12/01/2009 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές μυρίζουν εκλογές

«Το πολύ σε τρεις μήνες θα έχουμε εκλογές» μας έλεγαν σήμερα βουλευτές με την υποσημείωση ότι η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ ΝΔ πρέπει να μειωθεί. «Επειδή δεν μπορεί να αλλάξουν πολλά - δεν φτάνει ο ανασχηματισμός - η Νέα Δημοκρατία πρέπει με κάποιες κινήσεις να αποκτήσει μεγαλύτερη δυναμική έτσι ώστε να πλησιάσει το ΠΑΣΟΚ όσο πιο κοντά γίνεται και τότε το πολύ τον Απρίλιο θα πάμε σε εκλογές».

Το θέμα όμως είναι, πως ο Καραμανλής ποτέ δεν κάνει ότι γράφεται, ή ακούγεται και λέγεται. Άρα, ή κάποιοι δεν θέλουν τις εκλογές, ή δεν γνωρίζουν τον Καραμανλή. Μόλις λοιπόν θα περάσει ο Απρίλιος, τότε θα μιλάνε για διπλές εκλογές τον Ιούνιο. Άλλωστε και ο Σεπτέμβριος, κοντά είναι...!!  

Εκλογές μυρίστηκε και ο  βουλευτής της Β΄ Αθήνας του ΠΑΣΟΚ  Απ. Κακλαμάνης και πραγματοποιεί την πρώτη, ουσιαστικά «προεκλογική», συγκέντρωσή του, μεθαύριο Τετάρτη 14/01/09 και ώρα 6.30 μ.μ. στο ξενοδοχείο «ΤΙΤΑΝΙΑ». Κατά τον κ. Κακλαμάνη η χώρα έχει ανάγκη από κυβέρνηση απαλλαγμένη τόσο από νεοφιλελεύθερες ιδεοληψίες, όσο και από «αριστερίστικους» δογματισμούς για μια δυναμική αλλά δημιουργική ανατροπή της ασκούμενης σήμερα οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής. Πολύ καλά όλα αυτά, αν εξαιρέσει βεβαίως κανείς το γεγονός ότι η κυβέρνηση την οποία ονειρεύεται λέγεται ΠΑΣΟΚ.

Διαβάστε κι αυτό:΅Μυρίζουν εκλογές οι 15.000 προσλήψεις το επόμενο εξάμηνο..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 17:59:05

    Καλύτερα κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ή ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ παρά αυτήν την άθλια κυβέρνηση. Κατάφερε αυτή η κυβέρνηση να κάνει τον κοσμάκη να νοσταλγεί τον Σημίτη..

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 18:03:20

    Το GAP τώρα σας μιλά μέσω των blogs. Εδώ έχει το ψευδόνυμο Giannis76. Κρίμα, το GAP είναι πολύ συμπαθητικό όταν μιλά στο λαό. Μας αφήνει άφωνους με το ταλέντο του στο logo.

  3. sasman avatar
    sasman 12/01/2009 18:04:00

    Αντε βρε Γιαννάκη, πιες λίγο γαλατάκι και μετά ξαναμίλα! Ακου εκεί να ναπολούμε τον Σήμίτη! Ήμαρτον! Να γιατί μας λένε μαζοχιστές μετά. Αντε βρε Γιαννάκη.

  4. ariel avatar
    ariel 12/01/2009 18:15:56

    Φίλε Ορέστιε χωρίς να θέλω να τον υποστηρίξω, γιατί τόσο μένος κατά του ΓΑΠ? Στο κάτω κάτω δεν τον έχουμε δοκιμάσει. Ενώ τον Κωστάκη τον μάθαμε από την καλή αλλά ακόμα χειρότερα από την ανάποδη. Θα μας κάνεις στο τέλος να τον αγαπήσουμε, γιατί σαν ευαίσθητες ψυχούλες που είμαστε, παίρνουμε το μέρος των αδυνάτων και των κατατρεγμένων.!!~

  5. adbusters avatar
    adbusters 12/01/2009 18:27:12

    Γιατί μαλώνετε, σε λίγο θα έχουμε δύο σε ένα. Πρόεδρο της κυβέρνησης Κωστάκη, αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Γιωργάκη. Ή το αντίστροφο. Και τότε θα νοσταλγήσουμε ακόμα και τον Ζολώτα.

  6. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 18:28:28

    @ ariel
    Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο. Η πολιτική επιλογή δεν γίνεται όπως όταν ψωνίζεις στην μπουτίκ. Δεν λες ας δοκιμάσω αυτή την κιλότα να δω αν μου κάνει.
    Αν πάλι σου αρέσει να δοκιμάζεις τόσο πολύ, θα έλεγες όχι σε έναν dealer ας πούμε μέσα στο night club?

  7. M avatar
    M 12/01/2009 18:29:00

    Ονειρεύομαι μία εκλογική αναμέτρηση όπου ο Κανένας θα πάρει ένα ποσοστό της τάξεως του 90-95%.


    ...

    ......

    .........



    Ναι, ξέρω. Τι 'ν' αυτά που λέω τώρα.
    Όμως όλοι έχουμε έστω και θεωρητικά δικαίωμα στο όνειρο...

    Ε;

  8. ariel avatar
    ariel 12/01/2009 18:49:51

    Ορέστιε, είμαι σε μια ηλικία (νομίζω πολύ μεγαλύτερη από την δική σου) που και κρίση και γνώμη έχω για τις πολιτικές μου επιλογές. Δεν κατάλαβα την ερώτηση που μου έκανες, ίσως γιατί το χιούμορ το δικό μου δεν ταιριάζει με την εμπάθεια την δική σου. Αυτά και τέλος, γιατί δεν νομίζω να μπορούμε να συζητήσουμε. Λυπάμαι.

  9. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 18:50:18

    όχι orestios ο Βενιζέλος είμαι!

    ναι βρε sasman καλύτερος πρωθυπουργός ο Σημίτης απο τον Κωστάκη τον Β' . μη τα ξαναλέμε τώρα τι κατάφερε ο ένας και τι έχει καταφέρει ο άλλος μέχρι στιγμή. Δεν πειράζει ήταν λίγο σκατόφατσα αλλα δεν κοιμόταν μέχρι τις 11 το πρωϊ και δεν άφηνε όλους τους άλλους να κυβερνάνε εκτός από αυτόν!

    Ο Καραμανλής κατάφερε να αλλάξει το σύστημα της Ελλάδας από πρωθυπουργοκεντρικό σε νταβατζουπουργοκεντρικό. Ποιος κυβερνά αυτήν την χώρα? Πρώτα ο Ρουσσόπουλος και μετά Σουφλιάς και Ντόρα. Με τις δημοσκοπήσεις στο χέρι για να ξέρει τι θα φορέσει ή όχι, ο σύζυγος της χειρούργου Αϊνστάιν οδεύει στην πιο γρήγορη πτώση πρωθυπουργού της μεταπολίτευσης (αλήθεια γιατί κανένας δεν κατηγόρησε τον Καραμανλή για το ότι η Νατάσσα πήρε διδακτόρικό πριν προλάβει να παρει πτυχίο)..

  10. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 18:57:56

    @ Giannis76

    Βρε τον τάπερμαν! Μπροστά του ο Ρουβάς είναι ένα τίποτα. Να τον χαίρεσε τον καθηγητή Φλωρά.

  11. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 19:11:00

    Βρε ακόμα τον πολεμάτε? Βάτραχος,τάπερμαν τελικά σε αυτή την χώρα για να μην σε βρίζουν δεν πρέπει να κάνεις τίποτα και να εμφανίζεσαι μια φορά το χρόνο για να κάνεις διαγγέλματα..

  12. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 19:15:28

    @ #11

    Αυτό φοβάται το GAP και κρύβεται? Βγάλτε το επιτέλους. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! Θα είμαστε επιεικείς.

  13. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 19:17:42

    ναι ακολουθεί τακτική Καραμνλή. Δεν μιλώ δεν λαλώ και την χώρα κυβερνώ..

  14. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 19:21:06

    @ #13
    Στα όνειρα του και στα δικά σου επίσης.
    Βγάλτε το GAP. Τι το κρατάτε μέσα? Φοβάστε μην κρυώσει?

  15. thanos avatar
    thanos 12/01/2009 19:35:35

    2-Orestios
    January 12th, 2009 at 6:03 pm

    Βρε βρε ο Ορεστιος

    Το ποιημα το ξερεις...μη σταματας, γραψε μας κατι να ριξομε και λιγο γελιο.

  16. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 19:36:27

    orestios έχω βαρεθεί την κόντρα μας. Θέλεις συμφιλίωση? θέλεις μια συγκυβέρνηση?

  17. daris avatar
    daris 12/01/2009 19:41:26

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΦΩΤΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΣΥΓΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΚ Ο 'Β ΜΕ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ!!! ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ, ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟ (ΚΚ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΡΟΤΗΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ (ΣΗΜΙΤΗΣ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ (ΓΑΠ),ΟΧΙ ΗΓΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ, ΑΛΛΑ ΙΚΑΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ!!!

  18. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 19:47:08

    @ thanos (aka χαχανούλης)

    Υπάρχουν καλύτεροί από μένα. Τα φιλαράκια σου οι Σημιτορουβίτσες δίνουν ρεσιτάλ.

  19. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/01/2009 19:48:21

    εγώ πάντως αύριο θα πληρωθώ από τον Σημίτη. Ο Ρουβάς δεν δίνει τίποτα και ο Σορος σταμάτησε να δίνει από χθές..

  20. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 19:55:03

    @ #17

    "ΌΧΙ ΗΓΕΤΗΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ" είναι και ο ρακοσυλλέκτης της γωνίας. Σε καλή μεριά με το Γκανιάν, που έχετε.

  21. Στελιος avatar
    Στελιος 12/01/2009 20:03:54

    Ενω ο Κωστακης sweep stake.

    Ολοι οι υπολοιποι αχρηστοι εκτος απο τον πρωθυπουργο μας που οδευει απο επιτυχια σε επιτυχια και εχει βαλει τη χωρα σε λαμπρα μονοπατια.

    Οσα και να σου δινουν ειναι λιγα Ορεστιε.

  22. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 20:13:56

    Βραβείο ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΥ ΜΗ ΗΓΕΤΗ παμψηφεί στον GAP.
    Μόνο με τον GAP θα έχουμε προκοπή.

  23. tiramola avatar
    tiramola 12/01/2009 20:19:14

    Ορεστιε θα το ξαναριξεις ΚΚ?

  24. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 20:23:45

    @ tiramola
    Ψήφο στον ΜΗ ΗΓΕΤΗ GAP. Μας πείθουν όλους τα ατράνταχα επιχειρήματα. Η δεινότητα του προκαλεί τρόμο στους αντιπάλους. Μοιάζει με τους δράκους των μύθων. Μόνο που τώρα κοιμάται στην σπηλιά του.

  25. daris avatar
    daris 12/01/2009 20:35:01

    ΗΓΕΤΗΣ ΜΕ ΚΑΡΥΔΙΑ Ο ΚΚ Ο ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ, ΜΕ ΣΚΛΗΡΑ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΜΕ ΤΥΧΕΡΑ Ο ΚΚ Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...ΤΑ ΠΙΑΣΑΤΕ?ΨΑΞΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΗΓΕΤΕΣ!!!

  26. daris avatar
    daris 12/01/2009 20:39:35

    ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΗΓΕΤΕΣ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΥΝ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ...ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ?ΕΤΣΙ ΝΟΙΩΘΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ? ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΓΕΤΕΣ?

  27. daris avatar
    daris 12/01/2009 20:42:49

    Orestios Says: ΘΕΛΕΙΣ ΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ? ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΙΝΟΤΗΤΑ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ(τρόμο στους αντιπάλους)?ΘΕΛΕΙΣ ΔΡΑΚΟΥΣ? ΕΓΩ ΟΧΙ....ΘΕΛΩ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ...

  28. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 20:43:05

    @ dari(li)
    Δεν το σώζεις με τίποτα. Άστο να πάει στο διάολο.

  29. daris avatar
    daris 12/01/2009 20:46:53

    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΠΡΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ!!! ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΑ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑ!!!

  30. λαπ avatar
    λαπ 12/01/2009 20:49:46

    Καλά, αφού φύγουν από πρόεδροι των δύο κομμάτων ο ΚΚ και ο ΓΑΠ, θα καταλάβετε τι σημαίνει "έλλειψη ηγετών" και διαφθορά. Αυτά που ζούμε τώρα θα είναι καλή ανάμνηση σε λίγα χρόνια.

  31. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2009 20:55:31

    Ουδείς αναντικατάστατος.

  32. sasman avatar
    sasman 12/01/2009 21:53:16

    Γιαννάκη ο Σημίτης θα σε πληρώσει αλλά ο θεός θα κρίνει αν είναι δίκαιη η θέση που έχεις, πόσο είσαι 22 αφαίρεσαι 5 χρόνια Ν.Δ άρα 17 σε έβαλε στο δημόσιο ο μπαγασάκος. Μήπως σε απάλλαξε και απο τον στρατό Γιαννάκη μου, κάτι τέτοια επι Σημίτη ήταν στα χάι τότε!!!!!!!!

  33. Arsen Efrem avatar
    Arsen Efrem 12/01/2009 21:57:11

    100 χρόνια Επιθεώρηση
    Από τις αδερφές Καλουτά στους αδερφούς Καρατζαφέρη

    «Οι καλύτερες παραστάσεις που έχω δει παίχτηκαν εκτός σκηνής.»
    Μπάιρον Ντίκινς, Αμερικανός θεατρολόγος

    Ποιος είπε ότι η επιθεώρηση παρακμάζει; Όσο υπάρχουν άξιοι συνεχιστές της παράδοσης των σπουδαίων Ελλήνων κωμικών, αυτό το κατεξοχήν ελληνικό θεατρικό είδος δεν κινδυνεύει. Τι κι αν στις μέρες μας το ενδιαφέρον μετακυλίεται από το θεατρικό σανίδι στο φυσικό ντεκόρ της αληθινής ζωής; Μήπως δεν είναι όλος ο κόσμος μια τεράστια σκηνή;
    Όχι μόνο τεράστια, αλλά και ανθεκτική. Όσο μεγαλύτερο το κοινό, τόσο υψηλότερος ο βαθμός σφυρηλάτησης της ανοχής του. Το μεταμοντέρνο ηλεκτρονικό «σανίδι» αντέχει στις πιο ακραίες καταπονήσεις. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να φιλοξενεί περιχαρώς τις καφενορητορικές ακροβασίες του ευτραφούς καρατερίστα της πολιτικής;
    Γιώργος Καρατζαφέρης: ο επί σειρά ετών πρώτος σκόρερ στο (εσωτερικό) διπλό των ασφαλιτών… επιτέλους δικαιώνεται! Από πεντάπαχος μπακαλόγατος στο σούπερ μάρκετ της δεξιάς παράταξης –στο τμήμα με τις εθνικιστικές μπεμπελάκ και τις νεοναζιστικές κρεμούλες-, μεταμορφώθηκε, εν μία νυκτί, σε αυτοσχέδιο ηγέτη του εθνικοσουρεαλισμού. Βασικός και αναντικατάστατος πλέον στο μουντιάλ της τηλοψίας, μοιράζει το παιχνίδι κατά το δοκούν. Στην αριστερή άκρη η μπάλα για τα κοινωνικά ζητήματα, στη δεξιά όποτε θίγονται εθνικά θέματα. Ικανός να εμφανιστεί από αριστερός εξτρέμ μέχρι δεξιός αμυντικός, ανάλογα με τις συνθήκες του αγώνα.
    Ωστόσο, όπως κάθε λουστραρισμένο δεκάρι, η εν λόγω βασιλική γλάστρα των πάνελ χρειάζεται έναν αφανή ήρωα για τις βρώμικες δουλειές. Αγαθή πρόνοια εδέησε ώστε πολυτιμότερος συμπαίκτης του Χοντρού Γιώργου Καρατζαφέρη να είναι ο Λιγνός Σπύρος Καρατζαφέρης. Τούτο το αδελφικό δίδυμο κόβει και ράβει το λασπώδες τερέν της (πλαστής) επικαιρότητας σε επικαλυπτόμενες λωρίδες. Αυτοδημιούργητο παιδί της Εκκλησίας ο ένας, σκληρός παπαδοφάγος ο άλλος. Επίτιμο μέλος παραεκκλησιαστικών οργανώσεων ο ένας, οργίλος κράχτης των ομοφυλόφιλων μητροπολιτών ο άλλος. Νεανίζων εθνικιστής ο ένας, προοδευτικός ηθικολόγος ο άλλος. Ψηφοθήρας της Δεξιάς ο Χοντρός, κεντρώος ρεπόρτερ ο Λιγνός.
    Χοντρός – Λιγνός λοιπόν! Χρόνια και χρόνια λυμαίνονται –με τα ίδια και τα ίδια κόλπα, τις ίδιες αλληλοαβάντες, τις ίδιες χονδροειδείς μπαρούφες- τη δημοσιογραφία, την πολιτική, την κοινωνία. Δεκαετίες ολόκληρες αλλάζουν πάσες με κλειστά μάτια, παίζουν κορόιδο τη λογική και την αισθητική, περιγελούν τα κορόιδα. Ο βαθυστόμαχος κονφερασιέ της εθνικοφροσύνης κανακεύει τις ταπεινότερες ιδεοληψίες του ημιμαθούς ποιμνίου, ενώ ο ξερακιανός αναρθρογράφος στουμπώνει την πείνα της πλέμπας για κουτσομπολιό. Αχώριστη και ομοούσια τριάδα (ο Χοντρός πιάνεται για δύο…) στον δυσώδη βούρκο της υστερόβουλης σπέκουλας και του φτηνού εντυπωσιασμού.
    Χοντρός – Λιγνός: Υπερπρωταθλητές στις κωλοτούμπες. Στοργικές θεραπαινίδες της απλοϊκότητας του κοσμάκη. Εικονικοί αντίπαλοι στην υποτραπέζια αντισφαίριση, με μπαλάκι τα συμφέροντά τους και φιλέ την παραπληροφόρηση.
    Χοντρός – Λιγνός. Μια ζωή (στημένοι) αγώνες κατς εναντίον (χάρτινων) θεριών. Μάχονται τους μεγαλοκαρχαρίες, αλλά ξημεροβραδιάζονται στα (τηλεοπτικά) ενυδρεία τους. Μέμφονται τους διεφθαρμένους πολιτικούς, αλλά συναλλάσσονται ασμένως με πάσης φύσεως κομματάρχες, αυλικούς, «εξ απορρήτων», κομπιναδόρους παλαιάς και νέας κοπής και της παράγκας το κάγκελο. Διαρρηγνύουν τα (σινιέ) ιμάτιά τους για τα δημοκρατικά δικαιώματα, αγκαλιά με βασιλόφρονες, χουντικούς, παλαίμαχους βασανιστές, νεόκοπους ναζιστές και λοιπούς ημίτρελους σπυριάρηδες. Συμπονούν τον αναξιοπαθούντα λαουτζίκο ευρισκόμενοι διαρκώς μεταξύ Λονδίνου, Βρυξελλών, Εκάλης, Πολιτείας, μέσα στις βιλάρες, στις αμαξάρες, στις σκαφάρες και στις υπερπολυτελείς παπάρες τους.
    Κατακεραυνώνουν τους Αμερικανούς σερίφηδες του πλανήτη. Ποιοι; Μα αυτοί που σπεύδουν ως άριστα εκπαιδευμένα ταχυδρομικά παπαγαλάκια να μεταφέρουν στην ημεδαπή όλα τα αμερικανόπνευστα σενάρια, λέξη προς λέξη. Κατόπιν, μόλις κατακάθεται ο κουρνιαχτός της στεντόρειας προπαγάνδας, αποσύρονται στα παρασκήνια, αλλάζουν βιαστικά κι επανέρχονται φτερουγίζοντας σαν αδούλωτοι αετοί της ελληνορθοδοξίας. Από μελιστάλαχτες σοπράνο της CIA, εκρηκτικοί τενόροι του γιαλαντζί αντιαμερικανισμού.
    Κορυφαία περίοδος στην μακρά τσιρκοδρομία των δύο αχώριστων σαλτιμπάγκων, το καλοκαίρι του 2002. Τότε που, μες στην τούρλα της (τεχνητής) τρομοϋστερίας, συμπλήρωσαν δεκάδες φορές τα (άξια) ένσημα μαριονέτας στο θλιβερό κουκλοθέατρο των τηλεπαραθύρων, γαβγίζοντας ακατάσχετες συκοφαντίες εις βάρος του, υποδειχθέντος από τις αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες, «αρχηγού της 17Ν». Τις ημέρες προ της -προαναγγελθείσας- σύλληψης Γιωτόπουλου, ο Χοντρός τσίριζε «σε αποκλειστικότητα» το όνομά του, με το γλιτσερό μειδίαμα του δαιμόνιου ερανιστή απόρρητων πληροφοριών. Από κοντά και ο Λιγνός αδερφικός του δορυφόρος, ιδανικό συμπλήρωμα στην προχειρογυρισμένη αστυνομική ταινία της φάπας που μας πλασάρανε σαν υπερπαραγωγή.
    Αδερφοί Καρατζαφέρη: Γιγάντια σαπρόφυτα στο έλος της τηλεοπτικής αποχαύνωσης. Γραφικές φιγούρες λαμόγιων για επιθεώρηση. Αυτοδίκαιοι επίγονοι των αδερφών Καλουτά. Δοξάστε τους!


    [αριθμός λέξεων κειμένου: 666 (δεν αστειεύομαι, μετρήστε τις!)]

  34. SKAI avatar
    SKAI 13/01/2009 00:29:02

    @Orestios σε ΌΛΑ
    Αγαπητέ είστε εκπληκτικός... Σας βγάζω το καπέλο...
    Μακράν η καλύτερη "γραφίδα" στο έρημο και αδημονών (για GAP πρωθυπουργό)τούτο μπλοκάκι!!!

    Μιας και ο λόγος για εκλογές...
    Αν οι εκλογές είναι πρόωρες τότε έχει να πέσει πολύ κλάμα εδώ μέσα.
    Ο Orestios φυσικά στον κόσμο του... Στο ΠΑΣΟΚ GAP (mind the)

  35. Orestios avatar
    Orestios 13/01/2009 01:22:23

    @ SKAI
    Μοναδικέ μου fan. Αισθάνομαι ότι μπορώ να σε αποκαλώ "γραφίδη", ως τίτλο, ανταποδίδοντας την φιλοφρόνηση.
    Στις εκλογές θα σου αναθέσω ωα καθήκοντα να αγοράσεις τα χαρτομάντηλα και να τα διανέμεις στους θρηνούντες.
    Ο κόσμος του GAP είναι αγγελικά πλασμένος. Μην τον ταράζεις, γιατί θα κάνει άλλα τόσα χρόνια να τον φέρει στα ίσα του.

  36. donaE avatar
    donaE 13/01/2009 01:39:18

    @35 Orestios εγω λεω πως επιασες την ουσια του προβληματος του Πασοκ.Αλου για αλου.

  37. Giannis avatar
    Giannis 13/01/2009 11:27:49

    # sasman Says:
    January 12th, 2009 at 9:53 pm

    Γιαννάκη ο Σημίτης θα σε πληρώσει αλλά ο θεός θα κρίνει αν είναι δίκαιη η θέση που έχεις, πόσο είσαι 22 αφαίρεσαι 5 χρόνια Ν.Δ άρα 17 σε έβαλε στο δημόσιο ο μπαγασάκος. Μήπως σε απάλλαξε και απο τον στρατό Γιαννάκη μου, κάτι τέτοια επι Σημίτη ήταν στα χάι τότε!!!!!!!!


    όχι φίλε μου μπήκα αξιοκρατικά στο Δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ. Του ΑΣΕΠ που η σημερινή κυβέρνηση μειώνει τις αρμοδιότητες για να βολέψει δικά της παιδιά. Στρατό έκανα το 2004 700 και 100 χλμ μακριά από το σπίτι μου. Θέλω αξιοκρατία για να μην μπαίνουν απο το παράθυρο γαλάζια και πράσινα παιδιά. Αν θες παραπάνω στειλε e-mail να βρεθούμε να σου πω..
    ετών 32 με πτυχίο και μεταπτυχιακό. Χαίρομαι που δεν φίλησα ποτέ κατουρημένες ποδιές..

    Ο Γιωργάκης λέει θα στηρίξει τον ΑΣΕΠ. Γιατί να μην βγει και αυτός να δούμε τι θα κάνει?Τον Κωστάκη τον δοκιμάσαμε..

  38. andreas avatar
    andreas 13/01/2009 19:41:28

    Οφείλω να συμφωνήσω με το Γίαννη, λέει ο sasman ήμαρτον για το γεγονός ότι ο κόσμος νοσταλγεί το Σημίτη. Φυσικά και τον νοσταλγεί ο κόσμος καθώς τότε παρά το γεγονός ότι είχαμε να διοργανώσουμε Ολυμπιακούς Αγώνες το ΄βιωτικό επίπεδο των Ελλήνων ήταν σε πολύ ανώτερο επίπεδο από αυτό που βρίσκεται σήμερα. Απόδειξη οι 2.500.000 συμπολίτες μας που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Βέβαια δεν ξέρω αν ο Γιώργος θα μπορ΄σει να ανταποκριθεί πλήρως στις περιστάσεις αλλά σίγουρα θα τα καταφέρει καλύτερα μακράν από το χοντρό. Επομένως μόνο να κερδίσουμε έχουμε από το ΠΑΣΟΚ με τη χειρότερη περίπτωση να είναι τα πράγματα να μη βελτιωθούν στο βαθμό που θα θέλαμε