#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2011 10:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βολεμένοι όλοι οι "κηπουροί"



Ποιοι ήταν οι «κηπουροί»; Ο Παμπούκης, ο Ραγκούσης, ο Γερουλάνος, η Μπιρμπίλη, ο Δρούτσας. Απ’ αυτούς οι τρεις πρώτοι παρέμειναν στην κυβέρνηση αν και ο Ραγκούσης έχει πάθει σοκ από την υποβάθμιση που του έγινε. Οι άλλοι δύο απομακρύνθηκαν από το κυβερνητικό σχήμα αλλά δεν θα πάνε και για σύνταξη. Τους βολεύει ο Γ. Παπανδρέου αφού έχει υποχρέωση απέναντί τους καθώς τα έκαναν όλα τόσο καλά εδώ και δύο χρόνια.

Ο Δρούτσας πήγε στο ευρωκοινοβούλιο, εκεί που τους ταιριάζει περισσότερο. Κάνει τα κονέ του, δεν φθείρεται πολιτικά, παίρνει το γενναίο του μισθό και όλα μια χαρά.

Όσο για την «πράσινη» Τίνα, οι φήμες έλεγαν ότι από τότε που έφυγε από το υπουργείο Περιβάλλοντος, δεν είχε τι να κάνει όλη τη μέρα γι’ αυτό και… χτυπιόταν στα γυμναστήρια και τις πισίνες. Άλλωστε, εκεί γνώρισε και τον πρωθυπουργό, ποτέ δεν ξέρεις ποιους κάνεις φίλους.

Κάτι έπρεπε, λοιπόν, να βρεθεί και για την τελευταία κηπουρό που δεν βολεύτηκε. Οι πληροφορίες λένε λοιπόν ότι η κ. Μπιρμπίλη προορίζεται από τον κ. Παπανδρέου για 5ετή θητεία στον ΟΟΣΑ με έδρα το Παρίσι. Βρέξει χιονίσει, πέσει δεν πέσει η κυβέρνηση ο μισθός θα πέφτει σε περίπτωση που η Τίνα αποδεχθεί την πρόταση που της έγινε.

Μια χαρά δουλειά, λοιπόν, για όλους τους κηπουρούς. Άλλοι κάνουν το υπουργιλίκι τους χωρίς άγχος περιμένοντας το μοιραίο, άλλοι κάνουν ταξιδάκια στο εξωτερικό, για όλους έχει ο καλός πατερούλης Γιώργος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skon avatar
    Skon 16/07/2011 11:07:46

    ...και δώστου γυμναστήριο,πιλάτες στο Παρίσι....
    και εδώ κλείνουν νοσοκομεία,σχολεία τα πάντα όλα για να σωθούμε....

  2. manos avatar
    manos 16/07/2011 11:29:40

    Πως προέκυψε η λέξη κηπουροί?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ manos 16/07/2011 11:40:32

      Αποκάλεσε "κηπουρούς του Γιώργου¨(με την έννοια του υπαλλήλου/υποτακτικού) όλο αυτό το νηπιαγωγείο του πρώτου υπουργικού του ΓΑΠ κάποιος μεγαλοσχήμων ΠΑΣΟΚος, ο Χυτήρης νομίζω ήταν.

      • manos avatar
        manos @ TopGunZ 16/07/2011 12:08:48

        Κάτι σαν σοφέρ της κυρίας Νταίζη δηλαδή.
        Ω Χριστέ μου βόηθα μας.
        Οσο για τον τελευταίο που ανέφερες, άλλη μεγάλη μορφή του παγκόσμιου σοσιαλισμού.

      • kapoios avatar
        kapoios @ TopGunZ 16/07/2011 20:35:56

        Ο Φλωρίδης ήταν

  3. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 16/07/2011 12:13:48

    300.000 ετησίως για 5 χρόνια...
    Πράγματι, λεφτά υπάρχουν...

    Δυστυχώς, το καθεστώς προκαλεί τόσο που δεν το γλυτώνει το λιτζάρισμα...

  4. Enzo avatar
    Enzo 16/07/2011 12:32:17

    σοσιαληστες επρεπε να γινομασταν, εκει ειναι τα λεφτα, θα τρωγανε και τα δισεγγονα μας.
    Με λαθος παραταξη ειμαστε τοσα χρονια τελικα.

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 16/07/2011 12:40:13

    Δεν τα ξέρετε καλά: λοιπόν:

    Η Τίνα μας διορίζεται πρέσβυρα της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ με πενταετή θητεία, σε θέση οικονομολόγου !!!!! (από φυσικός που είναι ... Οικονομολόγος;;;)
    Στο Παρίσι θα περάσει ζάχαρη καθώς οι πληροφορίες λένε ότι η Τίνα θα διαμένει στην Avenue Foch, τον ακριβότερο και αριστοκρατικότερο δρόμο της Γαλλικής πρωτεύουσας σε διαμέρισμα 500 τετραγωνικών μέτρων. Θα της διατεθεί μάλιστα μάγειρας και οδηγός μετά πολυτελούς αυτοκινήτου.
    Όλα αυτά με χρήματα του πτωχευμένου Ελληνικού λαού από λεφτά που ΔΕΝ υπάρχουν.
    Φυσικά επειδή τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ..... , εδώ θα δοκιμαστεί η αντοχή της Τίνας στυλιστικά.

    Η δε τρακοσάρα που θα λαμβάνει είναι αφορολόγητη tax free.

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 16/07/2011 12:46:15

    Οι παραπάνω πληροφορίες βρίσκονται στη σελίδα 71 της εφημερίδας ΑΞΊΑ.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/07/2011 23:44:24

    5 χρόνια, ενάμισι μύριο αφορολόγητο, και με έξοδα διαβίωσης πληρωμένα. Α να χαθείτε λαϊκιστές, που βάλατε στο στόχαστρο μία ανύπαντρη μάνα που ετοιμάζεται να τη φάει η ξενιτιά, στις φάμπρικες της Γερμανίας και στου Βελγίου τις στοές...