#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ: «Θα μας πάρουν με τις ντομάτες»



Με καζάνι που βράζει μοιάζει τις τελευταίες ώρες η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ αλλά και ολόκληρο το κόμμα με αφορμή τις πέραν κάθε λογικής σκληρές ρυθμίσεις που έφερε ο Λοβέρδος για απολύσεις, αποζημιώσεις και ασφαλιστικό. Πολλοί βουλευτές παίρνουν τηλέφωνο στο Μαξίμου και ζητούν οδηγίες για το πώς θα στηρίξουν αυτά τα μέτρα και τι θα λένε στον κόσμο. “Δεν έχουμε μούτρα να πάμε στις περιφέρειές μας. Θα μας πάρουν με τις ντομάτες. Τι θα κάνουμε το καλοκαίρι και πώς θα αντικρίσουμε τους ψηφοφόρους μας” λένε, μεταξύ άλλων.

Στην κυβέρνηση και το κόμμα επικρατεί παγωμάρα και πολλοί επιτίθενται στον Λοβέρδο τονίζοντας ότι παίρνει μέτρα που ούτε το ΔΝΤ δεν τα ζητά και μάλιστα έξι μήνες πριν από την προθεσμία που δίνει το Μνημόνιο.

Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες, η κυβέρνηση επιλέγει για ακόμη μια φορά επικοινωνιακή τακτική. Δηλαδή ανακοίνωση των πιο ακραίων μέτρων έτσι ώστε τις επόμενες ημέρες να δείξει ότι κάνει πίσω, δεν είναι ανάλγητη, σκέφτεται τον κόσμο και άλλα τέτοια φθηνά κόλπα.

Έτσι, δεν αποκλείεται το 5% στις απολύσεις να γίνει 4% “μετά από σκληρή διαπραγμάτευση” όπως θα πει και ο Λοβέρδος ενώ μπορεί να υπάρξουν διορθωτικές κινήσεις και στο επίπεδο των αποζημιώσεων.

Ακόμη κι έτσι, όμως, το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο και δεν αποκλείεται να δούμε κανένα αντάρτικο, ειδικά κατά την ψήφιση του νέου ασφαλιστικού αφού οι άλλες ρυθμίσεις είναι σε Προεδρικό Διάταγμα και δεν περνούν από τη Βουλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 17/06/2010 17:12:08

    Για πρωτη φορα μετα απο πολλες δεκαετιες τα καφενεια θα προσφερουν καλλιτερη διασκεδαση απο τις κινηματογραφικες αιθουσες. Φανταστειτε πχ ανακοινωση του στυλ: Πεμπτη απογευμα επισκεπτεται το καφενειο μας ο ταδε βουλευτης να σας μιλησει για το πως θα σωθει η χωρα...

  2. γιωργος avatar
    γιωργος 17/06/2010 17:12:29

    με τις ντοματες θα ειναι η καλυτερη εκδοχη γι'αυτους...
    μην βρεθουν κρεμασμενοι κ φωτια απο κατω τους ...κ τους αξιζει

    • thespieys avatar
      thespieys @ γιωργος 17/06/2010 17:37:29

      Συμφωνώ, ήδη το τελευταίο δίμηνο άρχισαν να πέφτουν οι πρώτες "ψιλές"...

  3. evangelos avatar
    evangelos 17/06/2010 18:01:30

    ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.
    ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΑΠΕΡΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ.
    ΔΕΧΤΗΚΕ ΤΕΤΟΙΑ ΦΡΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΟΙΟ ΑΣΠΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΤΟΥ..ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΓΑΔΕΥΤΗΚΕ...

  4. loretta avatar
    loretta 17/06/2010 18:09:47

    ...Οι ντοματες πολυ τους πεφτουν....το πιθανοτερο ειναι να τους πεταξουν αυτο που μας εχουν βαλει να ξερανουμε για να τρωμε....!!!

    ....εξαλλου τους ταιριαζει .... ποιοτικα!!

  5. nandia avatar
    nandia 17/06/2010 18:23:02

    Μία ερώτηση:Σε λίγο καιρό έχουμε εκλογές στην Τοπική Αυτοδικοικηση. Οι δήμαρχοι που θησαύρησαν επί Σημίτη, και πρόσκεινται στην Νέα Δημοκρατία θα ξαναπάρουν πάλι το χρίσμα????????
    Με τι μούτρα???

    • anonymous avatar
      anonymous @ nandia 17/06/2010 18:34:27

      ναι κι αυτό είναι το πρόβλημα. Η ΝΔ δήλωσε κάτι χειρότερο. Ότι δε δίνει χρίσμα. Οπότε όποιος αυτοπλασάρεται σαν δεξιός καπαρώνει και το χρίσμα.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ nandia 17/06/2010 22:58:47

      Πρέπει όλοι να καταλάβουμε πως είναι στο χέρι μας να στείλουμε σπίτι τους τα πάσης φύσεως λαμόγια. Ο λαός, η βάση είναι αυτοί που θα κάνουν την κάθαρση. Αλλιώς θα είμαστε άξιοι της τύχης μας. προσέχετε τί ψηφίζετε..

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2010 20:49:58

    O Π. Eυθυμιου δεν ειναι διαπλεκομενος τεως δημοσιογραφος???

    ΠΠ

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2010 21:12:34

      Καραδιαπλεκόμενος, πιο διαπλεκόμενος δεν γίνεται

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2010 23:05:09

      Μήπως, να ιδρύσει Ίδρυμα για τη διάδοση της σαΐεντολογίας στην Ελλάδα καλύτερα;;

  7. anonymos avatar
    anonymos 17/06/2010 21:13:07

    Αμα είναι μονο για ντομάτες καλά είναι μην είναι τίποτα πιο βαρύ

  8. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 17/06/2010 21:17:53

    ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΞΕΦΤΙΛΑΣ.
    ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΟΥΛΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ.
    ΣΑΝ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠ' ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΨΕΥΤΟΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΩΣ ΑΒΟΥΛΑ ΟΝΤΑ .
    ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥ....
    ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΓΛΕΝΤΙΑ...
    ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ Η ΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ 700 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΝ 500 ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ 400 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΝ 300 ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΔΕΧΤΟΥΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΑΓΚΑΛΕΣ;
    ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑΓΕ...

  9. greenhorses avatar
    greenhorses 17/06/2010 22:26:43

    Εχει ξεκοιλιαστεί στα μέτρα η κυβέρνηση ούτε πέφτει ούτε ανεβαίνουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης.

    Μετά αρχίσουν να χτίζουν αν χρειάζεται νέο πολιτικός φορέας

    Τι μας είχε πει η δρακουλιάρα η κοινωνία αν το ζητήσει.

    Από τα γλάλοπ φαίνεται ότι το ζητάνε...

    Την συνέχεια την ξέρετε.

    Τυχαίο; Δεν νομίζω.

  10. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 22:45:01

    To υπ. Οικονομίας δεν πρόκειται να πληρώσει τις οικονομικές εκκρεμότητες του υπ. Παιδείας προς τους εκπαιδευτικούς που οφείλονταν από προηγούμενα χρόνια (υπερωρίες, οδοιπορικά κ.ά. πρόσθετες αμοιβές)

    http://www.esos.gr/
    http://olme-attik.att.sch.gr/files/deltia/apoxi170610.pdf

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ.

    ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΝΗΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_17/06/2010_404782

    ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ;

    ΝΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ!!!

    ΠΡΟΤΟΣΑΛΤΕ ΠΡΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ!!! ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΑΣ!!!

  11. Tertios avatar
    Tertios 17/06/2010 23:09:29

    Η κατάλυση του Κοινωνικού Κρατους απο τή Κυβέρνηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
    Και κοντά στα άλλα, δεμένοι χεροπόδαρα απο το Μνημόνιο, πολύ βολεύει την Κυβέρνηση η κατάλυση ουσιαστική όσων κοινωνικών και εργατικών δικαιωμάτων κατάφεραν τα τελευταία χρόνια οι συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ.

    Δεν είναι μόνο ένα κτύπημα μαχαιριάς στην πλάτη των σοσιαλιστών συνδικαλιστών. Πολύ περισσότερο είναι η ρήξη της κοινωνικής συνοχής, η κατάλυση του Κοινωνικού Κράτους και κατα συνέπεια η διάλυση του Κοινωνικού Ιστού, που βασίζεται στην αλληλεγγύη. Συνταξιοδοτικό, Εργατικό, όλα τα επιτεύγματα της δημοκρατίας απο το 1920 ( βλ. Κιλελερ, βλ. Παπαναστασίου κλπ) πεταμένα , τσαλαπατημένα στο βωμό της άμετρης σπατάλης των εθνικών πόρων και της ανάπτυξης που ...δεν έγινε ποτέ.

    Από το "Τσοβόλα δώστα όλα" στο "Λοβέρδο, πάρ΄τους τας όλα".

    Και είναι τόσο άδικο για τον επιστήμονα καθηγητή Λοβέρδο, που αναγκάζεται ενάντια στη συνείδηση του με δικτατορικά μοντέλα διακυβέρνησης, δηλαδή με Νόμους πλαίσιο, χωρίς κοινοβουλευτική συζήτηση, να καταλήξει στο άκρως ακραίο - και μόνο απο τη Χούντα συχνά χρησιμοποιημένο εργαλείο- του Προεδρικού Διατάγματος , για να περάσει τις αντιλαϊκές, για την ακρίβεια, απάνθρωπες ρυθμίσεις των εργατονόμων που απολύουν τους εργάτες κατα την βούληση των ....εργοδοτών και μάλιστα χωρίς αποζημίωση.

    Και είναι πολύ άδικο για τον σοσιαλιστή Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια να υπογράφει αντιλαϊκά Προεδρικά Διατάγματα που σαν δικηγόρος επι Χούντας καταπολεμούσε.


    Τι κρίμα, το άλλο πρόσωπο του (ανύπαρκτου) Σοσιαλισμού της Εκάλης. Για κλάμματα!

    Πόσο αργεί όμως η οργή του Λαού;
    _________________
    Georgios Vlachopoulos
    Herzogstr.8, 80803 München

    • zackii avatar
      zackii @ Tertios 17/06/2010 23:29:06

      Θα αργήσει όσο θέλουν οι καναλάρχες που έχουν πάρει τα πακέτα και η Αμερικάνικη πρεσβεία. Όταν δεν έχουν ιτποτε άλλο να τους προσφέρουν, θα τους στείλουν, όπως τόσους και τόσους πριν από αυτούς.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/06/2010 23:15:03

    Φοβερός ο σοσιαλισμός. Ολες οι πολιτικές σε μία ταμπέλα.

  13. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 17/06/2010 23:19:22

    Εχετε αντιληφθεί ότι ο Γιωργάκης πέρα από φερέφωνο-εντολοδόχος του ΔΝΤ και του διεθνούς κεφαλαίου είναι και ο Πρόεδρος...τρομάρα του...της Σοσιαλιστικής Διεθνούς;;;Με υπαρχηγό βέβαια το άλλο μπουμπούκι ,τον εβραίο υπουργό Εχούντ Μπάρακ!!Πόσο έχουν ξεφτίσει στις μέρες μας οι έννοιες...

  14. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 18/06/2010 00:50:00

    Εαν σε αυτή τη χώρα εν έτει 2010, με το προσδόκιμο ζωής στα 80+ έτη και με την τεράστια υπογεννητικότητα που υπάρχει, να έχουμε χιλιάδες άτομα που παίρνουν συντάξεις της τάξης των 2, 3 και 4 χιλιάδων ευρώ το μήνα, από ακόμα και τα 55 τους χρόνια, στο τέλος δεν θα έχουμε ούτε τομάτες να φάμε όλοι μας.

    Ας το χωνέψουμε αυτό πολίτες και κυβερνώντες.

    • gEO75 avatar
      gEO75 @ Αγανάκτηση 18/06/2010 12:17:54

      Για δες όμως και την άλλη όψη.... Συνταξιούχους των 610€ να γίνονται των 550€ σε ηλικία 70+ εκ των οποίων τα 150-200 € είναι για να εξυπηρετηθούν αφοι Γιαννακόπουλοι & ΣΙΑ...
      Άμα θέλουν πραγματικά να κόψουν υψηλοσυνταξιούχους ας ΠΕΤΣΟκόψουν τις βουλευτικές, δημαρχικές, διευθυντικές, κλπ συντάξεις, οι οποίοι τουλάχιστον κατά 90+% έχουν βάλει και κατιτίς στην άκρη για τα γεράματα, για μια ώρα ανάγκης βρε παιδί μου!

  15. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 03:47:43

    οι σημερινές δημοσκοπίσεις: ΠΑΣΟΚ 8% πανω από τη ΝΔ γιατί?
    Οιντομάτες πεφτουν βροχή επάνω στη ΝΔ!!!

  16. Hot dog avatar
    Hot dog 18/06/2010 10:28:54

    Ακριβώς! Γιατί εκεί που έχει φτάσει το κιλό η ντομάτα... Ενώ το "άλλο" που είπες αν τους το δώσουμε να το φάνε θα διαπιστώσουμε αν είναι καλό σαν λίπασμα (..δλδ μπας και φυτρώσει φυλλαράκι από τσίπα ή φιλότιμο μέσα τους)

  17. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 10:56:14

    Που σε Πρόεδρε πουδειχνες πως θα γινώσουν άλλος. Σώσε την υστεροφημία σου. Παραιτήσου.

  18. Κρης avatar
    Κρης 18/06/2010 16:56:29

    Τα εξ αμάξης άκουσε ο πανεπιστημιακός καθηγητής Γιώργος Βέλτσος, ο οποίος έμεινε μαζί με την παρέα του με την «μπουκιά στο στόμα» σε γνωστό εστιατόριο της Καλλιθέας.

    Σύμφωνα με το αποκλειστικό ρεπορτάζ της zougla.gr, ο καθηγητής δεν είχε πού να κρυφτεί (μοναδική επιλογή κάτω απ’ το τραπέζι), όταν ξαφνικά, χθες το μεσημέρι, μια ομάδα νεαρών που έτρωγε στο διπλανό τραπέζι αγρίεψε και άρχισε να του επιτίθεται φραστικά.

    Κι όμως, η «πέτρα του σκανδάλου» δεν ήταν ο καθηγητής. Εκείνος απλώς τα «λούστηκε» για όλο το εκσυγχρονιστικό σύστημα της προ-προηγούμενης κυβέρνησης.

    «Δεν ντρέπεστε λίγο; Βγαίνετε και έξω για φαγητό; Την επόμενη φορά θα φάτε ντομάτες ή θα σας ρίξουμε γιαούρτια» υποσχέθηκαν οι νεαροί, αποχωρώντας από το μαγαζί.

    Με ποιους συνέτρωγε ο ακαδημαϊκός και εξόργισε τόσο πολύ τη γενιά των 550 (τα 200 τα ’φαγε το… μνημόνιο και ο Λοβέρδος) ευρώ;

    Με τον αδελφικό του φίλο και επίσης ακαδημαϊκό, πρώην πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη, και τη σύζυγό του, κυρία Δάφνη Σημίτη.

  19. s54elas avatar
    s54elas 18/06/2010 17:03:32

    τωρα τι να σας πω; .. αντε βγαλτε το αχτι σας .. κουραδοποιηστε την κυβερνηση .. φτηνεια στην αγορα .. το να βαρας την κυβερνηση αυτη την παρουσα στιγμη ειναι το πιο ευκολο πραγμα που μπορει καποιος να κανει .. ασε που ειναι και ανανδρο .. οταν καποιος ειναι κατω .. τον κλωτσας ακομα πιο δυνατα .. να τον αποτελειωσεις μια ωρα αργυτερα .. βαρα τον

    αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι στην λαιλαπα κατακρεουργησης του ΠΑΣΟΚ λειπει παντελως η νηφαλια ματια .. να δει κανεις τι υπαρχει πισω ..

    .. ενα ΔΝΤ, η τροικα .. που εχει δεσει χειροποδαρα την κυβερνηση της χωρας .. να γραφουν τα νομοσχεδια κρατωντας τα στυλο με το στομα, .. να γινονται ΔυΝηΤικοτεροι και απο το ΔΝΤ για να κανουν τους ΔυΝηΤικους επιτελους να νοιωσουν οτι πραγματι η ελλαδα εχει παρει το μαθημα της ..

    .. και για αυτες τις καριολες τις αγορες να βαλουν νερο στο κρασι τους, οχι για να μην κανουν οτι περναει απο το χερι τους για να κερδοσκοπισουν ασυστολα απο τα παθη της ελλαδας, αλλα να τους κανουν να σταματησουν να λενε .. οτι η ελλαδα δεν βαζει μυαλο, δεν δειχνει οτι μπορει να βαλει σε ταξη την χωρα, οπως αυτοι το εννοουν.

    Και μια κυβερνηση που κανουν, αυτο που μονο τους απομεινε, να δειξουν με οποιοδηποτε τροπο περναει στο χερι τους οτι σαν κυβερνηση ειναι διατεθειμενοι να παραδωσουν την ελλαδα στις ορεξεις του κεφαλαιου και στην προκειμενη περιπτωση στο ΔΝΤ, κατι που μονο εκφραζει το τι διαολου σιχαμα ειναι το ΔΝΤ

    .. και απο την αλλη να τολμας να περνας οτι οποιαδηποτε αλλη κυβερνηση θα εκανε διαφορετικα, και με αυτο τον τροπο να πλασαρεις σωτηρες, οτι Σαμαραδες και δεν ξερω ποιοι αλλοι, θα εκαναν τιποτα διαφορετικο,

    .. και με το να παραγνωριζεις το γεγονος, εσκεμμενα και δολια, οτι αυτη που σκυβει δουλικα στα κελευσματα του ΔΝΤ, της τροικας γενικα, δεν ειναι η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ .. αλλα η ελλαδα στο συνολο της ..

  20. armageddon avatar
    armageddon 19/06/2010 11:38:41

    Στο χέρι τους είναι να μήν φάνε ντομάτες ,ας καθαρίσουν πρώτα
    την παραταξή τους ,απο τα λαμόγια και ας σκεπτούνε καλά
    ,πως θα ψηφίσουν στήν βουλή τα αντιλαικά μέτρα .

  21. nsd avatar
    nsd 19/06/2010 20:54:36

    Πραγματικά με αυτά τα comments που διαβάζω δεν μπορώ να καταλάβω τί προτείνεται?? Δεν θέλετε μεταρυθμίσεις (που πραγματικά είναι σκληρές και αφήνουν τα "αφεντικά" να κάνουν ό,τι θέλουν) δεν θέλετε το άλλο τα χώνεται αλλά ουσία 0!!Τελικά πέρα από την λεγόμενη κάθαρση τι άλλο θέλουμε,και αν το θέλουμε είμαστε έτοιμοι να ανταπεξέλθουμε σε μια νεα πραγματικότητα ή φοβόμαστε μην χάσουμε τις καβάτζες??