#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουβό Κύμα και Πολιτική Αποκέντρωση



Ήμουν βράδυ στο κέντρο της Αθήνας, πέρασα από Πειραιώς - Ομόνοια έως Πεδίον του Αρεως... Όλη αυτή η τεράστια περιοχή του παλαιού κέντρου ήταν άδεια και έρημη με λιγοστές περιθωριακές φιγούρες εθισμένων ή μελαμψών και απωασιατών αλλοδαπών... Πεθαμένη κυριολεκτικά με μόνη ένδειξη εμπορικής ζωής κάποια ξεπεσμένα μοτέλ-πανσιόν με εύσημους τίτλους!

Δεν ξέρω αν η εγκληματικότητα μειώθηκε. Αυτό που ξέρω είναι πως δεν θέλω να περνάω από κει ακόμη και μέσα από την "ασφάλεια" του αυτοκινήτου μου.

Φιέστες - φρου-φρου κι αρώματα όχι μόνο δεν βοηθάνε, αλλά γυρνάνε μπούμερανκ στο εκλογικό σώμα. Αυτό μάλλον δεν το λαμβάνει κανείς υπόψη από αυτούς που πρέπει.

Για ένα κράτος που δεν τιμά όπως τους αξίζει τους πεσόντες για την Πατρίδα στρατιώτες ή εθελοντές πατριώτες για κανένα ιστορικό γεγονός (πλέον των γνωστών οργανωμένων σε επίπεδο αγγαρείας σχολικών εορτών και παρελάσεων που ευτελίζουν αντί να τιμούν), φαντάζει ως κακόγουστο αστείο η συγκεκριμένη "βράβευση" του Πακιστανού που προσπάθησε να βοηθήσει του συμπατριώτες του που κινδύνευαν! Τέτοιες φιέστες τις αναμένουν πολίτες άλλων πολιτικών χώρων και ιδεών.

Κι αλήθεια πότε τιμήθηκαν οι διασώστες (επαγγελματίες & εθελοντές) του "Σαμίνα", των πυρκαγιών στην Πελοπόννησο ή αλλού και τόσων άλλων περιστατικών; Πότε τιμήθηκε ο Πομάκος κάτοικος που σε κόντρα του Προξενείου, του κατεστημένου και του εγχώριου πολιτικού συστήματος, αυτός επιμένει να διακηρύττει ότι είναι Έλληνας (στη συνείδηση) και οδηγά καθημερινά 45 λεπτά και άλλα τόσα για να επιστρέψει  για να πάει τα παιδιά του σε Ελληνόφωνο σχολείο, απορρίπτοντας το Τουρκόφωνο που του έχει επιβληθεί στο χωριό του;

Η κοινωνική έκρηξη δεν θα έρθει, γιατί πολύ απλά η ΕΚΡΗΞΗ έχει ήδη συντελεστεί. Ήταν όμως βουβή, εσωτερικής σχάσης... και τεραστίου μεγέθους!

Οι ναυτικοί φοβούνται το "βουβό κύμα", καθώς αν τους πετύχει στο πλάι είναι πολύ πιθανόν να μπατάρει το πλοίο...

Ένα σοβαρό σενάριο λοιπόν είναι πως στην Ελληνική κοινωνία ήδη έχει εξαπλωθεί αυτό το τεραστίου μεγέθους "βουβό κύμα", το οποίο ανατρέπει τα πάντα υπογείως και σιωπηλά. Κάποια δεδομένη στιγμή θα αναδυθεί πολύ ξαφνικά στην επιφάνεια "μπατάροντας" ένα σύστημα που επί χρόνια σφυρίζει: αδιάφορα στην καλύτερη, εγκληματικά όμως στην ουσία του.

Η Ελληνική κοινωνία είναι "στα άκρα"... Δεν βοηθάνε βραβεύσεις τύπου Πακιστανού, ούτε στυλ Αντετοκούμπο.

Ίσα ίσα που σπρώχνουν ακόμη περισσότερο τους πολίτες σε "πολιτική αποκέντρωση".

Tonia G.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 05/08/2013 11:26:51

    Θα πρέπει να επανεξετάσεις τις γνώσεις σου για την ναυτιλία ή τις πηγές σου.ο επικίνδυνο κύμα δεν είανι το βουβό είναι το γιαγαντιο , το οποίο σχηματίζεται απ οτην συνάντηση δύο αλλεπάληλων κυμάτων και κυριολεκτικά εμφανίζεται απ οτο πουθενά.Σχόλιο επι του κειμένου σας δεν αναρτώ επειδή τα όσα γράφουν δεν συνάδουν με το γενικότερο κλίμα.Απλά αυτή την μικρή διόρθωση την θεωρώ χρήσιμη

    • Luve avatar
      Luve @ Δρόλαπας 05/08/2013 13:48:12

      3 πουλάκια...

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Δρόλαπας 05/08/2013 14:13:01

      Το βουβό κύμα δεν είναι το γνωστό rogue wave το οποίο "κλέβει" ενέργεια από τα διπλανά του και αποκτά διπλάσιο ύψος; Οπότε είναι σίγουρα ύπουλο και επικύνδυνο για τη ναυσιπλοΐα;

      • Κυθηριος avatar
        Κυθηριος @ Γιώργης Α. 05/08/2013 14:50:35

        Το βουβό κύμα είναι αυτό πού μεταφέρεται από πολύ ισχυρά υποθαλάσσια ρεύματα,η ρεστια που λέμε.

  2. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 05/08/2013 11:55:56

    Γνωρίζεται τι σημαίνει η βράβευση ενός παράνομου μετανάστη για τους υπόλοιπους παράνομους η δυνητικά παράνομους? Αμέσως σε δράση κινητά , επικοινωνία με φίλους κ συγγενεις. Ελάτε εδώ είναι η χώρα της επαγγελίας. Τρως, έχεις φάρμακα δωρεάν , νερό , φτηνή στεγη, κανένας δεν σε ελέγχει, ληστεύεις,κάνεις οτι θέλεις. Και μια στρατιά συριζαίων δικηγόρων για δωρεάν νομική προστασία. Οτι καλύτερο .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 05/08/2013 13:05:08

      Γνωρίζεις τι σημαίνει ότι 10000 έχουν φύγει-απελαθεί το τελευταίο 12μηνο; Πότε απελάσαμε πριν από το 2012 και πόσους; Το μάντρωμα στους χώρους συγκέντρωσης είναι καλοπέραση;

      Γνωρίζεις τι σημαίνει το προεκλογικό πρόγραμμα του Τσίπρα; Έλεγε: θα νομιμοποιήσουμε τα εκατομμύρια παρανόμων, θα τους δώσουμε επίδομα ανεργίας για 2 χρόνια. Αυτό δεν καλεί όσους λείπουν να έρθουν και όσους είναι εδώ να μη φύγουν μπας και βγει ο Τσίπρας;

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 05/08/2013 12:12:58

    ......"Η κοινωνική έκρηξη δεν θα έρθει, γιατί πολύ απλά η ΕΚΡΗΞΗ έχει ήδη συντελεστεί. Ήταν όμως βουβή, εσωτερικής σχάσης… και τεραστίου μεγέθους!...
    Ένα σοβαρό σενάριο λοιπόν είναι πως στην Ελληνική κοινωνία ήδη έχει εξαπλωθεί αυτό το τεραστίου μεγέθους “βουβό κύμα”, το οποίο ανατρέπει τα πάντα υπογείως και σιωπηλά"
    Ακριβώς ! Τα υπόγεια ρεύματα είναι τα πιό επικίνδυνα .Και στην επιστήμη της ψυχολογίας αυτό είναι πολύ γνωστό....

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ελενα Κανελοπούλου 05/08/2013 13:12:56

      Και στην "επιστήμη" των δημοσκοπήσεων επίσης..

  4. δημης avatar
    δημης 05/08/2013 13:24:11

    ++++++++++++++++
    Όχι μόνο δεν τιμήθηκαν όσοι ΜΕ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ...αλλά και πολιτικοί ... διέσυραν και διασύρουν ολόκληρες Οάδες Ελλήνων εδώ και στο εξωτερικό....
    -Ταυλαδόροι οι Πυροσβάστες ....,τεμπέληδες απάτριδες χαραμοφάηδες οι Εκπ/κοί...,λαδωμένοι Γιατροί ... ,υψηλά αμοιβόμενοι ΔΥ διεφθαρμένοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ (αυτοι που με την μπουγάδα των μμε με έκαναν ,υποτίθεται . πρωθυπουργό)...... υποδεικνυόμενοι από ΠΟΙΟΥΣ ...από αυτούς που, αφού όλοι τους τους ψήφιζαν , τους διόριζαν ψήφιζαν τους μισθούς τους κλπ...

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2013 13:51:03

    Πολύ ὡραῖο ἄρθρο Tonia G.,συμφωνῶ ἀπολύτως!

  6. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 05/08/2013 13:53:59

    ''...............θα αναδυθεί πολύ ξαφνικά στην επιφάνεια “μπατάροντας” ένα σύστημα ........ ''

    Δυστυχώς ή μάλλον Ευτυχώς έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα !!!!!!!!!!!!!

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/08/2013 15:12:21

    Αντί να ομφαλοσκοπούμε για το τι και πόσο επικίνδυνο είναι το "βουβό κύμα" στην θάλασσα, ας επικεντρώσουμε σε αυτό που η αρθρογράφος αναδεικνύει με τη διατύπωση στη στεριά.

    Προχθές γιουχάϊσαν τον Υπ. Πολιτισμού. Η εξήγηση ότι ήταν εγκάθετοι του ΣΥΡΙΖΑ δεν επαρκεί. Κι εγώ, αν ένας εκπρόσωπος του πολιτικού συστήματος, που γνωρίζω ότι δεν έχει θιγεί από τον περιρρέοντα οικονομικοκοινωνικό ζόφο, μού έλεγε κατάμουτρα "μπορείς να περάσεις με λιγότερα" θα τον γιουχάϊζα.

    Όπως επίσης εκνευρίστηκα που βραβεύτηκε ο Νιγηριανός μπασκετμπωλίστας και ο Πακιστάνος.Ακόμα περιμένω τη δίκη του τέρατος της Πάρου.
    Κι αν είναι να βραβευτεί κάποιος, ξέρω ένα 19χρονο ελληνόπουλο, που έμεινε ορφανός από πατέρα στα 14 και έγινε ο άντρας του σπιτιού, ζώντας άνεργη μάνα και μικρότερη αδερφή, ενώ τελείωνε το σχολείο.

  8. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/08/2013 16:24:01

    Ας εστιάσουμε καλύτερα στο "βουβό κύμα" στην πολιτική και κοινωνική ζωής της χώρας.

  9. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/08/2013 16:27:37

    θα μπορούσε να στηθεί και "φάμπρικα" σώζοντας ο ένας τον άλλο...

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/08/2013 16:29:43

    Σ΄ευχαριστώ Κυθήριε.

  11. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/08/2013 16:36:10

    Ακριβώς Προφήτη. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Απ΄αυτό που αναφέρεις, μέχρι τον Λάλα, τα παλικάρια της ΕΛΔΥΚ το '74 αλλά και τον ταξιτζή που τον έφαγαν στην Πάρο μετά τη ληστεία τα "αναρχοκαλόπαιδα" επειδή τους κυνήγησε. Τόσα μα τόσα περιστατικά αυτοθυσίας που στεναχωριέται βαθειά ο απλός αγνός Έλληνας...

  12. man8os avatar
    man8os 05/08/2013 19:10:28

    Ηρωας ειναι φιλος μου που ορφανος απο τα 15 του αριστευσε στο πολυτεχνειο και τωρα παει για διδακτορικο στη Λωζανη.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ man8os 06/08/2013 09:55:19

      Μπράβο του παιδιού.

  13. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 05/08/2013 19:51:13

    Η συνηθισμένη μίζερη Ελληνική λογική επιβάλλει το καθεστώς της ισοπέδωσης.Είναι ηλίου φαεινότερον λοιπόν οτι αποτελεί Εθνική αναγκαιότητα να τιμηθούν όσοι με την δράση τους και την στάση τους υπηρετούν τις αξίες, τα ιδανικά και τις αρχές της φυλής μας με τρόπο που αρμόζει στην πράξη τους. Η Βράβευση του Πακιστανού λαθρομετανάστη για τον ανθρωπισμό του απο τον Κο. Μιχελάκη δικαίως θεωρείται ότι βλάπτει την Ν.Δ. καθώς έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τον διεμβολισμό του νεοναζιστικού μορφώματος της Χ.Α. ως τον ορίζουν συγκεκριμένα κέντρα. Φυσικά και δεν τους ενοχλεί ότι η επίθεση φιλίας γίνεται προς ένα νεοφασιστικό μόρφωμα (οι βουλευτές του οποίου κυκλοφορούν με το σύμβολο του γερμανικού φασισμού στο μπράτσο τους ) καθώς η σκληροπυρηνική δεξιά υπήρξε η ιστορική μήτρα γέννησης του και άνδρωσης του .Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα πόσο δε σε μια σκληροπυρηνική δεξιά πνιγμένη στα εμφυλιακά και μετεμφυλιακά σύνδρομα.

    Κατα συνέπεια λοιπόν το Εθνικών υγιές κομμάτι της Κοινωνίας θα επαναστατήσει καθώς οι ιδέα της πολυπολιτισμικής κοινωνίας -και όσοι την αποδέχονται- με τα όσα την συνοδεύει προσβάλει ευθεία την πολιτιστική μας και πολιτισμική μας παράδοση και κατα συνέπεια και την Εθνική μας ενότητα αλλά κα ιτην Εθνική μας υπόσταση

    ΤΟ να είσαι Έλληνας δεν είναι μόνο υπόθεση κρατικής δομής και διαβατηρίου, είναι προπάντων η επιλογή της υπεράσπισης των αξιών ενός μακραίωνος πολιτισμού, ο οποίος διαποτίζει την ύπαρξη του καθενός και όλων μαζί ως Κλασσική Ελλάδα, ως Ελληνικός Διαφωτισμός και ως αγώνες για την ανεξαρτησία και ελευθερία. Αυτό ουσιαστικά είναι που μπορεί να σφραγίσει και την ανθρώπινη ύπαρξη ως πνευματική οντότητα που μπορεί να υπερβεί την ισοπεδωτική λειτουργία της κουλτούρας της καθημερινότητος ως ύλης που διαχέεται ομογενοποιημένα σε όλο τον κόσμο και την οποία ο Χάμπερμας αποκαλεί κοινωνία των McDonalds και της Coca Cola.Αυτό καταθέτει ο Καθηγητής Κος Γιαλλουρίδης

    Σε αυτά τα ακρογιάλια του Αιγαίου γεννηθηκε η λογική, η κριτική σκέψη, η σύνθεση.Γεννήθηκε η έννοια του Κοινού Νού και του ιερού καθήκοντος του εκάστοτε Πολίτη να συμμετέχει στα κοινά και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο.Το καθήκον δε αυτό αναγορεύτηκε σε υπέρτατο .Ουσιαστικά λοιπόν δεν περιμένω να με τιμήσει η Ελληνική Πολιτεία για όσα μου επιβάλλει η μακραίωνη Ιστορία της Φυλής μου, το χρέος μου ως Έλληνας Πολίτης και ως άνθρωπος.Όσοι το επιθυμούν διακαώς τότε αυτό δείχνει πολύ χαμηλά αντανακλαστικά σε πολλά επίπεδα.

    Η Ελληνική κοινωνία έχει να επιδείξει μια εντυπωσιακή αντοχή στην κρίση που ταλανίζει την Ελλάδα.Οι πολίτες σε γενικές γραμμές έχουν δείξει ωριμότητα παρα το γεγονός ότι είναι απογοητευμένοι και ότι η ασφυκτική πίεση μέτρων που έχουν επωμισθεί είναι πράγματι δυσβάσταχτα και τα όριά τους έχουν προ πολλού ξεπερασθεί. Αυτό είναι το επικίνδυνο σημείο και θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί σήμερα μετά απο τρία χρόνια υπάρχουν βάσιμες ενδείξεις ότι ο φαύλος κύκλος αναπαραγωγής της κρίσης μπορεί να σπάσει. Αυτό που ονομάζουμε Ελληνικό Πρόβλημα αποτελεί μια συνέχεια της Διεθνούς Οικονομικής και κατά συνέπεια και Ευρωπαϊκής κρίσης .Το να μπορέσει η Ελλάδα να αποκαταστήσει το κύρος της απέναντι στο Διεθνές χρηματοπιστωτικό σύστημα , το να ξεπεράσει την διττή κρίση χρέους, το να αναδιατάξει το δυναμικό της σε νέους παραγωγικούς προσανατολισμούς, το να θωρακίσει το πολιτικό της σύστημα , το να επιτύχει την μέγιστη κοινωνική συναίνεση και συνοχή ,σημαίνει αυτόματα πως και ισότιμα θα συμμετέχει στα κέντα λήψης αποφάσεων και θα διαπραγματεύεται από άλλη θέση ζητήματα όπως λ.χ. η λαθρομετανάστευση πτυχές της οποίες πολλά υγιή εθνικά μυαλά δεν γνωρίζουν.

    Οσοι λοιπόν αγνοούν τα ανωτέρω , όσοι δεν είναι σε θέση να δώσουν την πραγματική διάσταση των γεγονότων, όσοι δεν δύνανται απέναντι στο γίγνεσθαι να τοποθετηθούν με σύγχρονους όρους , όσοι ασπάζονται και εξυπηρετούν λογικές αυτού του τύπου Ποιές αξίες του μακραίωνος Ελληνικού πολιτισμού υπηρετούν;

  14. QQ avatar
    QQ 05/08/2013 20:05:32

    Αν εσύ ήσουν στην θέση του Πακιστανού που πήγε να σώσει τους γέρους (Έλληνες όχι συμπατριώτες του όπως λάθος γράφεις) Τόνια τζι ούτε στα 10 μέτρα δεν θα πλησίαζες.
    Η κριτική όμως είναι εύκολη.
    Έτσι δεν παίρνετε πίσω πελάτες από την ΧΑ.
    Πάρτο αλλιώς.
    Θέλει και λίγο ταλέντο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ QQ 05/08/2013 23:38:37

      Και εσυ που το ξερεις τι θα εκανε αυτη η' ο καθενας μας;
      Συμφωνω, η κριτικη ειναι ευκολη αλλα ισχυει και για σενα.
      Η βραβευση του Πακιστανου δεν με ενοχλει γιατι θεωρω οτι βραβευτηκε μια πραξη και οχι μια φυλη.Ουτε θεωρω υποχρεωση της πολιτειας να βραβευει τον καθε Ελληνα πολιτη που τα καταφερνει στη ζωη του αντιμετωπος με δυσκολες συνθηκες ζωης.Αναφερομαι στα παραδειγματα που φερνει ο καθενας και μερικα θα μπορουσα και εγω να προσθεσω.Η επιτυχια ομως των ανθρωπων ειναι εμφυτη αναγκη και στοχος ζωης.Δεν ειναι παρεχομενη κρατικη συμπραξη.
      Στις γενικοτερες ανησυχιες για την πορεια της χωρας μας και για την εικονα αυτης,θα συμφωνησω με την Τονια.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ QQ 06/08/2013 09:54:20

      1. Λες: "Έτσι δεν παίρνετε πίσω πελάτες από την ΧΑ."
      Προφανώς κάνεις λάθος ως προς τα κίνητρα μου.
      2. Το αν θα έσωζα κάποιον που έχει ανάγκη, το κρίνει η στιγμή και σίγουρα δεν είναι κάτι που θα το ορίσεις εσύ γράφοντας μια αράδα στο blog.
      3. To σίγουρο είναι πως αν έσωζα κάποιον δεν θα με βράβευε το κράτος και ειδικά Υπουργός.
      4. Βραβεύοντας αλλοδαπούς σύγουρα δεν κερδίζεις ψηφους δεξιών. Εσύ προφανώς δεν δύνασαι να το καταλάβεις αυτό και δεν πειράζει. Η ΝΔ όμως ψηφίζεται κυρίως από δεξιούς.