02/08/2009 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βολές Τσάτσου προς την «παρακμιακή πλευρά» του πολιτικού προσωπικού



Στον απόηχο των έντονων συζητήσεων που προκάλεσε η διαφωνία του με την επιλογή της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ να οδηγήσει τη χώρα σε πρόωρες εκλογές με αφορμή την Προεδρική εκλογή, ο Δημήτρης Τσάτσος, με άρθρο του στην «Καθημερινή» τονίζει ότι ο ερμηνευτικός διάλογος για το Σύνταγμα από τους επιστήμονες «προσέφερε μια γόνιμη βάση εμβάθυνσης και έγινε με αμοιβαία ευπρέπεια».

Υπογραμμίζει, ωστόσο, ότι υπήρξε και μια «παρακμιακή πλευρά», καθώς συγκεκριμένα μέλη του πολιτικού προσωπικού, αλλά και «κατ' επάγγελμα σχολιαστές», με γνωστές κομματικές προτιμήσεις, επιχείρησαν να λοιδορήσουν όσους επιστήμονες διατύπωσαν άποψη που κατά την τρέχουσα συγκυρία έκριναν ότι δεν «βολεύει» το χώρο τους.

Προσθέτει ότι με τη στάση τους αυτή επιχείρησαν να νοθεύσουν τον τόσο χρήσιμο δημόσιο διάλογο μεταξύ επιστήμης και πολιτικής.

«Οι κύριοι και οι κυρίες αυτές, ελλείψει επιχειρημάτων, επιδίδονται συστηματικά και ανενδοίαστα σε δίκες προθέσεων...προφανώς για να κάνουν καλή εντύπωση στις εκάστοτε ηγεσίες τους, υποδαυλίζοντας ταυτόχρονα ένα ακραίο φανατισμό» λέει ο καθηγητής, προσθέτοντας: «Όμως, από που συνάγεται ότι αυτές οι ασχημίες τους υιοθετούνται από τις ηγεσίες τους, πόσω μάλλον από τους σκεπτόμενους πολίτες;».

Και ο κ. Τσάτσος καταλήγει λέγοντας ότι εξακολουθεί να οραματίζεται μια πολιτική, η οποία αντέχει στο δημόσιο διάλογο, με εμπεριστατωμένα επιχειρήματα και κυρίως με σεβασμό και ευπρέπεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 02/08/2009 15:38:06

    Αυτός το γέννησε αυτός το έθαψε…ευλογήστε κύριε…

  2. Jimmy Daras avatar
    Jimmy Daras 02/08/2009 20:40:43

    Prof. Mr. Tsatsos is right on all counts.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Jimmy Daras 02/08/2009 21:50:49

      τον έχεις δει και τον έχεις ακούσει από κοντά; τείνω να έχω την αντίθετη άποψη... τον θεωρώ λίγο προς το ψεύτικο και το ελαφρύ, αλλά γούστα είναι αυτά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 03/08/2009 03:11:31

        Αρχαίε, για όλους έχεις να πεις και μάλιστα δικαιολογείς τα γραφόμενά σου λέγοντας ότι πως άλλους τους έχεις δει, άλλους τους έχεις ακούσει και άλλους πως έχεις δουλέψει μαζί τους. Για τον κορυφαίο αθλητή (καγιακοποδηλάτης)-Ιατρό της συμφοράς(έχω σχέδιο για την υγεία)-Αιμοβόρο(να ματώσουμε) GAP(the halfblood prince) δεν έχεις να πεις τίποτα?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 03/08/2009 05:17:08

        Αχ αυτά ληγμένα φάρμακα...

        Είπες για γιατρό της συμφοράς... Μήπως εννοούσες γιατρίνα; Με δίπλωμα εξπρές;

  3. nikiplos avatar
    nikiplos 02/08/2009 22:12:23

    Καλησπέρα... πολύ χαίρομαι που ο κος Καθηγητής εξανέστη για το σύνταγμα και την κατάχρηση κάποιων διατάξεων που σαφώς και νόμιμα αυτό προβλέπει, και συγκεκριμένα για την πρόκληση εκλογών με αφορμή την εκλογή προέδρου δημοκρατίας. Μια κατάχρηση όχι πολύ σπουδαία φυσικά αφού συνέπειες έχει μόνο στο ποιά κυβέρνηση μας κάθεται στο σβέρκο.

    Περιμένω βέβαια να μας ετοιμολογήσει γιατί...έκανε την πάπια για σημαντικότερες καταχρήσεις διατάξεων του συντάγματος, όπως το κλείσιμο της Βουλής από την κυβέρνηση των σκανδάλων. Εκεί δεν διακυβέβεται κάποια "θεσούλα" αλλά η νομιμότητα, η δικαιοσύνη και η τύχη των αποταμιεύσεων του Ελληνικού Λαού. Γιατί ο κος Καθηγητής εδώ ποιεί τη νήσσα?

    Επίσης γιατί ποιεί τη νήσσα σε σημαντικότερα θέματα? Πχ στο άρθρο 16 για την παιδεία που είναι από τους στυλοβάτες του συντάγματός μας για την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ή όχι μιας χώρας να παράσχει ΔΗΜΟΣΙΑ και ΔΩΡΕΑΝ παιδεία για τους αριστούχους που παράγει αυτή η χώρα (αν ενδιαφέρεται κανείς για αυτούς) και όχι για να βαφτίσουν τις σχολές ΜΑΝΩΛΑ και ΚΟΝΤΟΡΑΒΔΗ πανεπιστήμια για τους κουμπούρες. Προφανώς είναι κατανοητό, πως αν δεν ενδιαφέρεται κανείς για τους αριστούχους σε αυτή τη χώρα, λουκέτο και κάποιος να τραβήξει την τάπα για να πάει στον πάτο ήρεμη και ήσυχη....

    Γιατί κε Καθηγητά (με όλο το σεβασμό) στα σημαντικά κρύβεστε πίσω από τους χρυσοποίκιλτους θώκους σας, ενώ στα ασήμαντα που εξυπηρετούν μοναχά πολιτικάντικες κουμπαριές, λύνετε το ζωνάρι? Είναι στάση αυτή πνευματικού ανθρώπου?

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ nikiplos 03/08/2009 02:54:46

      Κατάχρηση διάταξης του Συντάγματος το κλείσιμο της Βουλής; Και μάλιστα "συμαντικότερη κατάχρηση" από το να χρησημοποιεί κάποιος την εκλογή Προέδρου για να κάνει Εκλογές; Μα πόσο ΠΑΣΟΚος είσαι βρε;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Μάρκος 03/08/2009 11:46:32

        Συνταγματολόγος είσαι?

  4. ataktos avatar
    ataktos 02/08/2009 22:50:25

    «Το γρουν ούτε με το σκεπαρ το βγάζεις τη μούρ από την στάμνα» ..λένε στο χωριουδάκι μου

    • archaeopteryx avatar