#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2011 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές, "γομάρια" και reality TV στην Βουλή

[caption id="attachment_123792" align="alignleft" width="600" caption="Σκηνές από το ... μέλλον του ελληνικού κοινοβουλίου στην Βουλή της Ουκρανίας"][/caption]

Όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες ημέρες στη Βουλή είναι από απαράδεκτα μέχρι ντροπιαστικά για τη Δημοκρατία. Κάποιοι που ενεργούν περισσότερο σαν  τηλεαστέρες παρά σαν βουλευτές αποφάσισαν να πάρουν το δικό τους 15λεπτο διασημότητας καθώς εκλογές έρχονται και πρέπει να γίνει «μπούγιο» για να τους ακούσει και ο κόσμος. Ροντούλης, Κανέλλη, Τσώνης, Μερεντίτη, ή όποιος άλλος κάνει θέατρο μέσα στη Βουλή προκαλεί περισσότερο γέλιο παρά άξιες λόγου αναφορές.

Η κ. Κανέλλη, για παράδειγμα, ανήκει σ’ ένα κόμμα που δεν αποδέχεται την κοινοβουλευτική δημοκρατία αλλά συμμετέχει σ’ αυτήν και μάλιστα καρπώνεται και όλα τα προνόμια. Παρ’ όλα αυτά χρησιμοποιεί το βήμα της Βουλής για να μας πείσει ότι αγωνίζεται για το ψωμί και το γάλα του κοσμάκη. Αμφιβάλλουμε αν γνωρίζει πόσο κάνει το γάλα και το ψωμί κι αν το έχει αγοράσει ποτέ μόνη της κι όχι η.. Φιλιππινέζα. Ομοίως και πολλοί άλλοι συνάδελφοί της από όλα τα κόμματα. Γιατί όπως είπε κάποιος συνάδελφός τους δεν μπορεί να κάνεις βουτιά στην πισίνα το πρωί και μετά να παίζεις θέατρο στο Κοινοβούλιο.

Για να μην πούμε βέβαια για τον κ. Ροντούλη ο οποίος –για να χρησιμοποιήσουμε τη δική του γλώσσα, καθ΄ ότι από χωριό κι εμείς- δεν ξέρει να ξεχωρίζει δύο γαϊδουριών άχυρα. Τότε που ψήφιζαν το Μνημόνιο ποιοί ήταν τα γομάρια;

Το πρόβλημα είναι αλλού κι έχει να κάνει με την αξιοπιστία, τη σοβαρότητα και την υπευθυνότητα του Κοινοβουλίου.

Και σ΄ αυτά όλα τη βασική ευθύνη την έχουν πάντα οι κυβερνήσεις και λιγότερο τα άλλα κόμματα. Εξηγούμαστε, λοιπόν, γιατί είναι σοβαρότερα κάποια άλλα που συμβαίνουν παρά τα καμώματα κάθε… γομαριού.

Πέρυσι, η κυβέρνηση υπέγραψε το Μνημόνιο το ψήφισαν κουτσά στραβά οι βουλευτές χωρίς καν να ξέρουν τι είναι και η πορεία προς την καταστροφή ξεκίνησε. Έκτοτε ο κ. Παπακωνσταντίνου αναθεώρησε τρεις φορές το Μνημόνιο προς το χειρότερο αλλά από τη Βουλή δεν πέρασε τίποτε. Πλήρη άγνοια οι 300. Αυτό αν δεν είναι γαϊδουριά κατά τη Ροντούλεια διάλεκτο τι είναι; Κάποιοι θα μπορούσαν να πουν ότι είναι εσχάτη προδοσία αλλά αυτό θα το κρίνει η ιστορία.
Δύο χρόνια τώρα η Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο αλλά οι διαπραγματεύσεις που κάνει η κυβέρνηση γίνονται εν κρυπτώ. Συμφωνίες αποφασίζονται και όλοι έχουν πλήρη άγνοια, παρά την κρισιμότητα των καταστάσεων. Αυτό δεν είναι απαξίωση του Κοινοβουλίου περισσότερο από το γάλα και τη φρατζόλα;
Έρχεται ο κ. Παπανδρέου ή ο κ. Βενιζέλος και αραδιάζουν μια σειρά από ψέματα στον ελληνικό λαό γράφοντας στα παλιά τους τα παπούτσια τη λαϊκή βούληση. Σκεφτείτε μόνο πόσες φορές είπαν μέσα στο Κοινοβούλιο ότι δεν θα ληφθούν άλλα μέτρα, ότι η Ελλάδα σώθηκε και άλλα τέτοια.

Είναι μερικά μόνο παραδείγματα για το πώς η κυβέρνηση έχει γράψει στα παλιά της τα παπούτσια της Βουλή. Για να μη μιλήσουμε για τα παρατράγουδα με τα βουλευτικά προνόμια που δεν κόβονται ποτέ, τους υπαλλήλους της Βουλής που ζουν μια χαρά εν μέσω κρίσης ή τον Φ. Πετσάλνικο που όλο «κόβει» αλλά όλο η Βουλή είναι πολυέξοδη. Έξι εκατομμυριάκια κοστίζει το κανάλι της Βουλής αλλά αυτοί κλείνουν την ΕΡΤ.

Φυσικά απαξίωση της Βουλής υπήρξε και στο παρελθόν. Και η προηγούμενη κυβέρνηση πολλές φορές έγραψε στα παλιά της τα παπούτσια τους θεσμούς.

Κατακριτέα είναι η στάση του πρώην πρωθυπουργού που γέλαγε με τον Γ. Παπανδρέου (άσχετα αν δικαιώθηκε τελικά) ή τον κ. Πάγκαλο και τα συνεχή σόου του. Ούτε ξεχνάμε τον Καλπογιάννη, ή τον Κεδίκογλου που έριχνε γροθιές στον Κόρακα του ΚΚΕ.

Πολύ σημαντικό είναι επίσης, να κατακρίνουμε τη συμπαιγνία των κομμάτων για να κρύβονται τα σκάνδαλα ή την αλληλοϋποστήριξη σε περιπτώσεις βουλευτικής ασυλίας.

Εν πάση περιπτώσει, σημασία έχει να δει κανείς τι σημαίνει πραγματική απαξίωση κι όχι να ασχολείται με τους θεατρινισμούς του κάθε καημένου. Η Βουλή πάνω από όλα χρειάζεται αναβάθμιση σε ότι αφορά τις αποφάσεις της για το μέλλον της Ελλάδας. Εκεί θα αποδειχθεί ποιος είναι γομάρι και ποιος όχι.

Διότι υπάρχουν πράγματι και βουλευτές και γομάρια στο ελληνικό κοινοβούλιο. Και ο κόσμος κάποτε θα πρέπει να μάθει να τα ξεχωρίζει αυτά. Τα γομάρια είναι για κουβάλημα, οι πραγματικοί βουλευτές για κρίσιμες αποφάσεις για τη σωτηρία του τόπου και τη μεγαλοσύνη του.

Αρχή άνδρα δείκνυσι, έλεγαν οι αρχαίοι

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 23/09/2011 21:54:56

    Ανανήψας πατριωτικά πασόκος βουλευτής, συνειδητοποίησε ότι η πατρίδα που θέλει να σώσει αυτός και η πατρίδα που θέλει να σώσει ο Jeffrey...διαφέρουν.
    Αφού κράτησε την έδρα..ψήφισε ΌΧΙ.

    Το ασκέρι του καπετάν Kαρχιμάκη ξαμολύθηκε...η συνέχεια στην φώτο.

    • GSV avatar
      GSV @ popolaros 23/09/2011 22:23:27

      Ειπε ο γαιδαρος τον πετινο κεφαλα! Καταφεραν και μετετρεψαν τη βουλη σε στανη!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ GSV 24/09/2011 00:39:37

        Πτηνά, πρόβατα, γομάρια..κανένας δεν ανέφερε τα γίδια, προφανώς γιατί υπήρχαν μπόλικα στη βουλή..

  2. zame avatar
    zame 23/09/2011 21:56:04

    φρατζολες-γομαρια & προνομια...ΚΑΡΑ-ΕΥΣΤΟΧΟ ....ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ?
    η ΝΤΡΟΠΗ της κοινωνιας μας ειναι η πλειοψηφια του Πολιτικου Κοσμου.
    & αν ενοχλουνται.. & δεν ειναι.. τοτε ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να το ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ.

  3. Delphi avatar
    Delphi 23/09/2011 22:07:34

    Eprepe i antipolitepsi genika na zitisi apo Papandreou, Pangalou kai Papakonstantinou na zitisoun signomi gia to diasirmo ton Ellinon sto eksoteriko, dinontas dikeomata stous ksenous na mas xlevazoun kai na mas ipotimoun kai na ekseftilizete i xora mas mexri apo trito-kosmika krati. Nomika na to doume, prokete gia poiniko adikima .

    Parepiptontos.. tha anagasto kai pali na kano to idio sxolio, spania blepoume ton proedro mas Antoni Samara stin bouli. Den tha eprepe na einai panta paron o arxigos tis aksiomatikis antipolitepsis dinontas maxes mesa sti bouli ? Se afta ta 2 xronia Pasok einai metrimenes i enfanisis tou. Den katalaveno afti ti stasi.

  4. madprof avatar
    madprof 23/09/2011 22:16:25

    "Διότι υπάρχουν πράγματι και βουλευτές και γομάρια στο ελληνικό κοινοβούλιο"
    Μήπως οι βουλευτές είναι είδος υπό εξαφάνιση στο κοινόβιο της κάστας (sic!);

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/09/2011 22:35:37

    Αφού ο Πρωτόπαπας είναι νομοθέτης, λέω να πάω να βρω δουλειά στην Εθνική. Κηπουρός, αναλυτής, γράφω και ομιλίες. Κίνημα να βάλουμε τον αγαπούλα στην Βουλή να επιβάλει τάξη (και να επιτρέψει το κάπνισμα)

  6. Κατ.Κατ. avatar
    Κατ.Κατ. 23/09/2011 22:47:46

    Πρεπει η Φιλιππινεζα να ψωνίζει, γιατί σε δυο φούρνους που παίρνω ψωμί ένα στο κέντρο και ένα στο Βύρωνα, η φρατζολα κάνει 0.80. Το γάλα δε το λίτρο, το παίρνω 1.59.

  7. a824 avatar
    a824 23/09/2011 23:05:36

    Delphi προσπαθησε να γραφεις ελληνικα και οχι greeklees.

  8. ΠΑΛΛΗΞ avatar
    ΠΑΛΛΗΞ 23/09/2011 23:14:44

    Καταντήσατε την Βουλή των Ελλήνων REALITY TV - τουλάχιστον κόψτε και εισιτήρια να δεί την κωμωδία ο λαός από κοντά, προσέξτε καλά όμως αν ο θίασος δεν παίξει καλά τον ρόλο του θα έχει δικαίωμα να σας πετάει ΒΟΜΒΕΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ (αυγά, μπουκάλες με γάλα, φρατζόλες ψωμί, ντομάτες, αγγούρια,) στα μούτρα...προσοχή όμως στα λαχανικά με το βακτήριο E.coli!!!

    Περάστε κόσμε...

  9. tasos avatar
    tasos 23/09/2011 23:25:15

    Στην συγκεκριμένη βουλή δεν υπάρχουν....και γομάρια , υπάρχουν μόνο γομάρια .

    Όποιος θέλει να αποφύγει τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό θα πρέπει , είτε να παραιτηθεί σήμερα , είτε να ταχθεί εμπράκτως απέναντι στο καθεστώς , που ''α-κυβερνάει'' , την χώρα .

    Λυπάμαι κύριοι βουλευτές άλλα είστε όλοι ένοχοι εσχάτης προδοσίας και λυπάμαι αν κάποιοι απο εσάς είναι πραγματικά αθώοι , αλλά στις κρίσιμες ώρες που περνάει ο απανταχού Ελληνισμός , πιο δυνατή απο την δικιά σας βόλεψη στην ζεστή θαλπωρή της βουλευτικής καρέκλας , είναι η ανάγκη της πατρίδας για γενναίες αποφάσεις - αλήθειες , ξεμπρόστιασμα , αυτοθυσία , με οποιοδήποτε κόστος .

    Είναι αδιανόητο να είσαι μέλος αυτού του κοινοβουλίου , που έχει ξεφτιλίσει , απαξιώσει και ταπεινώσει την χώρα απο άκρη σε άκρη , σε ολο τον πλανήτη (Αλβανοί , Βούλγαροι , Πακιστανοί και κάθε λογής τυχάρπαστοι λαοί ,βγαίνουν και μας ασκούν κριτική , μοιάζοντας μπροστά μας οικονομικοί ογκόλιθοι) και να θέλεις να την βγάλεις ''μπάϊ '' , γιατί και καλά δηλώνεις αντιρρησίας , σιγά μην σκίσεις κανένα καλσόν , στην περίπτωση αυτή θεωρώ πιο έντιμη την στάση του κάθε Ραγκούση (παναγία μου) και κάθε Λοβέρδου (βοήθεια μας) , που είναι ξεκάθαρη και δηλώνει ότι ναι είμαι υποχείριο , απο της κάθε Παπανδρέου που γκρινιάζει για όλα και τα ψηφίζει όλα , παίζοντας δίπορτο .

    Α και να μην ξεχάσω την αγαπητή συνομοταξία των Ελλήνων διανοούμενων !!!! ανέκδοτο αντίστοιχο με το Έλληνας τουρίστας , οι οποίοι με την απάθεια , αδιαφορία , αφάνεια τους , επιτελούν χειρότερο αδίκημα απο αυτό των βουλευτών .

    Όλα τα παραπάνω συμβαίνουν με τις ευλογίες τους .

  10. decodex avatar
    decodex 23/09/2011 23:36:01

    Χαχα! Οποία έκπληξις! Οι μισοί μου φαίνεται ότι ούτε καν διαβάζουν τι ψηφίζουν...παίρνουν το λόγο στο βήμα και λένε άχρηστες μπούρδες..οι ελάχιστοι που όταν έχουν να πουν κάτι, έχουν σαν ακροατήριο δύο-τρείς από κάτω που τους παρακολουθούν και άλλους δύο-τρείς που χασμουριώνται ή ζωγραφίζουν.

    Οι ομιλίες μάλλον ταξινομούνται ως εξής:
    1. Λέω κάτι για να δικαιολογήσω την βουλευτική μου ύπαρξη (κάτι: γενικολογίες, αοριστολογίες, ποιήματα, εκθέσεις δημοτικού)
    2. Να πω κάτι για την τοπική κοινωνία που με ψηφίζει (έτσι για μπούγιο και να το γράψω στο σαιτ)
    3. Να πω κάτι για να δείξω το παρόν στον πρόεδρο/ομάδα επιρροής.
    4. Να πω κάτι/κάνω κάτι εξτρίμ για να ασχοληθούν μαζί μου τα ΜΜΕ.
    5. Πρέπει να πώ κάτι αναγκαστικά και βαριέμαι ασύστολα.
    6. Πρέπει να πω κάτι για να βολιδοσκοπήσω αντιδράσεις/προετοιμάσω το έδαφος.

    Το (4) μερικές φορές έχει αξία αφού ελάχιστο ποσοστό των ψηφοφόρων ασχολούνται με τα τεκταινόμενα στη Βουλή, έτσι τουλάχιστον μπορεί να γίνει θέμα συζήτησης για τον απλό πολίτη (άκουσες που βριστήκανε στη Βουλή;).

    Η απαξίωση είναι αποτέλεσμα της εξαιρετικά χαμηλής ποιότητας που επικαλύπτεται από ένα πέπλο σοβαροφάνειας.
    - Ο Λαζάρου; (όχι ο σεφ...κανονικά βάσει μεταφράσεως θα έπρεπε να είναι: Ο Λαζάρδου εκ του Lazard)
    - Ο Ομπάμα είναι μουσουλμάνος!
    - Η κυρία Κρούγκμαν!

    Αν ρωτήσετε τους νέους αν έχουν παρακολουθήσει ποτέ καμία συνεδρίαση (π.χ: από το κανάλι της Βουλής ή από το κρατικό κανάλι) τι θα σας πούν;
    Βουλή και πολιτική; Πλάκα κάνεις; Βαρετό!

  11. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 23/09/2011 23:43:04

    Απορώ που συζητάμε ακόμη για τους βολευτές.
    Η αξία του βουλευτή έχει, εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον, υποβιβαστεί σε ρόλο γλάστρας που χειροκροτεί.
    Κάποιοι μάλιστα έχουν τόσο εξευτελιστεί που κάνουν αντίσταση 1 ώρας και μετά επανέρχονται στο γλείψιμο (με βαριά καρδιά, είναι αλήθεια...).

    Δημοκρατία δεν υπάρχει όσο οι βολευτές είναι το κοπάδι του αρχηγού.
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όταν έχει σταματήσει η ενημέρωση των δημοσιογράφων από τον εκπρόσωπο της κυβέρνησης και ουδείς δημοσιογράφος δεν σταματά να αναπαράγει τις γραπτές ενημερώσεις στην εφημερίδα ή το κανάλι του.
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όσο πρωθυπουργός, υπουργοί και βολευτές δεν τολμούν να κυκλοφορήσουν στον δρόμο.
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όταν η προπαγάνδα στιγματίζει ως ανθέλληνες όσους έχουν διαφορετική άποψη από την επίσημη κυβερνητική (την άποψη δηλαδή των μεγάλων συμμάχων και των μεγάλων συμφερόντων).
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όταν απαξιώνονται και αποδυναμώνονται οι ένοπλες δυνάμεις και η αστυνομία.
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όταν τα σύνορα της πατρίδας δεν φυλάσσονται.
    Δημοκρατία δεν υπάρχει όταν οι πολιτικοί μας άρχοντες κυβερνάνε γονατιστοί.

    Κι εμείς συζητάμε για τις φρατζόλες και τα γομάρια...

  12. sxolioblog avatar
    sxolioblog 24/09/2011 00:20:59

    λιγο αμαλγαμα ? σαν τα reality που λεμε ...:)

  13. JOHN avatar
    JOHN 24/09/2011 08:55:05

    Το ψεμα,η υποκρισια,οι εκβιασμοι,η πατριδοκαπηλια και γενικα η περιφρονηση του συνταγματος που συντελειται μεσω της βουλης δεν υποβαθμιζει το θεσμο?Μονο η κοκορομαχιες καποιων θερμοαιμων ανεγκεφαλων καταξιωνουν το θεσμο?Απο κεντρο δημοκρατιας που επρεπε να ειναι η βουλη εχει γινει κεντρο δεσποτισμου,αυταρχισμου και εκβιασμου συνειδησεων,τα δε φραστικα επισοδεια μεταξυ των βουλευτων υποδειλωνουν την υποβαθμιση αυτου του τοσο σημαντικου εργαλειου της δημοκρατιας.

  14. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 24/09/2011 09:59:21

    Και αυτοί απάντησαν Μουουουουουουουου.

  15. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 24/09/2011 13:52:09

    Αυτα δεν ειναι τιποτα δεν ειδαμε παρα την κορυφη του παγοβουνου.
    Τους βλεπω να πιανονται στα χερια.
    Τον Παγκαλο ποιος θα τον πιασει;;;
    Ε, ρε γλεντια που εχουν να γινουν στη Βουλη , αλλωστε εκει πανε για να επικυρωσουν αυτα που ζηταει οι τροικα.!!!
    ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ.!!!

  16. μαρικα avatar
    μαρικα 24/09/2011 18:23:22

    Ο Παγκαλος αμα πεσει ανασκελα θα κουναει χερια και ποδια δεν θα μπορει να σηκωθει χα,χα,χα.ως για τα υπολοιπα ,αυτους ψηφισαμαι αυτους αξιζουμαι.

    • juliet avatar
      juliet @ μαρικα 24/09/2011 18:43:45

      Μαρίκα,
      σκεψου και το άλλο να πέσει μπρούμιτα και να έχει φάει ψάρι αλιάδα με μπόλικο σκόρδο............και το γελοίο είναι ότι ακόμη προσπαθούνε να δικαιολογήσουν τις σκατοεπιλογές τους .
      Ανοιξε το πειράμα της φυσικής ,να γελάσεις με την καρδιά σου .....

  17. μαρικα avatar
    μαρικα 24/09/2011 19:08:36

    JulietΤο σκευτομαι με την φαντασια μου και δεν σταματω να γελαω.Ξερεις καποτε ο Κανακης στο ραδιο αρβιλα εδει ξε ενα χοντρο σκυλακι που ειχε παισει ανασκελα και γυριζε απο δω γυριζε απο κει και κουνουσε τα χερια και τα ποδια,δεν μπορεσαι τελικα να σηκωθει απο μονο του,αυτο θυμηθηκα και το παρομειωσα με τον Παγκαλο ,ε ρε γελια!!!!!!!Ως για τις σκατοεπιλογες τους,αυτες μαλον θα τις κρινουμε εμεις και πολυ συντομα μαλιστα.Ισως και βρουναι καραβι να φυγουν χωρις τον Παγκαλο φυσικα γιατι θα πνιγουν.Σε χαιρετω