#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απειλούν να μην ψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο



Περισσότεροι από δέκα βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είχαν διαμηνύσει, εδώ και δύο εβδομάδες,  σε συνεργάτες του  πρωθυπουργού  ότι είχαν πρόβλημα  να ψηφίσουν τις διατάξεις του μεσοπρόθεσμου σχεδίου που αφορούν τις δικές τους κόκκινες γραμμές. Οι ενστάσεις των περισσότερων αφορούσαν την αποκρατικοποίηση της  ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ,  ενώ κάποιοι έβαλαν περισσότερα ζητήματα.

Το επιτελείο του πρωθυπουργού είχε ανησυχήσει πάρα πολύ, γι’ αυτό και κάποια στιγμή φάνηκε να καταλήγουν ότι θα φέρουν προς ψήφιση το μεσοπρόθεσμο ως ένα άρθρο, προκειμένου να μην έχουν τη δυνατότητα οι «διαμαρτυρόμενοι» να καταψηφίσουν συγκεκριμένες διατάξεις. Το plan Β, συμπεριελάμβανε τη Ν.Δ. Δηλαδή,  όπου θα καταψηφίζονταν άρθρα από το ΠΑΣΟΚ,  να υπερψηφίζονταν από τη Ν.Δ, αλλά αυτό τους φάνηκε πιο περίπλοκο και με μεγαλύτερο βαθμό ρίσκου.

Οι δέκα που είχαν στείλει το μήνυμα και αρκετοί ακόμα,  είχαν σκοπό να μιλήσουν στον ΚΤΕ (κοινοβουλευτικός τομέας ελέγχου) του ΠΑΣΟΚ, βγάζοντας  τη δική τους κραυγή αγωνίας. Επειδή το Μαξίμου είχε πολύ έγκυρες πληροφορίες για το τι θα ακουγόταν  στον ΚΤΕ, το ανέβαλε, προκειμένου να ζυμωθούν κάποιοι και να χαμηλώσουν τους τόνους τους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dacord avatar
    dacord 31/05/2011 09:39:14

    Σεναρια ειναι αυτα ανευ αξιας. Ισως ευσεβεις ποθοι..

    ΟΛΑ αυτα τα ζαγαρια του πασοκ τελικα θα ψηφισουν .
    Αν κανει κανενα το "μαγκα" η το "ζορικο" θα το βαλουν σε καμμια επιτροπη να κονομαει καμμια 500 ευρω ανα συνεδριαση δηλαδη κανα 5-6 χιλιαδες το μηνα και θα κανει τουμπεκι..
    Η θα το βαλουν "μετοχο" σε καμμια ΜΚΟ και θα σουφρωσει ετσι στο αψε σβησε κανενα εκαντομμυριο ευρω..
    Σε κανενα ακομα πιο ζορικο μπορει να του υποσχεθουν κανενα "αναπληρωτη" υπουργο ..

    Μιλαμε εχουμε να κανουμε με υποκοσμο και εσεις ασχολειστε με σεναρια και τους δινετε και αξια σε αυτα τα παλιοσκυλα...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ dacord 31/05/2011 09:55:26

      Τα λες χοντροκομμένα, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
      Έχω την ίδια ακριβώς άποψη.
      Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο ενδεχόμενο.
      Και από την άλλη τι πάει να πει ..."απειλούν";
      Είναι σα να περιμένεις κάτι στο μέλλον, ώστε η απειλή να μη γίνει πραγματικότητα!

      • dacord avatar
        dacord @ Γιώργος Μεσσηνία 31/05/2011 10:01:19

        Ναι! η ..ευγενεια μας μαρανε.
        Ολοκληρο πεδιο δοξης λαμπρο τα .."Ελληνικα" δηλαδη τα σαρδαμ του γαπα που θα μπορουσαν να ανεβασουν την .."τηλεθεαση" και φυσικα τους ψηφους και τα ποσοστα και οι της Ν.Δ .."καθονται"!!και μιλανε σε αυτα τα υποκειμενα με το σεις και το σας!!!
        Μην τους πουνε ..αγενεις!!
        Ημαρτον!!

  2. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 31/05/2011 09:47:01

    αντε να δουμε

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 31/05/2011 10:18:00

    Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ,ως συνήθως θα φωνάξουν,θα τσιρίξουν και στο τέλος θα το ψηφίσουν. Το βλέπουμε και θα το ...παίξουμε. Κι αν υπάρξουν κάποιες διαρροές, θα αντιμετωπιστούν αναπληρώνοντάς τες από την συμμαχία των προθύμων. 15 του Θεμιστευρυβιάδη, συν οι της κόρης του ακόμα επίτιμου μπαμπά της, συν οι Κουβέλειοι. Θα το χρεωθούν,βέβαια,όλοι τους...

  4. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 31/05/2011 10:21:34

    ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΚΙΤΣΟ ΤΟΥ ΣΤΑΘΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ

    http://tinyurl.com/3dkkhgl

  5. stefanos avatar
    stefanos 31/05/2011 11:53:01

    Πατροκοσμάς:" Θα σας βάλουν βαρύ και δυσβάστακτο φόρο αλλά δε θα προλάβουν να τον πάρουν"

  6. knight rider avatar
    knight rider 31/05/2011 12:55:45

    Ολοι σκούζουν μόνο για τη θέση (υπουργική ενίοτε) και την κονομισαρέλα. Κανένας πασοκόσκυλος δεν πιστεύει πουθενά αλλού. Δεν τους νοιάζει καμιά πατρίδα, παρά μόνο το παλιοτομαρό τους. Και επειδή το σύστημα το ξέρει και τους έχει σε όλες τις "στάσεις" ενίοτε τους το θυμίζει και πηγαίνουν σαν τα αρνιά. Κάποιοι λίγοι καθαροί φύγανε νωρίς.

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 31/05/2011 14:12:32

    Συμφωνώ απόλυτα με τους πιό πάνω φίλους,αυτοί οι άθλιοι τύποι δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο,επαναστάτες της τσέπης τους είναι.Το σκίτσο του Στάθη τα λέει όλα.Βλέποντας το πρωί στον Παπαδάκη τον απίθανο πρόεδρο της Βουλής να μονολογεί χωρίς να απαντάει σε τίποτα απο ότι τον ρώταγε, κατάλαβα ότι οι άνθρωποι δεν παίζονται,είναι αλλού.Οταν μάλιστα τον ρώτησε γιατί αυξήθηκε ο ΦΠΑ τόσες φορές,απάντησε οτι επρεπε λέει το κράτος να πάρει απο κάπου έσοδα!Εννοείται οτι ο ΦΠΑ είναι ο πιο άδικος φόρος γιατί πλήτει κυρίως τους χαμηλόμισθους και δημιουργεί πρόβλημα και στα μαγαζιά από την πτώση της ζήτησης,αλλά που μυαλό.Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι τώρα τελευταία εύκολα εκνευρίζονται όταν τους κάνουν δύσκολες ερωτήσεις,οι πλατείες αρχίζουν και τους φοβίζουν.....