάρη, Ανδρέας Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Αμοιρίδης Αργύρης Λαφαζάνης, Ελένη Τσαούση, Χρήστος Μαγκούφης, Χρήστος Χάϊδος, Μιχάλης Παντούλας, Γιώργος Φραγγίδης και Αναστάσιος Σιδηρόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 21/10/2011 22:04:23

    Ανατρίχιασα.
    Πως δεν το είχαμε σκεφτεί όλοι οι υπόλοιποι.
    Ο ένας το παίζει αντάρτης, οι άλλοι υπογράφουν μανιφέστα, τούτοι δω ζητάνε εθνική συμφωνία, και οι άλλοι παραιτούνται αλλά μπαίνουν άλλοι στη θέση τους.
    Πρέπει να το παραδεχτώ ότι " they work hard for their money"...

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/10/2011 22:12:07

    Εξεπλάγην! Λειτουργεί -έστω και με παράσιτα- ο εγκεφαλός τους.
    Και με τί αποτελέσματα.....Μια πρόταση που θα την
    ζήλευε και ο Κατμαν.

  3. βασίλης avatar
    βασίλης 21/10/2011 22:13:08

    Κύριοι ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ του ΠΑΣΟΚ αφού με την ψήφο σας βάλατε την ταφόπλακα
    στούς μισθούς-συντάξεις-μεροκάματα-επικουρικές συντάξεις-εφάπαξ τώρα
    διαμαρτύρεσται και παρ' ολίγον να βάλετε τα κλάματα στη βουλή.ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ-
    ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ-ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ. Ο μόνος δρόμος που σας μένει είναι μόνον η αποχώρη σας απο την πολιτική ζωή και η άμεση οδήγηση στο ειδικό δικαστήριο
    για εγκλήματα πολέμου διότι είναι η μόνη κατηγορία που σας αρμόζει.
    Αλλα ξέχασα σας μένει ένα ακόμη νομοσχέδιο να ψηφίσετε να δώσετε τις άδειες
    στους προστάτες για να ανοίξουν γραφεία κηδειών διότι σε λίγο θα αρχίσουν
    να μαζεύουν πτώματα (αλλά δεν ξέρω εάν θα βάλουν πρώτα τα πτώματα τα
    δικά σας η των πραγματικών ελλήνων)
    Υ.Γ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΣΑΣ.

  4. ataktos avatar
    ataktos 21/10/2011 22:13:54

    ρώτησαν τον γιωργο???

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/10/2011 22:48:58

    Αυτή τη φορά ξαναεπαναστατούν η Θεοχάρη και ο Μαγκούφης...ρεπό πήρε ο Σαλαγιάννης...

  6. Dark avatar
    Dark 21/10/2011 22:49:47

    +1000

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/10/2011 22:49:53

    Ντροπη και αισχος ! Βγηκαν στην παγανια τα σαινια της σοσιαληστρικης καμαριλας να κοροιδεψουν τον λαο μετα την δολοφονικη επιθεση στα εισοδηματα του και την κοινωνικη του υποσταση !Η σιχαμαρα διαχεεται στο περιβαλλον! Δεν ξεχνω το Γουδη ειναι εδω !

  8. δημης avatar
    δημης 22/10/2011 01:13:11

    ΟΙ...ΚΟΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΟΥΡΝΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ..ΚΟΤΕΤΣΙ....
    ΤΟ ΠΡΩΙ ...ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ...ΚΟΥΡΝΙΑΖΟΥΝ...
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ....ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.."ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΚΑΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΓΕΝΝΟΥΝ ΟΙ ...ΚΟΤΕΣ" (ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΤΖΕΝΤΑΣ...)...(ΟΙ ΚΟΤΕΣ)......

  9. man8os avatar
    man8os 22/10/2011 01:46:42

    Τον ουρανο με τα αστρα τον ζητησαν?

  10. η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
    η Κατινίτσα της γειτονιάς σας 22/10/2011 13:14:03

    Πατριωτάκια ο τόπος σώνεται. Πλημμυρίστε από αγαλλίαση τις ψυχές σας. 28 βεραμάν (ξέβαψε το πράσινο εδώ και καιρό) μπλα...μπλαδιστές βολευτές κατέθεσαν μανιφέστο για το ξεπέρασμα της πολιτικής κρίσης, αλλά στην πραγματικότητα του προβλήματός τους. Και το πρόβλημά τους είναι η μελλοντική εξασφάλιση της επανεκλογής τους. Έτσι, από καιρό σε καιρό, κάποιοι που αυτοαναγορεύονται σε φύλακες της κομματικής συνείδησης περιφέρουν ένα χαρτί με μεγαλόστομες πράσινες πΙπΕριές ( κάποιες αντικαταστάσεις γραμμάτων είναι επιβεβλημμένες) και οι πολλοί άγνωστοι και στο θυρωρό της πολυκατοικίας (μνημειώδης επίγνωση της αληθείας από τον Κατσιφάρα) βεραμάν μπλα...μπλαδιστές σύντροφοί τους βάζουν τη τζίφρα τους. Έτσι για να διατηρείται στο προσκήνιο το όνομά τους.

    Αλλά και μεταξύ αυτών ο Μαγκούφης!!!, ο γίγας που έβρισε το νάνο από ιδιοτέλεια και μετά συντάχθηκε με τον Professor και το παιντί για νάπαιρνε κανα υπουργείο ο κωλοτούμπας τσανακογλύφτης. Πολύ πάει ρε πατριωτάκια η κοροϊδία, μην τους το επιτρέψουμε άλλο. Εμείς έχουμε τη δύναμη, απόφαση σωστή χρειάζεται, χωρίς ραγιαδισμό, μπροστά στην επόμενη κάλπη.

    Καθώς λοιπόν εκλογές θα κάνουν, θέλουν δεν θέλουν, προτείνω για να γνωρίσουμε από κοντά τη λεβεντιά τους να οργανωθεί μια ανοικτή συζήτηση επίκαιρου προβληματισμού στη λαχαναγορά του Ρέντη και να έρθουν εκεί και οι 28 βεραμάν μπλα...μπλαδιστές να επιχειρηματολογήσουν. Θα τους ακούσουμε και σύντομα θα απαντήσουμε και μεις στα φληναφήματά τους με συνείδηση ευθύνης, αυτή τη φορά, μπροστά στην κάλπη.

  11. chris avatar
    chris 22/10/2011 15:02:27

    Οι πασοκικές πόρνες. Αυτό πρέπει να γίνει ταινία. Πάρε κάτι μάπες που υποδούλωσαν τη χώρα. μπατσοκ και ξερό ψωμί λακαμάδες έλληνες

  12. mind trap avatar
    mind trap 22/10/2011 17:22:23

    Αυτά τα πολιτικά χαϊβάνια, αφού πρώτα ψήφισαν ότι χειρότερο, μετά έρχονται να το παίξουν ότι νοιάζονται.
    Αμ δε νοιάζονται για μας...μη χαίρεστε. Για το τομάρι τους νοιάζονται, γιατί δε μπορούν να κυκλοφορούν στους δρόμους. π,χ, στου Τσώνη το κεφάλι έχουν κάνει ομελέτα.
    Όποιος είδε το βίντεο της βουλής όταν ο ΓΑΠ κατέβηκε να τους χαιρετήσει έναν έναν, θα είδε όλα τα χαϊβάνια από κάτω να τρέχουν για τη χειραψία σαν δαιμονισμένοι. Αυτό δεν είναι ένα απλό θέατρο του παραλόγου. Επιπλέον σε αυτό το θέατρο, οι ηθοποιοί είναι σχιζοφρενής.

  13. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 22/10/2011 17:58:25

    Η μοναδική προσφορά του έθνους στα 153 <> ΄και τους λοιπούς συγγενείς που ψήφισαν το τέλος της Ελλάδας για τον μισθό τους και όχι μόνο, είναι η προσφορά στον καθ' ενα από μία κασέτα με το τέλος του φίλου σοσιαληστή Καντάφι.

  14. JOHN avatar
    JOHN 22/10/2011 18:26:15

    Στις επομενες εκλογες,οποτε κι αν αυτες γινουν,θα βγουν στα μπαλκονια και θα καταγγειλουν,το μνημονιο,το ΔΝΤ,την ΕΕ και γενικα την οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης στην οποια φυσικα ανοικουν.Και θα υπαρξουν ατομα που θα τους χειροκροτησουν και θα τους δωσουν τη ψηφο τους για να μας ξανασωσουν.