22/09/2011 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλή: Αναβάλουν την ψηφοφορία για το χαράτσι μέσω ΔΕΗ;

Επειδή τα κουκιά δεν βγαίνουν και το χαράτσι στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ δεν περνά από τη Βουλή, η κυβέρνηση μεθοδεύει να γίνει την Τρίτη, και όχι σήμερα, η ονομαστική ψηφοφορία!

Στην ηγεσία της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ έχουν φθάσει μηνύματα ότι θα λείπουν τουλάχιστον 4 βουλευτές, που σημαίνει ότι στην ονομαστική δεν θα περάσουν τις 150 ψήφους.

Έτσι ο Β. Έξαρχος πρότεινε να διεξαχθεί η ονομαστική για την επόμενη εβδομάδα. Πάντως στους διαδρόμους της Βουλής κυβερνητικοί βουλευτές προέβλεπαν εκπλήξεις «όποτε και αν γίνει η ψηφοφορία».

Όπως γράψαμε προηγουμένως, συγκαλείται εκτάκτως σήμερα στις 2 μμ η ΚΤΕ Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ επειδή τα νέα μέτρα δεν περνάνε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. knight rider avatar
    knight rider 22/09/2011 12:44:26

    Λες να ήρθε η ώρα τους? Λες ο ΓΑΠας να γύρισε τελικά απο την Λόνδρα για να μαζέψει τις βαλίτσες για κοπάνα?

  2. kp8 avatar
    kp8 22/09/2011 12:50:09

    Το καλό που τους θέλω να κάνουν πίσω γιατί οι παρανομίες τους, έχουν αγριέψει πολύ άσχημα τον κόσμο. Και για να έχουμε καλό ρώτημα, επειδή το άρθρο έχει ένα δύο γραμματικά και συντακτικά λαθάκια, το "ΝΔ και ΠΑΣΟΚ" αναφέρεται στο ποιοι έχουν ζητήσει την ονομαστική ή στο ποιοι θα συγκεντρώσουν πάνω από (τις) 150 ψήφους (από κοινού?) ? Γιατί αν πάνε μαζί οι δύο "μονομάχοι" στη συγκέντρωση ψήφων, αυτό τι σημαίνει ότι και η ΝΔ σχεδιάζει να το υπερψηφίσει ? Τότε αλλάζουν άγρια τα πράγματα και αλλάζουμε άγρια κι εμείς.

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ kp8 22/09/2011 13:01:58

      που ειδατε τον κοσμο να εχει αγριεψει? αν ειχαμε αγριεψει δεν θα τολμουσαν να παρουν τετοια μετρα.

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 22/09/2011 13:03:57

        τουμπεκι ψιλοκομμενο με ολιγον απο αγανακτηση.

  3. Απορία avatar
    Απορία 22/09/2011 12:57:55

    Παραμύθια τούμπανα. Μέχρι την άλλη τρίτη και αυτούς που το εννοούν να μην ψηφίσουν θα έχουν βρει τρόπο να τους εκβιάσουν και να ψηφίσουν ναι.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/09/2011 13:04:10

    Θα το περάσουν με τους "προθύμους". Κουβέλης και Καρατζαφέρης ίσως να τους κάνουν κόνξες και να μην ψηφίσουν, αλλά πάντα υπάρχει και το ντορόκομμα...

  5. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 22/09/2011 13:07:05

    ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΡΡΕΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ (πχ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΥΣ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ...
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΣΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΝ... ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ!!!!!

  6. drider avatar
    drider 22/09/2011 13:09:06

    Δεν υπάρχει περίπτωση να το υπερψηφίσει η ΝΔ. Εκτός αν θέλει να κάνει πολιτικό χαρακίρι...

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/09/2011 13:33:50

    ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ:

    «Το τέλος ακινήτων εντάσσεται στον εθνικό φορολογικό σύστημα» !!! δήλωσε ο Υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος από το βήμα της Βουλής.

    Δεν είναι "χαράτσι".

    ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ΕΠ' ΑΟΡΙΣΤΟΝ !!!

    Κοντολογίς, θα πληρώνουμε ενοίκιο για το σπίτι μας.

    Και όποιος δεν αντέξει το παραδίδει στο ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ !!!

    ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΙ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗΔΩΝ, ΜΙΚΡΩΝ, ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΩΝ.

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 22/09/2011 13:34:26

    Ναι τους έχουν τρομοκρατήσει τόσο πολύ οι "αγανακτησμένοι" με τον....μπαρουτοκαπνισμένο αγώνα τους που θα κολώσουν!

    Μήν έχετε αυταπάτες, ολοι "διαρέουν" off the record ότι διαφωνούν, αλλα όταν έρθει η ώρα ψηφίζουν ότι τους πούν σαν καλά προβατάκια ,το έχουμε ξαναδεί το σίριαλ.

  9. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 22/09/2011 13:35:20

    Οχι δεν την αναβάλλουν γιαυτο. Υπάρχουν CDS που λήγουν στις 29-9 και θα καθυστερήσουν όσο μπορούν περισσότερο τις όποιες αποφάσεις. Παίζονται τρισεκατομύρια σε αυτό το παιχνίδι του οποίου το τέλος της στημένης παρτίδας κάποιοι ήδη γνωρίζουν. Φυσικά και ο Jeffrey δεν έχει καμία εσωτερική πληροφόρηση, ούτε ο ίδιος ούτε και κανένα άτομο του στενού οικογενειακού του περιβάλλοντος! Είναι καθαρός και αυτό φαίνεται και στο πρόσωπό του................. Τι είπατε; Δε μας δείχνει το πρόσωπό του; Εβγαλε ένα έρπητα και περιμένει να του περάσει.....

  10. Αρσεν Λ. avatar
    Αρσεν Λ. 22/09/2011 13:36:55

    Η πρώτη σύνταξη είναι λανθασμένη.Λέει ΝΔ και θασοκ,ενώ το σωστό είναι και Σύριζα.Μην κάνετε άδικες υποθέσεις.

  11. kp8 avatar
    kp8 22/09/2011 13:44:18

    Νάτα και τα πιο ωραία !!!! : "Μόνιμο καθίσταται το ειδικό τέλος ακινήτων, καθώς σε τροπολογία που κατέθεσε σήμερα στη Βουλή ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος, δεν αναφέρεται στον χρόνο επέκτασης της καταβολής του τέλους κάτι που σημαίνει πως ο φόρος αποκτά μόνιμο χαρακτήρα. Με τη νομοτεχνική βελτίωση που επέφερε στη ρύθμιση για το τέλος ακινήτων το υπουργείο Οικονομικών αναφέρονται πως στις κατηγορίες πολιτών που απαλλάσσονται πλήρως από το τέλος θα συγκαταλέγονται και οι μακροχρόνια άνεργοι με εισόδημα έως 12.000 ευρώ." (από το in.gr) Αρα τέρμα τα "έχω δικό μου σπίτι" . Ολοι στο νοίκι είμαστε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kp8 22/09/2011 14:14:43

      Στη Συγγρού, τι κάνουν; "Καλά, ευχαριστώ";

      Η ΝΔ, το κατ' εξοχήν και κατά παράδοση κόμμα των νοικοκυραίων, πρέπει να το καταλάβει: αυτή η βίαιη προσβολή της ατομικής ιδιοκτησίας είναι casus belli για τους Έλληνες, εφάμιλλο και ανώτερο της λαθρομεταναστευτικής εισβολής. Αν δεν σηκωθούν, τάχιστα, οι τόνοι, ας μην αναρωτιέται μετά πού πήγε η αυτοδυναμία, είτε με την πρώτη είτε με τη δεύτερη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 22/09/2011 14:55:47

        Αυτό το μέτρο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ συμπλήρωμα της λαθρομεταναστευτικής εισβολής.

        Εξοικονομείται κονδύλι για τα "κέντρα υποδοχής" δημεύονται καμιά εκατοσταριά χιλιάδες σπίτια σε όλη την επικράτεια όπου οι κυβέρνηση εγκαθιστά τους εισαγόμενους πληθυσμούς, τους διασπείρει ολούθε, και το σχέδιο ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ εξετελέσθη.

    • Ηφαιστίωνας avatar
      Ηφαιστίωνας @ kp8 22/09/2011 15:12:18

      Θα του είπαν οι "επαναστάτες - κότες", κάνε βρέ αδερφέ κανα δυό "βελτιοσούλες-εξαιρεσούλες" για να το ψηφίσουμε......

  12. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 22/09/2011 14:59:01

    Εγραψα χθες σε σχόλιο που έκανα σε άρθρο της Frankfurter Allgemeine Zeitung, ότι με το χαράτσι η κυβέρνηση επιτίθεται στα Αγια των Αγίων της ελληνικής οικογένειας. Τους έγραψα κι άλλα βέβαια, με αποτέλεσμα να "μαυρίσουν" το σχολιό μου. Δεν τους άρεσε καθόλου η έκφραση " η Μέρκελ και σία ζητούν το αίμα των Ελλήνων.

  13. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 22/09/2011 16:52:57

    Παράλληλα ο κ. Βενιζέλος κατέθεσε στη Βουλή τροποποίηση στην τροπολογία για το τέλος ακινήτων, σύμφωνα με την οποία το τέλος επεκτείνεται για κάθε έτος χωρίς χρονικό προσδιορισμό παρά μόνο διευκρίνισε ότι ως τέλος θα υφίσταται έως το 2012 και μετά θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα.

    Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς από ποιο σημείο ξεκίνησε αυτό το μέτρο πριν δύο εβδομάδες και που το έφτασε πριν από λίγο ο άνθρωπος που από το λίπος δεν βλέπουν τα μάτια του. Και γιατί να σταματήσει εδώ ? Μπορεί το επόμενο δίωρο να διπλασιάσει το κόστος του τετραγωνικού, να το υπολογίσει επί πόσα άτομα κατοικούν στο σπίτι, κάτι θα σκαρφιστεί όσο θα τσακίζει κάνα δίκιλο παϊδάκια.

  14. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 22/09/2011 16:58:45

    To χαράτσι αυτό σε εμένα που έχω ένα σπίτι που μενω αγορασμένο με δάνειο είναι 1,5 επιπλέον δόση!!!! Δηλαδη, τιμωρούμαι που αντί να στείλω τα λεφτα μου έξω αγόρασα σπίτι! Τιμωρούμαι που αντι να παιρνω επιδότηση ενοικίου πληρώνω στην τράπεζα το δάνειο μου! Ο Σεπτεμβρης του 2011 είναι ο αντίστοιχος Δεκέμβρης του 2008 της ΝΔ. Μόνο που τότε το παιχνίδι της αριστερόστροφης οχλαγωγίας ήταν στημένο και βρώμικο. Τώρα το ΠΑΣΟΚ καταρρέει παίρνοντας στο λαιμό του όλη την κοινωνία!
    ΟΥΣΤ ΤΩΡΑ ΠΡΟΔΟΤΕΣ !

  15. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 22/09/2011 18:16:01

    Ο κοσμος πραγματικα βρεισκεται σε πολυ δυσκολη θεση και δεν προκειτε πλεον να δωσει τιποτα περισσοτερο απο αυτα που εχει δωσει εως σημερα.
    Αρα ειτε ψηφησει ολη η Βουλη ειτε οι 154 ηπερ των νεων μετρων δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν ουτε ενα ευρω.!!!!
    Εμεις δεν θα παθουμε τιποτα μαλλον αυτους οι ιδιοι οι φιλοι τους οι τροικανοι θα τους χωσουν σε μπουτρουμια σκοτεινα με τον Αμπτουλ και τον Χασαν παρεα για να περασουνε ωραια.!!!!!

  16. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 22/09/2011 19:27:57

    Κι όσο σκέφτομαι ότι επί δεκαετίες κυρίαρχο στοιχείο της αντικομουνιστικής προπαγάνδας ήταν ότι "θα έρθουν οι κομουνιστές και θα σου πάρουν το σπίτι".......