13/10/2010 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές ΠΑΣΟΚ: «Η αντιμνημονιακή πολιτική κερδίζει έδαφος»!!!


O κ. Γ. Παπακωνσταντίνου προσπάθησε χθες να προετοιμάσει τους βουλευτές του αρμόδιου Κοινοβουλευτικού Τομέα Εργασίας του ΠαΣοΚ για το ενδεχόμενο επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής των δανείων της τρόικας. «Οι Ευρωπαίοι έχουν αρχίσει να το συζητούν επειδή βλέπουν ότι η Ελλάδα φορτώνεται με μεγάλες υποχρεώσεις το 2014 και το 2015» τους είπε. Οι βουλευτές έσπευσαν να ρωτήσουν αν αυτό σημαίνει παράταση της επιτήρησης και επιβολή νέων μέτρων και ο υπουργός Οικονομικών απάντησε ότι δεν θα υπάρξει νέο μνημόνιο, αλλά σε ό,τι αφορά τα νέα μέτρα είπε ότι κάποια πράγματα θα αλλάξουν σε σχέση με το προσχέδιο του προϋπολογισμού που έχει κατατεθεί, όπως ότι για ορισμένα προϊόντα θα υπάρξει μετάταξη από τον συντελεστή ΦΠΑ 11% στο 12% ή στο 13%, αλλά όχι στο 23%.

Ο υπουργός Οικονομικών, έπειτα από ερώτηση του κ. Ν. Αλευρά, εξήγησε στους βουλευτές γιατί έσπευσε να τοποθετηθεί στις δηλώσεις του κ. Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ και είπε ότι έπειτα από περίπου δέκα ερωτήσεις που του τέθηκαν για την ελληνική οικονομία, ένας δημοσιογράφος του είπε ποιος νομίζει ότι είναι ο πρώην πρωθυπουργός στον οποίο είχε αναφερθεί ο επικεφαλής του Εurogroup. Οι βουλευτές από τη δική τους πλευρά δεν έκρυψαν τις ανησυχίες τους για την αυξανόμενη δυσαρέσκεια των πολιτών από την περιοριστική πολιτική που ασκεί η κυβέρνηση. «Η αντιμνημονιακή πολιτική κερδίζει έδαφος» επισήμανε ο κ. Π. Κουρουμπλής. «Χαϊδεύουμε τα αφτιά στις τράπεζες και αυτές δεν στηρίζουν τις επιχειρήσεις» πρόσθεσε. Ο κ. Θ. Παπαδόπουλος είπε ότι υπάρχουν ενστάσεις στο προσχέδιο του προϋπολογισμού και ζήτησε «να γίνει κάτι στον κοινωνικό τομέα, ιδίως για τους χαμηλοσυνταξιούχους» , ρωτώντας: «Τι πολιτική όμως να ασκήσει η κυβέρνηση με τις δεσμεύσεις του μνημονίου;» . Τη στήριξη των αδυνάμων και των ανέργων ζήτησε ο κ. Α. Μακρυπίδης . Ο κ. Οδ.Κωνσταντινόπουλος είπε ότι αν θέλει η κυβέρνηση να βοηθήσει τους ασθενέστερους να ξεκινήσει από τη μείωση των προμηθειών στα νοσοκομεία, οι οποίες παραμένουν υψηλές.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=360246&dt=13/10/2010#ixzz12EH0cFIz

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/10/2010 13:11:53

    Απορώ πως κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι το βράδυ;
    Αυτό που έκαναν με την ψήφο τους, πως το αντέχουν;
    Πως γυρίζουν το βράδυ σπίτι τους έχοντας πληροφορηθεί καθημερινά αυτό που ζούμε όλοι μας; Δεν τους ενοχλεί άραγε η συνείδησή τους;
    Πείστηκαν τόσο πολύ πως όλα αυτά τα μέτρα είναι για την "σωτηρία της πατρίδας"; Είναι δυνατόν αυτό;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Θραξ Αναρμόδιος 13/10/2010 15:49:05

      ...μα είναι τόσο ευαίσθητοι και ειλικρινείς που θα καταθέσουν προυπολογισμό 18/11/2010 μετά τις εκλογές, στο χέρι μας λοιπόν να τους στείλουμε ένα ...τηλεγράφημα που έλεγε και ο Ζήκος στον μπακαλόγατο....

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 13/10/2010 18:36:01

      Φίλε Θράκα

      Το πρόβλημα της πατρίδας είναι ότι οι πολιτικοί της (πλην ελαχίστων τιμητικών εξαιρέσεων)είναι ψεύτες και κλέφτες κατ΄επάγγελμα.
      Λειτουργούν ως διαφημιστικά προϊόντα, με τη χυδαία λογική του μάρκετινγκ, και η συνείδηση τους αποτελεί μακρινή ανάμνηση.

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 13/10/2010 14:07:35

    γιατί να χάσουν τον ύπνο τους;!
    έχει μήπως μειωθεί το εισόδημά τους;!
    δεν έκαναν διακοπές;!
    πληρώνουν οι ίδιοι τα κινητά και τα αυτοκίνητά τους;!
    τα ταξίδια τους;!
    πάνε ποτέ στο σούπερ μάρκετ να ψωνήσουν;!

    ο μόνος τρόπος να χάσουν τον ύπνο τους είναι από βαρυστομαχιά!!

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 13/10/2010 15:05:55

    http://borioipirotis.blogspot.com/2010/10/blog-post_12.html

    Στη Γεωγραφία Γ’ Λυκείου των Αλβανικών σχολείων διδάσκονται ότι οκτώ νομοί της Ελλάδος είναι Αλβανικοί!!!

    Στο εξώφυλλο του βιβλίου ο Χάρτης περιλαμβάνει όλη τη βορειοδυτική Ελλάδα.

  4. Kalesanos avatar
    Kalesanos 13/10/2010 16:29:12

    Τι ανθρωποι ειναι αυτοι που καταδεχονται και παιρνουν απο τον κοσμακη των 600 ευρω τα δωρα του και το επιδομα του.Συμφωνω με τον πιο πανω φιλο.Πως κοιμουνται το βραδυ,με τι συνειδηση?

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 13/10/2010 18:47:12

    H συνείδηση που απορείτε όλοι είναι σαν την σωματική άσκηση.
    Όταν την εξασκείς οι ασθήσεις οξύνονται και το "σύστημα" κυλάει ρολόι.
    Όταν την αμελείς όλα καταρρέουν και μια απλή "επίκυψη" είναι εξαιρετικά δύσκολη.

    Όταν ούτε στα μικρά δεν λες ΟΧΙ πως είναι δυνατόν να πεις στα μεγάλα;;

    Κάνουμε το λάθος να τους συγχέουμε με το δικό μας κριτήριο ενώ είναι εντελώς διαφορετική κάστα θηλαστικών οι πολιτικοί.

    • Minnie avatar
      Minnie @ tsilivithras 13/10/2010 18:54:18

      Δεν ανηκουν στα ασπονδυλα??

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 13/10/2010 22:54:33

        Το πήγες ένα κλικ παραπέρα Minnie...ωραίο λογοπαίγνιο.

  6. CONVOY avatar
    CONVOY 13/10/2010 18:57:59

    Αν είχατε 20 ακίνητα τα οποία σας απέφεραν εισόδημα και καταθέσεις μετρητών σε λογαριασμούς συγγενικών σας προσώπων της ιδαίτερης εμπιστοσύνης σας και μετοχές ΚΑΙ σας έλεγαν ότι κάποιες οικογενειες ζουν με 800-1000 € το μήνα, τι θα απαντούσατε ;;;
    Φαντάζομαι πως θα απαντούσατε : "Πλάκα μου κάνεις, έχουν κάπου κρυμμένα "μαύρα λεφτά" , δεν γίνεται να ζει κανείς με τόσα !!".
    Κι επειδή δεν το πιστεύουν ότι ζούμε με τόσα θα μας πεθάνουν και στην κυριολεξία προκειμένου να επιβεβαιωθούν !!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ CONVOY 13/10/2010 22:50:06

      Αυτή είναι ο πραγματικός τρόπος σκέψης τους.

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 13/10/2010 22:42:33

    Ετσι ακριβώς φίλε..... Κρίνουν εξ ιδίων και τους άλλους.....