#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2011 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές έτοιμοι να "ρίξουν" την κυβέρνηση;



Τουλάχιστον 5 με 6 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προειδοποιούν το Μαξίμου ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν την κατάργηση της εθνικής συλλογικής σύμβασης και την μείωση των τιμών στον ιδιωτικό τομέα. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το επερχόμενο (καταστροφικό για τις ελληνικές τράπεζες) κούρεμα 50% των ελληνικών ομολόγων (που κατά τον Βενιζέλος είναι… τεχνικό θέμα), μπορεί να εγκλωβίσει τις πολιτικές εξελίξεις.

Και εδώ δεν είναι μόνο θέμα κλίματος (που διαμορφώνουν δημοσιεύματα όπως αυτό των γερμανικών Financial Times για τον Παπανδρέου που παραιτήθηκε δύο φορές), αλλά δημιουργίας αντικειμενικών πολιτικών συνθηκών, όπως είναι η αναβολή της απόφασης του Eurogroup για την 6η δόση. Η πραγματικότητα είναι ότι δημιουργούνται ασφυκτικές συνθήκες για την κυβέρνηση Παπανδρέου – Βενιζέλου, στους οποίους χρεώνεται η πλήρης κατάρρευση της χώρας. Ο ΓΑΠ, όπως είπε στους βουλευτές του, φοβάται το «κοινωνικό μπαμ».

Ήδη τα διάφορα κέντρα (εκδοτικά, πολιτικά, οικονομικά) προωθούν τα δικά τους πολιτικά σενάρια αποσταθεροποιώντας την αδύναμη κυβερνητική πλειοψηφία. Ο ένας παίζει την συγκυβέρνηση χωρίς να προηγηθούν εκλογές, ο άλλος εμφανίζει την ομάδα φιλομνημονιακής πολιτικής που θα ήθελε να κυβερνήσει. Προβάλλονται πλέον εναλλακτικά κυβερνητικά σενάρια, χωρίς τον Παπανδρέου στην εξουσία.

Μπορεί ο ΓΑΠ να αντέξει την ώρα που η κατάσταση επιδεινώνεται; Ο Βενιζέλος διαβεβαίωσε ότι έχει λεφτά μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου (δηλαδή μέχρι να αποφασίσει το Eurogroup), άρα δεν υπάρχει ανάγκη εκλογών. Ουσιαστικά προσαρμόσθηκε στην τακτική του Παπανδρέου να μην γίνουν εκλογές.

Όμως το παιχνίδι δεν παίζεται εκεί, αλλά α) στους ψηφοφόρους και β) στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, η οποία «ψάχνεται», αντιδρά και «πληρώνει τη νύφη» από την πολιτική του ΓΑΠ, ο οποίος κρύβεται. Αρκετοί στο ΠΑΣΟΚ θέλουν να πετάξουν το βάρος από πάνω τους. Αν δημιουργηθεί η εντύπωση ότι μπορεί να υπάρξει άλλη αξιόπιστη κυβερνητική λύση, οι ίδιοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα ρίξουν την κυβέρνησή τους. Ούτε ο Παπανδρέου (και πλέον) ούτε ο Βενιζέλος μπορούν να τους ελέγξουν και να επιβάλουν τους δικούς τους όρους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/10/2011 18:58:35

    Το παιχνίδι πάλιωσε πείτε τους.
    Το μάθαμε το κόλπο της συμμορίας, πως κάποιοι δήθεν διαφωνούν.
    Τα καθάρματα που με την ψήφο τους στη Βουλή μας έφεραν εδώ θα δούν την επέλαση της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ

  2. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 04/10/2011 18:59:55

    Το έργο το έχουμε ξαναδεί (εκτός των γνωστών εξαιρέσεων) αλλά ετούτη την φορά νομίζω ό,τι οι εξελίξεις δεν είναι στα χέρια τους.

  3. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 04/10/2011 19:08:17

    Αντί να περιμένει κανείς τους "αντιστασιακούς" των παραθύρων και "φρονίμους" της πλειοψηφίας της βουλής (* να μην ξεχνάμε και τους "προθύμους") να μην υπερψηφίσουν την ταφόπλακα στα δικαιώματα του κοσμάκη (που συνιστά η κατάργηση της ΕΓΣΣΕ), δεν είναι καλύτερο τα κόμματα της αντιπολίτευσης (ομοίως και οι καταστάντες ανεξάρτητοι βουλευτές), που ισχυρίζονται ότι τάσσονται, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατά μνημονίου κλπ., να αποχωρήσουν για αόριστο χρόνο από τη βουλή, ώστε να εξαναγκασθεί ο ΓΑΠ και οι "πρόθυμοι" να συρθούν σε εκλογές; Η κίνηση αυτή θα πρέπει να υποστηρίζεται βέβαια και από τη συντριπτική πλειοψηφία κοινωνικών φορέων και του κόσμου, που δεν νομίζω ότι έχει κάτι να χάσει παραπάνω για να το κάνει. Ηδη πιάνουμε πάτο. Μένει μόνον ο απόπατος.

    • abyssus avatar
      abyssus @ Γιαγκούλας 05/10/2011 01:43:33

      Όλα τα κόμματα που σέβονται την Ελλάδα και τον Έλληνα πολίτη έπρεπε να έχουν αποχωρήσει από τη βουλή όταν ψηφίστηκε το αντισυνταγματικό και προδοτικό μνημόνιο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Όλα τ' άλλα είναι "μ' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

  4. Kargia avatar
    Kargia 04/10/2011 19:08:22

    Μήπως ο Γιαννάκης ο (Σ)Βούρος είναι μέσα σε αυτούς?

  5. Android avatar
    Android 04/10/2011 19:09:41

    τι την αναπαράγετε αυτή την αηδία κάθε φορά με τους βουλευτές ότι δήθεν θα ρίξουν τη κυβέρνηση; όλοι προδότες και βολεμένοι είναι με το σίγουρο εξαχίλιαρο και τα "καλά" του επαγγέλματος. Σε όλες τις ψηφοφορίες το ΠΑΣΟΚ πιάνει το σύνολο των ψήφων του. Ποια κέντρα και μ@λ@κίες;

    • crisis avatar
      crisis @ Android 04/10/2011 19:16:03

      ποιο εξαχιλιαρο εικοσι χιλιαρικα μεικτα παιρνουν το μηνα οι πολιτικαντηδες.

  6. zap-zap avatar
    zap-zap 04/10/2011 19:13:38

    ναι, ναι, καλά...ή μάλλον νε-νε-κοι...

  7. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 04/10/2011 19:13:42

    Το κακό είναι ότι η ΝΔ περιμένει τους Πασόκους να "καθαρίσουν".
    Νομίζουν ότι ο κόσμος θα τους σηκώσει στα χέρια και θα τους βάλει στο Μαξίμου να κυβερνήσουν.

  8. sawas avatar
    sawas 04/10/2011 19:14:34

    Σιγά μην γίνουν ήρωες οι εν λόγω βουλευτές. Θα καταφέρουν να ρίξουν την ετοιμόρροπη κυβέρνηση......κΚαι σιγά μην τους περιμένω άλλο......"τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα ....."

    Αν "εγώ" τους ρίξω ( ανυπακοή, μη πληρωμή κτλ.) δεν τους χρειάζομαι πλέον όλους αυτούς (τους θεματοφύλακες της δικιά τους ύπαρξης) .

  9. Τem avatar
    Τem 04/10/2011 19:17:17

    Κανένα έλεος για τους δοσίλογους που έφεραν τη χώρα σ αυτή την κατάσταση.

  10. manos avatar
    manos 04/10/2011 19:19:58

    Το χαβά τους αυτοί. Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται.

  11. TED avatar
    TED 04/10/2011 19:20:07

    Ας είμαστε δίκαιοι.

    Όποιο ΠΑΣΟΚόσκυλο ρίξει την κυβέρνηση θα γλιτώσει από την αγχόνη και θα φάει (μόνο) ισόβια. Do we have a deal?

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 04/10/2011 19:23:50

    μολις και μετα βιας περναει το πασοκ στη Β" αθηνων το 10%. φανταστειτε τι εχει να γινει μολις μας παρουν τα κρυα και παει ο κοσμος να αγορασει πετρελαιο με 1 ευρω το λιτρο. το χειμωνα θα αρχισει να πεθαινει κοσμος ειτε απο το κρυο ειτε απο την πεινα λες και εχουμε κατοχη.
    αληθεια δε μιλαει κανενας πλεον για επιδομα θερμανσης απο τους πασοκους ψευτοτζαμπουκαδες βουλευτακους?, γιατι επι κουρασμενου οταν το πετρελαιο πωλουνταν με 0,50 ευρω το λιτρο γινοταν χαμος στα καναλια.
    το τι ξυλο εχουν να φανε απο τον κοσμο οι βουλευτες του πασοκ οταν γινουν εκλογες δε το φανταζεστε. καλυτερα να μην κατεβουν για προεκλογικο αγωνα.
    θα τους παρει ο κοσμος μς τις πετρες οπως ειπε και ο αρχηγος τους.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ mhtsos karditsa 04/10/2011 20:55:49

      εχουν τα απαραιτητα αρχ..... να εμφανιστουν? ας τολμησουν οι πουλημενοι.εδω τους φυλανε και τα σπιτια οι αστυνομικοι,μετα που να βρουν χρονο να κυνηγησουν κλεφτες. ακους εκει εκλεγμενοι και τους φυλανε εκει φτασαμε

  13. Τem avatar
    Τem 04/10/2011 19:28:02

    Ολοι οι προδότες θα περάσουν απο το ταμείο όμως. Πριν οδηγηθούν εκεί που πρέπει.....

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2011 19:28:52

    ΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ
    (ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ TOY BOYΛΕΥΤΗ, ΑΡΓΥΡΗ ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ)
    http://bit.ly/qGKu26

    Και το σχετικό video:
    Μεγαλο-ιδιοκτήτες γλυτώνουν το χαράτσι!
    http://bit.ly/n6YHj3

    Πηγή: ΔΥΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ

  15. vaggelis avatar
    vaggelis 04/10/2011 19:30:23

    ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ καζανι που βραζει η κοινοβουλευτικη (κοτετσι) ομαδα (κοττουλες) του πασοκ κο κο κο κο κο

  16. BlueSky avatar
    BlueSky 04/10/2011 19:33:02

    Άντε επιτέλους ΝΔημοκράτες, σκίστε τα βρωμοπάσοκα να τελειώνουμε. Θεωρώ ότι ζυγώνει η ώρα της τρομοκρατικής οργάνωσης που θα αφήσει την εξουσία!

  17. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 04/10/2011 19:43:05

    Δεν έριξαν την κυβέρνηση όταν αυτοτραυματιζόμενο το Πασοκ αποφάσισε τις εφεδρείες των ΔΥ και θα τη ρίξουν τώρα που το θέμα αφορά τους ασημαντους ΙΥ ? ...
    Μη μας υποτιμούν τόσο...
    Το Πασοκ θα μας πάει "καροτσάκι" μέχρι το 2013...όσοι ζούμε τότε δηλαδή...

    • Xmm avatar
      Xmm @ Φακ Κωστας 04/10/2011 22:49:23

      ++ δυστυχώς... Έχουν μείνει οι πλήρως αδίστακτοι και οι πλήρως ετεροφωροι. Όσοι ήταν να φύγουν φυγαν. Για το όνομα του θεού ακόμα κα ο κουρουπλης έφυγε...

  18. paras s avatar
    paras s 04/10/2011 20:03:23

    ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΑΦΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΑΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΨΗΦΟ.
    ΠΙΟ ΣΩΣΙΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΒΡΕ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ
    ΕΝΑ ΔΕΙΚΤΗ ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ
    ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.
    ΦΤΩΧΑΙΝΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΟΣΟ.

  19. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 04/10/2011 20:20:52

    Από τους 155 οι 150 είναι ΠΡΟΔΟΤΕΣ και οι άλλοι 5 ΛΟΥΛΟΥΚΕΣ

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/10/2011 20:27:39

    Λόγω της Παγκόσμιας ημέρας των ζώων δεν μπορώ να γράψω τίποτα, δεν φταίνε σε τίποτα τα καημένα τα ζώα να τα ταυτίζομαι με κάθε ζωντανό.

  21. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 04/10/2011 20:47:20

    Όχι άλλους αντιστασιακούς πασόκους. Πόση μακακία μπορεί να αντέξει κανείς...

  22. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 04/10/2011 20:51:17

    Συνέχεια του σχολίου μου. Αν όντως θέλουν να κάνουν κάτι καλό στον τόπο, ας ενεργοποιήσουν το άρθρο 151Α του κανονισμού της Βουλής. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

  23. Panagiotis avatar
    Panagiotis 04/10/2011 22:14:54

    ΚΟΤΕΣ

  24. Σαος avatar
    Σαος 04/10/2011 22:49:43

    Ναι, καλά! Στο τέλος θα ξαναδώσουν άλλη μια τελευταία τελευταία ευκαιρία στην κυβέρνηση...

  25. Basilio... avatar
    Basilio... 04/10/2011 23:06:32

    Περα απο το ότι ειναι κότες στο μυαλό και στην ψυχή, δεν τους κόβει κιόλας...
    Οποιος βουλευτής με τη στάση του γκρέμιζε αυτή τη λαομίσητη κυβέρνηση θα ηρωοποιούνταν.... Θα έχτιζε νέα πολιτική καριέρα!!!!

  26. petros avatar
    petros 04/10/2011 23:08:07

    Σιγά μη σκίσουν κανένα καλτσόν...

    Εγώ θέλω να ξέρω ένα πράγμα. Αν οποιοσδήποτε Έλληνες υποστεί ιατρική ή σωματική ή ψυχική βλάβη από τη λεκτική και ψυχολογική ΒΙΑ που ασκεί πάνω μας η Ελληνική Κυβέρνηση, αν έχουν οι υπεύθυνοι υπουργοί και οι βουλευτές της πλειοψηφίας προσωπική ευθύνη, ηθική ή ποινική και αν θα πρέπει να καταβάλλουν από τη προσωπική τους περιουσία, κινητή ή ακίνητη, ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ στους πολίτες. Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει ;

  27. Dark Angel avatar
    Dark Angel 04/10/2011 23:25:44

    Προς ΜΟ:
    Τι απόδοση έχει στο στοίχημα;
    Αν στοιχηματίσουμε όλοι από έναν μισθό, πριν τον "φάει" ο Βουβουζέλος, τι πιθανότητες έχουμε να ξεχρεώσουμε και να μας περισσέψουν κιόλας;
    Για πες...

  28. ELLHNAS100% avatar
    ELLHNAS100% 04/10/2011 23:41:11

    ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ Α ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?

    Η ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΕΙΛΕΙ ΛΕΕΙ ΧΑΧΑΧΑ

    ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΑ

    6 ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΣΩΣΑΤΕ ΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ 6 ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΚΑΙ 6 ΦΟΡΕΣ ΣΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΚΟΤΕΤΣΙ ΣΑΣ ΚΟΟΟΟΤ ΚΟΟΟΟΤ ΚΟΤ

    ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΔΛΔ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ!

    ΕΙΣΤΕ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΧΑΧΑ

    3 % ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 15 ΕΔΡΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΩ? ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

    ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ Ε?? ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ?? 3% ΟΛΟΙ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Η ΟΡΓΗ ΑΥΞΑΝΕΙ ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ...

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΙ "Β Ο Λ Ε Υ Τ Ε Σ" ! ! !

  29. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 04/10/2011 23:51:28

    Αυτοί δεν φεύγουν, έχουν βάλει UHU ή LOGO στις καρέκλες τους. Θα μένουν για όσο τους παίρνει. Το θέμα είναι τί κάνουν οι υπόλοιποι. Εάν παραιτηθεί από τη βουλευτική ιδιότητα το σύνολο των βουλευτών (και των επιλαχόντων) της ΝΔ και της αριστεράς σε όλη την επικράτεια, θα αναγκασθούν να πάνε σε εκλογές (ή σε περαιτέρω εκτροπές). Αλλοιώς, "περιμένοντας η αλεπού να πέοσυν του κριαριού ψόφησε". Γιατί δεν το κάνει η "μη πρόθυμη" αντιπολίτευση; Ας χάσουν και για έναν-δυό μήνες τη βουλευτική αποζημίωση. Ο κοσμάκης υποφέρει.

  30. S.K avatar
    S.K 05/10/2011 00:07:54

    Θέατρο είναι το όλο σκηνικό. Για να δείξουν ότι σε κάτι αντιδρούν και ότι τάχα τηρούν το σύνταγμα. Όπως είπε κι ο Μητρόπουλος, η συγκεκριμένη διάταξη έχει ήδη ψηφιστεί.

  31. Ταραχή avatar
    Ταραχή 05/10/2011 00:20:45

    Καλά τώρα ησυχάσαμε

  32. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 05/10/2011 00:22:12

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ !!!!!! ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ.
    ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΚΛΕΓΩ!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΨΗΦΙΖΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 8000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!!!
    ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΟΥΤΕ ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΝΑ!!!!!!!
    ΓΙΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ!!!!

  33. Θαυμαστοπουλου Χριστινα avatar
    Θαυμαστοπουλου Χριστινα 05/10/2011 00:56:57

    Τα λενε τωρα για να ελπιζουν πως δεν θα εχουν κλεισει οι πορτες στην πολιτικη τους καριερα μελλοντικα. Ελπιζουν επισης και στην αμνημοσυνη των ανθρωπων, τοσα και τοσα ξεχαστηκαν εξ αλλου. Τοσα σκανδαλα ατιμωρητα, τοσοι απατεωνες και κλεφτες της χωρας που απολαμβανουν τα απειρα εκατομμυρια που υπεξαιρεσαν ανενοχλητοι, γνωστα σε ολους. "Ασε να δειξω τωρα πως διαφωνω για να το αποκαλεστω μεθαυριο... " Αυτοι που φωναζουν για εκλογες και αλλαγη ηγεσιας, ειναι πονηρες και επικινδυνες αλεπουδες που προσπαθουν να σωσουν το πολιτικο τους μελλον. Εξορια σε ολους μηδενος εξαιρουμενου λεω εγω, γιατι αλλιως αλιμονο μας

  34. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 05/10/2011 01:00:52

    Kai εστω οτι πεφτει η κυβερνηση . Μετα τι γινεται? Ποιος μας σωνει απο τους Πασοκους?ΤΟ πασοκ ειναι λιγοτερο επικυνδυνο ως κυβερνηση απο οτι ως αντιπολιτευση.Αναλογισθειτε τι θα συνεβαινε εαν αυτα τα μετρα ελαμβαντο επι κυβερνησεων επαρατου κατηραμενης Δεξιας . Ας κυβερνησουν οσο αντεχουν .Μετα βλεπουμε η χωρα παντα αναδεικνυε Σωτηρες . Ηρεμα αγρυπνουν οι Φυλακες.

  35. Βολευτής avatar
    Βολευτής 05/10/2011 01:28:11

    Ασχετο αλλά γιατί θεωρείτε "αποτυχία" της κυβέρνησης την αναβολή του Eurogroup; Εγώ πιστεύω ότι τους βολεύει. Η 6η δόση θα συνεχίσει να αποτελεί το κύριο εκβιαστικό επιχείρημα για την ψήφιση του προϋπολογισμού τού 2012 μέσα στον Οκτώβριο.

  36. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/10/2011 01:30:44

    Τόσο επαναλαμβανόμενοι, τόσο προβλέψιμοι που έχουν καταντήσει βαρετοί. Χωρίς το ΠΑΣΟΚ, ανύπαρκτοι. Στραβά λεφτά παίρνουν, για να λένε ναι σε όλα,σιγά μη θέλουν να τα χάσουν! Αντε ρε κότες, μαζευτείτε στο κοτέτσι σας και αφήστε τα κακαρίσματα γιατί είναι και φάλτσα!

    • danaos avatar
      danaos @ Diamond Angel 05/10/2011 10:38:31

      Στο πρώτο σφύριγμα γίνονται κλαρίνα! Και παίζουν το σκοπό του αρχηγού!

  37. Απορία avatar
    Απορία 05/10/2011 01:40:49

    Η καλύτερη απάντηση στους μονίμως διαμαρτυρόμενους, αλλά τα πάντα πάντα ψηφίσαντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ:

    h--p://www.youtube.com/watch?v=veGP8LnAjBA

    απλά όπου βαζελάκια βάλτε βουλευτάκια του ΠΑΣΟΚ.

  38. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 05/10/2011 03:16:32

    Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο.!!!!!

  39. στην οδο 4ης Οκτωβριου .....του 2009 avatar
    στην οδο 4ης Οκτωβριου .....του 2009 05/10/2011 06:36:58

    http://katsikatarama.blogspot.com/2009/09/4.html

    2 χρονια πριν...Οταν οι Πρασινες Πορτες επροκειτο ν ανοιξουν!

    Πράσινη, ποικιλμένη,παλιά, με τη σκουριά στα τείχια που την στηρίζουν ραγισμένα και σκαμμένα, από του καιρού το πέρασμα… Και τ΄ άσπρο τους το προτινό , χλωμό και λεκιασμένο…Τα κρινάκια μπροστά της, στόλισμα και παρηγοριά στο τώρα… κι ελπίδα στο μετά… Πόσο ακόμα θα υπάρχουν να σηματοδοτούν με την ομορφιά τους και την σημειολογία τους, το μελλούμενο; Στέκομαι μπροστά της και τη κοιτώ…Θέλει φρεσκάρισμα το χρώμα της, να βγει ο τσίγκος που κρύβει τί υπάρχει πίσω της…



    Πρέπει να σμπρώξουν για να μπουν,… και μπαίνοντας, τί άραγε θα ‘βρουν; Ποντίκια, αράχνες ;… κι αρουραίους ; Που ήρθαν να συντροφέψουν τους παλιούς, που ήρθαν και κρύφτηκαν εδώ, πηδώντας από άλλο καράβι;Υπάρχει άραγε πίσω απ’ αυτήν την πόρτα η αρχοντιά που «αγόρασαν» θαυμάζοντάς την;…να δίνει προοπτική σε ένα παρελθόν που το Παρόν μας το κάνει Μέλλον, ένα Παρελθόν, που ήταν αιτία να σφραγιστεί και να υποστεί τις φθορές του χρόνου; Ή θα βρωμιστεί ξανά από τις σκουριές που θα της σταλάξουν τα στολίσματά της;


    Πόρτα κλειστή, που σύντομα- λέν’- θ΄ανοίξει.
    Σιγά στο κεφαλόσκαλο που έχει πια σαπίσει…
    Ίσως το βάρος που ‘ρχεται,
    να μη μπορεί ν΄ αντέξει…
    Και στων σκοπών των μυστικών,
    …σαν τ΄ άσπρο κρινολούλουδο
    ……να μαραθεί, να πέσει!!!!

    http://1.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/Sq_6wr3d6NI/AAAAAAAAAgE/cBKWXojyIvY/s1600-h/porta.jpg

  40. Tem avatar
    Tem 05/10/2011 07:06:13

    Oι κότες του ΜΠΑΤΣΟΚ τα παίρνουν σίγουρα χοντρά.....Παίζονται πολλά

  41. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/10/2011 07:56:05

    ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΚΑΡΙΖΟΥΝ,ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΚΟΤΕΣ.....

  42. popolaros avatar
    popolaros 05/10/2011 09:14:56

    Δεν μπορώ να ακούω για γελοίους και αγράμματους Γκρούεζες του νεομπατσόκ.
    Το 1% της μαγκιάς της Σακοράφα να είχαν, θα έπρεπε να παρατηθούν από πέρσι.

    Τελείωσαν, το ξέρουν, για αυτό κάνουν παιχνίδια με εκλογικούς νόμους και λίστες.
    Τους νοιάζει πως θα αποφύγουν το 'σταύρωμα' και να διασώσουν το 'μαγαζάκι'.