#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2013 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλή: Βλέποντας την Kεντροαριστερά να σπαράσσεται



Αν κάτι μένει από τη θυελλώδη συνεδρίαση στη Βουλή, και που κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι ότι δύο κόμματα «σφάζονται» και η Νέα Δημοκρατία, για πρώτη φορά ίσως στα μεταπολιτευτικά χρονικά, παίζει απλά το ρόλο του παρατηρητή.

Μη σας πούμε ότι γελάει με το να βλέπει το ΠΑΣΟΚ και τον ΣΥΡΙΖΑ να σκοτώνονται, όχι μόνο για τη λίστα Λαγκάρντ αλλά για τους... μελλοντικούς ψηφοφόρους. Ακόμη και ο Αντώνης Σαμαράς δε μίλησε στη συνεδρίαση και την εισήγηση έκανε αντ' αυτού ο Μάκης Βορίδης.

Έχει πράγματι πολύ πλάκα να βλέπει κανείς την περίφημη κεντροαριστερά (ή αυτή που νομίζουν ότι είναι εν πάση περιπτώσει) να είναι διασπασμένη σε χίλια κομμάτια και να τσακώνεται σε... ξένο αχυρώνα. Κρίμα γιατί θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα στην πατρίδα.

Κι αν έγινε πλέον κάτι ξεκάθαρο από όλη αυτή την κοινοβουλευτική διαδικασία είναι ότι ο Αντώνης Σαμαράς κατάφερε να πάρει μια Νέα Δημοκρατία διαλυμένη, βουτηγμένη στα σκάνδαλα και διχασμένη και μέσα σε δύο χρόνια να την κάνει πρώτο κόμμα στην κυβέρνηση. Και την ίδια ώρα κατάφερε να διαλύσει τους κεντροαριστερούς πρώην συνεταίρους και νυν εχθρούς. Και κάθεται πλέον στη γωνία βλέποντάς τους να τρώγονται. Είναι πράγματι μεγάλο κατόρθωμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 17/01/2013 21:04:26

    Δικαιολογημένα δεν παρευρέθη σήμερα
    Χρόνια πολλά Πρόεδρε!!

  2. Hans avatar
    Hans 17/01/2013 21:09:11

    Το ΠΑΣΟΚ, το σώζει προς το παρόν.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 17/01/2013 22:01:53

    Ωραία μια χαρά πολύ το χαίρομαι που σπαράσεται η Αριστερά αλλά τα πάσης φύσεως χαράτσια αυτοί που μου τα έβαλαν έχουν ονοματεπώνυμο και σίγουρα δεν είναι συριζαίοι.

    Λοιπόν ας σοβαρευτούμε γιατί γιατί εκεί που πάντα φοβόμαστε ότι η Αριστερά θα μας πάρει τα σπίτια τώρα κινδυνεύουμε να μας τα πάρει η Δεξιά.

    • liapis avatar
      liapis @ Νίκος 18/01/2013 01:03:29

      ++++++++++++++++++++ !!!

    • GLAD avatar
      GLAD @ Νίκος 18/01/2013 15:36:14

      Επομένως γιατί οργίζεται η αριστερά ? Τι παραπάνω μπορεί αυτή να κάνει ?

  4. alex23 avatar
    alex23 17/01/2013 22:26:59

    αλλα σε ενα περιβαλλον που οι πολιτικοι της αντιπαλοι με σκοπο την αφαιρεση μιας πιθανης αυτοδυναμιας, αδυναμιας να εξηγησουν τα μοιραια λαθη που εκαναν σαν εξουσια και λογω ελλειψης ρεαλιστικης προτασης, επελεξαν τον δρομο του 'ολοι ιδιοι ειμαστε' και οδηγησαν ενα μεγαλο μερος του λαου σε κομματα που αυτοδιαφημιζονται σαν αντισυστημικα, που φυσικα ομως μονο αυτο δεν ειναι..

    και εχουμε σημερα το πασοκ να υπαρχει ακομα και να ελπιζει σε μια μικρη ανακαμψη, εξαργυρωνοντας απο την μια πλευρα την αντοχη του κ.σαμαρα σε αυτον τον πολεμο καμμενης πολιτικης γης και την αδυναμια της αντιπολιτευσης να δειξει την ελαχιστη σοβαροτητα και συνεπεια ακομα και σε επιπεδο επικοινωνιας...

  5. Eθνικοφρων avatar
    Eθνικοφρων 17/01/2013 22:42:59

    κεντροαριστερα ο Συριζα? Ακροαριστερα θα ελεγα

  6. Christos avatar
    Christos 17/01/2013 22:49:31

    δεν βλέπετε τηλεόραση τελευταία;

    Μεταξύ μας, καλά κάνετε αλλά αν βλέπατε θα παρατηρούσατε την μεταστροφή του σύριζα σε ένα αρκετά συντηρητικό κόμμα.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Christos 18/01/2013 00:14:45

      Αν παρατηρούσατε και ακούγατε προσεκτικά ότι δεν γίνεται καμμία μεταστροφή. Ενδεχομένως υπάρχουν κάποιοι τακτικισμοί για να ρίξουν στάχτη στα μάτια και να ψαρεύουν "χρήσιμους ηλίθιους".

      • LamprosM avatar
        LamprosM @ firiki2010 18/01/2013 08:58:21

        +100000

    • GLAD avatar
      GLAD @ Christos 18/01/2013 15:39:03

      Επομένως πρέπει να ξαναγίνει το 27% , 4%.
      Αναρωτιέμαι τι κάθονται και περιμένουν οι πραγματικοί αριστεροί.

  7. fantomas avatar
    fantomas 17/01/2013 23:06:02

    http://www.youtube.com/watch?v=aW6Q6aDu5x0

  8. dim avatar
    dim 17/01/2013 23:14:55

    Ατυχέστατος ο τίτλος του άρθρου...

    Ο Σύριζα είναι η πιο σκληρή ακροαριστερή οργάνωση, αντιεξουσιαστική, εθνομηδενιστική, που έχει περάσει από το κοινοβούλιο τα τελευταία 40 χρόνια....

    Καμία σχέση με την κεντροαριστερά....

    • Ίων και Ελευθέριος avatar
      Ίων και Ελευθέριος @ dim 18/01/2013 00:22:43

      Ακροαριστερά ως προς την ηγεσία και τις πλείστες των παραφυάδων του. Ως προς τους ψηφοφόρους όμως που του δίνουν την εκλογική δυναμική, κεντροαριστερά και μάλιστα στην πλέο εκφυλισμένη της μορφή (με δύο λέξεις: Σύστημα Πασόκ)

    • Αντιεξουσιαστής avatar
      Αντιεξουσιαστής @ dim 18/01/2013 02:08:10

      Ε όχι και αντιεξουσιαστική οργάνωση ο ΣΥΡΙΖΑ, μαρξιστές είναι δηλαδή κρατιστές. Από που και ως που οι οπαδοί του Μάο, του Στάλιν και του Τρότσκυ (οι διάφορες συνιστώσες) αντιεξουσιαστές; Μόνο ένας βουλευτής τους δήλωσε αναρχικός και αυτός αφενός δεν είχε ψηφίσει ποτέ ΣΥΡΙΖΑ κατά δήλωσή του πριν να βγει βουλευτής (είδε φως και μπήκε δηλαδή) και αφετέρου το είπε επειδή κάπου, κάπως, κάποτε άκουσε ότι ο αντιεξουσιαστής είναι αυτός που πιστεύει στην άμεση δημοκρατία και του άρεσε.
      Για να μη χάνουν λοιπόν οι λέξεις το νόημά τους, όχι μόνο αντιεξουσιαστές δεν είναι, αλλά οι περισσότερες συνιστώσες πρεσβεύουν μαρξιστικές αντιλήψεις ολοκληρωτικού εξουσιαστικού κρατισμού και μπορώ να αρχίσω να τις απαριθμώ μια προς μια... κάποιες εξ αυτών μάλιστα, πολύ πιο ακραίες ακόμα και από το ΚΚΕ το οποίο παρόλο που πρόσφατα αποκατέστησε το Στάλιν, οι μαοϊκές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ το θεωρούν ρεβιζιονιστικό κόμμα!
      Καλό το επικοινωνιακό παιχνίδι της ΝΔ με τη σύνδεση αντιεξουσιαστών / ΣΥΡΙΖΑ, της βγαίνει μια χαρά αλλά μην αρχίσουμε να τα πιστεύουμε κι όλα και ξεχνάμε και τί είναι πραγματικά ο ΣΥΡΙΖΑ (κάτι πολύ χειρότερο δηλαδή).

      • dim avatar
        dim @ Αντιεξουσιαστής 18/01/2013 03:17:26

        Συμφωνούμε... Έδωσα 3 προσδιορισμούς... Ακροαριστερά (Μαο, Τρότσκυ, και πλειοψηφία από τις συνιστώσες).... Αντιεξουσιαστές (Βουλευτές Αναρχικοί κλπ)... Εθνομηδενιστές (λοιπές συνιστώσες, Γαϊτάνη κλπ)...

        Τα πάντα όλα.... που λέει και ο Αλέφαντος...

        Οπότε μην ακούω για Κεντροαριστερά... (αν και αυτό που λέει ο Ιων παραπάνω, έχει δίκιο.... Η ηγεσία είναι ακροαριστερή, αλλά το 27% το πήρε από Κεντροαριστερούς, πρώην ΠΑΣΟΚΟΥΣ, που θέλανε να διαφυλάξουν τα προνόμια τους...)

        • Αντιεξουσιαστής avatar
          Αντιεξουσιαστής @ dim 18/01/2013 10:26:46

          Σωστά... απλά δεν μπορώ να θεωρήσω αντιεξουσιαστές ανθρώπους οι οποίοι θεωρούν εαυτούς συντρόφους οπαδών του Πολ Ποτ, του Στάλιν και του Τρότκσυ... αλλά άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
          Αυτή θα είναι όμως και η αιτία της καταστροφής του, η τόσο διαφορετική βάση ψηφορόφων από τον πυρήνα των συνιστωσών (ευτυχώς)...

  9. asemetora avatar
    asemetora 18/01/2013 11:28:09

    Αυτοι του ΣΥΡΙΖΑ ουτε αριτεροι ουτε τιποτε αλλα ειναι ,παρα μικρα και μεγαλα Καραγκιοζακια που εχουν κρεμασει στον λαιμο τους διαφορες ταμπελιτσες και αυτοχαρακτηριζονται π.χ ως αριστεροι,μαοιστες,τροτσκιστες κλπ. προκειμενου να δικαιολογησουν την πολιτικη τους παρουσια.Τελευταια μετα τις εκλογες του ΙΟΥΝ. του 2012 ,και τησ ανακηρηξη του ως Β Κομμα στην Βουλη.πηρε το μυαλο τους αερα και νομιζουν οτι θα κυβερνησουν την χωρα.Με τα μυαλα και τις πρακτικες κου κουβαλανε ομως αυτοι θα μας καταστρεψουν.Λοιπον εκει στην Γ Εθνικη.