31/10/2013 00:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές θέλουν το χαράτσι μέσω της ΔΕΗ και το 2014!!!

Αν είναι αληθινή η πληροφορία τότε μιλάμε για το άκρον άωτον της πολιτικής αφασίας. Σύμφωνα λοιπόν με την πληροφορία αυτή, ορισμένοι βουλευτές της ΝΔ που συναντήθηκαν με τον Γ. Στουρνάρα του είπαν: «Κράτα το χαράτσι μέσω της ΔΕΗ και το 2014». Οι βουλευτές που το είπαν αυτό φέρεται να είναι από την περιφέρεια κι έκαναν την πρόταση προκειμένου να μην επιβαρυνθούν οι αγρότες και χιλιάδες ιδιοκτήτες που μέχρι σήμερα δεν πλήρωσαν.

Λέγεται ότι είπαν στον υπουργό πως μπορεί να διατηρηθεί το χαράτσι για ένα ακόμη χρόνο και να αυξηθεί ο Φόρος Ακίνητης Περιουσίας (που θα παραμείνει κι αυτός φυσικά) για τις μεγάλες περιουσίες.

Έτσι, εκτιμούν κάποιοι ότι θα υπάρξει απεμπλοκή από το πρόβλημα το οποίο θα μετατεθεί για αργότερα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο θα έδειχνε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο ότι η κυβέρνηση δε μπορεί ούτε ένα φόρο να επιβάλει και θα έπληττε καίρια το γόητρό της. Παράλληλα, δεν είναι σίγουρο αν θα το δέχονταν οι τροικανοί και αν θα μπορούσε να μείνει το χαράτσι το οποίο έχει κριθεί αντισυνταγματικό.

Με τέτοιες προτάσεις, επίσης, ουσιαστικά μεταφέρεται το βάρος των φόρων στους έχοντες ακίνητα και τη γλιτώνουν και πάλι οι οικοπεδούχοι ακόμη και σε ακριβές περιοχές, μαζί φυσικά με τους έχοντες αγροτεμάχια.

Άλλο ρεπορτάζ στην προηγούμενη ανάρτηση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αύρα avatar
    αύρα 31/10/2013 00:40:49

    Οσοι βουλευτές θέλουν το χαράτσι και το 2014
    μάλλον έχουν στοιχηματίσει
    ότι θα πέσουν τα ποσοστά της ΝΔ
    μέσα στο επόμενο έτος!

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 31/10/2013 00:52:09

    Δεν μας ενδιαφερει με πιο τροπο θα εισπρατεται ο ΕΝΦΑ, αλλα ποσο υψηλος θα ειναι. Αν δεν μειωσετε κι αλλο το φορο στα αστικα ακινητα, θα εχετε συντελεσει μια τεραστια αδικια, η οποία θα εχει πολυ υψηλο πολιτικο κοστος!

  3. G 1965 avatar
    G 1965 31/10/2013 01:17:01

    ε οχι και χαρατσι και φαπ παλι το 2014. ΕΛΕΟΣ... ας πληρώσουν κατι κι οι αγρότες... και ας μαζεψει καποιος τους βλαχοδήμαρχους που θελουν πάλι τα βαρη να πέσουν στην αστικη ιδιοκτησια

    • Eva avatar
      Eva @ G 1965 31/10/2013 08:00:53

      Οι βλαχοδήμαρχοι δεν μαζεύονται.
      Αντίθετα υπόσχονται τα πάντα
      σε όποιον πικραμένο περάσει απο το γραφείο τους
      ο οποίος..... ΔΕΝ τους ψηφίζει κιολας.
      (Το γνωρίζω καλά αυτό απο την πόλη καταγωγής μου)

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 31/10/2013 01:29:43

    Τώρα η γραμμή για τον κοινωνικό αυτοματισμό είναι να χωρίσουμε τους ανθρώπους των πόλεων από τους ανθρώπους της υπαίθρου. Το ένα χιλιοστό της ικανότητας που έχουν οι κυβερνώντες στο "διαίρει και βασίλευε" να αφιέρωναν για το καλό της Ελλάδας, και θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

    • cresswell avatar
      cresswell @ Στέργιος 31/10/2013 10:25:42

      To σχόλιο σας αποτυπώνει λιτά και περιεκτικά την πραγματικότητα. Ζήσαμε (και ζούμε) αρκετές "διαιρέσεις": δημόσιοι υπάλληλοι ("κηφήνες") εναντίον ελευθέρων επαγγελματιών ("φοροφυγάδων") και ταναπαλιν. "Ρετιρέ" εναντίον "υπογείων" και ταναπαλιν. Ιδιοκτήτες ακινήτων εναντίον δημοσίων υπαλλήλων και ταναπαλιν.

      Τώρα θα παιχθεί το "ιδιοκτήτες αστικών ακινήτων" εναντίον "αγροτών" - και ταναπαλιν.

      Μια χαρά. Το σχεδιο δουλεύει άψογα.

  5. CHRIS avatar
    CHRIS 31/10/2013 05:27:40

    Η δύναμη της ΝΔ είναι στην επαρχία. Τα περισσότερα αστικά κέντρα είναι χαμένα από χέρι. Αν η ΝΔ δεν βγει πρώτο κόμμα ώστε να πάρει το bonus των 50 εδρών πολλοί βουλευτές θα πάνε στα αζήτητα.

  6. George avatar
    George 31/10/2013 06:11:05

    Απλά θέλουν τον μετασχηματισμό της ΝΔ σε Αγροτικό κόμμα. Μόνο που και αυτό είναι φαντασιακό και δεν θα είχε τύχη...μια και έχει πόλεις και εκτός Αθηνών! Οπως απέδειξε ο Βενιζέλος, χαράτσι στα ακίνητα σημαίνει πολιτική ταφόπλακα. Θα μπορούσε να γίνει δεκτός αν ήταν το έσοδο της ΤΑ , επομένως ανταποδοτικός, και αν οριζόταν σε τέτοιο ύψος για το 2014 ώστε να καλύψει την χρηματοδοτική ενίσχυση της ΤΑ από το κράτος με παράλληλη κατάργηση δημοτικών τελών και φόρων. Το ύψος του δε ανά δήμο για το 2015 και μετά, σημείο αντιπαράθεσης στις εκλογές της άνοιξης.

  7. Nik avatar
    Nik 31/10/2013 06:38:38

    Μια ακόμη επανάληψη μπας και κολλήσει: όπως και αν ονομάζεται ένα τέλος, όπως και αν υπολογίζεται, θα πληρωθεί από εισόδημα. Καλύτερα λοιπόν να πάμε κατευθείαν στο εισόδημα και να αφήσουμε τις βλακείες κατά μέρος.

    Παράπλευρο: ποιος φωστήρας σκέφτηκε το σύστημα με τους συντελεστές για τον υπολογισμό του φόρου ακινήτων; Αυτός και αν πρέπει να πάρει πόδι! Υπόδειγμα της κακής δημοσιοϋπαλληλίας που ταλανίζει τη χώρα.

    • yec avatar
      yec @ Nik 31/10/2013 09:57:58

      Ο Δ.Υ παίρνει τα όποια μέτρα???

  8. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 31/10/2013 06:56:54

    Απ'οτι διαβασα τα αγροτεμαχια φορολογουνται ελαχιστα (1,5 ευρω/στρεμα).
    Τα οικοπεδα,αν και δεν αποφερουν εσοδα,σιγουρα ειναι βασικο περουσιακο στοιχειο.Αυτο που ειναι εξωφρενικο ειναι η ''στοχευση'' απο τους βουλευτες μας,του μεσου αστου,του ''νοικοκυραιου'' που ειναι αλλωστε αυτος που τους εστειλε στη Βουλη

    • George avatar
      George @ Μεγαλες στιγμες 31/10/2013 15:43:43

      Μάλλον το φαγητό στη βουλή είναι πολύ χάλια :-) Μήπως δεν το είχαν καταλάβει πέρσι όταν αντί για περικοπή κράτους, υποσχέθηκαν φόρο ακινήτων? Πανηγύριζαν τότε που πείσανε την τρόικα να μην επιμείνει. Το ότι λάθος υπολόγισαν τις ψήφους θα βγει τον Μάη αλλά πια με μηδενικά περιθώρια αντίδρασης.

  9. Φελίζα avatar
    Φελίζα 31/10/2013 07:44:09

    Μπράβο τους! Ψαγμένη εναλλακτική και ανιδιοτελής πρόταση!
    Μην τους ξεχάσουμε στις επόμενες εκλογές...

  10. Eva avatar
    Eva 31/10/2013 07:45:50

    Τι μου λέτε κύριοι βολευτές της περιφέρειας
    που δεν θα αγγίξουμε τους αγρότες
    που θα συνεχίσω να πληρώνω μόνο εγώ?
    Κατανοούμε την αγωνία σας
    τα ρουσφετάκια σας θέλετε να κάνετε
    (ανεξάρτητα αν δεν σας ψηφίζουν ποτέ
    αλλά εσείς επιμένετε ελπίζοντας)

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/10/2013 07:57:02

    Oι τροικανοι φυσικα και θα δεχθουν την παραταση του ΕΕΤΑ.Για την ακριβεια με μεγαλους δισταγμους και αντιρρησεις δεχθηκαν την αντικατασταση του απο τον ΕΝΦΑ γιατι ξερουν οτι σαν την ΔΕΗ άλλος εισπρακτορας δεν υπαρχει.
    Η προταση για διατηρηση του ΕΕΤΑ ειναι το ισοδυναμο μετρο που ζητησε ο Στουρναρας.Οι αγροτες ειναι ρεαλιστες (με τα λεφτα των άλλων).

  12. χαρης avatar
    χαρης 31/10/2013 08:24:36

    Εγω με αυτα που διαβαζω βλ. οτι ο ενιαιος φορος βγαζει λαδι τους εχοντες μεγαλη ακινητη περιουσια καθως πληρωνουν τα μισα σε σχεση με χαρατσι και φαπ πχ.150τ.μ στην κηφισια πληρωνε χαρατσι και φαπ 4.500€ και με τον ενιαιο φορο πληρωνει φορο 2.200€ και εγω σαν μικροιδιοκτητης που πληρωνα χαρατσι 395€ με τους συντελεστες που διαβαζω θα πληρωσω 387€ και βαλε και 5 στρεμματα σε χωριο που απο φετος θα φορολογηθουν αρα εγω και χιλιαδες αλλοι θα εχουμε επιβαρυνση και μετα βγαινει ο αδωνις και λεει οτι ο ενιαιος φορος ειναι δικαιος.

  13. Kostas avatar
    Kostas 31/10/2013 09:15:35

    Αν εινσι δυνατόν το παράνομο έκτακτο απεχθές χαράτσι μέσω ΔΕΗ να φαντάζει πολυ ωραίο σε σχεση με τον νεο φόρο ακινήτων .. Μετα την εκποίηση της ακίνητης περιουσίας και των αυτοκινητων της θέρμανσης η Νεα Δημοκρατία με το ΠΑΣΟΚ θα πάρουν κατω απο το 10 % στις επόμενες εκλογές με τη ΧΑ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ να το θυμάστε !!

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 31/10/2013 09:26:14

    Απ τη στιγφμή που ο νέος νόμος φορολογεί ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ αξίας 200.000 ε/άτομο, που δικαίως ήταν αφορολόγητη μέχρι τώρα, ειναι καθαρά φορομπηχτικός και άδικος για τα ασθενέστερα στρώματα, τη στιγμή μάλιστα που δεν αυξάνει το φόρο στις μεγάλες ιδιοκτησίες ούτε πιάνει τη μεγάλη φοροδιαφυγή των "Λιστών" Λαγκάρντ κλπ.

  15. χαρης avatar
    χαρης 31/10/2013 10:51:44

    Για να μην ξεχναμε κιολας που ειναι κυριε Σαμαρα το αφορολογητο 50.000 που ειναι η μειωση ή καταργηση του χαρατσιου σε ανεργους και σε αλλες αδυναμες κατηγοριες πολιτων.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ χαρης 31/10/2013 17:44:28

      Οι περισσότεροι αγρότες δηλώνουν εισοδήματα στο όριο του αφορολόγητου. Θα ζητήσουν από αυτούς να πληρώσουν ΕΝΦΑ;

  16. Hawk avatar
    Hawk 31/10/2013 12:24:24

    ....Έτσι, εκτιμούν κάποιοι ότι θα υπάρξει απεμπλοκή από το πρόβλημα το οποίο θα μετατεθεί για αργότερα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο θα έδειχνε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο ότι η κυβέρνηση δε μπορεί ούτε ένα φόρο να επιβάλει και θα έπληττε καίρια το γόητρό της................ το γόητρο που το βλέπετε?