#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2011 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλή: Το χρέος είναι εκτός ελέγχου!



It’s official, που λέει και ο Γιώργος. Το χρέος είναι εκτός ελέγχου. Το λέει η ίδια η Βουλή. Το Γραφείο Προϋπολογισμού του Κράτους της Βουλής, που παρακολουθεί την εκτέλεσή του, κάνει φύλλο και φτερό την οικονομική πολιτική ΓΑΠ (και με Παπακωνσταντίνου και με Βενιζέλο).

Η έκθεση τονίζει ότι αναθεωρήθηκαν «επί τα χείρω» οι εκτιμήσεις και υπάρχει «σημαντική επιδείνωση των μακροοικονομικών δεδομένων».

Για το χρέος προειδοποιεί ότι «η δυναμική του πλέον είναι εκτός ελέγχου» και για το έλλειμμα ότι «θα υπερβεί τις προβλέψεις ακόμη και με την υπόθεση ότι το σύνολο των μέτρων που προβλέπονται στο μεσοπρόθεσμο, καθώς και κάποια μέτρα που λήφθηκαν αργότερα, θα υλοποιηθούν εγκαίρως και στο ακέραιο έως το τέλος του έτους»!

Εκφράζει δε την εκτίμηση ότι «υπάρχουν σημαντικοί κίνδυνοι στην υλοποίηση του μεσοπρόθεσμου» και ότι «θεωρείται απίθανο» να σταθεροποιηθεί το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ «ενισχύοντας έτσι τις αμφιβολίες των αγορών για την επιτυχία του μεσοπρόθεσμου και την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας». «Η δυναμική του λόγου του χρέους προς το ΑΕΠ παραμένει ανεξέλεγκτη, καθώς οι παράγοντες που το προσδιορίζουν εξελίσσονται αρνητικά»,προσθέτει.

Ουσιαστικά εκτιμά ότι ούτε με την υλοποίηση του μεσοπρόθεσμου αναστρέφεται η κατάσταση (άρα θα χρειαστούν νέα μέτρα;). «Η απαρέγκλιτη και έγκαιρη εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου είναι δυνατόν να περιορίσει σημαντικά, αλλά όχι και να εξαλείψει πλήρως τις αποκλίσεις από τον ετήσιο διορθωμένο στόχο του ελλείμματος του κρατικού προϋπολογισμού» σημειώνεται στο δελτίο το οποίο εξετάζει την περίοδο Ιανουαρίου-Ιουλίου 2011. Το Δελτίο αναφέρει πως εάν δεν εφαρμοστούν εγκαίρως όλα τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου τότε το έλλειμμα τόσο του κρατικού προϋπολογισμού όσο και της γενικής κυβέρνησης «είναι δυνατόν να υπερβούν τους στόχους», τονίζει.

Για την πορεία του προϋπολογισμού σημειώνει ότι είναι «ιδιαίτερα ανησυχητική» η εξέλιξη του πρωτογενούς ελλείμματος που αυξήθηκε στο 2,4% από 1,5% το 2010.

Στο «Μηνιαίο Δημοσιονομικό Δελτίο» που εξέδωσε το Γραφείο και μοιράστηκε σήμερα  στους βουλευτές - μέλη της Επιτροπής Απολογισμού και Ισολογισμού του Κράτους τονίζεται τέλος ότι πρέπει «να ενισχυθούν οι προσπάθειες μείωσης των πρωτογενών δαπανών» την οποία προκρίνει ως λύση περισσότερο φιλική προς την ανάπτυξη σε σχέση με την αύξηση των εσόδων.

Με απλά λόγια τι λέει η έκθεση του γραφείου, επικεφαλής του οποίου είναι η διδάκτωρ Οικονομικών κυρία Στέλλα Σάββα-Μπαλφούσια;

Ότι δε φτάνουν τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου, ότι οι αποκλίσεις στον προϋπολογισμό τρώνε τις θυσίες του ελληνικού λαού και ότι ίσως θα απαιτηθούν κι άλλα μέτρα.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι ασκούνται πιέσεις από το οικονομικό επιτελείο προς το γραφείο να ανασκευάσει κάπως τις προβλέψεις τους γιατί έχουν γίνει ρόμπα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 31/08/2011 17:31:06

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Φθιώτιδας, κ. Χρήστος Σταϊκούρας, μετά τη δημοσιοποίηση του Μηνιαίου Δημοσιονομικού Δελτίου από το Γραφείο Προϋπολογισμού του Κράτους στη Βουλή των Ελλήνων έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Τον πρωτοφανή δημοσιονομικό εκτροχιασμό της χώρας, παρά τις πρωτόγνωρες θυσίες των πολιτών, επιβεβαιώνει η Έκθεση του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής.
    Η δημοσιονομική κατάσταση της χώρας από μήνα σε μήνα επιδεινώνεται.
    Τι άλλο θέλει κανείς για να καταλάβει, ότι η ακολουθούμενη «συνταγή» πρέπει να αλλάξει αμέσως και δραστικά;
    Πλέον, οι μόνοι που φαίνεται να μην το αντιλαμβάνονται είναι οι εμπνευστές και οι εκτελεστές αυτής της αδιέξοδης οικονομικής πολιτικής.
    Με δυσβάσταχτο κόστος για την Ελληνική Κοινωνία και Οικονομία.
    Συγκεκριμένα το Μηνιαίο Δημοσιονομικό Δελτίο από το Γραφείο Προϋπολογισμού του Κράτους στη Βουλή των Ελλήνων, αναφέρει:

    1ον. Η ύφεση εφέτος θα είναι βαθύτερη από την αναμενόμενη.

    2ον. Το έλλειμμα του Κρατικού Προϋπολογισμού διογκώνεται.
    Διαμορφώθηκε στο 6,9% του ΑΕΠ το πρώτο επτάμηνο του 2011, έναντι 5,4% την αντίστοιχη περίοδο του 2010.
    Εάν μάλιστα δεν είχαν περιορισθεί οι πληρωμές του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων, το έλλειμμα θα είχε διαμορφωθεί στο 7,6% του ΑΕΠ.
    Δηλαδή πάνω από 2 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ υψηλότερο από πέρυσι!!!

    3ον. Το πρωτογενές έλλειμμα διευρύνεται.
    Ανήλθε στο 2,4% του ΑΕΠ το πρώτο επτάμηνο του 2011, έναντι 1,5% την αντίστοιχη περίοδο του 2010.
    Πρέπει να επισημανθεί ότι το πρωτογενές έλλειμμα του επταμήνου είναι μεγαλύτερο από το προϋπολογισθέν για όλο το έτος!!!

    4ον. Τα έσοδα καταρρέουν και οι πρωτογενείς δαπάνες διογκώνονται.
    Πρωτογενείς δαπάνες οι οποίες υπερβαίνουν κατά πολύ την πρόβλεψη του Προϋπολογισμού, παρά τη διακοπή των πληρωμών τις 2 τελευταίες εργάσιμες ημέρες του Ιουλίου!!!

    5ον. Η Κυβέρνηση συσσωρεύει ληξιπρόθεσμες οφειλές.
    Το πρώτο εξάμηνο του έτους οι ανεξόφλητες υποχρεώσεις της Γενικής Κυβέρνησης έχουν διαμορφωθεί στα 6,7 δισ. ευρώ.
    Η εξόφλησή τους, όταν γίνει, θα επιδράσει ανοδικά στις πρωτογενείς δαπάνες.
    Διευκρινίζεται μάλιστα ότι το 80% των ανεξόφλητων υποχρεώσεων (5,3 δις. ευρώ) δημιουργήθηκε το 2010, είναι δηλαδή αποκλειστικά έργο Κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ!!!

    6ον. Το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων βουλιάζει.
    Η Έκθεση σημειώνει ότι η μείωση των δαπανών του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (-37,6% το πρώτο επτάμηνο του έτους) δεν ενδείκνυται σε περιόδους ύφεσης και δεν θεωρείται «φιλική προς την ανάπτυξη».
    Έχει δε συμβάλει στην επιδείνωση του οικονομικού κλίματος και των επιχειρηματικών προσδοκιών.

    7ον. Παρατηρούνται καθυστερήσεις στην υλοποίηση των προγραμματισμένων ρυθμίσεων, περιορισμένη απόδοση των δημοσιονομικών μέτρων και χαμηλή αποτελεσματικότητα των μηχανισμών συλλογής εσόδων.

    8ον. Η δυναμική του λόγου του χρέους προς το ΑΕΠ παραμένει ανεξέλεγκτη.
    Η σημαντική περαιτέρω αύξηση του χρέους, το υψηλό πρωτογενές έλλειμμα και η βαθύτερη ύφεση έχουν ενισχύσει στο έπακρο τη δυναμική του χρέους, η οποία πλέον είναι εκτός ελέγχου και αντισταθμίζει τα όποια οφέλη από τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής της 21ης Ιουλίου.
    Απομακρύνεται έτσι το ενδεχόμενο σταθεροποίησης του λόγου χρέους προς ΑΕΠ το 2012».

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ factorx 31/08/2011 18:14:16

      Μήπως με αυτή την κατάσταση πρέπει να αλλάξει στρατηγική και η ΝΔ??
      Σε λίγο, έτσι που πάμε, ούτε οι εκλογές θα έχουν νόημα!

  2. Απορία avatar
    Απορία 31/08/2011 17:41:03

    Πάντως έχουμε εμπιστοσύνη στον Βενιζέλο, είναι δεινός χειριστής του λόγου.

    Σίγουρα θα βρει τον πιο πρωτότυπο τρόπο να αποδώσει στη δημοτική το "δυστυχώς επτώχευσαμεν" και να πάει επιτέλους σε εκλογές.

    Στη συνέχεια τα κοράκια θα σούρουν την ταφόπλακα και θα θάψουν τις όποιες βλεψεις είχε για ηγεσίες και "αξιώματα".

    Ο λιγνος υπήρξε ανέκαθεν εξυπνότερος του χοντρού ακόμα και στις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες...

  3. kaiser de avatar
    kaiser de 31/08/2011 17:46:13

    Μη βιάζεστε,δεν έπιασαν ακόμα τα μέτρα της μεσογειακής διατροφής και της πράσινης ανάπτυξης.

  4. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 17:53:38

    Δεν πειράζει.
    Εκείνο που ενδιαφέρει τον Παπανδρέου είναι πού θα περάσει το weekend του.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 31/08/2011 18:13:47

      Στα μέρη μας να μην έρθει...έχουμε και ποδηλατόδρομους και λίμνη...δυστυχία μας...

  5. SAVAS avatar
    SAVAS 31/08/2011 17:53:52

    Να ρωτήσω κάτι, εγώ μπορώ τώρα που απελευθερώθηκαν τα επαγγέλματα, να βγάλω λεωφορεία και να τα δουλεύω στη πόλη του Ηρακλείου της Κρήτης ως αστικά λεωφορεία ή και ως υπεραστικά. Η ελευθερία των επαγγελματων και μπλα-μπλά κτλ. όπως και το ΣΤΕ μου δείνουν το "πράσινο" φως έτσι δεν είναι.....

    • dino avatar
      dino @ SAVAS 31/08/2011 19:20:45

      Αυτο θα ταν ονειρο καθε πικραμενου επιβατη φοιτητη εργατη που καθε χρονο για μετριου επιπεδου υπηρεσιες πληρωνει τις σπαταλες και την ανικανοτητα των ΜΜΕ και με αυξηση του εισητηριου και με καταγραφη των ζημιων στο δημοσιο χρεος και με σταση μεταφορων οποτε γουσταρουν οι εργατοπατερες.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2011 17:54:32

    επομένως, τι νόημα έχουν δηλώσεις του τύπου: "δεν θα αμφισβητήσουμε εμείς το χρέος της χώρας" όταν και σύμφωνα με τη σημερινή αποτίμηση το 2014 το χρέος θα είναι 500 δις;

    • factorx avatar
      factorx @ αλλενάκι 31/08/2011 17:56:07

      αλλενάκι, ΟΚ τώρα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ factorx 31/08/2011 18:12:47

        λόγω gravatar μάλλον...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ factorx 31/08/2011 18:22:01

        Άν τυχόν χαλάσει και δεν γίνει ούτε το PS (το rollover)...
        Κι άν τυχόν προκύψουν - χτύπα ξύλο - και τίποτα πρόωρες φθινοπωρινές εκλογές σε μεγάλη Κεντροευρωπαική χώρα, μάλιστα πάνω στην εναλλαγή Τρισέ - Ντράγκι...
        Η πύκνωση αστάθμητων παραγόντων είναι πιό σημαντική από την προβλέψιμη πορεία των αριθμών - χαοτική δυναμική φέρνει, έλεγε ο Δάσκαλος Γιόντα...
        Κάνω το δικηγόρο του διαόλου τώρα, δια πάν ενδεχόμενον...

  7. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 17:57:25

    Πάντως ο Παπανδρέου το ομολόγησε: "Πετύχαμε λόγω της υπομονής, της επιμονής, του φιλότιμου και της αυτοθυσίας του λαού"

    Οι επιτυχίες δεν έχουν τελειωμό.

  8. katalytikos avatar
    katalytikos 31/08/2011 18:04:02

    ¨... Είμαστε μια από τις 30 πιο πλούσιες χώρες...¨
    Πρόσφατη δήλωση του Πρωθυπουργού.

    • Απορία avatar
      Απορία @ katalytikos 31/08/2011 18:05:27

      σκεφτείτε και να έπινε...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Απορία 31/08/2011 19:25:57

        Εσύ πιστεύεις ότι δεν είχε πιεί πρίν?

  9. kirdou avatar
    kirdou 31/08/2011 18:22:36

    Βόμβα μεγατόνων.Απορώ τι άλλο μπορεί να περιμένει ένας πρωθυπουργός για να στήσει επιτέλους πρόωρες κάλπες....

  10. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 18:29:58

    Παπανδρέου: «Σε λίγο θα είμαστε στις 30 πλουσιότερες χώρες του κόσμου»
    Σε λίγο όμως

    • manos avatar
      manos @ Orestios 31/08/2011 21:07:48

      Τι ώρα Ορέστιε, μήπως ξέρεις?
      Πρέπει να πάω για ύπνο. Μήπως να περίμενα λίγο?

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 31/08/2011 21:25:12

        αχαχαχαχαχαχα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 31/08/2011 21:58:23

      Μα είμαστε, Ορέστιε. Ακόμα πιό πάνω από τις 30. Στις 27 πρώτες. Σύμφωνα με τον ΟΗΕ και το ΔΝΤ, σε απόλυτο πλούτο. Και 26η με το κατα κεφαλήν.
      Αλλά φυσικά, ως αλγεβρικό άθροισμα ιδιωτικού και (αρνητικού) δημόσιου πλούτου.
      Υπάρχουν τα λεφτά, χα χα, όπως είπε ο μεγάλος. Σε ιδιώτες!
      Δούλεψε καλά η transfer, για πολλές δεκαετίες.

  11. XARILAOS avatar
    XARILAOS 31/08/2011 18:42:19

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΩ?????
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΜΕ ΤΟ ΒΕΝΙΖΖΖ ΘΑ ΠΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ.
    ΦΟΡΟΣ ΑΤΟΜΩΝ 10%
    ΦΠΑ 10% ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ
    ΤΑΜΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΡΕΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΗΗΗ
    ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ
    ΒΕΝΖΙΝΗ 0.70 ΤΟ ΛΙΤΡΟ
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΕΕΕΕΕ??????

    • dino avatar
      dino @ XARILAOS 31/08/2011 19:25:58

      Αυτο δεν θα ταν σοσιαλισμος αλλα αναρχοκαπιταλισμος τοτε.Σε ποια σοσιαλιστικη κυβερνηση εχεις ακουσει τετοια μετρα.Οι 3 εκατομμυρια δημοσιοι υπαλληλοι συνταξιουχοι ανεργοι και τα παιδια τους πως θα ζουσαν τοτε απο την στιγμη που δεν παραγουν.

      • Orestios avatar
        Orestios @ dino 31/08/2011 21:26:26

        Ποιός σου είπε ότι στον σοσιαλισμό υπάρχει παραγωγή????
        Πάρε παράδειγμα από τους Σοσιαλιστικούς παραδείσους της Κούβας και της Βόρειας Κορέας

  12. spiros avatar
    spiros 31/08/2011 18:55:40

    Λές να είναι το σλόγκαν των εκλογών του ΠΑΣΟΚ;

  13. spiros avatar
    spiros 31/08/2011 18:58:05

    Και τί έγινε; Όλα καλά.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/08/2011 19:30:58

    Έχω βαρεθεί να το λέω δεν θα γίνει τίποτα γιατί το πάρτι συνεχίζεται, οπότε το σχέδιο ολοκληρώνεται σιγά σιγά.
    Έχουμε ζήσει τους τελευταίους 18 μήνες μια κοινωνική και οικονομική αποδόμηση με την καταστροφή των κοινωνικών δεσμών, αλλοίωση τοπικών κοινωνιών, καταρράκωση βοιωτικού επιπέδου, ύβρεις και χλευασμούς που δεν μπορεί να είναι τυχαία αλλά επιδιωκόμενη,στη διαμόρφωση μιας άλλης χώρας .
    Το πρόβλημα (που 5-10) το γράφαμε από την αρχή δεν είναι οικονομικό αλλά πολιτικό. Τα οικονομικά για όποιον ξέρει πρόσθεση και αφαίρεση είναι απλά πράγματα, ενώ οι σκοπιμότητες που ελλοχεύουν στον πολιτικό σχεδιασμό όχι.
    Το θέμα λοιπόν δεν είναι οικονομικής ανάτασης ή αποζημίωσης των χαμένων. Το θέμα είναι ότι όλοι μας πρέπει να επιλέξουμε τι χώρα με τι θεσμούς και τι λειτουργίες πρέπει να οικοδομήσουμε και να αφήσουμε στα παιδιά μας.
    Η αναστροφή της ύφεσης είναι θέμα μέτρων και χρόνου, τις παθογένειες που δημιουργηθήκαν πρέπει να διορθώσουμε.

    Θα κάνει πχ εξεταστική η Βουλή για τον κύριο Παπακωνσταντίνου;
    Θα γίνει έλεγχος των δαπανών;
    Θα γίνει έλεγχος των ΜΚΟ εταιρειών κλπ;
    Θα λειτουργήσει η δικαιοσύνη ποτέ;
    Θα είμαστε μια φορά εκτός από χώρα και κράτος με νόμους και λειτουργίες;

    Πρέπει να γίνουν κινήσεις οι οποίες θα εμφυσήσουν στους κατοίκους την έννοια του πολίτη, εκπαιδεύοντας τους στο καθήκον στις υποχρεώσεις και στα δικαιώματα που έχουν.

    Τα νούμερα πέρα από την απόδειξη ότι τα έχουν κάνει ορισμένοι θάλασσα καταδεικνύουν τα ψεύδη και τις ευθύνες ορισμένων: θα τιμωρηθούν ; ή θα έχουμε πολιτικό πολιτισμό και καρέκλες πάλι;

    Γιατί στη ζωή, στην πραγματική ζωή τα πράγματα είναι απλά και το 2004 από το 2009 απέχει μόνο 5 χρόνια και το 2009 από το σήμερα 18 μήνες: οι πράξεις μετρούν ας το καταλάβουν πλέον όλοι ένθεν και εκείθεν , γιατί έχουμε ένα μόνο χρέος: στο αύριο της χώρας και των παιδιών της.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ο Ιθαγενής 31/08/2011 19:57:09

      Ο Σαμαράς αν κάνει πράξη αυτά που έχει πεί, πολλά απο αυτά που ρωτάς θα γίνουν αγαπητέ.
      Μένει βεβαίως να γίνουν εκλογές και να ψηφιστεί -κυρίως- απο το "περιφερόμενο" ποσοστό των αναποφάσιστων αλλά και απο αρκετούς πασόκους που εξακολουθούν να διατηρούν σώας τας φρένας

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 31/08/2011 21:28:42

      Συμφωνώ Ιθαγενή.
      Το πρόβλημα είναι πολιτικό 100%.
      Η απόδοση δικαιοσύνης με την τιμωρία των υπευθύνων είναι το ζητούμενο.

  15. pretorian avatar
    pretorian 31/08/2011 19:34:12

    Ακομη μπορούμε να κάνουμε την υπερβαση.

  16. Δεξιός avatar
    Δεξιός 31/08/2011 19:54:52

    Πόσο είναι το χρέος σήμερα κ. Βενιζέλο; Αυτό δε ρωτάγατε τον Παπαθανασίου το 2009; Για πέστε μας τώρα! ΤΩΡΑ!!!!!

    • manos avatar
      manos @ Δεξιός 31/08/2011 21:09:14

      Δεν μπορεί να σου απαντήσει. Η κατραπακιά με το βιβλίο από τον Ζαν Κλωντ, του ξεκούνησε λίγο το ρετιρέ.

  17. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 21:27:08

    +1000

  18. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/08/2011 21:53:32

    Σωστός!

    Το έργο τους στην οικονομία: ΤΙΠΟΤΑ, και επι τα χείρω.

    Πρόβλεψη: Θα μας (ξανα)σώσουν τον Σεπτέμβριο...
    Δεύτερη πρόβλεψη: (Πάλι) δεν θα κάνουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, εκτός του νέου κοψίματος των μισθών έως ότου του χρονου τέτοιο καιρό θα είμαστε ημιθανείς και θα μας αρπάξουν για μπίρ παρά, ενώ τα εθνικά τρωκτικά θα απολαμβάνουν τα μισθά για το έργο της παράδοσής μας.

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/08/2011 22:03:20

    ...και για να μιλήσουμε και οικονομικά για την έκθεση θα μπορούσαμε να την τιτλοφορήσουμε "η εκδίκηση της γυφτιάς" καθώς δεν είναι παρά η στατική φωτογραφία μιας δίχρονης κατρακύλας και εξηγώ:

    -2009: το φουσκώνουνε λίγο (κοντά ένα δις μοίρασαν, κάτι μεταφορές εσόδων το 2010, κάτι η διαχείριση 3 μηνών που ήρθε σαν σαντιγί με κερασάκι και έκατσαν πάνω στους 9 μήνες) με μόνο σκοπό να φανεί η τεράστια επιτυχία του 2010 σε σχέση με τα προηγούμενα κακά παιδιά (όχι ότι δεν υπάρχουν ευθύνες)...

    -2010: κατάφεραν τα θηρία (αν θυμάμαι καλά) να ανεβάσουν το χρέος 40 δις με 12-13 να είναι οι τόκοι ...και υπολόγιζαν το έλλειμμα του ΄09 σαν ασανσέρ ...αλλά μας ξανά έσωσαν με μέτρα για να μην έρθει το ΔΝΤ αλλά ήρθε η Τρόικα με το ΔΝΤ...

    -2011: μετά από όλα τα παραπάνω το κράτος συνέχισε να ξοδεύει σαν μεθυσμένος ναύτης που πάτησε στεριά μετά από κανένα τρίμηνο: πάνω από 50% σε σχέση με το 2010 η αύξηση του πρωτογενούς ελλείμματος και να ένα ωραίο 2,4 του ΑΕΠ.... με μειώσεις μισθών, με ύφεση, με ανεργία, με μείωση ΠΔΕ, με αόρατα άφαντα και όμως πέτυχαν τα θηρία ένα ωραιότατο 6,9 το επτάμηνο με στόχο το 5,4 για το ...δωδεκάμηνο... και με νέα μέτρα και με Μεσοπρόθεσμο γιατί απέτυχε το βραχυπρόθεσμο.

    Το πάρτι λοιπόν συνεχίζεται και το σχέδιο ολοκληρώνεται

    Γιατί είτε ανικανότητα είτε σκοπιμότητα οι ευθύνες που πρέπει να αποδοθούν είναι στις αποδείξεις στα παραπάνω απλά ...νούμερα.

  20. pikras57 avatar
    pikras57 31/08/2011 22:58:13

    To Δελτίο ... θυέλλης της Βουλής για την εκτέλεση του Προϋπολογισμού 2011 επιβεβαιώνει απόλυτα προηγούμενη ανάρτηση

    http://www.antinews.gr/2011/08/21/118562/

  21. NONOS avatar
    NONOS 31/08/2011 23:22:51

    Στα φοιτητικά μας χρόνια μας δίδασκαν οτι οι συντελεστες της παραγωγής ηταν το κεφάλαιο και η εργασία.
    Εδω λοιπόν που μας εφτασαν ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ ουτε κεφαλαιο υπαρχει ουτε εργασία δηλαδή πόσο βλαξ πρεπει να ειναι καποιος για να αντιληφθεί αυτό το απλό πως με τα μετρα των τροικανών η αποτυχία και η δυστυχία του λαού ειναι δεδομένη.
    Το μόνο καλο ειναι οτι οπου πήγε το ΔΝΤ η κυβέρνηση πηγε για βρούβες στις επόμενες εκλογές.

  22. Penelope avatar
    Penelope 01/09/2011 22:56:28

    Ουτε κεφάλαιο υπάαρχει, ΟΥΤΕ εργασία, το έλλειμμα συνεχώς αυξάνει, αλλά η κυβέρνηση τα καταφέρνει πάντα μιά χαρά!
    Είδατε τι ωραία που έλυσε ΚΑΙ αυτό το αγκάθι ο κύριος Βενιζέλος σήμερα?
    Το ''άδειασε'' ο Βενιζέλος ( γιατί διαφωνούσε με την κυβερνητική θέση) το πόρισμα του Γραφείου Προϋπολογισμού του Κράτους στη Βουλή των Ελλήνων, και ανάγκασε την πρόεδρο να παραιτηθεί σήμερα.
    Ετσι, ξεφορτώθηκε και τα ενοχλητικά αυτά άτομα - τα οποία η κυβέρνηση διόρισε την άνοιξη του 2010 - που είχαν την αρμοδιότητα να ενημερώνουν τους βουλευτές για την πορεία του προϋπολογισμού.
    Επομένως , η κυβέρνηση συνεχίζει ακάθεκτη και ανενόχλητη το θεάρεστο έργο της, οδηγώντας την χώρα γρήγορα και σταθερά, πρός τον γκρεμό.