22/07/2009 14:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βολές Παπούλια



Για «περίοδο εντεινόμενης καχυποψίας και κρίσης ορισμένων ηθικών αξιών» έκανε λόγο σήμερα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας, κατά την διάρκεια δηλώσεών του που θεωρούνται έμμεση πλην σαφής παρέμβασή του θέμα της προεδρολογίας.

Απευθυνόμενος στη νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης στο Προεδρικό Μέγαρο ο κ. Παπούλιας είπε: «Θέλω να σας συγχαρώ για την ανάληψη καθηκόντων σας, σε μια περίοδο εντεινόμενης καχυποψίας και κρίσης ορισμένων ηθικών αξιών» και συνέχισε: «Ο ελληνικός λαός περιμένει πολλά από εσάς. Πρώτα και κύρια την αποκατάσταση της εμπιστοσύνης λαού και δικαιοσύνης, θεμέλιο του δημοκρατικού πολιτεύματος, και είμαι βεβαίως ότι με το δικό σας προσωπικό παράδειγμα, το ανθρώπινο παράδειγμα αλλά και του δικαστικού λειτουργού, θα πετύχετε αυτούς τους πολύ σημαντικούς για τη Δημοκρατία μας και το λαό μας στόχους».

Αντιπαραθέσεων συνέχεια

Στο μεταξύ  συνεχίζεται σε οξείς τόνους η πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ κυβέρνησης και κομμάτων της αντιπολίτευσης, με αφορμή τις επικρίσεις του συνταγματολόγου Δημήτρη Τσάτσου κατά του ΠΑΣΟΚ για την εμπλοκή της προεδρικής εκλογής με τη διεξαγωγή πρόωρων εκλογών.

Μετά τη διατύπωση της επιστημονικής άποψης του συνταγματολόγου Α. Μανιτάκη, για την Προεδρική εκλογή, που έρχεται σε αντίθεση με αυτήν του κ. Τσάτσου, το ΠΑΣΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση, βάλλοντας κατά της κυβέρνησης, που έσπευσε να αξιοποιήσει την κριτική που του ασκήθηκε.

Μιλώντας στο Mega σήμερα το πρωί της Τετάρτης, ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Γ. Ραγκούσης τόνισε ότι η θέση του Κινήματος είναι πολιτικά και συνταγματικά άμεμπτη. Παράλληλα, επιτέθηκε στην κυβέρνηση, παρατηρώντας ότι η ΝΔ δεν μπορεί να δίνει μαθήματα σεβασμού των θεσμών, όταν προκάλεσε πρόωρες εκλογές με αφορμή την κατάρτιση προϋπολογισμού, ή όταν ανακοίνωσε τις πρόωρες κάλπες διά του κυβερνητικού εκπροσώπου μία ημέρα πριν από τη συνάντηση του πρωθυπουργού με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ή όταν προσπάθησε να νοθεύσει ψηφοφορία στη Βουλή για το Σύνταγμα.

Όπως σημειώνει η εφημερίδα Το Βήμα, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου φέρεται να είναι ιδιαίτερα ενοχλημένος καθώς εξέλαβε την κριτική στη θέση του κόμματος ως προσωπική επίθεση εναντίον του.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Ευάγγελος Αντώναρος εξαπέλυσε δριμεία επίθεση κατά του ΠΑΣΟΚ και προσωπικά κατά του Γιώργου Παπακωνσταντίνου, τονίζοντας πως ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ «φάσκει και αντιφάσκει» και «αποδεικνύει πέρα από οποιαδήποτε αμφιβολία, ποιος διακατέχεται από εκλογολαγνεία».

Πυρά κατά της κυβέρνησης αλλά και κατά του ΠΑΣΟΚ εξαπέλυσε με αφορμή το ζήτημα της προεδρικής εκλογής ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος επισημαίνοντας πως «το Σύνταγμα δεν το πήρε ο Μωυσής στο όρος Σινά, με θεία έμπνευση. Το έχει φτιάξει ο δικομματισμός».

Για «τεχνητό θόρυβο» γύρω από την επανεκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας Κ. Παπούλια έκανε λόγο ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ κ. Κωστής Αϊβαλιώτης και πρόσθεσε πως «σε μια "σικέ" κόντρα δημιουργούν θόρυβο ούτως ώστε να ωθήσουν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας σε μια άρνηση δεύτερης θητείας. Το σενάριο είναι τα τρία "τζάκια" να τα πάρουν όλα. Ο νοών νοείτω...».

Στο ΠΑΣΟΚ αντιμετώπισαν θετικά τη στάση του Φ. Κουβέλη, ο οποίος υποστήριξε ότι δεν είναι θεσμικά κατακριτέα η πρόθεση να προκληθούν εκλογές, ενώ στελέχη του κόμματος δεν έκρυβαν τον προβληματισμό τους για την δήλωση της Αλέκας Παπαρήγα ότι «υπάρχει μια λογική στην άποψη Τσάτσου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/07/2009 15:02:30

    Είμαστε όλοι πολύ ευγενικοί. Δεν μιλάμε για κάποιον πραγματικό Πρόεδρο, για τον Πρόεδρο της Ελλάδας μιλάμε. Καθαρά διακοσμητικός. Δεν έχει σημασία αν είναι καλός ή τίμιος, ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟΣ είναι. Πεταμένα λεφτά. Ποιάνει θεσεις παρκινγκ στο κέντρο χωρίς λόγο. Ξέρω, ο ΑΓΠ φταίει, αλλά όλοι βολεύονται από ένα καλό άχρηστο αχυράνθρωπο που πληρώνεται για να λέει βαρυγδουπα τίποτα. Η μόνη χρήση του Προέδρου είναι για προεκλογολογίεςε. Οι Πασόκοι βγάζουν δεξιούς, οι ΝΔεξιοί πασόκους. Πρόεδρος για ηθικοαερολογίες.

    Να καταργηθεί η θέση του Προέδρου, να κοπεί το φως και το νερό στα Προεδρικά Μέγαρα, και να βάλουμε μια φωτο του Κολοκοτρώνη ή του Μακρυγιάννη στην παλιά Βουλή και να την χαιρετάμε στις επετείους. Αμάν πια.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 22/07/2009 15:29:23

      Συμφωνώ απολύτως.
      Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας είναι η βιτρίνα ενός κυριλέ μαγαζιού με μαιμού εμπορεύματα στο βάθος.
      Θεματοφύλακα των δημοκρατικών μας θεσμών , τον αποκαλούσε η Θεοδώρα Μητσοτάκη πρόσφατα και σου ερχόταν να ξεράσεις...
      Από μπροστά παρθένα και από πίσω μπαίνουν τραίνα...
      Ένα απίστευτο κύκλωμα διαπλοκής επιχειρηματιών-πολιτικών-δικαστικών και δημοσιογράφων με έναν Πρόεδρο χωρίς καμία εξουσία να λέει καμιά μαλακία σε καμιά παρέλαση για να παραμυθιάζεται το πόπολο...
      Τα ίδια θα είχε πει όταν είχε ανέλαβει ο Σανιδάς...
      Το θέατρο της Ελληνικής πολιτικής σκηνής...
      Μου αρέσει που ο Φάκτορας ερμηνεύει τις δηλώσεις ως αιχμές...
      Εναντίον ποιών?
      Αυτών που τον βρήκαν εύκαιρο Κυριακή βράδυ να υπογράψει το κλείσιμο της βουλής όταν δεν το ήξερε ούτε ο Σιούφας?
      Αυτών που επικαλέστηκαν τον...προυπολογισμό το 2007 για να προκυρήξουν εκλογές?
      Ή μήπως αυτών που κυκλοφορούσαν με τα χαρτάκια στην τσέπη για αλλοίωση του αποτελέσματος σε ψηφοφορία της βουλής?
      Ο φύλακας των Δημοκρατικών θεσμών που δάνεισε κάτω από το τραπέζι τον Ανδρέα για την αποπεράτωση του κωλόσπιτου...
      Ο φύλακας των Δημοκρατικών θεσμών που τρώει σαν φιλαράκι με τον ΚΚ σε ταβέρνα....

      • hypo avatar
        hypo @ tiramola 22/07/2009 16:54:24

        Είσαι σοβαρός;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/07/2009 15:06:10

    Και με συγχωρείτε... διαβάζω ξένο Τύπο αρκετό καιρό. Πουθενά δεν έιδα τόσους συνταγματολόγους, άνεργους δικηγορίσκους της συμφοράς να παριστάνουν τον κάτι τι. Σύνταγμα της πλάκας για ευρωμπανανία, με όλες τις εξουσίες συγκεντρωμένες σε "κατάλληλους" που χρειάζεται και ...ερμηνευτές.

  3. ataktos avatar
    ataktos 22/07/2009 15:11:19

    Archaeopteryx- μην μας κάνεις τέτοια ώρα πλακά (έχουμε και θερμοκρασία) …καλά αυτός στον κόσμο… του…. Και επιδοτούμενος αλλά εσύ και εγώ τι χρωστάμε …

  4. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 22/07/2009 15:27:45

    ...για την καρέκλα ρε γαμώτο

    τόσες δηλώσεις αναλύσεις και διευκρινίσεις, αφού έχουν λύσει όλα τα τρέχοντα και χρόνια προβλήματα, όλοι αγωνίζονται σε ποια καρέκλα θα τοποθετήσουν την προσωπικότητά τους...

  5. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 22/07/2009 15:30:51

    ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, Ο ΡΟΛΟΣ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. Η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΝΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΟΣ Ή ΘΕΣΗΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΞΙΑ Ή ΑΠΑΞΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΕΛΑΒΕ. ΤΗΝ ΑΞΙΑ Ή ΤΗΝ ΑΠΑΞΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗ ΤΟΥ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ.

    ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ, Ο ΚΑΡΟΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΗ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΡΕΑ, ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΔΕ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΛΑΪΚΗ ΡΗΣΗ, "ΚΑΤΑ ΤΟ ΝΙΟ ΚΑΙ Τ' ΑΡΜΑΤΑ"

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΚΑΛΠΟΝΟΘΕΙΑΣ ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ (ΠΟΙΟΣ ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΑΝΑΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ) ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΛΟΥΚΕΤΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΗ SIEMENS.
    ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΕΝΑ ΝΟΜΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΑΝ ΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΤΔ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ.

    (ΑΠΟΡΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ): Ο ΤΣΑΤΣΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ, ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΕ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΕΠΙΚΑΦΑΛΗ ΤΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΤΗ ΦΩΦΗ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ; Η ΤΩΡΙΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΑΒΑΝΤΑΔΟΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΜΠΕΝΙ)

    ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ, ΘΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΘΟΔΩΡΟ ΠΑΓΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ
    ‘ΔΕ ΜΟΥ ΜΑΜΙΕΣΤΑΙ ΛΕΩ ΓΩ’

  6. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 22/07/2009 16:18:41

    Τελικά η προπαγάνδα του καταλληλότερου με τους κολλητούς του καθηγητές για να αποφύγει τις εκλογές τον Μάρτιο ναυάγησε, το κλίμα έχει αναστραφεί πανηγυρικά τις τελευταίες μέρες υπέρ της πρότασης του ΠΑΣΟΚ. Αποδείχτηκε οτι οι ίδιοι οι καθηγητές Τσάτσος και Κασιμάτης ερμήνευσαν το σύνταγμα με τον δικό τους συμφεροντολογικό τρόπο κάτι που έκανε όλο τον κόσμο του διαδικτύου να τους κράξει.

  7. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 22/07/2009 16:24:14

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΤΑΤΑ. ΤΟ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ ‘ΔΕ ΜΟΥ ΜΑΜΙΕΣΤΕ’

  8. Μάρκος avatar
    Μάρκος 22/07/2009 16:31:24

    Ο κόσμος του Διαδυκτίου; Σιγά ρε φίλε, μερικοί ζείτε πίσω από ένα pc όλη μέρα και νομίζετε ότι εκπροσωπείτε τον έλληνα πολίτη; Ο κόσμος του διαδυκτίου είναι μειοψηφία. Ο πραγματικός κόσμος είναι η πλειοψηφία.

  9. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 22/07/2009 16:43:06

    Σωστά Μάρκο πλειοψηφία, βγές στον δρόμο να ρωτήσεις την γνώμη του κόσμου για τον ακαταλληλότερο, βγές τί περιμένεις!

  10. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 22/07/2009 17:01:17

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ .... ΚΑΙ ΤΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΕΦΟΔΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΣ

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΠΑΤΑΣ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΔΕΚΑ ΔΕΚΑ ΜΑΖΙ

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/07/2009 17:13:55

    ΤΩΡΑ περνούν κρίση οι ηθικές αξίες;
    Τώρα που τον κάλεσε ο Τσάτσος να μη δεχτεί εκβιαστική και υπό όρους επανεκλογή;

    Όταν ψήφιζε τον Σαρτζετάκη με τα ροζ ψηφοδέλτια, νο πρόμπλεμ με τις αξίες και τους θεσμούς, ε;

    Όλα τα σκάνδαλα τού ανδρεοπαπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ τα έκανε γαργάρα, όπως επίσης και όλα τα σκάνδαλα που ζήσαμε προσφάτως με τις κυβερνήσεις Καραμανλή, αλλά μόλις ένιωσε την καρεκλίτσα να τρίζει, έσκισε το καλσόν του ο πρόεδρος-μπιμπελό!

    Ήξερα ότι ήταν λίγος, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ήταν ΤΟΣΟ λίγος.
    Α ρε Παπούλια, είσαι 100 χρονών. Δεν κουράστηκες πια από τη ζωή τού πολιτικού; Γαλιφιές και ψευτοδόξες με κόκκινα χαλιά κι επίσημα γεύματα; Γι'αυτά ζεις;

    Κάνε μια ηρωική έξοδο να σε θυμούνται οι Έλληνες για τα κότσια σου και όχι για τα "γες σερ" σου.

  12. Tsertos avatar
    Tsertos 22/07/2009 19:39:29

    FACTORX
    Παρακαλω να μου απαντησετε, για ποιο λογο δεν αναρτωνται τα σχολια μου.
    Ευχαριστω.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tsertos 22/07/2009 20:53:47

      Αυτα τι είναι;

      Tsertos
      Submitted on 2009/07/22 at 3:55pm
      Πληροφοριες αναφερουν, οτι η εμπλοκη οφειλεται
      σε βουλωμα του αγωγου, απο τα παραγωμενα της
      πολλης μασας που εχει πεσει, για την κατασκευη του.

      Tsertos
      Submitted on 2009/07/21 at 11:54pm
      Λέω να ξαναφύγω. Μήπως δεν είμαι καλά γιατρέ μου;

      Kατσε εδω ρε φιλε, που θα τρεχεις τωρα
      και για να στανιαρεις, 3 φορες την ημερα
      πριν και μετα φαγητο ΑΥΤΟ.
      http://www.youtube.com/watch?v=0PUCrtmQeBA&feature=PlayList&p=BC72B9941D8B64EB&playnext=1&playnext_from=PL&index=16

      Y.Γ
      σε καμμια βδομαδα να ξαναρθεις να σε αφουγκραστω.

      Tsertos
      Submitted on 2009/07/21 at 2:08am
      Στις όχθες του Ρουβίκωνα οι Ανανεωτικοί του ΣΥΝ

      http://www.youtube.com/watch?v=1X1_a_yGjXc&feature=related

      Τι Ρουβικωνας
      Τι Πηνειος
      ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟ ΠΝΙΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
      http://www.youtube.com/watch?v=a_tJd3ZmC0c

      • Tsertos avatar
        Tsertos @ Factorx 22/07/2009 21:44:14

        Η ερωτηση μου, ηταν για τα υπολοιπα
        σχολια μου που δεν αναρτηθηκαν και οχι
        για αυτα που εχουν αναρτηθει.
        Ευχαριστω.

      • Αγγούρι avatar
        Αγγούρι @ Factorx 23/07/2009 07:13:05

        Φάκτορα τα δικά μου σχόλια γιατί βγαίνουν κάτι ώρες μετά?
        Περνάνε απο έλεγχο?

  13. andr3as@live.com avatar
    andr3as@live.com 22/07/2009 20:22:52

    tiramola & ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ , ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ.
    ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ,
    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ.
    O TEMPORA O MORES....

  14. Tsertos avatar
    Tsertos 22/07/2009 23:07:11

    Ποσο κοστιζει καποιος, για να τιμα με την παρουσια του,
    την γιορτη της κολοκυθοκορφαδας, στην ανω Κολοπετινιτσα;
    http://www.mof-glk.gr/proypologismos/2009/books/proyp/PDFProyp/2.5.2.2.pdf

  15. giankoulas avatar
    giankoulas 23/07/2009 02:14:32

    Autos o manitakis, einai alitheia gnostos pouthena ektos apo tin perioxi edo? Sto eksoteriko as poume? Na rotiso kati akomi? Autos den einai pou grafei sta biblia tou oti apo to suntagma aporeoun euruteres aksies, minimata ktl? Tora menei mono ston tupo? Kai kati akomi. O tsatsos, den eipe oti einai antisuntagmatiko auto pou thelei na kanei to pasok. Eipe oti POLITIKA antikeitai sto pneuma tou suntagmatos.

  16. sinn avatar
    sinn 23/07/2009 03:21:56

    H καινούργια γραμμή Ιπποκράτους: o Παπούλιας δανεισε τον ΑΓΠ (πατέρα ΓΑΠ) για το κωλόσπιτο και τρώει με τον ΚΚ. Αληθή και τα δύο- υπονοούμε φυσικά ότι είναι διακοσμητικός, άχρηστος και γλείφτης. Επίσημα αναπέμπουμε ύμνους στον αξιαγάπητο Παπούλια (βλ. δήλωση του ανεπανάληπτου μετείχα-στα-διοικητικά-συμβούλια-του-ΟΤΕ-so-what Παπακων/νου), ανεπίσημα επιστρατεύουμε τους γνωστούς εργολαβικούς -έντυπους και διαδικτυακούς- μηχανισμούς συστηματικής συκοφάντησης και ξαναπαίζουμε το πετυχημένο παιχνιδάκι της ήττας Μπένι για τη κρίσιμη εκλογική μάζα των ηλιθίων: το καλό παιδί που πάλι τον υπονομεύουν οι γαλάζιοι(!!!) Μπόμπολας, Αλαφούζος, Μάνια, ΔΟΛ και ΣΙΑ:))

  17. Naruto avatar
    Naruto 23/07/2009 09:08:17

    θα συμφωνησω με τον archaeopteryx και τον Tiramola.
    Ενας ανθρωπος χωρις γνωμη, στα εσωτερικα της χωρας, μονο για δεξιωσεις και εκδηλωσεις. Δεν ισχυει μονο για τον τωρινο αλλα για οσους εχουν περασει απο την θεση.

  18. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/07/2009 19:31:18

    Όταν ο Αλαβάνος είχε ζητήσει να αναπέμψει το αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο, δεν έκανε τίποτα, υπερασπιζόμενος το ρόλο του σαν αχυράνθρωπου πολυτελείας και με την συμφωνη γνώμη του ΠΑΣΟΚ, που τότε εκόπτετο για τους θεσμούς.
    Σήμερα, μπορεί να κάνει κάτι για τον τόπο και ταυτόχρονα να δείξει ότι ο πρόεδρος μπορεί να έχει ουσιαστικό ρόλο στην πολιτική ζωή.
    Να παραιτηθεί.