#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βομβαρδισμένο τοπίο (Εικόνες από τον τόπο της καταστροφής)

[caption id="attachment_111869" align="alignnone" width="600" caption="Συλλογή πτωμάτων"][/caption]

 

 

Στο σημείο της τραγωδίας έχουν σπεύσει διασώστες από όλες τις εμπλεκόμενες κρατικές υπηρεσίες, καθώς και ασθενοφόρα ακόμη και από ιδιωτικά νοσοκομεία. Το κέντρο αιμοδοσίας απευθύνει έκκληση για προσφορά αίματος όλων των ομάδων. Οι γιατροί του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας ανέβαλαν όλα τα προγραμματισμένα χειρουργεία της ημέρας, ενώ έχουν επιστρατευτεί και ψυχολόγοι για υποστήριξη των συγγενών των θυμάτων.

[caption id="attachment_111870" align="alignleft" width="600" caption="Ο,τι απέμεινε από τα κοντέϊνερ"][/caption]

Η κυβέρνηση έκανε έκκληση στον κόσμο να μην προσέρχεται στα νοσοκομεία αν δεν υπάρχει πραγματικά σοβαρός λόγος, κάτι που δείχνει ότι ο αριθμός των θυμάτων πρέπει να είναι μεγάλος. Επίσης, έχουν ανακληθεί οι άδειες γιατρών και νοσηλευτών.

Έξω από τη βάση έχει στηθεί συντονιστικό κέντρο και τη διαχείριση της κρίσης έχει αναλάβει ο αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, αντιστράτηγος Πέτρος Τσαλικίδης, που βρέθηκε από την πρώτη στιγμή στη βάση.

[caption id="attachment_111871" align="alignnone" width="576" caption="Σοβαρές ζημιές στον κύριο ηλεκτρικό σταθμό"][/caption]

Ο χώρος έξω από τη ναυτική βάση θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο, καθώς ο δρόμος είναι γεμάτος από σπασμένα κλαδιά, σωλήνες, σίδερα και γυαλιά. Με θραύσματα έχει γεμίσει μέχρι και ο αυτοκινητόδρομος Λευκωσίας - Λεμεσού στο ύψος της κοινότητας Μαρί. Μεγάλες ζημιές έχουν υποστεί σπίτια και καταστήματα σε ακτίνα 5 χλμ. Στην περιοχή είναι ιδιαίτερα έντονη η μυρωδιά καμένου και η ορατότητα είναι χαμηλή.

Η αστυνομία έχει μπλοκάρει την έξοδο του παλαιού δρόμου Λευκωσίας-Λεμεσού και τα μόνα οχήματα που περνούν από το συγκεκριμένο σημείο είναι ασθενοφόρα.



Κάτοικοι της περιοχής δήλωσαν σε τοπικά μέσα ενημέρωσης ότι άκουσαν εκκωφαντικό θόρυβο από εκρήξεις και είδαν στον ουρανό ένα μεγάλο μανιτάρι καπνού.

Η είδηση της έκρηξης είναι πρώτο θέμα στα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία και τα ξένα τηλεοπτικά δίκτυα.

Στην Κύπρο ειδικοί από την Αθήνα

Αεροσκάφος C-27, με εξειδικευμένο προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, αναχώρησε από την Ελευσίνα για την Κύπρο.

Οι άνδρες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας θα συνδράμουν στις έρευνες των κυπριακών αρχών σχετικά με τα αίτια του δυστυχήματος στη βάση "Ευάγγελος Φλωράκης" στη Μεγαλόνησο.

Το αεροσκάφος μεταβαίνει στην Κύπρο, κατόπιν αιτήματος του υπουργείου Αμυνας της Κυπριακής Δημοκρατίας.



http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14104016

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 11/07/2011 16:17:51

    Αν είναι δυνατόν!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/07/2011 16:54:21

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

    From Reuters:

    PRESIDENT BASHAR AL-ASSAD LOYALISTS BREAK INTO U.S. EMBASSY COMPOUND IN DAMASCUS-DIPLOMATS IN SYRIAN CAPITAL

    per RanSquawk:

    French Embassy guards fire live ammunition to repulse crowd loyal to president Assad on Embassy compound in Damascus

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 11/07/2011 17:07:53

    Να μας πείσουν ότι δεν ήταν δολιοφθορά

  4. remali avatar
    remali 11/07/2011 17:24:08

    εκαναν καλη δουλεια οι τουρκομογγολοι. τριβουν τα χερια τους. προειδοποιηση ηταν. οκ. ΘΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (Θυμαστε συντριβη ελικοπτερου που μετεφερε τους Τουρκους που ειχαν καταλαβει τα Ιμια...)

  5. Well avatar
    Well 11/07/2011 18:40:42

    Το στρατόπεδο που έγινε η έκρηξη στην Κύπρο, ονομάζετε Ευάγγελος Φλώράκης προς τιμήν του αρχηγού της Εθνικής φρουράς που σκοτώθηκε.. ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ!! 11 Ιουλίου πριν από 9 χρόνια όταν έπεσε το στρατιωτικό ελικόπτερο στο οποίο επέβαινε αυτός και άλλα 4 άτομα.Πραγματικά απίστευτο.

    http://hellas-now.blogspot.com/2011/07/blog-post_1833.html

  6. μαρικα avatar
    μαρικα 11/07/2011 19:17:21

    Δολιοφθορα

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 11/07/2011 19:41:13

    Δολιοφθορά!!!

    Πόσο εύκολοι και γρήγοροι είμαστε στα συμπεράσματα και στους χαρακτηρισμούς!!!

    Το ότι είχαν αποθηκεύσει μέσα σε μια στρατιωτική βάση, μέσα σε ένα στρατόπεδο, ή για να το πω ακόμη καλύτερα για να το καταλάβουν κάποιοι, μέσα σε ένα κατοικημένο τόπο (που ζούσαν και εργάζονταν κάποιες εκατοντάδες άνθρωποι) και δίπλα ακριβώς στο βασικό εργοστάσιο ηλεκτροπαραγωγής του νησιού, 98 εμπορευματοκιβώτια με εκρηκτική ύλη (πόσες εκατοντάδες τόνοι!!!), αυτό δεν σας ενόχλησε;;; Δεν σας προβλημάτισε;;

    Μόνοι μας κάναμε τη δολιοφθορά. Εμείς είμαστε οι δολιοφθορείς.
    Είναι έγκλημα αυτό που έγινε. Είναι εγκληματίες αυτοί που το εισηγήθηκαν, το διέταξαν, το εκτέλεσαν και στη συνέχεια το ανέχθησαν αδιαμαρτύρητα.

    Τα πυρομαχικά και γενικώς τα εκρηκτικά, αποθηκεύονται σε κατάλληλες αποθήκες μακριά από κατοικημένους τόπους. Κατάλληλες αποθήκες θεωρούνται αυτές οι τύπου igloo, κατασκευασμένες από ενισχυμένο σκυρόδεμα ικανού πάχους, θαμένες στο χώμα, που περιβάλλονται επιπλέον από ψιλό ανάχωμα.

    Αυτά για να καταλαβαινόμαστε.
    Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αρματιστής 12/07/2011 13:00:11

      Ακριβώς

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 11/07/2011 19:44:47

    Συνάδελφοι, μπας και είναι δολιοφθορά εξ ανατολάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;

  9. Iωνας avatar
    Iωνας 11/07/2011 20:23:51

    απο φωτια στις 4 τα ξημερωματα???


    κανει μπαμ το σαμποταζ

  10. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 11/07/2011 21:19:06

    Αλοιμονο στην πατριδα που εμπιστευεται την τυχη της σε ανικανους ανθρώπους.
    Δεν χρειαζεται να εισαι στρατιωτικος για να καταλαβεις ποσο επικιδυνο ειναι ενα εκτεθειμενο φορτιο πυρομαχικων στην υπαιθρο.
    Τι σημεινει φυαλλασομενος χωρος; Μονο απο τα ματια των αδιακριτων;
    Αν τα χτυπαγε καποιος κεραυνος το αποτελεσμα δεν θα ηταν το ιδιο;
    Και ο πιο ηλιθιος αντιλαμβανεται ποσο ευκολο ειναι να κάνεις δολιοφθορα σε ανυποψιαστους πανιβλακες.
    Κατα τα αλλα ξοδευουμε εδω και δεκαετιες για να πληρωνουμε ανικανους.
    Στρατιωτικούς για να καμαρωνουν μονο μεσα στην στολή και να το παιζουν στρατιωτακια επι χαρτου ή δοκιμαζοντας τα οπλα τους σε σταθερους στοχους.
    Μηπως εχει τελικα δικιο ο Παγκαλος;
    Μηπως αδικα σκοτωνονται οι πιλότοι μας σε καθημερινες αερομαχιες στο Αιγαίο;
    Συμφωνω απολυτα με τον αρματιστή.
    Μην ψαχνετε για δολιοφθορείς. εμεις οι ιδιοι το καναμε με τις παραλειψεις μας και με την εμπιστοσύνη μας σε χαφταλεύρηδες.
    Και το 74 προδοτες κατεληξαν οι ανίκανοι να δουν τι γινοταν γυρω τους.
    Οπως ανικανοι κατ αναλογία και οι πολιτικοι που δεν εβλεπαν ποτε περα απο την μυτη τους στην οικονομία.
    Πληρωνουμε οτι μας αξιζει σαν λαος επιλέγοντας και ανεχόμενοι ανίκανους.

  11. A.M. avatar
    A.M. 11/07/2011 21:30:45

    Είναι πάντως τουλάχιστον περίεργο να εκρήγνυνται πυρομαχικά απ την ζέστη στις 5 τα ξημερώματα και να μην έχουν εκραγεί απ την ζέστη κάποιο μεσημέρι - ένα οποιοδήποτε άλλο μεσημέρι απ τη μέρα που τοποθετήθηκαν εκεί μέχρι σήμερα - που το θερμομέτρο πιάνει κόκκινο.

    Απλώς να θυμίσω πως οι ΧΑΜΗΛΌΤΕΡΕΣ θερμοκρασίες του 24ώρου μετριούνται απ τις 3 μέχρι τις 5.30 τα ξημερώματα.

    Αναλογιστείτε επίσης πως το σημείο που βρίσκονταν η ναυτική βάση ήταν ΠΑΡΑΘΑΛΆΣΣΙΟ και αυτό σημαίνει πως εκείνη την ώρα εκτός απ τις χαμηλότερες θερμοκρασίες έχουμε κατά κανόνα και αυξημένο δείκτη ΥΓΡΑΣΊΑΣ κάτι που ΔΕΝ ευννοεί την υπερθέρμανση.

    Παραδόξως πως βέβαια τα εκρηκτικά «επέλεξαν» να εκραγούν την ώρα με την χαμηλότερη θερμοκρασία και την υψηλότερη υγρασία και όχι κάποιο «στεγνό» καταμεσήμερο που βράζει ο τόπος και που παίρνει ακόμα και η γή φωτιά από μόνη της.

    Έχουν και τα εκρηκτικά τα γούστα τους φαίνεται.

  12. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 11/07/2011 22:32:50

    προφανώς ο κυπριακός στρατός δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον ελληνικό...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ βροντόσαυρος 12/07/2011 14:42:18

      Τρίψε και τα χεράκια σου από ικανοποίηση που πέθαναν ένστολοι, αριστεριστή μου!

      • βροντόσαυρος avatar
        βροντόσαυρος @ ΚΜ 12/07/2011 21:18:44

        μάλλον δεν έχεις πάει φαντάρος...τι μου θυμίζει αυτό;

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ βροντόσαυρος 27/08/2011 15:39:53

          Έχω πάει. Δεν είμαι προοδευτικός!